„OVERDEKTE" Alkmaar, Woensdagmiddag. DIRK DE BOER Dz. t In ons levensbericht over den heer D. de Boer is een correctiefout geslopen, die nood zakelijk hersteld moet worden, omdat daar door het tegendeel beweerd wordt van het geen er had moeten staan. Men gelieve de derde alinea van de le kolom, van onderen af, n.1. als volgt te lezen: Toen de voorgenomen electrische bema ling van „de Schermeer" begrijpelijk op veel tegenstand stuitte van hen, die de schoonheid van ons land lief hebben, was het de heer de Boer die zich krachtig daartegen weerde. Hij deed dit niet door te betoogen, dat de molens als schoonheden in het landschap geen waarde hadden. Ook hij erkende de schoonheid van de molens, maar eischte voor de werkers op het land het recht op, dat zij in de eerste plaats mochten bepalen welken bemalingsvorm door de veranderde con junctuuromstandigheden werd geëischt. Het ontslag van den hoofdagent W. Wij hebben Zaterdag medegedeeld dat de Centrale Raad van Beroep te UtrechL, bij wie de gewezen hoofdagent van politie W. in beiöep was gegaan' in verband met de uitspraak van het Ambtenarengerecht te Amsterdam, deze uitspraak had be vestigd. En deze uitspraak hield in, dat het ontslag van den betrokkene door den burgemeester van Alkmaar gegeven, ge grond werd verklaard. Men verzoekt ons, in verband met de uitspraak van den Centralen Raad van Beroep nog de volgende overwegingen té willen publiceeren: De Centrale Raad van Beroep: Overwegende, dat volgens art. 224, lid 3, der gemeentewet de Burgemeester in het algemeen de volledige vrijheid bezit om het lager politiepersoneel al dan niet eervol te ontslaan, mits de hoofdcommis saris of de commissaris van politie daar over is gehoord, overwegende, dat deze Raad echter anders dan de eerste rechter - van oor deel is, dat, indien in een gemeente rege lingen voor het ontslag der politie-amb- tenaren zijn vastgesteld, als bedoeld ii art. 125 der Ambtenarenwet 1929, aan de hand van die voorschriften behoort te worden nagegaan, of een ontslag al dan niet terecht is verleend en de burge meester van een dergelijke gemeente niet meer bevoegd is om, zich beroepende op art. 224 lid 3, der gemeentewet, die be palingen terzijde te stellen en onafhanke lijk daarvan een politie-ambtenaar te ontslaan; overwegende, dat hieruit volgt dat de beslissing in het onderhavige geschil allereerst afhangt van het antwoord op de vraag of de gemeente Alkmaar voor een ontslag, als waarvan ten deze sprake is, voorschriften bezit; overwegende hieromtrent, dat welis waar in die gemeente sedert 1 Juli 1936 een „Politieambtenarenreglement" be staat, waarvan art. 24 aangeeft dat een politieambtenaar wegens een ernstig ver grijp kan worden gestraft, doch tot heden is nagelaten de hiervoor op te leggen straffen r.ader in de ambtsinstructie te regelen, zooals art. 25 van dat reglement voorschrijft, bevattende toch de ambts instructie voor de Dienaren van Politie in Alkmaar van 31 Augustus 1916 welke ingevolge art. 30 van opgemeld „Politie ambtenarenreglement" nog steeds van kracht is geen bepaling omtrent de straffen, die in casu zouden kunnen wor den gegeven, kunnende naar 's Raads oordeel niet worden staande gehouden, dat eischer zich zou hebben schuldig ge maakt aan zedeloos gedrag als bedoeld in art. 48, onder d dier ambtsinstructie, noch aan eenige andere overtreding als in dat artikel bedoeld; overwegende dat derhalve het antwoord op de in de 3e rechtsoverweging gestelde vraag ontkennend luidt en mitsdien be hoort te worden aangenomen dat, ru be treffende het ten deze aan eischer te geven ontslag voorschriften van gemeen tewege te Alkmaar ontbraken, gedaagde slechts door de algemeene bepaling van art. 224, lid 3, der gemeentewet in zijn ontslagbevoegdheid was beperkt en hij op de door hem aangegeven gronden aan eischer eervol of oneervol ontslag kon geven, daargelaten of het verleenen van eervol ontslag in casu niet de voorkeur zou hebben verdiend; overwegende dat, waar voorts niet met recht kan worden beweerd, dat gedaagde bij het nemen van zijn besluit van zijn bevoegdheid kennelijk een ander gebruik heeft gemaakt dan tot de doeleinden waarvoor die bevoegdheid is gegeven, de uitspraak, waarvan beroep, zij het op andere gronden, moét worden bevestigd; Recht doende in naam der KoninginI Bevestigt de uitspraak, waarvan beroep. OPBRENGST COLLECTE. De te Alkmaar gehouden collecte voor de Stichting tot ondersteuning en zedelijke ont wikkeling van hulpbehoevende blinden heeft een bruto-opbrengst gehad van 34,95. TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de in dit nummer voor komende pubLcatie, vermeldende de ge legenheid tot het doen van aangifte tot toelating van leerlingen tot de eerste klas sen van de openbare lagere scholen alhier. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. AFDEELING ALKMAAR. Dinsdagavond werd de aangekondigde algemeene vergadering gehouden. Na ope ning door den waarn.-voorzitter werden de zaken op de gewone prettige wijze afge handeld. De penningmeester bracht reke ning en verantwoording uit over 1936. De bestuursleden de heeren S. Zeekant en M. Zwaan werden herkozen. Groote aandacht werd gewijd aan het congres te den Haag op 7 April a.s. Reeds velen gaven zich op, zelfs staande de ver gadering. terwijl nog meerdere toezeggin gen werden gedaan. Minstens een 40-tal touringcars zullen op 7 April a.s. de Staatspensionneerders uit Hollands' Noor den naar den Haag vervoeren. De Alkmaar- sche bussen sluiten zich bij dien stoet aan. Wie zich nog wil opgeven, kan dit doen bij den heer D. Hoekmeijer, Spoorstraat 47 (boven). EEN AARDIGE RECLAME. De Rijwielhal, J. Henstra, houdt, zooals elders in dit nummer blijkt, de eerste helft van April, een 2 x koopen en 1 x betalen - reclame, welke zeker in den smaak zal val len. O. K. K. BOEKT SUCCESSEN. Het bekende dames-mandoline-ensemble Oefening kweekt Kunst te Wieringen, direc teur de heer P. Jongkind, nam op den Tweeden Paaschdag deel aan het 13e Natio nale concours van den Ned. Bond van Man- doline-vereenigingen, hetwelk te Rotterdam werd gehouden. Het was de 12e maal, dat O. K. K. aan deze concoursen deelnam. Gelijk bekend heeft O. K. K. zich in deze 12 jaar, door telkens le prijzen te behalen, tot het eerste plan opgewerkt. Zij kwam thans dan ook wederom uit in de eere-afdeeling, naar welke afdeeling zij in 1934 te Utrecht promo veerde. De deelnemers in deze afdeeling kampen bovendien nog om het hoogste ideaal aller mandoline-ensemble's, n.1. de W. J. Wesseling-wisselbeker, die driemaal achtereen of 4 ma.1 in het geheel gewonnen, definitief bezit is der vereeniging. In de eere-afdeeling uitkomend wist O. K. K. reeds het eerste jaar dien beker te veroveren en in 1936 bleef hij voor de ver eeniging behouden. Beidé malen leverde men de beste prestatie. Om den beker definitief in het bezit te krijgen, zou men dit jaar wederom een topprestatie moeten leveren. Inderdaad is dit O. K. K. gelukt. Met 257 punten (max. 270) verwierf O. K. K. een le pr. Waar geen der deel nemende vereer, iging een hooger aantal punten verwierf, kreeg men ook de daar voor beschikbaar gestelde prijs. De wissel beker is thans igendom der vereeniging ge worden en bovendien had de stad Rotterdam een prijs beschikbaar gesteld. Ook deze verviel aan O. K. K. Het dappere clubje had na het spelen een ware ovatie van het talrijke publiek in ont vangst te nemen en werd in verband met haar 15-jarig bestaan (22 Maart j.1.) door de organiseerende vereeniging gecomplimen teerd. Bij het bekend maken van den uitslag be wees een hartelijk applaus van de zijde der aanwezigen de instemming met de beslissing van de jury. De vreugde van de O. K. K.- dames over zooveel lauweren was onbe schrijfelijk. Na een bezoek aan de Arena, het Rotterdamsche Carré, werd de terugreis aan vaard. Om pl.m. 4 uur des nachts arriveerde men veilig en wel te Hippolytushoef. DE PESTVOGEL-INVASIE 1937. De Noordelijke gasten thans voor goed uit Alkmaar vertrokken? De heer Jan Visser te- Alkmaar schrijft ons: De door ons voor het eerst op 24 Maart j.1. aan de Bleekerskade alhier waargenomen pestvogels (een mannel. en een vrouwel. exemplaar) hebben zich nog tot 27 dezer aldaar opgehouden. Dagelijks controleerden wij de rustige, zich in het geheel niet schuw toonende vogels, die zich intusschen zichtbaar te goed gedaan hebben aan de talrijke, thans nage noeg verdwenen ligusterbessen. Zaterdag 27 Maart echter bleken de onge wone, van dag tot dag dralende logé's, in letterlijken zin gevlogen te zijn. Na dien hebben wij de interessante diertjes daar niet meer teruggezien. Des te verrassender was dan ook de mede- deeling van Nstty Janssen alhier, dat op den morgen van de 29ste een tweetal pestvogels verscheen in den tuin van perceel Lyceum- straat No. 64. Vrij zeker hebben wij hier te doen met het paartje van de Bleekerskade. Plaatselijk gebrek aan voedsel zal wel als oorzaak van deze verhuizing moeten wor den aangemerkt. PUZZLERUBRIEK. De vogels werden ditmaal waargenomen In onze laatste puzzle is een kleine ver- een Zweedsche eschdoorn en hebben nog gissing geslopen. In de reeks 1-25 zijn de denzelfden dag hun menwe verblijfplaats volgende tien ondeelbare getallen 1. 2, 3, verlaten. Gedurende den korten strooptocht 5 7 11 13. 17, 19 en 23. Van deze tien voedden de gekuifde gasten zich met de moeten 'er 'negen voorkomen op de door roode bessen van de hulst ons aangegeven vakken ('t getal 2 niet). I Naar w„ vennoeden, is de aftocht thans De getallen 1 3 5 7, 11, 13, 17, 19 en 23 wel definitief, m welk geval wg de kleurige moeten dus in nader door den oplosser te Laplandertjes een voorspoedige reis en een heDa)en voleor'e voorkomen op de vakken behouden thuiskomst wenschen. 1 2 3 4 5, 6, 8, 10, 14. Naar aanleiding van het door de redactie geplaatste verzoek, ontvingen wij tevens nog een schrijven, waarin één onzer inge zetenen zoo vriendelijk was het volgende te melden: „Bij deze bericht ik U eenige waarnemin gen betreffende pestvogels in den tuin van ons huis. Voor 't eerst verschenen 2 pestvogels in onze tuin op 26 en 27 November 1935. Ze aten bijna voortdurend rozenbottels van hooge (4 M.) struiken, waarvan de takken vol zaten, zoodat de kleur hun wellicht is opgevallen. Na die beide dagen hebben wij ze niet meer gezien tot 25 Februari 1937. Toen verschenen 2 vogels, die evenwel veel langer gebleven zijn. Soms was er maar 1. Toen 1.1. Vrijdag 't weer zoo zacht was, waren ze verdwenen. De data heb 'k (omdat ik 't zoo merk waardig vond) indertijd in een almanak ge noteerd, dus ik ben er zeker van, dat' mijn opgave juist is". Hieruit blijkt dus, dat de beide laatstge noemde vogels zich tot 19 Maart in den be- treffenden tuin hebben opgehouden. Niet minder belangrijk is de verrassende waarneming in November 1935. Dit abnor maal vroege tijdstip zal niet nalaten de aan dacht van heeren ornithologen te trekken. In dit verband verzoeken wjj beleefd, vogelwaarnemingen in het algemeen voor zoover van eenige beteekenis te onzer kennis te willen brengen. Van bizonder belang is wel het vinden van doode of gewonde vogels, al of niet geringd. Toezending aan ons adres Corfstraat 44, onder opgaaf van bizonderheden (vindplaats, enz.) zal op hoogen prijs worden gesteld. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. Ledenvergadering in de dancing van de „Harmonie". In de dancing van de „Harmonie" heeft gisteravond de ledenvergadering plaats gehad van de Associatie voor lijkbezorging afd. Alkmaar. De voorzitter, de heer T. Bonsema, ge waagde in zijn openingswoord van de geringe opkomst, daarin echter zooals elk jaar een bewijs ziende van het vertrouwen van de leden in het bestuur. In het bestuur heeft een mutatie plaats gehad. In de plaats van den heer J. W. Beudeker zal voortaan den heer J. G. den Hollander het secretariaat voeren. Spr. dankte den heer Beudeker voor zijn be langrijk werk, door hem als secretaris voor de associatie gedaan. Na de notulen en de ingekomen stukken volgde Het jaarverslag van den secretaris. Wij ontleenen daaraan het volgende: Over 1936 viel een kleine vooruitgang van het ledental te constateeren. Eind 1935 toch bedroeg dit 1961 tegenover 1996 op 31 December j.1. In de samenstelling van het bestuur kwam in het verslagjaar geen verande ring, doordat de aftredende bestuursleden, de heeren T. Bonsema en L. Fehres, wer den herkozen. In de plaats van den heer H. J. v. d. Winden (aftredend en niet herkiesbaar) werd als lid van den Raad van Toezicht gekozen de heer H. J. Keijzer. De Raad van Toezicht bestaat momen teel uit 2 leden, nl. de heeren H. J. Keijzer en K. de Vries, de heer K. J. Nies heeft deze functie wegens vertrek uit de ge meente niet kunnen waarnemen. Het personeel heeft weder tot volle tevredenheid zijn werkzaamheden ver richt. In de samenstelling kwam geen verandering. Van verschillende zijden werden evenals vorige jaren, brieven ontvangen van fami lies, die hun dank uitspraken over de keurige uitvoering der begrafenissen. Door de toename van het ledental, voor al te Heiloo, is besloten, dat voor begrafe nissen welke aldaar en in Bergen geheel ter plaatse worden uitgevoerd, dezelfde prijzen zullen gelden, als voor begrafenis sen te Alkmaar, 1 De verhouding tot de zusterorganisaties is zeer goed. Enkele malen hebben wij voor de bij het Centraal Genootschap aange sloten vereenigingen diensten verricht. Het laat zich aanzien, dat dit in de toe komst in meerdere mate het geval zal zijn. I Het aantal van de bij het Centraal Genoot- I schap aangesloten vereenigingen breidt zich steeds uit. i In 1936 ziin uitgevoerd 157 bedieningen (in 1935 150), waarvan voor leden 108 en voor niet-leden 49; in Alkmaar 122 diensten, waaronder 4 uit Heiloo, 2 uit Oudorp, 2 uit Brielle en verder uit Den Haag, Castricum en Leiden; uit Alkmaar 26 diensten naar verschillende plaatsen, ook buiten deze provincie. Er werden 7 crematie-bedieningen uitgevoerd. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer v. Klef, waarom er in het ajarverslag geen melding werd gemaakt van het werk van de federatie. De voorzitter achtte dit onnoodig, om dat het werk van de federatie uitsluitend propagandisch is. Jaarverslag van den penning meester. De penningmeester, de heer J. Kwast, bracht een beredeneerd verslag uit over den toestand der vereeniging. De balans per 31 Dec. sloot in debet en credit met 8420.56. De winst -en verliesrekening gaf een totaal aan van de ontvangsten en de uit gaven van 2919.05. Het saldo bedroeg 375.51. De heer Chr. Venmik, accountant, had de boekhouding met alle bescheidèn ge controleerd. en accoord bevonden en ad viseerde den penningemester voor diens beheer te dechargeeren, waarbij de Raad van Toezicht zich na de ook door hem ingestelde controle aansloot. Uit het aan het jaarverslag toegevoegde algemeen overzicht blijkt, dat het ledental sinds het eerste jaar van het bestaan der vereeniging van 811 geleidelijk is gestegen tot 1996. De reserve, die in 1929 voor het eerst werd gevormd, bedroeg toen 266.95 en is sinds dien gestegen tot 2030.66. Het ledenkapitaal, dat in 1924 (het jaar van oprichting) 656.85 bedroeg, is thans 5000. Het aantal uitgevoerde begrafenissen, transporten en crematiebedieningen be droeg in het jaar van oprichting 38, alle voor leden. Sinds dien nam het aantal bedieningen toe, niet alleen voor leden, maar ook voor niet-leden, tot resp. 108 en 49. Voor de uitgevoerde begrafenissen werd in 1924 uitgegeven 6118.76 en in het afgeloopen jaar 30256.88. De heer v. d. Poll vroeg bij het jaarver slag van den penningmeester eenige in lichtingen omtrent de waarborgsommen van 750. De heer Knip achtte de gemaakte on kosten te hoog. De voorzitter lichtte een en ander nader toe. Hierna volgde verkiezing van twee be stuursleden. Aan de beurt van aftreden waren de heeren J. G. den Hollander en J. Jorritsma, die beiden herkozen werden. Tot lid van den raad van toezicht werd gekozen de heer J. Hoekstra, in de plaats van den heer K. J. Nies, die niet herkies baar was. Bij de rondvraag vroeg de heer Pool of werkloozen niet vrijgesteld konden wor den van contributie. De voorzitter zeide toe, dat te allen tijde soepelheid zal wor den betracht. Hierna volgde sluiting. ?oo verjrisschend en gezond een bad in de COLLECTE „DORUS RIJKERS". Op 29 April a.s. zal ten behoeve van het Helden-der-zee-fonds „Dorus Rijkers" een collecte worden gehouden. Het comité van aanbeveling voor deze col lecte is als volgt samengesteld uit de dames: mevr. F. van Buren LensinckRoelofsen, mevr. M. Cohen Stuart—Wichers en de hee ren ds. W. D. M. Baar, G. C. Dun, D. C. J. van Dijk, S. W. Eijsen, jhr. C. H. C. Flugi van Aspermont, dr. H. J. M. Hofstee, M. A. de Lange en deken N. P. Rengs. Huishoud- en Industrieschool. Het jaarverslag. Aan het jaarverslag 1936 ontleenen wij het volgende: Overeenkomstig artikel 9 der Statuten heeft het bestuur van de Alkmaarsche huis houd- en industrieschool de eer aan de le- i den der vereeniging het navolgende jaar- verslag uit te brengen. Het bestuur meent eerst melding te moe ten maken van een belangrijk verlies het- 'l welk in de maand April werd geleden door het overlijden van den heer dr. J. Postma die sinds 1922 als voorzitter der vereeniging i optrad, welke functie hij steeds met volle toewijding heeft vervuld. De heer Postma bezat een groote belangstelling voor alle za- ken de school betreffende en het bestuur verliest in hem een voorzitter die door zijn medebestuursleden en het personeel der school zeer geacht en bemind was. In de plaats van den heer Postma werd als voorzitter gekozen de heer mr. G. C. B v. d. Feen de Lille. In 1936 vonden voorts nog twee algemeene ledenvergaderingen plaats, n.1. op 4 Juni en op 21 December. In de laatste vergadering werd het aftre dende bestuurslid mevr. C. M. Eits-Neyen- huys herkozen. Dit jaar heeft de school een mi jlpaal te boeken: op 26 Febr. was het n.L 40 jaar ge leden, dat de Alkmaarsche huishoud- en in dustrieschool werd opgericht. De herden king van dit heugelijk feit had op een een voudige wijze plaats in het feestelijk ver sierde schoolgebouw, waar het bestuur van de school met talrijke genoodigden en het personeel op dien dag samen kwam. Voor de leerlingen was op dienzelfden dag in een der schouwburgzalen te Alkmaar een feestavond georganiseerd, aangeboden door het bestuur. In 1936 bleef het aantal opleidingen sta biel; de opleiding voor huishoudkundige kon weer niet doorgaan, omdat het vereischte aantal leerlingen, n.1. een minimum van 15, niettegenstaande de propaganda, die er voor gemaakt werd, niet bereikt kon worden. Het aantal cursussen verminderde met één, n.L in costuumnaaien; de overige cursussen mochten zich in een goede belang stellingen verheugen. Op het einde van het afgeloopen jaar werd de goedkeuring verkregen van het Rijk om het wasch-stryk-lokaal te moderni- seeren en aan te passen aan het groote aan tal leerlingen per klas. Daartoe werd er een vloer van graniet in aangebracht, meerdere gootsteen en, werktafels, strijkplanken enz. Deze interne verbouwing was een goed en waardig slot van het jaar 1936. Door een ernstige ziekte was mej. Hol- lants genoodzaakt haar werkzaamheden tij delijk neer te leggen; zij werd vervangen door mej. Wesseling tot einde Juli en door mej. Assies van 1 September tot 31 Decem ber. Mej. Twerda kon voor de nieuwe cursus met September niet meer in aanmerking ko men, daar zij reeds geheel met lessen bezet was in Haarlem. In haar plaats werd mej. van den Burg voor eenige lesuren aange steld. Mej. Stam vertrok 16 Febr., omdat de cur sus, waaraan zij les gaf, ten einde was. Met ingang van Sept. werd mej. G. Kom- mers benoemd tot het geven van lessen in costuumnaaien en mej. Klimp vanaf 1 Oct. voor een avondcursus, die ook door haar in het begin van het jaar (tot 1 April) gege ven is. Aan mej. de Regt werden vanaf 1 Oct. 2 uren opgedragen in het costuumnaaien aan de opleiding dienstbode. Mej. Linstra vroeg en verkreeg ontslag met ingang van 1 Sept.; in haar plaats werd benoemd mej. A. M. Botterman. Het totaal aantal leerlingen van de dag school bedroeg 315, waarvan uit Alkmaar 194, uit Bergen 15, uit Heiloo 15, uit Egm. aan Zee 5, uit andere buitengemeenten 86. Het aantal cursusleerlingen daalde van 297 op 258 leerlingen, waarvan aan de dag cursussen deelnamen: uit Alkmaar 26 en buitengemeenten 22, en aan de avondcursus sen uit Alkmaar 131 en buitengemeenten 79 leerlingen. Voor de vereeniging het Witte Kruis werd weer een cursus gegeven aan leerling-ba- „kers, in totaal aan 11 leerlingen. Geslaagd zijn voor het getuigschrift hulp in de huishouding 16, costuumnaaister 7 en dienstbode 5 leerlingen. Dit jaar hebben 116 leerlingen de school verlaten. Vele schoolreisjes werden gemaakt en de monstraties werden gegeven. 20 Jan.: demonstratie in de keuken van „Opekta" aan 2e klas opleiding hulp in de huishouding en 2e klas opleiding dienstbode. 1 April: film vertoond aan alle leerlingen van J. A. Carp's Garenfabrieken te Hel mond. 21 Mei: 2e klas opleiding hulp in de huis houding naar de Linoleumfabriek te Krom menie. 5 Juni: 2e klas opleiding hulp in de huis houding naar de Gerofabriek te Voorschoten en Wollendekenfabriek Zaalberg te Leiden. 17 Juli: 2e klas opleiding hulp in de huis houding en 2e klas opleiding dienstbode naar de wasscherij Krom, alhier. Cursussen aan vrouwen van werkloozen zijn ook dit jaar weer gratis gegeven en wel van 7 Januari tot 8 April aan 113 deelneem- Waarom in een krant adverieeren Wel, dan kan Uw zaak goed iloreeren1 Dat leert de praktijk. Gij hebt groot gelijk, Om t ooU met de krant te probeeren! QOQQOO<>QQGO<>Q<XXXXX><XX><XXX>Q<XX>

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2