Het groene oog van Baa-AI. Met een „smokkelschip" naar vechtend Spanje. ^Buitenland tBinneuland Reisverhaal van een der opvarenden op het Ned. schip „Sarkani". Voor 2000 ton oorlogsmateriaal aan boord. Vrijdagmiddag. Zoo nu en dan is in de pers melding gemaakt van het vervoeren van oorlogs materiaal door Nederlandsche schepen voor één der Spaansche oorlogvoerende partijen. Bijzonderheden ontbraken echter In den regel. Hoe de lading aan boord kwam en gelost werd, was nooit zeer duidelijk. Toevalligerwijze kwam een specialen verslaggever van de „Alk- maarsche Courant" dezer dagen in aan raking met iemand, die onlangs een „smokkelreis" naar Spanje aan boord van een onder Nederlandsche vlag varend schip gemaakt heeft en bereid was daarover te vertellen. Onze zegsman is niet alleen zeeman, maar heeft ook een baantje aan den wal. In December kreeg hij lust weer eens het zeegat uit te gaan en hij meldde zich aan bij een Nederlandsche reederij. Daar werd hem de vraag gesteld of hij bereid was deel uit te maken van de bemanning van het s.s. „Sarkani", dat een reis naar Spanje met contrabande aan boord zou maken. Hij ant woordde bevestigd en daarna ontving hij een aanstelling. Eenigen tijd later begaf hy zich te Rotter dam aan boord. De bemanning voor deze reis bestond uit 21 man, inclusief de gezagvoerder. Na nog eenige dagen in de haven gelegen te hebben, verliet het 3.000 ton metende schip Rotterdam. Lading was er niet, maar de orders luidden, dat het schip naar Memel in Lithauen moest, waar het vier dagen is gebleven. Vandaar werd naar Gdynia in Polen gestoomd. In de Poolsche haven weid in zeer snel tempo geladen. De lading. De ruimen werden gevuld met geweren, mitrailleurs, kanonnen, vliegtuigmotoren, ongeveer 500 ton buskruit, eenige honderden tonnen brandbommen, geweerkogels enz. Een gedeelte van de lading werd door een Duitsch schip uit Hamburg aangevoerd. Toen de Duitschers er achter kwamen, waar voor hun lading béstemd was, begonnen zij te schelden op de bolsjewiki". Dat dit materiaal voor de linksche partij in Spanje bestemd was, was allen opvaren den bekend. Trouwens, eigenlijk wist de bemanning dit al in Rotterdam, alleen wist men niet waar geladen zou worden. De gezagvoerder kreeg papieren, waaruit bleek, dat de lading uit stukgoederen be stond en voor Marseille bestemd was,.... Het loon voor de bemanning. Voor het vertrek uit de Poolsche haven vroeg het scheepsvolk den vertegenwoordi ger der reederij te spreken, die het volk in de kajuit van den gezagvoerder ontving. Het scheepsvolk eischte boven de van te voren vastgestelde gage een premie van 500.de man en bovendien wilde de eischende partij een schriftelijke verklaring, dat na behouden terugkeer het volk niet zou worden afgedankt, maar voor een vol gende reis in aanmerking zou komen. Het resultaat was, dat aan ieder 250 bo ven zijn gage werd toegezegd en de ge- ëischte verklaring werd verleend en ook prompt is nagekomen. Nadat dit geregeld was werden de offi cieren ontboden. Hun werd gevraagd of zij zich te allen tijde bereid verklaarden den kapitein te gehoorzamen. Het antwoord luidde bevestigend, waarop de eerste officier een gratificatie vroeg, nu deze aan het volk beloofd was. Toegezegd werd, dat alle officieren be halve hun gage een extra uitkeering van 100 procent zouden ontvangen met als bar sis 350 voor den derden officier. By thuiskomst te Rotterdam is aan scheepsvolk en officieren het toegezegde uitbetaald. Zes voet belast. Volgens onzen zegsman is het ladings- werk op buitengewoon roekelooze wijze ge schied. Voorop dient te worden gesteld, dat het schip in het geheel niet op een derge lijke lading berekend was, zoodat de op zich zelf reecfc gevaarlijke last nog gevaarlijker voor de opvarenden werd. Glimlachje Wat scheelt je man nou???I Maak je heusch niet ongerust! Hij leest het verslag van de boks wedstrijd! Het materiaal werd er „ingesmeten", de brandbommen om een voorbeeld te noe men lagen vlak by de vuren. Bovendjen is bet weer buitengewoon on gunstig geweest, zoodat het kolenverbryik zeer groot was en inplaats van 12 mijl slechts 7 mijl ontwikkeld kon worden. Het schip heeft dan ook het grootste gedeelte van de reis met een koplast van 6 voet gevaren. De bommen verschoven gedurende de reis, de kruitkisten braken door, de watertanken sloegen lek, 'kortom het mag een wonder heeten, dat het schip niet in de lucht is ge vlogen. Van Gdynia naar Alicante. In de tweede helft van Januari vertrok de Sarkani uit de Poolsche haven. Door de Sont koerste het schip naar Gibraltar. Voor de gelijknamige straat kwam het ongeveer 14 dagen later aan. Tusschen de Spaansche kust was steeds 100 myl afstand bewaard en tot Gibraltar liep alles goed. „In het holle van een maanloozen nacht voeren wij met gedoofde lichten door de straat. Ons groote geluk was, dat de zoeklichten van de zich in deze zone bevindende schepen van de Fran co-partij ons niet te pakken konden krijgen, omdat deze patrouilleerende schepen onder den wal zaten. Vrijwel stuurloos voeren wij voor de wind, on der een krachtige storm, door de straat en kwamen behouden voor Alicante aan. U begrijpt, aldus onze zegsman, dat als de Sarkani een pil had gekregen, wij er geweest zouden zijn met deze lading". Even buiten de straat vlogen een paar regeeringsvliegtuigen boven ons, die ons ongemoeid verder lieten gaan. Jongleeren met granaten. Even voor de haven draaide een vaartuig van de regeeringspartij bij en spoedig daar op werd met het lossen een aanvang ge maakt. „De Spanjolen bleken onze lading niét erg gevaarlijk te vinden, want zij vermaakten zich met balletje spelen en jongleeren met granaten en brandbom men. Een Franschman, die als „super cargo" aan boord was en iedereen op zijn vingers keek, nam in een toespraak van de bemanning afscheid. Hij dankte ons allen voor de diensten aan de Spaan sche republiek bewezen," „In Alicante veroorloofde de gezagvoer der ons van boord te gaan. In de stad zag ik niets bijzonders. Het leven ging gewoon zijn- gang. Alleen des avonds bemerkten wij, dat er oorlog was, omdat alle lichten gedoofd waren". Het leven aan boord. „Het leven aan boord was niet gezellig. Wij leefden onder voortdurende spanning en wisten, dat het minste geringste verzet onzerzijds de kogel wachtte. Ook was ver binding met den wal ten strengste verbo den. De radio werd alleen voor het ont vangen van berichten gebruikt. Onze fami lieleden wisten dus niets van ons af. Het eten was slecht en de onderlinge verstand houding liet te wenschen over". De terugreis. Van Alicante vertrok de Sarkani naar Oran aan de noord-Afrikaansche kust. Daar kreeg de gezagvoerder order naar Dartmouth in Engeland te varen. Eenige dagen later passeerden wij ander maal de Straat van Gibraltar enwerden aangehouden door een zwaar bewapende trawler van de Franco-partij. Het vlagge- sein van dit patrouillevaartuig was: stop pen en opstoomen naar Ceuta. Door de mi- crophoon werd medegedeeld, dat het schip zou worden prijsverklaard. Een officier met 5 man begaf zich aan boord van de Sarkani en eischte inzage van onze papieren. „Hoewel deze op Marseille gesteld waren zou onze aanwezigheid op deze plaats natuurlijk argwaan wekken én bovendien lag er in de ruimen nog vrij vee! kruitafval. Ook ditmaal was het geluk met ons wanteen Engelsche kruiser draaide bij. De officier en zijn manschappen gingen vlug van boord, zonder de ruimen te heb ben onderzocht. De officier voegde mij nog toe: „Good bye, I will see you again". Het gevaar voor ons was voorbij en wij stoomden verder. Weinige oogenblikken later, de duister nis was inmiddels ingevallen, zagen wij, dat dezelfde trawler een Russische boot in pikte. De Engelschman was toen niet meer in de buurt. Onze zegsman voegde hier nog aan toe, dat hij zich voor het optreden van de Span jaarden van beide partijen niet had te be klagen. In Alicante was voortdurend een Spaansche wacht aan boord, die het de Hol- landsche schepelingen in geen enkel op zicht lastig maakte. Al traden de aan hangers van generaal Franco uiteraard wel wat agressiever op dan hun tegenstanders, toch namen ook zy een beleefde houding aan. De terugreis had voor het overige een normaal verloop. Op weg naar Dartmouth kwamen telegrafische orders binnen, dat de Sarkani naar Rotterdam moest koersen, waar het schip na eenige dagen behouden terugkeerde. STANIOL (zilverpapier) bedrukken wy óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 MILITAIRE AUTO DOOR TREIN VERPLETTERD. In de nabijheid van Boekarest is een auto der luchtvaarttroepen op éen onbewaakten overweg door een passeerëridèn trein gegre pen en volkomen vernield. Drié der inzitten den waren op slag dood. Zes werden zwaar gewond. ROTSBLOK NEERGESTORT OP TROEP GENIESOLDATEN. Een rotsblok, dat zich had losgemaakt van een berg in Transylvanie, is terecht geko men op een troep Roemeensche geniesolda ten, die werkzaamheden verrichtten aan "den spoorlijn Uvavatra-DorneL Vier soldaten werden gedood, zeven zwaar en 15 licht ge wond. KEIZER VAN MANDSJOEKWO TREEDT VOOR DE DERDE MAAL IN HET HUWELIJK. Met 18-jarige prinses. De „Daily Telegraph" meldt uit Peiping, dat de 29-jarige keizer van Mandsjoekwon- kang Teh gisteren in het paleis te Hsinking in den echt is verbonden met de 18 jaar oude prinses Mei Tan, die zijn derde vrouw is. Ter voltooiing van de opvoeding der bruid zijn haar voogden toegevoegd. Aan het paleis is een speciale vleugel gebouwd om haar hofhouding te huisvesten. Bij de huwelijksplechtigheid waren slechts leden der beide families en van de keizer lijke hofhouding, alsmede enkele vooraan staande Japanners tegenwoordig. Dit derde huwelijk was noodig in verband met den aandrang van hofkringen, die het gewenscht achten, dat er zoo spoedig moge lijk een troonsopvolger komt. De keizer heeft namelijk geen kinderen. ZEVEN PERSONEN BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. Bij een brand in een woonhuis te New- Jersey (Am.) zijn 7 personen om 't leven ge komen, terwijl nog drie personen worden vermist. DRIE PERSONEN OMGEKOMEN BIJ EEN TREINBOTSING. Nabij Czestochowa in Polen is een motor- trein tegen een goederentrein gebotst. Drie personen zijn hierbij om het leven gekomen, twintig anderen werden gewond. KONING DER ZIGEUNERS OVERLEDEN. Gistermorgen is in een ziekenhuis te War^ schau de koning der zigeuners, Kwik gehee- ten, overleden aan de verwondingen, die hy had bekomen tijdens een vechtpartij met bloedverwanten. Voox__het ziekenhuis wa ren honderden zigeuners- samengestroomd, die hun overleden vorst beweenden. De overledene zal op .schitterende wijze ter aarde worden besteld, duizenden zigeu ners zullen aanwezig zijn en voor deze ge legenheid zullen uit Roemenië, Tsjechoslo- wakije.eri Hongarije deiegatiës van de daar levende zigeuners overkomen. De doode zal met zijn laarzen aan worden bijgezet, het geen een symbool vormt voor het Nomaden- dom van zijn ras. Intusschen is reeds een consütueerende vergadering bijeengeroepen, die tot taak zal hebben een nieuwen vorst aan te wijzen. Men verwacht, dat de vergadering een zeer stormachtig verloop zal hebben. Reeds thans hebben zich botsingen voorgedaan en is de spanning hoog gestegen tusschen de aanhan gers van de beide candidaten, den zoon van den overleden koning en een Roemeensch pretendent. De vergadering zal in Warschau bijeenkomen. Alle stamhoofden uit midden- en oost-Euroa zullen aanwezig zijn. BOM ONTPLOFT IN LUCHTVLOOT- BASIS. Volgens een mededeeling van de Japan- sche admiraliteit is in de marineluchtvloot- basis te Tateyama in de prefectuur Tsjiba gistermiddag een bom ontploft. Veertien personen werden gewond, zes der gewonden verkeeren in levensgevaar, van drie zijn de verwondingen ernstig. BOSCHBRAND DOOR WOLKBREUK GEBLUSCHT. Een geweldige boschbrand is in de Bosni sche wouden in Zuid-Slavië, die door dui zenden boeren tot dusverre tevergeefs be streden was, is thans door een boschbrand gestuit. De zware wind had het vuur een zoodanige uitbreiding gegeven, dat ruim 50 vierkante mijlen woud in vlammen stonden. Dank zij den wolkbreuk is de brand thans beperkt en zal het vuur zich niet verder kunnen uitbreiden. ZEVEN PERSONEN3 VEROORDEELD. Wegens verspreiding van een „anti- Duitsch, clericaal opruiend blad". Zeven personen zijn gisteren door den spoedrechter te Dantzig wegens het ver spreiden van een „anti-Duitsch, clericaal opruiend blad" veroordeeld tot gevangenis straffen van drie tot negen maanden. De voornaamste beklaagde, Kroemer, eige naar van een katholieken boekhandel, kreeg negen maanden gevangenisstraf. Hij had de verzending van het verboden blad uit Polen naar Dantzig verzorgd. DE VIJFLING „VERDIENDE" REEDS EEN HALF MILLIOEN DOLLAR. Uit een lijst van inkomsten, welke giste ren aan de wetgevende vergadering van Toronto (Canada) is Voorgelegd, blijkt, dat de beroemde vijfling van Dionne in hun bestaan van nauwelijks drie jaren, een be drag van meer dan een half millioen dollar heeft „verdiend". SPANJAARDEN NAAR NEDERLAND. Nadere bijzonderheden. Zooals bekend is, hebben een aantal Span jaarden, inwoners van Madrid en omgeving, wier politieke sympatheën aan de zijde van generaal Franco zijn, een toevlucht gezocht in het Nederlandsche legatiegebouw in Madrid. Deze asyl-Spanj aarden zijn met medewer king der Spaansche regeering geëvacueer. en, blijkens een op het departement van buitenlandsche zaken ontvangen bericht, gister in Valencia aangekomen. Het ligt in de bedoeling, dat zij vandaar met het stoom schip „Ajax" naar Marseille vervoerd zul len worden. Wanneer de boot in Marseille zal zijn aan gekomen, zullen de Spaansche onderdanen het zijn er ongeveer 400 gesplitst wor den in twee groepen: weerbare mannen en niet-weerbare mannen en vrouwen. De laat- sten zullen in Marseille blijven, de weer bare mannen echter gaan per trein naar Nederland. Echter zullen gezinnen niet wor den gescheiden. Zy, die naar Nederland moeten doorreizen, zullen dus hun vrouwen en kinderen mede kunnen nemen. Ook de Belgische regeering verleent bij het transport haar medewerking. De kanselier van het Nederlandsche ge zantschap in Madrid, de heer Hermans, zal de reis naar Marseille mede maken. Bij de Nederlandsche grens, in Roozendaal, zal mr. Boon, gezantschapsattaché aan het departe ment van buitenlandsche zaken, aanwezig zijn om de vreemdelingen verder te bege leiden naar Eindhoven. In de omgeving van deze stad is met medewerking van een ter zake gevormde r.k. organisatie huisvestirg gevonden. De leiding hiervan berust bij prof. en mevrouw Schmutzer. Het departe ment van buitenlandsche zaken heeft de noodige voorbereidende maatregelen voor deze huisvesting getroffen. DE GULHARTIGE VERLIEZER. Eeü duur avontuurtje- In een café in de binnenstad ontmoette dezer dagen een zeeman een juffrouw, die hij nooit eerder gezien had, doch die wel genegen bleek een avondje met hem op stap te gaan. Zoo geschiédde en de avon turen van het tweetal leidden ook naar de woning van de jufrouw. Na daar eenigen tijd doorgebracht te hebben ging de man weer huiswaarts, doch ziethij kwam plotseling tot de ontdekking, dat hij een bedrag van 300 miste. De man stapte terstond naar de politie, waar hij vertel de, dat hij van 300 beroofd was. De politie spoedde zich onmiddellijk naar het pand, dat de man aangaf en zij trof daar inderdaad de juffrouw aan. Deze werd. meegenomen naar het politiebureau aan de 'Witte de Withstraat. Hoewel zij dat, waarvan zij werd verdacht, ontkende, werd zij, op de pertinente verklaringen van den zeeman, opgesloten. Deze. zing daarop het was inmiddels tegen middernacht gewordennaar-huis. in de overtuiging, dat de dievegge gepakt was. Maar wat gebeurde? De moeder van den „bestolene" vond kort daarop in zijn vestzak een paar bankpapiertjes ter waar de van300. Daarmee zou de zaak afgeloopen zijn, wanneer niet de juffrouw, die een nacht onvrijwillig en onschuldig in het politie bureau had doorgebracht, bij haar in vrij heidsstelling een schadeloosstelling had geëischt. Zij wilde 50 hebben. En de zee man vond dat eigenlijk wel redelijk. Hij tastte in zijn vestjeszak en overhandigde de ten onrechte gearresteerde juffrouw 50. Maar hij vond het toen wel sneu, dat zij een nacht op het politiebureau had moeten doorbrengen, "terwijl er eigenlijk geen vuiltje aan de lucht was. Dus gaf hij haar nog eens 25. De jufrouw is met de 75 tevreden en getroost naar huis teruggekeerd en de zeeman met de resteerende 225 even eens. PRINS BERNHARD EN DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Naar ons wordt medegedeeld heeft het Z. K. H. prins Bernhard der Nederlanden behaagd de N. V. Nederlandsche Ford Automobiel fabriek te Amsterdam te ver eeren met de opdracht tot levering van 2 Ford V-8 Cabriolets, automobielen dus van hetzelfde type, als waarmede Z. K. H. vergezeld van H. K. H. prinses Juliana, zijn entree in ons land maakte. HET MOTORWEGVERKEER EN "DE BENZINEPRIJS VERHOOGING. Verlaging van het bijzohder invoer recht op benzine verzocht. De besturen van den Bond v. Bedrijfsauto^ houders in Nederland, de Koninklijke Neder landsche Automobiel Club, de Koninklijke Nederlandsche Motor wielrijders Véreéniging en den Koninklijken Nederlandschen Toe ristenbond, A.N.W.B. hebben zich gisteren doen vertegenwoordigen op een teDep Haag gehouden spoedvergadering, ter be spreking van de gister ingegane verhooging van den benzineprijs met één cent per liter. Als resultaat daarvan hebben gepoemde be sturen een telegram toegezonden aan den ministerraad, in welk telegram zij de aap-, dacht erop vestigen: dat de achtereenvolgende verhoogingen van den benzineprijs sedert October 1936 voor het reeds uitermate zwaar belaste motorwegverkeer. een extra last van rond 12 Yt millioen gulden per jaar beteekenen. dat de minister van waterstaat reeds in de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer betreffende de verkeersfondsbegrooting 1937 zich heeft uit gesproken, dat de vraag „in hoeverre her ziening van de door de motorrijtuigen op te brengen belastingen mede in verband met de stijging van den benzineprijs, in aanmer king komt" een punt is, dat de voortduren de aandacht van Zijne Excellentie heeft en dat nader zal worden overwogen, dat bij de behandeling van het wetsont werp tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine door de regeering jn uitzicht werd gesteld, dat bij noemenswaar dige verhooging van den benzineprijs het tarief der heffing zou worden herzien, dat de in den aanhef genoemde verhoo gingen van den benzineprijs een ongunstigen terugslag moeten veroorzaken op het geheele economische leven. Om deze redenen en onder aanteekening van hun voornemen het bovenstaande spoe dig nader schriftelijk toe te lichten verzoe ken genoemde besturen den ministerraad dringend, het daarheen te willen leiden, dat de verhoogingen van den benzineprijs worden gecompenseerd door overeenkom stige verlaging van het bijzonder invoerrecht op benzine. SALARISSEN RIJKSPERSONEEL EN ONDERWIJZERS. Een brief van het A. C. O. P, Het moderne comité uit de bondeni van overheidspersoneel (A.C.O.P.) heeft zich met betrekking tot de salarieering van rijkspersoneel en onderwijzers bij uitvoe rig schrijven gewend tot den voorzitter van de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken bij het rijk. Het comité herinnert in dat schrijven aan hetgeen in de op 30 Septem ber 1936 gehouden vergadering van de Tweede Kamer, bij de bespreking van de depreciatie van den gulden, ir. Albarda, voorzitter van de s.-d. Tweede Kamer fractie en aan hetgeen als antwoord daar op de minister-president heeft gezegd over de-salarissen, en tractementen. van ..het overheidspersoneel, een en ander in yer*; band met èventueele stijging van de kos ten van het levensonderhoud. Het A. C. O. P. wijst er in zyn schrijven o.a. op, dat die stijging niet is uitgebleven en dat zij voor wat de prijzen van klee- ren, schoenen, huisraad, e. d. betret, zelfs reeds in belangrijke mate heeft plaats gehad. Ten slotte verzoekt het A. C. O. P. den voorzitter van de centrale commissie, in de eerstvolgende hopelijk zeer binnenkort te houden vergadering der commissie de vraag aan de orde te willen stellen, welke maatregelen nu ten opzichte van de rege ling der financieele positie van het rijks personeel en de onderwijzers genomen kunnen en moeten worden. JEUGDIGE DIEVEGGE. De rijksveldwachter te Nieuwerbrug (Z.- H.) heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een jeugdig meisje, als verdacht van dief stal van geld. Het totaal bedrag, dat door het meisje ontvreemd is, bedraagt circa 400. Als werkster bij een landbouwer had het meisje verschillende malen bedragen aan geld gestolen. Ongeveer een half jaar lang vermiste de landbouwer telkens geld tot tenslotte het meisje betrapt werd. Het meisje legde tegenover de politie een vol ledige bekentenis af. Verschillende artike len, welke zij van het geld gekocht had, o.a. een electrische naaimachine, zijn in beslag genomen. 205. Tonny begreep dat er voor de Hin does gevaar dreigde en dat de koelie ge komen was om hem naar een meer ver dekte schuilplaats te brengen. Toen ze hem optilden keek Tonny door het venster naar buiten, waar een eigenaardige stilte heerschte. 206. Blijkbaar had men de Hindoe's aan de andere zijde aangevallen. Misschien was zijn vader wel in de buurt. Die ge dachte gaf hem hoop op uitkomst. Maar de koelie pakte hém beet en rolde hem in een deken. Touwen werden vastgesnoerd."

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6