Waar het recht zijn loop heeft. Het groene oog van Baa-AI. akkers Klooster-balsem het wat frisch bij het invallen van de duisternis. Precies half 8 herkent iemand van de groep pers- en cameramenschen-het ge luid van een poliliefluitje. Zouden zij in aantocht zijn Een grijze Cabriolet, uit de richting va:i den Bezuidenhoutschen weg komend, stopt voor 'n zijvleugel. Twee ge sloten auto's houden achter deze auto stil. Een chauffeur stapt uit, spreekt even tot een bediende en stapt dan in. Er zit nog tema.nd in deze auto, die als het Ford- je van prins Bernhard herkend wordt.' In snelle vaart met verblindende lichten trekt de Ford weg gevolgd door de beide andere auto's, nagekeken door H. M. de kpr.ingin, die voor een zijraam even zicht baar was. Dat het nu slechts een kwestie van enkele oogenblikken kan .zijn voelt ieder een. Eindelijk wordt dan het geduld van- de wachtenden beloond. Kwart voor acht zwenkt een groene Ford van.het nieuwste type, een Cabriolet twee onder de kap, het voorplein op. Ge juich klinkt uit aller mond, hoeden gaan de lucht in: het prinselijk paar is aange komen. Blootshoofds zit prins Bernhard achter het stuur. Prinses Juliana zit naast hem. Enkele auto's met bagage volgen. De prinses springt vlug uit de auto, spoe dig gevolgd door prins Bernhard. De koningin begroet haar dochter en schoon zoon op de trap. Voor een zijraam wuiven koningin, prinses en prins nog tot de uit bundige toeschouwers, die naar voren dringen. Dan trekken- de koningin en het jonge paar zich terug en verspreiden de wach tenden zich, innig voldaan het jonge paar in de Residentie terug te weten. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. Mr. Dr. J. in 't Veld geïnstalleerd. Onder groote belangstelling is gister avond de nieuwe burgemeester van zaan dam mr. dr. J. in 't Veld, als zooaanig geïnstalleerd. Aan den oproep gedaan door den bond van vereenigingen voor kunst en sport om bij de komst van den nieuwen burge meester van zijn belangstelling te doen billijken, hadden vele tientallen vereeni gingen van allerlei politieke en godsdien stige richting gehoor gegeven. Toen te 7.08 de trein uit Amsterdam met de familie in 't Veld bij welke zich vele vrienden, vooral it Rotterdam had den aangesloten aan het station aan kwam, zag het in de omgeving zwart van de belangstellenden. Op het perron werd de nieuwe burge meester het allereerst welkom geheeten door het bestuur van den Bond voor kunst en sport, bij welke begroeting de dochter van den secretaris bloemen aanbood. Begeleid door een langen stoet van be- toogende vereenigingen en onder de vroó- lijke tonen van acht muziekkorpsen, reed de familie In 't Veld langs breede rijen toeschouwers naar het gemeentehuis, waar zij plaats nam op het balcon, om het défilé der vereenigingen in ontvangst te nemen. Toen de deelnemers aan der. op tocht op den burcht achter het gemeente huis waren opgesteld, sprak de heer J. J. Koeman, voorzitter van den Bond voor kunst en sport namens de burgerij den nieuwen burgemeester toe en heette hem daarbij hartelijk welkom. Burgemeester In 't Veld beantwoordde deze toespraak met een hartelijk woord van dank voor de luisterrijke ontvangst, welke men hem had bereid. Hij twijfelde er niet aan, of hij zou zich spoedig hier thuis gevoelen. Spr. zeide tegenover de bevolking geen enkel onderscheid te willen .naken politiek of ander opzicht, al zou men van hem niet verzacir.g van eigen beginselen moeten verlangen. Verschil van inzicht zou wederzijdschc waardeering niet be hoeven uit te sluiten. Voortgaande zeide spr. dat zijn voor naamste taak zal zijn de tegenstellingen te overwinnen en alle krachten op het eene gezamenlijke doel, de bevordering van den bloei der gemeente, te richten. Hierna begaf de burgemeester zich met de zijnen naar het gemeentehuis, voor de plechtige installatie. Namens den gemeenteraad, verwelkom de de oudste wethouder de heer ,K. Prins, den burgemeester, complimenteerde hem met zijn benoeming, en installeerde hem, door het omhangen van den ambtsketen, als burgemeester van Zaandam. Burgemeester In 't Veld sprak daarna een rede uit.. Na de rede van den burgemeester is het woord nog gevoerd door wethouder Kan, door burgemeester H. Klerk Jzn. van Krommenie, namens de Zaansche colle ga's en door verschillende leden van den raad namens onderscheiden fracties. Tot degenen, die de installatieplechtig heid bijwoonden, behoorden, wethouder Brautigam van Rotterdam, met den ond, wèthouder mr. A. de Jong en den gemeen tesecretaris mr. M. Smeding, de Rotter- damsche gemeenteraadsleden de Bruin, Meertens en Donker, de hoofdambtenaren van den technischen dienst der gemeente Rotterdam, de Amsterdamsche wethou ders de Miranda en Boekman met oud wethouder E. Polak en het raadslid Fran ken, wethouder H. Ploeg uit Utrecht en de burgemeesters der Zaansche gemeenten, Ook ir. J. W. Albarda, fractieleider der sociaal-democraten in de Tweede Kamer gaf door aanwezigheid van zijn belang stelling blijk. TAXICHAUFFEURS STAKEN. Woensdagochtend vergaderen te Amsterdam de besturen. Een merkwaardige stilte heerschte gister middag laat en gisteravond op de standplaat sen van de blokbandtaxi's. De gewone rijen van stationneerende taxi's, die men dage lijks kan waarnemen bij de stations en op Amsterdam's drukke pleinen, waren ver dwenen. Slechts nu en dan reed een enkele wagen aan, om terstond met een ongedul- digen passagier te verdwijnen. De chauffeurs van de grootste Amsterdam sche taxi-ondernemingen hadden grooten- deels het werk neergelegd. Er heerschte ont stemming onder de chauffeur over de nieu we taxitarieven. Deze zijn 10 cents hooger dan de vroegere. De chauffeurs meenden, dat zij hierdoor minder ritten zouden gaan maken. Bovendien was de nieuwe tarief regeling voor hen onvoordeelig, doordat de taxameters blijven werken volgens het oude tarief, de chauffeurs moeten daarom bij het afrekenen een dubbeltje boven den stand v^an den taxameter berekenen, hetgeen hun fooien niet ten goede komt. In verband mei een en ander willen de chauffeurs een ver hooging van loon. De besturen der verschillende werk nemersorganisaties hebben geen advies ge geven tot deze staking. Deze is spontaan uit gebroken, toen gistermiddag, op den eersten dag, dat de nieuwe tariefregeling in werking was getreden, de avondploegen opkwamen bi,' de maatschappijen Entam en Atax, welke resp. 114 en 75 wagens in bedrijf hebben Bij de Entam was de staking reeds des mid dags volledig, bij de Atsx zijn eenige chauf feurs nog eenigen tijd aan den arbeid ge bleven. De chauffeurs van de andere onder nemingen, zooals de B.W.T., sloten zich ge deeltelijk bij de staking aan. Het aantal sta kende chauffeurs bedroeg des avonds 300 tot 400. De bij de Blokband-combinatie aan gesloten coöperatieve ondernemingen A T.O. en „Ons Belang" zijn in vol bedrijf gebleven, evensls de kleinere particuliere ondernemin gen. Ofschoon op zeer kleine schaal, vend het taxiverkeer in de stad zoodoende toch voortgang. In den afgeloopen nacht te half drie organi- seerdé de „Neutrale Bond", welke niet bij het collectief arbeidscontract partij is. èen vergadering in „Huize Bob". Heden verga deren de besturen van de vier werknemers organisaties, ten einde hun standpunt tegen over de staking te bepalen. Glimlachje Wat is dat!!Zit U hier met mijn dochter op uw schoot?!! Verlaat oogenblikkelijk mijn hüisü! Het is mij onmogelijk,, mijn heer! mijn been slaapt zoo! PASPOORTEN VOOR PARIJS. Geen paspoorten voor Nederlanders tijdens tentoonstelling. In aansluiting op de reeds gedane voor- loopige mededeeling, dat ter gelegenheid van de tentoonstelling 1937 te Parijs, Nederlan ders in plaats van een paspoort bij het over schrijden van de Fransche grens ook voorzien mogen zijn van een door de Nederlandsche Overheid uitgegeven nationaliteitsbeyijs, meldt de K.N.A.C., dat dit bericht thans offi cieel door de Fransche regeering is beves tigd. Gedurende de tentoonstelling moeten alleen-reizende touristen dus voorzien zijn van een geldig paspoort, of van een geldig „Bewys van Nederlanderschap". Touristen, die in groeps-verband reizen, kunnen volstaan met- een z.g. collectief pas poort, voorzien van een visum van het Fran sche consulaat, terwijl elk dier in groeps verband reizende touristen voorzien moet zijn van onverschillig welk identiteitsbe wijs, mits voorzien van een foto. De laatstgenoemde categorie van reizigers dient er echter opmerkzaam op te worden gemaakt, dat de z.g. „Carte de legi'timation", welke recht geeft op verschillende reducties 'en faciliteiten, niet als een voornoemd iden titeitsbewijs kan gelden. HET OVERLIJDEN VAN DEN BELGISCHEN GEZANT. Deelneming, van H.M. de Koningin. De grootmeester van H.M. de koningin, J. H. F. Graaf du Monceau, heeft gistermid dag een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij Douairière Maskens en haar de deelneming van H.M de koningin bij het overlijden van haar echtgenoot, betuigd. KOKEND WATER OVER HET LICHAAM. Te Neerkant liep het 3-jarig zoontje van de familie D. een kruik met kokend water om. Het kreeg den inhoud over het lichaam en liep daarbij levensgevaarlijke brand wonden op. KON. MILITAIRE ACADEMIE. Toelating van cadetten. In 1937 worden voor toelating als cadet tot het eerste studiejaar der Koninklijke Militaire Academie opengesteld ten behoe ve van jongelieden, bedoeld in art. 26 der Wet op het Militair Onderwijs bij de Land macht, enz.): Ie. voor het leger in Neder- blad no." 126): le. voor het leger in Neder- landsch-Indië: 23 plaatsen voor de infan terie; 3 plaatsen voor de cavalerie;. 15 plaatsen voor de artillerie; 5 plaatsen voor de genie; 3 plaatsen voor de militaire ad ministratie; 2e. voor het leger in Nederland: 5 plaat sen voor de genie. Voor de overige wapens en het dienstvak der militaire administratie van het leger worden voor jongelieden als hiervoren be doeld voor het eerste studiejaar geen plaatsen opengesteld. De toelating voor d'.2 wapens en dat dienstvak geschiedt uitslui- Rheumatiek Laai U niet kwellen door rheumatiiche pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. laat U toch wrijven met den geneeskrach* ligen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels doorl tend tot het tweede studiejaar der K. M. A. en wordt alleen opengesteld voor leerlingen die met gunstig gevolg bepaalde scholen voor reserve-officieren hebben doorloapen. Voor nadere bijzonderheden mogen wü verwijzen naar Stcrt. 64. ULTIMATUM GESTELD. Door het personeel van de stoomschoen- fabriek Pulles van Gerwen en Co. te Waal wijk is een ultimatum gesteld. Indien niet voor 19 April een overeenkomst is bereikt inzake het collectief arbeidscontract, zal tot staking worden overgegaan. De 125 arbeiders zijn allen georganiseerd in den r.k. en chr. bond. VERDUISTERING TE SMILDE. De gewezen penningmeester van het waterschap „Weg langs de Eekhouts- wijk" te Smilde, de heer F. D. is giste ren voor den officier van justitie te As sen geleid. Na verhoord te zijn is D., terzake van verduistering van gelden toebehoorende aan het waterschap, in arrest gesteld. VERNIEUWING VLOOT VAN DE „ZEELAND" Regeering in principe tot mede werking bereid. Door de maatschappij „Zeeland" worden momenteel pogingen in het werk gesteld om te komen tot vernieuwing yan de vloot. Daar echter met deze vlootvernieuwing groote sommen gemoeid zijn, heeft de maatschappij getracht de medewerking van- de regeering hierbij te verkrijgen. Naar wij vernemen,' zou de regeering in principe niet onbereid zijn financieele me dewerking te verleenen. Het staat echter nog niet vast in welken vorm dit eventu eel zal geschieden. De medewerking van regeeringszijde zal afhangen van de nog te voeren besprekingen en de voorstellen, Welke daarbij ter tafel zullen komen. De „N. R. Ct." verneemt intusschen, dat reeds een order voor twee mailbooten (mo torschepen) zou zijn geplaatst bij de „Schelde" te Vlissingen. PROF. MR. J. A. VERAART. De hoogleeraar blijft buiten alle practische politiek. Naar aanleiding van berichten in de pers verzoekt prof. Veraart mede te deelen, dat van een verandering in zijn standpunt, ge heel buiten alle practische politiek te blij ven, geen sprake is. Verkeersonge'ukken. 4-JARIG MEISJE DOOR VRACHT AUTO DOODGEREDEN. In de Kanaalstraat te Utrecht heeft gis termiddag een ongeval plaats gehad, waar bij een 4-jarig meisje, wonende in de van Imhoffstraat, om het leven is gekomen. Een vrachtauto van een expediteur uit Boskoop reed ter hoogte van de St. Anto- hiuskerk met matigen gang, toen plotseling van achter de langs den weg staande boo- menrij een tweetal kleine meisjes den weg overstak en daarbij .blijkbaar niet op het verkeer lette, waardoor de bestuurder den wagen niet tijdig meer tot stilstand kon brengen. De beide meisjes liepen tegen de auto op, met het gevolg dat het jongste kind met een bloedende wonde aan het achter hoofd bleef liggen. Haar 6-jarig zusje liep geen noemenswaardige verwondingen op. Het ernstig gewonde slachtoffer werd per ziekenauto naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, alwaar fyet eenigen tijd later is overleden. OP ELKAAR INGEREDEN. Vannacht omstreeks half drie is een truck met trailer, welke in Amsterdam was en met een der Hunzebooten was medege- komen, bij Haréndermolert tengevolge van den mist ingpreden op een met 'n paard be spannen wagen, waarvan de voerman op weg was naar de Paardenmarkt te Assen. Vermoedelijk heeft de voerman van den wagen, waarachter nog twee paarden wer den meegevoerd, misleid door den mist, iets te veel den linkerkant van den weg gehouden. De gevolgen van de botsing wa ren nogal ernstig. De tien tons trailer bot ste eenige malen tegen de langs den weg staande boomen, waarna zij tenslotte tot staan kwam. De chauffeur van de truck, de heer J. Huizinga uit Groningen, en een jongeman, die naast hem was gezeten, werden vrij ernstig gewond. De eerste klaagde o.m. over pijn in de maagstreek. De voerman, J. Wolthuis uit Groningen, werd éveneens licht gewond. Een van de paarden werd op slag gedood. De marechaussee stelt een on derzoek in. Branden. DE POES WIERP EEN PETROLEUM LAMP OMVER. Gisteravond negen uur ontstond te Tjal- lebert bij Heerenveen brand in het huis bewoond door het gezin van den heer J. Knevelman, doordat de poes een petro leumlamp omverwierp. Het vuur greep direct zoo snel om zich heen, dat de bewoners er slechts met de grootste moeite in slaagden de drie kleine kinderen, die reeds naar bed waren, te red den. Huis en inboedel gingen geheel verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Arrondissemenls-Rechibanh Ie Alkmaar Zitting van Dinsdag 6 April. Hooger beroepszaakjes. Op 30 Augustus van het vorig jaar had op den Heerenweg in de gemepnte Egmoria- Binnen een aanrijding plaats tusschen een autobus, bestuurd door den chauffeur P. de G., erf een passagiersauto, bestuurd door den controleur A. A. Schierbeek uit Bever wijk. Verdachte de G. had reeds voor den Alkmaarschen kantonrechter in verband met deze affaire terecht gëstaan en was toen veroordeeld geworden tot een geld boete van 20 of 10 dagen hechtenis, van welk vonnis de G. in hooger beroep was gegaan. Verdachte, die n.1, op den bewusten dag, rechts van den Heerenweg had gestopt,, was zonder behoorlijk richting aan te geven, den linkerzij weg, den Egmonderstraatweg inge slagen, met het gevolg dat den hem achter op rijdenden heer Schierbeek, die de auto bus juist wilde passeeren, tegen dezen laat ste was aangereden. Verdachte beweerde dat hij wel degelijk richting had aangegeven en tijdig ook, doch dit werd door de getuigen ten stelligste tegen gesproken, hetgeen voor den officier van justitie ten slotte aanleiding was be vestiging van het kantonrechterlijk vonnis te requireeren. Uitspraak Dinsdag 13 April. Hij wist van niets. Vervolgens stond eveneens in hooger be roep terecht de melkrijder J. K. uit Aker sloot. Het bleek, dat de gebeurtenis, die hem voor den kantonrechter had doen verschijnen, plaats gevonden had op 14 September, waar K. in den avond een mej. G. Burger, die op de Tilbrug te De Rijp naar een gondelvaart had staan kijken, had aangereden. Het was er in verband met genoemde gondelvaart zeer druk geweest, doch verdachte was vrijwel zonder snelheid te minderen met zijn melk- auto door de menschenmenigte heen ge stoven, bij welke gebeurtenis mej. Burger zich niet tijdig meer uit de voeten had kun nen maken en tusschen de leuning en den wagen was gedrukt. Hierbij waren haar kleeren ernstig beschadigd geworden. Ver dachte was ten slotte zonder zich omzijn slachtoffer te bekommeren, doorgereden. Hoewel verschillende personen den wagen, waarin K. zat, pertinerit herkenden, was verdachte in hooger beroep gekomen onder het motief, dat hij van niets af wist' en ter plaatse niemand zou hebben aangereden. Zijn wagen mocht groen zijn, doch dat wilde nog heelemaal niet zeggen, dat de groene wagen die de getuigen gezien had den, juist de zijne was geweest. Er rijden, zoo vertelde verdachte, zooveel groenge- kleurde wagens rond. Bovendien, al was het waar, dat hij de getuige had aangereden, dan nog was de voorstelling van zaken sterk overdreven geweest. De officier van justitie twijfelde geen enkel oogenblik aan de schuld van ver dachte en eischte bevestiging van het kan tonrechterlijk vonnis, waarbij K. was ver oordeeld tot 40 of 20 dagen met toewijzing van een civiele vordering, groot 48 en ont zegging van de rijbevoegdheid voor den tijd van 4 maanden. Uitspraak Dinsdag 13 April. Paarden aan gerechtelijk beslag onttrokken. De broer van den landbouwer C. H. K. te Den Helder was in financie'ele moeilijk heden geraakt en er was ten slotte een fail lissement uitgesproken. Toen er op de eigen dommen beslag werd gelegd bleek, dat een paar paarden zich bij C. H. K. bevonden en hemel en aarde was er aanvankleijk aan te pas gekomen om de dieren bij hem wég te halen.. De dieren waren toen in bewaring ge geven aan den slager A. Schenk te Anna- Paulowna," die ze in een aan hem toebehoo- rend stuk weiland had laten loopen. Op een goeden morgen bleken de twee dieren evenwel verdwenen te zijn. Hot dam- hek, dat met prikkeldraad dichtgemaakt was, was geopend en van da paarden was geen spoor te vinden. Natuurlijk viel de verdenking direct op den broer van den ge failleerde en inderdaad werden bij een in gesteld onderzoek de paarden daar aange troffen. K. hing een fantastisch verhaaltje op, dat hij de paarden op straat was tegengekomen' en ze toen toch niet zoo maar had kunnen laten loopen. Deze fantaisie vond dan ook weinig in gang bij den officier van justitie, die de zaak zeer ernstig aansloeg en tegen K. een ge vangenisstraf voor den tijd van 4 maanden eischte. Uitspraak Dinsdag 13 ApriL Een vreemde poging tot echt scheiding. Op 11. September vervoegde zich bij den - kruidenier H. P. Uipkes te Den Helder.een inwoner van die gemeente, zekere Cornélis Joh. D., die onderhandelingen kwam aan- knooperi over aankoop van verschillende kruidenierswaren, daar hij met zijn vorige leveranciers moeilijkheden had gekregen over kortingen. D. beweerde leverancier te zijn voor de arbeiders, die in de Wieringer- meerwerkverschaffing werken en legde om zijn credietwaardigheid te toonen een paar kwitanties van vorige leveranciers over. De heer Uipkes, die tegen zooveel argu menten niet bestand was, was er inderdaad toe overgegaan, het gevraagde, tot een totaal bedrag van ongeveer 300 te leveren. Ook bij den winkelier J. Kalf, eveneens uit Den Helder, had de verdachte een zelfde poging met succes gewaagd. Toen het evenwel op betalen aan was ge komen, bleek er geen cent te halen te zyn geweest. De heele Wieringenneer-affaire was een verzinsel geweest en verdachte had de waren kort daarop voor een appel en een éi van de hand gedaan! De officier van justitie oordeelde het ge beurde zeer ernstig en vroe? een gevange nisstraf voor den tijd van 10 maanden. De verdediger mr. Winkel uit Hoorn merkte op, dat verdachte zijn daad gepleegd had, omdat hij meende, dat wanneer hij een strafbaar feit pleegde, zijn vrouw in een echtscheiding zou toestemmen. De heele zaak was precies andersom geloopen en zijn vrouw had haar heele kapitaaltje plus spaar bankboekje verbruikt om de schulden van haar man, achter diens rug om te betalen. Verdachte was bovendien volkomen tot het inzicht van het verkeerde van zijn daad gekomen. Pleiter refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak Dinsdag 13 April. Kleine oorzaken, groote gevolgen. In de middagzitting had zich te verant woorden de Texelsche schippersknecht Simon Z., die den Helderschen kappersbe diende Jac. de Langen had mishandeld op een manier, die het slachtoffer nog lang zal heugen. Het was in den nacht van 5 op 6 Decem ber, dat in de dancing van Eelsma in de Zwaanstraat te Den Burg een opgewekte stemming heerschte, zoodat men eerst om twee uur aanstalten maakte om naar huis te gaan. Ook verdachte ging met zijn verloofde Jèanette v. d. Pol huiswaarts en ze zouden zonder eenig incident thuis zijn gekomen, wanneer de kappersbediende onder den in vloed van een vijftal biertjes zich niet had vermeten mejuffrouw v. d. Pol te omhelzen en in den nek te zoenen. De gezoende vond dit allesbehalve prettig en riep: „Simon, help me. Simon, groot van stuk, hielp inder daad zijn toekomstige ega, maar op een zeer radicale manier. Hij gaf met een van zijn handen den overmoedigen kappersbediende zoo'n oplawaai, dat diens bril aan splinters vloog, Hetgeen weer tot gevolg Had, dat de Langenzwaar aan zijn linkeroog gewond werd en naar het ziekenhuis moest gaan, waar hij 16 lagen ter verpleging moest worden opgenomen. Als getuige-deskundige werd gehoerd dr. W. F. J. van Waven, van Texel, die ver klaarde, dat de verwondingen van het slachtoffer als zwaar lichamelijk letsel moesten worden beschouwd en. dat het be wuste linkeroog ook nu nog nagenoeg on bruikbaar was. De Langen, het slachtoffer van ver- dachte's knuisten, zei ongeveer vijf glaasjes bier op gehad te hebben. Hij was door mej. v d. Pol aangesproken, die vroeg, of hij al verkeering had, wat niet het geval was. Getuige erkende toen zijn arm op dén schouder van juffrouw v. d. Pol gelegd te 223. Een eind verderop, bij een kleine kreek, stonden enkele grenssoldaten op wacht. Ze zagen het bootje met de vreem delingen wel naderen, doch schonken er maar weinig aandacht aan. Opeens ging de man met het Chineezengezicht naar hen toe. 224. Hij liep naar de militaire wacht en deed het voorkomen of dokter Bergman een spion was om de versterkingen van de grens af te neuzen. De wachters zochten terstond een schuilplaats op om. de vreem delingen te overvallen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7