Gemeenteraden, ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 25 MAART 1937 ZIJ PE Begrootings-vergadering. Dinsdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. D. Breebaart. Na opening der vergadering werd o.m. me degedeeld, dat van den heer J. D. Wiering te Utrecht het bericht was ingekomen, hou dende aanneming van zijn benoeming tot hoofd der O.L. school alhier. Ingekomen was een schrijven van den mi nister van financiën inzake voorschot land- ar.beiderswet ten behoeve van G. van der Stoop. De minister was van meening, dat voor de betreffende arbeiderswoning te veel geld wegens herstelwerken uitgegeven zou moeten worden. Indien een nieuwe woning werd gebouwd zou het verstrekken van een voorschot wel in overweging kunnen wor den genomen. Vervolgens werd medegedeeld, dat B. en W. een onderhoud hebben gehad met den aannemer Bruil in verband met een conflict tusschen arbeiders uit Zijpe en hun werkge ver Bruil voornoemd. Dit onderhoud heeft geleid tot het resultaat, dat samenwerking met de arbeidsbemiddeling te Zijpe moge lijk werd geacht. Voorts erkende de heer Bruil, dat het ont slaan van arbeiders op korten termijn in casu niet goed was, zoodat een bevredigende oplossing van het conflict werd verkregen. B. en W. stelden voor om in verband met een desbetreffend verzoek van de ouder commissie te Petten tot wederopzeggens toe een bedrag van 150 per jaar beschik baar te stellen, opdat de heer S. Bakker zijn medewerking aan het geven van voldoende onderwijs te Petten kan blijven geven. Con form dit voorstel werd z.h.st. besloten. Het Hoogheemraadschap had bericht, dat de gemeente Zijpe aan de wegvérbetering te Petten zou moeten betalen, de eerste 25 jaar 65 en voorts elk jaar 40. In principe besloot men hiermee accoord te gaan. Behandeling volgde van de voorstellen van B. en W. inzake verbouw van het raad huis en het bouwen van een ambtswoning voor den gemeente-secretaris. Hierbij werd door B. en W. o.m. gewezen, dat de indee ling van het gemeentehuis niet meer aan de eischen voldoet. Verder werd de aandacht gevestigd op het „onvrije" van den secretaris-woning, welke deel uitmaakt van het raadhuis. Voor den voorgenomen bouw van een ambtswoning voor den gemeente-secretaris hebben B. en W. het oog op een terrein van den heer Corns. Bakker te Schagerbrug, ter grootte van ongeveer 900 M2., verkrijgbaar voor den prijs van 1.40 per M2. De bouw kosten dezer ambtswoning werden met inbegrip van kosten van centrale verwar ming geraamd op 6350; het bouwrijp maken van het terrein, honorarium van den architect enz. op 850, zoodat de ambtswo ning plus bouwgrond zou kosten ongeveer 8500. De secretaris zou aan huur voor deze ambtswoning moeten betalen 12 pCt. van diens jaarwedde. Voorts raamden B. en W. de kosten van reorganisatie van het raadhuis op 1000, waarbij nog komt 1500 voor den aanleg van centrale verwarming. Overigens was het de bedoeling de boven vertrekken van den tegenwoordigen secre taris-woning te bestemmen voor een later te benoemen conciërge van het raadhuis. In verband met dezen voorgenomen ver bouw van het raadhuis en den daarmee sa- menhangenden bouw van een ambtswoning voor den secretaris was een commissie van onderzoek ingesteld. Deze commissie kon zich met de bovengenoemde voorstellen van B. en W. vereenigen. Na eenige discussie over het in behande ling zijnde agendapunt „verbouw raadhuis enz..", werden de voorstellen van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen, voor welk besluit de voorzitter den raad, mede namens den secretaris, dankte. Voorgesteld werd door den heer Veltman om de gunning van den verbouw van het raadhuis en den bouw van een ambtswo ning voor den secretaris niet aan B. en W., maar aan den raad op 'te dragen, wat met 92 stemmen werd aangenomen. Vervolgens werd met 6 tegen 5 stemmen besloten de aanbesteding in het openbaar en ook voor niet-ingezetenen van Zijpe te doen geschieden. Besloten werd een bedrag van 358 te voteeren voor extra-hulp aan werkloozen over 1937. Overeenkomstig verzoek werd aan mej. A. A. M. Kuiper eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school te Burger- brug. Cpnform het voorstel van B. en W. werd besloten tot vaststelling van een verorde ning tot het tegengaan van bekalken enz. van wegen e.d. in verband met de a.s. ver- kiézingen. Daarna werden onveranderd goedgekeurd de begrooting van het algemeen weeshuis en die van het burgerlijk armbestuur, dienst 1937. De heer Veltman zou gaarne veranderin gen aangebracht willen zien in het interieur van het tehuis voor ouden van dagen en hulpbehoevenden. De heer van der Sluijs antwoordde hier op, dat een restauratie van het tehuis in uitvoering is en de wensch van den heer Veltman kan onder oogen worden gezien door de leden van het burgerlijk armbe stuur. Volgde behandeling gemeentebegrooting dienst 1937. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen werd geen ge bruik gemaakt. De voorzitter zeide, dat het gemeentebe stuur van Ged. Staten een complimentje heeft gekregen voor het zuinig beheer der gemeente-financiën. Verder vroegen Ged. Staten het oordeel van den Raad over hun voornemen om de jaarwedden van de wet houders te verlagen van 350 tot 300 en het presentiegeld van de raadsleden te bren gen van 4 op 3 per bijgewoonde vergade ring. De raad sprak zich uit tegen verlaging van de wethouderssalarissen en tegen de verla ging van het presentiegeld der raadsleden. B. en W. stelden voor zulks op aan drang van Ged. Staten om het presentie geld voor de leden der stembureaux te bren gen van 5 op 4 per zittingsdag. De raad besloot dit presentiegeld te bepa len op 4 plus een vergoeding voor con sumptie van 2 (inplaats van 3). Besloten werd over te gaan tot wijziging van de subsidieregeling voor afdeelingen van gezondheids- en vacantiekolonies. Een voorstel van B. en W. om op aan drang van Ged. Staten de vergoeding voor rijwielonderhoud voor de wijkverpleegsters te verlagen van 40 op 30, werd verwor pen. Een voorstel van B. en W. om den agent der arbeidsbemiddeling te Schagerbrug, in gaande 1 Januari 1937, een tijdelijke ver goeding van 100 per jaar toe te kennen voor het stempelen van werkloozenkaarten en het in verband daarmede beschikbaar stellen van een verwarmd lokaal, werd aan genomen. Besloten werd op voorstel van B. en W., aan de vereeniging voor vreemdelingenver keer te Petten een subsidie te geven van 25 per jaar en aan de Federatie van V.V. V.'s in Noordholland boven het Noordzee kanaal toe te kennen een subsidie van 10 per jaar, beide tot wederopzeggens toe. Op een verzoek van het hoofdbestuur van de Noordhollandsche vereeniging het Witte Kruis om subsidie werd afwijzend beschikt. Bij de behandeling van de uitgaafposten der begrooting werd voorgesteld aan Ged. Staten te vragen de jaarwedde van den bur gemeester met 10 pCt. te verlagen, waarop de voorzitter repliceerde: „Goed, ik stel voor 50 pCt.". Na eenige besprekingen over dit punt werd deze begrootingspost aangenomen. De voorzitter toonde hierop met cijfers aan, dat de kosten van autohuur over 1936 belangrijk lager zijn dan voorafgaande, ja ren, waaraan spreker toevoegde, dat hij zich niettemin kan vereenigen met het idee om het vervoer aan de garagehouders op te dragen. De burgemeester zal overwegen of hij ge negen is- voor de gemeente zijn auto be schikbaar te blijven stellen. Op initiatief van den heer Veltman werd besloten 25 uit te trekken voor het plan ten van boom en in de gemeente Zijpe. Inzake berging van vuilnis zal met het polderbestuur in overleg worden getreden teneinde een zoo goed mogelijke oplossing te vinden. Tenslotte werd de gemeentebegrooting dienst 1937 vastgesteld. Hierna werd nog vastgesteld een verorde ning op de heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting Hierna sluiting. Hierna werden de derde suppletoire be grooting 1936 en de eerste suppletoire be grooting .1937 vastgesteld. Besloten werd ten laatste toe te treden tot de Vereeniging voor Luchtbescherming, met een bijdrage van 1 cent per 10 inwoners, zoodat de contributie voor Ursem bedraagt 1.40. Hierna sluiting. H.% VAN SlOOTEN Provinciaal nieuws TIEN-JARIG BESTAAN BIO-VACANTIE-OORD RUSSENDUIN. URSEM vergaderde 30 uur. De raad dezer gemeente Woensdags des voormiddags te In een schrijven van het ministerie van Sociale Zaken wordt het bedrag der verlo vingstoelage gesteld op 27.30. Schrijven van E. Idsardi te Ursem, waarbij hij deze de gemeente medewerking verzoekt voor zijn verhuizing naar Friesland, waar hij werk in het vrije bedrijf heeft gevonden. De voorzitter deelde mede, dat dit tot de competentie van het Burg. Armbestuur be hoort. Aldus werd besloten. Schrijven van J. Blokker, gemeenteveld wachter te Ursem, waarbij onder hypothecair verband een voorschot uit de gemeentekas wordt verzocht voor den bouw van een goede woning. Aldus werd besloten. Schrijven van alle caféhouders in de ge meente Ursem, houdende het verzoek om ontheffing van personeele belasting, betref fende den grondslag biljarts. Besloten werd dit schrijven in handen te stellen van B. en W. De voorzitter deelde meder dat een vroe ger voorstel tot afschaffing van den grond slag biljarts (pers. belasting) geen genade kon vinden bij Ged. Staten van N.-Holland. Hij deed toezegging al het mogelijk te doen om iets voor de caféhouders te bereiken. De leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim werden allen voor drie jaar herbenoemd. Het voorschot aan de fcijz. school alhier werd bij raadsbesluit vastgesteld op 2400. Het bedrag van de kosten per leerling aan de openbare lagere school alhier, werd vastgesteld op 21.29. Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van hét perceel Noorddijk C 23, (in eigen dom en bewoond door Joh. Keijzer) werd aangenomen. Evenals verleden jaar werd ook voor 1937 door den raad besloten een bijdrage uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor den B-steun (steun aan werkloozen voor kleeding, dekking en schoeisel). Vastgesteld werd dezen extra-steun in April 1937 uit te keeren aan die werkloozen, die er voor in aanmerking komen en die schriftelijk een daartoe strekkende aanvraag bij het B- comité hebben ingediend. Met algemeene stemmen werd besloten tot converteering der geldleening groot (oor spronkelijk) 30.000, aangegaan voor den bouw van een openbare lagere school met onderwijzerswoning. De leening is in 1930 aangegaan voor 4 1/2 Thans werd deze leening per resto groot 25500 aangegaan tegen 4 Eveneens werd besloten om vier geldlee- ningen aangegaan bij de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam tegen een rente van 4 3/4, om te zetten in 4 %- leeningen. Het bedrag der zekerheid voor den kas sier van het G. e. G. alhier werd vastgesteld op 1000. Goedgekeurd werd het voorstel der drie- j aarlij ksche afrekening met het R.K. school bestuur van den H. Bavo te Ursem. Aan hetr schoolbestuur moet nog vergoed worden 45.60. De Ned. Bioscoopbond schenkt aan de 100 kinderen, die op dit oogenblik op Russenduin verblijven, ieder een spaarbankboekje van f 2.50. zelfde wijze als tot nog toe tot tevreden heid van de stichting Het Russenduin zal blijven exploiteeren en dat de stichting het werk op dezelfde wijze als tot dus verre zal kunnen blijven voortzetten, om dat het helaas, ook voor de geslachten, die na ons komen, wel noodig zal blijken, dat dergelijke instituten tot heil van het zwakke kind in het leven worden gehou den. Wegens verhindering van den voorzitter van den Ned. Bioscoopbond, den heer Hamburger, werd hierop, namens deze organisatie het woord gevoerd door het hoofdbestuurslid, den heer v. d. Berg, die het feest van de stichting ook een feest van den bond noemde. De stichting is een uiting van de offervaardigheid van allen, die in het bioscoopbedrijf hun brood ver dienen. De stichting is een monument van den goeden invloed die er van de film kan uitgaan. Het hoofdbestuur van den bond is met dankbaarheid vervuld voor de wijze, waarop het bestuur van de stich ting zijn taak heeft vervuld en het is ook dankbaar tegenover het Ned. bioscoop-be zoekende publiek, dat 't schoone resultaat heeft mogelijk gemaakt. Uit dankbaarheid besloot het bestuur van den bond, aan alle kinderen, die op het oogenblik in de stichting verpleegd worden, een spaarbankboekje van 2.50 uit te reiken, in de hoop, dat deze kinde ren verder zullen kunnen sparen en daar van op 21-jarigen leeftijd de vruchten zullen kunnen plukken. Spr. eindigde met den wensch, dat ook in de toekomst het schoone werk in het belang van het misdeelde kind voortgang kan hebben. De vlaggen van het Keraiemerland be- heerschende Bio-vacantieoord Russenduin te Bergen aan Zee, die hel schitterden in de stralende voorjaarslucht, waren het bewijs, dat het gister voor de stichting Bio-vacantieoord een feestdag was. De stichting herdacht haar tien-jarig bestaan en in het gebouw heerschte een oprechte feeststemming. De verpleegsters waren, onder leiding van de directrice, mej. Bos, al dagen te voren in de weer geweest om met de kin deren het feestlied in te studeeren. Gis termiddag zaten de kleinen in het geheel verwarmde gebouw, voor deze gelegenheid in de blauwe zomerkleeding gestoken, in de eetzaal, aan de feesttafel, waar ze op gebak ep limonade onthaald werden, toen om 3 uur een groot aantal leden van den Ned. Bioscoopbond uit het geheele land, met hun dames arriveerden om in de speelzaal (tevens bioscoopzaal) de herden kingsbijeenkomst van het tien-jarig be staan van de stichting bij te wonen. Het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Vacantiekolonies werd vertegenwoordigd door de bestuurs leden dr. A. Schukking Kool, mr. Th. Lim- perg, mevr. Ketelaarvan Gogh, Minso Boissevain, mevr. Westerikvan Popta, mej. W. C. Helmeijs en den directeur van het genootschap de heer A. C. Snel. Voorts waren aanwezig de inspecteur van den geneeskundigen dienst, dr. L. v. d. Wilk, de kolonie-arts dr. J. A. Blok en de bur gemeester van Bergen, mr. H. D. A. van Reenen. De voorzitter van de Stichting Bio- vacantieoord, de heer ter Linde, sprak een welkomstwoord en op zijn verzoek werden allereerst zij herdacht, die aan het werk waren ontvallen, n.1. de heeren Veerman, Ketelaar en Bos. Hun verdiensten, zoo zeide spr., zullen bij ons in dankbare her innering blijven voortleven. Spr. herinnerde er aan, hoe in de afd. Amsterdam, op voorstel van den heer Ehrlich, den tegenwoordigen penning meester, voor tien jaar het initiatief werd genomen tot de stichting en hoe al spoe dig alle bioscoop-ondernemers in het land tot die stichting toetraden. Tweemaal in het jaar, met Paschen en Kerstmis, wordt in alle bioscopen in Nederland voor de uitzending van het zwakke kind gecollec teerd en op deze wijze werd in tien jaar ruim een half mïilioen. bijeen gebracht, waardoor 3000 kinderen konden worden uitgezonden en dit prachtige vacantieoord met 13 H.A. grond kon worden aangekocht en ingericht. De stichting is het Nederlandsche bios coop-publiek dankbaar voor de tot nog toe ontvangen gaven en dankbaar is het ook voor de energie en de liefde, waar mede allen, die aan het Nedierlandsch bioscoopbedrijf zijn verbonden, steeds hebben gecollecteerd. Dank bracht spr. ook aan de donateurs van de stichting (bijna alle leden van den Ned. Bioscoopbond zijn donateur) voor hun donaties, waardoor het mogelijk werd, de administratie en andere kosten te be strijden en al het gecollecteerde voor de uitzending van de kinderen te besteden. Het bestuur heeft gemeend, aan alle leden van het bioscoop-personeel, die zich voor de collecten verdienstelijk' hebben gemaakt, een herinnering te moeten aan bieden, n.1. een eereteeken, bestaande uit een zilveren knoop voor de heeren en een zilveren broche voor de dames. Spr. wekte op, dé komende paaschcol- lecte tot een jubileum-collecte te maken met een recette als nimmer tevoren. Hierna huldigde hij de directrice van Russenduin, mej. Bos, die h(ij een cadeau aanbood, waarna hij aan de dames helpsters dank bracht voor de betoonde toewijding. De secretaris, de heer de Hoop, gaf hierna een gedetailleerde uiteenzetting, gelijk aan die van de persconferentie van Maandag, welke wij Dinsdag publiceerden en waarbij hij in het licht stelde, dat met de film voor een ideaal doel heel wat be- riekt kan worden. Spr. hoopte, dat het Centr. Gen. op de- Een woord van dr. Schukkink Kool. Namens het Centr. Gen. voor Kind. Herst. oorden en vac.-kolonies werd hier na het woord gevoerd door dr. Schukkink Kool, die van oordeel was, dat de orga nisaties, die zich bewegen op het gebied van de uitzending van het zwakke kind, in 1927 wel een frissche jonge spruit noo dig hadden. Deze organisaties hebben dan ook op 21 Maart 1927 de stichting Biova- cantieoord in de nieuwe lente als een nieuw geluid begroet. Spr. stelde in het licht, hoe het bestuur van de stichting niet met guldens rekende, maar met collecte-eenheden en op door tastende wijze het Russenduin aankocht en inrichtte, dat op 1 Juni 1933 in gebruik kon worden genomen. Sinds dien dag dat- teert de samenwerking van 't Centr. Gen. met de stichting Biovacantieoord en spr. hoopte, dat de samenwerking ook in de toekomst zal blijven zooals die tot nog toe was geweest. Als herinnering bood spr. namens het genootschap het bestuur van de Stichting een sigarendoos aan, met de inscriptie: „Twee krachten, één doel." De burgemeester van Bergen sprak namens het gemeentebestuur woorden van gelukwenschen. Spr. verzekerde, dat Ber gen het werk van de stichting bewondert en met groote voldoening ziet, dat de stichting het geheele jaar door de gezond heid van de kinderen tracht te bevorderen. Daarvoor bracht spr. dank en hij eindigde met den wensch, dat de exploitante het Centr. Gen. nog vele jaren het zegenrijke werk zal kunnen voortzetten. Onder leiding van de helpsters zongen de kinderen hierna een welkomstlied, na vooraf voor het bestuur te hebben gedefi leerd en ieder een paar bloeiende narcissen te hebben aangeboden. Aardig was ook de hulde, door de kin deren van het Koloniehuis Zeehuis van het Centraal Genootschap gebracht, die zingende, met vlaggetjes zwaaiende, voor den hoofdingang van het gebouw defileer den. Doort den Bioscoopbond werden hierna aan de aanwezigen een thé-com- plet aangeboden, welke uitstekend was verzorgd door den cuisinier J. Rosier. Tot slot werd het gebouw bezichtigd, dat een ideaal herstellingsoord voor het zwakke Nederlandsche kind kan worden genoemd. ST. PANCRAS „Het Witte Kruis". De vereeniging „Het Witte Kruis" hield haar jaarvergadering in het lokaal van den heer Bouwstra. Voorzitter was de heer A. Schuur. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, dat toen Zaterdag het magazijn geïnspec teerd werd, alle ligtenten in het magazijn aanwezig waren. Door den heer Jansen, malariabestrij der, werd medegedeeld dat door de ge meente wederom lysol beschikbaar wordt gesteld. Voor de malariabestrijding zal Rids of een ander verdelgingsmiddel beschikbaar worden gesteld, waar besmetting voor komt. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat 635 maal gebruik gemaakt is van het materiaal. Door de commissie is alles aangekocht wat noodig bleek. De samenwerking tusschen de wijkver pleegster en de vereeniging is uitstekend. Door zuster Noppen werden 2494 be zoeken afgelegd in 1936. Zuigelingen- bezoeken 196. T. B. C. 99. Het ledental is met 10 teruggegaan en bedraagt thans 430. Twee bestuurs- en 2 algemeene verga deringen werden gehouden, terwijl de bondsvergadering werd bezocht door een afgevaardigde. De rekening van den penningmeester gaf te hooren: ontvangst 1311,52, uit gaaf 801,81, saldo 509,71. De heer Boskamp bracht verslag uit van de algemeene vergadering. Bespreking Vacantiekolonies. Nog altijd bestaat de vereeniging in beginsel. Daar is het echter bij gebleven. De contributie wordt echter betaald, daardoor is uitzending van kinderen mo gelijk geweest, en dit is ook geschied. Het oude bestuur zal trachten de vereeniging nieuw leven in te blazen. Een propaganda- avond met een film zal worden georgani seerd. Als de commissie is samengesteld, zal geprobeerd worden een schoolarts te krijgen voor het keuren der kinderen, die voor uitzending in aanmerking kunnen komen. Een adres zal worden gezonden aan den gemeenteraad. Bespreking zweminrichting. De heer de Vries (bestuur) leidde dit punt in. Door de Witte Kruisfilm, onlangs vertoond, is spreker op de gedachte geko men ook hier een zweminrichting op te richten. Het is een eisch des tijds. Groot en klein, van beider geslacht, zwemt, en veelal met levensgevaar. Overal ziet men de kinderen in slooten en vaarten, het is niet verantwoord om zoo door te gaan. Velen onzer inwoners gaan naar Broek op Langendijk of H.H.-Waard; zou het niet mogelijk zijn dat ook in Sint-Pancras een zweminrichting werd opgericht? Hierover ontspon zich een breedvoerige discussie, en de gedachte der meesten was dat het geprobeerd kan worden. De ver eeniging zal echter naast ..Het Witte Kruis" opgericht moeten worden. De plaats waar, gaf vele verschillende zienswijzen. Tenslotte werd het bestuur opdracht gegeven om een plaats te zoeken. Allereerst zal geprobeerd worden bij den molen van Jong. De meeste spoed zal worden betracht om, zoo mogelijk, nog vóór het seizoen klaar te komen. Geïn formeerd zal worden bij andere vereeni- gingen naar de kosten enz. Als het bestuur gegevens heeft ver gaard, zal een vergadering worden belegd om tot verdere uitwerking te kunnen komen. EGMOND BINNEN Belastingverlaging. Het bestuur van het waterschap de On- ingepolderde Landen onder Egmond-Binnen besloot in zijne Dinsdag gehouden vergade ring aan de ingelanden voor te stellen, den omslag van 6 per H.A., zooals die reeds jaren bestaan heeft, te verlagen en te brengen op f 4. Verhooging broodprijs. Verhoogden eenigen tijd geleden de bakkers te Egmond aan den Hoef den brood prijs reeds met 2 cent, zoodat de eigenaar dige toestand werd geschapen, dat de bak kers in eenzelfde gemeente een verschillen den prijs berekenden naar gelang de consu ment te Den Hoef of te Egmond-Binnen woonde, thans besloten ook de Egmond- Binner bakkers tot verhooging over te gaan, zij bleven echter 1 cent beneden de Hoever bakkers. WARM EN HUIZEN Nogmaals de gasfabriek-kwestie. Nadat korten tijd geleden een en ander over de eventueele overdracht van onze gasfabriek aan de gemeente Alkmaar is ge schreven, zijn nog enkele andere gezichts punten in deze zaak naar voren gekomen. Van bepaalde zijde werd ons medegedeeld, dat wanneer de overdracht aan Alkmaar zou doorgaan en het personeel van de gas fabriek naar Alkmaar zou gaan verhuizen, het onderwijs in deze gemeente ook nadee- lige gevolgen zal ondervinden. Het geval doet zich n.1. voor, dat bij verhuizing van het personeel der gasfabriek het aantal leerlingen op de R.K. Jongensschool alhier zoodanig vermindert, dat het aantal leer krachten met één verminderd moet worden. Mede als gevolg van een andere omstandig heid is het twijfelachtig of het aantal leer krachten op de R.K. Meisjesschool gehand haafd kan blijven. Al met al zal de over dracht van de gasfabriek ook op het onder wijsgebied zijn sporen achterlaten. Dat het verminderen van het aantal leerkrachten zoowel voor het onderwijs als voor den middenstand een voordeel zal opleveren zal wel niemand willen beweren. Een tweede kwestie, n.1. de kwaliteit van het gas in Alkmaar dient nauwkeurig onder de oogen gezien te worden. Wanneer men in Alkmaar eens zijn ooren den kost geeft, is men in die gemeente nu niet zoo zeer uiterst best te spreken over de kwaliteit. Het ge beurt maar al te vaak, dat men daar voor den middag zeer slecht het eten kan gaar krijgen. En wat de verlichting door middel van gas betreft, zijn de meeningen ook niet onverdeeld gunstig. Zoo werd verteld, dat de huiskamerlamp pas na elf uur vol doende licht begon te geven. Waaraan dit ligt is niet bekend, maar een feit is het. Hier in Warmenhuizen is men over het technisch toezicht van de gasfitters volop tevreden. Werken de gastoestellen of de huiskamerlamp niet goed, of moeten de huisleidingen doorgespoten worden, de fit ters doen het werk gratis en volop naar ge noegen van de gasverbruikers. In de ge meente Alkmaar krijgt men hulp be doeld wordt gratis van de gasfabriek als nagekeken moet worden alleen tot den meter toe. De verdere werkzaamheden van af den meter tot en met de toestellen wor den door de fitters van de gasfabriek te Alkmaar niet verricht en moeten door de gasverbruikers zelf bekostigd worden. Aanbeveling verdient het, alvorens in deze hoogst belangrijke zaak een beslissing te nemen, ook deze punten onder de oogen te zien. Hoe ver deze onderhandelingen nog gevoerd worden of reeds afgeloopen zijn, is nog niet bekend. Het diepste stilzwijgen wordt thans nog bewaard.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9