Agenda |i Stad en Omgeving. JtcooiHciaat Hieuw AMSTERDAMSCHE BEURS IV'9'» Alkmaar, Zaterdag. Doodelijk verkeersongeluk te Heiloo. Zesjarig meisje door een vracht auto overreden en gedood. Op den Westerweg te Heiloo, ongeveer ter hoogte van den Hoogeweg, even voor bij den tweeden onbewaakten overweg, heeft hedenmorgen omstreeks 9 uur een doodelijk ongeluk plaats gehad. Tegen dien tijd begaven zich aldaar eenige meisjes schoolwaarts. Van de richting Heiloo kwam de bus Heiloo Egmond de meisjes tegemoet, terwijl een zware zandvrachtauto de kinderen ach terop reed. Deze vrachtauto, bestuurd door N. J. W. uit Zaandam, moest voor de uit de tegenovergestelde richting komende autobus naar rechts uitwijken. De kinde ren, deze manoeuvre ziende, vermoedden waarschijnlijk tusschen de vrachtauto en een hek bekneld te geraken en één der meisjes, het 6-jarige dochtertje van den heer Pancras op Kapel (gem. Heiloo) stak plotseling den weg over. De chauffeur, trachtend een aanrijding te voorkomen, gooide zijn stuur naar links om, doch kon niet verhinderen, dat de auto het kind raakte met het gevolg, dat een der zware achterwielen over het meisje reed. Met een bekkenfractuur, een hersen schudding en een ernstige beenwond werd /het meisje levensgevaarlijk opgenomen. Br. Schretlen verleende medische hulp, terwijl met de inmiddels gearriveerde ziekenauto van den heer Pouwels het zwaar verwonde meisje naar het St. Elisa- •bethziekenhuis werd overgebracht. Uit het voorloopige onderzoek, ingesteld door den gem.-veldwach.ter Geertsema, is komen vast te staan, dat het hier een ongelukkige samenloop van omstandig heden betreft en dat er van een schuld vraag ten deze geen sprake is. Nader vernemen wij nog, dat het arme meisje, ongeveer een uur nadat het in het ziekenhuis was opgenomen, aan de zware verwondingen is overleden. HET COMITÉ TOT BEHOUD VAN DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. Er is deze week maar één bijdrage inge komen en de 50 van den burgemeester van Albury zijn nog niet gearriveerd. Er is in allen gevalle één stadgenoot geweest, die onze actie nog niet vergeten is en dus heden een bijzonder eervolle vermelding zal krijgen. Veel nieuws is er over onze actie op het oogenblik niet te zeggen. De kaasmarkt als patiënt bekeken maakt het uitstekend en er was gister een aanvoer van meer dan 100.000 kilo, wat zeker wel bewijst, dat wij de toekomst niet donker behoeven in te zien. Evenwel, ook de kaasbeurs had gister nog een aanvoer en een noteering en zoolang deze niet geheel verdwenen is, blijft waak zaamheid ten zeerste geboden. Het zomerseizoen nadert met rassche schreden en duizenden vreemdelingen zullen weer onder onze kaaswimpels door naar de markt wandelen om er van kleur en klank te genieten. Dit alles zoo ongeschonden mogelijk te behouden, is het doel van onze actie en allen die ons daarvoor een bijdrage zenden, kunnen er van verzekerd zijn, dat dit geld op de meest doeltreffende wijze ten bate van onze kaasmarkt gebruikt zal worden. Er is deze week de volgende bijdrage in gekomen: S. Timmerman2. Het comité had de beschikking over een totaal bedrag van 2657,50, dat dus thans is gestegen tot 2659,50. Wü hopen, dat wij de volgende week in de gelegenheid zullen zijn een nog grooter bedrag te verantwoorden. DE FEESTPLANNEN OP DEN VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Het bestuur der Alkmaarsche Oranje- vereeniging verzoekt ons te melden, ddt op 30 April a.s., Prinsesse-dag, in de groote zaal van de Harmonie door die vereeniging, met medewerking van den heer Corn. Jonker, een feestavond zal worden georganiseerd. De koorklasse van den heer Jonker zal een Oranje-cantate opvoeren, een Kodak-smal film, voorstellende de huwelijksplechtig heden van prinses Juliana en prins Bern- hard, zal worden vertoond, terwijl verder nog dans- en zangnummers zullen worden gegeven. Eén en ander zal nader geannon ceerd worden. HET PESEE-BAD „STARTKLAAR". Belangrijke verbeteringen, aardige attracties, meer comfort. Het Pesie-bad aan den Bergerweg is uit zijn winterslaap ontwaakt en nu reeds eenige weken vóórdat dit fraaie natuurbad voor het publiek zal worden opengesteld is men bezig de laatste hand te leggen aan eenige belangrijke verbeteringen. En het zijn juist deze verbeteringen, die met de voor het a.s. seizoen aangebracht attracties, het ge heel dat toch altijd met eere genoemd kan worden nog meer comfort zullen bie den dan reeds het geval was. Over het bad zelf behoeven wü niet nader te spreken, het is ontegenzeglijk een der mooiste, zoo niet het fraaiste natuurbad van Noordholland. Er is vrijwel geen stad genoot, die dit bad niet kent, die er niet eens gezwommen heeft of er op zyn minst eens een bezoek aan gebracht heeft. De praktijk van het vorige zomerseizoen heeft echter uitgewezen, dat de aanplanting niet geheel en al voldoende was om bü minder zonnige dagen (en die waren er vorig jaag plentyl) die beschutting te zoeken, welke men gaarne wenschte. Het was der halve voor den exploitant, den heer Pesie, allereerst zaak, dat in dit euvel een belang rijke verbetering moest komen. En zoodoen de zün reeds in het najaar en ook in het voorjaar groote hoeveelheden heesters ge plant, welke straks opgegroeid zijn tot één natuurlyke schutting op het welbekende dijkje, zoodat men er naar verwacht wordt algeheele beschutting zal kunnen vinden. Bovendien zyn ook op het groote zonnebad terrein boomen geplant, zoodat er dit jaar belangrijk meer schaduwrijke plekjes zullen zijn dan vorig jaar. De bloemenaanplanting is wederom uitgebreid, zoodat men nog meer dan anders kan genieten van een fraaie kleurenpracht. Bij de springplanken is een nieuwe attrac tie gekomen en wel een 4)4 M. hooge glij baan. Deze is geheel en al opgesteld over eenkomstig de laatste eischen en deze komi sche attractie zal er niet weinig toe bijdra gen, dat er voor de jeugd een bron van ver maak aan toegevoegd is. Een meer technische verbetering vormen de overdekte douches, die zonder twyfel in een behoefte voorzien. In de bekende groote zandbak zullen spe ciaal voor de heel-kleine zwemmertjes en zwemstertjes baby-boxen opgesteld worden, zoodat deze een „eigen" Pesie-bad voor zich ter beschikking hebben. Verder zal de exploitatie van het restau rant in eigen beheer worden genomen, het geen de intimiteit van het geheel ten goede zal komen. De tafeltjes en stoeltjes zijn ver der van een nieuw, frisch verfje voorzien. De turntoestellen zullen met eenige uit gebreid worden, er komt een vaste korfbal- mand, het waterpolo-materiaal is grondig herzien en tenslotte zouden wij willen wij zen op de talrijke tochtmatten, welke al naar gelang aangebracht kunnen worden, waar dit gewenscht en op prijs gesteld zal worden. De auto- en rijwielparkeerterreinen zul len zoodanig ingericht worden, dat zelfs by een grooten toeloop van zwemmers, baders en zonnebad-liefhebbers alles een ordelijk verloop zal kunnen hebben. Kortom, niets is nagelaten om het com fort van dit bad tot het uiterste op te voe ren, het wachten is nu slechts op een zon netje, dat het heldere water in temperatuur zal doen stijgen en dan kan het Pesie-bad zijn gasten ontvangen als nooit te voren. Al deze teekenen wijzen erop, dat thans het heerlyke zomerseizoen niet ver meer weg is, dat men binnenkort naar hartelust zal kunnen genieten van zon en licht en leven in de buitenlucht. En waar kan men dit beter dan in het Pesie-bad? TOELATING LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de in dit nummer voor komende publicatie, vermeldende, dat alsnog gelegenheid bestaat tot het doen van aangifte tot toelating tot één der openbare scholen voor gewoon lager orderwys alhier. BURGEMEESTER VAN UITGEEST HERBENOEMD. Tot burgemeester van Uitgeest is voor den tijd van 6 jaar herbenoemd de heer J. M. v. Rosmalen. MILITAIRE LEVERING. Gedurende het tijdvak van 1 Mei 1937 tot en met 31 Juli 1937 is de levering van het benoodigde hooi voor de bereden troe pen in garnizoenen te Amsterdam toege wezen aan de firma D. Leeuwenkamp hier terstede tegen den prijs van 29.8 cent per 10 k.g. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 18 April is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. DE BOLLENVELDEN. De A. N. W. B. meldt: Over den bloei in de „Bollenstreek", dat wil zeggen de streek langs de duinen tus schen den Haag en den Helder, kan wor den medegedeeld, dat thans een tocht, hetzij per auto, per fiets, of te voet, kan worden ondernomen. Het bollenland bereidt zich voor op het groote lente-bloemenfeest, zoodat wie er nu op uitgaat, op kleine of grootere toch ten, zal dezen Zaterdag en Zondag al heel wat te zien krygen. De narcissen staan mooi in bloei, in ve lerlei tinten, van diepgoud tot zacht geel heffen ze haar kelken op de ranke stengels de zon tegemoet. De steeds meer ontlui kende hyacinthen, met haar sprekende kleuren, verspreiden als er wat zon is, reeds heerlyke geuren, en het sprekende rood van de voorloopsters onzer vaderland- sche bloem by uitnemendheid, de tulp, doet zich alsmede gelden in het kleurenfestijn dat bollenland in de prille lente den na tuurliefhebber biedt en houdt een belofte in van wat ons nog te wachten staat. Men kan het er bij eenigszins gunstig weer heden en Zondag best op wagen. Welke kleur(en), welke vormen U ook wenscht, Wq drukken het! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 Langestraat 88, tot en met Maandag 19 April, vredes-tentoonstelling. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdagmiddag (behalve Zaterdag), hoofd nummer Brandend goud (real.); hoofdrollen Gustav Fröhlich en Brigitte Horney. Toe gang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De pseudo-spion (sens.); hoofdrol Edmond Lowe; extra Het wrekende water (sens); hoofdrol Ken Maynard. Toegang boven 14 jaar. Zopdag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Golem (het monster van Praag), hist.-rom.; hoofdrol Harry Baur. Toegang boven 18 jaar. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Pygmalion (Nederl. film, hum.); hoofdrol len Lily Bouwmeester, Johan de Meester, Emma Morel, Ed. Verkade en Mathieu van Eysden. (Geprolongeerd). Toegang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 17 April. 8 uur, Kennemer Manége te Heiloo, jaar- lyksche ruiteravond. Zondag 18 April. 3.30 en 8 uur, 't Gulden Vlies, dansorkest The Rhythm Sellers uit Haarlem. DE „EDELVALK" NAAR INDIE VERTROKKEN. Vanochtend is het K. L. M.-toestel „Edelvalk" van Schiphol naar Indië ver trokken. Acht passagiers hebben geboekt. Het vliegtuig heeft 118 k.g. bagage, 107 k.g. vracht, 288 k.g. briefpost en 9 k.g. pak- ketpost meegenomen. JAARVERSLAG VAN DEN TUINBOUWBOND LANGEND IJKER GROENTEN-CENTRALE" OVER 1936. Aan bovenstaand verslag, dat in de Dins dag a.s. te Broek op Langendijk te houden vergadering wordt uitgebracht, ontleenen wij het volgende: In den toestand in den tuinbouw is nog niets verbeterd. Vooral voor onze streek hangen wij met onze producten geheel van den export af en daarin is nog geen verbe tering gekomen. In de nazomer scheen het alsof Amerika aan de markt zou komen voor kool, maar in hoofdzaak voorzuurkool, maar later bleek het dat men het daar 'zonder ons kon klaar spelen; ook het nieuwe handelsverslag met Duitschland geeft weer geen verbetering, zoodat het er voor het komende jaar ook weer niet rooskleurig uitziet. In het begin van het jaar 1936 waren de prijzen van onze winterkool vrij goed om dat er zoo weinig voorraad was; de mis oogst van 1935 was van dien aard dat de voorraad zoo klein was, dat die voor een goeden prijs verkocht kon worden. Het wa ren echter maar enkelen die daarvan ge profiteerd hebben, dit waren diegenen die kool in de omliggende polders hadden ge teeld, waar de luizenplaag (de oorzaak van de misoogst) niet of althans niet in die mate gewoed had, zoodat de oogst daar goed was. Veel is er gedaan om voor die misoogst steun te ontvangen van de regeering, want het stond er voor de meeste tuinders hope loos voor; geen geld, geen productie en met gevolg ook geen regeeringssteun. Door de regeering is deze zaak goed onderzocht en daar zij overtuigd was van de ramp en de toestand waarin de tuinders verkeerden, heeft de regeering deze zaak dan ook ge steund en wij mogen wel zeggen goed ge steund, zoodat de bedryven weer voortgezet konden worden; hiervoor willen wy gaarne onze. groote dank betuigen aan al diegenen die daar zooveel werk voor gedaan hebben, maar vooral aan de regeering en onze regeeringscommissaris; voor onze vereeni ging hebben wij circa 300.000 ontvangen aan misoogst-steun, wat voor ieder een aar dig sommetje beteekënde. De opbrengst van de vroege aardappelen is over het algemeen heel goed geweest tot zelfs best, maar onze export was van dien aard dat wel gevreesd werd dat het geheele kwantum wel niet geplaatst zou kunnen worden; het contingent voor Duitschland was klein, Engeland kocht weinig en Zwit serland het zelfde en daar de oogst vroeg was, was onze export op Duitschland in het laatst van Juni reeds uitgeput, zoodat de aardappelen doordraaiden. Massa's zijn er doorgedraaid; maar erger was het dat de ziekte er zoo in kwam, want al spoedig bleek dat er streken waren die onze aardappelen wel wilden koopen, maar de ziekte zat zoo erg in de aardappelen dat exporteeren onmogelijk was, vooral naar die verre streken, waar zy toen onze aard appelen wilden koopen. Het ziek worden van onze aardappelen heeft ons de laatste jaren wel parten ge speeld, daarom willen wy hopen dat ieder het als een plicht gevoeld om de aardappe len voldoende te besproeien met BordeauX- sche pap, waarvan wy weten dat het een goed voorbehoedmiddel is. In totaal zijn aan onze veiling doorge- Wie op de pas Ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrang boven het voor hem van rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadert). draaid 2.667.756 K.G. aardappelen, waarvan 1.270.675 K.G. bonken, 1.303.481 K.G. middel en 83.600 K.G. drielingen, de drielingen zijn voor veevoeder weggehaald en de andere 257 wagons van 10.000 K.G. zyn ingekuild, daarvan zijn uitgekuild of wel later weer geleverd 180 wagons, zoodat 77 wagons ver loren waren aan ziek en krimp, De bepaling was weer gemaakt dat bij het inkuilen het risico van ziekte enz. voor rekening van de tuinders zou zijn, maar toch zal dit jaar de regeering 50 pCt. van het verlies vergoeden. De boswortelen waren ook vroeg, op 9 Juni werden de eerste aangevoerd tegen de prijs van gemiddeld 4.50 per 100 bos, deze prijs werd gehandhaafd tot 20 Juni, toen ging de prijs iets dalen, wat zich echter spoedig weer herstelde, zoodat ook dit product voor een matig goede prijs ver kocht is. De stand van de vroege kool was ook heel goed, op 2 Juli werd de eerste roode kool aangevoerd, het kwantum bedroeg 2650 K.G. en werd verkocht voor ruim 7 per 100 K.G., hiervan ging de prijs echter spoe dig naar omlaag en was op 21 Juli de laag ste noteering de minimumprijs en is onge veer gebleven van 1 tot 2 per 100 K.G., wat ook met de gele kool het geval was, maar met dien verstande dat er een massa doordraaide. Van de witte kool voor zuurkool was de stand van het gewas ook best. Het product was zeer vroeg, zoodat de fabrieken te vroeg op volle kracht moesten werken, wat in de maand Augustus niet gewenscht is. Voor de witte kool is nog veel moeite ge daan om er een regeling voor te treffen, maar dit is niet gelukt, toch is nog verkre gen dat door de regeering de minimum prijs is verhoogd van 50 op 80 cent per 100 K.G. De inventarisatie heeft plaats gehad op 10 September en toen is opgegeven 4.223.500 K.G. of wel 422 wagons van 10.000 K.G., op 17 September is de aanvoer begonnen op bestelling, er waren toen geveild van 11 tot 17 September 48)4 wagon. Uit de cijfers kunnen wy zien dat er slechts een verschil is van 8 wagons, zoodat de geschatte telling wel zeer goed is ge weest en wij onzen dank willen betuigen aan de uitvoerders. De laatste jaren was door de fabrieken steeds het geheele kwantum verwerkt, maar dat ging dit jaar niet, over het algemeen was de oogst best, waardoor het kwantum belangrijk grooter was dan gewoon, van daar dat er een massa witte kool is doorge draaid, wat straks in de lyst van doorge draaide producten vermeld zal worden. De bloemkool, waarvan het gewas heel goed was, is steeds voor een redelijke prijs verkocht; uien waren steeds laag in prijs evenals de bieten en de breekpeen. Het gewas van de winterkool was ook heel goed, de draaihartigheid heeft weinig schade berokkend, wat de laatste jaren anders steeds het geval was; het is dit jaar wel bijzonder dat er zoo weinig draaihartig heid voorkwam. Het gewas was over het algemeen heel goed zoodat de akkers kool er mooi uitzagen en een goede oogst heb ben gegeven, wat wel een groot verschil maakt met het vorige jaar toen alles door de luizenplaag verwoest was. Dit jaar was er voor nateelt nog al veel z.g.n. groene kool uitgezet in verschillende soorten, ook dit product is goed gegroeid en heeft een redelijke prijs opgebracht, wij weten wel niet wat het 't volgend jaar zal zijn, maar het resultaat van dit jaar moedigt wel aan om er mee door te gaan. De andijvie voor nateelt was in massa's uitgeplant, maar met dit product is het wel heel slecht geloopen. Veel andijvie is er doorgedraaid en dan voor hetgeen verkocht werd zeer lage prijzen; ook de ziekte in dit product heeft vele velden verwoest, zoodat deze nateelt weinig heeft opgebracht. Inventarisatie van stapelproducten by de L.G.C. op 28 Nov. 1936: 4.685.500 Roode kool; 10.381.800 Gele kool; 6.291.500 Deen- sche kool; 2.919.500 Uien en 628.400 K.G. Peen in totaal. (Wordt vervolgd.) ZUIDSCHARWOUDE Actie in de kwestie Van den Abeele. De meerderheid der raadsleden is tegen het genomen besluit der commissie. Een adres aan HM. de Koningin. Op initiatief van de wethouders Bakker, Du Burck en Schrijver, resp. van Oud karspel, Zuidscharwoude en Noordschar- woude, werd Vrij dagavond by den heer P. Kramer een vergadering gehouden over de thans zeer urgent zijnde kwestie Van den Abeele, waarop waren uitgenoodigd alle burgemeesters en raadsleden van de bij de gemeenschappelijke lichtbedryven betrok ken gemeenten. Aan deze uitnoodiging had den gehoor gegeven: geen enkele burge meester, wél de heeren Bommer, Borst, Bakker en Rijper en mevr. Paarlberg—Hart- land van Oudkarspel; de heeren Schrijver, van den Abeele en Kwadijk van Noordschar- wouae; de heeren Du Burck, Kramer. Bak ker, Weel, de Geus en Dijkhuizen van Zuid scharwoude; de heer P. van der Molen van Broek op Langendyk. De heer Zuijdam deed bericht van verhindering, doch was ook tegen het besluit. Verder waren aanwezig de heeren Lek en Kloosterboer van St. Pan cras. De heer H. Bakker, wethouder van Oud karspel, zeide, altijd te hebben gehoopt, dat na de beslissing van de Kroon in hoogste instantie, de heer Van den Abeele lid van den raad te Noordscharwoude zou mogen zijn, omdat hij dacht, dat in de gascommis- sie menschen zaten, die een hoogstaande en breede opvatting hebben. De burgemeester van Zuidscharwoude was met den gang van zaken echter nog niet tevreden en heeft voor de tweede maal het voorstel om het een ambtenaar onmogelijk te maken lid van den raad te zyn, zij het in gewijzigden vorm, ingediend. De andere heeren hebben zich hierbij noodgedwongen aangesloten. Dat gaat niet op. De samenstelling van de com missie van beheer is niet juist. Wanneer het dag. bestuur iets wil bereiken, heeft het slechte drie stemmen van de tien overige van Zaterdag 17 April 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederl. 1934 102 4 Ned.-Indië 1934 1017/8 5)4 Duitschl. '30 m. verkl. 31% BANK-1NSTELLINGEN. Amsterd. Bank 161 Va Handel Mij. Cert. v. 250 194s/4 Koloniale bank82% Ned, Ind. Handelsbank 166% INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 72% Calvé Delft Cert. 843/, Nederl. Ford 252 Philips GloeiL Gem. Bezit 341% Unilever 1627/s INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 67 Anaconda 42»% Bethleh Steel g i 67% Cities Service Kennecott Copper Republio Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur 240 Ned. Ind. Suiker Unie. 173% Vorstenlanden 37% Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.i Redjang Lebong t PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden; 3% 44 315/ia 11%6 837A« 8 504% 23.10 167% 197 401% 421% 126 42% 23% 14%e 303% 244 255% 116% 183% 6%e 1393/, 137% 270% 333% 346% 59% 42% 283/, 106»/, 10% laatste k 2.30-2.45 102%, 101% 30%-% 161 195 78% 165 71%-% 248 339|-4! 160H/, 66% 67-%, 3-% 42-%-' 30%1% 82% 7% 499-501 238 169 363/, 23.— 168 197 396 415J.6* 126 41% 22%-i 14%,-* 298-30n 239-401 249 179-% 6*/8 136-% 134%-5 268% 328%-0 346»/,-8 585/8 42%, 28-%« 105 10% New-York 1.82 1.82)4 Londen 8.96Vib 8.98% Berlijn 73.43 73.40 Parijs 8.15)4 8.16)4 Brussel (Belga) 30.77 30.78 Zürich 41.66 41.68 Kopenhagen 40.05 40.15 Stockholm 46.25 46.25 Oslo 45.07 45.15 Italië 9.65 Praag 6.3 6% 6.37 leden van de commissie noodig om het door te voeren. Wanneer iemand dus drie vijan den in de commissie heeft zitten, is het gauw beslist. De voorzitter zou willen voorstellen, dat alle raadsleden spoedeischende raadsverga deringen aanvroegen om aan de commissie van beheer te verzoeken de toegevoegde be paling in te trekken. Dat zal zoowel in het algemeen belang als in het belang van de fabriek zyn. Bovendien heeft de commissie niet het recht om een ambtenaar op non- actief te stellen. Op non-actief wordt wel eens iemand gesteld, die byv. lid van de Tweede Kamer wordt. Van de hierna gevoerde besprekingen geven wy het belangrijkste weer: Zoo werd o.m. medegedeeld, dat de bur gemeester van Oudkarspel na de vergade ring van de commissie van beheer heeft ge zegd, dat het nu tijd was, om aan het werk te gaan, de vastgelegde bepaling ongedaan te krygen. Hij was intusschen van meening veranderd. Dit werd een zeer vreemde hou ding gevonden. In de comm. van beheer is nooit aange toond, dat het schadelijk voor het bedrijf zou zijn als de heer v. d. Abeele lid van den raad was Er is een persoonlijke kwestie van gemaakt. Daar moet met kracht tegen wor den geageerd. Het gaat om het behoud van een in de wet gegeven recht. Het begint aardig op dictatuur te lijken. Er is al het een en ander meer gepasseerd, dat hiérnaar zweemde, zooals de benoeming van een boek houder, welke later assistent-directeur werd genoemd. Op non-actief stellen kan de com missie geen werklieden, wel benoemen, ont slaan of schorsen. Een dergelijke toevoeging zouden de raden toch moeten goedkeuren. Hoe is het gegaan met de vaststelling van het ambtenarenreglement. Dat is aan alle gemeenteraden aangeboden en aangenomen. Eenige jaren geleden werd zonder eenige tegenwerking in het reglement vastgesteld, dat voor de vervulling van een functie in een publiekrechtelijk lichaam den ambtena ren verlof wordt gegeven, zonder of niet in houding van salaris. Vier vyf jaar later zyn er groote gevaren verbonden aan het raad- lidmaatschap. Het is onjuist, dit nu weer te gaan wyzigen. Het gaat hier wel degelük om den persoon van den heer Van den Abeele Als het een ander was, byv. een chr. hist., dan gebeurde er niets. Geen ander argument heeft men tegen het raadslidmaatschap kunnen invoeren, dan de kans dat het raadslid tot lid van de com missie van beheer zou worden gekozen, waardoor hy gelijk werkgever en werkne mer zou zyn. Ambtenaren mogen geen lid zyn van een publiekrechtelyk lichaam. Door dat de commissie van beheer dat niet is, kan nu wel een ambtenaar die geen lid van den raad is worden benoemd tot lid der

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2