JCunst en Wetenschap Apeldoorn, Gerrit Kool en. Johan Levering, Lau Koning en Abr. Hout. Daarna sprak ook de burgemeester een woord van lof aan leeraren en leerlingen, en wees nog eens gemoedelijk, maar zeer uit drukkelijk op de verwachtingen, die er ook verder van de cursisten gekoesterd werden. Nadat de heer Jager nog gesproken had en in 't bijzonder de belangstellenden had bedankt, werd de bijeenkomst gesloten. Den cursisten staan nog eenige leerzame excursies te wachten. WIERINGEN Zuïderzeestcunwet. Wij vermeldden onlangs dat belang hebbenden in den zin der Zuiderzeesteun- wet, die meenden in aanmerking te kunnen komen voor een verhooging der geldelijke tegemoetkoming, dit kunnen aanvragen. Wij willen echter ook nog even wijzen op de bepaling dat, indien de omstandigheden van belanghebbenden, die in het genot van een geldelijke tegemoetkoming zijn, zich zoodanig wijzigen dat daardoor de ver leende tegemoetkoming kan worden ver minderd, dan wel geheel ingetrokken, dit door de belanghebbenden zoo spoedig mo gelijk moet worden medegedeeld. Wordt hieraan niet voldaan, dan kunnen zij van verdere tegemoetkomingen worden uitge sloten en de ten onrechte genoten bedra gen worden teruggevorderd. TEXEL Het groote ziekenfonds. De jaarvergadering van het groote Zieken fonds te Texel werd Vrijdagavond gehou den te Den Burg in De Oranjeboom. Bij de opening deelde de voorzitter mede, dat het aantal leden steeds stijgend is, doch dat de financiëele toestand van dien aard was, dat het bestuur genoodzaakt was, het voor spe- cialité's beschikbaar bedrag van 10 te be perken. Uit het jaarverslag vernamen we, dat het aantal leden thans 3218 bedraagt. De penningmeester deed verslag van zijn beheer, niettegenstaande een saldo van 1935 van 875,11 had 1936 een nadeelig slot van 148,49. De totale uitgaven bedroegen 35343,49. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Troost, tot voorzitter de heer W. van Heerwaarden. Op desbetreffende vragen deelde de voorzitter mede, dat nog steeds geen besluit is genomen om de Texelsche fondsen in één te krijgen. EGMOND AAN ZEE Vergadering van V. V. V. Vrijdagavond vergaderde de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer in café Trompenberg onder voorzitterschap van burgemeester C. J. Eyma. Ingekomen was een verzoek van het Comité tot behoud van de kaasmarkt te Alkmaar. Gevraagd werd hieraan steun te verleenen, omdat de V. V. V. met de kaas markt ook reclame maakt en het zonder twijfel ook een attractie vóór de bad gasten is. Het bestuur stond hier sympa thiek tegenover en stelde voor 10 te voteeren voor het jaar 1937, waartoe werd besloten. Uit het verslag van het Informatie bureau stippen wij aan, dat in 1936 niet minder dan 780 schriftelijke aanvragen binnen kwamen voor pensiongelegenheid. Het bureau verstrekte 1600 duin-wandel- kaarten en de heer L. Dekker 1500. Totaal is dit 1000 meer dan het vorige jaar. De voorzitter dankte de bureauhoudster voor haar vele werkzaamheden. De rekening 1936 sluit met een batig saldo van 66.45. Alles was keurig in orde bevonden. Het aantal eigenlijke Egmondsche leden is betrekkelijk gering. De heer de Vries merkte op, dat in Eg- mond aan Zee ongeveer 1000 kamers te huur worden aangeboden, zoodat inder daad het aantal leden veel hooger kan zijn. De heer J. G. Bosschaart merkte op, dat te veel menschen de V. V. V. beschouwen als een verhuurkantoor. De menschen begrijpen de strekking der vereeniging niet en hebben te weinig gemeenschaps gevoel. De heer de Vries adviseerde de nering doende leden een V. V. V. kaart te doen ophangen, hetgeen een aansporing voor de anderen kan zijn. Het bestuur zegde toe in deze richting diligent te zijn en spoorde de leden aan zelf ook zooveel mogelijk propaganda te maken. Uit het jaarverslag 1936 bleek, dat op den teldag 4 pet. minder gasten in Eg- mond aan Zee vertoefden dan het vorige jaar. Hieruit werd geconcludeerd dat de reclame, die de stranding van eenige groote schepen opleverde, niet opwoog tegen den slechten invloed van het voort duren der depressie. Gememoreerd werd, hetgeen alzoo in de gemeente geschied is en het vreemdelingenverkeer ten goede komt. Egmond heeft thans schitterende wegenverbindingen met de buitenwereld. Het bestuur besloot om verder klap loopen op de V. V. V. te voorkomen, voortaan geen lijsten met ingekomen aan vragen voor pension enz. meer te publi- ceeren bij den heer Pluimgraaff. Dezen laatste werd dank gebracht voor de steeds betoonde bereidwilligheid. De V. V. V. verloor in 1936 meer leden dan in andere jaren. Dit is hieraan te wij ten, dat vele leden steun trekken en voortaan een deel van hun profijt tijdens het badseizoen van hun uitkeering wordt ingehouden. Te hopen is daarom, dat de economische omstandigheden ook met het oog hierop spoedig beter worden. Van de 197 leden werd totaal 557 contributie ontvangen. In het seizoen 1936 heerschte weder een prettige, gemoedelijke geest. Met bijzon dere waardeering valt gewag te maken van de door eenige ingezetenen georgani seerde, uitstekend geslaagde sport- en strandfeesten. Gememoreerd worden voorts de geanimeerde vliegerwedstrijd, demonstraties der Egmondzeeër Reddings brigade, oefeningen met de reddingsboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij, bridge-drives in Trom penberg enz. De vuurtoren Jan van Speyk werd druk bezocht. Kortom Egmond kan over het seizoen 1936 tevreden zijn. Een gunstige invloed wordt verwacht van de devaluatie, waardoor meer Neder landers de vacantie in eigen land zullen doorbrengen. Tenslotte zijn de schitte rende nieuwe Boulevard, die thans ge maakt wordt, de jonge duinbeplanting langs den Hoeverweg, de automatiseering van de telefoon, de nieuwe bestratingen e d. even zooveel dingen, die het vreemde lingenverkeer gunstig beïnvloeden. De voorzitter bracht den heer Bosschaart dank voor zijn prettig verslag, dat door de vergadering met applaus werd beloond. Bij de rondvraag brachten de heeren de Vries en de Groot de jeugdherberg op de Boulevard ter sprake en de kwestie van al of niet eventueele toelating van den exploitant als lid van V. V. V. De voorzitter was van meening, dat het nog niet mogelijk was thans reeds een be paalde gedragslijn vast te stellen. Op zijn voorstel besloot de vergadering 't bestuur te machtigen deze aangelegenheid nader te bestudeeren. HEILOO v.v.v. Op 10 October 1937 bestaat de V.V.V. 30 jaar. Of dit met feestelijkheden gepaard zal gaan, valt te betwijfelen. Afgescheiden van wat de ledenvergadering beslist, heeft het bestuur besloten om de Federatie van V.V.V. voor dit jaar niet te bverzoeken, amdat deze financiën niet rooskleurig zijn. Met de finan ciën is het treurig gesteld. Een gelukkig ver schijnsel is, dat men momenteel zonder schuld is. Riooleering. De rioleering gaat in traag tempo. Het is ook niet gemakkelijk om op een diepte van plm. 6 meter te moeten werken. Wel is opmerkelijk, dat men, met dit tempo wer kende, maar steeds buizen aanvoert die we ken aaneen tot groote ergernis van velen, voor de winkels en huizen liggen. Thans heeft men hoewel het nog weken zal du ren voor men zoo ver is de Holleweg-be- woners gelukkig gemaakt met een buizen net. Zomerconcerten in den Muziektum. Het bestuur van de V.V.V. en de beide voorzitters van de fanfarecorpsen hebben vergaderd over de vaststelling van de con certen. Het bestuur heeft de data der con certen vastgesteld. Breedvoerig is besproken om af te wijken van de gevolgde reclame tactiek. De groote concerten kosten veel geld, doch deze worden geldekt door de subsidie der gemeente Heiloo. Naast deze concerten is, in samenwerking met het be stuur van de beide corpsen, besloten om nog een 4-tal concerten te geven. Deze wor den door de vereenigingen verzorgd en zul len gratis bezocht kunnen worden. Op deze wijze hoopt men in loffelijke samenwer king te kunnen bereiken, dat we behou dens goedkeuring en in samenwerking met E. en W. dezen zomer een attractie krij gen die financieel verantwoord is. In de commissie van uitvoering zyn benoemd de heeren J. L. Groot, M. A. Idema, P. Avis, J. van Gemeren en G. Smits, tot adviseerende leden de heeren Jac. Beemster en P. Hoetjes. AKERSLOOT Het Witte Kruis. Vrijdagavond 8 uur hield de afd.. Akersloot van de Noord-Holl. Ver. „Het Witte Kruis" haar eerste vergadering in 1937 in het café van Kleeff alhier. Aanwezig waren 13 leden. Bij de opening door den voorzitter sprak deze zijn genoegen er over uit, dat, hoewel de afd. voor groote moeilijkheden was geplaatst door de oprichting van het „Wit Gele Kruis," deze een goede oplos sing hadden gevonden. De ontvangsten over 1936 hadden be dragen 445.25, de uitgaven 289.30, batig saldo 155.95. De schuld der ver eeniging bedroeg per 1 Jan. 1937 alsnog 940. Het batig saldo der T. B. C. bestrij ding was 102.57. Besloten werd het materiaal der afd. aan te vullen. Verder werd voorgelezen wat de afd. Diemen bereikt heeft met een hoogtezon. Als afgevaardigden naar de alg. verga dering werden benoemd de heeren C. Groot en P. Timme. Bij het einde der vergadering werd door den voorzitter dank gebracht aan den heer Zweeris voor zijn uitstekend beheer van het magazijn, alsmede aan de com missarissen voor hun toezicht. Na bespreking van eenige niet belang rijke zaken, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. *t ZAND Kind te water. Het 4-jarig dochtertje van den heer J. S. alhier geraakte al spelende nabij de ouderlijke WQning te water. Op het hulpgeroep van haar zusje kwam de vader toesnellen die er in slaagde de kleine drenkeling nog juist bijtijds op het droge te brengen. ST. MAARTENSBRUG Benoemd. De heer U. Wierstra, kommies der di recte belastingen alhier, is in gelijke be trekking benoemd te Oisterwijk (N. B.) NOORDSCHARWOUDE De kwestie-van den Abeele. Naar thans verluidt zal de kwestie Van den Abeele Dinsdag weer in de com missie van Beheer der gemeente lichtbe- drijven aan de orde komen. Verwacht wordt een voorstel om onvereenigbaar te verklaren het ambtenaar zijn van de licht- bedrijven met het raadslidmaatschap van een der gemeenteraden. Zooals bekend werd het raadsbesluit van den gemeente raad van Noordscharwoude om den heer Van den Abeele niet tot den raad toe te laten, door de Kroon vernietigd. KOEDIJK Tooneel- en zangavond. Zondagavond werd door de vereeniging „Zanglust" een openbare uitvoering gege ven met medewerking van Schoorls Ge mengd Koor onder leiding van den heer Corn. Jonker uit Alkmaar in het lokaal van den heer Jb. Groot. Het geheel was een af wisselend program. De avond werd geopend met een tweetal nummers voor gemengd koor, wat met een zoo dicht bezet koor een machtigen indruk maakte. Hierna gaf de heer Cor. Hoogvorst zijn levensliedjes, waarvoor hij applaus ontving. Nadat het koor een nummer gegeven had, werden wij onthaald op een tweteal solo- nummers van den heer Pi Dalenberg (bas) met den heer Jonker aan de piano. De ver blijdende mededeeling werd gedaan, dat er groote mogelijkheid bestaat, dat het koor uitgenoodigd zal worden om voor de micro foon te zingen. Vervolgens werd door het intiem tooneel uit Groet een klucht in 2 bedrijven ten beste gegeven, getiteld „Henkie", die zeer naar genoegen werd opgevoerd. Aan het einde memoreerde de voorzitter, de heer P. Hart, het welslagen van dezen avond en wekte op tot aansluiting bij de zangvereeniging. Het was een gezellige avond voor een dichtbezette zaal. Een pret tig bal volgde, DE A. O. O. V. MET DE GEISHA. Een prachtig kijkspel! De A. O. O. V. heeft voor een geheel uit verkochte zaal in 't Gulden Vlies een re prise gegeven van de Japansche operette „De Geisha", welke operette jaren geleden met veel succes voor het eerst gegeven werd. De jongste uitvoering had echter een vrijwel geheel nieuwe bezetting (als we ons niet vergissen, waren alleen Govers en Schats toen ook van de partij), zoodat van een nieuwe uitvoering gesproken kan worden. Hoe is het deze keer geweest? Als we aan het kijkspel denken, dan mogen we de A. O. O. V. een compliment brengen, want de tooneelen waren met zeer groote zorg samengesteld en één schittering voor het oog. Dat was keurig werk, dat terecht met een open doekje beloond werd! Hetzelfde was het geval met de kleeding en de grime. Beide onderdeelen van de op voering waren eveneens keurig verzorgd en brachten de aanwezigen in eenOoster- sche, Japansche sfeer. En waar de belichting mede goed ver zorgd was, daar blijkt dus, dat déze ope rette als kijkspel voor de volle 100 pet. ge slaagd is. Een operette is echter meer: het is tevens een tooneelspel en een zangspel. Het onderdeel „spel" dus. Om te beginnen, was het tempo over 't algemeen zeer goed en vooral de eerste twee bedrijven werden zeer vlot gespeeld. Vanaf het eerste moment waren de ge broeders Kesselaar, de een als Wunshi Chin, de theehuishouder, de anders als markies Imari, zeer op dreef en zij hebben hun vlot spel den geheelen avond uitstekend vol gehouden. Slechts zouden we hier willen opmerken, dat dit duo zich moet hoeden voor overdrijving en al te vrije behandeling van den tekst. Overigens ons compliment voor de rolopvatting en het spel, dat routine verklapte. Daarnaast mag direct de heer Govers ge noemd worden, die zelfs beter op dreef was, dan we verwacht hadden en die zijn rol van het begin tot het einde met veel animo speelde. Dit trio was wel een scherpe tegenstel ling tot het damestrio, de Engelsche meisjes, dat veel minder overtuigend speelde vooral in het spreken te kort schoot. Dat was een tikje „te veel van buiten geleerd' In het tweede bedrijf begon de jonge mej. G. Molenaar goed op dreef te komen en zij heeft verder tot het allerlaatste moment haar rol prachtig gespeeld. Dit is één der aller beste dameskrachten van de A O. O. V. en hoewel ook dezen keer haar rol zeker niet onbelangrijk was, mag haar een volgenden keer gerust een zwaardere taak opgelegd worden. Ze speelde de Frangaise, Mlle Juliëtte, op zeer prettige, dikwijls geestige wijze. Hetzelfde kunnen we zeggen van mej, Cieraad, die het lieftallige Engelsche meisje Molly speelde. Ze begon iets weifelend, maar nadat ze „op temperatuur" was ge komen, ging het uitstekend. Ook haar moet de A. O. O. V. een grootere kans geven: ze kan nog meer! De overige rollen waren kleiner, maar werden over 't algemeen goed verzorgd en vooral Piet Hop als zeeofficier en B. Hutter als Takemine, speelden losjes en vlot. En tenslotte Mimosa San, de vrouwelijke hoofdrol. Ze werd gespeeld door mevr. G. Offenberg. Ook hier was het spel zeer goed en ook hier bleek, hoe routine veel moeilijk heden kan overwinnen. Het werd een vlotte, zeer aannemelijke creatie van een lastige rol. De Geisha bewoog zich vlot en vrij over het tooneel, speelde uitstekend samen met de anderen en hield de Oostersche creatie, evenals de andoren, van het begin tot eind uitstekend vol. Tenslotte de zang. Ook een zeer belang rijk onderdeel. En nu kan onze critiek helaas niet zoo onverdeeld gunstig zijn. Om met het goede te beginnen: Govers zong beter dan ooit, ook gemakkelijker dan ooit en hij kan, dunkt ons, meer dan te vreden zijn. Hetzelfde mag gezegd worden van de dames Molenaar en Cieraad en vooral eerstgenoemde heeft haar liedjes duidelijk en helder over het voetlicht gebracht. Jan Schats kon zich echter in deze operette niet uitleven, evenals Piet Hop, terwijl de zang van de Kesselaars eigenlijk bijzaak was, maar toch voldoende tot haar recht kwam. Echter, er is Mimosa San, de geisha! En ziet, mevr. Offenberg bleek niet op dreef en was soms nauwelijks verstaanbaar boven de muziek uit. Of het kwam, doordat haar stem de laatste, weken geleden heeft (we weten, dat ze een tijdlang rust moest nemen, omdat haar stembanden aangedaan waren), of dat haar deze muziek niet ligt, wy weten het niet, maar. dezen keer was de zang niet vol doende. Gelukkig,, dat haar spel veel ver goedde. Tenslotte de koren. Vroeger klonken ze machtig en mooi, gister ontbrak er veel aan de eenheid, ontbrak er veel aan het tempo, dat soms zoo vlug was, dat het strijkorkest het tempo niet kon volgen. Dat is jammer en het is te hopen, dat de A. O. O. V. spoedig de noodige versterking krijgt, want deze ver eeniging verdient werkelijk, dat een krach tig, goed zingend koor het geheel compli- teert. Echter, al met al mag de A. O. O. V. over de uitvoering tevreden zijn. Het publiek was zeer gul met het applaus, te gul vooral met de open doekjes, en bracht de spelers en regisseur Vóórhaar, benevens het orkest, aan het slot een zeer langdurig en hartelijk applaus. De muziek. Tenslotte schrijft onze muziekrecensent nog het volgende: In den tijd waarin opvoeringen van ope rettes een vaste plaats in het muziekseizoen innamen, behoorde „De Geisha", van Sidney Jones tot die werken, die zeer lang op het repertoire gebleven zijn. Een lange staat van dienst is haar te beurt gevallen. En by de opvoering van gisteravond viel het op, hoe frisch die lichte, van alle geleerdheid niets willen wetende muziek nog klinkt. Laat men het desnoods dan maar amusementsmuziek noemen, tegenover wat men tegenwoordig daaronder verstaat (onder veel daarvan ten minste) steekt deze muziek gunstig af. De instrumentale inleiding kan men niet ouverture noemen, 't is een aaneenschakeling van melodieën, die men later in den zang hoort en in geen enkel verband tot elkaar staan. 't Is gisteravond voor de vereeniging een succesvolle opvoering geworden; de aardige duetten in le en 2e bedrijf misten hun uit werking niet, evenmin de verschillende koor- nummers. Men hoorde goeden zang 'n enkel koornummer, zooals dat, hetwelk na het openingskoor kwam en het eerste koor, 2e bedrijf, had wat moeilijkheid, 't eerst genoemde was erg ongelijk, 't tweede bleef niet op toon ook zij, die solo's te ver vullen hadden kweten zich verdienstelijk van hun taak. Een, bij de solo's bescheiden spelend strijk orkest, met piano (pianiste mevr. v. d. ZijdenGeus en fluit (die niet al te zuiver klonk) zorgde voor de begeleiding. Als dirigent, trad als steeds, op de heer Joh. Gerritsen. GEVONDEN VOORWERPEN. In het tijdvak 3 April—9 April 1937 als gevonden aangegeven aan het bureau van politie en aldaar terug te bevragen tus- schen 11 en 1 uur des Woensdag en Zaterdags de navolgende voorwerpen: 1 paar dameshandschoenen, wollen handschoen, 2 ringen met kleine sleutel tjes, 1 ceintuur, damesportemonnaie zon der inhoud, blauw lederen ceintuur, bood- schappentasch, sleutel. In hetzelfde tijdvak als gevonden aange geven en terug te bevragen bij de onder staande ingezetenen: D. Sanders, Hekelstraat 1, belastingmerk in étui; Hercnan, Bergerweg 93, plumeau; L. Belekamp, Nassauplein 4, huissleutel; M. Hoebe, Geest 11, bloempot met vet- plant; J. van Dijk, Huigbrouwerstraat 5, huissleutel; K. Hoogland, Laat 23, rozen krans: G. Wijn, le Landdwarsstraat 14, kindertasch, inhoudende portemonnaie met enkele centen; P. G. Boon, Uiten- boschstraat 8, zilveren armband; K. Kruijssen, Payglop 2a, entréebiljet v. d. Maskerspelers; T. Molenaar, Van Houten kade 30, huissleutel; T. Bakker, Pierson- straat 8, handschoen; K. Jimmink, Frie- scheweg 6, portemonnaie met kleingeld; Kinkhauwerts, Heiligland 30, pakje mo torgereedschap; M. Vader, Polderstraat 2, beige wollen handschoen; P. Wallaart, Regulinrslaan E 7, belastingplaatje; J. Molenaar, Gashouderstraat 19, vulpen; C. Schot, Uitenboschstr. 70, rijwielplaatje in étui; J. Hollenberg, Boezemsingel 3, zwarte alpinomuts; Appelman, van der Woudestraat 51, portemonnaie met een paar enten;- B. Hartingsveld, Burg. Paling straat 17, alpinomuts; C. Mazereeuw, Po- pelmanslaan 21, R. K. kerkboek; J. N. Dekker, Heerenweg B 22, Oudorp, duim stok; S. Burgering, Baansingel 38A, rozen krans in zakje; G. Lammes, Laat 87, ceintuur rood-bruin; P. J. Kruier, Dahlia straat 15a, portemonnaie met kleingeld: Helderman, Koningsweg 4, vaarboom; A. Admiraal, Lindenlaan 23, sigarenkoker met sigaren; G. Rol, Omval 11, een boekje; J. Geus, Stuartstraat 55, heerenhand schoen; A. v. d. Berg, Overdiestraat 65, beugeltaschje met portemonnaie; C. Elles, Lindenlaan 96, vulpen; K. Roos, Berger- weg 2, damesdas; J. de Moei, Forestus- straat 18, 1 paar broekspijpen; T. van Diepen, Stationsstraat 54, Lipssleutel; W. Horn, le Kabelstraat 29, ouderdomsrente- kaart; A. Blankendaal, Stationsstraat 27, kerkboek; W. Koster, logement Kroeze, Voormeer, bril met geel montuur; F. Rempt, Schouten straat, 1 nappa heeren handschoen en Cornelia Ket, Groot Nieuw- land 43, een doublé armbandje. Men gelieve na terugbezorging van zijn eigendom hiervan melding te doen aan bureau van politie. Voop kleine tuinen. Voorjaarsbloemperken. Het voorjaar is weer in het land en in onze tuinen bloeien weer de bolgewassen, vroegbloeiende heesters en vaste planten. Ook de bloemperken kunnen nu weer mooi zijn, indien we deze in het najaar hebben beplant met tulpen of hyacinthen, en anders kunnen we ze ook nu nog beplanten met verschillende voorjaarsbloemen. Allereerst denken we hierbij aan viooltjes, die zelfs zeer goed tijdens den bloei met kluit kunnen worden overgeplant en daarvan nagenoeg niet hebben te lijden. We hebben zoowel éénjarige als overblijvende viooltjes en bei den bloeien vroeg in het voorjaar. Ze wor den uitgeplant op een afstand van 15 tot 18 c.M. Onder de viooltjes hebben we tal van kleuren, vooral blauw in verschillende tinten, maar ook geel, wit en purperrood. Ook onder de primula's zijn tal van vroeg bloeiende soorten en ook deze kunnen nu zeer goed met kluit worden overgeplant. Fraai van kleur zyn P. Wanda en P. pur- perkissen, beide lage plantjes die overdekt zijn met purperroode bloempjes, maar ook P. veris in kleuren als geel, wit, lila en blauw, zyn bijzonder voor perkbeplanting geschikt. Deze primula-soorten planten we op 18 tot 20 c.M. afstand. Zeer bekend is het vergeetmenietje of Myosotis. Wél planten we deze bij voorkeur reeds in het najaar, maar ook thans kunnen ze nog gemakkelijk met kluit worden overgeplant. We geven ze een afstand van 20 c.M.. Aardig zijn ook de dubbele madeliefjes of Bellis perennis fl.pl. met witte, rose of roode bloempjes; ze wor den uitgeplant op een afstand van 18 tot 20 c.M. en zijn vooral voor kleine perkjes goed te gebruiken. Ook muurbloemen of Chei- ranthus worden wel gebruikt voor perkbe planting en vooral de soort Ch.Allioni, die een gedrongen groeiwijze heeft en oranje geel bloeit, is daarvoor zeer geschikt. We planten ze uit op een afstand van 25 c.M. Een fraaie voorjaarsbloeier is ook Silene pendula, waarvan verschillende rose en ook witte variëteiten bestaan. We planten ze op 15 tot 20 c.M. afstand. Verschillende van deze vroegbloeiers zijn ook zeer goed te gebrui ken als tusschenbeplanting op perken waar reeds tulpen staan. Indien we met zorg de planten kiezen, kunnen we fraaie kleu rencombinaties verkrijgen. Ook bereiken we daardoor dat het perk dan langer mooi is, daar deze plantjes alle langer doorbloeien dan de tulpen, die, hoe mooi ze ook zyn, toch maar een beperkten bloeiduur hebben, A. G. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 DRUKKERIJ COSTEB HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 11 t.m. 17 April 1937, behou dens tusschentijdsche wijziging, wederom vastgesteld op 0.85 per kilogram. I ORANJE BOVEN Aan de hectometer- palen met ora ije koppen kunt u zien, dat u op een voor- rangsweg rijdt. De Spaansche burgeroorlog Heuvels in Casa de Campo bestormd. Regeeringstroepen op alte fronten in de meerderheid In het afgeloopen week-eind hebben de regeeringstroepen het offensief ten westen van Madrid voortgezet. Zon dagmiddag twee uur werd een felle aanval ingezet in de Casa de Campo. De Casa Velasquez, de Monte Garabitas en de Verro del Aquila vormden het centrum van den strijd. Vooral de ver overing van de laatste heuvel zou den regeeringstroepen veel waard zyn, aangezien van hier de Universiteits wij k wordt beheerscht en de stellingen op de Garabitas kunnen worden aan gepakt. Een uur lang heeft een waarnemer van Havas de strijd om de Cerro der Aquilas gevolgd. Er werd met buitengewone hef tigheid gevochten. Ook op de andere pun ten van de frontlinie woedden hevige ge vechten. Tegen half uur in den middag bombardeerden de regeeringstroepen de hellingen en de top van de Garabitas, ter wijl de opstandelingen met moeite zich langs den Castillaanschen straatweg staan de hielden. Na een korte onderbreking werd de strijd om zes uur 's avonds we derom met alle kracht ingezet. Op de Ga rabitas en eveneens in de Casa de Vacas in de Casa de Campo, hebben de opstande lingen zich zwaar versterkt, zoodat het groote moeite zal kosten hen daaruit te verdrijven. Urenlange bombardementen hadden totdusver geen succes. Madrid onder vuur. In den voormiddag hadden de regee ringstroepen voornamelijk hun nieuwe stellingen in de Casa de Campo versterkt. Verwoede tegenaanvallen der opstande lingen, vooral in de buurt van de brug der Franschen, werd afgeslagen. De weg en de spoorweg in deze sector werden, vol gens het communiqué van Madrid, geheel vrijgemaakt. De opstandelingen beperken zich ertoe, de vorderingen der regeeringstroepen te bestrijden. Zij leggen er overigens den na druk op dat het offensief de regeering dui zenden dooden zou hebben gekost, terwijl de regeering speciaal met Russische tanks zou werken, waarvan enkele in handen van de opstandelingen zouden zijn geval len. In den loop van den Zondag zijn de op standelingen echter overgegaan tot een bombardement van Madrid. Om kwart voor elf begon het zware geschut plotseling met een beschieting van het volkrijkste centrum van Madrid. In het begin van den middag eindigde de beschieting, waardoor vooral de Gran Via ditmaal zeer is getrof fen. Twee vrouwen werden ernstig ge wond. In een café werden vyf personen gewond. De granaten kwamen op enkele huizen afstand van de Britsche legatie neer. In totaal zijn zeven dooden gevallen en 21 gewonden. De regeeringstroepen zyn er voorts in geslaagd tegen-aanvallen van de opstand^ lingen op nieuwe regeerings-stelingen in de richting van het Escuriaal af te slaan. In den sector van Guadalajara gelukte het den militianen bij verrassing een munitie-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11