Zonderlinge geruchten rond de F-36 £and= en Jjüh&ouw aby Het huidje PUROL<3> QeMzetttetadeM. HeuUCeloK HET HUIS MYSTERIES WAAROM VLOOG PILOOT NIET? ONDERZOEK INGESTELD. (Van onzen reis-redacteur). Gisteren bereikte ons uit Amsterdam het verrassende bericht, dat van K. L. M.- zijde plotseling ernstige bezwaren waren geopperd tegen het reeds circa een drietal jaren dienstdoende Fokker-vliegtuig, de F 36. Deze machine, die uitsluitend op de Europeesche routes wordt gebruikt, is het vier-motorige vlaggeschip onzer nationale luchtvaartmaatschappij en draagt den naam „Arend". De bezwaren waren van zoodanigen aard, dat de K. L. M., op grond van uitlatingen van een of meer harer piloten, een onder zoek naar de vliegeigenschappen en de vliegwaardigheid van dit toestel gelastte. Gezien het feit, dat de machine, onder volle verantwoordelijkheid van de K. L. M.-directie, reeds eenige jaren met passa giers heeft gevlogen, leek dit bericht ons in hooge mate onwaarschijnlijk. Wij heb ben ons niettemin naar Schiphol begeven om een en ander te verifieeren. Hier bevestigde men ons in hoofdzaken dit gerucht en deelde men ons mede, dat het besluit om de F 36 af te keuren, nog niet definitief was genomen. Aanleiding tot het instellen van een onderzoek was het feit, dat eenige piloten klaagden over sterk trillen van den staart en mede slecht te spreken waren over de bestuurbaarheid van het toestel. Nu het door betere hulpmiddelen (na vigatie, radio) mogelijk is om onder on gunstiger weersomstandigheden te vliegen dan eenige jaren geleden, kan naar de meening van de K. L. M. die door haar ervaren piloot Parmentier, vergezeld door deskundigen van de Fokkerfabrieken gis teren een nader onderzoek naar de al dan niet vermeende gebreken van het vlagge schip liet instellen de F 36 niet zonder meer normaal dienst blijven doen. Een der oudste en meest ervaren piloten van de K. L. M., met name de heer Sillevis, heeft naar op Schip hol verluidt eenige dagen geleden geweigerd om met de machine n Berlijn te vliegen. Alles tezamen genomen luidden on ze informaties op Schiphol: Een de finitieve beslissing heeft men nog niet genomen. Heden zal met de F 36 een extra vlucht zonder passagiers naar Parijs gedaan worden. Verder vernamen wij van K. L. M.-zij- de nog, dat de F 36 een der weinige nog bij de K. L. M. in dienst zijnde Fokker- Vliegtuigen van technisch standpunt uit steeds het zwaar zou hebben gehad van vele en langdurige reparaties. By dit bericht teekenen wij het volgen de aan: Het moet zonderling geacht worden dat een machine, waaromtrent de K. L. M. nog niet lang geleden naar aanleiding van alarmeerende berichten officieel verklaarde dat zij in volkomen luchtwaar dige n staat verkeerde en waaraan zij ge durende eenige jaren het leven van passa giers en bemanning toevertrouwde, plot seling gevaarlijke vliegeigenschappen zou zy'n gaan vertoonen. De mededeeling, dat de F 36 heden naar Parijs vertrekt om vracht te halen, is niet te rijmen met eventueele onvolwaardige vliegeigenschappen. De K. L. M.-directie waagt toch het leven harer piloten niet door hen te doen opstijgen met gebrekkige toestellen? Wij vragen ons dan ook af, wat een en ander te beteekenen heeft? Moeten wij dit „rumoer rond de F 36" ook weer zien als een manoeuvre tegen de producten der nationale industrie? Het lijkt er bedenkelijk veel op. Is de K. L. M. thans dan niet meer van oordeel; „de F 30 is het beste vier motorige toestel, dat wij kennen?" wachten fokresultaten is kennis omtrent den vader en vooral ook kennis omtrent de vrouwelijke familie (moeder, moeders- moeder) waaruit de stier stamt, eveneens van groot belang. Stieren, afkomstig uit deskundig gedre ven fokkerijen geven veelal de geringste teleurstellingen. Omdat het aantal beste stieren met beste afstamming klein is, zijn ze duur, te duur voor individueelen aan koop. Daarvoor zijn in N.-H. de bedrijven te klein en is het algemeene peil, waarop het dekgeld, ook van geregistreerde stie ren, staat, te laag.. Gemeenschappelijke aankoop van beste stieren is de eenige weg om beslag op beste stieren te leggen. Ik weet wel, dat hier en daar verschil lende bezwaren geopperd zullen worden in verband met dat gemeenschappelijk hou den van stieren en zoo zal bijv. gewezen kunnen worden op het gevaar van het be smettelijk. Maar de vraag kan gesteld worden of de kans op besmetting via de koeien 'n kleine combinatie van fokkers, die elkaar, volkp- Wodan- stam 22 men vertrouwen, niet het geringst is. De individueele stierenhouderij biedt in dezen ook geen garantie, tenzij men geeu enkel koe van een ander toelaat. De Centrale Stierenkeuring biedt den leiders der fokkerij en den fokkers de ge legenheid om jaarlijks de kwaliteit van .stierenmateriaal te beoordeelen, terwijl kooper en verkoopers in de gelegenheid zijn om zaken te doen. Op de keuring zelf worden door een ju ry de stieren per leeftijdsrubriek beoor deeld en worden aan de eigenaars der bes te één-jar. stieren medailles uitgereikt. Voor de beste 2-jar. en- oudere zijn geld prijzen beschikbaar. De catalogus telt dit jaar ruim 100 nummers, verdeeld als volgt: 1 jar. stieren 108, 27 2 jar. en 12 3- jar. en oudere. Wat betreft de afstamming via vaders zijde treedt de Fransstam sterk op den voorgrond. Dit moge blijken uit onder staand staatje, waarbij wij de stieren heb ben ingedeeld naar de afstamming vader, vaders-vader enz. 1-jarige 2-jarige 3-jarige en oudere Frans- stam 31 1 Gron. Herriot stam 2 Diverse stammen 1 Friesche stamm. 10 Van de Frans-stam zijn het vooral de stier Frans 104 en Constantijn Frans, welke den grootsten invloed hebben. Van de Wo- dan-stam Dina's Wodan, Wodan Melkbron, Wodan Jan 5 en Wodan Jan 7. Uit bovenstaand staatje blijkt tevens dat de invloed van den indertijd geïmporteer- den Gron. Henriot 2 niet onbelangrijk is. Geen wonder ook, want deze stier heeft een groot aantal beste koeien gedekt. Of deze import, gezien de fokresultaten voor N.-H. een weldaad is geweest, valt zeer te be twijfelen. Ook de invloed van Friesche stieren is de laatste jaren niet onbelangrijk. Het aantal geïmporteerde Friesche stieren of zoons van Frieschen import ter Centrale Stieren keuring kan dit bevestigen, hierbij zijn ze ker meerdere goede exemplaren. Wy willen thans niet eindigen zonder !n ieder, die dit artikeltje leest en die eenig belang in de N.-H. fokkerij stelt, tot een bezoek aan Alkmaar op 23 April a.s. op te wekken. Wij hopen; dat de Centrale Stierenkeu ring 1937 moge slagen. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. DE VRIES. Alkmaar, den 16 April 1937. SINT-PANCRAS. DE CENTRALE STIERENKEURING 23 APRIL A.S. TE ALKMAAR. Men schrijft ons: Vrijdag 23 April a.s. wordt in de Ber ge rhout te Alkmaar wederom de j aarlij k- sche Centrale Stierenkeuring gehouden, georganiseerd door de Prov. Commissie tot Verbetering der Rundveefokkerij in N.- Holland. De gewoonte getrouw menen wij goed te doen via de pers in het kort iets omtrent het doel, de beteekenis en de aan te voeren stieren aan de belanghebbenden en be langstellenden te moeten mededeelen. De georganiseerde veeverbetering is in Noordholland reeds van ouden datüm. De eerste plaatselijke fokvereenigingen zijn reeds vóór 1900 opgericht. Ook de finan- tieele steun dateert reeds van vóór 1900. Teneinde deze overheidssubsidies te be- heeren en zoo goed mogelijk te besteden, zijn in alle provincies zgn. Prov. Commis sies ingesteld. Een van de belangrijkste on derdeden van de taak dezer Prov. Com missies was en is nog steeds het fokken en aanhouden van goed mannelijk fokma- teriaal te bevorderen. Te dien einde zijn de jaarlijksche stie renkeuringen ingesteld, te verdeelèn in de zgn. vóórkeuringen en de Centrale Stie renkeuring. De op de voorkeuringen aan gehouden, d. w. z. goedgekeurde éénjarige stieren worden allen naar de Centrale Stie renkeuring ontboden. Niet alle goedge keurde 2-jar. stieren worden naar Alk maar ontboden, de jury heeft n.1. het recht een deel, ondanks de goedkeuring ter voorkeuring, niet naar Alkmaar te laten komen. De inzending der 3-jar. en oudere stie ren is ter beoordeeling van de eigenaars. De Centrale Stierenkeuring is dus de jaar lijksche expositie van het beste gere gistreerde mannelijk fokmateriaal. I In de catalogus, welke op het terrein ver krijgbaar is, vindt men achtereenvolgens den naam en stamboeknummers van den stier, den datum van geboorte, den naam van fokker en eigenaar, de afstamming tot in 3 generaties, alsmede alle bekende melklijsten. der vrouwelijke voorouders be- hoorende tot de 3 eerste generatie-en ten slotte bij de in N.-H. gefokte stieren een oordeel, uitgedrukt in letters, omtrent de afstamming wat betreft productie (kg. vet) exterieur enz. Aan de hand van het aidus gebodenen, te weten de stier zelf en de gegevens in de catalogus kunnen de fokkers nagaan of hier materiaal aanwezig is voor het verbeterer van eigen veebeslag. Een van de belangrijkste middelen tot veeverbetering is de stier. Van de keuze van den stier hangt bui tengewoon veèl af; ieder die een stier koopt, hoopt hiermede de kwaliteit te ver beteren. Hoe hooger het peil waarop het eigen veebeslag staat, hoe grooter de moeilijk heden bij de aanschaffing van een stier. De geringste risico neemt men bij de aanschaffing van een 5-jarige, of oudere stier, omdat hiervan de fokresultaten te beoordeelen zijn, zoowel wat betreft pro ductie als exterieur-vererving. Naarmate de stier jonger is neemt het risico toe en bij de aanschaffing van een 1-jar. stier is dit risico soms niet gering. Nogmaals, dit is sterk afhankelijk van het peil der fokke rij (en) waarin deze stier gebruikt zal wor den. Waar het N.-H. vee over het algemeen zeer melkrijk en iets laatrijp is, valt het exterieur van het meerendeel der 1-jar. niet direct mee, het beeld bekoort niet, omdat vele nog wat onevenredig gebouwd zijn, nog te veel den jeugdvorm en ver houdingen vertoonen. Kennis omtrent de stal waaruit de stier afkomstig is. is dan ook bij de aanschaf fing van een jonge stier van groot belang, voor een ernstig kooper mogelijk onmis baar. Bij de beoordeeling van de te ver- De Tuinbouw. Woensdag vergaderde bovengenoemde vereeriiging in het café van den heer Bouw- stra onder leiding van den heer Jb. de Vries. Aanwezig 61 leden. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter het overleden eerelid der vereeniging, de heer P. Gootjes. Voor den tuinbouw was de heer Gootjes een groote stuwkracht en voor de vereeni ging,, De Tuinbouw" in het bijzonder. Vanaf de oprichting tot aan zijn ziekte is de heer Gootjes bestuurslid der vereeniging geweest, vele van zijn ideeën zijn verwezenlijkt. De voorzitter verzocht de vergadering op te staan en in eenige oogenblikken van stilte den overledene te herdenken, waaraan werd voldaan. Op het oogenblik kan over de winterprc- ducten, om stil te blijven staan, bij de gele kool, worden gesproken van opleving, het is verheugend, dat Duitschland dit product wederom afneemt, het bewijst toch, dat ons product nog gewild is. Op het oogenblik wordt geplant en ge zaaid, laten wij hopen, dat niet alles weder om voor veevoeder, doch voor menschelijk voedsel is bestemd. Een gecombineerde bestuursvergadering is gehouden met „De Zuid" en „Groenten- cultuur" inzake de zetkoolregeling, wat naar tevredenheid is opgelost. Uit zeer goede bron kan worden vermeld, dat steun op de winterkool van Jan., Febr. en Maart binnenkort wordt uitgekeerd, in zake de handhaving van de regeling spreekt de secretaris zijn misnoegen uit over de slechte naleving van sommige leden. Door den heer v. Herwynen werd mede gedeeld, dat indien tuinders last ondervin den van koolduiven, deze zullen worden ver delgd door middel van vergif, uit te voeren door den spreker. Behandeling beschrijvingsbrief. Over het verplicht sproeien van aardap pelen wordt niet zoo gedacht als het wordt voorgesteld, controle zal ondoenlijk zijn en voor de vroegste heeft het geen zin. Door mr. v. Herwijnen worden twee spoeiers gratis beschikbaar gesteld. De Toekomst stelde voor andijvie-veilen niet meer verplichtend te stellen, het voor stel De Tuinbouw werd daaraan verbonden en gemeend, dat practische toelichting bij de Groenten- en Fruitcentrale daarvoor noo- dis is. Het voorstel „De West" verduurzaming groenten werd onuitvoerbaar beschouwd. Voorstel „De Tuinbouw" regeeringscrediet als steun te doen beschouwen, wenschte het bestuur in te trekken en te verwijzen naar de standsorganisaties. De voorsteller wilde echter het voorstel handhaven. Na breedvoerige bespreking werd ten slotte het voorstel ingetrokken. De L.G.C. kon aan de standsorganisaties adhaesie betuigen. Uiteindelijk zal deze toch berusten bij de L.G.C.was het oordeel der vergadering. Behalve het bestuur werden tot afge vaardigden benoemd de heeren C. de Wit, Js. Kloosterboer, H. Gerritsen, W. Keizer Pz., A. Huiberts en D. Buisman. Als plaats vervangers de heeren D. Leijen en K. Ursem. De heer C. Groen vroeg naar de rede van den heer Valstar op de vergadering van Centraal Bureau van Veilingen gehouden te Utrecht, daar heeft de heer Valstar gespro ken over verdwijnen van producten. Volgens spreker gaat de combinatie van regeeringscommissaris en voorzitter Centraal Bureau niet. De heer Stammes vroeg naar de uitkee- ring van zieke aardappelen. De secretaris antwoordde, dat dit wordt opgehouden door te weinig controle. CASTRICUM (Maart.) Geboren Anna Hewriëtte, d. v. W. Kramer en M. M. H. Wesselingh. Jo- hanna Maria, d. v. P. Kuijs en M. J. de Zeeuw. Afra Geertruida, d. v. J. C. Duin en A. M. Tiebie. Petrus Gerardus, z. v. P. de Vries en T. Stuifbergen. An na Johanna, d. v. P. Bakker en A. Groen tjes. Alida Catharina Maria, d. v. P. J. A. C. Brouwer en M. C. A. Kamp. Anna Wilhelmina Maria, d. v. C. Nanne en G. Druijven. Catharina Adriana, d. v. C. Brakenhoff en M. Orij. Catharina The- resia, d. v. Th. M. Twisk en T. Borst. Petrus Jozef, z. v. C. P. Kos en C. P. van der Peet. Theodorus, z. v. A. G. Scher-: mer en M. J. de Waard. blijft gaaf en gezond, in dien U het behandelt met endrooghoudtnTetPurolpoeder f Purol 30 ct. Purolpoeder 60 ct. O vereleden: Catharina Verhoef, oud 39 jaar te Den Helder. Alida A. Wil- kens, oud 70 jaar te Amsterdam. So- phia Twelkemeijer, oud 5S jaar te Am sterdam. Gijsberta A. J. C. den Bouw meester. oud 62 jaar echtg. van A. van Poelgeest. Koenraad Grede, 85 jaar, wedn. van N. van Lof. Clasina Wou- terse, oud 73 jaar, te Amsterdam. Wil lem Witteveen, oud 80 jaar, te Amster dam. Antje C. Braunsthal, oud 82 jaar te Amsterdam. WINKEL De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag in het gemeentehuis. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de L. O.- school teLutjewinkel is benoemd mej. Schermer te Schoorl en tot tijdelijk onder wijzer aan de school te Winkel de heer F. van Duin te Alkmaar. De heer H. G. Noon te Nieuwe Schans berichtte te bedanken voor zijn benoeming tot onderwijzer aan de O. L.-school te Win kel. Ter voorziening in de vacature door dit bedanken boden B. en W. de volgende voordracht aan: 1. S. Bakker te Petten en 2. H. Loning te Weesperkarspel. Benoemd werd de heer S. Bakker met alg. stemmen. Verwondering werd uitgesproken over het bedanken van den heer Noon die direct voor zijn benoeming heeft bedankt, nadat eerst door hem zooveel ambitie voor deze betrekking getoond is. De indiensttreding zal geschieden op een nader te bepalen dag. Verkoop van grond aan den Staat. B. en W. stelden voor, aan den Staat te verkoopen een perceel, groot 9 bij 11 meter, zijnde een deel van den tuin achter het postkantoor, voor 1.50 per M2. Na eenige besprekingen en bekijken der teekeningen werd dit voorstel z. h. st. aangenomen. De heer Joh. Dorst te Winkel verzocht voor 4 maanden ontheffing van schoolgeld over den dienst 1936/'37. Aldus besloten. Nieuwe verordening heffing school geld. B. en W. stellen voor, een nieuwe school geldverordening vast te stellen voor het L. O. en U. L. O. De verordening begint met een aanslag van resp. 3 en 6, wanneer de vermengde hoofdsom der gemeentefondsbe lasting en vermogensbelasting S 2 is. Bij een vermengde hoofdsom van 172 en meer resp. 60 en 120. De heer Dekker vond het jammer, dat de schoolgelden zoo hoog zijn. De voorgestelde regeling werd aldus aan genomen. Geldleening. In de vergadering vaft de commissie van beheer van de gemeenschappelijke gasfa briek is besloten, in verband met het on verwacht geheel defect raken van de be staande achtertortsoven over te gaan tot het nieuw bouwen hiervan. De raad wordt verzocht, daarvan een geldleening van 2340 te willen aangaan. De heer Kamp vroeg, of men de leening niet eens bij particulieren kon plaatsen. De voorzitter heeft het geprobeerd, doch slaagde niet. Verzekering der gemeente-eigen dommen tegen brandschade. Door verschillende maatschappijen is op gave gedaan van de door de gemeente Winkel te betalen premiën voor de brand- assurantie der gemeente-eigendommen. B. en W. stelden voor, de gemeente-eigen- domen, wanneer de polissen zijn afgeloo- pen, te verzekeren bij één der goedkoopste maatschappij en. B. en W. namen het voorstel tot nader order terug, omdat de polissen nog jaren loopen. Na eenige opmerkingen ging de raad hiermee accoord. B. en W. stelden voor, voor extra-steun aan werkloozen een bedrag van 52 be schikbaar te stellen, berekend naar een ge middelde van 26 werkloozen. Aangenomen. Verlenging vergunning radio distributie. De rijksmachtigingen van de radio distributie in deze gemeente loopen in April/Mei 1937 af. In verband met een eventueele verlen ging der rijksmachtiging verzocht de dir.- DER Uit het Engelsch door H. A.C.S, 60) Ik zocht er naar, maar vond het niet het knopje van het electrisch licht. Ten slotte gaf ik het op, er naar te zoeken, daar mijn oogen spoedig aan de duisternis gewend waren, en ik merkte, dat het maanlicht wel voldoende was om de duisternis der kamer te verdrijven, en ik zocht mijn weg naar de deur der stu deerkamer. Ik bereikte haar, opende haar, en ging naar binnen. Daar had ik geen moeite den knop van het electrisch licht te ontdekken. De lamp, die op de schrijftafel stond, verspreidde •en zacht licht door de kamer. De telefoon stond er naast, op de schrijftafel. Ik haalde diep adem. Nog een kort oogenblik, en mijn onderzoekingstocht zou volbracht zijn, en ik zou vrij zijn om myn biezen te pakken. Ik haalde het opgevou wen papier uit mijn zak, en boog mi] over de telefoon. Nadat ik een oogenblik ge heel verdiept was geweest, richtte ik mij op. Ik wist niet, of ik bedroefd of verrukt was. Maar ik bezat de waarheid, wat de telefoon betreft. Het toestel was een ouderwetsch schrijf tafel-toestel, met een mondstuk op een standaard, en een aparten ontvanger, die op den haak hangt, wanneer de telefoon niet gebruikt wordt, en die, wanneer ze opgelicht wordt, automatisch de telefoon in werking stelt. Het stijf-opgevouwen pa pier paste precies in de nauwe gleuf, waarin de haak op en neer gaat. Ik zakte neer in den stoel naast de schrijftafel, en zat te staren naar de tele foon. Ik stak het papier in de gleuf boven den haak, en nam den ontvanger in mijn hand, alsof ik wilde telefoneeren, en er was, natuurlijk geen contact. Ik kon wach ten, zoolang ik wilde, en kreeg het niet. Ik stak het papier onder den haak: de ontvanger kon, in dat geval, op den haak blyven, maar, daar het een automatische telefoon was. kon iemand dat nummer ein deloos opbellen en steeds het signaal krij gen, dat het nummer in gesprek was. Maar toen ik de studeerkamer binnen kwam, achter Adela aan, vlak na de ont dekking van Bayard's dood, had zij de te lefoon gebruikt, en het stukje papier had vóór mijn voeten gelegen. En ik had Ja- nice en Evelyn niets hooren zeggen van de telefoon; zij hadden niet gezegd, dat Bayard de telefoon in zijn hand had; had den blijkbaar, door den schok over wat ontdekt werd, heelemaal niet naar de te lefoon gekeken. Eén ding slechts was volkomen duidelijk voor mij. maar het was buitengewoon van beteekenis. En dat was, dat Adela's tele foongesprek met Bayard dat mij, en ik ben er zeker van, ook den anderen de overtuiging had bijgebracht, dat Bayard vermoord was, nadat Adela en Janice het huis verlaten hadden naar alle waar schijnlijkheid heelemaal geen gesprek ge weest was. Ik had de bel van de telefoon gehoord, dat was waar, en ik had haar zoo duidelijk hooren afbreken, terwijl ze aan het ratelen was, dat ik er zeker van was. dat iemand geantwoord had. Maar een kind' kon begrijpen, dat als het contact, aan het andere eind, plotseling werd afge broken, de bel van deze telefoon dadelijk zou ophouden. Als dit opgevouwen stuk papier betee- kende, wat ik dacht, dat het beteekende. beteekende Adela's verhaal van het tele foongesprek met Bayard, terwijl alle That- chers het huis uit waren, heelemaal niets. Of liever, het beteekende, dat Bayard dood was, vóór Adela het huis uitging. Voordat Adela, in haar keurige, zacht-lila jurk, met haar lorgnët, dat aan zijn lint bengelde, en met haar parasol boven haar hoofd, om haar toch vooral tegen de zon te beschermen, kalm langs het pad van graszoden was gestapt, op weg naar de Vereeniging voor Hulpbehoevenden. Het was niet mogelijk. Het was, ik her haalde het in mijzelf, niet mogelijk. Maar, als het waar was, moesten wij de geheele geschiedenis van de misdaad op nieuw reconstrueeren. Allereerst bevrijdde het automatisch Hilary van verdenking. Maar vervolgens: als Bayard reeds dood was, toen Adela dien middag het huis ver liet, en zij had die list met de telefoon uit gevoerd wat beteekende dat? Ik liet mijn hoofd op mijn hand rusten en staarde naar de warme kleuren van het kleine Perzi sche kleed. Het kleed, dat nog verborgen in de dikke vezels en weggewerkt door de kleine geweven figuren, de vlek van Bayard's bloed bewaarde. Indien Bayard dood was, toen Adela het huis verliet, dien middag, was het terrein van verdenking daardoor nog kleiner ge worden. Met mijn eigen oogen had ik Allen en Dave uit het huis zien gaan. Bayard had mij naar den boomgaard ge stuurd. Alleen Janice en Adela waren met- hem in huis. En Florrie. Florrie. Maar Florrie had het huis verlaten, vóór Janice er uit kwam, met haar mandjes aan haar arm, en haar kleine witte hoedje op, en door Janice's verhaal, dat ik dien avond gehoord had, had ik een duidelijken indruk gekregen, dat Janice regelrecht na haar korte onaangename ontmoeting met Bayard uit huis gegaan was, den tuin in, om de bloemen voor Mrs. Steadway te plukken, en vandaar naar de garage was gegaan, en weggereden. Als Janice regelrecht van Bayard naar buiten gekomen was, had zij met hem gepraat, nadat Florrie het huis verlaten had. Dan waren er nog Higby en Emmeline. Ondanks Hilary's vernuftige verdediging van zichzelf en beschuldiging van deze twee, kon ik niet aannemen, dat een van hen de schuldige was. Maar, door Florrie, Higby en Emmeline uit te schakelen, en aan te nemen, wat ten slotte slechts een vermoeden was, dat de kwestie van de telefoon zóó was als ik meende, bleven alleen Janice en Adela over als degenen, die verdacht waren. En, terwijl ik dadelijk kon gelooven, dat Adela bijna elk middel zou kunnen aangrijpen om haar familie van verdenking te zuive ren, of elke mogelijkheid om de belangen van haar familie te verdedigen, kon ik haar toch niet verdenken van een met be wustheid uitgevoerden moord. En, in mijn gevoel, was Janice evenmin in staat tot zooïets. Maar wat was nu precies gedaan met dat stijf-opgevouwen stuk papier, en waar om? Misschien had Adela gewild, dat het bleek, dat Bayard gedood was, op het oogenblik, dat hij aan het telefoneeren was. Dan zou dit een alibi geweest zijn voor haar familie. Maar Bayard was niet gevonden op het kleed in de studeerkamer, met den hoorn van den haak, en deze vlak bij zijn hand. Hij was in de bibliotheek gevonden, op af schuwelijke wijze op den grond liggend. Janice had hem weggesleept. En Evelyn had Bayard gezien, toen hij dood lag in de studeerkamer. En, als mijn vermoeden juist was, was ook Hilary in Dave's stu deerkamer geweest, toen Bayard daar dood op het kleed lag. Ieder van hen kon de te lefoon op zijn plaats hebben teruggelegd. En de verklaring, welke ik had gevormd uit dat dunne stukje papier, kon wel hee lemaal onjuist zijn. Ik zuchtte zwaar, en hield het papier tusschen mijn vingers, en keek er weer naar, en op datzelfde oogenblik hoorde ik achter mij geritsel. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10