DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. De koortsachtige verkiezingsatmosfeer te Brussel. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 84 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Zaterdag 10 April 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 10 April. De voetbalwedstrijd FrankrijkItalië, die morgen te Parijs zou worden gespeeld, gaat niet door! De Italianen maakten bezwaar tegen het spelen van dezen wedstrijd en telefonisch werd naar Parijs geseind, dat de Italiaansche spelers niet zouden komen. Zij zouden zelfs van den secretaris-generaal van de Italiaansche Fascistische partij geen paspoorten kunnen krijgen voor het uitstapje naar Parijs. Het is natuurlijk niet de gewoonte, om'' in deze rubriek „sport" te behandelen, maar in dit geval mogen we wel een uitzondering maken, omdat de sport deze keer bijzaak geworden is. De wedstrijd gaat niet door en de oorzaak daarvan vertelt de Fransche voetbalbond in de volgende nota: De secretaris-generaal van den Italïaan- schen Voetbal Bond, Barassi, heeft Woens dag met verschillende vertegenwoordigers van den Franschen Voetbal Bond te Parijs besprekingen gevoerd. Hij heeft daarbij medegedeeld, dat het verbod om den wed strijd te spelen is uitgevaardigd door den voorzitter van het Italiaansch Olympisch Comité. De motieven, voor dit verbod sche nen te bestaan uit inlichtingen, welke men te Rome had verkregen, waarin mededeeling werd gedaan, dat politieke elementen zich hadden voorgesteld, ter gelegenheid van de aankomst van het Italiaansche voetbalelftal te Parijs te. manifesteeren. Geen enkele officiëele tusschenkomst kon onder het oog worden gezien. De vertegen woordigers van den Franschen Voetbal Bond bleven echter niet in gebreke, Barassi aan te toonen, hoezeer deze vrees ongegrond was, daar er tot nu toe. nog geen enkele manifestatie, vreemd aan de sport, een voetbalwedstrijd had bemoeilijkt. Dadelijk na zijn terugkeer in Rome moest Barassi verslag uitbrengen van zijn zending en inmiddels stelden beide bonden alles in het werk om de ontmoeting toch doorgarg te doen vinden. Gisteren tégen vier uur heeft de Italiaan sche bond evenwel de door hem ontvangen bevestiging doorgegeven. De heer Rimet heeft onmiddellijk een protest-schrijven gericht tot den voorzitter van den Italiaanschen Voetbal Bond, waarin dezen wordt verzocht, de motieven mede te deelen, waarop deze onverwachte beslissing is genomen. In officieele kringen te Rome deelde men omtrent het niet doorgaan van den wedstrijd mede: „Het Italiaansche Elftal was klaar om te vertrekken, toen op het laatste oogenblik de Fransche bond de vrees uitsprak manifesta ties, welke altijd mogelijk zijn, niet te kun nen verhinderen. Men deed begrijpen, dat het beter was, indien het Italiaansche Elftal maar van den wedstrijd afzag". Deze laatste verklaring aan Italië geeft de Fransche bond weer aanleiding tot de vol gende uiteenzetting: De Fransche Voetbal Bond meent te moe ten protesteeren tegen mededeelingen, welke er in zekere couranten zijn verschenen, waarin beoogd wordt het niet doorgaan van den wedstrijd voor te stellen als een gevolg van de tusschenkomst van den Fran schen Voetbal Bond bij den Italiaanschen. De Fransche Voetbal Bond handhaaft de be woordingen van het hierboven reeds gepu bliceerde communiqué volledig en voegt daar nog bij, dat hij nooit de mogelijkheid onder het oog heeft gezien van incidenten met betrekking tot dezen wedstrijd. De Fransche Voetbal Bond heeft dus aan nie mand de vrees daartoe uitgesproken. Het kan dus niet meer worden ontkend, dat de Italiaanschen Voetbal Bond door middel van zijn voorzitter, den heer Vaccari, aan den Franschen Voetbal Bond spontaan heeft doen weten, dat de wedstrijd door den voor zitter van het Italiaansch Olympisch Comité was verboden. Nieuws in 't kort. Een nieuwe kampioen. - Een neger uit Illinois heeft het Amerikaansche kam pioenschap voor metselaars gewonnen. Hij heeft gedurende 8 uur 3472 steenen gemetseld per uur of bijna één per seconde. 107 jaar oud. - Te Mansfield in Not- tingham Shire heeft gisteren de oudste inwoonster van Engeland, de wedu we Ann' Stencill haar 107den verjaardag gevierd. De groote verjaardagstaart van het gemeentebestuur met 107 kaarsjes heeft het oudje nog zelf aangesneden. Felle brand in Polen. - In het Poolsche dorp Waratyck heeft gisteren een brand gewoed tengevolge waarvan 23 woonhuizen en 32 schuren in de asch werden gelegd. Veel vee is in de vlammen omgekomen. Geen idee in het koningsschap. - Uit Boekarest wordt officieel medegedeeld, dat prins Nicolaas, broer van koning Carol, af stand heeft gedaan van al zijn koninklijke rechten. Men vermoedt, dat Nicolaas zich in het buitenland zal vestigen. Manoeuvres van het laatste uur. (Van onzen correspondent.) Brussel, 9 April 1937. De Brusselsche brievenbestellers zijn met een honderdtal versterkt en allen hebben een extra-vergoeding ontvangen van 15 frank per dag voor het bijzon dere werk dat van hen wordt verlangd bij gelegenheid van de verkiezingspro paganda. Dit toont aan, dat de propa ganda krachtig wordt gevoerd. Het zijn de laatste dagen. Vanavond geeft van Zeeland zijn laatste meeting. Degrelle heeft, sedert Zondag, eiken avond zijn partijgangers verzameld in het Sportpa leis. Er was een zekere belangstelling, ook van de zijde van niet-rexisten, doch velen werden per toerauto aangebracht, komende uit andere arrondissementen. Van Zeelanu Thans woont men hier de manoeuvres bij van het laatste uur en iedereen vraagt zich af wat de kiezer Zaterdagavond of Zondag morgen nog in zijn bus zal vinden om in vloed uit te oefenen op zijn besluit. Er wordt van rexistische zijde een propaganda ge voerd die reusachtige sommen moet verslin- den en men moet zich waarlijk de vraag stel- len waar het geld moet vandaan komen. De grelle legt 't er hierbij op aan zooveel moge lijk te verbergen dat het drukwerk hetwelk aan de menschen in de handen wordt ge stopt, van „Rex" uitgaat. Zijn bladen hee- ten, bij gelegenheid van de verkiezingen niet „Le Pays Réel" en „De Nieuwe Staat" maar „L'Union Nationale", „Le Renouveau Catho- lique", „Liberté, journal des vrais libéreaux", „La Volonté Catholique", enz. Degrelle strijdt niet met open vizier. Hij wil de kiezers die de zaken niet grondig vol gen, in den waan brengen dat de organen van de traditioneele partijen zijn candida- tuur aanbevelen. Hiertegen zijn hevige pro testen gerezen, want het gaat ook gepaard met misbruik van vertrouwen. Bovendien worden allerlei geruchten in de wereld ge zonden, zonder dat men weet van waar zij komen. Zoo werd het gerucht verspreid, dat de heer van Zeeland op de hoogte was van den tekst van het accoord tusschen Rex en het Vlaamsch Nationaal Verbond, terwijl zulks absoluut valsch is. Onmiddellijk na de eerste bewering werd er een tweede gedaan, luidende dat de Koning het accoord tusschen de Rexisten en de Vlaamsche nationalisten zou gekend en goedgekeurd hebben. De Staatssecretaris van het Koninklijk Huis heeft onmiddellijk een radicaal démenti ver spreid, zeggende dat het beweerde feit totaal valsch is. Men rekent blijkbaar op de gevol gen van vertroebeling en verwarring in de geesten van sommige kiezers. Men vertelt, steeds zonder tot de bron te kunnen opklim men, dat van Zeeland, indien hij niet vol doende stemmen zou behalen, zou ontslag nemen en dat er reeds een nieuw ministerie gereed is onder de leiding van Spaak of De Man, de twee meest representatieve socia listen in de regeering. Men beweert ander zijds ook dat de rexisten een laatsten troef willen uitspelen op het allerlaatste oogen blik, n.1. dat zij een affiche zouden versprei den, met den afdruk van !n chèque van de Nationale Bank, die zou moeten bewijzen, dat de eerste minister een honorarium zou hebben ontvangen als vice-gouverneur van de Nationale Bank, terwijl hij reeds de lei ding van de regeering op zich had geno men. Deze chèque zou 'n vervalsching zijn, maar om stemmen te winnen zou Rex het op een veroordeeling na de verkiezingen laten aankomen. Ten slotte beweert men dat aan de andere zijde nog onthullingen zouden worden ge daan over de reis naar Berlijn van Degrel leWij stippen dit alles slechts aan om er op te wijzen hoe hevig de strijd is. Van nacht nog werd door de politie een gepant serde auto van de rexistische centrale, die zonder licht door een der straten reed, tot staan gebracht. Er zaten veertien personen in den wagen die alten beweerden een zoo genaamde bedreiging van het rexistische lo kaal te willen afweren. Zij waren voorzien van een marak en een dolkmes. Geweldda den zijn echter tot dusver uitgebleven, al thans van emstigen aard. De meetings waarop van Zeeland ver schijnt, hebben een triomfantelijk karakter. Hij is volop de candidaat van de grondwet en van de vrijheid en door deze verkiezin gen, door Degrelle zelf uitgelokt, heeft men althans dit bereikt, dat er tegenover de pro paganda en agitatie van den rexistischen lei der een andere propaganda is gesteld gewor den welke tot dusver ontbrak en welke aan deze begrippen hun volle beteekenis heeft gegeven. Daar gaat het nu om en het is de vraag in hoeverre de misleiding van de rexistische propaganda het publiek zal kunnen beïn vloed hebben. De algemeene opvattingen van Van Zeeland hebben een stroom van sympathie doen ontstaan voor den eersten minister die slechts weinig politieke perso nen in België hebben gekend, en wij hebben persoonlijk den indruk dat ook de verkie zingsuitslag zulks zal bevestigen. Degrelle heeft getracht, hierin geholpen door Sap, den gewezen minister van financiën, zoo pas uit de katholiek rechterzijde gesloten we gens zijn aanvallen op Van Zeeland in de Kamer, de Vlamingen voor zich te winnen of hen ten minste te bewegen blanco te stemmen, daar hij erop uit is de blanco stem men te rekenen bij de stemmen op zijn naam. Hij heeft n.1. veel gewag gemaakt van het accoord dat werd gesloten tusschen Rex en het Vlaamsch Nationaal Verbond en waarvan de tekst nog steeds niet is gepubli ceerd. Dit duister accoord wordt, van de zij de der rexisten, dat is als het in het Fransch wordt verklaard, heelemaal anders uitge legd dan wanneer het door de Vlaamsch- nationalisten wordt uiteengezet, of liever ge ïnterpreteerd. Enkele dagen geleden vroe gen wij aan een vooraanstaand rexistisch mandataris, die geen Vlaming is, wat men over dit accoord moest denken. Hij zei, dat het niet werd gepubliceerd op advies en op verzoek van de Vlaamsch Nationalisten, om dat dezen meenden hierin te ver te zijn ge gaan door zekere bepalingen betreffende de toekomstige organisafie van den Staat te aanvaarden. Daarna vroegen wij den leider van de Vlaamsche nationalisten waarom het niet werd gepubliceerd en deze gaf me tot antwoord dat de rexisten niet van de publi catie wilden hooren, daar zij het te compro mittant achttenHij voegde er bij dat de Vlaamsche Nationalisten niets hebben opgegeven van hun stelling dat Vlaanderens uiteindelijk belang moet gericht zijn op de vorming van het Dietschland, in vereeni- ging met Nederland.... Intusschen blijft het geheim. De heer Sap heeft dan ook niet veel succes gehad met zijn campagne in De Standaard voor onthouding bij de stemming van Zondag. Gisteravond heeft n.L te Brus sel een groote meeting plaats gehad van de Degrelle Vlaamsche katholieken waarop geestdriftig en met overtuiging door de voornaamste lei ders een oproep werd gedaan om zonder aarzelen voor van Zeeland te stemmen, wel ke oproep wel zal worden gevolgd. Op een vragenlijst van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij antwoordde van Zeeland, dat hij de tweeledigheid van den Belgischen Staat erkende, dat hij genoegen kon nemen met de invoering van een stelsel waarbij in elk departement benevens een minister ook een Staatssecretaris zou worden benoemd, te be ginnen, als proefneming, met de ministeries van cultureelen aard. Hij erkent dat de een taligheid tot den rang van bestuurder moet worden geëerbiedigd, dat Brussel zijn twee talig karakter moet behouden, dat de Vlaam sche cultureele zelfstandigheid moet worden verzekerd, dat de vervlaamsching van het leger moet worden doorgedreven, dat een Vlaamsche wetenschappelijke academie moet worden opgericht, dat amnestie moet wor den verleend. Het was dan ook niet moeilijk de Vlamingen op te roepen om voor van Zee land, die in zijn voorouders Nederlanders heeft, te stemmen. Zijn verklaringen zijn alleszins van het grootste belang. Zoo gaan de kiezers van het arrondisse ment Brussel dan Zondag naar de stembus en dit referendum zal wegens de bijzon dere omstandigheden ook buiten de grenzen wel weerklank vinden. In Mei 1936, bij de jongste parlementaire verkiezingen, werden er in het arrondissement Brussel 339.711 gel dige stemmen uitgebracht. Er waren 28.795 witte stembrieven. De partijen die thans de candidatuur van Zeeland steunen, vereenig- den in totaal 254.214 stemmen en de rexis ten, Vlaamsche nationalisten, realisten en enkel onafhankelij ken, die nu een vrucht baar veld moeten geweest zijn voor rexisti sche propaganda, behaalden 85.417 stemmen. Aan de hand hiervan zal men kunnen na gaan in welke verhouding, Zondag, deze toe stand zal gewijzigd zijn geworden. Stakingsrelletjes. - Uit San Martin in den Mexicaanschen staat Puebla zijn bij stakingsrelletjes drie arbeiders gedood en achttien gewond. De stad Mexico in donker. - Gister avond zijn 6000 man van het personeel van de electrische centrales in de stad Mexico in staking gegaan uit protest tegen de hooge levenskosten. Bijna geheel de stad was gedurende 8 uur in dui. ter gehuld. Duitsche spion gearresteerd. - Te Eu- pen in België is een man gearresteerd, die bij de annexatie van Eupen en Malmedy Belg geworden is. Hij zou in dienst der geheime staatspolitie staan en inlichtingen over Duitsche vluchtelingen in België ver strekt hebben. Brand in rubberfabriek. - Een hevige brand heeft de rubberfabriek Vigeveano te Milaan geheel vernield. De schade bedraagt meer dan twee millioen lire. Aanwerving van vrijwilligers gestraft. - De Zwitsersche krijgsraad te Zürich ver oordeelde den communistischen leider Otto Brunna en tien medeplichtigen tot gevange nisstraffen van vier maanden en een jaar, zulks wegens het wederrechtelijk aanwerven van vrijwilligers voor Spanje. Vergiftiging. - Gisteren vertoonden een I&nderdtal soldaten te Brussel na den maal tijd vergiftigingsverschijnselen. 42 werden naar het militair hospitaal vervoerd. Geen van hen schijnt evenwel ernstig ziek te zijn. Zwervende krant. - Na van het eene land naar het andere te zijn verdreven, wordt het partijblad van de Oostenrijksche socia listen, de „Arba'terzeitung", naar de „Daily Herald" meldt, thans te Parijs uitgegeven. Het blad is na de revolutie in Februari 1934 verboden. Het werd echter gedurende ver scheidene maanden in het geheim in Oos tenrijk uitgegeven. Daarna verhuisde het blad naar Brunc in Tsjecho-Slowakije. On langs heeft de Tsjechische regeering onder druk uit Weenen de uitgave zoozeer bemoei lijkt, dat deze daar niet langer mogelijk was. Nu verschijnt het blad te Parijs. Engelsche protest. - Reuter verneemt, dat de Britsche regeering heeft besloten, te Rome krachtig te prctesteeren tegen het uit Abessinië zetten van zes Britsche zende lingen. Dit heeft kort voor Paschen plaats gehad en op 24 Maart heeft de Britsche am bassadeur te Rome in verband hiermede reeds een eerste stap ondernomen. Een „Duitsche Vrijheids partij" Verspreiding van een illegaal pamtlet te Berlijn. Gisteren is te Berlijn een op geel papier gedrukt pamflet verspreid, dat onder teekend is door den Duitschen Vrijheids partij en dat van den volgenden inhoud is: De Duitsche vrijheidspartij is een broe derlijk verbond van mannen en vrouwen, die Duitschland willen dienen en de vrij heid willen laten overwinnen. De Duit sche vrijheidspartij vereenigt mannen en vrouwen van alle klassen, alle beroepen en alle groepen in zich. In haar gelederen strijden katholieken, en protestanten, oud- Duitsch nationalen en oud-socialisten, democraten en leden van de nationaal- socialistische partij. Hun trots is de jeugd, die zich wil ontwikkelen op de universi teiten om de Duitsche wetenschap en haar roep te ontwikkelen. Deze jeugd wil Duitschland zijn plaats in de wereld terug geven, welke plaats het land iederen dag meer heeft verloren en verliest. De binnenlandsche doelstellingen van de party zijn de volgende: Strijd tegen de politieke overdrijving en de autarchie, die den Duitschen handel vernietigt, die het volk berooft van boter en die het brood duurder maakt. De partij strijdt tegen de groote indus- trieele concerns, die hun winsten rooven van de Duitsche industrie en de Duitsche volkshuishouding, zij eischt de noodige ruimte voor de kleine werkgevers en kooplieden. Andere doelstellingen van de party zijn volgens het pamflet: sociale rechtvaardig heid, bescherming van de religieuze over tuiging, onafhankelijkheid van de recht spraak en vrijheid van gedachte en mee- ningsuiting. Zij vraagt in overeenstemming met het oude Duitsche recht, leiders die rekenschap van hun daden moeten afleg gen tegenover het volk en die gekozen moeten worden en afgezet kunnen wor den. Zij eischt ontbinding van den Rijks dag, die is samengesteld uit „onderge schikte knechten" en verkiezingen, opdat vrije vertegenwoordigers van een vrij volk benoemd'zullen kunnen worden. Deze verkiezingen moeten tot stand komen onder vrijheid van vergaderen en vrijheid van drukpers. De buitenlandsehe politiek. Wat de buitenlandsehe politiek betreft vraagt de partij een politiek van vrede en toenadering met alle volkeren in het bij zonder met Frankrijk, Polen en Tsjecho- slowakije. Zij eischt, dat men een einde maakt aan de hulp voor de meineedige Spaansche generaals en aan den menschenhandel, welke de zonen van Duitschland zendt naar de woestijnen van Noord-Afrika. Het vlugschrift gaat dan voort: „Terwijl wij dit eischen, voelen wij ons geheel eensgezind met vice-admiraal Foerster, met generaal von Fritsch met de duizen den Duitsche officieren en met de milli- oenen Duitsche mannen en vrouwen, die met aandrang verzoeken, dat men onmid dellijk ophoudt met het Spaansche avon tuur. Wij willen geen nieuwen oorlog; wij willen geen nieuwe beleediging van ons vaderland;' wij wenschen geen enkel avontuur en geen enkele van die ontplof fingen, welke Schacht met nadruk naar voren heeft gebracht. Het geschrift eindigt dan: Vrienden handelt vastbesloten maar verstandig. Laat ieder op zyn plaats blijven en han delen in zijn omgeving. De sterke wapens van den vijand zyn: leugen, vervalsching en verraad. Handelt en maakt propagan da met voorzichtigheid. Op dit oogenblik zijn weinigen in deze stad met ons. Weldra zullen het er honderden zijn en later millioenen. Heil Duitschland. Een ander vluschrift, gedrukt op wit papier eischt ten slotte een onmiddellijke volksstemming over de Spaansche kwestie. De Duitsche Kerkstrijd. Hoogverraad-proces tegen katholieke geestelijken. De Duitsche bladen wijden groote aan dacht aan het hoogverraad-proces, dat voor het Volksgerechthof gevoerd wordt tegen zeven katholieke geestelijken uit het Rijn land. De „Völkische Beobachter" schryft boven zijn verslag: „Een waar volksfront tegen Hitier". Gedurende het laatste gedeelte van de zitting gistermiddag verweet de president den geestelijke Roussaint een geheimzinnig communistisch afgezant te hebben ontvan gen, op welke figuur de verhooren vrijwel geen licht wierpen. Niemand van de be klaagden kende zijn naam. De aanklager „veronderstelt" dat het een communist was, omdat hij toespelingen zou hebben gemaakt op het in het leven roepen van „een een heidsfront tegen de fascisten". De katholie ken zouden deel moeten uitmaken van dit front. De president ondervroeg denzelfden geestelijke over de besprekingen, die hij ge voerd heeft met een communistische, vrou welijke gedelegeerde, Bertha Karg, die, naar uit de verhooren bleek, hem vooral inlich tingen verstrekt heeft over den toestand der kerken in Rusland, waar zij langen tyd ver bleven heeft. Bertha Karg zit op het oogen blik een straf van 15 jaar opsluiting uit, waartoe zij veroordeeld is wegens politieke activiteit. Zij zal later als getuige gehoord worden in dit proces. DE STAKING BIJ DE GENERAL MOTORS. Nog steeds staken te Oshawa in Canada vierduizend arbeiders van de General Mo tors en de maatschappij heeft thans beslo ten de fabriek toch weer aan het werk te stellen. De arbeidersbond heeft aangekon digd, dat de stakers zich hiertegen zullen verzetten. De stakers zouden de verzekering heb ben ontvangen, dat de Amerikaansche arbeiders van de General Motors zich zul len verzetten tegen het vervaardigen van automobielen in de Amerikaansche fabrie ken, indien men zou trachten de staking in Canada te breken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1