DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Italiaansch-Zuidslavisch accoord geteekerid. Groote activiteit der luchtstrijdkrachten ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No, 72 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 26 Maart 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 26 Maart. De encycliek van den paus heeft in Duitschland groote consternatie en op schudding veroorzaakt en de Duitsche pers hoewel zeer voorzichtig in haar bewoordingen heeft er al het noodige over gezegd. Thans schrijft de „Deutsche diploma- tisch-politieke Korrespondenz" met be trekking tot deze encycliek, waarin de Duitsche regeering wordt aangevallen wegens haar houding ten opzichte van het concordaat: De in de encycliek ontwikkelde these ziet om te beginnen over het hoofd, dat het concordaat in den vórm, waarin het in den zomer van 1933 werd gesloten, een schematisch verdraggebleven is, en dat uitvoerende bepalingen, die reeds tusschen de vertegenwoordigers van het Duitsche episcopaat en van de regeering in den zomer van 1934 waren voorbereid, niet in werking konden treden, als gevolg van de afwijzende houding van het vaticaan. Naar aanleiding van het verwijt van kerkelijke zijde, dat den kerkelijken in stanties met name op het gebied van het schoolwezen niet de voor haar arbeid noodige vrijheid van beweging wordt toe gestaan, merkt het orgaan der Wilhelm- strasse op, dat geen waarborg bestond, dat het onverzettelijke deel van den nationaal- socialistischen staat, de volksgemeenschap in alle lagen van het Duitsche volk tot stand te brengen, van de zijde der clerus ook zonder voorbehoud en daadwerkelijk zou worden gesteund en bevorderd. Dit streven is van katholieke zijde, en wel onder bedekte samenwerking met buiten- landsche instanties, steeds weer op actie ve en passieve tegenstand gestuit. Dat de belangstelling van de Vaticaan - sche diplomatie voor het nationale streven van het Duitsche volk intusschen in het geschiedkundig verleden meermalen op pegatieve wijze tot uiting is gekomen, moet de gevoeligheid van een groot deel der Duitsche bevolking op dit gebied hooge mate verklaarbaar doen ,zijn. Zij Wordt zeker niet verminderd, wanneer van de zijde van het Vaticaan ten opzichte van staten, die zich door ge'ijkgerichte tendenzen laten leiden als de Duitsche politiek, bij lange na niet in dezelfde mate wordt gereageerd, als wanneer het Duitschland betreft. Het blad maakt dit Verband melding van recente gebeur tenissen in een grooten Europeeschen staat, waarbij het ging om de uitschake ling van het godsdienstig onderwijs in bepaalde deelen des lands, zonder dat een Scherpe reactie van bevoegde kerkelijke kringen te bespeuren was. De pauselijke encycliek, zoo vervolgt het blad dan, moet derhalve in het Duit sche rijk bevreemding wekken, daar hier uit de bedoeling zou kunnen blijken, een deel van het Duitsche volk wantrouwend, ja zelfs vijandig, tegen zijn regeering te stemmen. Tenslotte zal zij in binnen- en buiten land onvermijdelijk den indruk moeten wekken, dat zij beoogt, krachten, die het Duitsche rijk niet welwillend gezind zijn, troeven tegen het vaderland der Duitsche katholieken in handen te spelen. Overigens, zoo besluit het blad, moet het ook de heilige stoel tot nadenken stemmen, of de bijval, dien men haar van verschillende zijden voor haar optreden heeft gebracht, werkelijk zijn oorzaak vond in geestesverwantschap. Een politiek van goede nabuurschap. Grensovereenkomst aan de Adriatische Zee. STAKING OP MALAKKA. 44 rubberplantages getroffen. De gouverneur van de Straits Settelements is naar Kualalumpur vertrokken, waar thans 25.000 arbeiders staken. De stakers nemen een woeste houding aan op de 44 rubberplantages met een totaal oppervlak van 75.000 acres, welke door de staking zijn getroffen. Verder wordt gemeld, dat indien binnen een week het werk wordt hervat, de pro ductie geen ernstige schade zal lijden, aan gezien het grootste deel van het voor dit kwartaal toegestane quotum voor den uit voer reeds voor het begin van de staking was verscheept. Het groote gevaar ligt in de mogelijkheid van uitbreiding van de staking over geheel Malakka, doch tot nog toe bestaan nog geen aanduidingen in deze richting. VIJF GOUDDIE VEN GEARRESTEERD. Vijf mannen zijn gearresteerd in verband met een diefstal van goud-amalgaam op groote schaal in de bekende Homestakemijn bij Lead in Zuid-Dacota (Am.) Het totale bedrag dat gestolen is, wordt op een mil- lioen dollar geschat. De arrestatie volgde nadat een hoeveel heid van het gestolen goud ter waarde van 6500 dollar aan de munt van de Vereenigde Staten was verkocht. Gistermiddag is de nieuwe over eenkomst tusschen Italië en Zuid- Slavië geteekend, waardoor het mogelijk geworden is, dat Zuid-Slavië zijn economisch leven meer en meer op Italië zal gaan instellen. Het verdrag is een persoonlijk politiek succes voor Stojadinowitsj, die de Slowenen aan zich verplicht hééft, aangezien hun lot ongetwijfeld verbeterd is met de totstandkoming van dit verdrag. De tekst van het verdrag is gisteravond bekend geworden en de bepalingen t. a. v. de politieke en economische betrekkingen tusschen beide landen luiden als volgt: Artikel 1: de hooge contracteerende partijen verbinden zich de gemeenschap pelijke grenzen te eerbiedigen, evenals de zeegrenzen der beide landen aan de Adri atische zee en zich, ingeval een van hen het voorwerp mocht zijn van een aanval van den kant van een of meer mogend heden, te onthouden van iedere activiteit, die den aanvaller zou kunnen versterken. Artikel 2: in geval van internationale verwikkelingen en wanneer de hooge contracteerende partijen het er over eens zijn, dat hun gemeenschappelijke belan gen bedreigd worden of bedreigd zouden kunnen worden, verplichten zij zich over leg te plegen met elkander over de maat regelen, die zij zullen nemen ter verdedi ging dier belangen. Artikel 3: de hooge contracteerende partijen bevestigen opnieuw hun wil in hun wederzijdsche betrekkingen geen toevlucht te nemen tot den oorlog als instrument hunner politiek en door vreed zame middelen alle geschillen of conflic ten op te lossen, welke tusschen hen zou den kunnen rijzen. Artikel 4: de hooge contracteerende par tijen verbinden zich op hun respectieve gebieden, welke actie ook, die gericht zou zijn tegen de onaantastbaarheid of de gevestigde orde van de andere contrac teerende partij of die schade zou kunnen toebrengen aan de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen, niet te dulden en niet op eenigerlei wijze te steunen. Artikel 5: met het doel aan hun be staande economische betrekkingen een nieuwen stoot te geven, welke beter in overeenstemming zou zijn met de tusschen beide -landen gevestigde vriendschappe lijke betrekkingen, zijn de hooge contrac teerende partijen het eens hun tegenwoor- digen ruilhandel te versterken en uit te breiden en tevens een onderzoek in te stellen naar de voorwaarden voor een ruimere economische samenwerking. Te dien einde zullen speciale overeenkomsten binnen het kortste tijdsbestek worden afgesloten. Verklaring van Ciano. De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Ciano, heeft de journa listen ontvangen en onder meer gezegd, dat de geteekende overeenkomsten vrede en veiligheid tusschen Italië en Zuid- Slavië beteekenen. De beide landen willen een politiek van goede nabuurschap vol gen, welke niet alleen elke mogelijke oor zaak van een conflict uit den weg zal ruilen, maar een verwezenlijking is van hun verlangens naar het handhaven van den vrede tusschen hen in alle omstandig heden. Een nieuw tijdperk in hun politieke betrekkingen is aangebroken, waarbij het programma van vertrouwelijke verstand houding, van vriendschap en samenwer king ten uitvoer gelegd zal worden. Men heeft aldus Ciano in de eerste plaats iedere reden van wantrouwen willen ver nietigen. Ik ben er van overtuigd, dat de ItaliaanscheZuid-Slavische vriendschap gunstige gevolgen zal hebben voor de grensbevolking. Ik heb minister Stojadinowitsj reeds in kennis gesteld van aanwijzingen, welke den Italiaansche autoriteiten gegeven zijn ten aanzien van het onderwijs in en het gebruik van de ServischKroaatsch Sloveensche taal en het houden van gods dienstoefeningen in die taal. Door het teekenen der overeenkomsten hebben wij ook een daadwerkelijke en onmiddellijke bijdrage tot den vrede in Europa, vooral tot dien in het bekken der Adriatische zee en dé aangrenzende lan den, willen geven. De Italiaansche regee ring is ervan overtuigd, dat het voor een langdurige periode van vrede noodig is, dat de landen, welke gemeenschappelijke grenzen hebben, alle oorzaken van con flicten wegnemen en tot betrekkingen van vertrouwen en samenwerking komen. Vervolgens las Ciano een telegram van Mussolini voor, waarin medegedeeld wordt, dat de laatste twintig Sloveensche politieke gevangenen in Italië in vrijheid zijn gesteld ter gelegenheid van de onder- teekening der overeenkomsten. Stojadinowitsj's verklaring. Stojadinowitsj, die daarna het woord nam, zeide, dat de politieke overeenkomst een bijzondere moreele beteekenis heeft, omdat zij tegen niemand gericht is en geen nadeel toebrengt aan de traditio- neele vriendschapsbetrekkingen van Zuid- Slavië of aan de internationale verplich tingen, met inbegrip van die, welke uit 't Volkenbondslidmaatschap voortvloeien. Bovendien bevestigt zij de verplichting uit het BriandKellogpact, volgens het welk men niet zijn toevlucht mag nemen tot oorlog of wapengeweld. De economi sche overeenkomst voorziet in de ontwik keling der handelsbetrekkingen. Een Italiaansch commentaar. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani geeft commentaar op het giste ren gesloten vriendschapsverdrag en schrijft o.a.: het accoord van Belgrado opent een nieuw tijdperk in het leven der beide vol ken. De verhoudingen van vertrouwen, goede nabuurschap en vriendschappelijke samen werking zijn thans verzekerd. Een lang durige periode van-'rust is hiermede gewaar borgd. De samenwerking is van vreedzamen aard, en het accoord is op geen enkel punt tegen derden gericht. Indien zich gebeurte nissen voordoen, welke beide landen betref fen, zullen de regeeringen van Rome Belgrado elkaar raadplegen. In geval van een niet uitgelokten aanval tegen een van beide landen, verplicht de andere partij zich den aanvaller niet te begunstigen. Joego slavië erkent de Italiaansche souvereiniteit' over Abessinië. Tijdens de onderhandelingen zijn de landen, die met Italië in vriendschap leven, op de hoogte gehouden. Alles heeft een loyaal verloop gehad en volledig succes opgeleverd in het algemeen belang van den vrede. Het pact met Joego-Slavië sluit aan op de accoorden voor samenwerking in centraal Europa met Oostenrijk, Hongarije en Duitschland, alsmede op de ontspanning in de Middellandsche Zee met Groot-Brit- tannië, en op de hervatting der vriend schapsbetrekkingen met Turkije. Fransch commentaar. In een bespreking van het pact tusschen Rome en Belgrado schrijft „Le Jour" o.a.: Joego-Slavië houdt vast aan zijn vriend schap met Frankrijk en de Kleine Entente. De goede verhouding tusschen Italië en Joego-Slavië vormt dus een nieuwe stap naar een vreedzamer organisatie van Europa. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat dit pact aan Joego-Slavië de verzekering brengt, dat Italië zal ophouden met zijn in triges in Croatie en Solvenië tegen de een heid van den staat, hetgeen beteekent, dat Antepavelitsj definitief ter zijde zal worden gesteld. Overigens behouden beide regee ringen haar vrijheid van beweging. Het accoord behoeft niet in strijd te komen met de bestaande internationale verplichtingen van beide landen. Tusschen Rome en Berlijn schijnen zich dus normale betrekkingen te gaan ontwikkelen. Blijft over te weten, welke prijs Joego-Slavië hiervoor betaald heeft. Wij zullen het weldra weten. De Spaansche revolutie het standpunt van Duitschland ten aanzien der niet-inmenging. Overval op Spaansche krant te Tanger. Nadat de snelle opmarsch van de re- geeringstroepen in het gebied van Guadalagara de laatste dagen vrijwel tot stilstand was gekomen, hebben de regeeringstroepen, volgens berichten uit Madrid, hun opmarsch voortgezet ten Oosten van den weg van Aragon in de richting van Renales, (pijn. 5 K M. ten Zuidoosten van Navalportro en ten Westen van Abanades). De opstandelingen moeten zeer krachti- gen tegenstand hebben geboden, doch de regeeringstroepen zouden er in geslaagd zijn het dorp te omsingelen. Uiterst belangrijk schijnt dit niet, want het communiqué dat de verdedigingsraad te Madrid gisteravond heeft gepubliceerd, zwijgt hierover. Daar verleden week Vrijdag de inneming van Navalportro werd gemeld, is het wel duidelijk, dat na de eerste dagen van mi litaire successen voor de regeeringsgetrou- wen, verdere miltaire successen in dit ge bied zijn uitgebleven. Ook ten Westen van den weg Madrid—Aragon schijnen de re geeringstroepen weinig vorderingen te maken. Gisteravond laat kwamen berichten uit Madrid, die gewagen van groote activiteit van de luchtmacht van de regeering. Zoo wordt gemeld dat een Junker-vliegtuig is neergeschoten. De Duitsche piloot werd ge dood. Het luchtafweergeschut moet nog steeds volgens Madrid nog vier andere vliegtuigen van Franco hebben omlaagge haald. Een Fransch schip beschoten. Havas meldt uit Andujar dat uit het ge bied van Pobolblanco (pl.m. 60 K. M. ten Noorden van Cordoba) bericht is gekomen dat de regeeringstroepen er in geslaagd zijn tien K. M. op te rukken in de richting van Villa Marta. Hierdoor zouden de linkschen sterke posities hebben verkregen in het ge bied van de mijnen, die reeds langen tijd door Franco werd beheerscht. Bijzonderhe den ontbreken vooralsnog. Havas meldt uit Valencia dat volgens be richten uit Alicante een kruiser van de op standelingen men vermoedt de Baleares bij Cap San Antomio op een Fransch schip, de Imerethie H, heeft geschoten. Dit scfhip kwam uit Marseille en was op weg naar Valencia. Het Fransche schip had ge weigerd te voldaan aan het bevel van den kruiser koers te zetten naar Palma de Ma- jorca. De Imerethie H heeft geleide gevraagd aan een Franschen kruiser tot Alicante. Vliegtuigen der opstandelingen neergehaald. In noordelijken sector van Guadalajara heeft het luchtafweergeschut der regee ringstroepen gistermiddag drie vliegtuigen der opstandelingen van het fabrikaat Hein- kei, en een Junker bombardementsvliegtuig neergehaald. Toen de rechtschen tegen zes uur des avonds een nieuwe luchtraid onder namen werd nog een Fiat toestel neerge schoten. De inzittenden verbrandden. Volgens het blad „El Noticiori" heeft de regeeringsluchtmacht gisteravond verschei dene militaire punten in Saragossa en Huesca bestookt en acht ton bommen uit geworpen. Volgens berichten uit Madrid heeft de artillerie der regeeringstroepen krachtdadig de vijandelijke stellingen bij Navalperal de Pinares, in den sector nabij de hoofdstad, beschoten Men schijnt te kunnen bevesti gen, dat het regeeringsleger den druk naar Valdemaqueda voortzet. De strijd in Guadalajara. Gistermiddag hebben de opstandelingen in den noordelijken sector van Guadalajara en in Renales een hevig vuur van geweren, mitrailleurs en Mortiers geopend, waarna de infanteristen de loopgraven der regee ringstroepen aanvielen. Maar om vier uur, na een hevig spervuur der artillerie, open den dezen een tegenaanval. De opstande lingen trokken zich terug en moesten een deel van hun eerste linies ontruimen, welke terstond door hun tegenstanders bezet wer den. Ten westen van den Aragonweg, in den sector van Casa de San Galando, werd een vijandelijke concentratie verspreid en wer den de omstreken van het dorp schoonge veegd. De voorposten van het regeeringsle ger trokken in de richting van Espinosa Del Henares, op twintig K. M. ten westen van den Aragonweg, waar de opstandelingen destijds hun offensief zijn begonnen. De haven van Gijon gebombardeerd. Gistermorgen 11 uur vlogen zeventien toestellen der opstandelingen boven de noordelijke havenstad Gijon en wierpen bommen uit op de in de Muselhaven voor j PAASCHDAGEN DANSEN RESTAURANT „LONDON" VOOR DAMES EEN ATTRACTIE. 2en Paaschdag tot 2 uur geopend. anker liggende schepen. De brug van het schip „Ondo Tyxa" werd getroffen en de kapitein weggeslingerd. Vijf schepelingen werden ernstig gekwetst. Een andere bom trof het schip „Asuncion", waardoor ver scheidene matrozen werden gewond. Na het bombardement vloog het eskader, dat be stond uit dertien Junkers en vier Fiats, laag boven de schepen en vuurde op de be manningen. Italiaansche aanval op bureau van Spaansche krant. In den namiddag hebben gisteren Ita liaansche mariniers een aanval gedaan op de drukkerij van het Spaansche blad ,De- mocratia", welke gedeeltelijk geplunderd werd. Een marinier zou daarbij gewond zijn. In de nabijheid van het Spaansche tele graafkantoor werden schoten gelost. Er heerscht een zekere opwinding in de stad. De meeste winkels zijn gesloten. Politie en gendarmes hebben afzettingen gevormd. Nader wordt gemeld: Vijftig Italiaansche mariniers, deel uitma kende van de bemanning van de torpedo- boot „Roca", zijn de drukkerij binnenge drongen van het Spaansche daglbad „Demo- cracia", waar zij eenige materiëele schade hebben aangericht. De directeur van het blad maakte ge bruik van een jachtgeweer en wondde drie aanvallers. Deze hebben het uithangbord van de drukkerij medegenomen. Voor het telegraafkantoor hebben de mariniers gemeend, dat het personeel van het bureau hen uitdaagde. Zij drongen toen het gebouw binnen. Er werden verschillen de schoten gelost. Een marinier werd ge wond. Een huls van een revolverpatroon werd in het gebouw gevonden en een andere huls op straat. De mariniers werden onder geleide van politie en gendarmerie naar boord gebracht om uitbreiding der ongeregeldheden te voorkomen. Een in het telegraafkantoor ingesteld onderzoek heeft niets uitgewezen. Om zeven uur 's avonds was de rust weergekeerd. De winkels werden toen heropend. De kabinetsraad heeft kennis genomen van een uiteenzetting van den minister van buitenlandsche zaken, die verslag uitbracht aan de hand van rapporten, welke hy heeft ontvangen van diplomatieke vertegenwoor digers in het buitenland. Volgens deze rapporten, aldus het na af loop van de vergadering uitgebrachte com muniqué, begint de openbare meening in tal van landen een gunstigen keer te nemen voor het republikeinsche Spanje als gevolg van de gesignaleerde feiten, welke de in menging van Duitschland en Italië bewijzen ten gunste van de opstandelingen. Na afloop van den kabinetsraad heeft de regeering den tekst overhandigd van een op 22 Maart aan de regeering te Londen gezon den nota met het verzoek deze voor te leg gen aan de controle-commissie. De nota eindigt met de mededeeling, dat de Spaansche regeering alles in het werk zal stellen om haar vlag en de souvereiniteit van Spanje te verdedigèn, wat er ook de gevolgen van zouden zijn. De Spaansche regeering wijst iedere ver antwoordelijkheid van de hand, indien deze houding zou leiden tot een uitbreiding van het tegenwoordige conflict. De Spaansche regeering doet thans evenwel alle mogelijke pogingen, zelfs met opoffering van haar eigen belangen, om dit conflict te voorko men. De Duitsche pers over de vrij- willigerskwestie. De Duitsche pers verzet zich tegen de op vatting dat de Duitsche en Italiaansche regeeringen verschillend zouden oordeelen over de behandeling van het vrijwilligers- vraagstuk. Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dat men blijkbaar in het buitenland tracht de goede verstandhouding tusschen Rome en Berlijn op dit gebied te verstoren, nadat men dat reeds op vele andere manieren be proefd heeft. De opvattingen der beide regeeringen zijn echter niet tegengesteld en zelfs niet verschillend. Het blad spreekt het vermoeden uit, dat de geruchten over nieu we Italiaansche ontschepingen van vrijwil ligers slechts in de wereld gebracht zijn om de aandacht van de moeilijk te controleeren Pyreneeëngrenzen af te leiden. De ,Lokal-Anzeiger" noemt het optreden van den Russischen gedelegeerde te Lon den, Maisky, huichelachtig en plomp. Men moet het betreuren, zooals hier met den Europeeschen vrede wordt omgesprongen. Het mag echter als een verheugend teeken beschouwd worden, dat de officieele orga nen te Londen er naar streven het incident tot zijn juiste afmetingen terug te brengen en daardoor de uitdaging van Moskou on schadelijk te maken. Ook de „Berliner Börsenzeitung" maakt met instemming melding van de rustige opvatting van Londen en spreekt van een

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1