DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spanje in den greep des doods. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. fff PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeieL 3320, redactie 3330. No. 89 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 16 April 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand, Alkmaar, 16 April. Wij hebben hier in Nederland een groote „vereeniging", die als initialen voert E. D. D., hetgeen beteekent „eenheid door democra tie". Deze vereeniging, waarvan menschen van diverse politieke richtingen lid zijn of kunnen zijn, moet beschouwd worden als een algemeen front tegen het fascisme, of als men wil, tegen het nationaal-socialisme. Het schijnt, dat men in België dezelfde richting wil ingaan, want gisteravond heeft de Belgische communistische partij in een vergadering een beroep gedaan op de Bel gische bevolking, om een „democratische entente" tot stand te brengen, welke „het fascisme den weg moet versperren". De com munisten hebben in verband daarmee een oproep gedaan en daarin allereerst hulde gebracht aan den aartsbisschop van Meche- len, die een week geleden zijn afkeuring uit sprak tegen het rexisme. Verder maakt deze oproep bekend, op welke basis de door de communisten gewenschte entente tot stand kan komen. De drie punten zijn: 1. Verdediging van de grondwettelijke en democratische vrijheden en die van de vak- vereenigingen; 2. het nemen van doeltreffende maatre gelen, welke beoogen het gevaar van het fas cisme te bezweren; de ontbinding der strijd organisaties en de zuivering van het ambte narencorps; 3. Verdediging van den vrede door de versterking van den Volkenbond en de be staande verdragen. De groote vraag is natuurlijk, of de po ging van de communisten zal gelukken. En we meenen dat te moeten betwijfelen, te meer, waar al bekend is, dat de christelijke democraten het communistische aanbod reeds van de hand hebben gewezen en de bond van christelijke arbeiders de uitnoodi- ging, om aan de bijeenkomst deel te nemen, niet heeft aanvaard. Wat tenslotte niet zoo verwonderlijk is, omdat het verschil tus- schen christen en communisten al te groot is! Waarschijnlijk hebben de communisten profijt willen trekken uit de resultaten der jongste Brusselsche verkiezingen, waarbij ze dan echter vergeten, dat deze verkiezin gen onder abnormale omstandigheden plaats vond. Het ging toen om Degrelle of van Zeeland, of liever om het rexisme en de rest. En bij die rest is ongetwijfeld een groot percentage geweest, dat evenver af staat van het rexisme als van het commu nisme. [3 Die verkiezingen van Zondag j.L zijn na tuurlijk in België nog niet vergeten en het is zeer logisch, dat de rexisten en de Vlaamsch-nationalisten de situatie bespro ken hebben. De eersten waren opvallend kalm op hun vergadering en konden feite lijk alleen met zekere genoegdoening con- stateeren, dat de katholieken lid van de partij gebleven zijn, niettegenstaande de vermaning van den bisschop van Mechelen. De Vlaamsch-nationalisten verklaarden in hun bijeenkomst, dat er voor hen geen enkele rede was, om de overeenkomst met de rexisten te verbreken. Met andere woor den: ook voortaan zullen de rexisten en de Vlaamsch-nationalisten samen gaan in hun politieken strijd. tl Tenslotte nog iets over den kerkstrijd in Duitschland. Deze neemt vooral in West- Duitschland steeds scherpere vormen aan. De gouwleider van het Saargebied en de Palts, Bürckel, geeft een opsomming van de katholieke geestelijken in zijn dis trict, die zich voorstander van de eenheids- school hebben verklaard. Een van deze geestelijken, de priester Kobber, die aan Bürckel een open brief heeft gezonden, welke brief door de nationaal-socialistische pers is gepubliceerd, werd door den bis schop van Trier geschorst. In antwoord op dezen strafmaatregel heeft Bürckel te Neu- stadt een nationaal-socialistisch schoolfeest georganiseerd en op dit feest heeft een Roomsch priester een rede gehouden, waar in hy zich uitsprak vóór de z.g. eenheids- school. Katholieke kringen stellen met grooten bezorgdheid deze gevallen van inbreuk op de discipline vast. Zij zijn van meening, dat zekere nationaal-socialistische leiders nieuw leven zouden willen inblazen aan het oud- katholicisme, dat in het Rijnland en in zekere steden in Silezië meer dan 100.000 aanhangers telt. In proclamaties, welke sedert de nationaal- socialisten aan het bewind zijn, zijn gepubli ceerd, hebben de leiders van het „oud-katho- licisme" openlijk uitgenoodigd een „natio- naal-katholieke kerk" te vormen, welke los van Rome zal staan. De Spaansche burgeroorlog Terugtrekken der vrijwilligers. De toestand in Bilbao. In een communiqué door de onder commissie voor de niet-inmenging na af loop van haar vergadering van gisteren uitgegeven, wordt de samenstelling, bekend gemaakt van de sub-commissie, die belast zal zijn met het voorbereiden van een plan voor de evacuatie van alle vreemdelingen, die direct en indirect betrokken zijn in den burgeroorlog. Het communiqué bevestigt, dat het controleplan te land en ter zee zal worden toegepast van 19 April te midder nacht af. Koopvaardijschepen, bestemd voor Spaansche havense die op dat tijdstip voorbij de laatste waarnemingshaven zul len zijn gevaren op hun route naar de Spaansche wateren, zullen vrijgesteld zijn van de verplichting waarnemers aan boord te nemen. Een gelijke vrijstelling zal wor den toegekend aan schepen zonder draad- looze installatie op weg naar Spanje op bovengenoemd tijdstip. De voorzitter heeft een beroep gedaan op de in de commissie vertegenwoordigde sta ten een geest van goeden wil te toonen voor de oplossing van de problemen waar voor de commissie is geplaatst. In ant woord op dit beroep verklaarde de Ita- liaansche vertegenwoordiger zich bereid de bespreking te hervatten over het te rugtrekken van de buitenlandsche vrijwil ligers uit Spanje, mits de andere vertegen woordigers op gelijke wijze gehoor geven aan den oproep van den voorzitter. In den zelfden geest verklaarde de vertegenwoor diger van de Sowjet-Unie, dat hij er niet op aandringt, dat wordt overgegaan tot bespreking van de nota, waarin zijn voor stellen belichaamd zijn, welke werden in gediend in de plenaire zitting op 24 Maart j.L De onder-commissie kwam overeen een technische, consultatieve onder-commissie te benoemen voor de voorbereiding van 'n plan tot het verwijderen uit Spanje van alle personen, die middellijk of onmiddel lijk betrokken zijn bij het huidige con flict en die niet van Spaansche nationaliteit zijn of dit niet waren op 18 Juli 1936, be nevens voor de doelmatige controle op ieder ontwerp tot evacuatie van dezen aard. De Italiaansche vertegenwoordiger zeide, dat hij zich voorstelde onmiddellijk voorstellen in te dienen voor de uitbreiding van het niet-inmengingsaccoord, teneinde het binnenkomen in Spanje te verbieden aan alle niet-Spaansche personen, wier optreden het conflict kan verlengen. De toestand aan de Noordkust. De Hood, het groote Britsche slagschip, is in La Rochelle aangekomen. De com mandant, vice-admiraal Blake, begaf zich terstond per auto naar Hendaye om een bezoek te brengen aan den Britschen am bassadeur in Spanje. In La Rochelle is ook nog een patrouille vaartuig der Spaansche regeering aange komen ten einde levensmiddelen te laden De Engelsche regeering heeft door tus- schenkomst van haar consul te Bilbao een nieuwe mededeeling van de Baskische re geering ontvangen, waarin andermaal ver klaard wordt, dat de toegang tot de haven van Bilbao vrij is van mijnen. De kustbat- terijen zijn volkomen in staat de koop vaardijschepen in de territoriale wateren te verdedigen. Havas meldt ten slotte nog uit Bayonne: Het Engelsche vrachtschip Sarastone heeft de reede van St. Juan de Lus verla ten en is gistermiddag weggestoomd in de richting van Bordeaux. Zijn lading bestaat uit levensmiddelen, welke, aan bederf on derhevig zijn, zoodat het schip niet langer kon wachten. Korten tijd later vertrok ook de Marie Llevelyn. Voorts heeft te Bayonne de Leadgate, welk schip oor spronkelijk bestemming had voor Santan der, order gekregen naar Engeland terug te keeren. Vandaag zal het schip de haven verlaten. De deken van Canterbury over den toestand te Bilbao. De Spaansche ambassadeur te Parijs heeft ter eere van den deken van Canterbury, dr. Hewlett Johnson, die uit Spanje is te ruggekeerd, een receptie gehouden, waar Fransche- en buitenlandsche journalisten aanwezig waren. Dr. Johnson verklaarde, dat hij zijn reis in twee deelen gemaakt heeft, n.1. door het Baskenland en naar Barcelona, Valencia en Madrid. Hij wees er op, dat de katholieke godsdienst nor maal in beide bezochte gebieden uitge oefend wordt. Over Bilbao verklaarde hij: Bilbao kan slechts over zee van levensmiddelen wor den voorzien, aangezien de stad practisch te land belegerd wordt. Het is niet juist, dat de stad aan de zeezijde is geblokkeerd. „Ik ben naar St. Jean de Luz vertrokken aan boord van een Fransche Aviso, de Aviso, die in volle vaart voer, het geen niet mogelijk zou zijn geweest wanneer, zooals men zegt, de zee bezaaid was met talrijke mijnen. Er bestaat geen gevaar mijnen te ontmoeten; het eenige gevaar ligt in een ontmoeting met gewapende schepen van Franco. Te St Jean de Luz heb ik gesproken met zeelieden der Brit sche vrachtschepen die bereid zijn levens middelen naar Bilbao te vervoeren, op voorwaarde, dat zij kunnen rekenen op de bescherming van de Britsche oorlogsvloot". Op vragen der journalisten, of de deken voornemens was in Engeland de noodza kelijkheid van een ravitailleering van Bil bao te bepleiten, antwoordde hji: „zeker". Nieuws in 't kort. Vluchtelingen uit Abessinië. - Duizen den Abessijnsche vluchtingen zijn de grens gepasseerd naar Britsch Somaliland. Zij vertellen sombere verhalen over het leven in Abessinië. In de provincie Galla heerscht volgens hen een nijpend voedselgebrek. Voortdurend worden bij de landbouwers invallen gedaan, en voor hetgeen in beslag genomen wordt, wordt niet betaald. De Mohammedanen worden naar het schijnt opgezet tegen de Christenen. De vluchtelin gen verklaren, dat de slachting onder de Abessijnen na den aanslag op Graziani niet tot de hoofdstad beperkt is gebleven. Ook in andere deelen des lands zijn duizenden om het leven gekomen. Communistische propaganda in Bul garije. - De politie te Sofia heeft een om vangrijk depót van kranten en propaganda- brochures van de communistische partij ontdekt. 10.000 circulaires, welke betrek king hadden op den eersten Mei zijn in be slag genomen. Ook vond men een aantal boeken, welke op het titelblad de namen van werken van Jules Verne droegen, doch in werkelijkheid instructies van de derde internationale bevatten. -Hevige stormen in Stiermarken. Stiermarken en het Banaat worden door hevige stormen geteisterd, de scheepvaart op Donau en Theiss is geheel gestremd. Nabij Zemun is een schip, dat op de Donau voor anker lag, omgeslagen, twintig perso nen zijn hierbij verdronken. Eveneens nabij deze plaats is een sleepboot vergaan, om trent het lot van de bemanning is niets be kend. In het Banaat zijn alle telefoon- en telegraaflijnen beschadigd of vernield. Hevige brand te Comrat. - Gisteroch tend is in een benzine-reservoir in de Roe- meensche stad Comrat (Bessarabië), brand ontstaan. Tengevolge van den hevigen wind en gebrek aan bluschwater verspreid de het vuur zich zeer snel ondanks de po gingen van de brandweer, die werd bijge staan door militairen en burgers, den brand tot zijn haard te beperken. Om acht uur gisteravond was het vuur» nog niet gebluscht. Reeds zijn 200 huizen een prooi der vlammen geworden. De wonderen der techniek. - Minister Tryon heeft gisteren in een der zalen van het Lagerhuis een demonstratie gegeven van een vinding, waardoor 24 personen te gelijk over één lijn kunnen telefoneeren. De nieuwe inrichting bestaat reeds tus- schen Bristol en Plymouth en zal nu tus- schen Londen en Salisbury, Glasgow en Edinburgh, Oxford en Gloucester, en Bir- mingham en Leeds aangebracht worden. Ongeregeldheden in de gevangenis van Dartmoor. - De „Daily Herald" en eenige andere links gerichte bladen hadden de laatste dagen berichten gebracht over ernstige onlusten die in de groote staats gevangenis van Dartmoor zouden uitgebro ken zijn. Een staatssecretaris heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld dat deze be richten schromelijk overdreven waren. Eeni ge gevangenen hadden geklaagd over een te geringe portie eten, wat hun recht was. Vijf gevangenen hadden zich verzet en wa ren disciplinair gestraft. Van eenig oproer was geen sprake geweest. Moraliseerende lijkschouwers. - In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Morris er gisteren op gewezen, dat lijkschouwers in onderscheiden gevallen van den laatsten tijd buiten hun boekje waren gegaan en zedepreeken hadden gehouden over de ge vallen die zij ter beoordeeling kregen. Spr. vroeg of de regeering hieraan een einde wilde maken of anders het vrijwel over bodige ambt opheffen. Ook Lord Snell vond dat de 200.000, die de officiëele lijkschou wing jaarlijks in Engeland kostten, voor nuttiger doeleinden besteed konden worden, maar onder-minister Lord Dufferin zeide, dat hij geen bijzondere klachten had verno men en de regeering niet aan afschaffing van dit traditioneel en eerbiedwaardige ambt dacht. Arabisch politie-inspecteur doodgescho ten. - Halim Basta, één der oudste Arabische politie-inspecteurs in Palestina, is gisteren doodgeschoten, toen hij op straat liep. Halim Basta is geruimen tijd het doelwit geweest der terroristen te Haifa wegens zijn opspo ringen van overtreders. De politieman, die als lijfwacht van Basta optrad, is gewond. Beide legers in evenwicht. Zondag aanstaande is het reeds negen maanden geleden, dat in Spanje de bur geroorlog uitbrak, een krijg, die zijn weerga in de wereldgeschiedenis niet heeft. Met afwisselend succes bestrijden de Spanjaarden, in 2 groote, elkaar vijan dige partijen verdeeld, elkaar en beide legers zijn vanaf het eerste oogenblik tot heden gesteund door buitenlandsche middelen, wapens en „vrijwilligers". In de eerste zes maanden van den burger oorlog konden de opstandelingen, die veelal „de witten" of „nationalisten" genoemd wor den, regelmatig successen boeken, dat waar schijnlijk te danken was aan de directe hulp, die generaal Franco kreeg van de Mooren en de Italianen en Duitschers. Geleidelijk echter kwam er een soort evenwicht, die de drie achter ons liggende maanden zich ge handhaafd heeft. Nu eens konden de rooden, dan weer de witten een succesje boeken, waarbij men zelf den indruk heeft gekregen, dat de rooden over 't algemeen een iets be ter resultaat hebben kunnen boeken. Snel breidde de nationalistische beweging in het vorig jaar zich uit, 43 provinciën vie len hun geheel of grootendeels in handen, alsmede al de koloniën en Spaansch Marok ko, de eerste haard van den opstand. De re- geerïngs- of roode troepen behielden slechts 18 provinciën, welke evenwel de grootste bevolkingscentra bevatten, o.a. alle groote havensteden aan de Oostkust en het Basken land aan de Golf van Biscaje. Belangrijke feiten. Enkele belangrijke feiten uit dit eerste half jaar zijn: de verovering op 17 Augus tus van Bodajoz door de witten, waardoor de verbinding van de Noordelijke en Zui delijke legers der nationalisten een feit werd. Lieten op 18 September de roode troepen het Alcazar van Toledo in de lucht springen, de daar omsingelde nationalisten hielden toch nog stand, totdat zij op 28 September door de oprukkende troepen van generaal Franco ontzet werden en Toledo in het be zit der witten kwam. Nu lag de weg naar Madrid vanuit het Zuiden open. De Noorde lijke troepen, die reeds lang waren vastge- loopen in de bergpassen van het Guadara- ma-gebergte konden nu tezamen met de Zuidelijke troepen den aanval op Madrid ope nen en op 5 October begon dan ook de strijd om de hoofdstad. Thans na zes maanden beleg is Madrid nog steeds in handen van de verdediging onder aanvoering van generaal Miaja. In het Noorden hebben de troepen van ge neraal Mola op 4 September Irun bezet en daarmede het Baskenland afgesneden van den in- en uitvoerweg naar Frankrijk. Op 14 September viel San Sebastian hun in han den: maar nog steeds houden de Basken stand. De krijgsverrichtingen der laatste 3 maan den laten als belangrijkste feit zien de be zetting door de witte troepen van Malaga, de grootste havenstad in Zuid-Spanje. (9 Febr.) De strijd om Madrid, werd op 7 Februari opnieuw geopend met den grooten slag in het Zuid-Oosten, aan de Jarama, waar de witte troepen er in slaagden de Valencia- weg te bereiken. 13 Februari beginnen de krijgsverrichtin gen in het Noord-Oosten aan het Guadala- jara-front. De hiér strijdende nationale troe pen wisten in 8 dagen groote successen te bereiken en ander maal liep Madrid ernstig gevaar geheel omsingeld te worden. Ander maal echter ook wisten de verdedigers der hoofdstad stand te houden en zelfs het ver loren gegane gebied grootendeels te herove ren. Bij de aanvallen der laatste dagen dreigt de Universiteitswijk geheel omsingeld te worden en zal wellicht voor de witten ver loren gaan. In het Baskenland dringen thans de na tionalisten op en winnen zienderoogen ter rein. Het doel is de verovering van Bilbao en zoo mogelijk van het geheele Basken land. Kleinere operaties worden gevoerd aan het front bij Huesca (Catalonië) en ten Noorden van Cordova (Zuidelijk front). Vijf personen verdronken. - Een hevige wind, welke door de inwoners „Kochava" wordt genoemd, heeft in Zuid-Slavië aan zienlijke schade aangericht. Vijf personen zijn van een schip in de Eave gewaaid en verdronken. De golven bereikten een hoogte van vier meter, talrijke schepen werden van hun ankers geslagen. Een jong meisje, dat in de rivier sprong, om zich van het leven te berooven, werd door dezen wind gered, de stroom wierp haar terug op den oever. Dertig arbeiders verdronken. - Op het Kanaal van Tsjing-Kjang-Poe in China is een vaartuig, aan boord waarvan zich veer tig arbeiders bevonden, omgeslagen. Dertig arbeiders zijn om het leven gekomen. Wapensmokkelarij. - De krijgsraad te Dublin heeft den eigenaar van een boerderij in Sallins, graafschap Kildare, een oud-lid van het republikeinsche leger, veroordeeld tot vier jaar dwangarbeid. Men had bij hem een belangrijk wapendepót ontdekt. Communisten gearresteerd. - In den afgeloopen nacht heeft de politie te War schau meer dan 120 huiszoekingen bij com munisten gedaan. Tachtig communisten werden bij deze gelegenheid gearresteerd. Ook te Lwow (Lemberg) zijn verscheidene arrestaties wegens communistische werk zaamheid gearresteerd. De „Sarkani" opgebracht. Spaansch oorlogsschip legt beslag op Ned. smokkelschip. De marinestaf ontving van den com mandant van Hr. Ms. kruiser „Java" bericht, dat hij convooi geweigerd heeft aan het s.s. „Sarkani", kapitein Gidts, reeder het Nederlandsch Bevrachtings kantoor te Amsterdam, bestemd voor Alicante. De „Sarkani" is bij een poging om on- geconvoyeerd door de Straat van Gibral tar te stoornen, hedenmorgen door een Spaansch oorlogsschip aangehouden en opgebracht naar Ceuta. Het s^. „Sarkani" is het bekende „smokkelschip", waarvan in de Neder- landsche pers herhaaldelijk melding is gemaakt. Daar de Nederlandsche marine slechts convooi verleent aan die sche pen, waarvan de lading met zekerheid geen wapenen en geen munitie voor Spanje bevat en waar geen vrijwilligers voor deelneming aan den Spaanschen burgeroorlog aan boord zijn, heeft de commandant.van Hr. Ms. „Java" zich tegen opbrenging van dit verdachte schip niet verzet.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1