DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ludendorff's fatale levens beschouwing. Opstandelingen vorderen bij Bilbao. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 79 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 5 April 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang Hel Duilsche Heidendom. i.Dit Christendom is een buitenlandsche godsdienst, welke in strijd is met het overgeërfde"! Een fel anti-semiet! In een proclamatie, welke is toe gevoegd aan het nummer van 5 April van zijn tijdschrift: „Heilige quelle Deutscher Kraft", schrijft generaal Ludendorff met name: „De leider en rijkskanselier heeft de beperkingen opgeheven, welke tot nu toe mijn philosophische actie heeft ondervonden.' De „philosophische opvatting" van generaal Ludendorff wordt in zijn tijdschrift omschreven. Hij noemt haar zelf „Duitsch godsbesef". Voor hem is dit „Duitsche godsbesef" het zelfde als de gedachte aan een totalen oorlog en den totalen op de rassen theorie gebaseerden staat. lijkheid zullen hebben met de medeburgers die den cultus aanhangen van art. 24 van het nationaal-socialistische partijprogram. Deze rechtsgelijkheid dankt zij den führer". Vervolgens noodigt Ludendorff zijn volge lingen uit binnen het nationaal-socialistische kader te strijden tegen de machten, die den laatsten tijd met grooter hardnekkigheid ge- racht hebben den jongen nationaal-socialis- tischen staat te ondermijnen, ten einde op nieuw het Duitsche volle te kunnen over- heerschen". Het conflict met de christelijke kerken. Ludendorff maakt een toespeling op het conflict tusschen den nationaal-socialisti- schen staat en de christelijke kerken, met name de katholieke na de jongste encycliek. De roomsche kerk is voor den generaal een der gevaarlijkste krachten, welke het be staan van den nationaal-socialistischen staat bedreigen. De verzoening van Hitier met Ludendorff zou derhalve directe gevolgen op de kerke lijke politiek hebben, aldus Havas, daar de generaal voortaan' den steun van den staat zal genieten om te strijden tegen de „pries terkaste". In zijn tijdschrift „Heilige quelle Deut scher Kraft" schrijft Ludendorf: Wij staan voor het alternatief: ons te ontdoen van het christelijk dogma en het mysterie der incar natie van het Duitsche volk te verwezenlij ken of onder te gaan in het bederf van een menschheid zonder samenhang. Wij zullen een staat van werkzame mieren worden en dat ondanks de militaire weder opstanding, waarmede ik mij zoo gelukkig prijs". Japan's parlementaire crisis Ludendorff Ludendorff legt dat verband aldus: „De totale oorlog is, zegt hij, onbarm hartig. Hij eischt de uiterste krachtsin spanning wij moeten een volk heb ben, dat in staat is zijn krachten geduren de maanden en jaren tot het uiterste tegenover den vijand in te spannen." Ludendorff is van meening, dat de ondervinding van den laatsten oorlog het bewijs heeft geleverd, dat Duitschland om in een toekomstigen totalen oorlog zege vierend te zijn, het christendom moet ver nietigen. „Dit christendom is een buitenlandschen godsdienst, welke in strijd is met het overgeërfde". Tot slot van zijn overpeinzingen vraagt de generaal, behalve militariseering van het Duitsche volk en den strijd tegen de bovennationale krachten, de waarachtige Duitsche incarnatie als tegenhanger van een gewapend onsterfelijk Duitsch volk als garant van de geboorte van een eeuwig Duitschland. Het geweten van het bloed en de trots op het ras, aldus Ludendorff, zijn de rug- gegraat der natie. De generaal is dus voorstander van een fel anti-semietische en een Eugenetische politiek in den geest der nationaal-socia listische wetgeving. Ludendorff verheft zich tegen de knech ting door het uitheemsche christendom en tegen den doop der zuigelingen. Ludendorff voegde daar nog aan toe: „De gevangenneming der zielen, de knechting van het geweten, de africhting door suggestie en religieuse sandelingen, moeten strenger worden gestraft dan slagen en verwondingen en zelfs dan moord. Erkenning van de geloofsbeweging van generaal Ludendorff? De Duitsche staat zal voortaan de Duit sche geloofsbeweging als staatsgodsdienst erkennen. Generaal Ludendorff, die leider dezer be weging is, heeft zijn getrouwen een mede- deeling doen toekomen, volgens welke „de Duitschers, die de Duitsche beloofsbeweging belijden" d.w.z. het nieuwe heidendom van Ludendorff een volkomen reehtsge- De Minseito- en Seyoehai- partij achten de ontbin ding ongrondwettig. Waarschijnlijk geen vorming eener regeeringsparlij. In verband met de aanstaande verkiezin gen worden in velerlei kringen besprekin gen gehouden. Vooraanstaande leden van de Kokoemin-Domeinpartij en de Sjowakaipar- tij hebben een conferentie gehad met Kiosji Akida, oud-speaker van het Lagerhuis. De ministers van verkeer, landbouw, financiën en justitie hebben er bij de rechtsche leiders op aangedrongen, dat zij het kabinet Hajasji zullen steunen. Men gelooft, dat vele in vloedrijke politici, zooals Nagai, de eerste secretaris der Minseito, en Majeda, een der leiders der Seijoekai iets gevoelen voor de oprichting van een nieuwe politieke partij, maar dat zij zich onthouden van een stellige actie omdat zij het kabinet onoprechtheid en zelfzucht verwijten. De meening wint veld, dat een verklaring zal worden gepubliceerd waarin zal worden gezegd, dat de Minseito bij de komende ver kiezingen tegen de regeering behoort te strijden, omdat het kabinet het parlement geheel onverwachts heeft ontbonden. Ook op een vergadering van de leiders der Seijoekai is de ontbinding als ongrondwettig veroor deeld: de leden der partij worden aangemoe digd, in den komenden strijd hun uiterste best te doen, opdat de regeering worde over wonnen en een gezonde groei der constitu- tioneele partijen verzekerd worde. Plan tot vorming eener regeerings- partij in Japan vindt weinig instem ming. Volgens de Kokoemin Sjimboen zou de regeering-Hajasji vrij teleurgesteld zijn door het geringe succes der campagne tot vor ming eener regeeringspartij. De plotselinge ontbinding van den landdag heeft onder de bestaande politieke partijen zulk een ver ontwaardiging gewekt, dat zelfs drie hun ner leden, welke geneigd geweest zouden zijn uit de partij te treden en zich bij de nieuwe partij aan te sluiten, er de voorkeur aan schijnen te geven, toe te treden tot een gemeenschappelijk front tegen de regeering. De belangwekkendste zijde van de komende verkiezingen zal niet de strijd zijn tusschen de Minseito en de Seijoekai-partij, doch die tusschen de aanhangers van den status-quo en de voorstanders der hervormingen. Men gelooft, dat de regeering haar verkiezings programma op 9 April bekend zal maken, zoodra het de keizerlijke goedkeuring heeft ontvangen. Hajasji over den nieuwen rijksdag. In een conferentie der provinciale gou verneurs, heeft de minister-president Ha jasji o.a. verklaard, dat de regeering van den nieuwen rijksdag volledige ondersteu ning van haar program verwacht. Tot dit program behooren o.a. de mobiliseering van alle volkskrachten voor de totale landsver dediging en wel inclusief handel en indus trie. Hiertoe zullen eenige hervormingen noodig zijn op het gebied van het onder wijs, van het bestuur, van het parlementaire stelsel en van de economische controle door den Staat. Wil de regeering de mogelijkheid tot arbeiden behouden, dan zal een hervor ming van den rijksdag niet kunnen uitblij ven. Politieke kringen alhier alsmede de pers verwachten een feilen verkiezingsstrijd. Men acht het mogelijk, dat de Rijksdag opnieuw wordt ontbonden, wanneer Hajasji vastbesloten is zijn wil tegen de speciale partijbelangen door te zetten. De Spaansche revolutie Companys roept op tot eenheid en solidariteit. Troebelen in Marokko? Mededeelingen van opstandelin genzijde. Volgens mededeelingen van het groote hoofdkwartier van de opstan delingen was de toestand gisteravond acht uur als volgt: Noordelijke legers: van de vijfde divisie valt niets te melden, een tien tal manschappen van de regeerings- troepen liepen over. De zesde divisie aan het front van Biskaje zette den opmarsch voort. De troepen rukten vier kilometer op, waarbij. zij groote moeilijkheden van ter rein en tegenstand varden vijand over wonnen. Olseta, Nardovil, Ochandiano, de kluis Santa Cruz op den Mont Arancio werden bezet. De regeeringstroepen leden aan zienlijke verliezen aan 'dooden en gevan genen. Ook het materiaal, dat de recht- schen in handen viel is enorm. Voor zoo ver tot nu toe bekend is werden 600 doo den gevonden, verder werden zes stukken geschut, een kabelballon, verscheidene telefooncentrales, een duizendtal geweren en een groote hoeveelheid ander materieel buitgemaakt. In een Intendance depot werd een groote hoeveelheid levensmidde len gevonden. Tenslotte werden nog vier honderd krijgsgevangenen naar Vittoria gebracht, terwijl dertig gewonde krijgsge vangenen in de hospitalen werden opge nomen. In de stellingen van den Viajd werd een knaap van veertien jaar gevon den, die meedeelde, dat hij aan zijn fami lie in Asturie was ontrukt en gedwongen was mee te vechten. Omdat hij dit weiger de werd hij door zijn eigen kameraden ge wond. Aan het front van de achtste divisie in Asturie werden vuurgevechten geleverd. Van de divisies Avila en Soria valt niets te melden. Ook Zaterdag hebben Mola's troepen hun operaties in het Baskenland met suc ces voortgezet. Het leger werkt op het oogenblik in twee groote formaties, één ten Noorden van Villareal en één in de richting van Eibar. Bij hun opmarsch naar Durango heben de opstandelingen sterke stellingen bezet tegenover den berg Am- boto in het Zuiden en het Westen. De rechtsche luchtmacht in dezen sector is wederom actief geweest. Zaterdagmiddag deelde de raad voor de verdediging van de hoofdstad het volgen de mede De rechtschen hebben zeer krachtige aanvallen ondernomen in den sector Mo- rata de Tajuna en zijn met zware verliezen afgeslagen. In den sector van den weg naar La Coruna zijn de regeeringstroepen twee kilometer gevorderd in de richting van Colmenarejo en Torrelodones. Aan het front van Guadalajara wordt op den weg naar- Aragon een hevig artillerievuur on derhouden. De minister van oorlog heeft een de creet uitgevaardigd, waarin hij allen Spaanschen onderdanen, die in het buiten land verblijf houden en behooren tot de onder de wapenen geroepen lichtingen, doet weten, dat zij gehouden zijn zich bin nen den korst mogelijken termijn op Spaansch regeeringsgebied aan te melden om ingelijfd te worden bij het leger. De actie van de luchtvaart der regeering. Het ministerie van marine en luchtvaart deelt mede, dat tien vliegtuigen van de regeeringsluchtvloot gisterochtend 80 bommen hebben geworpen op het vlieg veld Naval Moral Delamata en op het station van Talavera. Dit laatste vooral werd. ernstig beschadigd. Ook werden bommen geworpen op het station Baides, waar juist een trein stilstond. Te half zeven in den avond werd na een aantal verkenningsvlchten aan het Somosierra- front een veertigtal bommen geworpen op een marcheerende kolonne van de opstan delingen, waarbij dertig vrachtwagens en vijf snelle wagens waren ingedeeld. Het dorp Obegordo werd door de toe stellen van de regeering, welke op geringe hoogte vlogen, met mitrailleurs bestookt, meer dan vijfduizend vuurstooten werden afgegeven, de schade was zeer aanzienlijk. Zaterdag hebben acht jachtvliegtuigen van. de regeering een gevecht geleverd met vier toestellen van de opstandelingen, twee opstandelingen werden omlaag ge schóten. Zondag heeft een bombardements-esca- drille, vergezeld van jachtvliegtuigen, met succes het station en het mijngebied van Puebla Nueva del Terrible gebombar deerd. Verklaringen van Companys. Companys heeft Zaterdag de vertegen woordigers van de pers ontvangen en hun een nota voorgelezen betreffende de op lossing van de regeeringscrisis. In den aanvang van deze nota geeft Companys uiting van zijn dankbaarheid jegens Tar- radellas voor zijn ijverige demarches der laatste dagen voor de vorming van een nieuw kabinet. Vervolgens roept Companys in zijn nota op tot eenheid en zegt daarbij o.m. het volgende: „Onze strijd is geroepen een onmiddellijke invloed uit te oefenen op den opmarsch der menschheid. Naar den weg van vrede, beschaving en vooruit gang. Wanneer wij de overwinning in gevaar zouden brengen tengevolge van onze twisten of door gebrek aan duidelijk inzicht in de huidige toestanden, welke een schande zou dat zijn voor de leiders van het politieke en sociale leven van ons volk, welk een verpletterende verant woordelijkheid voor allen voor de ge schiedenis". Companys voegt hier vervolgens aan toe, dat het leger der opstandelingen dat een nederlaag lijdt voor Madrid en op alle fronten der republiek, thans in Cata- lonie zyn traditioneele haat tegen dit land zou willen bevredigen en dat er bij gevolg eenheid moet heerschen tusschen allen en dat allen zich snel moeten voor bereiden voor een oplossing der dringen de problemen, die door den oorlog opge- worpen worden. Verder zei Company nog: „Uit naam van Catalonie, uit naam van de revolutie, en de republiek, eisch ik eenheid en soli dariteit van alle antifascistische krachten. Terwijl de inspanning wordt voortgezet ten gunste van een oplossing der tegen woordige geschillen, vraag ik dat den raad, dien ik heb laten aanstellen, ge hoorzaamd zal worden en dat geen enkele stem zal verheffen om te herinneren aan de voorbije twisten noch om een enkele bedekte bedreiging uit te spreken. Geheel Catalonie is aan de zijde van den presi dent en de regeering." Tenslotte deed Companys mededeeiing van de samenstelling van het nieuwe kabinet, dat vanavond voor het eerst zou bijeen komen. Het kabinet, aldus Companys, zal volledig gezag hebben en de onderhandelingen over de vorming van een definitief kabinet zullen worden voort gezet. f De nota van Companys is door de radio uitgezonden. Een kalme dag. Uit rechtsche bron deelt men mede, dat de dag van Zaterdag in volkomen kalmte is voorbij gegaan. De soldaten hebben rust gehad. Het te San Sebastian verschijnende dagblad Diario Vasco schreef gisteren, dat de troepen de onlangs veroverde stellin gen hebben versterkt. DE TOESTAND IN MAROKKO. Troebelen in Elksar? Hardnekkig doet te Tanger het gerucht I de ronde, dat eergisteren troebelen zouden zijn uitgebroken in Elksar, waar schoten gehoord zouden zijn en waar een buis I Een D.C. 3-machine zoek? Ernstige ongerustheid omtrent een voor Nederland bestemde machine. De N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek, vertegenwoordigster voor Europa van de Douglas Aircraft Company te Santa Monica, Californië, bericht ons, dat eenige ongerustheid bestaat omtrent een Douglas-vliegtuig, type D.C.-3, dat bestemd is voor de K.L.M. Het betreft hier het vijfde vliegtuig van de serie van elf D.C.-machines, welk vliegtuig van de Douglas-fabriek te Santa Monica zou worden overgevlogen naar het vliegterrein North Beach in de nabij heid van New York. Deze vijfde machine heeft Zaterdag jJ. om tien uur v.m. het vliegterrein te Santa Monica verlaten, en wordt sindsdien ver mist. Het transport van dit vliegtuig werd door de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek opgedragen aan de Douglas Aircraft Company en geschiedt voor risico van Dou glas op dezelfde wijze als vroeger plaats vond met de D.C.2-vliegtuigen voor de K. L. M. en andere Europeesche afnemers en zooals ook thans met de eerste vier D.C.3- toestellen voor de K.L.M. heeft plaats ge vonden. De bemanning bestaat dan ook niet uit Nederlanders. Nadere gegevens omtrent wie aan boord zijn en omtrent het lot van hen en van het vliegtuig, zijn op het oogenblik nog niet bekend. Nader, vernemen wij, dat het hier be treft de PJL—A.L.P., de „Pluvier". De eerste piloot van dit toestel is de heer Moser, de tweede Wollfolk. Er zijn voorts zes a zeven passagier* aan boord, naar men aanneemtDouglas- employes, of familieleden van hen. door een bom zou zijn vernield. Volgens inboorlingen treedt in de steden der na burige zone onrust aan den dag en' is daar de controle op alle bewegingen der bevol king, zoowel de daar wonende als de reizende personen nog niet zoo streng geweest. Een deel van het Tangersche publiek protesteert tegen de arrestatie van een Spaansch telegraafambtenaar, die er van beschuldigd wordt in zijn kamer met een revolver een Italiaansch zeeman te hebben gewond tijdens incidenten op 25 Maart. Arrestatie van 29 „Amerikanen", die dienst wilden nemen b|j Spaansche regeeringstroepen. Een groep Amerikanen, die beweerden naar Frankrijk te zijn gekomen om een bezoek te brengen aan de Parijsche we reldtentoonstelling en te Havre waren aangekomen, is gistermiddag door de gendarmerie te Muret aangehouden, toen zij zich naar Foe en de Spaansche grens begaven. Het schijnt dat deze „toeristen" negen en twintig in getal, Amerikaansche vrijwilligers zij, die dienst wilden nemen bij de troepen der Spaansche regeering. Zoodra bekend werd, welken weg zij zou den kiezen, werden door de gendarmerie versperringen opgericht. Na hun aanhou ding werden de toeristen overgebracht naar Toulouse, waar zij zijn ingesloten. Een internationaal gezelschap. Nader wordt gemeld, dat dit gezelschap reizigers de aandacht van de politie had getrokken. Om elf ur gisteravond wilden zij nog per autobus uit Toulouse vertrek ken. Deze autobus werd bij Muret door een versperring tot stilstand genoopt. De aangehoudenen zijn in staat van be schuldiging gesteld overeenkomstig de creet, waarbij het vertrek van vrijwilli gers naar Spanje verboden is. Alle aan gehoudenen zijn vreemdelingen, die in het bezit zijn van geldige paspoorten. Tot het gezelschap behooren een Fin en eenige vrijwilligers van Duitsche noorsprong. Spaansch stoomschip aange houden; de haven van Boucau binnengebracht. Het Spaansche stoomschip Asarta, dat in den loop van gisteravond de. haven van Bayonne had verlaten zonder te voldoen aan de voor vertrekkende schepen gel dende verplichtingen, werd aangehouden. Het schip moest de haven van Boucau binen gaan, waar het aan een onderzoek werd onderworpen. Spanje en de Islam; Franco spreekt tot Mohammedanen. In het Alcazar van Sevilla heeft gene raal Franca gisteren 400 pelgrims uit Mekka toegesproken. Tot de aanwezigen behoorden de Vizier Abdel Kader en de Italiaansche gezant, Cantalupo. Franco herinnerde aan de historische banden, welke Spanje en den Islam verbinden. „Spanje en de Islam", zoo zeide hij o.a.: „waren steeds landen die elkaar het best begrepen".

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1