Jiuüst m Wetenschap Hands en Juin&oum ChesterfieldBlackbum Rovers 04 Coventry City—Sheffield United 2—0 Doncaster RoversBarnsley 01 Fulham—Bradford 0—0 Nottingham ForestBlackpool 11 Plymouth Argyle-Tottenham Hotspur 22 SouthamptonNorwich City 31 Swansea TownWestham United 00 Zwemmen. Nieuw wereldrecord van Ragnhild hveger. Rie Mastenbroek's eenige wereld record met 4.3 sec. verbeterd. Weer heeft het phenomenale jonge Deensche zwemstertje Ragnhild Hveger een wereldrecord op haar naam ge bracht. En weer is een van de Neder- landsche records, dat er aan moest ge- looven. Tijdens de zwemwedstrijden te Kopenhagen heeft mej. Hveger het we reldrecord over 400 meter rugslag voor damès, dat Rie Mastenbroek op 28 Dec. 1936 met een tijd van 5 min. 48.8 sec. te Rotterdam op haar naam had gebracht, met niet minder dan 4.3 sec. verbeterd en gebracht op 5 min. 44.5 sec. Het acht ste wereldrecord van het Deensche zwemstertje. Ragnhild Hveger heeft hiermede ook het Europeesch record op haar naam gebracht, dat Rie Mastenbroek door haar wereldrecord eveneens had gevestigd. Wederom is een Nederlandsch dames-re cord in handen van Ragnhild Hveger geval- Raghrhild Hveger len. Het trotsche en eenige wereldrecord van onze veelvoudige Olympische kampioe ne Rie Mastenbroek is verbeterd en Ragn hild Hveger is hiermede aan haar achtste wereldrecord gekomen, hetzelfde aantal, het welk ook Willy den Ouden in haar besten tijd bereikte. Maar zeer waarschijnlijk zal de Deensche zwemster ook in dit opzicht een nieuw record vestigen, want dat dit het laatste wereldrecord van het wondere meisje zal zijn, is op grond van haar huidigen vorm niet aan te nemen. Bij vrijwel eiken wedstrijd, waaraan zij deelneemt, wordt er een wereldrecord gebroken en soms zelfs wel meer. Nederland bezit thans nog slechts tien we reldrecords, terwijl er nu negen op naam van twee Deensche zwemsters staan. Acht op naam van Ragnhild Hveger en het we reldrecord over 1500 meter borstcrawl op naam van Grete Frederiksen. De Nederland- sche hegemonie in de dameszwemwereld, tot voor kort nog zoo sterk, is thans wel zeer zwak geworden. Rie Mastenbroek is thans nog slechts „ge deeltelijke" wereldrecordhoudster, n.1. in het wereldrecord over 4 x 100 meter estafette borstcrawl. Motoren. DE DUYNRELL-RIT UI. Dick Eysink eerste in de zware klasse. De Duynrell-rit III de eerste in 1937 is evenals zijn voorgangers weer een groot succes geworden voor de organisatoren, de motorclub Wassenaar en omstreken, voor de Kon. Ned. motorwielrijdersvereeniging en tenslotte voor de motorsport in het alge meen. Wel dreigde de, regen 's morgens roet in het eten te gooien, maar van invloed op de terreingesteldheid was dit niet. Integen deel, de grond was prachtig vast en vertoon de in het geheel geen doorweekte, noch mul le plekken. Slechts de belangstelling van de zijde van het publiek was iets minder dan de vorige keer, hoewel we het aantal toeschouwers nog wel op eenige duizenden schatten. Zeer groot was de deelneming reeds des ochtends in de oefenklasse, waar de rijders elkaar op leven en dood bekampten. Vooral in de lilliputter-klasse (tot 125 c.c.M.) werd een hevige strijd gevoerd tus- schen Duysters en Kaufmann, beiden op D. K.W., welke tenslotte door den eerste werd gewonnen. Ook in de zwaardere klassen werd mooie sport gezien, welke ondanks den regen, door de toeschouwers naar waarde werd geappre cieerd. Het groote evenement vormde echter de wedstrijdklasse, die des middags startte en vooral toen de regen ophield, stroomde het motor-lievend publiek in grooten getale naar het landgoed van graaf van Zuylen van Nijevelt. In de 500 c.c.M.-klasse wist Dick Eysink zijn reputatie te handhaven, doch hij werd gevaarlijk bedreigd door zijn stalgenoot Re- nooy, die zelfs eenige ronden de leiding had en tenslotte enkele seconden na Eysink de finish passeerde. Minder strijd boden de 350-ers, waar van Rijn op Sunbeam gemakkelijk eerste werd. In de 250 c.c.M.-klasse wist de Hagenaar H. van Banning op Triumph te zegevieren, maar had de Velocette van Moejes tijdens den wedstrijd niet den geest gegeven, dan zou de uitslag wel eens anders hebben kun nen luiden. Een dergelijk geval speelde zich ook in de 125 c.c.M.-klasse af, waar de motor van Ver- kerke het niet tot het einde kon uithouden, J. C. Schravendijk uit Haarlem op DK. W. werd nu eerste. In de zijspanklasse was de deelneming zeer gering. Er waren slechts drie rijders, waarvan er een met een twintig jaar oude „Indian 4" niet als een serieuzen mededinger kan wor den beschouwd. Dat het beestje het tot het eind vol hield was op zichzelf al een presta tie. Van de teams kwam als gewoonlijk niet veel terecht. Van de provinciale teams be reikte alleen Zuidholland met de rijders C. den Haan, H. van Banning en M. Holshei- mer de finish, waardoor dit team automa tisch winnaar werd. De clubteams vielen allen uit. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. De A. S. V. heeft haar trainingsrit voor het zomerseizoen ingezet met een rit over 48 K. M. voor de A- en B-klasse. De C- klasse reden 32 K. M. De A-klassers had den 1 uur en 28 minuten, de B-klasse 1 uur en 33 minuten noodig, terwijl de C-klasse 1 uur en 10 minuten over de 32 K. M. deed. Deze tijden zijn goed te noemen, aangezien er een strenge wind op de vlakte stond. De uitslag was als volgt:: A-klasse: 1 J. de Koning; 2 P. Zandvoort; 3 Groe- newoud Kramer; 4 W. Harms; 5 W. de Zeeuw; 6 Jb. Kager. B-klasse: 1 J. de Boot; 2 J. Ottenbros; 3 J. Küsch; 4 W. Brand; C. Klaver bandenpech. C-klasse: 1 W. Slot; 2 J. Nierop; 3 C. de Koning; 4 G. Stuffes; 5 J. Alles; 6 Pr. Hiemstra; 7 Jb. Stroet; T Eil Harms. Waar blijven de andere renners? Komt de trainings-ritten mee rijden, het bestuur verdient dat ten volle! WIELERCLUB „ALCMARIA". Onder zeer groote belangstelling en bij zonder gunstige weersomstandigheden hield „Aicmaria" Zondag haar sprint wedstrijden. Deze dag was weer één van uitstekend gehalte en sportiviteit, welke ook zeer zeker in den smaak is gevallen van het zeer talrijk publiek. De renners hebben zich zonder uitzonde ring uitstekend verweerd en kunnen op goede prestaties terug zien. In dezen wedstrijd bleek zeer duidelijk, dat er nog jongens zijn, die het sprinten nog lang niet goed kennen en nog niet goed bekijken. Deze jongens hebben van dezen wedstrijd veel kunnen leeren en wij hopen van harte, dat zij er een les aan zullen nemen, want het komt in heel veel races zeer goed van pas. Het is ondoenlijk alle serie's afzonderlijk te vermelden, waarom wij zullen volstaan met den einduitslag. Ook kunnen wij geen bijzondere presta ties vermelden, daar zeer vele hiervoor in aanmerking komen. De uitslag was dan als volgt: A-klasse: 1. J. Pronk; 2. J. Derksen; 3. A. Bosma, H. Mulder en Th. Pronk met gelijk aantal punten. B-klasse: 1. E. Bos; 2. P. Evers en J, Holle beek, gelijk aantal punten; 4. C. Duinmaeyer; 5. C. Kuilboer. C-klasse: 1. Jos. Bruin; 2. N. Balvers; 3. Wester; 4. P. Vos en Spanjaard, gelijk aantal punten. Paarden. SPRINGCONCOURS DER KENNEMER RIJSOCIETEIT. Om den Johanna's Hof-beker. Onder vrij groote belangstelling en met een zeer mooie deelname heeft Zaterdag middag in den spring-tuin bij Johanna's Hof het j aarlij ksche springconcours van de Ken- nemer Rijsociëteit plaats gehad, waaraan dit keer een bijzondere attractie verbonden was, omdat er een wisselbeker verreden werd. De heer Heek, van het bekende restaurant Johanna's Hof te Bakkum had een zeer mooien beker beschikbaar gesteld, de Johan na's Hof-beker, die twee jaar achtereen of totaal drie maal moet worden gewonnen. De technische commissie had een zeer mooi parcours samengesteld, waarbij de ver schillende hindernissen, die den springtuin vullen, van plaats veranderd waren en aan gevuld met enkele zwaardere obstakels. Door een drietal dubbel te laten springen, bestond het parcours uit 12 hindernissen, lichte en zware, o.a. een dubbelsprong. Het begin was niet hoopvol, verschillende ruiters moesten wegens drie maal weigeren worden uitgebeld en wel meest bij den niet- aangeleunden dubbelsprong. Elan, zeer goed door een dame gereden, was de eerste die een foutloos parcours reed, zeer gewillig en met een esprit, zijn naam waardig, ging de brave vlot over de hindernissen en een ap plaus beloonde de amazone die den ban opende voor meerdere foutlooze parcoursen. Norman was de tweede, dié het hem lever de en zijn ruiter had de voldoening het lastige paard snel rond te brengen. Snaps leek het ook vlot en safe te doen, maar de He hindernis werd zijn berijder noodlottig: een kleine aarzeling, een snel wegdraaien van Snaps en zijn baas kon vanaf den grond gaan kijken hoe hoog zoo'n paard eigenlijk wel is. Nadat snel weer opgestegen was, wer den de beide laatste obstakels vlot genomen, maar met acht strafpunten kon de ruiter het goede werk verder afkijken. Siegfried was de derde, die zyn baas in de tweede ronde werkte en de laatste die evenzoo deed, was Carola, terwijl Puck zijn rijdster een geweldige teleurstelling bezorg de door de laatste hindernis, na een foutloos parcours, drie keer te weigeren, zoodat ze helaas uitgebeld moest worden. Ook Caprice kon het niet tot een foutloos einde brengen. De vier foutloozen moesten dus oversprin gen, over verhoogde obstakels en op tijd, terwijl fouten in tijdfouten omgezet werden. Elan werd door zijn dame weer het eerst rondgebracht, met een enorme snelheid ver trok het dier en als een vogel scheerde het over de latten. De snelle pace bleek echter te veel gevergd te hebben, de laatste twee hindernissen gingen om en met acht fouten kwam Elan thuis. Ook Norman kwam er niet beter af, verschillende fouten werden zijn deel. Siegfried was zeer snel en safe, van de verhoogde hindernissen trok het mooie dier zich niets aan en goed gereden kwam hij met een blanco strafregister aan de finish, alzoo een mooie kans makend. Als laatste startte Carola, op prachtige wijze gereden door den heer Riem, voorzit ter der Kennemer Rijsocieteit. Met groote galopsprongen ging het op de hindernissen af en ook hij leek foutloos rond te komen. Het laatste hek was hem noodlottig, 4 fou ten. Maar Carola was zoo snel rond geweest, dat ook die vier strafseconden hem niet van de eerste plaats konden verdringen, in een totaal tijd van 1 minuut 21 seconden werd de heer Riem eerste. Voorwaar een ver diend, luid toegejuicht succes. Voor dit individueele springconcours had een concours voor sauts-couplé's voor heer en dame plaats. Uitslag: 1. CarolaElan, 2, SiegfriedQuick, 3. SnapsPuck en Nor manBob, terwijl de strikkenrit voor da mes als resultaat had, dat de berijdster van Elan eerste, van Quick tweede, van Bob der de en van Puck vierde werd. In Johanna's Hof werden de verschillende prijzen, medailles en linten uitgereikt, ter wijl de heer Riem onder veel applaus de Johanna's Hof-beker in ontvangst had te ne men, waarna het einde kwam van een der mooiste wedstrijddagen door de K.R. tot nu toe gehouden. ARABISCHE PAARDEN. Op de boerderij Het Vogelwater in de duinen te Bakkum heeft gisteren een blijde gebeurtenis plaats gehad. De aan den heer J. C. Weber te Heiloo toebehoorende Ara bische volbloed merrie Najadie heeft het leven geschonken aan een veulen, dat door zijn afstamming zeker de aandacht zal trek ken. De heer Hoyer uit Rotterdam, een des kundige op het gebied van Arabische paar den, was zoo vriendelijk ons eenige bijzon derheden te vertellen. De moeder Najadie is van den stam Manachi Ibn Se Beyel, en een afstammeling van de Australische kampioene Najadie Shazada, een Nejma Manachi, die in Aus tralië The Wonder Horse of Australia wordt genoemd. Najadie is gefokt in Centraal-Arabië, door wijlen Emir Ibn Raschit van Hal Nedjd, een beroemd paardenfokker. De vader van het veulen is de bekende Akal, een Obayan Sherrak, die o.m. in één galop een afstand van 50 K.M. in 3 uur en 14 minuten aflegde onder een last van 94 K.G. Het dier is eigendom van den heer Barlagen uit Groningen. Het veulen dat den naam zal dragen van Safy, een Arabisch woord voor „de Ras zuivere", is een mooi vosje met een kleine kol en een sokje aan de beide achtervoeten. Tevens is gister aangekomen in „Het Vogelwater" een 31/2-jarige Arabische merrie, die H. M. gezant te Djeddah ten ge schenke heeft gekregen van Emir Ibn Saoed. Het dier, dat een zeer mooi paard is, heeft den schoonklinkenden naam van As Saidah, hetgeen de Gelukkige beteekent. En zoo is dan op het oogenblik Het Vogel water een centrum van Arabische paarden, vooral omdat er nog een hengst van een Amsterdamsch medicus is. Laten we hopen, dat Najadie en haar Safy haar baas nog veel geluk zullen brengen. Hockey. ALKMAAR Hl—HARLEKIJN II 0—2. Een koude douche. Alkmaar III heeft gisteren twee malen den bal in eigen doel zien verdwijnen zon der zelf een tegenpunt te kunnen maken. Daar Alkmaar III bij de vorige ontmoeting met 53 gewonnen heeft, is deze 20 ne derlaag dus wel eenigszins een koude douche geweest. Hoofdzakelijk is dit wel te wijten aan de verzwakte samenstelling van het Alkmaar- sche elftal. De invallers deden zeer zeker hun best, maar bezitten toch nog veel te weinig routine. Daarbij komt nog dat het veld, meer over eenkomst vertoonde met een pas geploegd bouwland dan met een behoorlijk hockey veld. Het achter-trio van Alkmaar, waarin vooral de links-back uitstekend werk heeft verricht, treft zeker geen schuld waar het deze nederlaag betreft, doch het is meer te zoeken in de halflinie, terwijl de voorhoede, enkele goede aanvallen daargelaten, ook niet veel moois te zien gaf. Laten we hopen dat Alkmaar in den laat- sten wedstrijd van dit seizoen tegen Am sterdam VI, tenminste een gelijk spel zal behalen, maar dan moet er ook flink aan gepakt worden. Kegelen. De Alkm. Kegelbond kampioen van N.-Holland. Inderdaad, zelden hebben we een zóó groot aantal kegelaars (ters) aanwezig ge zien bij de opening van een of ander con cours, al is 't een feit, dat de Alkm. Kegel bond zijn 30-jarig bestaan herdacht. Dat zijn eminente voorzitter, de heer Joh. Diepen, tevens 30 jaren deel uitmaakt van 't bondbestuur is hieraan zeker niet vreemd geweest. 't Was dan even na 1 uur toen gistermid dag de heer Diepen de talrijke aanwezigen hartelijke woorden van welkom toesprak, zijn vreugde uitende over de groote opkomst. In 't bijzonder dankte spr. den burgemeester van Alkmaar, den heer C. v. d. Graaf, lid van 't Hoofdbestuur van den Ned. Kegel bond, zoomede de afgevaardigden van de bonden Amsterdam, Haarlem en den Helder voor hun aanwezigheid. De heer Diepen memoreerde nog, dat de clubs „De Unie", „de Club", „Z.E.K.Z.?", „Onze Club" en „Koekoek" tevens 30 jaren den A.K.B. ot grooten steun zijn geweest en bracht hulde aan de heeren mr. J, P. Bos man, dr. G. Straver, mr. C. A. de Groot en H. Buys, die eenzelfde aantal jaren lid van den bond zijn. (Ook de heer Diepen zelve, zooals de lezer zal hebben begrepen!) Vierden we ons eerste lustrum met 48 leden, thans, aldus de voorzitter, tellen we 24 clubs met ruim 300 leden. Ook de maatschappij „De Unie", die den A.K.B. altijd ter wille is, werd een woord van dank gebracht, alsook den heer C. A. Witte, gérant van de Unie, die immer uit stekende zorgen aan banen zoowel als mate riaal besteedde. Den heer G. Oostinga, secretaris van den A.K.B., werd een bronzen kegelaar op voet stuk aangeboden ter gelegenheid van 't feit, dat hij als scriba van den bond gedurende een 5-tal jaren zooveel arbeid heeft ver richt, welke geste een dankbaar applaus ontlokte. Dank bracht de heer Diepen aan alle schenkers van de vele fraaie bloemstukken, in 't bijzonder aan de kegelopzetters, die niet alleen den bond doch ook den heer Diepen zelve met een schitterende bloemenmand vereerden. Met den wensch, dat de wedstrijden in alle opzichten zouden mogen slagen, eindigde de A.K.B.-voorzitter zijn gloedvol uitgesproken rede. Alkmaar's burgemeester, hierna het woord verkrijgende, deelde mede gaarne gevolg te hebben gegeven aan de uitnoodiging om bij de opening van de wedstrijden van 't 6e lustrum van den A.K.B. aanwezig te zijn. Spr., die zelve ook de kegelsport beoefent, gewaagde van de gezelligheid, die deze al oude sport kenmerkt en sprak, namens 't gemeentebestuur, den wensch uit, dat de A.K.B. onder bezielende leiding van 't bonds- bestuur, nog vele jaren een eerste plaats zal mogen innemen in Alkmaar's verenigings leven. maarsche kegelaars (ters), bood den heer sterdamschen Kegelbond, complimenteerde 't A.K.B. bestuur voor de wijze, waarop het bijna eenzelfde aantal kegelaars levert als 't zooveel groote Amsterdam en wenschte tevens, dat de wedstrijden een gunstig ver loop zouden hebben. Ook de heer Everhards namens den Hel- derschen en de heer v. Maris namens den Haarlemschen Kegelbond feliciteerden den jubileerenden bond en gewaagden van de vriendschappelijke verstandhouding tusschen de bonden onderling. Dr. G. Straver, sprekende namens de Alk- maarsche kagelaars(ters), bood den heer Diepen een fraai bewerkt jubileumboek aan (waarin, in clubverband, alle A.K.B.-leden hunne (hare) handteekening hebben ge plaatst) zoomede een zilveren kegelaar op voetstuk, als bewijs van waardeering en hoogachting jegens hun voorzitter. Spreker memoreerde nog een voorval uit vroeger jaren en schreef den groei en bloei van den Alkm. Kegelbond voor 't grootste deel op rekening van zijn energieken voor zitter. Aan mevrouw Diepen werd een keu rig bloemstuk aangeboden. Nadat de heer M. Jimmink namens de club van Jo Diepen (Koekoek) zijn voor- ziter toewenschte, dat hij nog vele jaren den leid Koekoek zoowel als van den A.K.B. mocht zijn, verkreeg de' heer C. v. d. Graaf (Rotterdam) namens den Ned. Kegelbond het woord. Spr. roemde den steun, welken de N.K.B. steeds van kegelend Alkmaar mocht onder vinden en wijtte 't voor een groot deel aan 't energiek doorzettingsvermogen van den heer Diepen, dat 't verkegelen van 't bonds- kampioenschap van Nederland thans wordt voorafgegaan door het vérkegelen van districtsbondenwedstrijden. Haarlem, aldus de heer v. d. Graaf, zou voor Nrd.-Holland de première dezer wedstrijden hebben ver kregen doch, sportief als de Haarlemsche kegelaars zijn, werden deze wedstrijden Alkmaar toegewezen. Met recht dus „van Alkmaar begint de Victorie". Namens den Ned. Kegelbond opende spr. het Provinciaal concours van den Alkm. Kegelbond. Op banen 5 en 6 hadden allereerst de districtsbondenwedstrijden plaats; bij loting werd bepaald, dat Alkmaar 1ste, Amsterdam 2de, Haarlem 3de en Den Helder 4de zou gooien. Nadat de eerste helft van dezen wedstrijd was verkegeld, was de stand al dus: Alkmaar 705, Haarlem 630, den Helder 604 en Amsterdam 569 hout (in 100 ballen). Het mooiste cadeau! 't Eindresultaat bracht 't mooiste ge schenk, wat 't Alkmaarsche 10-tal zijn jubi leerenden bond kon aanbieden: een gedeci deerde overwinning met 1410 hout (dus ruim 7 per worp). Haarlem behaalde 1196, Amsterdam 1170 en Den Helder 1153 hout. Door deze overwinning komen onze stadge- nooten derhalve in Mei in Utrecht, met nog 5 districtskampioenen uit in een wedstrijd om den allerhoogsten landstitel! Voorwaar een fraai resultaat. De gespecificeerde cijfers der Alkmaar- ders luiden als volgt: M. Jimmink baan 5: 70, baan 6: 74 153, M. Olie 68 -f 64 132, C. A. Witte 73 67 140, J. de Bakker 72 67 139, G. J. Genefaas 60 81 141, C. H. de Lange 77 64 141, J. Eickholt 73 66 139, J. v. Spanje 62 67 129, C. v. Wijn- gaanden 72 71 143 en A. Köllmann 68 85 153. Hoogste korpsgooier A. Köllmann 153 (50 tr.) en M. Jimmink 153 (49 tr), beiden Alkmaar. Van de andere wedstrijden vermelden we nog, dat de eerste 5 negens door den Alcma- riaan J. de Bakker zijn geveld (vaste baan). De jubileumwedstrijd Heeren staat met 83 genoteerd de heer Brouwer (Schagen). Jubileum Dames 75, mevr. Hoogland (Am sterdam). Hedenavond! 't Rooster voor den korpswedstrijd luidt voor hedenavond: Onder Ons I (Alkmaar) afd. A en Onder Ons Dames. Alles of Niets I (Amsterdam) afd. A en id. II afd. B. Cubo I (Alkmaar) afd. A en id. II afd. B. Richten en Rollen I (Haarlem) afd. A en id. II afd. B. Twee Duifjes I (Amsterdam) afd. A. De Burg I (Alkmaar) afd. A. en id. II afd. B. E.V.A. I (Den Helder) afd. A en id. II afd B. Unie I (Alkmaar) afd. A. In afwijking met vroeger jaren vermelden we nog, dat de banen gedurende de geheele week vanaf 7 uur n.m. geopend zijn en a.s. Zondag vanaf n.m. 1 uur. „KUNST VOOR ALLEN" TE BERGEN. Het Waleson kwartet-strijkkwartet ge vormd door de heeren Dick Waleson Nap, de Klijn, Pièrre Saliauxen Guillaume Hes- se neemt niet slechts in het Neder landsch muziekleven een eerste plaats in, maar wordt ook in het buitenland zeer geroemd. Door de bemoeiingen van de artistieke leiding van „Kunst voor Allen" alhier had men het voorrecht j.1. Vrijdagavond in het Oranje hotel dit, uit vier kunstenaars be staande kwartet te hooren in compositie'* van Haydn, Bartok en Divorsjaak. Van Haydn speelde men het kwartet opus 74, no. 3, een, evenals alles wat Haydn schreef frisschen compositie, met een aan doenlijk Largo asfaï als tweede deel, dat een Religioso zou kunnen zijn en een geestige Finale. 't Duurde niet lang of men maakte uit het samenspel op dat men met echte, ware kunstenaars te doen had. Het Waleson- kwartet houdt zich behalve met de beoefe ning van het klassieke repertoire ook be zig met de compositie's van de modernen. De, op het gebied van het strijkkwartet verschenen werken van componisten der twintigste eeuw heeft sterk de aandacht van dit ensemble, en het kon daarom geens zins verwonderen dat men voor de uitvoe ring alhier ook aan een modern componist een plaats op het programma inruimde. Alzoo werden we in kennis gebracht met het tweede kwartet in 1917 ontstaan van Bela Bartok, één der meest vooruitstreven de componisten van dezen tijd, die ook voor de folklore van zijn vaderland Hongarije veel gedaan heeft. Van Haydn tot Bartok is een groote sprong en om die sprong wat gemakkelijker te maken, gaf de heer Waleson de eerste violist van het kwartet eerst een korte toelichting van den inhoud van het kwartet, men speelde enkele gedeelten voor in ver band met die toelichting, die er zeker toe bijgedragen heeft, het volgen van dit num mer te vergemakkelijken, al kon men bij deze eerste auditie niet alles begrijpen. De heer W. wees dan op de klassieke bouw van het Moderato, waarvoor Haydn en Mozart als voorbeeld konden dienen, maar, de inhoud verschilt enorm bij het werk dier oude meesters. Verder sprak hij over het rhytmisch element van het „Allegro molto capriccioso", en over de harmonisatie van het „Lento". De toevoeging „Capricioso" aan het Alle gro Molto hielp veel bij het luisteren naar dit tweede deel, en bij het „Lento", het slotdeel waarvan ik het meest genoten heb komt het mij voor dat de componist deze muziek schrijvende, alles om zich-' heen vergat, en zich uitsluitend verdiepte in zijn werk. Met het kwartet opus 51 van Divorsjaak o.m., bevattende een kleurrijk tweede deel (Dumka) en een uitbundige Prestissimo finale eindigde deze zeer schoone muziek avond, waarop het goed opgekomen publiek op enthousiaste wijze zijn bewondering geuit heeft voor de prestaties van dit vier- ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Heden werd onder voorzitterschap van den heer dr. A. J. Verhage in het Krelage- huis te Haarlem de 183e algemeene verga dering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur gehouden. In zijn openingsrede memoreerde dr. Ver hage o.m. het over1 ij den van de heeren A. Teeling, te Akersloot, Nic. Roozen te Eg- mond en B. Hilbers te Beverwijk. Na een woord van welkom aan de aan wezigen kwam dr. Verhage tot het voor ontwerp landbouw-ordeningswet. In dit verband wilde spr. waarschuwen tegen het geven van een duurzaam karakter ook aan maatregelen, waaruit op den duur nadeelen moeten voortvloeien. Het is zonder twijfel toe te juichen dat als maatregelen moeten gehandhaafd de uitvoering ervan en de ervoor te treffen verordeningen in handen van het georgani seerde bedrijfsleven worden gelegd. Het be drijfsleven kan en moet zelf de zaak in han den nemen, evenals het zelf moet beoor- deelen, of- en zoo ja, welke maatregelen noodzakelijk zijn. Een zeker overheidstoe zicht hierop, is, met het oog op het algemeen belang, niet te ontberen en kan naar spr.'s meening ook niet afgewezen worden. Ook bij het aanvaarden van de gedachte van overheidstoezicht is dit voor spr. niet een constructie, waarbij men kan zeggen, dat het vak zelf de door dat vak noodig ge oordeelde maatregelen uitvoert. Ook de voorgestelde instelling van een landbouwfonds, dat in de plaats zou treden van het landbouwcrisisfonds, stelt ons voor vragen. Spr. haalde hier voorbeelden van aan. Over de vraag, of de huidige crisismaat regelen nog gehandhaafd moeten blijven, zal tijdig een buitengewone algemeene vergade ring der vereeniging worden gehouden. Spr. hoopt, dat de argumenten, die er voor en er tegen zullen worden aangevoerd, met een koel hoofd tegen elkaar zullen worden af gewogen. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 4 tot en met 10 April, behoudens tusschen- tijdsche wijziging vastgesteld op 85 cent per K.G. STANIOL (zilverpapier) bedrukken wij óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6