^Paatste AecicfUm AMSTERDAMSCHE BEURS a ais de Papoea's der vlakte reeds sinds ver schillende geslachten beoefenen. Spr. noem de het de taak der regeering om een en an der nader te onderzoeken, waarna pas dan de emigratie in massa kan worden onderno men. Dit zal veel geld kosten, maar worden ook nu niet schatten uitgegeven ten behoeve van werkloozen? Bij de sluiting wees de heer ten Bruggen- cate nog op de uitlating van dr. Colijn, eer- gister gedaan in de Eerste Kamer ten aan zien van Nieuw-Guinea, welke zoo geheel anders is dan voorkomt in het door hem in 1911 geschreven boek. Zou het land sinds dien nu werkelijk zooveel slechter zijn geworden? Spr. kon het niet gelooven. De vergadering werd ten slotte gesloten met een opwekking om als lid tot de jonge afdeeling toe te treden. Velen van de bezoekers bleven nog eeni- gen tijd, om van de heeren van Millingen en dr. Lorang nog nadere mededeelingen te ontvangen inzake eventueele vestiging enz. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ TE ALKMAAR. Jaarverslag 1936. Algemeene toestand. Wat betreft het bezoek aan lees- en studie zaal is de toestand nog steeds zeer gunstig te noemen, terwijl het gebruik, dat van de uitleenbibliotheek gemaak wordt, zelfs nog geregeld toeneemt. Hoewel het aantal leden eenigszins terug- geloopen is, is dit slechts een schijnbaar ver lies, daar die achteruitgang weer gecompen seerd is door de toename van adspirant- leden. De financiëele toestand dwingt nog steeds tot voorzichtigheid. Bestuur. In de algemeene ledenvergadering in De cember gehouden traden drie bestuursleden af, te weten de heeren H. Haijtema Pzn., dr. J. Hemelrijk en H. Lind, welke alle drie her kozen werden en hun herbenoeming aan namen. Mej. L. van der Linden verzocht onthef fing van het secretariaat, hetwelk werd overgedragen aan mej. H. W. M. de Waal, die zich bereid verklaarde het over te nemen. De afgetreden secretaresse zij hier dank gebracht voor haar toegewijde arbeid gedurende verscheidene jaren. Personeel. Mej. A. Meijling keerde met 1 Juni weer in .haar functie van le assistente terug, na in Den Haag het directeursdiploma te heb ben verworven. Mej. A. E. Lely, die gedu rende dat verlof haar plaats heeft ingeno men, heeft op dat tijdstip de O.L.B. verlaten. Mej. A. S. Elf ring vroeg ontslag uit haar functie tegen 1 Februari 1937 wegens voor genomen huwelijk, hetgeen haar tegen die datum op de meest eervolle wijze werd ver leend. Besloten werd in haar plaats een ge diplomeerde kracht als derde assistente aan le stellen. Gebouw en meubelen. Het tekort aan bibliotheekruimte, waar over jaar op jaar geklaagd wordt, neemt, zooals te begrijpen valt, steeds grooter af metingen aan. Het is te hopen, dat in 1937 hiervoor nu eindelijk een oplossing gevonden zal worden. Boekerij. In verband met de uitgave van een nieuwe catalogus werden vele verouderde werken uit de bibiotheek verwijderd, zoodat het boekenbezit aan een nieuwe telling onder worpen moest worden. Het aantal banden bedroeg op 31 Dec. 1936, verdeeld over de 10 hoofdrubrieken: Rubr. 0: algemeene werken 192 1: wijsbegeerte 319 2: godsdienst 348 3: sociale wetenschappen 719 4: taalkunde 144 5: natuurwetenschappen 306 6: toegepaste wetenschappen 712 7: schoone en ontspanningskunst 649 8: letterkunde (uitgez. Ned. en in 'tNed. vert. romans) 3691 Ned. en in 'tNed. vert. romans 3027 9: aardrijkskunde 477 buiten de stad werden 79 banden in bruik leen ontvangen. Correspondentschappen. Ir het aantal correspondentschappen te weten Bergen, Heerhugowaard, Koedijk, Middenmeer, Slootdorp, West-Graftdijk, Oosterland, Hippolytushoef kwam geen verandering. Leden, Stand op 31 Dec. '35: 2185 groote leden, 52 adsp.-leden, 442 kinderleden. Bedankt voor 1936: 379 groote leden. 20 adsp.-leden, 139 kinderleden. Blijft alzoo 1806 groote leden, 32 adsp.-leden, 303 kinderleden. Nieuwe leden voor 1936: 316 groote le den, 62 adsp.-leden, 110 kinderleden. Stand op 31 Dece. '36: 2122 groote le den, 94 adsp. leden, 413 kinderleden. Bezoekers, De lees- en studiezaal werden bezocht door: in 1935 37123 mannen, 4291 vrou wen, totaal 41414 personen; in 1936: 35848 mannen, 4341 vrouwen, totaal 40189 per sonen. Geldmiddelen. Dank zij de betrachting van de grootst mogelijke zuinigheid is het bestuur er in- geslaagd de financiën in even-wicht te houden, terwijl weder eenige reserve ge maakt kon worden voor de te maken nieuwe catalogus. Propaganda. Evenals in de vorige jaren hield de Wereld-Bibliotheek ook dit jaar een ten toonstelling harer uitgaven en ook ditmaal werkte de O. L. B. mede tot het succes door een aanbeveling te plaatsen in de uitnoodiging. Dit ging tevens gepaard met een reclame voor de O. L. B. Wij willen dit verslag niet beëindigen zonder onzen dank uit te spreken aan het personeel, dat ondanks het toegenomen werk met groote toewijding zijn plicht heeft vervuld. Moge een verbetering in den algemeenen toestand binnen afzienbaren tijd ten goede komen aan de O. L. B., wier waardevollen arbeid door gebrek aan middelen ei plaatsruimte te veel beknot wordt. Aldus uitgebracht in de algemeene le denvergadering van 24 Maart 1937. geschiedenis Tijdschriften Kinderbibliotheek Nutsbibliotheek Arr. bibliotheek 780 1674 1549 L. B. totaal 14587 1065 102 Aantal banden totaal 15754 N.B. Niet ingebonden tijdschriftjaar gangen, verslagen en brochures zijn in deze telling niet opgenomen. In 1936 werden 598 nieuwe boeken aan geschaft, 36 werden vervangen door nieuwe exemplaren, de kinderbibliotheek vermeerderde met 63 nieuwe boeken, 9 werden door nieuwe ex. vervangen. De Nutsbibliotheek werd met 32 werken uitgebreid. Periodieken. In het aantal periodieken kwam slechts weinig verandering. Als geschenk werd ontvangen een abonnement op 't Maand blad voor handelswetenschappen. Verder werd besloten tot het nemen van een abonn. op en ter lezing neerleggen van het Tijdschrift voor parapsychologie. Het vliegveld (dit in plaats van Vlieg en zweefsport). Voor de leestafel werd in dank aan vaard: De nieuwe wereldorde. De uitgave van de Filmgids werd ge staakt. De „Alkmaarsche Courant" en het ..Volksblad" zorgden ook dit jaar voor het bekend maken in ruimen kring van de nieuwe aanwinsten. Het bestuur ir de beide redacties zeer erkentelijk voor deze medewerking in het belang der O. L. B. Uitleening. In totaal werden uitgeleend 82521 ban den, tegen 79423 banden in 1935, dus 3098 banden ir.eer. Het aantal uitleeningen aan de corres pondentschappen bedroeg 8094 banden, fregen 6818 banden in 1935, dus 1276 banden meer, zoodat de toename van 't aantal uitleeningen ter plaatse 1822 ban den bedraagt. Van diverse bibliotheken KAASCONTROLESTATION „NOORD-HOLLAND". Na de vergadering van het botercontrole- station werd in „Het Gulden Vlies" de jaar vergadering van het Kaascontrolestation Noord-Holland gehouden onder voorzitter schap van den heer G. Nobel te Lutjewin kel. Ook in deze vergadering herdacht de voorzitter de heeren Commandeur en D. de Boer. De kaaspositie, aldus de voorzitter, is in tegenstelling met die van de scheepvaart en andere takken van nijverheid niet verbeterd, Wij willen hopen, dat dit nog zal komen, ofschoon spr., gezien den gang van de prijzen en gelet op de groote aanvoeren, niet hoop vol was gestemd. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1936 425, n.1. 73 kaas- en boterfabrieken, 10 kaasfa- brieken en 342 zelfkazende boeren. De secretaris, ir. d e W a a 1, wijdde in de mededeelingen woorden van waardeering aan den overleden onder-voorzitter, den heer A. Commandeur. De heer J. N. van Baar te Beemster werd als bestuurslid herkozen. De exploitatierekening over 1936 wees in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van 50636.81, met een voordeelig saldo van 9108.09, waarvan het. bestuur voorstelde 5115.92 te bestemmen voor restitutie aan de leden en de rest voor de nieuwe exploi tatierekening te bestemmen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. De begrooting 1937, aanwijzende in ont vangst en uitgaaf 47.242.17, met een post van 142.17, gaf den heer Groot aanlei ding bezwaar te maken tegen de verlaging van de vergoeding aan de rijwielen voor de controleurs van 50 tot 40. Spreker stelde voor de vergoeding op 40 te laten. De heer Kuiper oordeelde 40 vergoe ding voor een rijwiel wel voldoende. Het Rijk stelt dit op 30. De Zuivelinspecteur ontkende dit. Het Rijk houdt ook rekening met de slijtage aan de kleeren. De secretaris, ir. de Waal, sloot zich aan bij den heer Groot en oordeelde 50 voor rijwielgebruik wel wenschelijk. De heer Helders: laten wij hem dan een toelage als waardeering geven. Ver kapte salarisverhooging verwierp spr. Het bestuursvoorstel om de vergoeding van 50 op 40 te brengen, werd hierop z. h. s. aangenomen. Het contributieschema werd wederom conform vastgesteld, met een geraamde ontvangst van 33600. De totale productie werd geraamd op 19.850.871 K.G, melk. De voorzitter sloot hierop de vergade ring. BOTERCONTROLESTATION. In het „Gulden Vlies" werd Vrijdagmid dag de algemeene vergadering gehouden van het Botercontróle-station „Noordhol land", onder voorzitterschap van den heer G. 'Nobel, die een woord van hulde bracht aan den overleden voorzitter, den heer A. Commandeur, die in Februari overleed. Vanaf 1921 was hij bestuurslid en sinds 1928 voorzitter. Wij moeten in zijn heengaan berusten, maar zullen hem dankbaar blijven herinne ren. Noode zullen wij hem missen. Spr. meende voorts goed te doen, op deze plaats een woord van hulde te brengen aan wijlen den heer D. de Boer Dz., die wel geen bestuurslid was geweest, doch die bij de voorbereidingen namens den Bond van Zui velfabrieken, voor het station belangrijk werk had verricht. Medegedeeld werd, dat 72 leden bij het station zijn aangesloten, n.1. 55 zuivelfabrie ken, 8 melkinrichtingen, 8 handelaren en 1 zelfkazende boer. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. Davelaar te Stompetoren en J. Veldstra te Opmeer, met op één na alge meene stemmen. De exploitatie-rekening over het boek jaar 1936 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaaf van 11781.22, batig saldo 2871.57. Besloten werd over 1936 aan de leden 20 van de contributie te restitueeren. De bijdrage per 100 K. G. boter werd voor 1937 vastgesteld, volgens hetzelfde contributie-schema van het vorig jaar. De begrooting 1937 werd onveranderd goedgekeurd in ontvangsten en uitgaaf op 11292.69, met een post van 242.1 voor onvoorzien. De rondvraag leverde niets op, waarop de vergadering werd gesloten. (Ongecorrigeerd.) WINKEL TE HAARLEM UITGEBRAND. Eigenaar en twee zoons gearresteerd. In een grooten winkel in de Romolen straat te Haarlem is vannacht, toen de bewoners niet thuis waren, brand ont staan. Buren ontdekten aan de achter zijde van het huis een hevigen gloed en waarschuwden de brandweer, die met twee stralen op de waterleiding het vuur wist te bedwingen. Een vertrek achter den winkel dat als opslagplaats gebruikt werd, brandde geheel uit. Daar in het huis een sterke benzine lucht waargenomen werd, stelde de re cherche een nauwkeurig onderzoek dat den geheelen nacht werd voortge zet. Op de plaats waar de brand ontstaan, werden benzine-bussen en pe troleum, benevens een hoeveelheid houtwol gevonden. De politie heeft in verband hiermde den 43-jarigen winkelier D. en twee zoons van 19 en 21 jaar gearresteerd. Zij worden verdacht van brandstich ting en zijn aan de justitie overgeleverd. ROEKELOOSHEID BU MILITAIRE OEFENING. Behandeling voor den Hoogen Raad. In 1931 namen de toen beiden ongeveer 20-jarige W. A. van der Palm en P. Timmer als vrijwilligers deel aan de oefeningen van den kaderlandstorm bij Laren. Op een ge geven oogenblik heeft van der Palm van het met losse patroon geladen rijksgeweer van Timmer, waarop deze met den oksel geleund stond, den pal, waarmede de haan in ruststand was, omgelegd en den trekker overgehaald waardoor het schot is afgegaan en Timmer ernstig gewond is geworden. Pe strafrechter veroordeelde van der Palm voorwaardelijk tot een maand gevan genisstraf, met drie jaar proeftijd. Daarnevens vorderde de familie Timmer van den Staat en subsidiair van de familie van der Palm schadevergoeding. De rechtbank heeft daarop overwegende, dat van der Palm de handelingen had ge pleegd als militair in dienst van den Staat, tijdens een militaire oefening van door middel van een rijksgeweer, de vordering tegen den Staat toegewezen. Op het hooger beroep van den Staat heeft echter het gerechtshof het vonnis van de rechtbank vernietigd en de zaak naar dit college teruggewezen om de subsidiaire vordering te onderzoeken. Het Hof achtte den Staat niet verantwoor delijk, daar de handeling van van der Palm het karakter droeg van baldadigheid. De inmiddels meerderjarig geworden Timmer ging hier van in cassatie bij den Hoogen Raad. De actie is gegrond op Art. 1403 B.W. De Slaat beweert echter, dat dit artikel niet toepasselijk is op de publiekrechtelijke ver houding Staatmilitair, doch alleen civiel rechtelijk van toepassing kan zijn. Vandaag heeft de procureur-generaal, mr. Besier, in deze zaak geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep. Arrest 21 Mei. DE KONINGIN IN PULCHRI STUDIO. Bezichtiging van Arthur Briet's werken. H. M. de koningin heeft hedenochtend de tentoonstelling van schilderijen van Arthvr Briet, welke ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van den schilder gehouden wordt, in Pulchri Studio te Dén Haag be zichtigd. Om half twaalf reed een gesloten hof- auto voor het gebouw aan het Lange Voor hout, waarin de koningin had plaats geno men, in gezelschap van Hares Majesteits hofdame jhvr. A. baron Nes Schimmelpen- ninck van der Oye en adjudant jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. Daar het bezoek niet was aangekondigd had geen officieele ontvangst plaats. In de zalen bevond zich de administratrice van het genootschap, mevrouw Milo, de voorzit ter van Pulchri, die onmiddellijk na aan komst van de koningin was opgebeld, deze taak kon overnemen. Het koninklijk bezoek duurde ongeveer drie kwartier. Vol belangstelling beschouw de Hare Majesteit de geëxposeerde doeken en bij herhaling betuigde de koningin den heer Sluiter haar bewondering voor de concentieuse wijze van schilderen. Nadat de koningin haar rondwandeling beëindigd had informeerde Hare Majesteit of den heer van der Stok, bestuurslid van Pulchri Studio zich in het gebouw bevond. Dit bleek het geval te zijn en de koningin ontbood toen den heer van der Stok om hem te danken voor het toezicht, dat hij heeft uitgeoefend op de vervaardiging van het Gobelin bestemd voor het groot-audi torium van de Leidsche universiteit. Dit Gobelin is, naar een ontwerp van de koningin, in de kunstweefschool van me vrouw Laman Trip vervaardigd, onder toe zicht van den heer van der Stok. De heer Willy Sluiter begeleidde Hare Majesteit omstreeks kwart over 12 naar den uitgang van het gebouw. Reclame maakt een artikel alleen maar goedkooper! Weet U wel, dat alle reclame door een fabrikant of importeur gevoerd, U op een artikel van bijvoorbeeld een kwartje in verreweg de meeste gevallen nog geen cent kost. Eigenlijk moet men het zelfs om draaien: de groofe omzet door de ge voerde reclame bewerkstelligd, beeft juist den prijs verlaagd. Men beseft dit vrijwel algemeen wat fietsen, auto's, radiotoestellen, con fectie, en dergelijke betreft. Maar even goed geldt het voor de eenvoudigste huishoudelijke artikelen, als zeep enz. Koop daarom bij voorkeur de in deze courant geadverteerde merkartikelen: zij bieden U waar voor Uw geld! Geadverteerde merkartikelen hebben een naam te verliezen Centraal Bureau voor'Courantenpubliciteit van De Nederlandsclie Dagbladpers DE AARDAPPELHANDEL EN DE CENTRALE MARKT. Het ziet er niet naar uit, dat het geschil tusschen het gemeentebestuur en de tien voornaamste aardappelgrossiers, die de hu ren van hun pakhuizen op de Centrale markt te Amsterdam hebben opgezegd, spoedig tot een oplossing zal komen. Ofschoon de grossiers de beschikking kun nen krijgen over open standplaatsen op de markt, zonder tot het huren van kantoren verplicht te zijn, zyn aan het innemen van deze standplaatsen voor hen groote nadee- len verbonden, omdat zij voor den aanvoer der aardappelvoorraden van een groot aan tal in hun bezit zijnde schepen gebruik maken, die alleen kunnen aanleggen op plaatsen van de yiarkt, bestemd voor de houders van kantoren. Een andere oplos sing schijnt, nu de grossiers zich tot het huren van kantoren niet verplichten willen, niet mogelijk te zijn, weshalve de grossiers reeds maatregelen hebben getroffen hun schepen met voor Amsterdam bestemde aardappelvoorraden op plaatsen buiten de grens der gemeente ligplaats te doen kiezen om van deze plaatsen uit den kleinhandel op de best mogelijke wijze te bedienen. PATRICIA MAGUIRE SLAAPT REEDS VIJF JAAR. Patricia Maguire, een meisje in Chicago, die reeds vijf jaar in diepe slaap is gedom meld, is gisteren 33 jaar geworden. Haar ouders hebben vergeefs getracht haar te wekken. Het geval wordt als een record in de annalen van de geneeskunde beschouwd. Voor kleine tuinen. Dahlia's. Nu het voorjaar is, worden ook de Dahlia's uit de bewaarplaatsen te voor schijn gehaald. Groote knollen worden ge scheurd waarbij we gebruik kunnen maken van een stevig mes of van een klein bijltje. We hebben vooral te zorgèn dat elk gedeel te voorzien is van eenige gezonde wortels en van een gedeelte van de wortelhals. De knollen worden vervolgens opgekuild, dat wil zeggen dicht bijeen uitgeplant, opdat ze alvast jonge wortels en scheuten kunnen maken, waarmede ze dan straks ter plaatse worden uitgeplant. Dit opkuilen doen we bij voorkeur in een kouden bak, dicht bij het glas, maar het kan ook in den vollen grond geschieden wanneer we dan maar zorgen voor eenige beschut ting in koude nachten om het bevriezen van de jonge scheuten te voorkomen. Als het goed is moeten alle knollen voorzien zijn van een duidelijk etiquet en ook na het scheuren zorgen we vooral dat de soorten niet door elkaar komen. We kunnen Dahliasoorten, waarvan we te weinig knol len bezitten, nu veel goed door stekken ver menigvuldigen. We leggen de knollen dan by voorkeur in een warmen bak dicht bij het glas, waar ze met zeer weinig aarde worden afgedekt. Al spoedig verschijnen dan de jonge scheuten die onder deze omstandig heden zeer gedrongen en stevig zullen zijn. Zoodra de jonge scheuten 6 tot 8 c.M. zijn, worden ze met een scherp mes van de knol afgesneden en in een kistje gevuld met aarde en scherp zand geplaatst. Na een paar weken zullen ze wortels gaan maken, de stekken worden dan elk afzonderlijk in een stekpotje, in goede tuinaarde, geplaatst en voorloopig nog onder glas gehouden. Het grootste gevaar dat de stekken en jonge scheuten in den bak steeds bedreigt, zyn de slakken. Het beste is wanneer de bak ken 's nachts gedekt zijn geweest, des mor gens direct na het afdekken de planten zorgvuldig op aanwezige slakjes te inspec- teeren. Verder kunnen we door tusschen de planten fijne kalk, tabaksstof of droog zand te strooien de slakken het leven zeer moeilijk maken. Overigens zullen de jonge stekplanten al spoedig door groeien en zal het vaak noodig zijn ze nog een keer in een pot over te 2etten. Al spoedig worden de jonge planten afgehard, opdat ze krachtig opgroeien. Het is opvallend dat vooral stek- planten gewoonlijk de mooiste bloemen geven. We planten deze stekplanten niet uit voordat geen nachtvorst meer is te vreezen, dus ongeveer half Mei. A. G. Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! van Vrydag 2 April 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Neder1. 1934 1011%,, 4 Ned.-Indië 1934 10H/16 5)4 DuitschL '30 m. verkl. 30% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 161% Handel Mij. Cert. v. 250 202 Koloniale Bank863/« Ned lnd. Handelsbank 170% INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 75 Cafvé Delft Cert. 87% Nederl. Ford281% Philips Gloeil. Gem. Bezit 349% Unilever 166% INDUSTR. OND. BUITENL. 70% 47-Vs 71%-% 36/ia 47%.% 32%-% 11% 87-% 8% 5121-41 249-50* 180 39 23.20 177 200 395% .6 416%-i 129% 41 23W/i6-4 14^6 330-% 269J.% 286-7 130 203-% 79/is -% 125*-% 137% 286-% 335-% 352-4 59 44% 291/g 117/is fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: 1.82»/. 8.95»/a 73.43 8.40% 30.75)4 41.62)4 39.92)4 46.10 44.92) Am. Smelting 72 Anaconda 48% Bethleh. Steel 73% Cities Service i 3?/w Kennecott Copper f t 49% Standard Brands 11% Steel comm. 90% CULTUUR MAATSCH. Ned. Ind. Suiker Unie. 179% MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. i 176% Redjang Lebong 200 PETROLEUM. Dordtsche Petr. t 398% Kon. Petr. 418% Perlak 139% Phillips Oil (.ti 41% RUBBERS. Amsterd. Rubber 3341/, Deli Bat. Rubber 273 Oostkust 129% Serbadjadi Interc. Rubber 206% 7% SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 1251/, Scheepvaart Unie 139% TABAKKEN. Deli Batavia 286% Oude Deli 330 Senembab i 339% AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 60 Southern Pacific 45 Southern Railw. Cert. 30%6 Union Pacific 107% Canadian Pac. a 11% jNoteering per 50. x) ex coupon laatste k 2.30-2.45 101% 101% 30.% 202% 86% "1% 73%. 4 87 282 347f.8| 165% New-York 1.82% Londen 8.93 Berlijn 73.46 Parijs 8.41 Brussel (Belga) 30.76 Zürich 41.63 Kopenhagen 35.92)4 Stockholm 46.12% Oslo 44.92)4 Italië 9.65 Praag 6.37#

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10