Uw Zenuwen Het groene oog van Baa-AI. DE KRONING VAN KONING GEORGE VI. ^Binnenland In de historie gewortelde tradities. Londen, -8 April (Reuter). De Court of Claims, het speciale Kro ningshof, dat de aanspraken had te onder zoeken van de verschillende candidaten, die bij de kroningsplechtigheid een offici- eele handeling hebben te verrichten, is onder leiding van den Earl Marshal, den Hertog van Norfolk, met zijn taak gereed gekomen. Nu men na deze formeele voorbereiding van het kroningsfeest met man en macht aan het werk is gégaan om met de daad werkelijke voorbereiding tijdig gereed te zijn, stuit men herhaaldelijk op tal van traditioneele instellingen en gebruiken, die indertijd stellig eenigen practischen zin hebben gehad, doch waarvan men zich thans bij herhaling afvraagt, waaraan zij hun ontstaan te danken hebben. De oudste kroning, die in de geschiede nis der Britten bekend is, is die van koning Aidan, in het jaar 520. Deze kroning, die geschiedde door den later heilig verklaar den St. Columba, vind* men uitvoerig be schreven in het nog bestaande handschrift van St. Adamnan, Abt van Iona, waaruit blijkt, dat Aidan zoowel gezalfd als ge kroond werd. Maar alle hoofdlijnen van de kronings plechtigheid, zooals deze op 12 Mei a.s. zal plaats vinden, vindt men reeds terug in de kroning van Willem den Verover aar in 1066, toen de plechtigheid in de Westminster Abbey in wezen reeds be stond uit dezelfde reeks van gebruiken, die men door de eeuwen heen bijna duizend jaar lang tot op dezen dag heeft bewaard. Veel daarvan, wat thans slechts als eer biedwaardige overlevering deel van de plechtigheid uitmaakt, blijkt ontsproten te zijn uit de noodzaak van die verre dagen. Tenslotte was de kroning van Willem den Veroveraar de kroning van een zegevie renden vreemden indringer, die er op moest rekenen, omgeven te zijn door tal van hem vijandige, van wraakgevoelens bezielde tegenstanders. Daarom werd een ieder, die uit hoofde van ambt of rang in aanmerking wenschte te komen voor het waarnemen van een functie bij de kro ningsplechtigheid, door een speciaal voor dit doel ingesteld hof aan een scherp ver hoor onderworpen, waardoor moest komen vast te staan, dat men niets kwaads in het schild voerde. De Court of Claims is se dert dien tot op den huidigen dag blijven bestaan en nog steeds moeten de voor naamste hoogwaardigheidsbekleders er voor verschijnen, waarvan zelfs de aarts bisschop van Canterbury niet wórdt vrij gesteld. In vroeger dagen maakte de Court of Claims zelfs uit, wie den koning op den kroningsdag van wijn en voedsel zou voorzien. Een groote verantwoordelijkheid drukte op de schouders van dezen func- tionnaris- en van hen, die hem aanwezen, want het was zijn taak er voor te waken, dat geen van de vijanden des konings, waarvan heel de bloedige geschiedenis van Engeland vol is, de kans zou krijgen den vorst juist op dezen bij zonderen feest dag te vergiftigen. Een schilderachtig gebruik, dat zich niet heeft kunnen handhaven en dat men na de kroning van George IV heeft laten vervallen, is de uitdaging door den kam pioen des konings. Dit was een traditio neel onderdeel van het kroningsfeest, dat de koning direct na de plechtigheid aan het hof en de Peers aanbood in de oude Westminster Hall. De door de Court of Claims daartoe waardig gekeurde ridder reed in een der fraaiste wapenrustingen des konings tij dens het feest te paard de Westminster Hall binnen, wierp kletterend een zijner zware, metalen handschoenen tegen den grond en daagde een ieder uit, die het waagde de rechten des konings te be twisten. Natuurlijk bleef de handschoen onaan geroerd op den grond liggen, omdat dege nen, die inderdaad op de rechten des konings iets hadden aan te merken, ge woonlijk wel een betere gelegenheid af wachtten om daaraan uiting te geven, zoo als ons de Engelsche geschiedenis leert. Wanneer het duidelijk was, dat nie mand de uitdaging wenschte aan te nemen, dronk de koning uit eert daarvoor gereedstaanden gouden beker op het wel zijn van zijn ridderlijken kampioen, die achteraf den beker, paard en wapenrusting als belooning van den koning geschonken kreeg. Met het feest in Westminster Hall is ook dit oude gebruik vervallen na de kroning van George IV in 1820. Andere oude gebruiken zijn vervallen of gewijzigd als gevolg van de wisselende structuur van het Britsche Rijk. Ditmaal moest zelfs een speciale Dominion Kro ningscommissie worden ingesteld om de oude bepalingen, waarbij de overzeesche deelen van het Rijk zijn betrokken, aan te passen aan den nieuwen status der Domi nions, zooals deze geregeld is door het Statuut van Westminster. (Nadruk verboden) Staatspensioen voor iedereen. Twee vergaderzalen te den Haag. Te Den Haag is gisteren het vijfde congres van den Bond voor Staatspensionneering voortgezet. Mr. L. G. van Dam zeide o.m., dat er geen aanleiding is om principieele bezwaren te hebben tegen staatspensioen, wanneer men die niet heeft tegen werklóozensteun. Tienduizenden jongelieden kunnen niet aan den arbeid komen, omdat de oudste arbeiders hun plaats niet inruimen, daar zij anders zonder eenig inkomen zouden ge raken. Noodzakelijk is, dat de 60—100.000 ouden van dagen, die nog van staatspensioen ver stoken zijn, een redelijke ouderdomsuitkee- ring ontvangen. Vervolgens was het woord aan den heer J. Smid, die sprak over „Staatspensionnee ring en sociale heroriënteering". Naar spr. meende, dient bij de sociale her oriënteering de loonactie te worden terug gedrongen en dienen twee andere gedachten op den voorgrond te worden gesteld. In de eerste plaats de bevordering van het bezit. De overheid voert langs verschillende wegen, zonder het te bedoelen ongetwijfeld, strijd tegen de kleine bezitters. Vooral keuit spr. in dit verband sterk af de conversies, waarvan tal van kleine zelfstandigen de dupe worden en die er veel toe bijdragen, het probleem der arme ouden van dagen nog urgenter te maken dan het anders reeds zou zijn. Dit probleem moet worden opgelost. Om het geld daarvoor te vinden, moet het bevoorrechte deel van ons volk zuiniger leven en moeten wij meer produceeren. Om dit laatste mogelijk te maken, dient wel in de eerste plaats de juiste verhouding te worden hersteld tusschen de belooning van landbouwarbeid en van anderen arbeid. Spr. Glimlachje Durf ie daar mee thuis té komme?? heb ie maar één vis- sie gevange??!! schat ruwweg, dat daardoor het aantal werk- loozen in den landbouw en in de voor het binnenland werkende industrie en handel met 200.000 zou verminderen. Het geld, dat daardoor aan werkloozensteun zou worden bespaard, zou ruimschoots voldoende zijn. om de noodlijdende ouden van dagen te helpen. De tweede gedachte, welke bij de her oriënteering naar voren behoort te komen, bestaat hierin, dat de maatregelen der over heid om correctie toe te passen op de door de vrije werking der maatschappelijke krachten geschapen verdeeling van het volksinkomen, niet behooren te loopen over het bedrijf, maar over de publieke kas. Bij den aanvang van de middagzitting deelde de voorzitter mede, dat mr. Peters verhinderd was zijn rede uit te spreken. De rede werd nu voorgelezen door den twee den secretaris van den"Bond, den heer H. A. van der Zijl. Wijontleenen er het volgende aan: De volksverzekering in haar geheel en het overgroote deel van de kapitaalsverzekering kunnen niet als voldoende ouderdomsver zorging worden beschouwd. Naar berekening van mr. Peters beloopt het aantal personen boven de 65 jaar, die voor uitkeering van een premievrij staats pensioen in aanmerking zouden komen, 120.000 a 125.000. De financiën daarvoor zullen moeten worden gevonden uit belas tingen, waartoe het belastingstelsel in ons land geheel zal dienen te worden hervormd. Me voldoening constateerde spr., dat mi nister Slingenberg in antwoord op een re']e van mr. Werker in de Eerste Kamer heeft erkend, dat, al waren er aanzienlijke uit gaven mee gemoeid, hij toch hoopte, dat de komende regeering de noodige gelden zou kunnen vinden om de maatregelen inzake staatspensionneering door te voeren. Draagt elkanders lasten. De heer H. D. Louwes zeide o.a.: Sociale wetgeving is voor mij de in practijk ge brachte zedewet van Paulus: Draagt elkan ders lasten en vervult alzoo de .wet van Christus. Van het staatspensioen geldt het gevleugelde woord van den Franschcn schrijver: De waarheid is op weg en niets zal haar tegenhouden. Tenslotte sprak het Tweede-Kamerlid Van Houten over „De staatspensionneering een èisch van sociale gerechtigheid". Spreker herinnerde aan het woord van dr. Abr. Kuy- per, die zeide, dat oudemannen- en vrou wen-tehuizen, hoewel beter dan niets, een stad niet tot eere strekken en dat het een christen-plicht is, den ouderdom te eeren. en voor de ouden van dagen te zorgen. Ieder vind; het normaal, zes dagen te werken en zéven dager, per week tQ lt-ven. Doch even normaal behoort het te zijn 50 jaren te wer ken en 80 jaren oud te worden zonder de eerste en de laatste 15 jaren gebrek en hon ger te lijden. God geeft genoeg voor alle menschen, doch het is het menschelijk egoïsme, dat zoo velen onthoudt wat zij noodig hebben. Staatspensioen is het eigen geld, dat de wer kers vroeger zijn tekortgekomen. Een resolutie. Tenslotte werd met algemeene stemmen de volgende.resolutie aangenomen: ,Het congres enz. overwegende dat on danks de werking der verzekeringswet geving (Invaliditeits- en Ouderdomswet 1909) in Nederland nog tienduizenden ouden van dagen in nijpenden financiëelen nood verkeeren, terwijl ontelbaar velen een on- verzorgden levensavond tegemoet gaan, van oordeel, dat afdoende verzorging der ouden van dagen slechts is te bereiken door invoering van premievrij staatspensioen, dring er bij de regeering en de volksver tegenwoordiging op aan, maatregelen te treffen voor een herziening der Nederland- sche wetgeving op. het gebied der ouder- domsverzoring en onmiddellijk voorzienin gen te treffen ter leniging van den nood der tienduizenden uitgeslotenen". In verband met de groote belangstelling voor die congres, had de leiding er van een tweede vergadering belegd in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Deze bij eenkomst was door circa 300 belangstellen den bezocht. HET ASYLRECHT VOOR SPANJAARDEN. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop (comm.) stelde aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie de volgende vragen: Acht de regeering het niet in feite een contrast, dat het asylrecht, zooals dat op het moment in Nederland ten aanzien van Spanje wordt toegepast, hierop neerkomt, dat zij het mede tengevolge van de edel moedigheid van de Spaansche regeering te Valencia w 1 tegen deze regeering zich verklaard hebbende elementen thans in Nederland onderdak hebben gevonden, maar nog steeds aan de arme, alleenstaande kin deren uit het republikeinsche Spanje hier te lande onderkomen wordt geweigerd? Wil de regeering de overwegingen mede- deelen, die ertoe leidden, dat aan de Spaan sche kinderen geen, maar aan genoemde vluchtelingen w è.1 asyl is verleend? Is de regeering bereid de voorwaarden mede te deelen, die omtrent het asyl in I Nederland voor de vluchtelingen in de I Nederlandsche legatie te Madrid met de Spaansche regeering zijn getroffen, welke I positie deze vluchtelingen in Nederland thans juridisch en economisch innemen, en welke zekerheid er is, dat de weerbare mannen niet zullen kunnen ontvluchten? Welke maatregelen heeft de Nederlandsche regeering getroffen, opdat de overeen gekomen voorwaarden inderdaad worden nageleefd, en welke effectieve controle van Nederlandsche zijde wordt daarop hier te lande geoefend? Staat het vast, dat de vluchtelingen hier geen politieken invloed kunnen uitoefenen en dat zij in geen geval politiek kunnen op treden, en zoo ja, hoe is dan hiermede te rijmen het bericht dat een van de voor malige gezantschaps-leden van de Spaansche legatie in Den Haag hen bij hun aankomst in Nederland op een politieke, zelfs tegen de Spaansche regeering gerichte wijze toe sprak? Is de regeering niet bereid alsnog de ge legenheid te scheppèn aan bedoelde kinde ren in Nederland asyl te verleenen? DE AMSTERDAMSCHE TAXI-STAKING. Naar aanleiding van de staking in het statiönneerende taxibedrijf te Amsterdam hebben de besturen van de vier werkne mersorganisaties, die bij het collectief ar beidscontract partij zijn, de chauffeurs gis termiddag in een gecombineerde vergade ring samengeroepen. Ongeveer 600 chauf feurs waren opgekomen. De besturen ver klaarden dat zij de staking niet als een wilde staking beschouwden en dat zij spontaan de opgekomen beweging tot een goed resultaat wilden voeren. Zij deelden mede, dat B. en W. opschorting der tariefsverhooging heb ben verzocht. Voor hedenmiddag heeft de rijksbemiddelaar een bijeenkomst van par tijen op het departement van Sociale Zaken belegd. De besturen der werknemers organisaties zullen zich op het standpunt stellen, dat de tariefverhooging moet wof- den teruggenomen. Mocht hieraan niet wor den voldaan, dan zal in een volgende ver gadering van de chauffeurs worden uitge maakt op welke basis een loonsverhooging zal worden geëischt. INBRAKEN TE ZUIDHORN. Een bende aan het werk? Gisternacht heeft een inbrekersbende ge tracht bij enkele bewoners van Zuidhorn in te breken. In de villa van den heer S. Wigboldus aldaar, gelegen vlak tegenover de marechaussee-kazerne, werd de huis houdster wakker van het lawaai. Op haar hulpgeroep namen de inbrekers de vlucht. Bij onderzoek bleek dat zij getracht had den een raam dat op den tuin uitziet te forceeren en een stoel uit het zomerhuisje hadden gehaald om erbij te klimmen. Voorts bleek dat zij ook waren geweest bij de villa's van de heeren Dijkhuis en P. Wigboldus, maar sporen van inbraak wer den daar nietgevanden. De politie brengt •deze inbraakpogingen in verband met de reeks van inbraken, die deze week zijn ge pleegd te Finsterwolde en twee weken ge leden te Buitenpost. Zij meent hier met dezelfde bende te doen te hebben. LAFFE OVERVAL OP OUDE VROUW. Aanvaller door politieagent gegrepen. Gisteravond is in de Zomerhofstraat te Rotterdam een laffe overval gepleegd op een 76-jarige alleen-wonende vrouw, H. Borstlap genaamd, die in die straat een kruidenierswinkeltje drijft. Het was te omstreeks kwart over acht, toen de vrouw achter de toonbank de kas stond op te maken, dat een man den winkel betrad, die de vrouw dadelijk een hevigen slag met een stuk hout op het hoofd toe bracht. Luid gillend vluchtte de vrouw naar buiten en had nog de tegenwoordig heid van geest naar de aan de overzijde van de vrij drukke straat gelegen apotheek te loopen. Op het hulpgeroep van de vrouw nam de aanvaller de vlucht, achtervolgd door een aantal voorbijgangers. De man liep den Noordsingel op, waar hij even la ter door een 'agent van politie werd gear resteerd. Het was een 25-jarige zwerver. De man is in het politiebureau in de Witte de Withstraat opgesloten. Het slachtoffer, dat een vrij zware hoofd wonde had, is, na in de apotheek te zijn verbonden, naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. IR. A. WURFBAIN. Voorzitter raad van bestuur der K. L. M. Op 63-jarigen leeftijd is gisteren te 's-Gravenhage overleden ir. A. Wurfbain, directeur der Oost-Borneo Mij., voorzitter van den raad van bestuur der K. L. M. en lid van den raad van bestuur der K. N. I. L. M. Zijn groote kennis, zijn tact en zijn toe wijding maakten hem tot een zeer geziene figuur, zoowel bij commissarissen en raad van bestuur, als bij het geheele personeel der K. L. M., dat van hem wist, dat hij een sterk gevoel van rechtvaardigheid en een warm hart voor personeelzaken had. Zijn heengaan wordt dan ook zoowel door de directie, die zoo goed met hem kon samenwerken, als door commissarissen en raad van bestuur der K. L. M. ten zeerste betreurd en als een groot verlies gevoeld. VERWAARLOOZING. Kindje overleden. Op last van de justitie te Middelburg heeft, de politie te Zierikzee het lijkje in beslag genomen van een kindje van acht maanden, van de ongehuwde moeder S., dat dezer dagen is overleden en door den dokter in een ergerlijken toestand van ver- waarloozing en ondervoeding werd aange troffen. VERSTREKKEN VAN EEN BEDELBRIEF. Met een oud gebruik te Nijkerk moet gebroken worden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Faber betreffende het verstrekken van een bedelbrief door den burgemeester van Nij kerk aan een inwoonster dier gemeente heeft de minister van binnenlandsche zaken het volgende geantwoord: Nadat door B. en W. van Nijkerk afwij zend was beschikt op het verzoek van van de Bunt om verstrekking van een beugel voor zijn kind, heeft de burgemeester aan "de vrouw van van de Bunt een aanbeve lingsbrief afgegeven, waarin toestemming werd verleend, zich bij eenige ingezetenen om een bijdrage in de kosten van den beu gel te vervoegen. De minister meent niet onvermeld te mo- gen laten, dat de gemeente Nijkerk zich reeds aanzienlijke uitgaven voor het gezin van van -de Bunt heeft getroost, met name voor de verpleging van het kind in een zie kenhuis te Zwolle, zoodat niet gedacht mag worden, dat de gemeente zich niets aan het gezin geiegen liet liggen.' Het is den minister gebleken, dat dc bur gemeester uit goede bedoeling ten aanzien van het gezin heeft gehandeld en dat het een oud gebruik in Nijkërk was, voor nood lijdenden in bijzondere gevallen bijdragen te vragèn van als milddadig bekend staande ingezetenen. Desalniettemin acht de minister de in het onderhavige geval toegepaste ma nier van hulpverleening minder juist en overigens ook in beginsel te veroordeelen. Het onderhavige geval heeft hem aanlei ding gegeven, B. en W. van Nijkerk als zijn meening te doen kennen, dat het wensche- lijk is, met bovenbedoeld gebruik in het al gemeen te breken, zoodat althans ten be hoeve van armlastige lieden niet meer de gelegenheid zal worden gegeven, met toe stemming van den burgemeester, door inza meling van gelden of goederen, te voorzien in nooden, welker leniging behoort tot de taak van de overheid als orgaan van alge meene armenzorg. DE HEER FENTENER VAN VLISSINGEN NAAR DEN BALKAN. Naar ons ter oore komt, zal de presi dent van de Internationale Kamer van Koophandel binnen korten tijd per vlieg tuig een reis maken naar den Balkan, om enkele groepen van de Internationale Kamer van Koophandel, welke in de Bal- kanstaten gevestigd zijn, te bezoeken. De heer Fentener van Vlissingen heeft voor dit doel een vliegtuig van de K. L. M. gecharterd. Er moge nog aan herinnerd worden, dat de president van de Internationale Kamer van Koophandel in den laatsten tijd ver schillende nationale groepen der Kamer heeft bezocht. Thans zal hij het contact met de Balkangroepen opnemen. AUTO-ONGEVAL TE AALSMEER. Slachtoffer aan de gevolgen overleden. De 49-jarige gehuwde heer T. Borst, die eenigen tijd geleden bij een auto-ongeval onder Aalsmeer een zware hersenschudding opliep, is gisteren aan de gevolgen van zijn letsel overleden. worden gekalmeerd slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. AVONTUUR MET HARINGVLET. Dinsdagmorgen vertrok te elf uur uit de haven van Nieuwediep de haringvlet H. D. 90 teneinde bij de zoogenaamde westpunt van Texel te gaan visschen. Aan boord öevonden zich een tiental personen. De schipper was Rieuwert Rieuwerts. Nadat men den geheelen dag gevischt had in een vrij dikken mist, be sloot men tegen den avond met bestem ming Nieuwediep te vertrekken. Halver wege de reis kwam een kink in den kabel. Men kreeg motorpech. terwijl het kompas niet goed meer functionneerde. De gevolgen waren, dat men afdreef. Den geheelen nacht heeft men op de Noordzee rondgezwalkt en al de ontberin gen van den mist en de kou meegemaakt. Vroeg in den morgen was men zoo for tuinlijk te worden opgepikt door den Kat- wijker logger Kw. 78, die de vlet naar het lichtschip „Haaks" bracht. Hier werd men voorzien van benzine, voedsel en warme kleeren zoodat men tegen den mid dag den terugtocht kon aanvaarden. Om kwart over twee kwam de vlet met haar uitgeputte bemanning in de haven te Den Helder aan. MILITAIR EERBETOON AAN SUPERIEUREN IN BURGER. De ministers van defensie a.i. en van justitie hebben op .de vragen van het Tweede Kamerlid van der Waerden (s.d.a.p.) betreffende de verplichting voor militairen eerbetoon te bewijzen aan iederen burger, die, onder voorgeven een militair superieur te zijn, zulks verlangt, nog het volgende geantwoord: In het geval, bedoeld in de betrokken sententie van het hoog militair gerechts hof, heeft een in burger gekleede officier, die er getuige van was, dat een dienst plichtige zich aan een krijgstuchtelijke overtreding schuldig maakte, dezen na zich met naam en rang békend te hebben ge maakt, gelast zijn naam op te geven. De vordering ging gepaard- met het bevel de houding aan te nemen. Het gold hipr dus anders dan -in de vragen schijnt te zijn aangenomen niet een vordering tot het bewijzen van eerbe toon, doch een optreden ter zake van een gepleegd tuchtrechtelijk vergrijp, tot welk optreden een meerdere, ongeacht of hij in uniform dan wel in burgerkleeding is, volgens de wettelijke voorschriften ver plicht is. Door de sententie, waarbij een vonnis van den krijgsraad werd bevestigd, is nog eens tot uitdrukking gekomen het voor een richtige handhaving der krijgstucht onontbeerlijk beginsel, dat de wettelijke gehoorzaamheidsplicht van den mindere ook geldt tegenover den meerdere in-bur gerkleeding. In het onderwerpelijke geval kon in verband met de wijze, waarop en de om standigheden, waaronder de meerdere in burger optrad, aan diens kwaliteit rede lijkerwijze geen twijfel bestaan. Ook ove rigens zijn op dit gebied in de practijk geen feiten bekend met name is niet geblèken, dat burgers tegenover militai ren als militair superieur zijn opgetreden welke aanleiding zouden kunnen geven tot eenige nadere voorziening. HET GEBEURDE MET DE „ANDRA". 17 Nederlanders aan boord. Officieele berichten bevestigen, naar uit Bilbao wordt gemeld, dat het s.s. „Andra", dat onder Panameesche vlag voer, gisteren bij het verlaten van de haven van Bilbao door den rechtschen kruiser „Almirante Cervera" tot zinken is gebracht. De „Andra" was de vorige week te Bilbao aangekomen, met een groote lading levens middelen voor de Baskische regeering. Toen het schip in volle zee Werd aangevallen, had het geen lading meer aan boord. Naar wij van de zijde van het Neder- landsch bevrachtingskantoor vernemen, be vonden zich aan boord van de „Andra" 17 Nederlanders. Het Nederlandsch bevrach tingskantoor was voor de reederij, welke haar agent in België heeft, als cargadoor opgetreden. Of tijdens de reis van het schip een aantal Nederlanders van boord is weg- geloopen, kon men ons van genoemde zijde niet bevestigen. 225. Nauwelijks waren de dokter en Hassan om de hoek verschenen, of ze werden door de soldaten overvallen. Er ontstond een korte worsteling, maar de dokter moest noodgedwongen voor de overmacht het onderspit delven. 226. In doodsangst volgde Jet het ver loop van de strijd. Ze moest toezien, dat haar vader gebonden werd. Hassan on derging het zelfde lot en weldra kwamen er een paar soldaten naar haar toe om -.ar armen te binden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7