SPORT EN WEDSTRIJDEN Ajax' eerste nederlaag brengt spanning. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 12 APRIL 1837 Geen enkele ploeg meer zonder verliespunten. OM DEN HOOGSTEN TITEL. De resultaten van de gisteren ge speelde kampioenschapwedstrijden zijn zeer verrassend geweest: het sterke Ajax en het sterke P. S. V. werden beiden geklopt en in beide gevallen met dezelfde cijfers: 30! Deze uitslagen hebben tot gevolg gehad, dat de spanning terdege is toe genomen en dat thans met geen mo gelijkheid te zeggen is, wie favoriet mag genoemd worden voor den kampioenstitel. Wanneer Ajax gewonnen had, zou haar voorsprong zoodanig geweest zijn, dat feitelijk Feijenoord en P. S. V. uitge schakeld zouden zijn geweest. Hoe de situatie nu is, leert de stand: Go ahead Ajax Be Quick Feijenoord P. S. V. 6—2 5—6 3—6 5—5 6—6 Promotie-degradatie. In afdeeling I deed R. C. H. fraai werk, door in Hilversum 't Gooi verdiend te kloppen. De kansen van Hilversum zijn daardoor sterk gestegen, maar de Racing zelf spreekt nu ook weer een woordje mee: Hilversum 2 110, 32 3 R. C.H. 2 10 1 4—4 2 't Gooi 2 0 11 3—4 1 In afdeeling II is S. V. V. thans uitge schakeld en Z. F. C. kan nog hoogstens gelijk komen net R. F. C.f dat gisteren weer danig van zich af beet. De stand luidt: R. F. C. 3 3 0 0 11—2 6 Z. F. C. 2 10 1 2—2 2 S. V. V. 3 0 0 3 3 3—12 0 Ook in het Oosten noteerden we een verrassing. Quick nam revanche op de door haar thuis geleden nederlaag tegen de Ensch. Boys, en heeft nu alles nog in eigen hand. Maar er kan. hier nog van al les gebeuren. Hengelo 2 110 76 3 Quick 3 111 9—8 3 Ensch. Boyas 3 1 0 2 810 2 In het Noorden begon Friesland slecht, door thuis met 40 van W. V. V. te ver liezen. Dat wordt oppassen voor Friesland: W. V. V. 1 1 0 0 4—0 2 Friesland 10 0 1 0—4 0 Heerenveen 0 0 0 0 00 0 Afdeeling I. Wat onze directe omgeving zelf betreft, O. V. V. O. verraste vriend en vijand door thuis Zaandijk te kloppen. Ze heeft dus nog kans, om de degradatie te ontkomen, 't Werd 20. De stand is: D. W. V. 2 110 2—1 3 O. V. V. O. 3 1 1 1 3—2 3 Zaandijk 3 1 0 2 35 2 Met Bloemendaal is het mis. De sym pathieke club verloor opnieuw, nu met 3i van H. V. C., zoodat ze zal degra- deeren. De stand is H. V. C. 3 2 10 12—7 5 Volewijckers 2 110 97 3 Bloemendaal 3 0 0 3 411 0 In de promotiewedstrijden 4de klasse deed Texel goed werk door thuis Q. S. C. met 10 te kloppen, 't Was een magere overwinning, maar de puntjes zijn binnen, 't Lijkt er op, dat de strijd weer zal gaan tusschen Texel en Alkmaar. De stand is thans, n-u de helft der com petitie voorbij is: Alkmaar 2 110 4—1 3 Texel 2 110 2—13 Q. S. C. 2 0 0 2 04 0 GO AHEAD—P.S.V. 3—0. Tegen de verwachting in heeft Go ahead over P.S.V. gezegevierd. Onverwacht, omdat de Deventenaren laboreerden aan een zwakke voorhoede en in dezen wedstrijd een gewaagd experiment ondernamen, het welk achteraf echter niet als een mislukking mag worden beschouwd. Niet, dat de aan val van Go ahead nu plotseling zoo krachtig geworden is, verre van dat, maar de nieuw gekozenen hebben door enthousiasme opgeheven, wat zij in technisch en tactisch opzicht tekort kwamen. De voorhoede van de thuisclub had een radicale wijziging ondergaan. Laten wij maar beginnen met te verkla ren, dat de nieuwe formatie allerminst een openbaring is geworden. Bepaald gevaarlijk was de linkervleugel van Go ahead, althans in de tweede helft, toen de overigens hard werkende P.S.V.er Peters de fout beging zijn bewaking op te heffen en geregeld aanvallend ging spelen. En aangezien van Run niet in staat was de Vries te doen capituleeren, ontstonden voor P.S.V. de hachelijke momenten, waarvan Go ahead profiteerde door niet minder dan drie doelpunten te maken. De eerste helft was namelijk verloopen, zonder dat de kleine, maar voortdurende meerderheid der Eindhovenaren tot succes had geleid. In de eerste plaats was het te wijten aan de geringe schotvaardigheid van den P.S.V.- aanval, maar meer nog aan de hechte defen sie van Go ahead, welke bezig is zich een verdiende reputatie te vestigen. De thuisclub had in die eerste helft één maal een fraaie kans om de leiding te nemen, toen van Run op Bouman wilde terugspelen en de bal voor de voeten van de Vries deponeerde, die plotseling een ver laten doel voor zich kreeg. De kleine links buiten zag echter nog kans den bal over de lat te trappen. Ware hierbij een doelpunt ontstaan, dan zou de thuisclub echter mepr gekregen hebben dan haar toekwam, want de bezoekers vertoonden geregeld een beter sluitend combinatiespel en hadden met de Deventer attaques niet al te veel moeite. Voorals Hermens, die als stopper in de Eind- hovensche verdediging fungeerde, viel op door zijn fraaie koppen en afnemen. De Vries zou echter zijn fout na rust herstellen. Reeds in de eerste minuut gaf hij twee scherpe voorzetten en wanneer het binnen- trio op zijn „qui vive" was geweest, zou Go ahead een voorsprong hebben kunnen nemen. Toch duurde het niet lang, of Jan Halle had de kwetsbare plek in de Eindhovensche defensie gevonden en weldra kopte Th. de Kreek het leder via den paal in het net (1—0). Dit doelpunt schonk den Oostenlijken kampioenen zelfvertrouwen, terwijl P.S.V. trachtte het verloren terrein te herwinnen. En Peters liet zich daarbij verleiden wat al te ver naar voren te dringen, hetgeen niet ongestraft bleef. En toen de Vries dan ook weer eens in vrije positie kwam en een listigen trough- pass naar Kieftenbelt gaf, gleed deze handig langs den toegesnelden Hermens en pas seerde in het volgende oogenblik den uitge- loopen Bouman (20). Dit gebeurde in de vijtiende minuut, zoo dat Go ahead rustig kon verder spelen om den voorsprong te consolideeren. Van dit moment af ontspon zich een strijd op het middenveld, waarbij de verde digingen de overhand hielden. En weer werd een fout afgestraft door de Vries, die van Run de hielen liet zien en den bal met een boog naar den geheel vrij staande van Dijk plaatste, die ongehinderd kon inkoppen (30). Dit doelpunt ontstond vijf minuten voor het einde en thans was P.S.V. een geslagen elftal. Wel werden nog enkele stormloopen ondernomen, maar resultaat leverden deze niet op en toen de scheidsrechter Boekman, de uitstekend leidde, het einde aankondigde, had Go ahead een eenigszins geflatteerde, maar niet onverdiende zege behaald. FEIJENOORD—AJAX 3—0. De grootste menigte, welke ooit bij een voetbalwedstrijd in Nederland aanwezig is geweest, heeft gistermiddag het Feijenoord- stadion bevolkt. Een kleine 50.000 toeschou wers hebben Feijenoord een regelmatige 30 overwinning op Ajax zien halen. De tienduizenden hebben Feijenoord in goe den vorm aangetroffen. Het groote verschil tusschen het spel van Ajax en Feijenoord was wel, dat het samenspel bij Ajax stellig van goede kwaliteit was, doch over het al gemeen wat te mechanisch. Het overrom pelende karakter misten de meeste aanval len. Slechts bij uitzondering zorgden Schu- bert en van Wijngaarden daarvoor en eenige keeren ook, dat was vóór de rust, was het initiatief van van Reen en oorzaak van lastige situaties voor het Feijenoord doel. Feijenoord speelde levendiger en ook een tikje sneller. Meestal was een Feijenoord- man iets eerder bij den bal. Bovendien wss het spel der thuisclub verrassender, kwam het meer tot attractieve staaltjes van indi vidueel spel, waarbij dit individueele spol steeds middel was om tot goed samenspel te geraken. Daarnaar afgemeten, was de tweede helft beter dan de eerste. Na de pauze heeft de voorhoede van Feijenoord dikwijls voortreffelijk gevoet bald. Toen bleek, welk een steun Feijen oord aan Vente heeft gekregen, want juist bij hem is de „finishing touch" aanwezig, waardoor de doelpunten ontstaan. Drie doelpunten tegen de zeer goede ver dediging der Amsterdammers pleit voor de prestatie van Feijenoords voorhoede. Stellig heeft de Ajaxverdediging op volle kracht gespeeld. Keizer bijvoorbeeld redde in menige lastige situatie, zoo liep hij telkens als Vente op hem af kwam stormen op het juiste moment uit, zoodat hij de schoten van den middenvoor kon stoppen. Ook zijn klem- vast vangen van hooge voorzetten toonde, dat hier een doelman van kwaliteit aan het werk was. Tusschen de middenlinies van beide ploegen was een vrij groot verschil. Anderiessen bijvoorbeeld trad niet op den voorgrond, de spil van Feijenoord Kuppen wel. De laatste is handiger, kan gemakkelij ker het leder vrij maken en hij kopt bijna evengoed als de Ajaxspil. Zijn aangeven is heel wat meer verzorgd, al had hij nog niet de goede maat te pakken van de verre scher pe passes naar zijn vleugelspelers. Feijenoord was het eerst aanvallend, maar het doelpunt na vijf minuten kwam toch on verwacht. Op verren afstand schoot Paauwe, de vele spelers in het doelgebied ontnamen Keizer het goede gezicht op den bal, die doel trof (10). Met dezen stand kwam de rust. In de tweede helft maakte Feijenoord aan de onzekerheid al gauw een eind, nauwe lijks was het spel weer een minuut oud of Linssen bracht op, gaf een voorzet aan Vente, die tusschen de beide backs doorloopend, juist even sneller was den zij en doelman Keizer geen kans gaf (20). Kantebeens scoorde het derde doelpunt. 'T GOOI—R.C.H. 2—3. Na het goede resultaat dat Hilversum eenige weken geleden boekte tegen R.C.H, in den eersten strijd van de promotiecom petitie tweede klasse, waren de verwachtin gen ten aanzien van den strijd van gisteren nogal gunstig voor 't Gooi gestemd. Het is geheel anders geloopen. R.C.H. was in de eerste helft ondanks weernadeel geweldig op dreef en domineerde in tech nisch zoowel als tactisch opzicht volkomen. Met keurige afgemeten aanvallen, be stookten de Haarlemmers voortdurend het Hilversumsche doel, dat reeds na enkele mi nuten door middenvoor Kedde uit aangeven van Lenselink doorboord werd (01). 't Gooi gaf het niet op en zag, alhoewel het reeds 30 voor R.C.H. was, haar zwoe gen beloond in een doelpunt van N. Cohen, gescoord van grooten afstand. In de tweede helft vreesde men algemeen het ergste voor de Hilversummers, nu R.C. H. het belangrijke wind voordeel genoot, doch alras bleek, dat het spel der bezoekers kwalitatief aanmerkelijk minder was. Hierdoor kwam het, dat de thuisclub het niet verder kon brengen dan één door Wint- horst gescoord doelpunt, waarbij de de keeper der gasten Bergsma gewond werd en het veld moest verlaten. Het einde kwam tenslotte met een ver diende 32-zege voor R.C.H. S.V.V.R.F.C. 0—5. R.F.C. heeft een volkomen verdiende overwinning behaald op de Schiedammers Leek het er in den beginne op, of de Rotter dammers alleen door veel geluk aan de doelpunten kwamen, later bleek toch wel, dat de Rotterdamsche voorhoede wel haast een klasse beter was dan die van S.V.V. Het spel der Schiedammers bleef te kort en te peuterig en daar kon de stevige Rotterdam sche verdediging steeds tegen op. De Rotter dammers daarentegen gaven mooi, open spel te zien. In de eerste helft speelde R.F.C. met den nog al harden wind in den rug. Daardoor geholpen, waren de Rotterdammers voortdu rend in den aanval, maar het gladde veld maakte aanvankelijk zuiver schieten onmo gelijk. Na ongeveer tien minuten kon Eich- horn gebruik maken van het feit, dat Feel- ders den bal tegen zijn collega Bokhorst aan schoot van Dijk tegen de bovenlat en Ver- (0-1). Bij een algemeenen aanval van R.F.C. schiet van Dijk tegen den bovenlat en Ver beek wist den bal dan tusschen veel Schie- damsche beenen door voor de tweede maal in het net te werken (02). Een gemakkelijk te houden bal gleed door Kriegs handen in het doel en het derde doelpunt was geboren (03). Na ongeveer 25 minuten na de rust wist D. Apon na een hoekschop den bal net in het hoekje buiten Kriegs bereik in het doel te zetten (04), om er even later 05 van te maken. ZWITSERLAND—HONGARIJE 1—5. Veertigduizend belangstellenden woonden Zondag den landenwedstrijd Zwitserland- Hongarije bij. Het merkwaardige bij deze ontmoeting was wel, dat ditmaal Zwitserland het slachtoffer werd van de nieuwe F. I. F. A.-bepalingen. In de eerste helft viel n.1. de Zwitser- sche linksback Gobet wegens een blessure uit en gedurende het verdere gedeelte van de ontmoeting moest Zwitserland met tien man spelen. Ongetwijfeld heeft Hongarije verdiend gewonnen, doch het zou zeer de vraag ge weest zijn, of dezelfde score, 51 bereikt was indien Zwitserland in de tweede helft volledig had kunnen uitkomen. Dr. Sarosy gaf Hongarije de leiding en het was Zsengeller, die nog voor de rust den stand op 20 bracht. In de tweede helft wist de Zwitsersche linksbuiten G. Aebi den achterstand te verkleinen, doch direct daarop was het Szengeller, die den voorsprong van Hon garije op 31 bracht. Uit een corner scoorde dezelfde speler nogmaals en ten slotte bracht Dudas den eindstand op 51. DE ENGELSCHE BEKER. Sunderland en Preston North End in den eindstrijd. Zaterdag zijn de halve eindstrijden om den F. A.-beker gespeeld tusschen Sun derland en Millwall en tusschen Preston North End en West Bromwich Albion. Sunderland behaalde een 21 overwin ning, terwijl Preston North End met 41 zegevierde, zoodat deze twee clubs op 1 Mei a.s. elkaar in den eindstrijd om het fel-begeerde kleinood zullen ontmoeten in het Wembley-stadion bij Londen. De wedstrijd tusschen Sunderland en de derde-klasser Millwall werd onder praca- tige weersomstandigheden voor 60.000 toe schouwers te Huddersfield gehouden. Mill wall speelde een geestdriftige partij en trok aanvankelijk voortdurend ten aanval. De Sunderland-verdediging had het dan ook zwaar te verantwoorden en moest na 10 minuten voor den druk zwichten voor een gevaarlijken aanval, waaruit Mang- nall het eerste doelpunt voor de derde klassers maakte. Het enthousiasme was zeer groot en Millwall bleef in de meerderheid. Sunderland speelde technisch evenwel veel beter en het was dan ook volkomen ver diend, toen na een half uur spelen de mid- voor Gurneyden den stand gelijk maakte waarmede ook de rust aanbrak. In de tweede helft speelde Sunderland veel be ter en na 21 minuten gelukte het Gallacher met een prachtigen kopbal het winnende doelpunt te maken. Hierna werd niet meer gescoord, zoodat het einde een verdiende 2—1 overwinning voor .Sunderland bracht. Het aantal toeschouwers op het Arsenal- veld te Highbury was niet zoo groot, maar er waren toch nog 42.000 personen, die bij uitstekend weer een verdiende en gemak kelijke 41 overwinning van Preston North End aanschouwden. Preston liep hard van stapel en kreeg voor de rust 'een 30 voorsprong. Het einde kwam met een 41 zege van Preston. Op 1 Mei komen Preston North End en Sunderland in den eindstrijd. Dit is de eerste maal, dat Sunderland een dergelijke eer te beurt valt. In 1889 heeft Preston North End den beker reeds een maal gewonnen. DE ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van de Zaterdag in de Engel- sche league gespeelde voetbalwedstrijden luiden: Eerste afdeeling. BirminghamManchester United 22 Charlton AthleticHuddersfield T. 10 ChelseaBolton Wanderers 01 Leeds UnitedDerby County 20 LiverpoolWolverhampton W. 10 Manchester CityArsenal 20 Middlesbrough—Sheffield W. 20 PortsmouthBrentford 13 Stoke City—Everton 2—1 Tweede afdeeling. BarsleyFulham 10 Blackburn RoversNottingham F. 91 BlackpoolPlymouth Argyle 11 BradfordBurnley 20 BuryChesterfield 40 LeicesterAston Villa 10 Newcastle UnitedSouthampton 30 Norwich CitySwansea Town 30 Sheffield UnitedDoncaster Rovers 31 Tottenham HotspurCoventry City 31 Westham UnitedBradford City 41 DE ENGELSCHE CUP-WINNAAR NAAR AMSTERDAM? Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Amsterdamsehen voetbalbond, in samenwerking en in overleg met de directie van het Olympisch stadion be sloten de winnaar van den Engelschen Cup, Sunderland of Preston North End, uit te noodigen voor het spelen van een wedstrijd tegen het Amsterdamsch elf tal op Zondag 9 Mei a.s. West EuropaCentraal Europa. Een onderhoud met den heer Lotsy. Nu het definitief vaststaat, dat de F.I. F.A.-wedstrijd West-EuropaCentraal Europa, in het kader van den Olympi- schen dag, op 20 Juni a.s. in het Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, zal men het ongetwijfeld belangwekkend vinden nadere en wat meer uitvoerige bijzon derheden omtrent dit internationale sportgebeuren te kunnen vernemen. Het was de heer K. J. J. Lotsy, die ons een onderhoud over deze aangelegenheid toestond. Tot nu toe waren er onoverkomelijke moeilijkheden geweest en in 't bijzonder bleek het vinden van een datum, welke alle betrokken landen zou passen, het struikel blok te zijn. Men zal onmiddellijk vragen waarom het organiseeren van een dergelij- ken wedstrijd noodig is. Het antwoord daar op is heel eenvoudig. De inkomsten van de F.I.F.A. zijn voor een belangrijk deel afhan kelijk van het slagen der wereldkampioen schappen. Komt het ontvangende land, zoo als in 1934 met Italië het geval was, in den eindstrijd, dan is het vanzelfsprekend, dat er ook een gunstig financieel resultaat wordt verkregen. Met de inkomsten der wereld kampioenschappen en de ander gewone ba ten kan de F.I.F.A. zich net bedruipen. Maar meer kan het internationale voetbal lichaam ook niet doen. Idieele doeleinden zijn niet te verwerkelijken. De F.I.F.A. wil nu een afzonderlijk fonds vormen, buiten de gewone rekening om, en de rente daarvan is voldoende om de beoog de speciale uitgaven te dekken. Uit twee wedstrijden van groot formaat kan een be hoorlijk kapitaal worden gevormd. Centraal-EuropaWest-Europa is tot stand gekomen, het ligt in de bedoeling deze ontmoeting te laten volgen door een wed strijd tusschen Noord-Europa en Zuid- Europa. Nu was het groote vraagstuk, zoo vervolg de de heer Lotsy, of alle daarvoor in aan merking komende spelers uit Centraal Europa ook in staat en bereid waren naar Amsterdam te komen. Natuurlijk heb ik rekening moeten hou den met den Olympischen dag, welke reeds op 20 Juni te Amsterdam was vastgesteld. Maar wat was er logischer, dan de F.I.F. A.-wedstrijd met den Olympischen dag te combineeren tot één grootsch internatio naal gebeuren? Dat alles is gegaan in volledige samenwer king tusschen F.I.F.A. en N.O.C. dat Am sterdam gekozen werd, behoeft geen nader betoog.'Men denke alleen maar aan het feit, dat er tegenover het Olympisch Stadion hier moreele verplichtingen bestonden. De volgende wereldkampioenschappen naar Nederland? En nu vind ik, en dit gedeelte van zijn be toog werd door den heer Lotsy met groote overtuiging uitgesproken, dien wedstrijd Centraal EuropaWest-Europa ook om een andere reden van zoo'n groot belang. Verscheidene buitenlandsche officials, w.o. het volledig F.I.F.A.-bestuur, zullen naar ons land komen. Zij zullen kennis maken met de sportieve opvattingen van het Ne derlandsche volk, zij zullen het enthousias me kunnen bewonderen van het kleine Ne derland, wanneer al die voetbalsterren van West- en Cetraal-Europa in het veld staan. Vóór 20 Juni, waarschijnlijk op 13 Juni, komt Arsenal toch nog naar Rotterdam om er een wedstrijd te spelen tegen een nader aan te wijzen tegenpartij. De voetbal-officials uit het buitenland kunnen zich, met twee belangrijke wed strijden kort achter elkaar, er van overtuigen, hoe groot de belangstelling in Nederland voor voetbal is. Tevens wordt dan bewezen, dat ons land mo menteel beschikt over twee prachtige stadia, zooals geen enkel F.I.F.A.-land in Europa. En misschien wordt daarmede de mogelijkheid geopend, dat de reldkampioensehappen in 1942 aan Wö» derland worden toegewezen. Brame-Bakhuys-Szepan, Men zal benieuwd zijn, hoe de elftallen; van West- en Centraal-Europa zullen aijif samengesteld. Kunt u ons nu reeds enkele bijzonderheden daarover mededeelen? De West-Europeesche ploeg zal worden samengesteld door de heeren Bauwené (Duitschland), Seeldrayers (België), Cau- dron (Frankrijk) en mijn persoon. Dat Bakhuys en Caldenhove in het elftal thuis hooren, zal wel niemand kunnen be twisten. Vermoedelijk zullen in het West» Europeesche team echter drie, of misschien wel vier Nederlandsche spelers worden op genomen. Maar wat zou men denken van het binnentrio Braine-Bakhuys-Szepan? Met Caldenhove zijn dit spelers, die heusch wel zullen worden gekozen. Vrijdag 18 Juni komen alle spelers naar Amsterdam, Zaterdag kan men dan nog wat oefenen. De scheidsrechter en de grensrech ters zullen Nederlanders zijn. Zij zullen door de F.I.F.A worden aangewezen, na vol* ledig overleg met den K.N.V.B. Aan het slot van ons onderhoud deelde cte heer Lotsy nog mede, dat het gewone pro gramma van den Olympischen dag zal wor den afgewerkt. Men zal dus weer de Neder landsche athleten, wielrenners en ruiters aan het werk kunnen zien met als hoofd nummer de voetbalwedstrijd. De heer Lotsy uit de FïLF.A.? Tot besluit van zijn uitvoerig relaas had de heer Lotsy een mededeeling, welke voor de positie van Nederland in de internationa le voetbalwereld van minder prettigen aard mag worden genoemd. De werkzaamheden van den heer Lotsy in het particulier leven is de heer Lotsy hoofddirecteur van een der grootste brand verzekeringmaatschappijen in Nederland hebben den laatsten tijd een dergélijken vorm aangenomen, dat hij ernstig van plan is om een van zijn functies in de Sportwe reld op te geven. Het zou in zijn bedoeling liggen om in 1938 voor het bestuurslidmaat schap van de F.I.F.A. te bedanken. De heer Lotsy zal voor den K.N.V.B. en voor het N.O.C. in de toekomst echter beschikbaar blijven. SCHOOLVOETBAL. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde wedstrijd zijn: Gymnasium IHandelsavondsch. 35 na verlenging Ambachtssch. IHandelssch. I 01 na verlenging R.H.B.S. I—Kweekschool I 2—1 Nijverheidsavondsch. ILyceum I 02 na verlenging en strafsch Ambachtssch. II—R.H.B.S. II 0—2 Handelsavondsch. IIU.L.O. Bergen I 18 R.H.B.S. VI—Ambachtssch. IV 0—10 Gymnasium IIULO. Bergen n 14 U.L.O. Heiloo I-RR.B.S. V 0—2 Zwemmen. PRACHTIGE PRESTATIE VAN MEJ. WAALBERG. Smitshuyzen verbetert zijn eigen record. Opmerkelijke tijd van mej. Stijl. Bij de zwemwedstrijden om het kam pioenschap van Amsterdam heeft men in sommige nummers zeer fraai werk kunnen bewonderen. In de eerste plaats moet mej. Waalberg genoemd worden, die er in slaagde het wereldrecord 200 meter schoolslag te evenaren. De strijd tusschen haar en mej. Stroom- berg was met spanning tegemoet gezien. De A.D.Z.-zwemster nam onmiddellijk de lei ding, maar mej. Stroomberg bleef goed vol gen en was na 100 meter slechts een meter achter. Toen echter vergrootte mej. Waal- berg geleidelijk haar voorsprong. Het ging zeer snel en met haar krachtigen, langen slag won zij voortdurend terrein. Toen haar tijd bekend werd gemaakt, steeg een groot ge juich op: zij had den afstand in wereldre cordtijd afgelegd en het Nederlandsche en het Europeesche record verbeterd. Ook op hetzelfde nummer voor heeren viel er een Nederlandsch record. Hier was het de A.Z.-zwemmer Smitshuyzen, die het re cord, dat op zijn naam stond, met een vijf de deel van een seconde verbeterde. Zijn mededingers maakten het hem niet buiten gewoon lastig. Verheugend was verder de waarlijk prachtige tijd, die bij de juniores Ali Stijl van de AD.Z. op de 100 meter borstcrawl maakte. Eenige maanden geleden had dit meisje zich onderscheiden door den afstand in 1 min. 12.4 sec. te zwemmen: thans deed zij het nog beter en had aan 1 min. 11 sec. genoeg. Ali Stijl is langzamerhand de aan gewezen zwemster om de estafetteploeg aan te vullen. Tini Wagner ondervond op de 100 meter borstcrawl van seniores weinig tegenstand. Zij nam onmiddellijk de leiding en won on-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9