Voor 100 jaar. De Sport in Alkmaar en Omgeving. Uit de Alkmaarsche Courant van 27 Maart 1837. Te Haarlem is op 19 dezer geopend de door het departement Haarlem der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, aan gekondigde winter-tentoonstelling van bloeijende planten en gewas sen. De twee premiën, uitgeloofd voor de bloedende dubbele Dahlia en Datura Arborea, hebben niet kunnen worden verleend, maar de heer E. H. Krelage, bloemist aan den Kleinen Houtweg aldaar, heeft de zilveren medaille verworven voor het door hem gezonden zestal bloeijende Amaryllissen. De fraaije schikking van een aantal meest bloeijende planten levert een goed geheel op en dezelve worden door kenners, zoowel als door liefheb bers, met genoegen beschouwd. dus ook bij erkende wedstrijden voor de roodwitte kaasmenschen mag uitkomen. Dit uitkomen van Hartog heeft mede tot gevolg dat Pater weer naar de voor hoede kan verhuizen, die dan meteen weer door het weder opnemen van Mulders op volle kracht kan komen zooals dit enkele weken geleden tegen Texel het geval was. Eén ding staat echter vast, n.1. dat in den wedstrijd van morgen tegen West-Frisia een club uit de tweede klasse A alles niet zoo gemakkelijk zal gaan als tegen de vierde klasse kampioenen. De Enkhuizenaren toch staan eerstens een paar klassen hooger dan. de Texelaars enzullen ongetwijfeld ook wel over een sterker aanval beschiken. Waarmede we meteen maar willen zeggen dat de Boys voor een minder gemakkelijke taak komen te staan en het publiek van meer spanning zal kunnen genieten. En als de rood-witten in hun nieuwe opstelling wederom de zaak au serieux nemen ook nu aantrekkelijk spel laten zien, zal er aan den Westerweg ongetwijfeld op voetbalgebied toch nog veel te genieten zijn. De Boys komen met de volgende opstel ling in het veld: v. d. Horst Houtkooper Slikker Weel Hartog v. Eerden Pater Mulders Goudsblom Schenke de Grand Naar we vernemen is de entree-prijs verlaagd en algemeen gesteld, zoodat men ook voordeelig kan zitten. 1LANGS DE N. H. V. B.-VELDEN. Er is nog een klein programma voor de beide Paaschdagen samen gesteld. Alkmaar nOudorp I! Wat zal Al cm aria IV bij Z. F. C. IV doen? Voor de beide Paaschdagen is er nog een klein programma samengesteld en voorna- menljjk voor die clubs, die nog een achter stand hebben te verwerken. Op den eersten dag zal in de eerste klasse A slechts de wedstrijd Z. V. V. III—C. S. V. I gespeeld worden, waarbij de Castricum- mers ongetwijfeld hun uiterstè best zullen doen om nog een kostbaar punt te verga ren, om zich wat meer veilig te stellen. Be seffen de Castricummers de belangrijkheid van deze ontmoeting voldoende, dan geven we hun een goede kans op eenige winst. De tweede klasse B laat slechts het treffen W. F. C. VIZ. V. V. IV zien en de vrij van spelen zijnde Alkmaarsche Boys zouden natuurlijk niets liever zien, dan dat de blauw zwarte Zaandammers struikleden. Waar het niet de eerste keer is, dat de Wormerveerders de Boys geducht in hun kaart speelden, be hoort het geenszins tot de onmogelijkheid, dat Z. V. V. IV er niet zonder kleerscheu ren af zou komen. Ook de tweede klasse D laat een enkele ontmoeting zien. Oudorp I gaat een bezoek brengen aan Alkmaar II ende noodige Mevoanen en Egmonders zullen met begeerige blikken toezien, tot welke dingen de groen witte Alkmaar reserves in staat zijn. Ongetwijfeld hopen zij op punten-verlies voor Oudorp. Wij hebben echter een JÜee, dat het de Oudor- pers na geduchte inspanning nog juist zal lukken te winnen. De tweede Paaschdag laat een meer uit gebreid programma zien, doordat de lagere klassen nogal flink bezet zijn. geeft hier thans twee wedstrijden. De eerste klasse A Alcmaria IV gaat een bezoek brengen aan Z. F. C. IV dat de beste kans op het af- deelings-kampioenschap heeft. De vrij van spelen zijnde Bergenaren hopen natuurlijk vurig, dat het de kaasmenschen zal lukken, de Zaandammers eenige winst te ontfut selen. We hebben de overtuiging, dat de withemden zich geducht zullen weren, maar dat zij er in zullen slagen de runners up eenig verlies toe te brengen, meenen we te moeten betwijfelen. Vrone I ontvangt Beemster I en als zich ooit de gelegenheid voordoet, dat de Vronianen hun zwakke positie wat kunnen versterken, dan is dat thans! Opdat de mannen uit St. Pancras dat ten volle we ten te begrijpen. En dan,... een flinke dosis enthousiasme,komaan Vronianen, nu of nooit! We rekenen op de volle winst. Ook op den tweeden Paaschdag laat de tweede klasse B slechts één ontmoeting zien. Westzaan II dat nog een kleine kans heeft, gaat een be zoek brengen aan Uitgeest II en het behoort niet tot de onmogelijkheden, dat die kleine kans tot nihil wordt gereduceerd. De tweede klasse D geeft het onbelangrijke treffen D. T. S. II Akersloot I te zien, waarbij we de Oud- karspelieren wel kans op eenige winst geven. In de derde klasse E kan Alkmaar III dat bezoek van Dirks- horn I krijgt, zijn positie wat verbeteren en opnieuw de leiding gaan nemen, daar Schoorl II vrij van spelen is. Ursem I kan zich tegen het bezoekende M. E. V. O. II van de jongste nederlaag herstellen, terwijl Egmondsche Boys II nog juist over Vrone II zal zegevieren en de groen zwarte reserves met een nederlaag naar huis zal zenden. In de vierde klasse F ontvangt Alkmaarsche Boys V Oudorp II en zal wel aan het kortste eind trekken, te meer, daar de Oudorp-reserves nog een goede kans hebben. D. T. S. III kan Akersloot II zonder eenige winst naar huis zenden. HET VIERBONDENTORNOOI. De commissie van het Vierbondentornooi van den Amsterdamschen voetbalbond, Haarlemschen voetbalbond, Leidschen voet balbond en Noordhollandschen voetbalbond, deelt mede, dat de jaarlijksche wedstrijden om den Vierbondenbeker ditmaal gespeeld zullen worden te Alphen op de terreinen van de vereeniging „Alphen" op 6 Mei a.s. (He melvaartsdag). De loting is als volgt: le terrein: A.V.B.—N.H.V.B., aanv. 11 u. 2e terrein: H.V.B.L.V.B., aanv. 11 uur. Finale 2.30 uur le terrein en verliezers ronde 2.30 uur 2e terrein. DE ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van de Viüjdag voor de league gespeelde voetbalwedstrijden luidden: Eerste afdeeling. vangen, en op een door den bond later ge daan aanbod tot medewerking werd geen antwoordontvangen Deze zaak zal door den bond zelf, ter gelegner tijd, ter hand wor den genomen. Het landskampioenschap 300 meter is voor dit jaar toegewezen aan Zaandam, en zal daar_op 1 September a.s. worden ver reden. Het landskampioenschap 800 meter zal aan Heerenveen ten deel vallen. V. De wielersport bloeit in onze stad. EEN JONGE SPORT. Arsenal—Stoke City 0—0 Bolton Wanderers—Sheffield W. 1—0 Brentford—Preston Northend 1—1 ChelseaCharlton Athletic 30 Grimsby TownPortsmouth 1—0 Liverpool—Manchester City 0—5 Manchester U.—Everton 21 MiddlesbróughB irmingham 3—1 BunderlandWolverhampton W. 6—2 Tweede afdeeling. BlackpoolBlackburn Rovers 20 BurnleyCoventry City 33 BuryTottenham Hotspurs 53 Chesterfield—Bradford City 7—1 Doncaster RoversFulham 21 Newcastle United—Aston Villa 02 Plymouth A.Southampton 31 Swansea Town—Nottingham F. 10 Westham United—Barnsley 00 BELGIE—NEDERLAND. Het Belgische elftal samengesteld. Het Belgische elftal, dat op 4 April a.s. te Antwerpen tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Braet (C.S. Brugge) Paverick Joacim (AntwerpF.C.) (Olymp.Charleroi) Dalem Stynen de Winter (Standard) (Olymp.Charleroi) (Beerschot) Ceuleers Raymond Braine (Beerschot) (Beerschot) Buyle Voorhoof v. d. Eynde (Daring) (Liersche Sp.) (Beerschot) Als reserves zijn aangewezen: Badjou (Daring), Smellinckx (Union St. Gilloise), Meuldermans (Beerschot), Isenborghs (Beer schot) en Capelle (Standard). Dit elftal lijkt ons wel het sterkste, dat België momenteel in het veld kan zenden. Vooral de voorhoede is van groote kracht. Een linie, die juist in de laatste jaren nim mer het sterkste deel van de ploeg heeft uit gemaakt. Paarden. BOND VAN HARDDRAVERIJ- VEREENIGINGEN OP DE KORTE BAAN IN NEDERLAND. De bond van harddraverijvereenigingen op de korte baan heeft, onder leiding van zijn voorzitter K. Prins te Zaandam, zyn jaarlijksche vergadering gehouden te Alk maar Uit het jaarverslag, dat door den secre taris werd uitgebracht, stippen we aan, dat op het eind van het jaar 55 vereenigingen bij den bond waren aangesloten, tegen 53 in het vorige jaar. Als nieuwe leden werden ingeschreven de vereenigingen te Harlingen, Groningen en Heerhugowaard. Opgeheven werd Pa- terswolde. In het afgeloopen seizoen werden gehou den 90 korteoaan-draverijen, waarvan 59 op de 300, en 31 op de 800 meter. Van de draverijen op 300 meter lag, bij 18 daarvan het totaal der uitgeloofde prijzen beneden 100. Van deze 18 draverijen werden er 14 onder en 4 buiten het reglement gehouden. Het totaal verreden bedrag was 34.602, waarvan 20.357 op de 300 meter en 14.245 op de 800 meter. Het grootste aantal paarden startte te Heerenveen op de 800 meter op 9 Augustus, namelijk 41; het kleinste te Scheemda op 1 Augustus, namelijk 16. Het grootste aantal paarden op de 300 meter startte op 20 Augustus te Beverwijk, namelijk 40; het kleinste aantal te Ap~ pingedam op 2 Juli, namelijk 10. De inschrijvingen waren over het geheel bevredigend, en dank zij het starten achter elastiek kwam het niet meer voor. dat de draverijen bij het licht van straatlantaarns beëindigd moesten worden. Het landskampioenschap 800 meter werd op 30 Augustus te Alkmaar verreden, en het landskampioenschap 300 meter op 8 September te Hardegarjjp. De verrijding der Provinciale kampioenschappen vond plaats te Uithuizen, Knijpe, Abcoude en Zaandam. Het steeds stijgende aantal be zoekers, bewees dat er voor de korte baan een toenemende belangstelling bestaat. Tot terugbekoming der totaüsator werd het vorig jaar in Den Haag een bijeen komst gehouden van meerdere organisaties op hippisch gebied. Het bestuur van den bond had hiervoor geen uïtnoodiging ont- Alkmaar, dat langen tijd een stad ger weest is, waar de sport betrekkelijk eenzijdig beoefend werd, is de laatste jaren met sprongen vooruitgegaan en naast het voetballen en turnen zijn tal van andere takken van sport populair geworden. Eén daarvan is de wielersport, die zelfs nu nog in de kinderschoenen staat, maar reeds een vaste plaats in het sport leven heeft ingenomen en alles wijst er op bezig is, zich een zeer groote plaats in dit sportleven te veroveren. De wielersport dateert vanaf 1933 of daaromtrent. Dat wil niet zeggen, dat er voor dien niemand op een racefiets zat, maar we bedoelen hier mee, dat de sport nog slechts een jaar of drie, laten we zeggen vier, meer intensief beoefend wordt in club verband. Dat blijkt trouwens ook wel uit de geschiedenis der beide Alkmaarsche wieler clubs, Alcmaria en Victrix, waarvan de eerste ongeveer 3 jaar en de tweede ruim 2y2 jaar bestaat. En als we iets verder kijken dan blijken ook de andere wielrenvereeni gingen in onze omgeving nog betrekkelijk jong te zijn, zooals D.T.S. uit Oudkarspel, O.G. te Noordscharwoude, Kennemerland, de clubs in den Helder, Schagen, Hoorn, Enkhuizen, Wieringen en Medemblik. Deze clubs waren in den eersten tijd voor- loopig aangewezen op den weg en de be oefenaars der rensport bezaten dan ook slechts wegfietsen. Meh zag ze op onze wegen buiten de stad sprints rijden, men zag ze een onderlingen wegwedstrijd fietsen, men zag ze soms op grasbanen tegen elkaar uitkomen, en hoewel de animo groeiende was, bleef het peil geruimen tijd op hetzelf de punt. Een enkele renner trok naar Haarlem, werd lid van De Kampioen en waagde zich in de houten kuip: de Alkmaarder Jan Groot, die merkwaardig genoeg, thans zijn toekomst terecht zoekt in de wegwedstrij den! Wielerbanen. De wielersport begon te bloeien en tal van clubs organiseerden dual-meets, cluD- kampioenschappen e.d. en hielden des win ters wedstrijden op de home-trainer, een apparaat, dat o.i. slechts moet dienen, om er op te trainen, maar dat niet erg geschikt is voor wedstrijden. Wellicht is de opkomst van de wielersport oorzaak geweest van de tot standkoming van twee wielerbanen in Noordhólland- Noord. En in elk geval hebben de wieler clubs er een stoot aan gegeven, dat hier twee banen tot stand kwamen. De bouw van de Alkmaarsche en Wierin- ger wielerbaan zijn van groote beteekenis geweest voor de rensport. De baanfietsen kwamen, avond aan avond werd er getraind, d.w.z. werd er gereden op de houten latten. Want een eigenlijke training kon dit rijden niet genoemd worden. We kregen hier belangrijke wedstrijden, de eigen renners kregen kans op kans en ziet, weldra steeg het peil der Noordholland- sche renners. Het steeg snel en feitelijk heb ben wij in twee jaar tijds een groep renners gekregen, die zich kunnen meten met hun collega's uit het geheele land. In de groote wedstrijden konden ze rou tine opdoen, konden ze taktiek leeren door te kijken, in kleinere wedstrijden konden ze die taktiek ook zelf'toepassen. Ze kregen kijk op hét rennen, wisten langzamerhand hun krachten te verdeelen; ze konden zelf aan koppel wedstrijden meedoen, ze konden zelf een afvalrace rijden, ze konden stuur kunst opdoen, ze konden de geheimen van de sprint ontsluiten, kortom, ze konden renner worden. Maar nog steeds was de training niet je „dat". En toen kwam men d.w.z. de direc tie der wielerbanen en de bestuurderen der clubs tot een prachtig idee: er werden trainings wedstrijden georganiseerd. Trai- ningwedstrijden, die fel werden, waarbij uistekend gereden werd; trainingswedstrij den, die het publiek naar waarde wist te schatten en die sportief gesproken, voort durend beter werden en die thans in vele op zichten niet onderdoen voor de groote wed strijden, Wij zullen hier niet alles kunnen vertellen over de ontwikkeling van de wielersport, ook niet alles over de geschiedenis van de wielerbaan; wij kunnen hier. slechs dit nog zeggen: gelukkig zullen de trainings wedstrij den dit jaar op het programma blijven en bedriegen de voorteekenen niet, dan zullen ze nog beter worden dan ze geweest zijn! Sterren in opkomst. Het spreekt vanzelf, dat de zeer inten sieve beoefening der wielersport oorzaak werd, dat een kern van renners naar voren kwam. Daar was allereerst Jan groot, die van Haarlem naar Alkmaar kwam, daar kwamen weldra de populair geworden Jan Derksen en Jan Pronk, daar waren verder de gebr. Zandvoort en dit legertje groeide stadig. Ook in andere plaatsen kwamen de ster kere renners naar voren, zooals Bakker, Duineveld, Klink en Kuiper, om er een paar te noemen. Die heele groep is reeds lang verdwenen uit het .wereldtje der nieuwelingen; het grootste deel is overgegaan naar de klasse der amateurs, een enkele heeft het mis schien iets te snel gebracht tot onafhan kelijke. Daarnaast is een groote schare nieuwe lingen opgekomen, zooals Bosma, Evers- Bleeker, Groenewoud Kramer en zoovele anderen, 't Zijn allemaal nog jonge krach ten die reeds bewezen hebben, uit het goede hout gesneden te zijn. Zij zullen ongetwijfeld dit jaar nieuwe vorderingen maken en binnenkort de klasse der amateurs ver sterken. Wegwedstrijden. Nu heeft de wielersport in Nederland al te lang een groote rem gehad. Want terwijl toch in andere landen (Frank rijk, België!) de wegwedstrijden een on gelooflijke populariteit verkregen, was een wegwedstrijd hier volkomen taboe. Daarin is gelukkig verandering geko men en het is verheugend, dat de auto riteiten over 't algemeen gaarne mede werken aan wegwedstrijden. Wegwedstrijden in onze omgeving waren tot het vorig jaar vrijwel onbekend. Natuur lijk las men er wel iets over in de kranten, iedereen wist wel iets van een Tour de France, van een Ronde van Vlaanderen, maar gezien had de groote massa zoo'n weg wedstrijd nog nooit. Totdat Purmerend een ronde kreeg. Een ronde, die in vele opzichten prachtig slaag de en die de wegwedstrijden eensklaps popu lair maakten. Na Purmerend kwam de Beemster, Alkmaar deed er ook aan mee, evenals Schagen en den Helder. Van de meeste dier wegwedstrijden be waren we de beste herinneringen en dit is zeker, dat de renners over 't algemeen voor veel en goeden strijd gezorgd hebben. Het was de Alkmaarder Jan Groot, die zich vooral op deze wegwedstrijden toelegde en die het vorig jaar als amateur naam maakte en toen reeds tot de tien beste weg- amateurs in Nederland hoorde. Ook al won hij geen eersten prijs. Maar waar hij kwam, telde hij mee en vocht hij mee in de voorste gelederen. Veel geluk heeft hij in die wedstrijden niet gehad, veel steun kon de enkeling temid den van Amsterdammers, Hagenaars of wie dan ook niet verwachten en-zij rr plaatsingen moge dan ook uitsluitend worden toegeschre ven aan eigen kracht. We hebben over Jan Groot eenige maan den geleden al geschreven en zouden hem dus veilig zijn gang kunnen laten gaan, ware het niet, dat het komende seizoen voor de deur staat. Dit zal een belangrijk seizoen voor den Alkmaarder kunnen worden, want zijn routine is vermeerderd het vorige jaar en zijn training is dezen winter uitstekend geweest. Hij zal zich begrijpelijk op den weg specialiseeren, hoewel we hem ook op de baan zullen zien. En reeds over een week gaat hij de ronde van Twente mee doen, een ronde, die veel verrassingen kan brengen, doordat het terrein daar allerlei mogelijkheden biedt. Echter, de sterke Jan Groot heeft een zware verplichting. Men verwacht veel van hem en terecht. Maar daardoor juist moet hij goed voorbereid aan een wedstrijd kun nen deelnemen. En om nu bij de ronde van Twente te blijven, het lijkt ons noodzakelijk, dat hij de ronde kent, vooi'dat het startschot valt. We weten niet, of het mogelijk is, maar wij zouden er hier op willen aandringen: ga een dag van te voren, rijdt het heele traject per auto af, maak notities onderweg en stamp de ronde in je hoofd. Nogmaals, wij weten niet, of dit mogelijk is, maar het jaar kan te belangrijk zijn, om dit onderdeel van een wedstrijd te veront- achtzamen. Jan Derksen's carrière. En nu komen wij op Jan Derksen' Wij hebben eenige uurtjes gezellig met hem en zijn familie gepraat over de sport en wij hebben juist hem gekozen, omdat hij o.i. een der meest-belovende renners is, dieook zijn hoofd zal koel houden, als er een stukje in le krant staat over hem! Wij hadden natuurlijk ook een ande ren jongen renner kunnen interviewen, maar tenslotte zal ieder onze keuze kun nen rechtvaardigen, al ware het alleen maar, omdat Jan Derksen's carrière bij na afgebroken had kunnen worden in October van het vorige jaar. De familie Derksen houdt van de wieler sport. Dat hebben wij tijdens ons bezoek den geheelen avond kunnen merken. En dat is een gelukkige factor voor de verdere ont wikkeling van den juist 18-jarigen Jan, die 's avonds „een klein beetje meer" eet dan U, lezer, of ik! Neem hem maar eens een week in de kost! merkte lachend moeder Derksen op en Jan lachte stil mee. Hoe is deze flink uit de kluiten gewassen renner, die rustig bij zijn ouders thuis zit en om 10 uur 's avonds hard naar zijn bed verlangt, aan de wielersport gekomen. Dat booren wij in den loop van den avond. Het rennen zat er- al in, voordat Jan ooit van een wielerbaan gedroomd had. Als schooljongen bracht hij eenige keeren een gebroken fiets mee naar huis, omdat maar dat zeide hij niet- er flink op gei'aced was en een boom bijvoorbeeld sterker bleek dan een door de snelheid uit de bocht vlie gende fiets, die dan net zoo'n boom opzocht, 't Moest hard gaan bij hem en't ging hard! En toen de familie uit Twente kwam en in Heiloo kwam te wonen, moest Jan het diplo ma A van de Mulo halen. Eigenlijk kon dat niet, omdat men in Heiloo met de studie ver der was dan in de Twentsche stad. Jan dwong zijn ouders een belofte af: als hij examen deed en slaagde, kreeg hij een wegfiets! Zijn ideaal! De belofte werd graag gegeven, maar vader en moeder Derksen wisten wel, dat de kans op slagen eigenlijk miniem was. Jawel! Ze hadden buiten Jan gerekend, die zich serieus inspande en op het juigte moment met zijn diploma in de hapd de wegfiets „opeischte". En hij kreeg hét ap paraat. Dat was het begin van zyn carrière, die nog kort, maar interessant is. Jan wérd al spoedig lid van Alcmaria en twee jaar ge leden verscheen hij als nieuweling op de Alkmaarsche wielerbaan. De wegfiets was vervangen door het lichte race-karretje. En wat wij nu vertellen, weet eigenlijk iedereen, die onze wielerbaan regelmatig bezocht. Jan Dersken voelde zich thuis in de kuip, had een soepelen zit, trapte gemak kelijk en bleek weldra over een uitstekende spurt te beschikken. Zestien jaar oud klopte hij op de Leeuwarderbaan den Frieschen kampioen in de sprint en een jaar later toon de hij telkens weer, dat hij „een sprong" in zijn beenen had, een „sprong" die nog meer ontwikkeld moet worden, maar die reeds nu zijn nut afwerpt. Twee seizoenen heeft Jan Derksen op de baan doorgebracht en het lijstje van succes sen is al van behoorlijke lengte. We krijgen het overzichtje en zien de volgende resul taten van 1936: meegereden in 43 wedstrij den, sprints, klassementraces, afvalwèdstrij- den, koppel wedstrijden, enz. enz. in Alk maar, Wieringen, Amsterdam, Heemstede, Leeuwarden, Hilversum, Halfweg, den Bosch, enz., won hij 32 eerste prijzen, zes keer een tweede, twee keer een derde en een vierde en een keer een vijfde prijs! Een lijstje, dat alles zegt. De mooiste wedstrijd. En de mooiste wedstrijd van allemaal is die van Olympia geweest! aldus de heer Derksen Sr., de wedstrijd om de „In memo- riam J. de Wolff"-prijs. - 't Was een open wedstrijd aldus de jonge renner zelf en we waren met meer dan honderd amateurs, die meededen. De meesten kwamen uit Amsterdam en omge ving en er waren heel bekende renners on der, zooals Zwartepoorte, Roes, v. Gelder e.a. 't Ging over 300 ronden en op een gege ven oogenblik lag ik met Roes, Koopman en v. Leer op een ronde voorsprong aan den kop. Jammer genoeg kon de wedstrijd niet uitgereden worden, want met nog 60 ron den te rijden begon het te regenen en werd de race gestaakt. Een paar weken later re den we de 60 ronden. En toen ging het hard! aldus Derksen Sr. Want Jan moest vechten tegen al die ande ren, die om de beurt na elke ronde weg vluchten. En hij moest er dan alleen achter aan. Ik zat daarom altijd aan den kop, zoo ging Jan verder, en voelde, dat dit een zware race was. Twee ronden voor het eind liep Koopmans weg en ik zat er direct ach ter op 10 meter. Bij de bel stoof ik hem voor bij en naast me lag Roes, die mijn wieltje gepakt had. Ik had snelheid genoeg, trapte nog wat harder en reed ook Roes nog los, die met even meer dan een fietslengte twee de werd. Toen ik afstapte, was ik meer dood dan levend. En vol trotsch liet hij ons den prijs zien, het kostbaarste kleinood in zijn groote ver zameling. Ik zat, aldus de vader, op de tribune naast een oud-renner en die zei: „hij haalt het nooit. Ze rijden hem eerst kapot en gaan er dan samen tusschen uit!" Maar hy ver giste zich: Jan werd niet kapot gereden, maar won den mooisten wedstrijd van zijn leven tot nu toe. De val op de baan. Toen kwam, eenige weken later, de lee- lijke val op de Alkmaarsche baan. Met een zware hersenschudding en een gebroken sleutelbeen werd de jonge renner naar het ziekenhuis gebracht, waar hij dagenlang be wusteloos was en een tijdlang zijn geheugen kwijt was. Zou dat het einde beteekenen van een veelbelovende carrière? Het krachtige lichaam had de klap kun nen verdragen en na een verblijf yan zes weken in het ziekenhuis kon hij verder thuis verpleegd worden. En hij moet renner blyvenl riep dokter Louis, die zoo veel voor de wieler sport voelt, uit. Eind December begon Jan zijn training te hervatten, eerst kalm aan, maar later steeds serieuzer. En de knaap, die zich van den val niets meer kan herinneren, maar die gelukkig ook niets heeft overgehouden van deze tuimeling, hij is gereed, om dit seizoen nieuwe lauweren te oogsten. Hij blijft amateur en zal dezen zomer mee rijden in de nationale sprintkampioenschap pen. En verder op de banen rijden, hoofd zakelijk sprints en koppelwedstrijden. Zijn oude koppelgenoot Jan Pronk zal met hem rijden in club wedstrijden en op de trainings- wedstrijden, in andere wedstrijden zal hy een koppel vormen met Klink, den sterken temporijder uit Wieringen. Ziehier, in een kort bestek, Jan Derksen's loopbaan! Voor hem is de toekomst op de wieler baan! Tot besluit. Dit verhaal over de wielersport is na tuurlijk niet volledig. Wij hadden nog veel meer kunnen schrijven over deze sport, maar er moet een einde zijn. We hadden over Derksen ook nog veel meer kunnen schrij ven. Het is zoo echter wel voldoende. Rest ons dan nog te wijzen op het bestaan der federatie van wielerclubs in Noordhöl- land, waarbij alle clubs in Noordholland bo ven het IJ zijn aangesloten. Deze federatie doet helaas niet veel, maar heeft toch haar nut. Want het voortdurende contact, dat de

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10