DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Samenzwering in Marokko ontdekt? ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 75 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 31 Maart 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 31 Maart. Hitier en Ludendorff hebben zich ver zoend! Ziedaar de verrassing, die Duitschland ons gedurende de Paaschdagen bereid heeft. Het is interessant, om te lezen, (jvat het D. N. B. over deze verzoening vertélt. „Teneinde n.1. de moeilijkheden en misver standen uit den weg te ruimen, hebben Hitier en Ludendorff een langdurig onder houd gehad, dat tot het gewenschte resul taat geleid heeft. De generaal heeft daar bij naar voren gebracht, „hoeveel waar deering hij heeft voor de reddende daad van Hitier, die het schandeverdrag van Versailles punt voor punt heeft ver scheurd." Ludendorff sprak verder ov^r zijn eigen arbeid, die ten doel heeft het volk in geestelijk opzicht één te maken, zoódat het tegen ernstige taken is opge wassen. •Rijkskanselier Hitier gaf een uiteen zetting van zijn ervaringen en zeide zich er over te verheugen, dat het Derde Rijk en zijn weermacht thans weer in ver trouwelijke verbinding met den veldheer uit den wereldoorlog staan, zooals dat eens het geval is geweest met het oude leger en de strijders van 9 November 1923. Bovenstaande eischt een nadere uiteen zetting. Sinds Hitier aan het bewind was ge komen, heeft Ludendorff zich geheel afzijdig gehouden van alle officieele be toogingen. Hoewel hij een der eerste na- tionaal-socialistische afgevaardigden is geweest, behoorde hij toch niet tot de candidaten. der. verkiezingen 1933. Hij'trok zich terug in zijn villa te Tutzig (Beieren), waar hij zich in zijn vrijen tijd bezig hield met de bestrijding van de Jezuïeten en joden, die hij ervan beschuldigde samen te spannen tegen Duitschland. In de laatste maanden heeft Ludendorff de nationaal-socialistische diplomatie ern- tig gecritiseerd. Onlangs hebben de auto riteiten zijn tijdschrift in beslag genomen, omdat er een artikel in was gepubliceerd, waarin te kennen was gegeven dat Franco een jood zou zijn. Deze oppositie, hoewel beperkt tot de aanhangers van het nieuwe heidendom, dat door Mathilde Ludendorff werd geleid heeft de rijksregeering gehinderd daar Ludendorff in Duitsche militaire kringen nog een aanzienlijk prestige ge noot. In April 1935 hebben de legerlei ders, met generaal von Blomberg aan het hoofd, Ludendorff ter gelegenheid van diens 70-sten verjaardag gehuldigd. In December van dat jaar werd in het minis terie van oorlog zijn borstbeeld onthuld. Hitier heeft deze bijeenkomst evenwel niet bijgewoond. Men onderstelt, dat Hitier persoonlijk het initiatief heeft genomen tot deze toe nadering. Het onderhoud, dat Hitier heeft gehad met Ludendorff zal ongetwijfeld een einde maken aan de oppositie, welke laatstgenoemde aan den dag heeft gelegd jegens de buitenlandsche politiek van het derde rijk in zijn tijdschrift: „Am heiligen Quell Deutscher kraft". De verzoening met den rijkskanselier op het oogenblik, dat de spanning tusschen rijksregeering en katholieke kerk zoozeer is toegenomen aldus verklaart men kan in de katholieke wereld slechts in dezen zin worden opgevat. De Spaansche revolutie De Mexfcaansche ontvoering. DE UITLEVERING VAN POMPEZ GEVRAAGD. De ambassadeur van de Vereenigde Staten zou over het bewijs beschikken dat Alexandro Pompez, die gisteren gear resteerd werd, onder verdenking mede plichtig te zijn aan de ontvoering van den kleinen Mattson, op 15 December gezien werd in de stad Everett nabij Tacoma, in gezelschap van een verdacht individu, Arturo genaamd. De ambassade heeft de uitlevering van Pompez gevraagd, gebaseerd op zijn an tecedenten. HOE WORDT MEN OUD? De oudste zeerob van Frankrijk is een zekere Yves Prigent, die dezer dagen 104 jaar oud geworden is. Hij werd op dien dag verrast met de militaire medaille. Onze stoere zeerob woont te Portsalt in Bretagne. Men richtte een feestmaal aan te zijner eere en als tegenbeleefdheid schonk hij den aan wezigen het geheim om oud te worden. Yves Prigent heeft altijd zijn drie pijpjes per dag gerookt, een halve flesch wijn gedronken en steeds flink gegeten. Meer dan duizend personen spanden samen tegen de regeering-Franco. FRANCO UIT SPANJE VERTRÓKKEN? 1150 personen gearresteerd? Volgens een van het Spaansche tele- graaf-agentschap ontvangen bericht zou op 3 April a.s. in Marokko een tegen de opstandelingen gerichte samenzwering gelijktijdig worden ontketend te Te- toean, Larache, Ceuta en andere steden. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat na de ontdekking der samenzwering reeds 1150 personen werden gear resteerd. Talrijke personen van Britsche en andere nationaliteit, zijn uit Tanger in Gibraltar aangekomen. Zij verstrekten mededeelingen over het complot, dat in Tetoean is ontdekt en waarbij omstreeks duizend personen betrokken waren. Een honderdtal officieren zou gefusilleerd zijn. De meesten hunner maakten deel uit van het luchtleger. De samenzweer ders zouden verraden zijn door een Ara- •bischen kok. Het is onmogelijk bevestiging te ver krijgen van het gerucht volgens hetwelk generaal Franco uit Spanje naar Te- toean zou zijn vertrokken. Men is evenwel van meening, dat dit bericht niet zonder nader onderzoek moet worden in den wind geslagen. Van de fronten. In den sector van Guadalajara hebben de regeeringstroepen het dorp Miralrio bezet. Dit dorp is op zeven kilometer ten westen van den weg naar Aragon gelegen ter hoog te van kilometerpaal 95. De verovering van Miralrio zal de loyalen in staat stellen con tact te brengen tusschen hun afdeelingen, die ten oosten en die welke ten westen van den weg tusschen Guadalajara en Atienza opereeren. Men verzekert, dat de regeerings troepen zich op 10 K.M.M van Cogolludo be vinden. I De actie der regeeringsluchtmacht is gis termorgen voortgezet, o.m. in het Noorden van den sector van Guadalajara en in dien van Avila, waar de toestellen de vijandelij ke stellingen hebben bestookt. Bij Cuesta de la Reina in den sector van Aranjuez en in Somosierra blijft kanonvuur donderen. Volgens te Gibraltar ontvangen berichten hebben de regeeringstroepen, komende uit Alméria, een aanval ondernomen op de rechtsche troepen in de nabijheid van Mo- tril. Zij brachten hun zware verliezen toe en dwongen hen lichtelijk terug te trekken. Radio Unie heeft gisteravond om tien uur het volgende officieele communiqué van den verdedigingsraad van Madrid verspreid: Aan het middenfront in den sector van Guadalajara is de artillerie van beide par tijen den geheelen dag in actie geweest. De regeeringsartillerie heeft verscheidene bat terijen der opstandelingen vernield. Aan het rechtsche frontgedeelte hebben onze troepen verkenningen uitgevoerd, doch zij ondervonden geen tegenstand. In andere sectoren hebben onze troepen de gisteren veroverde stellingen versterkt. Verscheidene overloopers hebben zich bij onze linies aan gemeld. Het offensief bij Pozo Blanco. Radio Unie meldt verder nog, dat in te genstelling met de berichten der opstande lingen aangaande de operaties in den sector van Cordova rechtsche troepen over zekeren afstand bij Pozo Blanco hebben moeten te rugtrekken om stellingen te bezetten bij Villa Nueva del Duque en Alcalacejos, wel ke bedreigd worden. De speciale verslaggever van Havas te Andujar meldt, dat de regeeringstroepen hun offensief in den sector van Pozo Blanco met hardnekkigheid voortzetten. De regeeringstroepen hebben Maandag strategische stellingen bezet te Cerro Mira- bueno en die van Lima, welke het dal van Cozna beheerschen. Dé opstandelingen hebben het dorp Ano- ra ten noordwesten van Pozo Blanco bezet, doch hun beweging mislukte. De regeerings troepen drongen hen met ernstige verliezen terug. Gisteren hebben de regeerings troepen hun beweging in de richting van Al- cala Cejos voortgezet. De opstandelingen hebben tal van gesneuvelden op het slag veld moeten achterlaten, terwijl den regee ringstroepen een belangrijke hoeveelheid materiaal in handen is gevallen. Militairen deserteeren in kleine groepjes. Pozo Blanco is ontzet. Het front bevindt zich thans verscheidene kilometers voorbij het dorp. Mededeelingen van de opstan delingen. Het groote hoofdkwartier' der opstandelin gen deelde mede, dat gisteravond acht uur de toestand als volgt was: Noordelijke legers: licht geweervuur bij de vijfde divisie. Nabij Saelices zijn 26 per sonen naar de rechtschen overgeloopen, waaronder een kapitein, een luitenant van de artillerie en een dokter. De zesde divisie maakte zich in een ge vecht bij Lorilla meestér van zestig geweren en een groote hoeveelheid handgranaten. Aan het front van de achtste divisie was de artillerie actief. Van de divisies Soria en Avila valt niets te melden. De legergroep voor Madrid: een nachte lijke aanval van de regeeringstroepen op Majada Honda werd met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Den geheelen nacht hoorde men het gekerm van. de gewon den, welke door de regeeringstroepen op het slagveld waren achtergelaten. Aan het front bij Madrid zijn 24 soldaten en 12 bur gers naar de rijen van Franco overgeloopen. Zuidelijke legers: in den sector Orgiva viel de regeeringsmilitie zonder succes de stellingen van de rechtschen bij Bulion aan. In den sector Cordova blijft het slecht weer en de toestand der wegen maakte elke actie onmogelijk. De luchtmacht: deze bombardeerde het vliegveld Andujar van de regeering en ver nielde hier twaalf toestellen. Radio-Sevilla ontkende categorisch de be richten, welke de regeering draadloos ver spreidde en volgens welke de regeerings troepen in den sector Pozoblanco successen zouden hebben behaald. Alle wegen naar de Dlaats zijn nog door de rechtschen bezet. Bovendien rukken de troepen van Franco op in de richting van Andujar. Activiteit der regeeringsluchtmacht. Het ministerie van luchtvaart deelde gis teravond negen uur mede, dat de luchtmacht van de regeering krachtig heeft gewerkt in het zuiden. Maandag werden de kazernes in het dorp Montoro en een convooi van 300 auto's der opstandelingen bij Alcaracejos gebombardeerd. Dinsdag bombardeerden twaalf vliegtuigen de stellingen van den vijand bij Penaroya, vervolgens de dorpen Pueblo Nuevo del Terrible, Villa del Rio en het station van Montoro en tenslotte nog een convooi van dertig wagens op den weg naar Espiel nabij Alcaracejos. Omstreeks half zes in den avond bestookten de vlieg tuigen nogmaals Montoro en Villa del Rio. Alle aanvallen werden nauwkeurig uitge voerd. De concentraties van den vijand bij Villa Nueva del Duque werden gedecimeerd. Aan het front van Aragon bombardeerden de vliegtuigen in den afgeloopen nacht de fabriek Sabinanigo in de provincie Huesca, welke door de opstandelingen wordt ge bruikt voor de vervaardiging van spring stoffen. Veertig explosieve bommen en een honderdtal brandbommen werden op de fa briek geworpen, met het gevolg, dat een deel van het gebouw in vlammen opging. Verder wordt gemeld, dat de torpedojager „Jose Luis Diez" slaags is geraakt met twee oorlogsbodems van de opstandelingen. Men gelooft dat deze schepen getroffen werden door de projectielen van de „Jose Luis Diez". De torpedojager is doorgevaren naar San tander. Uit Andujar wordt vernomen, dat de re geeringstroepen gisteravond omstreeks zes uur de dorpen Alcaracejos en Villa Nueva del Duque in storm hebben genomen. Tal rijke gevangenen, vooral Mooren, vielen in handen van de regeeringsmilitie, welke bo vendien een groote hoeveelheid oorlogsma- terieel buitmaakte. De opstandelingen boden slechts geringen tegenstand. Britsch protest bij Franco, tegen aanhouding der Engelsche schepen. De bevelhebber der Britsche vlootstrijd- krachten in de* Middellandsche Zee heeft opdracht gekregen een protest in te dienen bij de vlootautoriteiten der rechtschen te Cadiz met betrekking tot het aanhouden van de drie Britsche schepen „Meninridge", „Stanholm" en „Springwear" door schepen der rechtschen in den loop van deze maand. In de door den bevelhebber gezonden nota doet hij opmerken dat een zoodanig op treden van den kant der vlootautoriteiten der rechtschen in strijd is met het interna tionale recht, aangezien de rechten van oor logsschepen in zoodanige gevallen door de internationale gebruiken beperkt worden tot alleen een ondervraging door middel van signalen. De Britsche regeering doet al het mogelijke om de Britsche wet, welke het vervoer van oorlogstuig aan boord van En gelsche schepen verbiedt, nauwkeurig in acht te doen nemen en bijgevolg is het op treden der rechtschen in de drie voornoem de gevallen ongerechtvaardigd. De Britsche regeering vraagt de verze kering dat Britsche schepen in volle zee niet meer zullen worden aangehouden. KROFTA OVER DE POSITIE VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. „Het land is niet ongerust". De Tsjecho-Slowaaksche minister van bui tenlandsche zaken, Krofta, heeft tegenover Mark Ravage, een medewerker van het Fransche blad Le Soir, verklaard, dat bij de gebeurtenissen, die Europa in beroering brengen, ernstig en zelfs onrustbarend acht. Ons land, zeide Krofta, dat alles doet om zijn veiligheid te verzekeren, is niet onge rust. Wij wenschen den vrede en wij zijn er van overtuigd, dat de vrede behouden zal blijven. Krofta erkende, dat de betrekkingen met Duitschland de laatste maanden van zeer gespannen aard zijn geweest, doch merkte daarbij op, dat wel eenige ontspanning is in getreden. Wij zijn er van overtuigd, dat Duitschland er niet aan denkt, om ons aan te vallen, omdat het weet, dat een actie tegen ons het begin zou zijn van een Euro- peeschen oorlog. Iedeieen weet, dat Duitsch land geen langdurïgen oorlog tegen geheel Europa kan volhouden. Frankrijk kon zich in het geval van, Abessinië en zelfs in dat van Spanje van actie onthouden, doch Frank rijk had met deze landen geen verdragen gesloten. Met Tsjècho-Slowakije is het een ander geval. Wat d'e houding van Groot- Britannië betreft, zeide Krofta, dat recente uitlatingen van Eden in hét Lagerhuis hier aan geen twijfel lieten. Hetzelfde is met Rusland het geval en met de andere landen van de Kleine Entente en zelfs met Polen en België. Ten aanzien van de Kleine Entente ver klaarde Krofta met nadruk: „Er is nimmer sprake geweest van eenige verslapping onzer vriendschap en van de nauwe belan gengemeenschap, die ons verbindt. De Kleine Entente is een noodzakelijkheid voor al haar leden. Neem bijvoorbeeld het accoord, dat tusschen Italië en Zuid-Slavië tot stand is gekomen. Wij zijn geenszins voor een vol dongen feit gesteld. Wij zijn zeer loyaal op de hoogte gehouden van de onderhandelin gen. Ons land is, evenals Roemenië, verrukt over het verkregen resultaat". Krofta wees er voorts op, dat Oostenrijk, dat zich bedreigd ziet door het Duitsche expansionisme en slechts beschermd door Italië, zich naar zijn buren richt, en dat zich tot op zekere hoogte ook in Hongarije een zelfde tendenz openbaart. Ten slotte wees Krofta op de energieke houding van Frankrijk en Engeland, waar het er om gaat, den vrede te verdedigen. HET JAPANSCHE PARLEMENT ONTBONDEN. Op voorstel van den Japanschen mi nister-president Hayashi heeft de Japan- sche keizer het parlement ontbonden. Hayashi verklaarde, dat de politieke partijen het aannemen van uiterst be langrijke wetten tegenhielden. De verkiezingen voor de nieuwe volksvertegenwoordiging zullen 30 April a.s. worden gehouden. De regeering heeft een communiqué ge publiceerd, waarin wordt uiteengezet, dat zij zich genoodzaakt heeft gezien den keizer voor te stellen het parlement te ontbinden, aangezien de afgevaardigden den ernst van den huidigen toestand niet begrepen. Op het oogenblik wordt de grootste samenwerking vereischt tot verbetering van de parlemen taire beginselen. De systematische obstructie van de parlementsleden verhinderde het doorvoeren van belangrijke maatregelen, welke betrekking hadden op de landsver dediging en op het economisch evenwicht van het land. Het communiqué voegt hieraan toe, dat dit gebrek aan ernst bij de parlementsleden de beweging ten gunste van een hervorming van het parlement, welke in het land is ont staan, rechtvaardigt. De regeering doet tenslotte een beroep op het geweten van het land en vraagt met haar samen te werken om de huidige moeilijk heden te boven te komen. De meening in politieke kringen. Naar de meening van Japar.sehe polltieke- kringen kunnen de nieuwe verkiezingen volgens de bestaande kieswet slechts een versterking der arbeiderspartij en der klei ne groepen ten gevolge hebben en zouden de op het oogenblik leidende partijen slechts een onbeteekenende wijziging in sterkte ondergaan, welke niet van beslis- senden invloed kan zijn op de samenstelling van het parlement. In politieke kringen is het gerucht verspreid, volgens hetwelk de regeering besloten is zelf in den verkie- zingstrijd in te grijpen. Zij zou nog op het laatste oogenblik een poging willen onder nemen om met hulp der militairen en der nationale groepen een nieuwe regeerings- party in het leven te roepen. Aan het suc ces van een dergelijk optreden wordt echter getwijfeld. Men is van meening dat een regeeringscrisis niet lang op zich kan laten wachten, tenzij het kabinet Hajasji zelf terstond aftreedt, en het mogelijk maakt 'n onafhankelijk ministerie te vormen, dat over voldoende vastberadenheid en tevens steun bij het volk beschikt om de „krachti ge politiek" waarom zoo vaak gevraagd is, ten uitvoer te brengen. De ontbinding van het parlement is als een verrassing gekomen, daar de samen werking van regeering en partijen kort ge leden nog als een succes van het tegen woordige kabinet werd gekenmerkt. In ieder geval was het ministerie tot groote concessies tegenover de partijen genood zaakt geworden. Toen de partijen gisteren echter, bijna in den vorm van een ultima tum, een nieuwe verlenging van de zittings periode eischten, en hiervan de aanneming van belangrijke ontwerpen als de wet op de economische controle, de landbouwhervor ming, de kieswet en de wet tot beveiliging van militaire geheimen, afhankelijk stelden, stonden leger en marine op de ontbinding van het parlement. In politieke kringen wijst men er op, dat de partijen zich be wust waren van den ernst dér situatie en blijkbaar gemeend hadden, de toegefelijkheid der regeering te gebruiken tot versterking van hun partijpolitiek en tot verhindering van de voorgenomen staatshervorming. TREINONTSPORING BIJ BORDEAUX. Drie dooden, zestig gewonden. De sneltrein ParijsHendaye, die te 16.15 uit Bordeaux vertrekt, is gisteravond te 18.40 by den overweg te Cabannes ont spoord. De trein had op dat oogenblik een snelheid van ongeveer 120 kilometer. De vier achterste wagens raakten uit de rails: twee daarvan kwamen in de langs den spoorweg stróomende beek terecht, de beide andere werden in een weide geworpen. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten zijn drie menschen om het leven gekomen, terwijl ongeveer zestig reizigers gewond werden. Twee of drie der gewon den verkeeren in ernstigen toestand. Van Dax vertrokken onmiddellijk ambu lances en particuliere auto's naar de plaats des onheils. Om elf uur had men uit de vernielde wa gens 31 slachtoffers te voorschyn gebracht en naar het ziekenhuis overgebracht. Dertig daarvan waren ernstig gewond en één gedood. Het is nog onmogelijk het juiste aantal slachtoffers vast te stellen, daar er zich nog enkele in de naar beneden gestorte wagons kunnen bevinden. De spoorwegmaatschappij „Paris-Orleans- Midi" heeft het volgende medegedeeld: „De sneltrein Parijs-Hendaye, welke te 8 uur 45 het station Orsay had verlaten, is op den overweg 3 kilometer ten noorden van het station Dax ontspoord. De drie laatste rijtuigen vlogen uit de rails. Een viel om op den spoordijk, dé beide anderen vielen ver scheidene meters omlaag. Het juiste aan tal slachtoffers van de ontsporing be draagt één doode, een jongmensch van twintig jaar, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, één ernstig gewonde en 44 lichtgewonden. Het verkeer over de ver sperde spoorlijn, dat moest worden onder broken, zal tegen vijf uur hedenochtend hersteld zijn". De stationschef van Bordeaux heeft aan de pers medegedeeld, dat het ongeluk te wijten isaan het breken van een koppeling na het restauratie-rijtuig, dat het zesde rijtuig van den trein was. Daar de telefonische verbindingen over de dienstlijnen verbroken waren, kwamen de berichten uit Dax slechts onvolledig bin nen. De trein was dichtbezet met reizigers. Men verwachtte te Eordeaux een trein met reizigers, die aan het ongeluk ontsnapt zijn, welke trein echter niet eerder dan twee uur vannacht kon aankomen. Brandweerlieden, mobiele garde, gendarmes, de politie van Dax en een honderdtal redders werken sa men bij de bevrijding der gewonden. Het opruimingswerk geschiedt bij fakkels. JAPANSCHE SPIONNAGEORGANISATIE. De politie te Los Angelos- meent een spionnage-organisatie op het spoor te zijn. gekomen. Na een messengevecht tusschen twee Japanners ontdekte zij n.1. in een ge grendelde kamer bij een hunner een draad- loozen zender, kaarten van de versterkings- werken op Hawaiï en een kaart van het watervoorzieningsysteem van Los Angelos.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1