Ikaag. en Aan&cd JiuMicaties Groote Voorjaarsveemarkt KLAP VAN EEN PAARD. Toestand van 14-jarigen jongen hopeloos. Gisteravond omstreeks half acht heeft in de Oude Molenstraat te Oss de veertien jarige van Galen, wonende in deze straat, een klap gekregen van "een paard, dat hij voorbij liep. De jongen werd zoo hevig aan het achterhoofd getroffen, dat hij be wusteloos tegen de straat sloeg. Onmiddel lijk werd geestelijke en geneeskundige hulp ontboden. Een der paters Carmelieten dien de den getroffene het H. Oliesel toe, en op advies van dr. Stolz is de knaap naar het St. Anna-ziekenhuis overgebracht. Hij bleek een zeer ernstige hersenschudding met schedelbreuk te hebben opgeloopen. Zijn toestand is hopeloos. NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ OP EEN KASTEEL. Eén der daders wordt door politie hond in bedwang gehouden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is op het kasteel „Prattenburg" bij Veenen- daal, bewoond door mevr. de wed. L. J. M. van Asch van Wijck-Kneppelhout en haar dochter, naar „De Telegraaf" meldt, een in braak gepleegd, die dank zij de activiteit van den huisknecht-chauffeur. Straks, ont dekt werd, zoodat de beide indringers spoe dig gearresteerd konden worden. Omstreeks half drie hoorde Straks aan den achterkant van het prachtige buitengoed „Prattenburg" gelegen aan den Ouden Cu- neraweg van Rhenen naar Amerongen, eenig onraad. Hij besloot even te wachten, doch eenigen tijd later vernam hij duidelijk het geluid van een boor. Dit was voldoende. Hij wapende zich met een revolver en stelde per telefoon de kazerne in Veenendaal op de hoogte. De dienstdoende wachtmeester zeide, dat hij direct zou komen en verzocht Straks, als het mogelijk was, de personen in bedwang te houden. Straks toog op onderzoek en al spoedig ontdekte hij in één der salons twee personen, die bezig waren een oureau open te breken. „Hands up" riep Straks en maakte een be weging om te schieten. Eén der inbrekers bukte zich echter snel en sloeg de lamp stuk. Een schot knalde alleen een groote spiegelruit sloeg aan stukken. De inbrekers waren in het donker verdwenen. De gang inloopende, ontdekte hij freule Van Asch van Wijck, die plotseling eveneens een schot loste, in de richting van de hal, daar juist bleek, dat één der inbrekers naar buiten was gevlucht. Óok dit schot miste zijn doel. De marechaussees, die intusschen ver schenen waren, zagen één der inbrekers wegloopen. Schoten knalden, doch de vluch teling verdween in het nachtelijk duister. Thans was het woord aan den politiehond van wachtmeester Veldhoen. Er klonk een commando en de hond rende weg. Nu ging één der politiemannen naar bin nen en tot zijn verbazing stond in de groote had. een deftig gekleed persoon, die een houding aannam of hij daar thuis behoorde. De wachtmeester vertrouwdp het echter niet, trok zijn dienstrevolver en riep: „Handen hoog!" De persoon twijfelde even... doch langzaam gingen zijn armen de hoogte in en één der inbrekers was gearresteerd. Om den tweeden inbreker te vinden, werd het omringende bosch afgezocht en op eeni gen afstand van den weg stond de tweede inbreker, doodstil, met voor hem de politie hond „Robbi". Het trouwe dier had schitte rend zijn plicht gedaan. Zoo was al heel snel een einde aan deze inbraak gemaakt en de twee ongenoode gasten konden ingerekend worden en in de kazerne te Veenendaal ingesloten. Het bleken twee Hagenaars te zijn, Van N. en van B. Bij nader onderzoek bleek reeds een be drag van 170 buitgemaakt te zijn. Een volledig stel inbrekerswerktuigen is in be slag genomen. MAATREGELEN MET HET OOG OP SPAANSCHEN TOESTAND. Het standpunt van onze regeering. Ontleend is aan de Memorie van Ant woord met betrekking tot het wetsontwerp tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje: Dat tegen de zoogenaamde non-interven tie juridische bezwaren kunnen worden aangevoerd als door eenige leden bedoeld, wordt door de regeering gaarne toegege ven. Inderdaad zullen de maatregelen, welke door de bij het non-interventie- accoord aangesloten mogendheden zijn ge nomen en nog zullen worden genomen, ten gevolge hebben, dat b.v. de toevoer van wapenen en munitie, enz. evenzeer wordt belemmerd ten aanzien van dat gedeelte van Spanje, waar de officieel erkende re geering de feitelijke macht in handen heeft, als ten aanzien van de in opstand ge komen gedeelten des lands. Over deze be zwaren moest echter worden heengestapt ter bereiking van het met de non-interven tie beoogde doel, nl. voorkoming, dat de burgeroorlog in Spanje tot een internatio naal conflict zou uitgroeien. Dat de bemoeiingen van bovenbedoelde mogendheden zich onvermijdelijk zullen moeten gaan uitstrekken tot beperking ook van de levering van handelswaren als ko len, olie, vruchten, levensmiddelen e.d. staat geenszins vast en is, naar de meening van de regeering, althans voor levensmidde len en dergelijke zelfs geenszins waar schijnlijk te achten. De bezwaren tegen uitgebreidheid van de gevraagde algemeene machtiging zonder voorbehoud erkennende, geeft de regeering gaarne nogmaals de verzekering, dat de wet, indien het in behandeling zijnd ont werp wordt aanvaard, met voorzichtigheid zal worden gehanteerd en dat de bij h^t ontwerp gevraagde machtiging inderdaad niet anders beoogt dan de regeering in staat te stellen op elk oogenblik met den vereischten spoed die maatregelen te ne men, die noodig zijn, om ons land in het belang van den vrede in Europa het zijne te doen bijdragen ter verwezenlijking van het met de non-interventie beoogde doel. Een reglement, dat aan de instelling der non-interventie-commissie ten grondslag zóu liggen, bestaat niet. Van een verdeeling van functies is in de non-interventie-commissie of in de sub commissie geen sprake. De regeéring kan niet toegeven, dat- door deelneming aan de non-interventie-com missie een verdrag of overeenkomst met vreemde mogendheden werd aangegaan, als bedoeld bij Art. 58 der Grondwet. Het deel nemen aan zulk een commissie is een vorm van internationaal overleg, die het karakter van tractaat of overeenkomst mist. Door deel te nemen aan de non-interven tie-commissie heeft de regeering blijk gege ven het beginsel van non-interventie te aanvaarden, doch geen andere verplichting op zich genomen dan die van overleg te plegen over de in de commissie ter sprake komende onderwerpen. De internationale commissie bereidt maatregelen voor, doet aanbevelingen, neemt resoluties aan, die aan de goedkeuring der regeeringen wor den onderworpen. De uitvoering der aanbe velingen geschiedt voor zoover daarmede wordt ingestemd en voor zoover de in elk land geldende wetten daartoe de mogelijk heid bieden. De regeering heeft reeds aanstonds in den afgeloopen zomer, dus nog v ór dat de non-interventie-commissie in werking trad, de krachtens de vuurwapenwet ver eischte vergunning -oor uitvoer van vuur wapenen naar Spanje geweigerd. Indien zulke leveringen uit Nederland nog plaats vinden, hetgeen der regeering niet bekend is, geschiedt dit in overtreding van de wet. Ook de uitvoer van vliegtuigen is steeds met alle middelen, waarover de rege'ering be schikte, tegengegaan. Indien binnenkort toch nog krachtens de uitvoerverbodenwet een uitvoerverbod voor ooHogsmat°riaal, enz., wordt uitgevaardigd, is dit om de af sluiting nog vollediger te doen zijn. De Nederlanders, die bij de internationale controle worden aangesteld, treden daar mede, evenmin als b.v. Nederlanders, die een functie bii den Volkenbond aanvaar den, in vreemden staatsdienst. Nog daargelaten of de commandant van H. Ms. „Hertog Hendrik" zich verdiept heeft in de vraag, welke technisch-juridische qualificatie. van ons standpunt beschouwd, past oo de ten aanzien ven de „Triton" door een Sraansch oorlogsschio genomen maat regelen. zou in ieder geval het onbeant woord laten van de aan even genoemd Ne- derlandsch oorlogsschio door een schip van de strijdkrachten van Franco betoonde eer bewijzen in de gegeven omstandigheden niet van tact van de züde van den com mandant van H. Ms. „Hertog Hendrik" heb ben getuigd. Dat Nederland door mede te werken aan de non-'nt°rventie in Snanje de partij van generaal Franco als bell'gerent zou erken nen, kan geenszins worden toegegeven. DE REFLECTANT OP DE ADVERTENTIE. Een nieuwe oplichters-truc. De lange lijst van trucs, om de beurs van den medemensch iets lichter, te maken tot eigen voordeel, is weer met één ver- meex-derd, en teneinde te voorkomen, dat het aantal slachtoffers zich onnoodig uit breidt, wordt aan deze truc bekendheid gegeven. De familie X te Weesp had een harmo nium te koop en deed, wat alle verstan dige menschen in zoo'n geval doen: zij plaatste een advertentie in een der dag bladen. Dagelijks kwam de heer X bij den boekhandelaar, die tevens agent 'van het betrokken dagblad was, informeeren of „er nog geen brieven waren ingekomen", maar klaarblijkelijk was de markt voor harmoniums op dat oogenblik niet willig gestemd. Doch op den 3en dag nadat de anonce was geplaatst, kwam, terwijl de heer X niet thuis was, een stemmig in het zwart gekleede heer bij de familie X op bezoek, om „het harmonium eens te mogen zien." Vol vreugde over het succes dat de advertentie dan toch uiteindelijk had gebracht, werd de bezoeker binnen gelaten en de vrouw des huizes toonde den vreemden meneer het harmonium. „Dat is een mooi instrument; dat zal waarschijnlijk wel iets kunnen worden", klonk het goedkeurend uit den mond van den onbekenden bezoeker. Niets klinkt den mensch aangenamer in de ooren, dan wanneer zijn muziekinstru ment of zijn postzegel-verzameling door anderen geprezen wordt. Mevr. X was dan ook zeer gevleid over den lof, welken de meneer-in't-zwart over haar harmo nium zong en toen hij vroeg, of hij mis schien het instrument eens mocht probee- ren, antwoordde ze zeer haastig „Maar natuurlijk, gaat U gerust Uw gang." En de meneer speelde; speelde Bach, Brahms, Handel en hij uitte zich in steeds gunstiger bewoordingen over het instru ment. Wat het zou moeten kosten? Het antwoord luidde, dat de' uiterste prijs 100 was. „Ja ziet U,'t is eigenlijk niet voor mezelf, maar een familie heeft mij. a7s deskundige verzocht, dit orgel voor haar eens te keuren. De prijs van 100 zal mischien een tikje te hoog zijn. Zou het. niet iets minder kunnen?'* Even aarzelde de, door den eerder ge zongen lof in vervoering gebrachte eige nares van het harmonium, maar dan zei ze aarzelend: „Nulaten we dan zeggen 95, maar dan ook geen cent minder." Nu, de meneer zou dan wel kans zien, het voor dien prijs te verkoopen. Maar eensklaps betrok zijn gelaat, en hij zei op eenigszins gedrukten toon: „Weet U wat jammer is? Dat er twee tonen valsch klinken; 't instrument is zeker in lang niet gestemd?" Inderdaad, het harmonium was in zeer geruimen tijd niet onder de deskundige handen van een stemmer geweest. Maar dat was geen bezwaar. De meneer-in-'t- zwart was toch een kenner? „Ik zal U eens wat zeggen, en dan behoeft U geen moeilijkheden meer te vreezen. Voor één rijksdaalder zal ik de valsche tonen er uithalen en dan kunt U ervan verzekerd zijn, dat ik zorgen zal, dat Uw harmonium gekochtis voor 95. Provisie, behoeft U mij niet te betalen, want die krijg ik van den kooper." Dit klonk niet kwaad en de eigenares van het instrument offerde gaarne haar rijksdaalder. De meneer-in-'t-zwart ging voor het harmonium zitten, sloeg opnieuw eenige tonen aan, peuterde wat hier en daar en stond tenslotte op met de gerust stellende verklaring, dat „er geen toon meer onzuiver klonk.". Maar dat de geheele geschiedenis toch minder zuiver was, bleek de familie X later maar al te duidelijk, want de met den rijksdaalder verdwenen meneer-in-'t- zwart liet niets meer van zich hooren, evenmin als de familie die op het harmo nium gereflecteerd zou hebben. En toen kort daarop een vriend van de familie X het harmonium eens bespeelde, zei hij: „Een goed instrument, ,maar er zitten een paar valsche tonen in; jullie moeten 't eens laten stemmen." DE P.T.T. ALS COMMERCIEEL BEDRIJF. Lezing van den heer J. G. Pater. Voor de Vereeniging voor handel, nijver heid en gemeentebelangen hield gisteravond in gebouw „Excelsior" te Den Haag de heer J. G. Pater, referendaris.P.T.T., een lezing met lichtbeelden overd ..De P.T. T. als com mercieel bedrijf". Onder de toehoorders bevond zich o.m. de directeur-generaal van P.T.T., ir. M. H. Damme. De heer Pater liet door middel van licht beelden de veelzijdige ontwikkeling van het P.T.T.-bedrijf, zoowel in Nederland als in het buitenland zien en vertoonde de vele vormen, waarin het zich aan het publiek voordoet. Zoo werden b.v. achtereenvolgens ver toond de postkantoortjes in Giethoorn en de Wieringermeer naast de imposante moderne gebouwen in Utrecht en Zaandam. Vervolgens gingen aan ons oog voorbij de vele affiches, waarmee het P.T.T.-bedrijf propaganda heeft gemaakt voor nieuwe in stellingen: den nachtpostdienst, automa tische stempeling, vliegdienst op Indië, verreschrijvers enz., waardoor recht duide lijk werd, dat, zooals het devies van de In ternationale Post Unie luidt: „Er zijn geen grenzen voor het postale verkeer". Met projecties van wijlen H.M. de Konin gin-moeder, H.K.H. Prinses Juliana en Z. K.H. Prins Bernhard, die door de radio het volk in Nederland en de overzeesche ge westen toespraken werd dit gedeelte van den avond besloten. Daarna werd een tweetal films vertoon i over de radio in dienst van de scheepvaart en het radio-telegrafische verkeer in Indië. Zoo gaf deze voordracht een beeld van hoeveel belang het wijd vertakte P.T.T.- bedrijf voor de moderne samenleving is. Verkeersongelukken. AUTOBOTSING OP DEN MUIDER- STRAATWEG. Gisteravond omstreeks zeven uur is op den Muiderstraatweg nabij de Merwede- brug te Diemen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een personenauto, komende uit de richting Muiden, kwam daar in botsing met een particulieren wagen, welke van den tegenovergestelden kant kwam, met het ge volg, dat laatstgenoemd voertuig kantelde en van den berm afgleed. De beide inzitten den van deze auto, een heer en een dame uit Huizen, Werden op den weg geslingerd. De heer kwam daarbij onder den wagen terecht en liep yerschillende verwondingen op. Hij klaagde over inwendige pijnen en is per ziekenauto naar de Gerardus Majella Stichting te Bussum vervoerd. De dame bleef vrijwel ongedeerd. Het ongeluk greep plaats, toen de be stuurder van de uit Muiden naderende auto. welke een vrij groote snelheid had, een zich voor hem bevindende vrachtauto wilde voox-- bijrijden. Op dat oogenblik zag hij echter den tegenligger, waarop hij remde, waar schijnlijk te krachtig, want de auto vloog naar links, zoodat een aanrijdii.g niet meer kon worden voorkomen. De omgeslagen auto is ernstig gehavend. De andere wagen liep slechts lichte schade op. Nader vernemen wij, dat in de gekantelde auto gezeten waren de bankier Veltman uit Huizen en zijn dochter, terwijl zijn chauffeur aan het stuur zat. Deze heeft ver moedelijk een fractuur aan den schouder of- een sleutelbeenbreuk opgeloopen. Ook hij is naar de Majella Stichting overgebracht. AUTO-ONGELUK TE VEGHEL. Gisteravond omstreeks zes uur is een uit Oldenzaal afkomstige personenauto te Veg- hel van den straatweg af geraakt en met 'n voorwiel in de afzonderlijk liggende baan van de tram VeghelOss terecht gekomen. De bestuurder van de auto wierp het stuur om ten einde weer op het wegdek te komen, doch de snelheid van den wagen was voor deze manoeuvre te groot en met hevigen kracht sloeg de auto met de achter ste helft tegen een aan de andere zijde van den weg staanden boom. Een 62-jarige dame, die achter in de auto zat, liep bij deze botsing een. zware hersen schudding en een gebroken arm op. Zij is naar het r. k. ziekenhuis te Veghel overge bracht. Haar toestand is zeer ernstig. De twee kinderen, die naast haar waren gezeten en een jongere dame, die naast der bestuurder had plaats genomen, bleven, evenals deze laatste, ongedeerd. Zij hebben hun reis voortgezet. Omtrent dit auto-ongeluk vernemen wij nader, dat het geschiedde bij het passeeren van den tegenligger. Bij het uitwijken raakte, een der voorwielen van den wagen in de trambaan, met het reeds gemelde ge volg. Het slachtoffer de 62-jarige mej. V. uit Oldenzaal is in het ziekenhuis van de H. H. sacrementen der stervenden voorzien. Branden. BOSCH EN HEIDEBRAND TE AMERSFOORT. Het heeft gistermiddag een haar gescheeld, of wederom was een groote oppervlakte bosch- en heidegrond te Amersfoort aan het vuur ten prooi gevallen. Tegen drie uur waren n.1. eenige jongens met lucifers aan het spelen achter de villa „Het Anker". Amersfoortschen straatweg 97. Plotseling geraakte de heide in brand. Toe vallig waren een aantal manschappen van de militaire politie in de buurt. Op het ge zicht van de zich met vervaarlijke snelheid verspreidende vlammen, snelden deze dade lijk toe en trachtten het vuur te dooven. In middels had men de vrijwillige brandweer te Soesterberg gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur onder leiding van commandant Tammer. Toen men na eenigen tijd de vlammen meester was, bleek, dat eenige hectaren grond een prooi van het vuur waren ge worden. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bij vooruit- betaling. Te koop een mooi Engelsch tuig, ge schikt voor paard of hit, en jongensfiets. KOOLTUIN 17. Te koop nieuwe Kaassnijmach., elk aann. bod. GEESTWEG 20, Bergen N.H. Te koop een mooi partijtje ongeregeld glas, porcelein, aardewerk, emaille, enz. IMPORTHUIS „GERMANIA", Geester- weg 1. Gevraagd voor een vereeniging ge bruikte Schrijfmachine, niet duurder dan 20. Brieven met opgave merk onder letter C 130 bureau van dit blad. Te koop z. g. a. n. dienstrijwiel 25, 1 cyl. motortje om in rijwiel te plaatsen 15, 1 cyl. Boschmagneet 2.50, Jongens raceframe r LIMMERHOEK 18. Te koop een goed onderhouden race fiets. S. KAPTEIN, Overdiestraat 17. Ook Zondag. Te koop 2 persoons kano met peddels en zeil 15. SCHREUDER, Schermerweg 36. Te koop 2 pers. eiken Waschtafel met marmer blad, Kinderledikant (ijzer), Rol- schuier, verder eenig Huisraad, v. d. KAAYSTRAAT 34. Te koop een prima onderhouden zeiljacht Regenboog 24 met 2 stel zeilen, stormfok en ballonfok en een Elto B.B.- motor. Dagelijks te zien behalve Zondags. H. NAUTA, Spoorstr. 8. Telef. 2.3.1.5. Te koop gevraagd: Orgel en Piano en Naaimachines, tevens alle soorten ge bruikte Meubelen en diverse ongeregelde Artikelen. DEKKER, Laat 182. Inkoop van: Couranten en Boeken 1 gul den vijftig per 100 K.G. of 1% cent per kilo. Van huis afgehaald. Tevens kooper van lompen en flesschen, enz. L. DE JONG, Oudegracht 48, Alkmaar. Te koop: Moderne Lips Brandkast z. g. a n. Prima Handnaaimachine met garan tie 12, Singertrapnaaimachine 17.50, prima Veerenbed 7.50, Closetstoelen, Mangel, enz. DEKKER, Laat 182. Te koop 1 groot en 1 klein model Brand kast, voor lagen prijs. VRIESMAN en Zn., Verdronkenoord 85. Telef. 2469. Te koop: 1 klein model handwagen, bascule met gewichten, ketels en vaten. Adres STATIONSWEG I. Voorradig 2e hands pracht luxe Brand kasten. J. P. J. BESTEMAN, Marktstraat. Aangeboden Jongens Gazelle Rijwiel 22 inch, als nieuw. KLAAS DIK, Ritsevoort 17. Telef. 2814. Goed onderhouden Kinderwagen te koop. SCHOUTENSTRAAT 24. Koffiefilter te koop gevraagd. Br. letter H 135 bureau van dit blad. Te koop: Royal Schrijfmachine met 35 c.m. wagen, prima staat, prijs billijk. Brieven No. 99 Boekhandel MARIE OUDEJANS, Schoutenstraat 13. ONTHOUDT DIT: te ALKMAAR op WOENSDAG 21 APRIL 1937. PAARDENMARKT op WOENSDAG 28 APRIL 1937. Bespreking van vakken voor de Groote Voorjaarsveemarkt op 21 April a.s., moet plaats vinden: a. mondeling, ten kantore van het Gem.- Slachthuis te Alkmaar vanaf 12 April 1937 (iederen werkdag, uitgezonderd des Zaterdags) tusschen 9 en 11.30 uur v.m. en van 2.305 uur n.m.; b. mondeling, in het lokaal op het Waag- plein, op de Zaterdagen 10- en 17 April 1937, tusschen 9 en 10 uur v.m.; c. schriftelijk, doch alléén indien het ver schuldigde bedrag a 1.per vak vóór Dinsdag 20 April 1937 per postwissel wordt overgemaakt aan het adres: Direc teur van het Marktwezen, Gemeente- Slachthuis, Alkmaar. De Directeur van het Marktwezen, voorthuysen; TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van. ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop van de a.s. zomervacantie hunne kinderen een der openbare scholen voor gewoon lager onderwijs wenschen te doen bezoe ken, daarvan aangifte kunnen doen ter gemeente-secretarie, afdeeling Onderwijs, onder overlegging van het geboortebewijs van het kind (of het trouwboekje der ouders), en, voor zoover het kind de koepokinenting heeft ondergaan, van het vaccinebewijs. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de Tesselschadeschool aan de Oudegracht (voorheen aan de Laat) in het bijzonder bestemd is voor opleiding van leerlingen, die na het afloopen der school waarschijn lijk gymnasiaal-, middelbaar-, handcis- of uitgebreid lager onderwijs zullen genieten. De kinderen moeten voor toelating op de scholen vóór 1 October a.s. den leeftijd van zes jaar hebben bereikt (derhalve geboren zijn vóór of op 30 September 1931). De gelegenheid tot het doen van aan gifte is opengesteld voor hen, wier ge slachtsnamen aanvangen met de letters: A t/m. F bij voorkeur op MAANDAG 5 APRIL e.k., G t/m. K bij voorkeur op DINSDAG 6 APRIL e.1:., L t/m. S bij voorkeur op WOENSDAG 7 APRIL e.k., T t/m. Z bij voorkeur op DONDERDAG 8 APRIL e.k.. telkens des namiddags van 2*45 uur. De ouders oi verzorgers van leerlingen uit andere gemeenten zijn verplicht de aanvragen tot toelating t richten tot het gemeentebestuur van hun woonplaats. Alkmaar, 31 Maart 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Landbouwoverschotten afgevoerd door courantenrectame. Een campagne voor peren." In het voorjaar van 1936 zat men in Californië met een dermate grooten voorraad peren in blik, dat men kon aannemen, dat de oogst van dat jaar slechts een fractie van de kosten zou opleveren. Deze uiterst sombere vooruitzichten noopte tot samenwerking. Men be sloot een „kracht" in dienst te nemen, die dit geweldige surplus kon ver koopen. Aldus geschiedde en vijf maanden later was men reeds 5.000.000 kisten kwijt; en nog wel voor onverminderden prijs. Courantenrelame was de „kracht" die dit werk tot stand wist te brengen. Een campagne voor gedroogd fruit. In Augustus vorig jaar zat de Cali- fornische industrie in gedroogd fruit met een overschot grooter dan het gemiddelde jaarlijksche kwantum. En wéér was het courantenreclame die het mogelijk maakte dat 45 maat schappijen drie maanden later konden rapporteeren: 12.110.237 pond ver kocht twee maal zooveel als in 1935. Het is wel duidelijk, dat de grapefruit kweekers uit vier Amerikaansche staten, die thans met een surplus van circa 10.000 ladingen zitten, eveneens couranten reclame verkozen voor hun collectieve reclame.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7