Ket groene van Baa-AI. JjecfUszaAett Jijdschciftm NOBELPRIJS-WINNAAR GEHULDIGD. Prof. Debije in zijn geboortestad geëerd. Gisteravond is prof. P. J. W. Debije, de winnaar van den Nobelprijs voor scheikunde voor 1936, op het raadhuis te Maastricht door het gemeentebestuur van zijn ge boortestad ontvangen. De burgemeester bracht in herinnering, hoe prof. Debije in Maastricht geboren en getogen is, er zijn middelbare studies deed en door zijn geheele latere loopbaan een sieraad voor de stad geweest is. Spr. prees zich gelukkig, dat deze be tuiging Van hulde vanwege het gemeente bestuur en namens de geheele Maastricht- sche burgerij juist qp den dag valt, waarop prof. Debije zijn 53sten verjaardag viert, waarmede spr. hem onder veel applaus ge luk wenscht. Hierna werd nog het woord gevoerd door ir. J. Lahaye, directeur der gemeentelijke H.B.S., waarvan prof. Debije vroeger leer ling geweest is. Spr, memoreerde o.a., hoe in de oude rapporten, welke hij nasnuffelde, een respectabel aantal tienen voorkomt. Ook hij wenschte den professor verder een voor spoedige wetenschappelijke loopbaan toe. Tenslotte sprak prof. Debije enkele woor den van dank, waarna hij van de gelegen heid gebruik maakte om enkele aardige herinneringen uit zijn in Maastricht doorge brachte jeugdjaren op te halen. VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT? Het secretariaat van den Centralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties schrijft ons: Nu de minister van sociale zaken verklaard heeft, zeer binnenkort een beslissing te zul len nemen over het bij wijze van proef toe staan van het verkoopen van versch brood vóór 's ochtends 10 uur en de Centrale Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties, noch eenige andere coöperatieve organisatie, betrokken is geweest bij het overleg, dat de minister over deze kwestie met de werk gevers- en werknemersbonden in het bak kersbedrijf heeft gepleegd, heeft deze bond zich met een adres tot den minister gericht. De bond wijst er op, dat vooral de groo- tere bakkersbedrijven, waartoe de coöpera tieve behooren, een belangrijk deel van hun omzet door middel van bezorgers distri- bueeren. Daar het hun niet toegestaan zal zijn, om vóór 10 uur des morgens brood uit te venten, zal het verleen en van ontheffirg van het verbod om versch brood vóór da', tijdstip te verkoopen, een debietverschui- ving van de grootere naar de kleinere be drijven tengevolge hebben. Uit hetgeen in verband met de verbin dendverklaring van de bakkerij-overeen komsten is gepubliceerd, is bovendien ge bleken. aldus het aéres, dat de arbeidswet in het bakkerijbedrijf niet voldoende wordt gehandhaafd. Te vreezen is, dat het schep pen 'van gelegenheid om versch brood b v. om 8 uur des morgens te verkoopen het aantal overtredingen van de arbeidswet zal vergrooten. Hierdoor zullen de coöperatieve bedrijven, die de arbeidswet zorgvuldig wenschen na te leven, in de concurrentie gehandicapt worden. Om deze redenen dringt de bond er met den meesten klem op aan, de ontheffing niet te verleen en. KUSTVAARDERS VOOR HET BUITENLAND. Op Nederlandsche werven gebouwd. Buitenlandsche reederijen, vooral Engel- sche, hebben de laatste maanden aan Neder landsche werven herhaaldelijk opdrachten verstrekt voor schepen voor de kustvaart, meldt hét Hbld. In de provincie Groningen worden thans de eerste van een serie van 15 schepen voor Engelsche rekening gebouwd. Werven langs de Noord hebben er ook in bestelling. Zoo juist werd aan de werf De Groot en Van Vliet te Slikkerveer weer de bouw van een zeemotorschip van 360 ton d.w. voor Engel sche rekening opgedragen en een van onge veer denzelfden inhoud voor Noorsche re kening. Het laatste is een tankschip. Samen zijn er nu wel een tiental kustvaar ders voor buitenlandsche rekening in aan bouw langs de Noord. EEN SPOOK TE HARLINGEN Groote ontsteltenis. Het regiem der spoken is op het platteland van Nederland nog nooit geheel opgehouden. Nii en den circuleeren er in de streekbladen verhalen van spoken, die den openbaren weg onveilig maken, zich zeer stoutmoedig toonen, wanneer vrouwen en kinderen op den weg zijn, maar direct de hakken op nemen, als er stoere kerels naderen of de heilige Hermandad zich in de nabijheid laat zien. En in de meeste gevallen blijkt het, dat Glimlachje Generale repetitie, voor hij zijn meisje gaat vragen. een boerenknecht, een loonarbeider, louter uit behoefte aan afleiding en avondpleizier, het witte gewaad der spoken heeft aange trokken en als schrik der "buurt fungeert. Het laatste spook heeft dezer dagen te Harlingen geopereerd, aldus de N.R.C. Er kwamen twee onthutste mannen op het poli tiebureau' aanloopen met de mededeeling, dat zij een spook hadden gezien op een weiland aan den kleinen Schapedijk. Het was 'n witte gedaante, die met spookachtige gebaren over het weiland schreed, heel vreemd en buiten issig. Het verhaal maakte zoo'n indruk op de politie, dat een agent met de mannen mee ging naar den eenzamen Schapedijk. En ja, daar was het spook nog! Het opereerde met vreemde bewegingen. De agent verstoutte zich en ging eens kijken. Het spook vluchtte niet, maar bleef zich grillig voortbewegen, plotseling in de richting van den man in uniform. Wat er precies is gebeurd, vertelt de histo rie niet. Maar de agent is tenslotte baas van het terrein gebleven, en sedert wordt er aan den Schapedijk niet meer gespookt. Het ge rucht wil, dat een stuk wit papier van onge woon groote afmetingen daar met bijbedoe lingen was gedeponeerd om spookdiensten te verrichten. Het is nu weer kalm te Har lingen. HET PENNINGSKE VAN DE WEDUWE. Laatste geld van een oude vrouw gestolen. Het laagste peil van een inbraak, diefstal van de laatste spaarpenningen van een ne gentigjarige weduwe, is door inbrekers ten huize van de weduwe van Dop in de Prins Hendrikstraat te Naaldwijk, bereikt, aldus de „Resb.". Twee honderd gulden, het bedrag waarmede de vrouw het laatste deel van haar levensavond zelfstandig hoopte te kunnen doorbrengen, is gestolen. Over enkele maanden hoopte de weduwe C. van Dop negentig jaar te worden. Hard heeft ze gewerkt in haar leven.Een half jaar na haar huwelijk, werd haar echtge noot ziek, zij verpleegde hem 26 jaar; toen overleed hij. De vrouw werkte op het land, had wat bakerklantjes en verdiende zoo karig den kost, maar wist toch met centen en dubbel tjes nog iets te sparen voor den ouden dag. Werken kan ze nu niet meer en de vrouw leefde in dankbaarheid voor. hetgeen ze zelf bijeen had gebracht van die spaarpennin gen. Gisternacht kwamen inbrekers, ze braken de kast open en wierpen het ledige geld- blikje achter op straat neer. Dearvan werd de vrouw wakker en rade loos liep ze de straat op, waar de politie haar aantrof. Er werd een onderzoek ingesteld, maar de daders zijn nog steeds onvindbaar. PAASCHDRUKTE BIJ DE SPOOR WEGEN. Groot aantal extra-treinen ingelegd. Naar wij vernemen, laten de Ned. Spoor wegen een groot aantal extra-treinen lpopen op den Zaterdagmiddag voor Paschen en op den tweeden Paaschdag," itf verband met het te verwachten drukke reizigersvervoer. Men wijst ons er op, dat een aantal belangrijke extra-sneltreinen werd ingelegd, loopende niet onmiddellijk voor of achter de sneltrei nen van de gewone dienstregeling, die moe ten ontlast worden. Deze maatregel werd getroffen om trein- vertraging te voorkomen. Geheel nieuwe aansluitingen worden door deze extra-trei nen gemaakt. Ze zijn alle opgenomen in de reisgidsen. NOG ALTIJD DE ONBEWAAKTE Gistermiddag is de 64-jarige G. A. Baan uit Geesteren, gemeente Borculo, op den on- bewaakten overweg te Borculo met zijn fiets door den trein, welke om 2.15 uur van Bor culo naar Ruurloo vertrekt, gegrepen en pp slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huis te Borculo overgebracht. Verkeersongevallen. AANZIENLIJKE BONTDÏEFSTAL. Tot een bedrag van 2 a 3000 gulden ontvreemd. Een brutale bontdiefstal is gepleegd in den nacht van Dinsdag op Woensdag in het perceel Leidschestraat 50 te Amsterdam, waar een pelterijenhandel is gevestigd. Het is nog niet nauwkeurig bekend hoe hoog de waarde is van het gestolene, doch waarschijnlijk beloopt deze een bedrag van 2 a 3000 gulden. De inbrekers zijn via een leegstaande woning in de Kerkstraat, waarvan de achter zijde grenst aan de achterzijde van het win kelpand, via een plat in het gebouw aan de Leidsche straat gekomen, waar zij een r.uit hebben uitgesneden. Het geheele huis is grondig doorzocht en de buit is langs den zelfden weg in de Kerkstraat gebracht, waar de gestolen goederen waarschijnlijk met een auto zijn vervoerd. De politie, geassisteerd door den dactylos- copischen dienst stelt een uitvoerig onder zoek in, doch tot nu toe is nog geen spoor van de daders gevonden. DE OLIEVOGELS. Gelieve deskundige hulp te bieden. In verband met een dezer dagen van de zijde der Nederlandsche vereeniging tot be scherming van dieren gepubliceerd bericht, dat er géenszins aanleiding toe bestaat, om de z.g. olievogels, welke op onze kust aan spoelen, maar zonder meer te dooden en dat het in vele gevallen zeer wel mogelijk is. deze dieren in het leven te houden, verzoekt het hoofdbestuur van genoemde vereeniging ons thans mede te deelen, dat het het vraag stuk tot een onderwerp van nauwlettende studie maakt en dat het werk aan een plan om langs onze kust posten in het leven te roepen, waar de vogels kunnen worden on dergebracht en verzorgd. Daar het het hoofdbestuur intusschpn ge bleken is, dat in vele gevallen door overi gens welmeenende dierenvrienden bij het bergen en verplegen der vogels zeer onoor deelkundig te werk wordt gegaan, verzoekt het ons er de aandacht op te vestigen, dat het te allen tijde bereid is, het publiek ir. deze van advies te dienen. Eventueele aanvragen gelieve men te richten tot het bureau: Prinses Mariestraat 40, 's-Gravenhage. Verkeersongelukken. AUTO IN BROEKERVAART GEREDEN. De drie inzittenden gered; dapper optreden van 25-jarigen Amster dammer. Bij het passeeren van een vrachtauto is gisteravond omstreeks zeven uur tusschen Monnikendam en Broek een personen auto, in de langs dien weg loopende vaart gereden. De drie inzittenden konden spoe dig op het dxoge worden gebracht. Het ongeluk is ontstaan doordat de auto te veel naar links uitweek en daar door van den berm van den weg in het waier gleed. Onmiddellijk na het ongeluk stepte de chauffeur van de vrachtauto, waarrp de naast hem gezeten 25-jarige Asiink uit Amsterdam te hulp schoot. Hij sprong gekleed te water en slaagde erin de drenkelingen uit de auto te trekken en op den kant te brengen. Het waren een dame er. twee heeren, van wie de oudste blind was. Het drietal is bij omwonenden bin nen gebracht en van droge kleeren voor zien. De auto is in den loop van den avond op den wal geheschen. Nader vernemen wij: Omtrent dit auto-ongeluk kan nader wor den gemeld, dat de personenwagen, welke in het water reed, een huurauto uit Amsterdam was, welke werd bestuurd door den chauf feur T. J. de Groot. De passagiers waren de blinde heer dr. S. Langedijk en mej. Singer, beiden eveneens uit Amsterdam. De wagen was bijna geheel ondér water verdwenen, de chauffeur had »tijdens den val de portieren opengegooid, zoodat de in zittenden met weinig moeite konden worden gered. Een familielid van dr. L. heeft hen per auto naar de hoofdstad gebracht. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat de chauffeur, toen hij op den zachten berm was gekomen, in plaats van te stoppen, vol gas heeft gegeven, waardoor hij de auto niet meer op den kant kon houden. AANRIJDING MET DOODELUK GEVOLG. Gistermiddag is in de Bergschelaan te Rotterdam het zesjarige zoontje van den heer de Ruyter uit de Insulindestraat over reden door een zandauto. Met een schedel- fractuur is het knaapje door een auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, alwaar het kort na aan komst is overleden. Voortzetting malversaties te VltssTngen. Clementie voor den lichtzinnigen wethouder gevraagd. Na het uitgebreide onderzoek van gister middag behoefde men bij de behandeling van de zaak bij het Haagsche Gerechtshof tegen den oud-wethouder L. niet meer op verschillende feiten in te gaan. Alleen het uitlokken van verduistering vormde een nieuw punt van bespreking. Verdachte had op verschillende reizen van Vlissingen naar den Haag voor het crisis comité vrij groote verteringen gemaakt, doch had slechts de onkosten van den trein vergoed gekregen. Om zich geheel schadeloos te stellen, had hij eenige collectanten van het crisis-comité aangespoord om geld uit de collecte-bussen te nemen. De secretaris van het crisis-comité J. P. L., die als getuige gehoord werd, verklaarde van de collectanten het geld te hebben ge kregen en aan verdachte te hebben ter hand gesteld. Requisitoir. Na dit korte onderzoek nam de advocaat- generaal mr. Rombach requisitoir. Wat het geven van de toestemming tot het wegnemen van kleeren en goederen van het crisis-comité betreft, dit was, evenals het wegnemen zelf, een onbehoorlijkheid, maar leverde volgens spr. geen strafbaar feit op. Het was zeer zeker een uitlokking, maar geen strafbare uitlokking. Wat betreft het in ontvangst nemen van de gelden uit de collectebussen, dit vond mr. Rombach een geval van heling. Tenslotte achtte de advocaat-generaal het uitlokken van het maken van de vervalschte specificatie, evenmin als het eerste, een straf baar feit. Alleen blijft dus de heling als strafbaar feit. Spr. nam in aanmerking, dat verdachte zich met het geld uit de collectebussen niet heeft willen verrijken. Ook wees mr. Rom bach op de zaak, welke thans nog tegen ver dachte loopt en welke ook met een vèroor- deeling tot gevangenisstraf is geëihdigd. Hierdoor is verdachte al voldoende ge straft, zoodat spr. thans een voorwaarde lijke gevangenisstraf eischte van zes maan den met een proeftijd van drie jaar. Pleidooi. De verdediger mr. J. G. A. van Geldrop Meddens uit Utrecht kon zich evenals zijn collega gisteren grootendeels bij het requi sitoir van den advocaat-generaal aansluiten. Bovendien wees pleiter op de verdiensten, welke verdachte het crisis-comité heeft be toond. Nu er malversaties zijn ontdekt, wordt hij ineens van alle kanten zwart ge maakt, zonder dat iemand over zijn goede kwaliteiten rept. Verdachte was immuun voor geld, veel te immuun. Groote bedragen had hij aan het crisis comité geschonken en in dit verband was het vreemd, dat hij luttele bedragen als uit de collectebussen genomen, zich wilde toe eigenen. Verdachte heeft gemeend recht op die gelden te hebben. Als Hij werkelijk had willen fraudeeren, had hij dat op veel ruimer schaal en veel meer onopgemerkt kunnen doen. Nog op de verdiensten van verdachte voor de gemeente Vlissingen wijzend, vroeg spr. een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 7 April. De collectanten als beklaagden. Nadat tegen oud-wethouder L. en tegen den secretaris-penningmeester van Maat schappelijk Hulpbetoon (Vlissingen) W. de W. ieder een voorwaardelijke gevangenis straf was geëischt, stonden nog in hooger beroep voor het Hof terecht de collectanten H. V., C. G. en A. B. uit Vlissingen. Wegens diefstal had de rechtbank te Mid delburg hen ieder tot een maand gevange nisstraf veroordeeld. De drie verdachten hielpen vaak met het opruimen van kleeren van het crisis-comité en de secretaris van het comité gaf hen wel eens wat tnée naar huis. Later hadden zij ook eigener beweging eenige goederen mee naar huis genomen, hetgeen natuurlijk niet geoorloofd was. Uit de getuigenverklaringen van den se cretaris bleek, dat deze nogal gemakkelijk was met het geven van de toestemming, zoo dat het niets te verwonderen was, dat deze eenvoudige jongens dachten, dat ze zoo af en toe wel eens wat mochten meenemen. De procureur-generaal achtte de feiten bewezen. Zij illustreerden de wijze, waarop het beheer van de goederen in het magazijn is gevoerd. Spr. vorderde tenslotte voor alle drie ver dachten een voorwaardelijke gevangenis straf voor den tijd van een maand met een proeftijd van drie jaar. Mr. J. J. Heijze te Middelburg, raadsman van den verdachte G., vroeg voor zijn cliënt vrijspraak, omdat niet is bewezen, dat de verdachte de goederen met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weg genomen. Mr. P. C. Adriaanse, raadsman van den verdachte V., bepleitte eveneens vrijspraak. Uitspraak in al deze zaken 7 April. HANDELSAGENT VERDACHT VAN OPLICHTING. Inschrijving in Russische handels register is gratis. Een legio aantal klachten zijn de laatste maanden zoowel ten parkette als op de han- delsafdeeling van het hoofdbureau van poli tie te Amsterdam binnengekomen tegen den vijf tig jarigen handelsagent W. K. Deze man volgt een zeer eenvoudig systeem voor zijn practijken en dankbaar maakt hij gebruik van de uiterste poginger, die de Nederlandsche handel doet om zijn afzetgebied te vergrooten. Hij vertelt zijn a.s. slachtoffers, dat hij uitstekende verbin dingen heeft in Rusland. Hij belast zich. gaarne met het aanknoopen van handels relaties. Vanuit Holland kan men zoo vertelt hij slechts zaken doen met de Sovjet-Unie, wanneer men daar in een han delsregister staat ingeschreven en aange sloten is bij de- inkoopcentrale Moskou. De inschrijving kost echter, en daar komt de aap uit 's mans mouw, circa 200 roebel 76.In werkelijkheid is deze inschrij ving gratis. Om zijn verhalen kracht bij te zetten schermt hij met de namen van Rus sische vooraanstaande figuren, zooals b.v. Litwinof, bij wien hij dikwijls op bezoek kwam. Zeer vele groote en kleine Nederlandsche firma's zijn er ingevlogen en na korten tijd regende het klachten. De handelsagent werd gearresteerd, do?h korten tijd later om gezondheidsredenen door de rechtbank in vrijheid gesteld. Gistermiddag stond de man terecht; eerst behandelde de rechtbank te Amsterdam een verstekzaak tegen hem wegens verduistering van eenige regenjassen, die hij in consignatie hsd. De officier, mr. de Muinck Keizer, vor derde bekrachtiging van het verstek vonnis, (zes maanden). De zes oplichtingszaken werden uitge steld, daar verdachte een doktersverklaring kon toonen, waaruit bleek, dat een rechts zitting weinig bevorderlijk voor zijn gezond heid was. Inspecteur Dijkstra van de han- delsafdeeling van het hoofdbureau deelde mede, dat in den tijd verloopen tusschen invrijheidstelling en deze rechtszitting op nieuw klachten tegen dezen handelsagent zijn binnengekomen, die nog steeds op zijn wijze tracht den handel met Rusland te be vorderen. Opnieuw hebben slachtoffers hun geld gestort 203. Dokter Bergman had goed geraden. In een der onderste vertrekken bevond zich Tonny, aan handen en voeten gebon den. Hij had zijn goed humeur niet verlo ren en trachtte een Engelsch gesprek te voeren met een jongen van zyn leeftijd, een Hindoes' pottenbakkertje. ZIJN MEISJE MET MES GESTOKEN. „Ze plaagde me zoo Een nog jonge man, een slagersknecht, stond voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van poging tot zware mishandeling. Een geval, zooals de rechtbank de laat ste maanden herhaaldelijk te berechten heeft. In dolle drift heeft de jongen, ge plaagd door het meisje, een mes getrokken en naar haar gestoken. Zij liep slechts een geringe wonde in de borst op. Alles liep goed af en de jongen, die eenige weken ini voorarrest heeft doorgebracht en op ver zoek van ziin verdediger in vrijheid werdi gesteld, heeft berouw. Geen oogenblik hadi hij de bedoeling haar ernstig te verwon den, „maar ze plaagde me zoo De verdediger, mr. H. La Croix, toonde getuigschriften. Hij was vroeger bij de marine in dienst en zijn superieuren zijn» vol lof over hem. Het meisje Lreeg een ernstige repriman de van den president: ,,U hebt een ge vaarlijk spelletje gespeeld met dezen jon gen en ook met anderenik waarschuw: u voor uw verder leven, u ziet nu wat de gevolgen zijn." De officier van justitie, mr. de Muinck Keizer, rekening houdende met de houding van het meisje, vorderde vier maanden gevangenistraf. De verdediger, mr. La Croix bepleitte een straf gelijk aan de voorloopige hech tenis in combinatie met een lichte voor waardelijke straf. Vonnis 7 ApriL REEDS VROEG OP DEN SLECHTEN WEG. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond gistermiddag terecht J. G. N„ 18 jaar, tuindersknecht te Amsterdam, thans ge detineerd, die verdacht wordt van poging tot doodslag op A. Bajema te Warns, door dezen met een breekijzer op het hoofd te slaan en voorts van brandstichting in eert boerderij van den heer C. Visser te Oude- mirdum, bij wien de verdachte destijds in dienst was. De boerderij brandde tot den grond toe af. De officier van justitie eischte vijf jaar gevangenisstraf. EEN, TWEE, DRIE, KLAVERAAS. De 56-jarige timmerman J. A. B. had tijdens de paardenrennen te Naaldwijk, toen de stemming var. het pubhek gunstig was om een gokje te wagen, in een café-tje het bekende, „een, twee. drie-klaveraas" gespeeld voor een rijksdaalder per keer. Heel wat muntstuken waren naar den zak van. B. verhuisd, totdat hij door eèn agent werd opgemerkt en geverbali^eTd. Door den politierechter was B. tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep demonstreerde ver dachte voor het Haagsche gerechtshof met de in beslag genomen kaarten, dat er ab soluut geen sprake van hazardspel was. „Je kon alles vooruit berekenen", Zël.hij. Dé procureur-generaal, mr. L. B. J. Vermeulen, was hierdoor echter niefWer- tuigd en eischte bevestiging van het von nis van den politierechter. De muziékperiodieken „Caecilia" (9e jaar gang) en „De Muziek" (11e jaargang) heb ben zich tot één uitgave vereenigd, waarvan het eerste nummer 15 Maart j.1. verscheen bij den bekende firma J. J. Lispet, te Hilver sum, die blijkbaar haar beste krachten aan de verzorging dezer uitgave heeft gewijd, want ze ziet er keurig uit. Het nummer is op kunstdrukpapier gedrukt en opent met een artikel van één der redacteuren over „Toscanini in Nederland". De schrijver, de heer Eduard Reeser, is vol bewondering over het werk van dezen dirigent. Verder vindt men er bijdragen in van Wouter Paap (Declamatoria van Andriessen en Badings), Hugo van Dalen (Nicolai Roslawetz). Jan Goverts (de zangkunst in verval), Eduard Reeser (Johann Mattheson) en van anderen. Tevens geeft men plaats aan portretten, en wordt het omslag door advertenties en so listen-annonces ingenomen. Dit eerste nummer is een belofte voor wat maandelijks vo;gen zal. Men zal dan ook elk nieuw nummer met belangstelling ter hand némen. Het redacteurschap wordt door den heer Reeser gedeeld met den heer Herman Rutters. 20 x. Onder het praten liet het pottenbak kertje aan één stuk door de schijf draaien waarvoor hij was neergeknield en waar boven hij de potten vormde. Plotseling werd hun gesprek verbroken door het binnenkomen van een koelie.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7