'n Triomf van Smaak! SwFKS OVERDEKTE lüeet&eeuM £aatste ieachten Heden geen Beurs. Alkmaar, Vrijdagmiddag. WAT GEBEURT ER MET DEN WAAGTOREN? Er gebeurt iets met den Waagtoren, al thans met het bovenstuk. Er zijn werklie den naar boven geklommen en zij hebben palen en touwen vastgemaakt. Toen zijn er ladders bij gekomen en aan alle vier hoe ken van den omloop naar boven gestoken, zoodat het geheel den indruk van een groo- te krat maakte waarin het bovenstuk van onzen toren verpakt begon te worden. Een argelooze lezer kwam hedenmorgen verschrikt bij ons binnenloopen. Men had hem verteld, dat de couranten-koning Hearst die al tweemaal onze kaasmarkt bezocht en zich beide keeren zeer enthousiast toon de een half millioen dollars voor het be houd van de kaasmarkt gestuurd had in ruil voor het bovenstuk van onzen toren. De heer Hearst zou dat bijzonder mooi hebben gevonden en wilde het in Amerika hebben omdat hij plan had in een der groote New-Yorksche parken onze kaasmarkt na tuurgetrouw te laten nabootsen. Hy had het heele Waaggebouw willen koopen, maar zou later genoegen hebben ge nomen met het bovenstuk, omdat hij het onderstuk wel in Amerika kon laten bou wen. Het is vanzelfsprekerfd, dat het Comité van Actie zich bij deze mededeelingen niet erg gerust gevoelde. Het beijvert zich om onze kaasmarkt voor anderen zoo mooi mogelijk te doen zijn en niet om ze van boven te la ten afbreken. Het prachtige décor met den sierlijken Waagtoren kunnen wij voor het kaastooneel nu eenmaal onmogelijk missen. Op het bureau van de V.V.V. bleek er van een half millioen dollars van den heer Hearst nog niets bekend te zijn. Men is daar blijkbaar gewend aan reusachtige kapitaal- cijférs, en verkondigde, dat een half mil lioen voor Hearst evenveel is als een siga- rencentje voor een gewoon mensch. Maar voor een half millioen zou men toch daar ook onzen mooien toren niet willen missen. Een telefoontje naar Gemeentewerken bracht natuurlijk uitkomst en wij kunnen onzen lezers geruststellen met de mededee- ling, dat het bovenstuk van den Waagtoren niet ingepakt maar alleen maar geschilderd wordt. Dat moet om de zeven of acht jaar gebeuren en het licht, dat de laatste jaren onze; kaasmarkt bescheen, heeft de verf zoo aangetast, dat er noodig weer een kwastje overheen moet. Er waren hedenmorgen al wat Engel- schen en Franschen op de markt en de kaas dragers waren al in hun witte pakken ver schenen. Als straks de groote stroom van birnèy- en buitenlandsche touristen komt zal het décor van onze markt frisch in de verf zitten en zal het pittoreske beeld dat wy hier we kelijks laten bekyken op allen die hét zien een onuitwischbaren indruk maken. DE KAASMARKT. De markt vertoonde op dezen Goeden Vrijdag reeds een vacantiebeeld. Tal van vreemdelingen hadden dezen vacantiedag benut, om een trip naar de kaasmarkt te maken en enkele winkeliers hadden de kaas wimpel uitgehangen en het is wel wensche- lijk, dat in de komende weken meerderen dit goede voorbeeld volgen. De aanvoer bedroeg heden 70.000 K.G. tegen in dezelfde week van het vorig jaar 74.100 K.G. De prijs f 21,50 was f 1,50 lager dan die van de vorige week. Het vorig jaar was de hoogste marktprijs in dezelfde week 16 en in dezelfde week van 1935 12,50. De prijzen Van thans zijn dus belangrijk beter, al wil het met de kaas nog niet dien kant uit, die gewenscht is. Wanneer men in aanmerking neemt, dat voor een Edammer kaasje 20 liter melk noodig is en dat zoo'n kaasje 2 K.G. weegt, dan kan men berekenen, dat de tegenwoor dige kaasprijs nog geen 4 cent voor een liter melk mogelijk maakt, zonder dat er een cent is voor de fabrikatie. De oorzaak van den ongunstigen toestand moet gezocht worden in de nog steeds be perkte afzetmogelijkheid. Van een verminderde melkproductie is geen sprake. In dezelfde week van 1935 wérd 123.000 K.G. aangevoerd. Hierin ligt een aanwijzing, dat buiten de kaasbeurs er steeds meer kaas buiten de markt wordt verkocht. Op de marktaanvoer is de kaasbeurs niet meer van invloed. De fabriek uit St. Maarten, een groote voorstander van de kaasbeurs, die, omdat de kaasbeurs in Alkmaar voor den verkoop een hopelooze instelling is, deze week met haar product naar de kaasbeurs naar Purme- rend trok en daar niet meer dan 15 kon maken, was heden weer op de mark terug, waar zy althans nog voor 16,50 verkocht. De markt mist thans nog slechts een vier tal van de 15 fabrieken, die aanvankelijke door de Alkmaarsche kaasbeurs verloren gingen. Van deze vier verschijnt alleen nog de fabriek uit de Wieringerwaard, waarvan de voorziter van den Bond van op Coöpera tieven Grondslag werkende Zuivelfabrieken, de heer H. K. Koster, voorzitter is, op de Alkmaarsche kaasbeurs. De andere drie ver- koopen te Purmerend of op andere wijze. Wel waren heden op de kaasbeurs een drietal fabrieken met een aantal van 5000 kaasjes verschenen, te weten de fabrieken uit Wieringerwaard en Assendelft en de heer Houwma met commissiekaas, doch de beide laatsten bezochten al sinds jaren de markt niet meer. De productie export-Edam mer van de fabriek te Assendelft bracht 19 op, terwijl een deel van de fabriek uit Wieringerwaard voor 17 werd verkocht. MINISTER COLIJN NAAR ALKMAAR. Naar het N.H. Dagbl. verneemt, zal dr. H. Colyn, onze minister-president, op 8 Mei naar Alkmaar komen om voor de A.R. in Noord-Holland boven het IJ een verkiezir.gsrede te houden. Daar eenige duizenden toehoorders ver wacht worden, zal van de Korenbeurs ge bruik worden gemaakt. De vergadering gaat uit van het bestuur der Kamer-Centrale Den Helder. Dr. Colijn zal boven ket IJ alleen te Alkmaar spreken JAARVERGADERING ALKMAARSCHE REDDINGSBRIGADE. De Alkmaarsche Reddingsbrigade hield een dezer dagen haar jaarvergadering. Het verslag van den secretaris kon in elk op zicht opgewekt klinken. De in Alkmaar zoo zeer verbeterde zwemgelegenheid bleef niet zonder gunstigen invloed. Het doel van de brigade, n.L sterkê' zwemmers te kweeken, zal in de toekomst gemakkelijk bereikt kun nen worden. Tot dat doel dient de contribu tie laag te blijven. Dit heeft echter tengevol ge, dat van aansluiting als werkend lid bij den Ned. Bond tot het redden van drenke lingen nog niets komt. Want hiervoor is noo dig dat de koninklijke goedkeuring op de statuten van de brigade wordt verkregen. Met het oog op de hooge kosten wordt dit alsnog uitgesteld. Het is nü echter ook niet gemakkelijk deel te nemen aan de bondsexamens. De le den zullen daarom voorloopig genoegen moeten nemen met het brigade-diploma, waarvoor lichtere eischen zijn gesteld dan voor de bondsexamens. Het brigade-diplo ma kan ook verworven worden door niet- leden en leden van brigades uit de omgeving van Allernaar. Na bespreking van de zomerplannen werd een vernieuwd bestuur samengesteld. De functies zijn als volgt verdeeld: A. Nouwen, voorzitter; Th. v. Diepen, instructeur; J. Ho- gervorst, penningmeester; J. A. A. Goosen, commissaris en A. Woelders, Heilooërdijk B 30, secretaris. V.A.R.A.-FILMAVOND. „No greater glory". In de bioscoopzaal van de Harmonie 's gisteravond voor een groot aantal leden van de Vara, afd. Alkmaar, een filmavond gegeven. De voorzitter, de heer Fischer, sprak een welkomstwoord en zeide verheugd té zijn over de opkomst. Spr. bracht dank aan den heer C. de Lange, die zoo bereidwillig ge weest was het geheele voorprogramma wel willend beschikbaar te stellen. De afd. Alkmaar van de V.A.R.A. hoopte met dezen avond de leden en vooral ook de werklooze leden eens een goedkoopen film avond te geven. Na vertooning van actueel buitenlandsch nieuws, volgden eenige close-ups uit de stu dio's in Hollywood, waarna een leuke klucht „Een huwelyk met hindernissen" volgde en het voorprogramma besloten werd met een muzikaal filmpje, welke al evenzeer in den smaak vteL Na de pauze werd de prachtige anti-oor logsfilm „No greater glory" vertoond, een rolprent, gespeeld door jongens en zonder oorlogsmateriaal. Het gegevene heeft de vele aanwezigen zeer geboeid en algemeen vond men deze film een prachtig propagandamiddel om de vredesgedachte ingang te doen vinden. Deze film is eenigen tijd geleden reeds in Alkmaar gedraaid, zoodat wij ons ontsla gen achten nogeens een resumé ervan te geven. HET „NEDERLANDSCH GEZINSBOEK" VOOR IEDER BRUIDSPAAR. De gemeente Alkmaar heeft met de- Stich ting „Het Nederlandsch Gezinsboek" een regeling getroffen, waardoor 't mogelijk is, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand aan hen, die voornemens zijn een huwelijk aan te gaan, een exemplaar van het .Nederlandsche Gezinsboek" kan uitreiken. Dit werk bevat voor het jonge gezin waarde volle bijdragen omtrent huwelijksrecht, ge zondheid en ziekten, voeding, zuigelingen zorg, enz. Zy die het boek ontvangen be palen zelf hoe groot hun bijdrage aan de stichting zal zijn. LATE WINTERGASTEN IN ONS LAND. Hóe Nederland in de 17e eeuw door „vreemt gevogelt" bezocht werd. VIRGINIA CIGARETTES onnoodig en gevaarlijk sensatie maken tegen Italië. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft dat met het verwerpen der verdér-strek- kendé Duitsche en Italiaansche voorstellen in het vrijwilligers vraagstuk de aanwezig heid van de zich reeds in Spanje bevinden de vrijwilligers in zeker opzicht ihternatio- naal bekrachtigd is. Frankrijk kan daarom geen bezwaren maken, als aan den strijd om Madrid Italiaansche vrijwilligers deel nemen. Duitschland en Italië zijn het volko men eens in de afwijzing van de Fransch— Russische aanklacht. Naar aanleiding van hetgeen wij schreven over de aanwezigheid van pestvogels in onze stad en mede in verband met hetgeen de waarnemer van het vogeltrekstation Texel, dé heer Jan Visser, ons daaromtrent nog mededeelde, schrijft een onzer medewerkers het volgende: Wanneer de Alkmaarsche burgerij even bygeloovig was als onze voorouders uit vroegere eeuwen, zouden zij in de aanwezig heid van die pestvogels wellicht een kwaad voorteeken voor hunne stad kunnen zien, doch een dergelijk bijgeloof mogen wij thans toch niet meer veronderstellen. Maar toen in de 17e eeuw de pest zeer hardnekkig in ons lande woedde (volgens den geschied schrijver Commelin „storven te Leyden een tijd lang, tussen de 700 en 800 menschen 's weeks en t'Amsterdam over de 800, maar de swaarste week te Amsterdam was de laatste in Herfstmaand 1602, toen. in dezelve omtrent 900 dooden aan de pest begraven wierden) beschouwde men de vogels "waar van sprake thans is, als onheilsboden. In 1624 was na een langdurigen Noorden wind, „een onuytspreeckelijke menigte van vreemt gevogelt (men meynt uyt Noor wegen) hier te Lande komen overvliegen". Deze vogels waren .hier toenmaals onbe kend. „Zy waren ruym zoo groot als mossen; men noemde se, vermits de gedaante van hare nebben „Krombekken". Oude luyden verhalen, dat dese slag van Vogelen in den jare 1602, toen de pest-ziekte vinnig d' over hand had, mede tevooren hier in 't Land quamen. Ook in 1624 verhief de pest zich in den nazomer, nadat het vreemt gevogelt weer was komen overvliegen". Laat het den inwoners van Alkmaar en van alle overige plaatsen in ons land, waar thans nog pestvogels worden aangetroffen, inmiddels tot geruststelling strekken, dat Commelin aan de hierboven gegeven bijzon derheden toevoegde: „Maar wat sal men hiervan zeggen; wij hebben naderhand zwaarder sterfte gehad, sonder dat zulke Vogelen ons bijgekomen waren." MOET DE MIDDENSTAND ZICHZELF ALWEER NIEUWE ONKOSTEN OPLEGGEN? De r. k. Middenstandsvereeniging De Hanze verzoekt ons opname van het vol gende: Men heeft al weer een nieuw systeem bedacht om den Middenstand de gelegen heid te openen geld beschikbaar te stellen voor reclame. En wel op deze wijze. Men krijgt in een reclameblad waar mede thans de winkeliers worden bezocht voor 12 of 15 gulden een foto van zijn zaak geplaatst met de firmanaam eronder. Dit blad zal dan verspreid worden we weten niet hoeveel malen in een oplage van 30.000 exemplaren. De gefotografeerde zaken krijgen, ter uitreiking aan hun klan ten, een zekere hoeveelheid bons, die in een bepaalden tijd moeten zijn uitgegeven. De klant die het grootste aantal bons heeft verzameld, ontvangt van den reclameblad- uitgever een zekeren gèidprijs. Alles heel eenvoudig en heel aardig. Alleen alweer een gelegenheid te meer om het onkosten-cijfer van den Midden stand te vergrooten. Naar ons werd mede gedeeld worden ook by het doen van dit reclame-aanbod, de middenstandsvereeni gingen hier ter stede in het geding gebracht We kunnen echter beslist verklaren dat geen der Middenstandsvereenigingen in Alk maar, ten gunste van deze reclame-onder- neming heeft geadviseerd. Als zoodanig hebben de ondernemers met die colleges geen contact gezocht noch gekregen. En ware dit eerste wel het geval geweest dan zou in elk geval bij de drie Alkmaar sche Middenstandsvereenigingen zeker de overweging hebben gegolden dat de hier ter stede en in de ohïniddellyke omtrek verschijnende dag- en weekbladen te over brengen voor goede en deugdelijke recla me; en dat, indien de Middenstand hier ter plaatse een reclame-campagne met geld prijs-verlokking organiseert hij daarvoor gezien de Ballero en winkelweken geen hulp van buiten de stad noodig heeft. Bovendien dat hij een dergelijke recla me-onderneming dan zoodanig opbouwt dat tal van personen gedurende vele dagen kans op belangrijke geldprijzen krijgen, ter- wijlde onkosten worden omgezet in lqon dat aan stadgenooten ten goede komt, doch niet naar elders verhuist. Er is dus geen sprake van dat men van de Alkmaarsche Middenstandsvereenigingen te dien opzichte een aanmoedigend gege ven advies mag veronderstellen. In dien zin gebruik te maken van hun naam is niet in den haak. ARB. TOONEELVEREENIGING „ONTWAAKT". In de zaal van den heer v. Gij zen gaf de Arbeiderstooneelvereeniging „Ontwaakt" gisteravond haar tweede uitvoering in dit seizoen. De zaal was geheel bezet, toen de voorzitter, de heer A. Montfoort, de aanwezigen met een kort woord wel kom heette en wees op het succes van het door de vereeniging ingestelde Spaar fonds. Hij betreurde de houding van de direc tie van het Gulden Vlies, welke de zaal voor de opvoering van dit stuk niet be schikbaar stelde en hierdoor de vereeni ging op dubbele kosten heeft gejaagd, omdat nu twee opvoeringen gegeven moesten worden. Opgevoerd werd het tooneelstuk „Toen 't oorlog was",een spel in 5 bedrijven, van ds. N. J. C. Schermerhorn, onder regie van den heer B. C. Loevens. Het stuk behandelt het conflict tusschen de kerk, hier de R. K. kerk, welke zich bij monde van den pastoor op het stand punt stelt, dat ieder vaderlander zijn plicht moet doen en het land tegen den vijand moet verdedigen, waarmede een Godgevallig werk zou worden gedaan, en een jongeman, zoon van goed-geloovige ouders, maar afgedwaald van de Moeder kerk en een fel anti-militarist. Hij tracht, na eenige twistgesprekken met den pastoor, 'n jongeren broer te be wegen te deserteeren, als deze na groot verlof opnieuw naar 't front gaat, maar deze poging mislukt; wat de jongen meent dat zijn plicht is, is sterker dan zijn af schuw van het front. Als de vijand dan het dorp bezet, ont staan nieuwe conflicten, de notabelen worden in gijzeling gezet, vee en andere bezittingen in beslag genomen onder hevig verzet van den ouden boer, die zijn wel vaart vernietigd ziet en daarbij by'na de U zult er alle gezonde mennchen zien. ongerustheid over den zoon aan het front, van wien sinds lang niets meer is gehoord, vergeet. Als deze dan eindelijk zwaar verminkt terugkomt, wordt de verbittering tegen den vijand nog grooter, tot ten slotte blijkt, dat het leven van den jongen door één van die vijanden werd gered en ook de beide oudjes tot de ontdekking komen dat ze gedwaald hebben. Gezien de moeilijke omstandigheden, waaronder op het kleine tooneel moest worden gespeeld en de hooge eischen, wel ke een dergelijk stuk aan de spelers stelt, geven de prestaties van dit nog slechts enkele jaren bestaande gezelschapje aan leiding tot tevredenheid. Wat minder veel- eischende stukken op het repertoire de eerste jaren zou echter den leden meer gelegenheid bieden zich eenige tooneel- routine eigen te maken. Misschien dat met deze goedbedoelde opmerking een volgende maal rekening wordt gehouden. Zaterdag wordt, eveneens bij den heer vz i Gijzen, nogmaals een opvoering ge geven. SNEEUW OVER ALKMAAR. De natuur in de war? Reeds in vele nummers van onze cou rant, welke in den loop der dagen uitge komen zijn, maakten wij melding van diverse teeker.en, welke de naderende leme verkondigden. Kievitseieren waren gevonden, foto's van schapen met piep-jonge lammeren werden gepubliceerd, bloemententoonstel lingen met narcissen en vroege voorjaars pracht werden geopend, advertenties met een inhoud, waaruit als het ware de lente geproefd werd, waren deze week niet van de lucht. En zie, hedenmiddag op den Goeden Vrijdag om 3 uur dwarrelden wit-donzige sneeuwvlokjes uit een grau wen hemel. Vlugger, steeds vlugger was hun tocht van wolken naar aarde en thans jagen ze in felle jachten elkaar achterna. Alkmaar in de sneeuw een nieuwe lente, een oud geluid. Moge er dan in de natuurverschijnselen door dezen onverwachten sneeuwval een paradox aanwezig zijn, wy hopen toch, dat de krachtige voorjaarszon haar stralen in zulk een hevigheid zal doen neerschieten, dat alles wat thans nog winter is, wegge vaagd wordt en dat alleen, glanzend en stra lend, de frissche lentelucht ons zal op roepen tot een nieuw leven. <X><XXXXX><><><DKXXXXX>CKX><><><><>0<>CHC^ g Weest actueel met g x adveeteeren En zeer actief met o g étaleereng CAFE NUMMER EEN. Een goede naam voor dit café, dat het eerste is binnen de Singels van onze stad, als men uit het Zuiden komt. Want zoodra men de Heilooërbrug gepasseerd is, ziet men links het café, dat thans meer dan ooit de aandacht trekt, nu het geheel gerestaureerd is. Morgenavond wordt deze zaak, bestuurd door de familie Bakkum, weer heropend en de klanten zullen versteld staan van de geheele verandering, 't Valt reeds direct op door den gevel, die als 't ware nieuw is geworden. Zoo is het ook met de entrée, die zeer modern is. En dan de zaak zelf. Het zeer ruime café heeft een nieuwe lambriseering gekregen, de houten vloer is voorgoed verdwenen en hec frissche zeil met de lar.ge loopers doen wel zeer prettig aan. Dan is er een nieuwe verlichting, alles Is nieuw gestoffeerd, kort om de zaak is werkelijk gerestaureerd en tegelijk gemoderniseerd. Een uitstekend werk is hier verricht door den uitvoerder Liefting uit Heiloo, diens plaatsgenoot de Haan, die voor het timmer werk zorgde en den schilder G. Sneeboer, terwijl voor de verlichting en stoffeering resp. de firma's v. Til en Sidonius de Jong zorgden. Ongetwijfeld zal de heer Bakkum zich ge luk kunnen wenschen met deze restauratie. SCHOUTENSTRAAT-WINKELSTRAAT Nieuwe zaken. De Schoutenstraat wordt meer en meer een flinke winkelstraat met goede, mo derne winkelpanden. Wij hebben onlangs nog herinnerd aan de opening van de zeer fraaie sportzaak van Chatillon, van daag kunnen wij melding maken van weer twee nieuwe zaken, n.1. een drogisterij en een slagerij. Nieuwe drogisterij. In het pand Schoutenstraat 10 heeft zuster G. van Helden een nieuwe drogis terij gevestigd. Er is daar een zeer fraaie winkel verschenen met veel licht en heldere kleuren. De groote voorraden liggen keurig opgestapeld of staan in de vitrines, terwijl een ruime étalage toont, wat zuster van Helden zoo allemaal te koop heeft. Dat is geen kleinigheid, want er is alles op het gebied der drogisterijen zelf te vinden en daarnaast zijn er de ver- plegingsverbandartikelen, parfumerieën, enz. enz., terwijl de huisvrouw er zelfs haar voorraden schoonmaakartikelen kan verkrijgen. Wegens den Goeden Vrijdag werden heden door het Metereologisch Instituut te De Bildt geen weerberichten doorgegeven. RED. ALKM. COURANT. Zuster van Helden, die een jarenlange praktijk heeft op het gebied van de ver pleging, zal ongetwijfeld deze nieuwe zaak tot bloei kunnen brengen. Gistermiddag werd deze drogisterij ge opend met bloemen en traditioneeïe ge- lukwenschen. Model-slagcry S. Terpstra. Op no. 5 van deze winkelstraat is thans gevestigd de model-slagerij S. Terpstra. Dit pand is geheel overeenkomstig de eischen, welke in dezen tijd aan een moderne zaak worden gesteld. Het inte rieur maakt om te beginnen een hoogst- hygiënischen indruk, alles wat men ziet is marmer of tegel en juist een dergelijke aankleeding is voor een slagerij bijzonder geschikt. De belichting is heel goed, de nikkelen staven staan eveneens bijzonder fraai, kortom het is een lust voor het oog. Den uitvoerder, den heer J. Dingerdis, komt een wooid van lof toe voor zijn in derdaad keurig werk. NIEUWE SLAGERIJ. Op de Laat 180 heeft de heer S. Kaper hedenmiddag een slagerij geopend. Direct springt de zeer moderne inrichting in 't oog en wie dan ook eens iets naderbij treedt, komt tot de conclusie, dat hier inderdaad een fraaie slagerij tot stand gekomen is. De groote electrische koelkast vraagt alle aan dacht op en men is dus verzekerd voor een voortreffelijke behandeling van het vleesch. Verder is het interieur zoo modern ge bouwd, dat men hier kan spreken van het voldoen aan de hoogste eischen. De a.s. clientèle, die naar wy hopen in groo- ten getale zullen komen, zijn reeds bU voorbaat verzekerd van een prettige behan deling en vanzelfsprekend van een prima kwaliteit. (Ongecorrigeerd.) Een onderhoud met vice- admiraal M. H. van Duim. De voorzitter van de International Board of Non-Intervention over voorbereiding en uitvoering der non-interventie maatregelen voor Spanje. Voor een kort verblyf gedurende de paaschdagen in den kring zyner familie is hedenmorgen te 's-Graven- hage teruggekeerd vice-admiraal M. H. van Duim, die in het begin dezer maand door de non-interventie commissie te Londen is benoemd tot voorzitter van de International Board of Non-Intervention, het lichaam dat is belast met de uitvoering der door genoemde commissie vastgestelde maatregelen voor de handhaving van de non-interventie ten aanzien van het conflict in Spanje. Vice-admiraal van Duim die op 15 Maart j.1. naar Londen vertrok was gaarne bereid ons het een en ander mee te deelen van de indrukken, die hij gedurende de eerste tien dagen dat hij zijn werkzaam heden heeft aangevangen, heeft opgedaan en over de taak, die de commissie aan welker hoofd hij staat heeft te vervullen. Het is begrijpelijk, zoo zeide hij, dat het publiek ongeduldig begint te worden en zich afvraagt, wanneer de gesloten over eenkomst effectief zal worden, maar men vergete niet, hoe uitgebreid en ingewik keld, de voorbereidingen zijn, die de Board moet treffen overeenkomstig de resolutie, die de non-interventie-commissie pas op 8 Maart j.1. heeft aangenomen en die als het ware de grondwet is, waarin onze taak en onze bevoegdheid zijn neergelegd. Alle politieke besluiten worden genomen in de non-interventiecommissie, en slechts de technische uitwerking is overgelaten aan onzen board, waarin behalve de groote mogendheden Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië en Sovjet-Rusland ook nog Noorwegen, Polen en Griekenland zit ting hebben. De schakel tusschen den board en de politieke non.-interventie-commissie on der voorzitterschap van lord Plymouth is Francis Hemming, secretaris zoowel van den board als van de commissie. De eerste opdracht, die wij hadden te vervullen, was de benoeming van admi nistrateurs voor de observatie-havens, die schepen welke een Spaansche haven als bestemming hebben, moeten aanloopen om een observation-officer aan boord te nemen. Deze havens zijn Downs, Lissabon, Madeira, Gibraltar, Marseille, Cherbourg en Palermo, en verder Oran, Brest, Cette

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2