WIE ZIJN ZIJ EN WAT WILLEN ZIJ? Hoofdpijn, Kiespijn. htriMiS JtadwpeoQtMma* ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 17 APRIL t©37 Admiraal HORTHY, regent van Hongarije. De man, die bijkans sedert het einde van den oorlog aan het hoofd van Hongarije, dat Koninkrijk gebleven is, staat, is een der ge heimzinnigste figuren van Europa. Niet, om dat hij in zijn wezen geheimzinnig is, maar veeleer omdat de politiek de neiging heeft om den eenvoud van Horthy, zeeofficier van huis uit, te houden voor schijn, waarachter hij bedoelingen, die men niet weet te vat ten, verbergt. Horthy is dictator en geen dictator. Want al beheerscht hy Hongarije en al heeft zijn positie als Regent in een Koninkrijk, dat bij voorkeur den koningsze tel leeg laat, iets van het tweeslachtige, dat aan Mussolini eigen is aan den anderen kant vermijdt hij al de manifestaties, die el ders de dictatuur vergezellen en die in het Hongaarsche kader zoo bij uitstek slecht zouden passen. Interviews staat hij zelden of nooit toe; toespraken tot de menigte houdt hij niet; van de radio maakt hij geen ge bruik om Hongaren of anderen toe te spre ken; ontvangen doet hij niet anders dan wanneer het noodig is, en uitgaan doet hij bij voorkeur zoo onopgemerkt mogelijk. Eens per jaar ziet men hem in vol ornaat ter gelegenheid van de processie van den Heiligen Stefanus, evenzeer een religieus als een monarchaal moment, dat de gemid delde Hongaar niet gaarne onopgemerkt zou zién voorbijgaan. Maar evénzeer als zijn eenvoudige tuniek van Admiraal der niet meer bestaande Hongaarsche vloot contras teert met de schitterende en kleurrijke ge waden der Hongaarsche edelen, evenzeer is jn tegenspraak met zijn hooge positie, de bijna onopgemerkte wijze, waarop hy, zoo dra de dienst is afgeloopen, door een zij deur verdwijnt. Op weg naar de Kathe draal, is zijn gelaat een en al glimlach, maar wanneer de bevolking, op zijn weg samen gepakt, in ovatie losbarst, beantwoordt hij deze met een gebaar, dat wel zeer nadruk kelijk het zwijgen aanbeveelt. De jacht is een zijner grootste liefhebberijen, en het was dan ook als aanhangsel tot een gemzen- jacht in Tyrol, dat hij, in den zomer van 1936, aan Hitier te Berchtesgade het bezoek bracht, dat zoozeer werd opgemerkt. Een lange interval heeft dit bezoek ge scheiden van dat, hetwelk hij aan Rome bracht. Telkenmale echter legt hij er nadruk op, dat men verkeerd zou doen zijn jachtge- noegens voor politieke avonturen te verslij ten, en een der weinige journalisten, die er in slaagden tot hem door te dringen, wees hij er glimlachend op, dat hij dikwerf in het najaar om 4 uur des ochtends reeds uitrijdt, ook alweer om in den vroegen ochtend zich aan de jacht over te geven. Wie Horthy ziet en hoort, krijgt den in druk van een man, die eenvoudig is geble ven ondanks het feit dat de omstandigheden hem tot een hooge positie brachten. Wie de beminnelijke en ronde zeemansglimlach ziet, die zoo licht over zijn gelaat trekt, wanneer hij iets aardigs zegt of hoort, kan zich niet indenken, dat deze man, voor het veinzen niet opgevoed, zoo voortdurend zou kunnen veinzen. De plicht heeft Horthy geroepen tot zijn positie, maar hij laat zich door die positie niet dwingen om een leven te lei den, waarvan hij in wezen afkeerig moet zijn. Hij bewoont met zijn vrouw, dochter van een eenvoudig landedelman gelijk hij zelf, een gedeelte van dien prachtigen ko ninklijken burcht aan den Donau te Buda- pest, vanwaar de blik gaat over de rivier, de stad en de omgeving. Maar met zorg is er voor gewaakt, dat alle de vertrekken, des tijds bij het keizerlijk gezin in gebruik, zijn gelaten in den toestand, waarin ze verkeer den. Ze worden getoond aan vreemdelingen wanneer ze op hun reis door Hongarije, dit fantastisch mooie slot wenschen te zien. Horthy en zijn vrouw bewonen den vleu gel, die in de tijden van het keizerlijk gezag bestemd was om gasten van aanzien te ont vangen. Komt ge er binnen in de hall, dan wordt ge als in een deftig, maar eenvoudig huis ontvangen door een enkelen knecht in zwart costuum, die u naar den adjudant van dienst verwijst. De slaapkamer, eenmaal door den Souverein gebruikt, wordt als historische herinnering bewaard; het leven van het gezin Horthy speelt zich in kleinere vertrekken af, die door slechts weinige voor werpen een gezellig en huiselijk karakter hebben verkregen. Is Horthy niet te Buda pest, dan vertoeft hij niet veel meer dan 20 K.M. vandaar in het bekende slot Gödö- lö, waar keizerin Elisabeth zoo bij voorkeur vertoefde, niet omdat het Slot zoo mooi of de omgeving zoo uitlokkend is, maar omdat deze omgeving alles biedt wat een harts tochtelijk paardrijder en jager kan wen schen. Zoowel daar als in de hoofdstad gaat het leven van den Regent eenvoudig zijn gang. Met opzet heeft hij gebroken met de tradities der Habsburgers, zelfs zich niet den schijn willende geven hen te vervan gen. De Hongaarsche Koning ontving vroe ger zijn bezoekers staande; Horthy gaat ze tegemoet en laat ze naast zich plaats ne men. De Koning kwam bij officieele gelegen heden eerst dan, wanneer alle gasten aan wezig waren; Horthy ontvangt aan de zijde van zijn vrouw zijn gasten, gelijk de Pre sidenten van Frankrijk en van Amerika dat doen. Zijn civiele lijst is niet veel grooter dan een 50.000 per jaar; hij beschikt over een paar auto's, enkele dozijnen paarden, die, wat voeding betreft, meer kosten dan de tafel van den Regent. De Hongaren hou den van goed eten en goed drinken, en jonge officieren, aan den dienst van Horthy toe gevoegd, beklagen er zich wel eens over, <*at ze niet beter worden gevoed dan de be dienden. Totdat ze bemerken, dat hun maal tijd gelijk is aan die van den Regent. Hor thy is vroeg op des ochtends, is ter beschik king van zijn Ministers en raadslieden om de loopende zaken af te doen en bezoekers te ontvangen. Den middag gebruikt hij voor namelijk voor een stelselmatig en bij uitstek aandachtig doorlezen van alles wat de pers heni tg lezen biedt. Des middags laat van- Hortfey gen de conferenties met ministers en poli tieke personen aan, die tot vroeg in den avond voortduren. Na het souper blijft Hor thy in den kring zijner familie. Tot zijn lief hebberijen behoort de muziek, en meerma len ziet men hem in de opera verschijnen. Maar meermalen ook gaat het echtpaar on opgemerkt naar een der bioscopen van Bu- dapest, en veelal ook blijft men thuis, luis tert naar de radio, leest en praat. Totdat de klok 10 urén slaat, en een ieder zich terug trekt, om dan wellicht nog een half uurtje lezende in de slaapkamer door te brengen. Is er geen bijzondere aanleiding tot iets an ders, dan kan men in het door den Regent bewoonde gedeelte van het voormalig pa leis om half elf alle lichten gedoofd vin den! Een prachtige loopbaan. Wel geen, wiens aanleg hem schijnbaar zoo slecht geschikt maakt voor dit leven van wezenlijk heerscher. Voortgekomen uit een oude familie van landedellieden, vijfde in een familie van negen kinderen, wier ba kermat thans Roemeensch bezit is, werd Horthy opgeleid tot zeeofficier, eigenlijk bij toeval en om den ouderen broeder, die bij een ontploffing den dood had gevonden te vervangen. In 1890 22 jaar oud, ving voor hem het zeeofficiersleven aan, dat hem naar de meest uiteenloopende windstrekèn voer de. Hij ontwikkelde zich tot een officier, die discipline in acht nam en eischte van zijn ondergeschikten, tot een aangenaam kame raad, die in den socialen omgang beschikte over enkel talenten: hij teekende, hij speel de piano en guitaar, hij kon de oude volks liederen zingen en was een uitstekend dan ser. En op een bal, dat de jaarlijksche ren nen van Arad beëindigde, ontmoette hij zijn vrouw, die een jaar later aan zijn zijde me- deging naar de havenstad Pola, later naar Constantinopel, waar Horthy het bevel had over het Oostenrijksch-Hongaarsche schip, dat in 1908, toen de politieke toestand ge spannen was, observatie-diensten verricht te. Waren zijn rapporten geweest, gelijk die van anderen, zij zouden vermoedelijk zonder meer geklasseerd zijn. Maar ze hadden niet alleen een bijzondere stijl, ze vermeldden ook tal van dingen, die te Weenen belang stelling wekten ook buiten het Departement van Marine en zoo kwamen ze zelfs in han den van den keizer, die in deze rapporten aanleiding vond om den 44-jarigen officier tot de bij uitstek benijde positie van vleugel adjudant te benoemen. Zonder voordracht, met voorbijgaan van tal van anderen, trad hij den Hofburg binnen. Hij bèhoorde tot degenen, die den Keizer op zijn dikwerf urenlange ochtendritten vergezelden; Frans Joseph, in den regel zwijgend, bood den ver baasden Weeners het schouwspel, dat hij met dezen vleugel-adjudant in geanimeerd gesprek was. De oorlog onderbrak zijn kei zerlijken dienst; gedurende al deze jaren, was Horthy op het dek van zijn schip. Hij heeft bij de bombardementen van Porto Corsini en Medua bewijzen van beleid en moed gegeven, maar vooral het doorbreken van de blokkade-linie, die om Otranta was gevestigd, heeft op 14 Mei 1917 zijn naam bekend gemaakt, hem het Maria Thérésia- kruis doen ten deel vallen, dat hij nog altijd bij voorkeur draagt. Toen op 1 Januari 1918 muiterij zich van de Oostenrijksch-Hongaar sche vloot meester maakte, zonder dat wij in het niet-oorlogvoerend deel van Europa er iets van vermoedden, poogde men deze te bedwingen door Horthy, gezien als geen ander, aan het hoofd der Marine te stellen. Het was te laat, en het is dan ook Horthy geweest, die op 31 October 1918 zijn vloot aan de Joegoslaven heeft moeten overge ven. Op denzelfden dag, dat te Budapest de revolutie uitbrak. Na den oorlog. Was Horthy een goed officier geweest zonder meer, hij zou, als zoo velen, zich in de landelijke rust van zijn bezitting te Sze- ged hebben teruggetrokken. Maar hij was ook een man van beginsel en van vader landsliefde en in Szeged heeft hij een klei nen kring van vertrouwde vrienden om i zich verzameld, wier bijeenkomsten aanlei ding hebben gegeven tot de vorming van het legioen der z.g.n. Vitez, in werkelijkheid ridders zonder blaam en vrees, die zich tot taak hadden gesteld om orde en welvaart in Hongarije te herstellen. Had men Horthy, wien door zijn vrienden de leiding van het leger was toevertrouwd, zijn gang laten gaan, hij zou deze orde hebben hersteld zon der buitenlandsche hulp. Maar van Geal lieerde zijde wenschte men het anders; de Roemenen werden te hulp geroepen om Bela Kun te verdrijven, en zij deden het, doch brachten zelf ook rampspoed over het Hongaarsche land. Eindelijk half November 1919 trokken zij zich terug. En op denzelf den dag dat dit geschiedde, lazen de ver baasde bewoners van Budapest, die er zich sedert lang aan hadden gewend, dat er geen brood en geen vleesch, geen brandstof en geen melk was; die wel wisten, dat feitelijk post en telegraaf en spoorwegen niet meer functionneerden, een oproep van Nicolas Horthy, wiens naam zij zich wel vagelijks herinnerden, en in dien oproep beloofde hij hun, nadat hij zou zijn binnengerukt aan het hoofd zijner Vitez, dat orde en rust zouden terugkeeren, en dat iedere Hongaar, die het wenschte, weer aan den arbeid zou kunnen gaan. En in den vroegen ochtend van 16 No vember 1919 schetterden de trompetten van af de hoogte van St Gellert, en, voorafge gaan door gendarmes te paard en een esca- dron huzaren, kwam, m zijn admiraalsuni form gekleed Horthy, onbeweeglijk voor zich uitstarend, een marmeren beeld gelijk, de tanden opeengeklemd, het gelaat één teekenende uitdrukking van onverzettelijke wilskracht. En achter hem kwamen als een oneindige stroom de ruiters, geheele regi menten in onberispelijke orde, die de bewo ners van de hoofdstad met eerbied en met' enthousiasme vervulden. Bij de ontvangst van de stedelijke autoriteiten zeide Horthy, dat twee dingen hersteld dienden te worden: de nationale gedachte en de christelijke mo raal. Werkte men daartoe mede, dan zou men gesteund worden; wie zich niei aan het daarop gegrond gezag wenschte te onder werpen, zou er de gevolgen van ondervin den. Slechts enkele maanden later, op 1 Maart 1920, werd Horthy tot Regent van het Hongaarsche Koninkrijk met 131 tegen 10 stemmen gekozen.Hij regeert in naam van den Koning, die er niet is en die nog geko zen moet worden. Dientengevolge geniet Hongarije, gelijk hij zelf wel eens heeft ge zegd, alle voordeelen van het koningschap zonder de nadeelen. Zij, die Horthy een on verzadigbare eerzucht toeschrijven, doen in elk geval zijn intellect onrecht aan, wanneer zij' vreezen, dat hij zich eens als koning zal laten kronen! De figuur en de persoon van Horthy le ven in breede kringen in Hongarije. Ontmoet niet overal sympathie, wat begrijpelijk is, wanneer men bedenkt, dat ook hij geen ein de heeft kunnen maken aan de heerschappij van niet door de meerderheid gesteunde re geeringen als die van Bethlen, die het niet temin tien jaren uithield. Zij echter, die zich tegen Horthy's regentschap verzetten, doen dat veelal op grond van het feit, dat zij hem niet volkomen vertrouwen en zij herinneren er dan aan, dat in 1921 de ongelukkige kei zer Karei twee pogingen deed om althans zijn Hongaarsch koninkrijk te herwinnen. In het voorjaar kwam hij, onverwacht en door bijkans niemand gezien, de hoofdstad bin nenrijden, en nauwelijks vond de toesnel lende adjudant tijd om Horthy tevoren van de nadering van den koning te onderrich ten. Urenlang heeft het gesprek, tusschen hen beiden gevoerd, geduurd, met als resul taat, dat de jonge monarch, bleek tot in de lippen, zich verwijderde en den terugweg aannam naar Zwitserland, dat hem dien keer nog wel wilde ontvangen. Horthy heeft het meer dan eens verteld hoe hij, stom ver baasd, tegelykertïjct 'tof in zijn diépste in nerlijk ontroerd, tegenover den koning had gezeten en dezen, een achterneef en opvol ger van den door hem zoozeer vereerden Frans Joseph moest onder het oog brengen, dat hij zijn land geen betere dienst kon be wijzen dan zoo spoedig mogelijk heen te gaan. Gij zijt te vroeg gekomen Sire, veel te vroeg; gij hadt enkele jaren moeten wach ten gelijk ik u menigmaal heb aangeraden. Het land zou dan aan orde en regel weer ge wend zijn geraakt, de tegenstand onzer na buren zou zijn verzwakt. Neemt gij thans de regeering in handen, dan zult gij geen pre sident van den ministerraad bereid vinden de verantwoordelijkheid met u te deelen; gij kimt niet op het leger vertrouwen, het bloed van den burgeroorlog zal vloeien. Sire, voor het welzijn van het land moet gij vertrek ken en mij overlaten om over uw erfdeel te waken. Waarop Karei is gegaan, om echter enkele maanden later terug te keeren. Toen heeft de regeering zich met de kracht der wapenen te weer moeten stellen tegen dat gedeelte van het leger, dat zich al reeds aan Karel's zijde had geschaard, en den jongen monarch moeten overleveren aan de Engel- schen, die hem intusschen met volkomen eerbied hebben behandeld. Het ware ge makkelijker voor Horthy geweest om de plaats te ruimen, de verantwoordelijkheid aan den onervaren souverein te laten. Hy zou er zichzelf vele verwijten mede hebben bespaard, maar het land en ook Europa een slechten dienst mede hebben bewezen. Hij is gebleven, om te waken over wat hij Hon- garije's belangen acht. En nog dezer dagen is het wel duidelijk uitgekomen, dat hij die belangen niet ziet in de richting van een herstel der Habsburgers, dat alleen maar ertoe kan medewerken om de Kleine En tente, rondom Hongarije verbonden, nauwer aaneen te smeden. Nicolas Horthy is niet opgevoed als diplo maat. Maar in zooverre is hij een echte Hongaar, dat hij weet, dat spreken zilver en zwijgen goud is, althans kan zijn. Hy heeft het in de thans reeds lange periode van zijn regentschap aan daden niet laten ontbreken; er zijn slechts weinig woorden tegenover te stellen. Diep, heel diep had de wanorde in gevreten in het Hongaarsche leven; alle, maar-ook werkelijk alle verhoudingen wa ren ziek. Het is een moeilijk, geleidelijk en langzaam werk van opbouw geweest, dat Horthy had te volbrengen, waarbij hij lang niet altijd kon steunen op de besten in den lande. Men behoeft niet te denken dat hij ge makkelijk zijn handteekening heeft gezet onder het Verdrag van Trianon, dat hij even vernederend en onrechtvaardig achtte voor Hongarije als het meerendeel zijner landge- nooten. Maar hij hoopte op een toekomst, waarin men de onbillijkheid van dit verdrag zal erkennen hij verwacht, dat betere tijden voor Hongarije kunnen aanbreken, ook zon der dat een oorlog behoeft los te barsten. Wat hij kan, laat hij niet na om de politieke en economische positie van Hongarije te ver sterken. Zijn ministers treden voor hem op naar buiten; zij hebben in de afgeloopen ja ren ook het meerendeel der reizen gemaakt, die politieke beteekenis hadden. Maar Hor thy, die een werkzaam man is, laat alles door zijn handen gaan; gewend aan de disci pline van den zeeman, eischt hij die ook van anderen. De sport, die hij veelvuldig beoefent, houdt hem jong, en wie hem ziet, met zijn nog bijkans volkomen zwarte ha ren, zou den bijkans 70-jarige in hem niet veronderstellen. Het is voor Hongarije, en vermoedelijk ook voor den vrede van Europa te wenschen, dat Horthy nog langen tijd zal blijven ge spaard voor de zijnen en voor zyn werk. De man, die hem in alle opzichten zou kunnen vervangen, is zeker nog niet gevonden. En wat het tegenwoordige Hongarije, dat in politiek opzicht niet zoo eensgezind is als men het naar buiten wel eens veronderstelt, zou moeten aanvangen, wanneer een strijd zou losbreken om de regeermacht, is nau welijks te voorzien. En tot welke complica ties dit in de tegenwoordige politieke samen stelling zou kunnen leiden, is moeilijk te zeggen. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. STANIOL (zilverpapier) bedrukken wy óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 Zondag 18 April. HILVERSUM, 301 M. (8.55—12— en 5.—6.30 VARA, de VPRO van 6.308.en de AVRO van 12. 5.en 8.12.uur). 8.55 Gr.pl. 9.Postduivenber. 9.03 Tuinbouw* praatje. 9.20 De beteekenis van de 40-urenweek i/d diamantindustrie, 9.35 Orgelspel. 10.15 Natuur-histo- rische lezing. 10.30 Residentie orkest. 11.15 Van Staat en Maat schappij, causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.Orgelspel. 12.10 Gr.pL 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 De vergeten mailbrief, causerie. 1.50 Gr.pl. 2.Boekbespr. 2.30 Om roeporkest mmv. solist en S. Jan- sen's vocaal ensemble. 4.15 Avro- dansorkest. 4.40 Sportrep. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.Gr.pl. 5.30 Voor de kinderen. 6.05 Voetbalpr. 6.20 ANP-Sportnieuws, gr.pl. 6.30 Jeugd naar de kampen, causerie. 6.45 Prot. Kerkdienst. 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.15 Concert gebouw-orkest. 9.05 Radio journaal. 9.20 Platen uit prins Bernhard's koffer. 9.35 RadiotooneeL 10.05 Om roeporkest, mmv. solisten en gem. sextet. 11.ANP-ber., hierna Avro-dansorkest. 11.4012.Or gelspel. HILVERSUM, 1875 M. (8.30—9.30 en 5—7.45 NCRV, de KRO van 9.30—5— en 7.45—11.30 uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gr.pl. 10. Hoogmis. 11.45 Gr.pL 12.30 R.K. Fanfare Juliana. 12.50 Gr.pL 1. De katholieke Jeugdbij bel, cause rie. 1.20 Gr.pL 1.30 Verv. van 12.30. I.50 Gr.pL 2.Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Symph.-orkest en gr.pL 4.15 Gr.pL 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Geref. Kerkdienst. Hierna gr.pl. 7.45 Voetbaluitslagen. 7.50 KRO-Melodisten en solist. 8.10 ANP-ber., mededeelingen. 8.25 KRO-orkest en deel., De Silver Kings, de Hawaiïan Syncopaters, e.a. 9.25 Gr.pl. 9.40 KRO-Kamer- orkest en solist. 10.10 Het huwelijk, lezing. 10.30 ANP-ber. 10.40 Epi loog. 11.11.30 Esperanto-uitz. DROITWICH, 1500 M. 11.50 Het John Dickinson (Apsley) Orkest en soliste. 12.50 Troise en zijn Mando line-orkest. 1.20 Deel. 1.45 Gr.pL 2.20 Sted. Orkest Eastbourne. 3.20 Relig. causerie. 3.40 Het Walker Octet. 4.20 Relig. causerie. 4.40 Het Brosa Strijkkwartet. 5.35 Causerie over Lord Curzon. 5.50 Het BBC- Harmonie-orkest en solist. 6.35 RadiotooneeL 7.20 Kerkdienst. 8.05 Liefdadigheidsoproep. 8.10 Ber. 8.25 Radiotooneel met muziek. 9.20 BBC-orkest, BBC-koor en solisten. 9.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 en 10.20 Gr.pL 10.50 Orgelconcert. II.40 Gr.pL 11.50 Goldy-orkest en zang. 4.20 Pasdeloup-orkestconcert 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. 9.50 Gr.pL 10.2012.20 Bouillon-dans- orkest. KEULEN, 456 M. 5.20 Havencon cert. 7.35 Westduitsch Kamerorkest. 9.50 Gr.pl. 10.50 Viool en piano. 11.20 Militair concert. 12.40 H. Bund's orkest. 2.20 Mannenzangver. 3.20 Omroepkleinorkest, koor en solisten. 6.20 Pianovoordr. 7.20 Hi- naus in die Ferne, hoorbericht. 9.50 11.20 O. Kermbach's en F. We- ber's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 8.25 Gr.pL 9.20 Ed. Louiseau's orkest. 10.25 Accordeonmuziek. 10.20 Gr.pL 10.50 Orgelspel. 11.20 Kleinorkest. 12.30 Gr.pL 12.501.20 Pianoduetten. 1.35 Clemor and his Lucky Stars. 2.20 Dubbelmannen- kwartet Animato. 2.50 Gr.pl. 3.05 Deel. 3.20 Gr.pl. 4.20 L. Hirsch' orkest. 5.20 Solistenconcert. 6.20 Pianovoordr. 7.20 Bonte avond. 9.30 Gr.pl. 10.3511.20 Omroepdans- orkest. 484 M.: 9.20 Gr.pL 10.20 E Louiseau's orkest. 11.20 Gr.pL 11.25 Zangduetten. 12.05 Gr.pL 12.30 Kleinorkest. 1.201.35 Gr.pL 1.50 Pianorecital. 2.05 Zang. 2.20 Piano voordracht. 2.35 Clemor and his Lucky Stars. 3.20 RadiotooneeL 4.05 Gr.pL 4.20 en 4.45 Kleinorkest. 6.35 Gr.pL 7.20 Omroepsymph.-orkest. 8.20 Gevar. progr. 8.50 Vervolg con cert. 9.30 Omroepdansorkest. 10.20 —11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest, Omroepkamer- koor en solisten. 9.20 Ber. 9.50 12.15 O. Kermbach's en F. Weber's dansorkest. (10.05 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.309.05, Brussel Fr. 9.05— 9.50, Keulen 9.50—10.40, Parijs R. 10.4011.20, Keulen 11.20 —12.20, Brussel VI. 12.20—13.20, Brussel Fr. 13.2013.35, Brussel VI. 13.35—16.20, Pary's R. 16.20—19.20, Keulen 19.20—81.20, Brussel VL 21.20—22.35, Berlijn 22.35—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.30—11.50, Droitwich 11.5015.20, Keulen 15.20—17.20, Lond Reg. 17.20—19.20 Brussel Fr. 19.2020.10, Droitwich 21.10—22.—, Boedapest 22.-28.25, Parijs R. 23.25—24.—. Lijn St Diversen. Maandag 19 Aprö. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. AVRO). 8.Gr.pL 10.Morgen wijding. 10.15 Gr.pL 10.30 't Lyra- Trio. 11.15 Gr.pl. 12.— Kovacs La jos' orkest en de Hodlars. 2.— Gr.pL 2.30 Groninger Orkestver. In de pauze deel. 4.30 Muzikale causerie. 5.30 OrgelspeL 6.05 Avro-dans orkest. 6.40 Causerie over geiten- fokkerij. 7.Piano-voordr. 7.25 Gr.pl. 7.30 Wilde paarden, causerie. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.10 Gr.pL 9.Moderne zangdecL 9.20 Omroeporkest en soliste. 10.— Negro-Spirituals. 10.15 Het Om roeporkest. 11.ANP-ber. 11.10 Gr.pl. 11.3012.Avro-dansorkest. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pL 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgen dienst. 11.Chr. Lectuur. 11.30 Gr.pl. 12.— Ber. 12.15 Gr.pL 12.30 Amsterd. Salonorkest. 2.Voor de scholen. 2.35 Gr.pL 3.— Wenken voor de keuken. 3.30 Gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45—5.45 Chr. Liede- renuurtje mmv. solist. 6.Gr.pL 6.30 Vragenuur. 7.Ber. 7.15 Verv. vragenuur. 7.45 Rep. 8.ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Viool en piano. 9.De Vlaamsche ziel, causerie. 9.30 NCRV-orkest. (10.— ANP- ber.) 1L11.30 Gr.pL Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 10.05 Orgel spel. 10.35 Deel. 10.55 Gr.pL 11.20 BBC-Welschorkest m.m.v. soliste. 12.20 Orgelconcert. 1.05 BBC-Thea- ter-orkest. 1.35 Het Olof-Sextet 2.20 Gr.pl. 2.50 Pianovoordr. 3.20 Jazzmuziek (gr.pl.) 3.50 Cello en piano. 4.20 Sportpr. 4.35 Mario de Pietro's Mandoline-orkest mmv. so liste. 5.20 Ber. 5.40 Landbouwcause- rie. 6.Pianovoordr. 6.20 Gevar. progr. 7.05 Komische voordracht. 7.20 Medische causerie. 7.40 Jazz muziek. 8.20 Ber. 8.40 World Af- fairs, causerie. 8.55 Pianovoordr. 9.05 Inleiding volgende uitzending. 9.10 3de en 4de acte „Othello", opera. 10.35 Billy Gerhardi en zijn Band. 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 Gr.pl. 11.20 Pasdeloup-orkestcon cert en zang. 1.20 en 2.20 Gr.pL 4.50 Vioolvoordr. 5.05 Zang. 5.50 Vervolg vioolvoordr. 6.20 Gr.pL 7.50 La fiancée en loterie, operette. 9.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 F. Hauck's orkest. 7.50 Orkestconcert. 8.50 Gr. pi. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Ne- dersaks. Symph.-orkest. 1.35 Om- roepkwintet. 3.20 F. Stepani's orkest. 5.05 Gr.pL 5.20 Omroeporkest en -kleinorkest. 7.30 Westduitsch week overzicht. 8.10 Gr.pL 9.50 Omroep kleinorkest. 10.5011.25 Rijksuitz. ter gelegenheid van Hitler's ver jaardag. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pL 11.50 Kleinorkest. 12.30 Salonorkest. 12.50—1.20 Gr.pL 4.20 Omroeporkest. 5.50 Zang. 6.10 Gr.pL 7.20 Nat. orkest. 9.30—10.20 Om roepdansorkest. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Salonorkest. 12.30 Klein orkest. 12.50 Gr.pl. 4.20 Omroep dansorkest. 5.35 Kamermuziek. 7.20 Militair concert. 8.20 Rep. 9.30 10.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Solistenconcert en deel. 8.20 Fr. Weber's dansorkest. 9.20 Ber. 9.50 Viool en piano. 10.05 Weerber. 10.20 Gr.pL 10.5012.15 Rijksuitz. ter gelegenheid van Hitler's ver jaardag. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.05, Lond. Reg. 10.0511.50, Brussel VI. 11.50 —13.20, Lond. Reg. 13.20—16.20, Brussel VI. 16.20—17.05, Keulen 17.05—18.50, Lond. Reg. 18.50— 19.20, Brussel Fr. 19.20—20.20, Keu len 20.2020.55, Lond. Reg. 20.55 21.20, Brussel (VL) 21.20—21.30, Brussel Fr. 21.3022.20, Weenen 22.20—22.50, Boedapest 2.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.8.20, Ham burg 8.209.35, Droitwich 9.35 17.20, Hamburg 17.2018.Droit wich 18.23.20, Radio Danmark 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. i ®eeoeee@e@eoeoeooo@oaooe@©@oot

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9