Het groene oog van Baa-AI. DE OOIEVAAR OP HET NEST. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 31 MAART 1937 Uit het Parlement Eerste Kamer weer bijeen. Na een korte Paaschvacantie heeft de Eerste Kamer haar werkzaamheden hervat. Gisteravond is zij voor afdeelingsonderzoeK bijeengekomen en vandaag maakte zij een aanvang met de openbare behandeling van de Indische begrooting en een aantal andere 'op Indië betrekking hebbende wetsontwer pen; immers de agenda vermeldt o.a. nog de herberekening van de Indische pen sioenen, de instelling van een rubberfonds en het ontwerp inzake do schenking van 25 millioen aan de Indische schatkist, te be steden voor maatregelen van welvaarts- zorg. Wanneer de eveneens op de agenda voorkomende Surinaamsche begrooting is afgedaan, moet het restant van de Rijks- begrooting, landbouw en visscherij en de begrooting nog worden behandeld. Dan is de lei weer schoon en zal het oogenblik aangebroken zijn om met de Grondwets wijziging te beginnen, hetgeen de volgends week, als 't een beetje meeloopt, reeds het geval zal kunnen zijn. In de korte openbare vergadering, welke aan het afdeelingsonderzoek van gister avond voorafging, werden de werkzaam heden geregeld en werd besloten !n de afdeelingen te onderzoeken een lange reeks van wetsontwerpen, die de Tweede Kamer voor haar reces nog had afgedaan. Hierbij bevonden zich: het nemen van maatrege len met het oog op de vijandelijkheden in Spanje (dat wel spoedig op de agenda zal komen); de wijziging van de Zegelwet; verhooging van het crediet voor werkver ruiming en een groot aantal contingentee ringen. De K.R.O. en het conflict bij het U.S.O. Van de zijde van den K.R.O. wordt ons het Volgende medegedeeld: Van den beginne af aan heeft de K.R.O. bij het in den boezem van het U.S.O. ontstane conflict er de voorkeur aan gegeven, om zich geheel buiten de daar gerezen interne moeilijkheden te houden. Ook nu nog wordt het dezerzijds wenschelijk geacht, om alles te vermijden, wat in den zin van partij stelling in deze zou kunnen worden uitge legd. Nu echter in een speciale persconferentie blijkens mededeelingen in de diverse bladen, namens het bestuur van het U.S.O. enkele mededeelingen zijn gedaan, waarbij het be leid van den K.R.O. inzake zijn relaties met het U.S.O. in het geding is gebracht, dienen enkele der daarbij aangehaalde feiten te jvorden recht gezet. In deze persconferentie werd o.m. naar voren gebracht, dat het aan het initiatief van den heer van Goudoever te danken is geweest, dat het contact met den K.R.O. tot stand is gekomen. Blijkbaar heeft men dit argument ten gunste van den dirigent wil len uitleggen, waartegen onzerzijds niet het minste bezwaar bestaat, maar het is primo niet in overeenstemming met de feiten, en sëcundo een argument, dat niet de minste waarde heeft voor de artistieke prestaties Öoor het orkest voor den K.R.O. geleverd. Voorts is van de zijde van het U.S.O.-be- stuur de bewering gelanceerd, dat er dezer zijds nimmer klachten zijn geuit over den artistieken gang van zaken. Ook beroept men zich er op, dat toch bij de viering van het 10-jarig bestaan van den omroep waar deering is geuit voor het U.S.O. Bij herhaling zijn aan de artistieke lei ding van het orkest zeer scherpe klachten geuit over de geleverde prestaties. Uit het geheele verloop van het hangende conflict is wel overduidelijk gebleken, dat niet alleen de KR.O. gegronde redenen meende te heb ben, om critiek te oefenen. Immers, blijkens de verslagen van een vorige persconferentie heeft, nadat de dirigent de stellige verzeke ring had gegeven, dat hij met de gemaakte opmerkingen en wenschen ten aanzien van zijn artistiek beleid in de toekomst rekening zou houden, het U.S.O.-bestuur hem de toe zegging gedaan, dat hij, na een hem verleend ziekteverlof, toch zou worden gehandhaafd. Ter nadere verduidelijking diene nog, dat de door den K.R.O. naar voren gebrachte klachten óók betrekking hebben gehad op de groote beperktheid van het U.S.O.-reper- toire, op chronisch gebrek aan voldoende repetitietij d e. d. m. hi deze persconferentie misten wij de ver melding, dat het tienjarig bestaan van den KJt.O. is gevierd in October 1935, terwijl de steeds groeiende ontevredenheid over de artistieke prestaties van het U.S.O. voor namelijk na dien tijd is ontstaan, zooals dit ook bij een onderhoud met het bestuur var het U.S.O. ten kantore van den K.R.O. zeer duidelijk werd gestipuleerd. Het lijkt de artistieke leiding van den K.R.O. hoogst onwaarschijnlijk, dat de twee de dirigent van het U.S.O., de heer van Ot- terloo, in een zoo positieve verklaring te kennen zou hebben gegeven als zou, indien de K.R.O. maar bepaalde wenschen had geuit, daaraan tegemoet kunnen zijn ge komen. In den loop der jaren heeft de K.R.O. n J. den heer van Otterloo leeren ken nen als een zeer vooruitstrevend musicus, die het gebrek aan repertoire-mogelijkheid bij het U.S.O. toch wel even zeer moet heb ben gevoeld, als de artistieke leiding dezer zijds. Overigens heeft de K.R.O. zich meer dan eens financiëele opofferingen getroost, om de uitvoering van moderne werken als nog mogelijk te maken, door zelf het daar voor benoodigde orkestmateriaal te ver schaffen. De KH.O. betreurt ten zeerste, dat het be stuur van het U.S.O. gemeend heeft dezen omroep te moeten betrekken in het ter pers conferentie naar voren gebrachte. De in terne moeilijkheden bij het U.S.O., waarvan de K.R.O. vooral in den laatsten tijd op zoo ernstige wijze den terugslag in de betreffen de orkestuitzendingen moest ondervinden, vormen de oorzaak van het feit, dat de K.R. Ou huiverig is en blijft om het met 1 Mei a.s. expireerende contract te vernieuwen of daar omtrent zelfs naar voorbereidende stappen te ondernemen. Primair zijn voor den K.R.O. artistiek wél verantwoorde orkestuitzendingen. Deze zienswijze is voor den K.R.O. de eenig moge lijke in het volle besef van zijn verantwoor delijkheid voor de besteding der door zijn luisteraars vrijwillig bijeengebrachte gel den. In verband met de in den aanvang van deze uiteenzetting gegeven motiveering acht de K.R.O. het gewenscht, om het bij de hier gegeven toelichting zijnerzijds te laten en daarop in de pers niet meer terug te komen. MINS TER S SLINGENBERG EN DE WILDE SPREKEN. Voor de jonge werkloozen. De Nederlandsche Christelijke Radio Ver- eeniging tegen hedenavond 8.15 uur een bij zondere uitzending georganiseerd, ten be hoeve van de derde collecte-actie „Jong Hol land snakt naar werkt", uitgaande van de Centrale voor Werkloozenzorg, die gesticht werd op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christendom. Sprekers zijn mr. M. Slingenberg, minister van sociale zaken; mr. J. A. de Wilde, mi nister van binnenlandsche zaken; mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en van het departement van landbouw en visscherij. Naast deze sprekers worden indrukken van het werk gegeven, dat zoowel in als buiten de kampen geschiedt, terwijl ook het internaat te Haarlem voor opleiding tot huishoudelijke beroepen in de reportage is opgenomen. Het bureau van de Centrale voor Werkloo zenzorg is gevestigd te Utrecht, Stadhou derslaan 43-45, Telefoon 14115. Gironummér 234919. £tuul= en JuwBouw AFZET LANDBOUWPRODUCTEN NAAR PALESTINA? Nederland als voorbeeld. De heer Twersky, lid der directie van de Tnoevak, de groote coöperatieve organisatie voor den afzet van landbouwproducten in Palestina, die pas is teruggekeerd van een studiereis door de voornaamste landen van Europa, heeft den correspondent van het A.N.P. te Haifa het volgende verklaard: „Nergens heb ik een toestand aangetrof fen, welke beter als voorbeeld kan dienen voor Palestina, dan in Nederland. Mijn taak was, ten aanzien van den afzet van groen ten, vruchten en eieren, een onderzoek in te stellen naar de systemen, wat betreft de inrichting van gebouwen, de verhouding tusschen producent en handelaar, de ver pakking en de vormen van coöperatie. Ik ben daarbij zeer onder den indruk gekomen van den hoogen trap van organisatie, welke in Nederland is bereikt, niet alleen bij de technische regelingen van den verkoop, maar ook bij de standaardiseering der pro ductie, den voorlichtingsdienst en regee- ringssteun-stelsels". De heer Twersky vervolgde, dat hij de opgedane ervaringen waarschijnlijk reeds ten nutte kan maken voor de inrichting van veilingslokalen en markthallen in de ver schillende steden van Palestina. Zoo zijn reeds bij Nederlandsche firma's prijsaan vragen gedaan voor de electrische prij zen indicators, welke daarbij in gebruik zijn. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat do Tnoevak ook afnemer kan worden voor bepaalde soorten pootaardappelen de eerste proefzendingen hebben helaas door het vergaan van de „Jonga Jacobus" haar bestemming niet bereikt en kippenvoer. Daarentegen bestaat dezerzijds de hoop, dat Nederland afnemer zal worden van een deel der in Palestina geproduceerde over schotten van bijenhoning. WARMENHUIZEN. Tuinbouwvereeniging. De tuinbouwvereeniging L. T. B., afd. Warmenhuizen, vergaderde Dinsdag in het lokaal van den heer G. J. Mosch. De voorzitter, de heer W. Dekker, opende met den chr. groet en deelde mede, dat een spreker is aangevraagd. Dit is echter nog niet gelukt. Daar voor 1 April a.s. eventu- eele voorstellen voor de algemeene vergade ring van de veiling ingediend moet worden, moest deze vergadering thans gehouden worden zonder spreker. Medegedeeld werd, dat de leden in de ge legenheid worden gesteld, hunne vroege aardappelen te laten keuren. Zij, die dat wenschen, kunnen dat opgeven voor 15 Mei. Tevens deelde de voorzitter mede, dat bij de tuinders een circulaire is bezorgd aan gaande de zetkoolregeling. Deze nieuwe re geling is ontworpen door eenige besturen van tuinbouwvereenigingen. Spr. hoopte, dat door de leden aan die regeling de hand ge houden wordt. Enkele klachten dienaangaande werden nog naar voren gebracht. De voorzitter gaf bij enkele klachten in overweging, zich te wenden tot het bestuur. Voorstellen voor de a.s. vergade ring van de veiling. De heer K. Morsch zou willen voorstellen, een bepaling in het leven te roepen, dat de kool, die den eenen dag gekocht wordt, den zelfden dag gelost moet worden. De voorzitter zeide, dat hier een regeling bestaat, volgens welke, indien een kleine partij niet denzelfden dag gelost kan worden, overleggeld geheven kan worden. De heer K. Molenaar lichtte een en ander nog toe en gaf in overweging bij eventueele reclames zich te vervoegen bij den veiling leider. Dit voorstel werd niet ondersteund. Overigens werden geen voorstellen inge diend. Verkiezing afgevaardigden naar de alge meene vergadering der veilingvereeniging. Behalve het bestuur zijn als afgevaardig den benoemd de heeren Joh. de Groot, P. Mosch Pz., C. de Nijs, Jac. Dekker Hz., Jn. Dekker, C. Dekker, A. Mekken en T. Slijker- man. Rondvraag. De heer Koot bracht thans naar voren de gesprekken, die gaande zijn betreffende de gasfabriek. De middenstand doet alle po gingen tot behoud van de gasfabriek. De heer Koot zag in de gasfabriek ook eenig belang voor den L. T. B. Z.i. loopt men de kans, als de gasfabriek overgenomen wordt door Alkmaar, dat de tram eerder zal wor den opgeruimd, dan wanneer de gasfabriek niet zal verhuizen. Een gedeelte van de steenkolen voor deze gasfabriek wordt per tram aangevoerd. Vermindering van dit goederenvervoer kan tot gevolg hebben, dat spoediger tot opheffing besloten wordt. Gaat als gevolg van het vertrek van de gas fabriek ook de tram verdwijnen, dan zullen wellicht ook de tuinders via de veiling den strop daarvan ondervinden. Spr. vroeg zich af, of dan ook deze veiling kan blijven be staan. Zouden dan de tuinders niet genood zaakt worden, de groenten aan den Langen- dijk ter veiling te brengen? Komt men thans ook niet tot het besef, dat ook vanuit den L. T. B. een actie tot behoud gevoerd dient te worden? De voorzitter antwoordde hierop, dat men ook niet gaarne de gasfabriek zal zien ver trekken. Aangezien de positie van ons gasbedrijf niet zoo slecht is, zal men trachten dit be drijf zoo duur mogelijk te verkoopen. Over de voorwaarden kan spr. zich niet uitlaten, daar alles nog in comité besproken wordt. Spr. is er echter wel voor, dat de gemeente- naren, voordat de uiteindelijke beslissing zal vallen, met critiek naar voren kunnen komen, opdat gezichtspunten, die de raads leden nog niet onder de oogen hebben ge zien, onder hun aandacht kunnen worden gebracht. Spr. zeide b.v., dat wat betreft den inkoop van steenkolen, Alkmaar veel goed- kooper is dan Warmenhuizen. De heer G. J. Mosch antwoordde hierop, dat dit misschien geheel of gedeeltelijk on dervangen kan worden door gezamenlijken inkoop met andere gasfabrieken. Na breed voerige besprekingen werd besloten actie te voeren tot behoud van de gasfabriek. Aan het bestuur werd thans overgelaten, hetzij adhaesie te betuigen aan het betreffende adres van de middenstandsvereenigingen, ofwel een apart adres aan den raad te zenden. Na eenige kleine besprekingen sloot de voorzitter de vergadering met den chr. groet. DE LANGENDUKER GROENTEN- VEILINGEN. Over het algemeen is het met de kool in de afgeloopen week nogal geloopen, de om standigheden in aanmerking genomen. Al kunnen wij geen melding maken van flinke stijgingen in de prijzen, er is wel een wei nig meer handel geweest. Een der oorzaken zal hierbij wel zijn geweest de geringere aanvoer aan de veilingen. Ging het de vorige week met de gele kool steeds excel sior, aan deze stijgende tendenz is een einde gekomen. De prijzen voor de mooiste partijen waren soms tot 3 per 100 K.G., doch meestal werd dit mooie ronde getal niet behaald. Er kwam nog een dag voor, waarop de prijs heel wat lager was en de 2 bijna niet kon worden gehaald. Later kwam er echter weer een verbetering. De meeste partijen gele kool zijn deze week wëggegaan voor boven 2. De roode koolprijzen geven nog weinig verandering over her geheel genomen. De kleinere soort, welke het meest in trek is, liep te Broek op Langendijk langzaam op tot hoogstens 2.40 per 100 K.G. Te Noord- scharwoude was het vrijwqj dezelfde gang van zaken. Alleen kwamen daar een paar uitzonderingen voor, waarbij de roode kool tot 2.70 en 2.80 noteerde. Dit blijven echter uitzonderingen. Men is nog niet zoo ver als eenigen tüd geleden, toen deze prij zen ook reeds werden besteed. Voor de grootere kool noteerden wij vanaf 1.40 per 100 K.G., naar gelang de grootte en de kwaliteit. Sommige partijen kunnen geen afnemer vinden. Met de Deensche witte kool is het deze week iets beter gegaan. Tegen het laatst draaide er minder door en stegen de prijzen iets boven het treurige niveau van al zoovele weken achter elkaar, den minimumprijs of 1.10, tot 1.30 en 1.60 per 100 K.G. Wij hopen, dat het zoo nog 'n tijdje door gaat. Men is er nog lang en lang niet, terwijl de voorraden ook nog niet on belangrijk zijn. Hedenmorgen is een ooievaar een paar maal op het nest in het van Reenenpark te Bergen geweest. Vermoedelijk is het de zelfde, die Maandag boven het nest cirkelde en dien men gister in de omgeving van den Langendijk heeft waargenomen. De eiber heeft het nest nog niet perma nent in bezit genomen, waarschijnlijk omdat kraaien dit vóór hem reeds gedaan hadden. Wij waren zoo gelukkig den ooievaar op het nest te kieken. Zooals men hem hier op het nest ziet staan, in filosofische beschouwing of de omgeving hem kan bekoren, vormt hij een aardige stoffeering van het landschap. De oud-burgemeester, de hr. J. van Reenen, die zich bijzonder voor het terugkeeren van den ooievaar in Bergen interesseert, heeft zich onmiddellijk met den heer d'Ancona uit Rheden, den rentmeester van de landgoede ren van H.M. de Koningin aldaar, volgens wiens aanwijzingen het nest werd gebouwd, telefonisch in verbinding gesteld. Deze toonde zich zeer verrast over het reeds be haalde succes, doch verzekerde, dat de ooie vaars inderdaad niet op de medebewoning door kraaien gesteld zijn. Zij waardeeren wel de aanwezigheid van spreeuwen en. musschen. De heer d'Ancona verklaarde met nadruk, dat het ongewenscht is om de kraaien uit het nest te schieten. Meestal ver dwijnen zij wel, als de ooievaars permanent het nest in bezit hebben genomen. De heer d'Ancona verwachtte, dat dit wel zal ge schieden, doch zegde toe, morgenochtend naar Bergen te zullen komen, om onder zijn leiding de kraaien uit het nest te doen ver wijderen. Dat dit nog niet zoo'n gemakkelijk karweitje is, zal men begrijpen, wanneer men weet, dat de paal, waarop het nest is gebouwd, 20 M. hoog is. Bergen heeft echter goede klimmers, die morgenochtend dit werkje wel zullen opknappen. De noteeringen voor taaie gele kool en groene kool ontloopen elkaar niet veel. Van 1.50 tot 2.70 en 2.80 is de gewone gang van zaken. Een enkel partijtje heel mooie groene kool noteerde tot 3.30 en 3.60 per 100 K.G. Boerekool kon het maar niet verder bren gen dan 1.70, terwijl het andere, hier nog niet inheemsche product, de prei, met 2.10 en 2.50 per 100 K.G. betaald werd. Peen en bieten blijven aan hetzelfde kleine prijsje gebonden van de laatste we ken. Bieten zoo mogelijk nog lager in prijs. De mooiste peen ging weg voor 1 en 1.20, terwijl ook beneden 1 goede peen werd verkocht. Kroten konden niet veel meer bedingen dan 0.80 en 0.90, vanaf 40 cent per 100 K.G. Dat is heel weinig. De aardappelprijzen waren vrijwel gelijk aan de vorige week. Blauwe eigenheimers noteerden van 2.203 per 100 K.G. Be velanders 2.102.20. Friso 2. Uienprij- zen waren deze week nogal verschillend, van 0.801.40 per 100 K.G. kon men hiervoor maken. Sommige dagen werd niet beneden 1 verkocht, andere dagen niet boven dezen prijs. Drielingen noteerden 6080 cent en grove uien tot 1.40. Tlieums NEGENDE NEDERLANDSCHE ESPERANTO-CONGRES TE DEN HELDER. Het Espex-anto-congres, dat te den Helder gedurende de Paaschdagen werd gehouden, is in alle opzichten geslaagd. De ruim twee honderd deelnemers, waaronder tachtig bui tenlanders, werden ten stadhuize ontvangen en door den burgemeester, den heer Rit meester, begroet. In de plaats van den aftredenden pen ningmeester, den heer ir. J. Mension, werd mej. A. Ploeg te Amsterdam gekozen, ter wijl het vroeger uitgetreden hoofdbestuurs lid, de heer J. Duinker te Den Burg, zich opnieuw als lid liet inschrijven. Het congres werd besloten met een excur sie naar Texel, waar namens het congres bloemen werden gelegd aan den voet van het Esperanto-monument, dat in 1935 te den Burg werd onthuld. 211. Er volgde een moeilijke tocht, die dagen duurde. Gelukkig woonden hier en daar boeren en jagers, waar je voor weinig geld goed te eten kon krijgen. De vierde dag had het gezelschap een vreemde ont moeting. Plotseling stonden ze voor een bekend Nederlands ontdekkingsreiziger. 212. Deze vertelde den dokter dat deze woeste onherbergzame streek talrijke ge heimen verborg. Hij had een kroniek ge vonden van een ontdekkingsreiziger uit de 17e eeuw, die in gezelschap van een vriendin in dit land was doorgedrongen. RESTANTEN DER EDAMMER TOUWFABRIEK VERKOCHT. Onder groote belangstelling is te Edam de ruïne verkocht van de touwfabriék, welke bij den brand in 1934 verloren ging. Het oude ijzer, de restanten der machines en de overblijfselen der gebouwen brach ten totaal 37.870.20 op. W1ERINGERWAARD Uitvoering Olympia. Maandagavond, tweeden Paaschdag, gaf de gymnastiekver. „Olympia" haar jaarlij k- sche uitvoering in de zaal van den heer R. Breed. De opkomst was zeer goed, hoewel de zaal wel eens voller is geweest bij een uitvoering van Olympia. De voorzitter, de heer Jb. Kaan Kz., heette in 't bijzonder welkom B. en W., als mede oud-burgemeester Haringhuizen. Olympia is in 1936 weer niet onopgemerkt voorbij gegaan. We hadden mooie athletiek- en kampioens-wedstrijden. Ik wil, aldus spr., aan dezen laatsten wedstrijd bijzondere aandacht schenken, omdat we op die dagen spontane medewerking hebben gehad van de ingezetenen wat betrof de ontvangst van die groote massa athleten. Daarvoor nog hartelijk dank. Uit alle oorden van ons land ontvingen we brieven met woorden van lof en dankbaarheid voor de prettige dagen in onze gemeente doorgebracht. Ook voor dit jaar heeft het bestuur van H. N. K, besloten om hier een openlucht-uitvoering met wedstrijden te houden, gevolgd door een bal-masqué. Het eerste nummer van 't programma, vrije oefeningen dames, liep al direct op relletjes evenals hoogbrug voor heeren. Achtereenvolgens kregen we de jongens op het paard, een aardig dansje door de eerste afd. meisjes, brug voor de 2e afd. meisjes en vrije oefeningen voor de jongens. Na de pauze hebben de heeren ons prachtige toeren laten zien aan hethoogrek. Bij nr. 9, vrije oefeningen heeren, ging het met de eerste groep van zes iets minder goed dan bij de tweede groep. Deze laatste was bijzonder goed. Het glanspunt van den avond waren o.i. wel de bondsoefeningen en dans door de dames. Beide werden schitte rend uitgevoerd. De laatste dans verwierf zulk een applaus, dat deze nog eens werd herhaald. Olympia kan, dank zij de eminente lei ding van den heer S. Keesman, weer met voldoening op dezen avond terugzien. De gebr. Meurs zorgden voor mooie muziek in de pauze's alsmede voor opgewekte dans muziek. Gelauwerd. De mandoline-club Oost-Wieringen, dir. de heer C. Bakker, nam deel aan het man- dolineconcoürs te Rotterdam. Oost-Wierin gen nam voor de eerste maal deel en kwam uit in de derde afdeeling. Met 207 punten verwierf zij een eersten prijs. Een verdien stelijke prestatie van de jonge vereeniging. Ook haar onze gelukwenschen. WARMENHUIZEN Tooneeluitvoerïng. Maandag, tweeden Paaschdag, gaf de tooneelclub V.O.P. een uitvoering in de zaal van den heer Slikker. Opgevoerd werd „Peggy, mijn schat", tooneelspel in drie bedrijven, onder regie van den heer N. Hartland uit Koedijk. Voor de vereeniging kan het niet een in alle opzichten goed geslaagde avond ge noemd worden. De opkomst had beter kunnen zijn, iets wat zeer jammer is, want de leden hebben goed spel gegeven, en de thuisblijvers hebben hierdoor iets gemist. Het is een zwaar en moeilijk stuk. Van begin tot het einde heerschte een gedrukte atmosfeer. Allen, behalve Alaric hebben een stemmige rol en vandaar ook de moei-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9