HET HUIS MYSTERIES ALTIJD SLECHTE SPIJSVERTERING. Nu geen klachten meer. „Ik had veel last van de maag, tenge volge van slechte spijsvertering, waardoor ik altijd lusteloos en moe was. Sinds eenigen tijd gebruik ik nu geregeld de ..kleine dagelijksche dosis" Kruschen. Zoo dra het opraakt krijg ik weer hoofdpijn en als ik het dan weer neem, is de hoofdpijn weer weg. Voordat ik Kruschen nam durf de ik haast niets eten, maar nou eet ik weer alles." J. N. D. te B. De zes minerale zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen tot betere werking aan, waardoor Uw voedsel snel en volledig wordt verteerd. Hierdoor wordt voorkomen, dat voedselresten in het organisme achterblijven, welke lasten of pijnen veroorzaken. Moeheid en lusteloos heid zullen tot het verleden behooren. In plaats daarvan Inrijgt ge een gevoel van opgewektheid, levenslust en volkomen gezondheid. Kruschen Salits is verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten k 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. De aftredende bestuursleden, de heeren D. "Wit en P. Fok, werden herkozen. Als lid van den Raad v. Toezicht werd de heer D. Leegwater herkozen. Bespreking rentestandaard voor 1937. Het bestuur stelde het volgende voor: voorschot ten 4 loopende rekeningen 4 met 1/8 provisie, spaargelden los 3 voor een jaar, vast 3,25 De vergadering ging hier mede accoord. Evenals andere jaren werden de beide voorzitters en de kassier wederom benoemd tot afgevaardigden naar den alge- meenen kring en centrale vergadering. De voorzitter drong er op aan, om toch vooral op den daarvoor gestelden datum de boekjes aan te bieden. Het gebeurt soms, dat ze weken daarna nog worden aangeboden. De heer G. Groen vroeg of het niet wen- schelijk is, dat nog iemand uit Obdam zitting in het bestuur heeft. Een op de 27 leden vond spr. niet veel. De voorzitter antwoord de, dat bti de aftr. van het vorige Obdam- mer lid er weer een ander voor was be noemd, maar later weer bedankte, maar er zal t.z.t. rekening mee worden gehouden. De heer K. de Hart vroeg, waarom de vergadering weer in Obdam is. Spr. was van meening, dat dit toch twee keer in H. en éné keer in Obdam moet zijn. De voorzitter antwoordde,» dat de eene kastelein o|n Hensbroek geen lid der bank is. TEXEL Kolendampvergiftiging. Te den Hoorn zijn van den heer A. Com mandeur vier zoons, die sliepen in een ka mer waarin een vulkachel brandde, bijna het slachtoffer geworden van kolendamp vergiftiging. Bij het ontwaken gevoelden drie dezer jongens zich zeer onwel, en toen ze trachtten het bed te verlaten, vielen ze alle drie bewusteloos neer. Slechts één der vier gevoelde zich volkomen goed. Dadelijk bracht men de bewustelooze knapen naar buiten, terwijl direct een geneesheer werd ontboden. Het gelukte spoedig om twee der jongens weer bij te brengen, doch de derde was nog geruimen tijd buiten bewustzijn. Tenslotte kwam deze ook weer bij, zoodat dit ongeval nog zeer goed is sfgeloopen. T VELD W.OX. Polder. door willekeurig via diverse geheime dui kertjes water in te voeren en het water via allerlei aangebracht gebrekkige waterkee- ringen maar weer te laten loopen, wanneer de een of andere ingeland zulks goeddunkt. Besloten werd daarom onder bepaalde voorwaarden toestemming te verleenen. Ten slotte werd besloten om gezien de daling der rentekoers eenerzijds en de slechte bedrijfsuitkomsten en hooge lasten anderzijds, te trachten de loopende annuï- teitsleeningen in 1926 en 1927, aangegaan tegen een rentekoers van 4,75 te conver- teeren tegen een koers van 3J/2 OUDKARSPEL Ouderavond kleuterschool. In de kleuterschool werd Woensdag 24 Maart de eerste ouderavond gehouden. De waarnemende voorzitter, de heer M. Wage naar, opende met een woord van welkom, namens de commissie, zijn genoegen er over uitsprekende, dat deze eerste ouderavond zich kenmerkte door de groote belangstel ling. Tevens deelde hij mee, dat de voorzit ter, de heer J. H. Keizer, zich genoodzaakt had gezien zijn ontslag als zoodanig in te dienen, waarna de heer Wagenaar dank uit bracht voor het vele wat den heer Keizer in het belang der kleuterscholen had gedaan. Daarna kreeg de onderwijzeres, mej. Wit. het woord, die een duidelijke uiteenzetting hield over het nut en doel van kleuteronder wijs. Met goed gekozen woorden en voor beelden toonde ze aan, dat kleuteronderwijs voor elk kind zeer noodig is. Van de gelegen heid om vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt. De heer Albertson richtte zich spe ciaal tot de onderwijzeres namens de ouders der leerlingen, die dit jaar de kleuterschool verlaten. Met woorden van hartelijke dank werd een bloemstuk overhandigd. Ook van den voorzitter had mej. Wit woorden van waardeering voor het goede onderwijs in ontvangst te nemen. Ten slotte bestond er gelegenheid om het door de kinderen ge maakte werk te bezichtigen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Met woorden van dank sloot de voorzitter de bijeenkomst. SCHERMERHORN Cursus akkerbouwers. Uitgaande van de vereeniging Akker bouwers uit Beemster, Schermer en de Pur- mer is alhier een cursus gehouden in selec tieteelt voor aardappelen en granen. De cur sus over aardappelen werd gegeven door den heer Band en heeft geduurd zes avon den; die van de graanselectie, die twee avon den in beslag nam, stond onder leiding van den heer Kooiman. Ongeveer veertig personen hebben aan deze cursussen deelgenomen. Wij werden in de gelegenheid gesteld de laatste les bij te wonen. Bij het einde sprak de voorzitter der vereeniging, de heer A. J. Barendregt, eeni- ge woorden van waardeering tot den leider, wien hij dank bracht voor deze leerzame lessen. Als blijk van waardeering overhan digde spr. den heer Kooiman een fraaie lou- pe, zooals eerder ook was gegeven aan den heer Band. Ook de cursisten dankte spr. voor hunne trouwe opkomst-en hij gaf den raad steeds gekeurd zaaizaad te zaaien, ter wijl ook de keuring van de N.A.K. naar vo ren werd gebracht. De heer Kooiman sprak vervolgens zijn dank uit voor de medewerking van het be stuur en de cursisten en voor het ontvangen blijk van waardeering, waarna de cursus door den voorzitter gesloten werd verklaard. Het bestuur van dezen polder vergaderde ten lokale van den heer J. P. Pepping aan de Weel. Behandeld werd een verzoek van den Slikvenpolder om hun waterschap tijdelijk te willen bemalen, totdat een nieuwe be maling inplaats van de afgebrande molen zal zijn gesticht. Na bespreking met het tevens aanwezig bestuur van den Slikvenpolderpolder werd besloten om toezegging te doen onder be paalde voorwaarden. Tevens werd behandeld een verzoek van een aantal eigenaren en gebruikers der Moer- beekerlanden, om ter plaatse een verhoog den waterstand te willen invoeren.Het be stuur erkende de billijkheid daarvan, gezien de hoog ligging van vele perceelen, doch moest zich verzetten tegen de wijze, waarop men dat voorheen pleegde uit te voeren, OBDAM Auto's rammen elkaar. Woensdagmiddag kwamen de auto van den bekenden koekfabrikant „De Bokser" en de melkauto van den heer J. Knijn te Span broek op de brug nabij den heer Klerk, met elkaar in botsing. Beide auto's leden dusda nig averij, dat ze door den kraanwagen moesten worden opgehaald. De oorzaak schijnt te moeten worden gezocht in een kleine onoplettendheid van den bestuurder van de „Bokser"-auto. Welke kleur(en), welke vormen U ook wenscht, Wij drukken het! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 Sport Voetbal. DE SCHORSING VAN DE ROOY. Naar wij vernemen heeft de commissie van beroep van den K. N. V. B. besloten den B. V. V.-speler de Rooy te schorsen voor den tijd van anderhalf jaar, ingaande 1 November 1936, zulks wegens het trap pen van een tegenstander in de ontmoeting N. A. C.—B. V. V. De strafcommissie van den K. N. V. B. had bepaald, dat de Rooy voor drie jaar zou worden beschorst, waarbij in aanmerking was genomen, dat hij behalve het opzette lijk trappen van een tegenstander, ook handtastelijk was opgetreden tegen den scheidsrechter. Deze laatste beschuldiging heeft de commissie van beroep laten vallen en de straf mede in verband hiermede, tot anderhalf jaar ingekort. DE GESTAAKTE WEDSTRIJD OOSTENRIJK—ITALIË. De voorzitter van den Italiaanschen voet balbond, generaal Vaccaro, heeft tegenover een verslaggever van de „Messaggero" ver klaard, dat de kwestie inzake het staken van den wedstrijd OostenrijkItalië zal voorleggen aan het organiseerend comité van den Europa-beker. De heer Vaccaro was van meening, dat dit comité, hetwelk begin April te Boeda pest bijeenkomt, de ontmoeting zal annu- leeren. Deze Italiaansche official voegde er aan toe, dat hij de houding van den Zweedschen scheidsrechter Ohlsson goedkeurde. Deze verklaring is wel lijnrecht in strijd met het standpunt van Weenen, waar men alle schuld op den scheidsrechter werpt. Dammen. W. D. O. TEGEN VOORWAARTS. Gisteren speelde de Alkmaarsche dam club W. D. O. een massakamp tegen de dacmlub Voorwaarts. De totale uitslag is als volgt: W. D. O. Voorwaarts. H. TimmermanP. J. Smolenaars 11 H. LindersG. Woonijk 02 G. SmitE. Hofman 11 P. VeerJb. Hagens 20 H. J. ToepoelD. arees 11 J. AmelsbeekH. A. Jakschtov 11 C. DammerJ, B. Mooij 11 H. HuiskampH. Treus 20 D. DavelaarD. Stam 11 J. OtsenG. Oudshoorn 20 L. VerverM. Hemels 11 C. BooijP. de Wijn 20 P. NoomC. Treur 11 C. JolF. Appel 20 J. KaalJ. van Montfoort 20 R. W. ZaadnoordijkA. Koreman 20 C. FokS. Schure 11 J. HommaC. Mazereeuw 0—2 B. LuitjesJ. Dogger 11 C. de JongL. Ravenstein 20 J. VeermanA. Ravenstein 11 Jb. HooglandTh. Zijlstra 20 L. de PeeC. Bussen 02 29—17 in 't voordeel van W. D. O. M ot o r e n. MOTORRACES ALKMAAR. Men schrijft ons: Der traditie getrouw zal op 2en Paaschdag het motorracesseizoen op de grasbaan in het Sportpark te Alkmaar geopend worden. Dank zij de groote medewerking van Alkmaars Gemeentebestuur, K. N. M. V. en den Rennersbond is „Alcmaria" V. V. V. wederom in staat gesteld een programma te ontwerpen, waardoor de oude roem van de Paaschraces ten volle zal worden gehandhaafd. Door een gedwongen rust van eenige maanden zijn de rijders in staat geweest hunne machines op te fokken en wel tot een dusdanige hoogte, dat iedere c.M3. cylinderinhoud het grootst mogelijke nuttig-effect zal afwerpen. Waar zien wij dan ook gezonder motor sport, dan op de grasbaan? Het zijn hier toch alleen de serie-machines, die hoewel tot dit doel gereed gemaakt, toch in prin cipe niets verschillen van die, welke U bij eiken dealer koopen kunt. Het is hier dan ook de combinatie van technisch vernuft, rijtactiek en moed, welke tot een zekere overwinning moet leiden. Wat deze noodzakelijke eigenschappen betreft bieden de namen van de deel nemerslijst voldoende waarborgen. Spreekt feen serie van Houtop, Hart man, van Aartsen, van Dalsum, van Dijk en Rijk niet voor zichzelf? En zoo zijn er velen. Zal Houtop nog de ongenaakbare blij ven, zal hij het ronderecord van. 26.4 sec. of te wel 90 K.M./uur zelf verbeteren of aan anderen moeten afstaan? Wij weten het niet, doch vermoeden het wel. Er is nog altijd een prachtige zilveren beker voor beschikbaar. Verder vinden wij in het programma, dat elke bezoeker moet bevredigen, mas sastarts, races in manches en herkansings- ritten. Er zal dan ook een strijd worden ontketend, die tot het breken van het record moet leiden. Resumeerende zal Alkmaar U een Paaschmaandag verschaffen, welke geen enkele motorsportliefhebber missen mag en wij roepen U dan ook toe: tot 29 Maart a.s., Alkmaar wacht Uüü Olympische Spelen. EEN OLYMPISCH DORP NABIJ TOKIO? De kwestie, waar in 1940 het Olympisch dorp zal worden gebouwd, beweegt thans reeds de gemoederen der sportkringen in Japan. Na uitvoerige en langdurige bespre kingen en onderhandelingen heeft men thans twee terreinen uitgezocht, waarop het Olympisch dorp eventueel zal worden ge bouwd. Welk terrein men definitief zal kie zen, zal naar men vertrouwt, binnen niet al te langen tijd worden uitgemaakt. Deze twee terreinen liggen respectievelijk bij Kinutadai en Todoroki, en hierbij dient te worden aangeteekend, dat Kintudai wel het meest geschikt voor het doel zal blijken te zijn. Kinutadai ligt 10 K. M. van het £uchtoaart ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Nachtegaal (uitr.) te Singapore. Rietvink (uitr.) te Rhodos. Perkoetoet (thuisr.) te Rangoon, Kievit (thuisr.) te Rome. DE „EDELVALK" NAAR INDIE. Morgen zal het K.L.M.-vliegtuig „Edel- valk" van Amsterdam naar Batavia ver trekken. De post voor het toestel moet uiterlijk vanavond te Amsterdam zijn. NIEUWE LANDINGS- EN STARTBANEN OP SCHIPHOL. Het sterk toenemende verkeer op Schiphol gepaard aan de omstandigheid dat ook het gemiddelde gewicht van volbeladen verkeersvliegtuigen in de laatste jaren zeer sterk is gestegen, heeft op den toestand van het landings terrein een zeer ongunstigen invloed uitgeoefend. Enkele gedeelten van de grasmat, vooral in de nabijheid van het stationsgebouw, waar het verkeer zich concentreert, zijn vernield. Het is gebleken, dat de grasmat zich in de zomermaanden niet voldoende kan her stellen, zoodat, indien geen afdoende maat regelen worden getroffen, het terrein voort durend slechter en ten slotte onbruikbaar zal worden. Het is derhalve noodzakelijk, het lan dingsterrein in een zoodanigen toestand te brengen, dat vernieling van de grasmat wordt voorkomen. Hiertoe zal het betonnen platvorm voor het stationsgebouw dienen te worden ver^ groot en zullen enkele z.g. landings- en startbanen moeten worden aangelegd, waarop bij de meest voorkomende wind richtingen kan worden geland, onderschei denlijk gestart. In verband hiermede zullen moeten aan gelegd, vier landings- en startbanen, elk lang ongeveer 800 m. en breed 40 m. en wel in de richtingen noord-zuid, noordoost-zuid- Meiji-Shrine-stadion af en met de auto kan men het in een half uur bereiken. Voor den bouw van het Olympisch dorp staan twee en een half millioen yen ter beschikking. Het ligt in de bedoeling honderd huisjes met één verdieping en vijftig huisjes met twee verdiepingen te bouwen In totaal zou den hierin 2000 athleten kunnen worden ondergebracht. Behalve deze huisjes komen in het Olympisch dorp, naar voorbeeld van dat hetwelk te Doeberitz bij Berlijn is ge bouwd, een theater, een ziekenhuis, een zweminrichting, oefenterreinen voor de verschillende takken van sport en garages. Na de spelen van 1940 wil men het Olym pisch dorp als sanatorium inrichten. Wielrennen. DE PRESTATIES DER NEDERLANDSCHE WIELRENNERS. Op de Olympische Spelen te Berlijn. Naar aanleiding van in de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering der Neder- landschen wielren-Unie gestelde vragen omtrent het toedienen van z.g. dooping aan wielrenners tijdens de Olympische spelen te Berlijn, verzocht dr. J. C. Ttezner, die de wielrenners toentertijd vergezelde, ons mede te deelen, dat hem van het toedienen van dooping te Berlijn niets bekend is. Dr. Tetz- ner voegde hier nog aan toe, dat hü zich vanzelfsprekend tegen het toedienen van dergelijke middelen zeer zeker ten sterkste zou hebben verzet. Schaken. FINE TE LENINGRAD. Rueben Fine speelde te Leningrad simul taan aan 30 borden. Zijn tegenstanders wa ren bijna alle leerlingen van de middelbare scholen. Van de 30 partijen won Fine er 14, hij verloor er 7, terwijl de overige negen partijen remise werden. Uit dit resultaat blijkt weer eens overduidelijk, dat het peil van het schaken in Sovjet Rusland, vooral onder de jeugd, zeer. hoog is. west, oost-west, zuidoost-noordwest, bene vens een startbaan, waarlangs in noorde lijke richting kan worden gestart, lang on geveer 350 m. en eveneens breed 40 m. ter verbinding van deze banen zullen twee ba nen worden aangelegd, elk twintig meter breed. Na de uitvoerig van dit plan zal het mo gelijk zijn, dat verreweg het grootste ge deelte der vliegtuigen bij het landen en op stijgen uitsluitend van de hiervorenbedoel- de banen gebruik maakt. De grasmat van het terrein behoeft dus in perioden, waarin het terrein na zwaren regenval doorweekt is, zoo goed als niet te worden gebruikt, het beschadigen van de grasmat zal hierdoor ln de toekomst nagenoeg uitgesloten zijn. In den loop van dit jaar zal een opper vlakte, rond 123.700 vierkante meter groot, kunnen worden verhard. Het volgend jaar zal het overige deel kunnen worden uitge voerd. Passagiersvliegtuig verongelukt Dertien inzittenden omgekomen. Een toestel van den Transcontinentalen Luchtdienst, dat van New York op weg was naar het Westen, is in de nabijheid van Pitts- burgh te pletter gevallen, de dertien inzit tenden, t.w. tien passagiers en drie leden der bemanning, zijn omgekomen. Volgens een ooggetuige moet deze vreese- lijke luchtramp worden toegeschreven aan een motordefect. Het vliegtuig stortte om laag in een klein dal van het berggebied rondom Alleghany. De dertien lijken der inzittenden werden opeengehoopt aange troffen in de cabine van het toestel, dat door een bijzonder toeval niet in brand is ge vlogen. Het toestel wilde juist landen. Uit nadere ontvangen bijzonderheden blijkt, dat het verongelukte vliegtuig een Dcuglas-machine zooals op deze luchtroute gebruikt worden op weg was van New York naar Chicago en te pletter is gevallen, juist toen de bestuurder toebereidselen trof om een tusschenlanding te verrichten op het vlieg veld van Alleghany, dat even bui ten de stad Pittsburgh is gelegen. De oor zaak van het ongeluk kon niet terstond worden vastgesteld. Alle inzittenden van het toestel, t.w. dertien personen waaronder Yier vrouwen, hebben hierbij het leven ver loren. SeuiUetoH DER Uit het Engelsch door EA.C.S, m Zij vroeg mü het een en ander over Florrie; zei, dat ze hoopte, dat ik nog een paar dagen bü hen wilde blijven, gaf mij geen gelegenheid mijn inzicht van de kwes tie te uiten, en begon: „Zuster Keate", zei ze, „ik heb erg met u op, ik voel, dat u een gezonde en ver standige vrouw bent. Ik heb uw hulp noo dig". „Mijn hulp?" „Ja. U begrijpt" haar bleek-blauwe oogen dwaalden voor een oogenblik naar het open venster, en staarden over het door de zon beschenen grasveld en naar de koele schaduw van het boschje aan het eind er van „hoe een groote schok Bayard's dood ons gaf. U weet het. Tot nu toe is het ons niet gelukt den dader te ontdekken. De man, die de juweelen gestolen heeft. Mr. Strove schijnt te gelooven, dat wij hem nooit zullen vinden. Nu, ik wil, dat u aller eerst begrijpt, dat ik voor mij zelf de over tuiging heb, de absolute overtuiging, dat Bayard den dood vond door dé hand van een goddeloozen dief. Dit gebeurde hier, in mijn huis, het huis der Thatchers, gedu rende vele generaties. Er zullen menschen zijn, die allerlei beweren. Ik weet al niet wat. De menschen zijn altijd er op uit over een familie te praten, die" hier aarzelde zij even, en ging toen rustig en eenvoudig door „die min of meer op den voorgrond staat, en die nooit gebrek gehad heeft aan aardsch bezit. Nooit ben ik meer dan nu overtuigd, dat mijn familieleden in deze zaak onschuldig zijn. Zelfs de gedachte is absurd. Maar ik wil het, met het oog op hun veiligheid, bewijzen". Er heerschte stilte in de groote oude ka mer: een zóó volkomen stilte, dat het was, alsof de boeken en de portretten en de oude muren haar woorden herhaalden: „ik wil het bewijzen". Hoewel ik mij herinnerde, dat zij in het gesprek met Hilary en Evelyn, dat ik afge luisterd had, gezegd had, dat zij mij wilde overtuigen, kon ik toch mijn ooren niet ge looven. Al die dingen die in hun nadeel getuig den? Terwijl ik wist van de revolver en dan hun onschuld bewijzen, terwijl ik wist, dat er geen inbreker was en dat de juwee len nooit gestolen waren geworden! Hoe kon zij het met bloed bevlekte hoedje van Janice? Terwijl ik zooveel dingen wist en toch nog niet genoeg. Janice zei, dat Bayard „de familie jaren lang had doen bloeden". Er heerschte stilte in de groote kamer, en de kale plek bevond zich onder mijn voeten, de plek, waar het kleedje gelegen had, waarop Bayard dood gevonden was. En de deur naar de kleine studeerkamer, waar ik wist, dat hij gedood was, was op slot. Ik weet niet, waarom ik er zoo zeker van was, dat Dave op datzelfde oogenblik in zijn tegen-geluiden-geïsoleerde studeer kamer was; 't moest zoo zijn, omdat ik hem zoo zelden zag, en ik wist, dat dit zijn toevluchtsoord was. „Ik wil", zei Adela, langzaam en bedaard, met haar deftige stem, „het bewijzen. En u kunt mij helpen, zuster Keate, als u zoo lief wilt zijn. Ik wil, dat u alles hooren zult, wat ik vraag, elk onderzoek, dat ik in stel, en elk antwoord erop. En als u het gevoel hebt, dat ik, in eenig opzicht, niet ten volle en niet door en door de zaak tot in den grond, behandeld heb, dan wil ik, dat u het zegt. Dat u vraagt, als u het een of ander meent te moeten vragen". Langzamerhand begreep ik, wat zij van plan was, het was blijkbaar dit: haar eigen onderzoek leiden. Ondervragen, terwijl ik luisterde, hen, van wie men denken kon, dat zij iets te maken hadden met den doöd van Bayard Thatcher. Ik was verbaasd, dat zij het durfde. Het eischte de voorzich tigheid van een slang, de slimheid van een diplomaat, de bedachtzaamheid van iemand, die op den rand van een afgrond loopt. Zij ging door: „Ik heb Emmeline gevraagd, eerst te ko men. Ik wil haar ondervragen, zuster Keate. En ik wil, dat u nauwkeurig luistert. En, als zij niet volkomen vol zij verbeterde zichzelf, toen zij op het punt was zichzelf en haar motieven bloot te geven ,.ik be doel, als u denkt, dat ik iets over het hoofd gezien heb dat u dan niet aarzelen zult het te zeggen". „U bedoelt", zei ik, „dat u werkelijk wilt. dat ik alle vragen doe, die bij mij opkomen? Dat ik elk onderzoek, dat ik wensch, kan instellen?" Zij keek opgelucht; ik vermoed, omdat dat precies was, wat zij wenschte. Dat was de eenige manier, waarop ik overtuigd kon worden. „Zoo is het precies, zuster Keate", zei ze. „Aarzel alsjeblieft niet. Heb niet het ge voel, dat de een of andere vraag..." Zij hakkelde een beetje, en verliet toen op eens den gevaarlijken bodem. „U moet be grijpen, dat u een veel helderder inzicht hebt dan ik. U kunt zooveel beter de dingen overzien. O, ben je daar Emme line? Kom, alsjeblieft, binnen. Je kunt gaan zitten, Emmeline". En de magere vrouw ging stijfjes en on gemakkelijk op den rand van een stoel zit ten, keek wantrouwend naar mij, en toen weer naar Adela's mond. „Emmeline, ik wil je een paar dingen vragen, over over den middag van de inbraak, en ik wil, dat je je vrij uitspreekt. Begrijp je me?" „Ja, freule", zei Emmeline, heesch, ter wijl ze weer terzijde keek, naar mij, en haar handen zenuwachtig heen en weer be wogen in haar witte schort. Er was een korte stilte, waarin Adela haar vragen formuleerde, en ik herinner mij, dat ik verwonderd was, dat Adela zulk een gevaarlijken veldtocht durfde onder nemen. Was zij er werkelijk van overtuigd, dat haar familie ieder lid ervan on schuldig was? Of kon het ook zijn, dat zij wist, wie Bayard vermoord had? Dat zij het wist, en rekende op haar macht hem te be schermen? „Jij was dien middag bezig jam te ma ken in de achterkeuken. Heb je dien ge- heelen middag nog iemand anders behalve Higby gezien?" „Nee, freule, geen mensch", „Maar je was natuurlijk niet den gehee- len middag bü het raam van de keuken?" „Maar freule, dat was ik wel". „Maar, Emmeline, je kunt toch niet voort durend bij het raam geweest zijn?" Adela's gezicht was weer als van graniet, haar blauwe oogen als twee steenen. Hoe moet ze verlangd hebben Emmeline's getuigenis kapot te maken; toch had ze die vrouw niet gevraagd te liegen. „Maar freule, ja", zei Emmeline. „Dat was ik. Higby wordt lui, als het warm is. En miss Janice had mü gezegd, dat u alle maal uit was dien middag, en had ge vraagd, of ik een oogje op hem wilde hou den. Daarom zette ik alles, de suiker en de flesschen en den neteldoek en al het andere op de lange tafel onder het raam. Ik had daar ook het kleine fornuis bü mij u weet hoe breed de ramen zyn, miss Adela dus hoefde ik heelemaal niet er vandaan te gaan. En ik hield den heelen tijd het oog op hem, zooals ik u zei. Hij wist het ook. En werkte al dien tijd door". „Kun je van daaruit de achterdeur zien?" „Ja, natuurlijk. Dat weet u wel, miss Adela. Je moet de achterdeur daar zien. Die is vlak tegenover het raam. Nee, me vrouw, niemand ging die deur door. Er was niemand, dien heelen middag, achter het huis. Daar ben ik zeker van". Adela's gezicht zag er grauw en oud en moe uit. Maar zü bleef statig en onbe wogen. „Kun je de ramen van de bibliotheek van uit de achterkeuken zien?" Emmeline keek verachtelijk. „U weet, dat dat niet kan". (Wordt vervolgd,).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10