^Binnenland Het welstcmdspeil in de Westfriesche steden. Prinselijk paar te Rome. Incognito blijft zeer streng béwaard. Sedert eenige dagen vertoeven H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard te Rome. Gister zagen wij het Prinselijk paar, terugkeerende van een autorit, uit stappen voor het Paleis aan den voet van het Kapitool, waar het als gasten van de familie Reuss—Prince verblijft houdt, aldus het Hbld. Het was duidelijk te zien, dat het verblijf in de Oostenrijksche beiden en de genietin gen van de wintersport de prinses veel goed hebben gedaan. Het Prinselijk paar geniet thans zeer van het verblijf in de Eeuwige Stad. De Italiaan- sche pers is dermate discreet, dat er, be halve een berichtje van eenige regels, ver meldende dat prinses Juliana en prins Bern hard de Italiaansche grens hadden over schreden, met het doel eenigen tijd te Rome verblijf te houden, nog geen woord over het verblijf is gepubliceerd. Het publiek weet dus zelfs niet of de gasten reeds zijn aange komen of niet, laat staan dat men weten zou waar de prinses verblijf houdt. Wellicht zijn er te Rome geen 500 menschen, die weten dat de kroonprinses van Nederland zich op dit oogenblik in de stad bevindt. Vollediger incognito en daarmede gepaard gaande vol lediger vrijheid van beweging voor de gasten is ten eenenmale ondenkbaar. De bewaking van het Paleis is even discreet als afdoende. De eerste dagen van het verblijf was het weer niet zeer mooi, doch gister, op Goeden Vrijdag, was het een echt Romeinsche voor jaarsdag met volop zon en een blauwen hemel. Het Prinselijk paar bezoekt ijverig de monumenten en vele bezienswaardigheden van Rome en alles wijst erop, dat het verblijf van eenigszins langen duur zal zijn. Het paleis, waar het Prinselijk paar ver blijf houdt, was oorspronkelijk eigendom van markies Ruspoli en kwam daarna in het bezit van de familie Malatesta. Het is een fraai gebouw uit de tweede helft der 16e eeuw, waarvan in het bijzonder de kroonlijst en de groote toegangspoort de aandacht ver dienen. Het bevat verscheidene zalen met fraaie plafondschilderingen uit het begin der 17e eeuw, onder andere van den vermaarden Franschen schilder Poussin en van den Italiaanscheri meester Ventura Salimbeni. Het belangwekkendste van het gebouw is echter de fraaie waranda of loggia het doek- werk, fresco-schilderingen en verguldsel in rijken, doch harmonischen barokstijl. DE BEWAKING VAN HET PALEIS SOESTDIJK. Deze dagen zijn de twintig rijksveldwach ters, welke met de bewaking van het paleis Soestdijk en omstreken zullen worden be last en welke ook de verkeersregeling nabij het paleis zullen hebben te regelen, aldaar aangekomen. Een speciaal bureau, gelegen aan den grooten straatweg rechts tegenover het paleis is reeds ingericht en door hen be trokken, terwijl aan de ingangen van het park reeds dienst wordt gedaan om te voor komen dat onbevoegden bij de verbouwings werkzaamheden een kijkje gaan nemen. Het sportterrein in het koninklyk park. In aansluiting óp de mededeelingen. van het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk, verne men wij, dat,dezer dagen met den aanleg van de sport- en tennisvelden en den bouw van het daarbij behoorende pavil joen wordt aangevangen. Dit is met de in richting van de bibliotheek in het paleis, het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd, waarin gesymboliseerd zullen zijn twee groote waarden van het jeugd leven: geestelijk-intellectueele en licha melijke training. Op het sportterrein, dat op ongeveer 7 minuten loopen van het paleis ligt, komen een tweetal tennisbanen, terwijl daarom heen gelegenheid bestaat voor de beoefe ning van verschillende soorten sport. Het paviljoen zal omvatten een groote zitkamer, waaraan aansluitend de kleed kamers met douche-gelegenheid zijn ge projecteerd. Vóór de zitkamer komt een groot terras, van waar af men een goed overzicht over de tennisbanen heeft. Het paviljoen wordt uitgevoerd in bak steen met een plint in klinkers, terwijl het metselwerk daarboven, in overeenstem ming met het paleis, wit gesilicaat wordt. Het wordt gedekt met een rieten kap. IN ZIJN EER HERSTELD. Gevolgen van een politieke vergissing. Verleden jaar werd op 3 December de sta tions-employé S. te Susteren bij Sitt?rd ge arresteerd onder verdenking van schuldig te zijn aan een 4}^ jaar geleden, n.1. op 17 April 1932, gepleegden roofoverval op de gezusters Janssen aldaar. Deze arrestatie baarde alom veel opzien, daar S. in zijn woonplaats zeer gunstig bekend stond. Niet enkel om deze reden maar ook op grond van alleszins betrouwbare inlichtingen schreven wij toen, dat de schuld van S. lang niet vast stond en de mogelijkheid van een politiëelen vergissing geenszins was uitgesloten. Dit laatste bleek werkelijkheid, want de arron dissementsrechtbank te Maastricht sprak over S. het „onschuldig" uit, terwijl hij thar.s een schadevergoeding kreeg toegewezen ten laste van den staat. Uiteraard is S., die veel geleden heeft onder de smadelijke ver denking, tevreden dat hij thans volkomen is gerehabiliteerd en schadeloos gesteld. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Uit een rijdende auto gesprongen zonder te zeggen waarom. Men meldt uit Breda aan de N. R. Crt.: Naar wij vernemen stelt de rijks- gemeentepolitie te Terheyden by Breda een onderzoek in naar een geheimzinnig voorval, dat zich, naar eerst gister bekend is, Donderdagmiddag aldaar heeft afge speeld. Ongeveer kwart over zes dien avond naderde uit de richting Breda met groote snelheid ooggetuigen spreken van een vaart van 80 K.M. een two- seater met een dickey seat. Voorin zaten een man en een vi'ouw, terwijl in de dickey seat een dame zat. Ter hoogte van café De gebraden Aal zagen voorbijgan gers tot hun groote ontsteltenis de laatst bedoelde vrouw plotseling uit de dickey seat kruipen en van den in volle vaart rijdenden auto springen. De voorinzitten- de vouw keek daarop even uit het portier raampje, waarop de automobilist zonder zich te bekommeren om de op straat lig gende vrouw in volle vaart doorreed. Voorbijgangers hebben de naar schat ting 25-jarige vrouw, die door den val verdoofd was en wier kleeren ernstig ge havend waren, haar armen en beenen wa ren ontveld, in een nabij gelegen boerderij binnengedragen. Na eenigszins op haar verhaal te zijn gekomen, erkende zij uit den auto te zijn gesprongen, doch zij wei gerde de reden op te geven, terwijl zij evenmin haar naam wilde bekend maken. Ook aan een der hulpvaardige omstanders, die aanbood een paar nieuwe kousen voor haar te gaan koopen, deelde zij mede ge heel zonder geldmiddelen te zijn. Toen het plan geopperd werd een dokter te laten komen en de politie in de zaak te mengen, liep zij het huis uit, hield op den weg een toevallig voorbykomenden auto aan, die haar op haar verzoek meenam in de richting Dordrecht. De rijks- en gemeentepolitie pogen tot dusver tevergeefs beide automobilisten op te sporen, teneinde dit geheimzinnige voorval tot klaarheid te bi-engen. Aan personen, die eventueel inlichtingen kun nen verschaffen, wordt verzocht zich ten spoedigste te wenden tot de rijksveld- wacht te Terheyden, Hr. Ms. HERTOG HENDRIK. Zal vermoedelijk spoedig naar Nederland terugkeeren. In aansluiting op een bericht be treffende het uitstel van de indie.nst- stelling van de Hydrograaf, aangezien twee van dé voor den hydrografi- schen dienst aangewezen officieren zich aan boord van Hr. Ms. Hertog Hendrik bevinden, vernemen wij ver- dei', dat de Hydrograaf thans op 12 April in dienst gesteld zal worden, Hieruit zou men kunnen afleiden, dat de Hertog Hendrik vóór dien tijd in ons land wordt terugverwacht. Vermoedelijk zal de Hertog Hen drik die evenals Hr. Ms. 0 16 er een lange reis op heeft zitten dus de thuisreis aanvaarden, zoodra de Java en de O. 13 en O. 15 in de Spaansche wateren zijn gearriveerd. LOODDIEVEN BETRAPT. Gearresteerd dank zy kordaat optreden van een vrouw. In het perceel Meermanstraat 57 te Rotterdam, waarvan de benedenverdie ping. bewoond wordt door den 65-jarigen D. en diens 69-jarige echtgenoote, hoorde eerstgenoemde gister gerucht op de tweede verdieping. Daar zoowel de eerste als de tweede verdieping momen teel onbewoond zijn, ging de man, die oni'aad vermoedde, eens poolshoogte ne men. Boven gekomen trof hij een vreem den man aan, die hem op zijn vraag, wat hij daar uitrichtte, vertelde, dat hij geko men was om het huis te bezichtigen. In de veronderstelling, dat de zaak wel in orde was, ging D. weer naar beneden, doch in den namiddag hoorde zijn vrouw een zagend geluid op de eerste verdieping. De vrouw ging daarop weer naar boven waar zij op een toilet een man aantrof, die bezig was een looden afvoerpijp door te zagen. De man, die daar juist mede gereed was gekomen, wilde een omstandig verhaal beginnen om zijn aanwezigheid ter plaatse te verklaren, toen van de tweede verdie ping een tweede man naar beneden kwam. De vrouw gelastte daarop de beide man nen zich naar het politiebureau aan den overkant te begeven en ging vooruit naar beneden, teneinde mogelijk ontvluchten te beletten, toen juist haar man, die eenige boodschappen had gedaan, terugkwam en op haar verzoek voor de deur postvatte, waarop zij zich naar het politiebureau spoedde, waar zij in den gang alarm sloeg, roepende: „die ven, dieven". Twee agenten begaven zich daarop naar het pand, waar zy juist op tijd kwamen, daar de beide inbrekers den ouden man reeds op zij hadden geduwd om er van door te kunnen gaan. Zy werden door de politie mannen gegrepen en naar het bureau aan de Meermanstraat overgebracht, waar hun een verhoor werd afgenomen. Het bleken te zijn de 51-jarige koopman F. H. de B. en de 33-jarige smid, F. K, A. Het bleek dat beiden zeer brutaal te werk waren gegaan, want in den ochtend had een hunner zich vervoegd bij den eigenaar van het huis, voorgevende, dat hij de woning wilde huren, waarop hem de sleutel werd medegegeven. Toen hij deze sleutel terug bracht, zeide hij, die des middags weer te zullen komen halen, teneinde met zijn vrouw de woning te komen bezichtigen. In plaats daarvan kwam hij met A. Beide mannen zijn in bewaring gesteld. KONINGIN BIJ HET HEILIG AVONDMAAL. H. M. de koningin heeft gistercniddag in de Willemskerk te 's-Gravenhage, onder leiding van ds. I. Voorsteegh, deelgenomen aan het heilig avondmaal. Verkeersongevallen. EEN A.VJR.O.-APPEL. De Avro organiseert op 6 Mei a.s. (Hemel vaartsdag) een groot feestelijk appèl «/ooi haar leden en vrienden in het Amsterdam- sche Stadion. Het begin is vastgesteld op 11 uur 's morgens en een zeer afwisselend pro gramma (o.a. draverijen) zal geboden wor den. WAT ARTIS MET PASCHEN TE ZIEN GEEFT. De dii-ectie van „Artis" senrijft ons: Artis staat weer in het teeken van de Lente. Niettegenstaande gure buien der laatste dagen lachen er overal de paarse en gele crocussen in de gazons, bloeien er de goudbestikte kornoeljes, bungelen er de bronzen katjes aan de elzen en toonen de vogels er overal allerlei voorjaars-activiteit. Een genot, nu de bonte eenden bezig te zien, het opgewonden roepen van smienten en pijlstaarten, het ratelen van zomer- fluiten van wintertalingen te hooren, het knerpen van krak- en wilde eenden-woerden en het, vergeleken by het geluid van tamme eenden, bescheiden gekwaak van de ge wone wilde eenden wijfjes op te vangen, van de eenige eend dus, die werkelijk kwaakt, Het sierlijk buigen en verder pronken van dit opgewonden waterwild laar de verras sende schoonheid van kleur en teekening goed tot haar recht komen en daarmee ook tot haar biologische bedoeling of beteekenis, het herkennen van soort en sexe. Hier en daar zagen we al eendenmoertjes op zoek naar een nestplaats de holle boomstammen en lisschenbeplanting „inspecteeren". De zwanen in hun inponeerhouding, de aalschol vers in hun zonderling zelfvertoon, de klep perende ooievaars en krassende reigers, de waterhoentjes, keffend, kwetterend er vechtend op de broed-terreinen, de meeu wenkolonie, waarbij nu ook een burgemees ter uit het hooge Noorden, geven zooveel moois en merkwaardigs te zien, dat zich alleen nu en in Artis bovendien zoo over vloedig laat waarnemen, dat daarom alleen al een Paaschbezoek aan Artis volkomen „gewettigd" is. Maar er is meer! In het apenhuis klautert een leuke baby, bij de roofdieren stoeien al weer verschillende jongen, er is ook een nijlpaardenjong en bij de herten en runderen staan ons nog verdere verrassingen eerstdaags te wachten. De jonge gorilla is al in gewicht en postuur ver dubbeld, de jonge wisenten, thans van de ouders gescheiden, ontwikkelen zich naar wensch en in het nylpaardenhuis zijn voor- loopig een paar mooie, jonge exemplaren van den Zuidelijken of Patagonischen zee leeuw ondergebracht, waarvan het manne tje tot 4 M. lang kan 'worden. Deze soort is nimmer tevoren in Artis te zien geweest. Een bijzonderheid is ook de koppel zaagbek- eenden in de slotgracht van de uilenruïne, vischjagers uit het Noorden, wier „zeef- snavel" het karakter van grijp- of vang- sneb vertoont en aan een gavialen-bek doet denken. Het Aquarium komt met verschillende broedsels van visschen voor den dag. Een paar Tilapia nilotica (bekbroeders!) geeft er nu territoor verdedigen en kuitschieten te zien. Gedurende de Paaschvacantie en wel tot en met 31 dezer zal het aquarium nog des avonds van 810 uur verlicht en voor het publiek toegankelijk zijn tegen den geredu- ceerden entree-prys van 0.25 per persoon. Op de beide Paaschdagen zal de tegen woordig reeds dagelijks gereduceerden enti-ee-prijs tot den tuin nog verder vermin derd worden tot slechts 0.50 per persoon. RUSSIN LICHT LANDGENOOTEN OP. Zij had haar pas „verloren". Eenien tijd geleden vervoegde zich een Rusische vrouw bij een Idndgenoote te Am sterdam. Zij deelde mede, dat zij uit Zwit- sei-land was gekomen om een hulpbehoeven de voor een Tiefdadigheidsvereeniging na^r Nederland te brengen; onderweg had zij evenwel haar pas en een bedrag van ruim honderd Zwitsersche francs verloren. Zij verzocht haar landgenoote haar het benoo- digde geld te willen leenen om naar Ruc- land terug te keeren. Deze verwees de vrouw naar een Russisch geestelijke in Den Haag, die medelijden kreeg met de Russin, die zich zeer beklagens waardig voordeed. Hij gaf haar het adres van een Amsterdamsche familie, alsmede een klein bedrag aan geld om naar Amsterdam, terug te keeren. Bij de Amsterdamsche fami lie, die eveneens van Russische afkomst is, slaagde zy er eindelijk in, een grootere som gelds te bemachtigen. Men stelde haar ruim vijftig gulden ter hand, waarvoor zij ont roerd dankte. Enkele dagen later kwam zij echter bij de dame terug) tot wie zij zich het eerst gewend had, met een hernieuwd verzoek om haar reisgeld naar Zwitserland te geven. Deze ging hier echter niet op in, doch stelde zich in verbinding met de Russische familie, die de vrouw uit den nood had geholpen. Al spoedig bleek nu, dat men door haar bedro gen was. Onmiddellijk werd aangifte ge daan bij de politie van het bureau Over toom, die het signalement der vrouw heeft laten verspreiden. Reeds is komen vast te staan, dat de on bekende zich van een valschen naam be diende, welke waarschijnlijk voorkwam op een door haar gevonden of gestolen pas. Hiermee is het haar gelukt, over de gi-ens te komen, doch in Nederland durfde zij dit identiteitsbewijs niet verder te toonen uit angst, dat zij in den val zou loopen. Zy had het in de eerste plaats gemunt op landge- nooten, by wie zij het meest succes dacht te hebben. VREEMDELINGEN, IN ONS LAND WERKZAAM. Eerste Kamer oefent critiek op traag beleid der regeering in dezen. Blijkens het Voor loopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot rege ling van het zelfstandig uitoefenen van be roepen en bedrijven door vreemdelingen werd ook in dezen tak der volksvertegen woordiging vrij algemeen critiek geoefend op het trage beleid van de regeering te dezer zake. Wat de ontworpen bepalingen zelve* be treft, verklaarden sommige leden, slechts zeer geringe waardeering daarvoor te heb ben. Zij waren van meening, dat bij de even- vermelde wet, tot regeling van het verrich ten van arbeid door vreemdelingen, terecht maatregelen zijn genomen ter voorkoming, dat ten 'onzent buitenlanders in beroep of Een vergelijkend overzicht van inkomens en vermogens. Alkmaar aan de spits. De hoogte der inkomens en de grootte der vermogens van de bevolking eener be paalde stad zijn geenszins uitsluitend van belang voor wie dat inkomen geniet of dat vermogen bezit. Ook voor de gemeentehuishouding is dit alles van veel gewicht. Hoe grooter de ge middelde welstand in een stad is, des te la ger kunnen de belastingen zijn, eenerzijds omdat bij een meer algemeenen welstand slechts weinigen op steun van gemeentewe ge, anderzijds omdat dan de opbrengst van een bepaald aantal belastingopcenten zoo veel te grooter is en dientengevolge met minder opcenten en derg. volstaan kan worden. Daarnaast is de welstand van de bevol king uiteraard van de allergrootste betee kenis voor den handeldrijvenden midden stand. Alleen wie wat heeft, kan wat be steden en naarmate de koopkracht van een stadsbevolking grooter is, in die mate kan ook het debiet van den winkelstand stijgen. Wij ltten hieronder een overzicht volgen van den welstand van Alkmaar in vergelij king met de vijf andere steden in West- Friesland: Den Helder, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik en Schagen, en in vergelijking met de gemiddelden van Noord-Holland en Nederland, een en ander gebaseerd op de laatst bekende officieele gegevens van de rijksbelastingen. Een eerste maatstaf, waarin de welstand tót uitdrukking komt, is het percentage in gezetenen, dat in de rijksinkomstenbelasting is aangeslagen. Hoe hooger dat percentage is, des te algemeener is de welstand over de geheele bevolking verdeeld. In Neder land bedraagt het percentage aangeslagenen 17.4 in Noord-Holland is het belangrijk hooger, n.1. 23.6 De zes genoemde steden hebben naar volgorde de volgende percentages: Den Helder 27.9 Alkmaar 23 Hoorn 21.7 Schagen 20.5 Enkhuizen 20.4 Medemblik 16.1 Alkmaar neemt onder dit zestal dus de tweede plaats In, terwijl zijn percentage aangeslagenen vrijwel evenhoog is als het provinicaal gemiddelde en dus belangrijk boven het rijksgemiddelde uitsteekt. Een tweede factor, waarmede rekening dient ge houden te worden bij de beoordeeling van den welstand eener stad, is het gemiddelde inkomen, dat iedere belangstingplichtige heeft. Voor het geheele land is dit gemid delde inkomen per jaar 2105, voor Noord- Holland 2193. In de zes Westfriesche ste den bedraagt het, wederom in afdalende volgorde gerangschikt: Alkmaar 2094. Hoorn 1900. Schagen 1875.— Den Helder 1862.— Enkhuizen 1742. Medemblik 1607.— In deze vergelijking neemt Alkmaar duf de eerste plaats in met een gemiddeld in komen, dat slechts weinig beneden dat van het geheele land blijft. Echter komen in deze cijfers twee omstandigheden niet vol-' doende tot hun recht. Ten eerste kan een bepaalde stad een grootere gemiddelde gezins-sterkte hebben. Dan moeten dooi'een genomen dus méér gezinsleden van het inkomen van een aan geslagene leven dan in een andere plaats gemiddeld het geval is. En bovendien kan, bijvoorbeeld door werkloosheid, een grooter deel der bevolking buiten den belaftjng- plicht vallen. Daarom is het goed, het totale belastbare inkomen om te slaan oyer de ge heele bevolking en dus te berekenen, hoe veel het belastbaar inkomen per hoofd der bevolking bedraagt. Voor Nederland is dit belastbaar inkomen per hoofd 362, voor de provincie Noord- Holland 519. Dit hooge provinciale cijfer wordt vooral veroorzaakt door de forensen- streken, zooals het Gooi en Kennemerland. Rangschikken wij de zes steden in West- Friesland weer naar volgorde, dan krijgen wij: Den Helder Alkmaar Hoorn Schagen Enkhuizen Medemblik 513.— 483.— 406.— 384.— 355.— 259. Hierbij herneemt Alkmaar dus weer de tweede plaats, het blijft echter slechts be trekkelijk weinig beneden nummer één en steekt vrij ver uit boven nummer drie, maar nog méé boven het rijksgemiddelde. Nog gunstiger is het beeld ten opzichte van den vermogenstoestand. Zoowel van geheel Nederland als van Noord-Holland is 2.2 der ingezetenen in de vermogensbelasting aangeslagen. De Westfriesche steden hebben naar volgorde de volgende percentages: Schagen 3.6 Alkmaar 3.2 Hoorn 2.3 Enkhuizen 2.2 Den Helder 1.3 Medemblik 1.2 In dit lijstje bezet Alkmaar de tweede plaats met een percentage, dat ver uitkomt boven het gemiddelde van rijk en provincie. Het gemiddeld vermogen van eiken aange slagene in Nederland bedraagt 64.000, in Noordholland 74.000. Ook in dit opzicht zijn het weer het Gooi en Kennemerland, die onze provincie aan een zoo hoog gemid delde-, helpen. In de genoemde zes steden bedraagt het gemiddeld vermogen Van eiken aangeslagene: Alkmaar Enkhuizen Schagen Hoorn Den Helder Medemblik 50.000.— 48.000.— 45.000.— 39.000.— 39.000.— 28.000.— In dit ranglijstje gaat Alkmaar dus weer vooraan. Slaan wij het belastbaar vermogen om over de geheele bevolking, dan krijgen Wij voor geheel Nederland 1382 per hoofd, voor Noordholland 1625 en voor de zes steden in onze omgeving: Schagen Alkmaar Enkhuizen Hoorn Den Helder Medemblik 1631.— 1628.— 1079.— 927.— 539.— 354.— Alkmaar blijft in deze rangschikking dus slechts een fractie beneden Schagen, maar het staat ver uit -boven de overige genoemde steden en komt niet alleen boven het rijks- gemiddelde maar ook boven het provinciale gemiddelde uit. Alles bijeen genomen kan uit dit overzicht geconcludeerd worden, dat van de steden in West-Friesland de wel stand in Alkmaar de grootste en vrijwel ook de meest algemeen verdeelde is. bedi-ijf in te grooten getale werkzaam zouden zijn. Het nemen van soortgelijke maatrege len evenwel ten opzichte van zelfstandig werkenden en van vreemde ondernemingen, achtten zij niet zonder bezwaren. Inzonderheid waren deze leden beducht voor represaillemaatregelen in den vreemde en voorts maakten zij gewag van de voordee- len, welke het bestaan hier te lande van vreemde ondernemingen, als werkverschaf fing, niet zeiven voor Nederlanders kan op leveren. Zouden zij niettemin hun stem aan de ontworpen regeling geven, dan vindt dit voornamelijk zijn oorzaak in het tijdelijk karakter, bij artikel 13 aan die regeling toe gekend. Vele landen konden zich met de, in de vorige alinea weergegeven, critiek niet ver eenigen en oordeelden voorzieningen van overheidswege te bedoelder zake noodwen dig. Eenige leden achtten gewenscht, dat de ontworpen regeling niet zou worden toege past ten opzichte van personen zonder natio naliteit, die hier te lande krijgsdienst heb ben vervuld en van die vreemdelingen, die met een Nederlandsche vrouw zijn gehuwd, geruimen tijd ten onzent zijn gevestigd en die zelve of wier echtgenooten hier een een bedrijf uitoefenen. DE TOESTAND IN HET SLAGERS- BEDRIJF. Schrijven aan den minister gericht. De Neutrale Bond van personeel 'in de voedingsbedrijven heeft een schrijven ge zonden aan den minister van landbouw en visscherij, waarin nogmaals een uiteenzet ting wordt gegeven van den gang van zaken in het slagersbedryf. Nauwelijks is de vraag op de markt door buitenlandsche invloeden iets grooter, of aldus adressant de crisislasten drukken ondragelijk, het tekort aan slachtvee doet de prijzen stijgen tot boven de draagkracht der bevolking en het debiet loopt met tientallen van procenten terug, met het gevolg, dat het pauperisme in dit bedrijf dagelijks stijgt, met ai de gevaren, die daaraan vei'bonden zijn voor de hygiëne enz. Het buitengewoon toenemen yan het naar de slachtbank brengen van drachtig vee brengt gevaren voor nu, maar vooral voor de naaste toekomst. Het vleesch produceerend Nederland, dat een eerste plaats in Europa inheemt, zal vol gens adressant geen vleesch meer kunnen gebruiken tenzij de regeering ingrijpt door den belastingdruk te verlagen, de heffing op rechten/te versoberen, de teefctbeperking te herzien, door scherpe maatregelen te stellen bij het slachten van drachtig vee. BEDRIJFSRAAD BOUWBEDRIJF. Besluit van minister wekt verwon dering. De minister van sociale zaken heeft zich vereenigd met de zienswijze der groote meerderheid van de Commisie van Advies bedoeld in artikel 8 der Bedrijfsradenwet om voor het bqpwbedrijf een bedrijfsraad in te stellen. Naar wij vernemen, heeft dit besluit in ruimen kring verwondering gewekt, omdat de Ned. Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland zich tegen de instelling verzet hebben, hetgeen de mogelijkheid in zich sluit, dat het be langrijkste gedeelte van het bouwbedrijf buiten een bedrijfsraad zal blijven. FRUIT AUTOMATEN TE DIEMEN VERBODEN. Burgemeester rangschikt ze onder hazardspelen. Een te Diemen ingesteld onderzoek heeft den burgemeester van die gemeente, mr. A. J. de Wolff, tot de overtuiging gebracht, dat het spelen met z.g. fruitautomaten, dat ook te Amsterdam in vele sigarenwinkels wordt gedaan, beschouwd dient te worden als het gelegenheidgeven tot hazardspel en mits dien strafbaar is. De burgemeester heeft daarom Donderdag allen houders van deze automaten medege deeld, dat de apparaten vóór 1 April uit hun zaak moeten verwijderen. Na dien datum zal burgemeester de Wolff door de gemeentepolitie andermaal een onderzoek

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6