£xmds eHluUiêoum Delbos over de internationale politiek. 1—0 4—1 0—0 0—2 1—0 Hockey dames. R. H. B. S.Lyceum Gymnasium—U.L.O, Korfbal. U.L.O. II—U.L.O. Hl U.L.O. IVCentr. 7e en 8e l.j. Kweekschool I—Bergen I Paarden. RUITERFEEST N.V. KENNEMER MANEGE. Zaterdagavond stond de Kennemer Manége te Heiloo, een inrichting waar Heiloo met recht trotsch op is, in het teeken van een zeer groote belangstelling. Het bestuur van de Manége had de verschillende dames en heeren, die in het thans afgesloten winter seizoen in de manége hadden geoefend, gelegenheid gegeven om op een ruiterfeest de resultaten van deze oefeningen te laten zien. Van alle kanten kwamen de genoo- digden tegen acht uur opdagen en het ge flikker van de vele autolichten.op het natte asfalt was op zich zelf reeds fantastisch. De dames en heeren, die de staaltjes van hun kunnen ten beste zouden geven, ston den reeds ver vóór het aanvangsuur, keurig in jacquet (de heeren met hoogen hoed, de dames met bolhoed) voorzien van een corsage in frissche kleuren, in groote span ning of de avond het gewenschte succes zou brengen. Per slot van rekening hing dit niet geheel van hen af. Een goed ruiter heeft zijn paard wel altijd in zijn macht, maar toch is een paard geen mechanisch iets. Het paard went aan zyn omgeving. Ditmaal was de manége kleurig met vlaggendoek en groen versierd, terwijl een extra verlichting was aangebracht en de zandbodem heel netjes met wit zaagsel bestrooid. Boven dien was de tribune geheel met menschen bezet. Dit alles zou den paarden niet ont gaan. Wanneer ze er even aan gewend wa ren (een paard is spoedig vertrouwd met het nieuwe, dit leert het autoverkeer, waar voor de boeren langer bang zijn gebleven dan de paarden) dan zou al dit nieuwe geen moeilijkheden meer opleveren, maar de vraag, die allen in spanning hield, was, hoe de directe reactie zou zijn. Prompt na het inzetten van den openings- marsch verschenen, onder leiding van den heer H. Riem, een achttal dames en heeren in de manége voor de Entrèe Manoeuvre, die met een zekerheid de verschillende be wegingen uitvoerden, die zelfs de kenners van de rijsport in verrukking bracht. Wij waanden ons een moment bij de joyeusc entréé in een groot circus Zoo'n keurige ruitergroep, op de prachtig glanzende paarden, is een lust voor het oog. De mensch kan in dat, wat zyn liefde heeft, veel bereiken. Dit werd ons Zater dagavond opnieuw gedemonstreerd, toen wij de deelnemers(sters), die wij in het gewone leven als jurist, bank- of zaakdirec teur of kaashandelaai kennen, of als moeder van kinderen, die ook reeds de rui tersport beoefenen, oefeningen zagen uit voeren, die den professional geen afkeuring zouden hebben gebracht. Vol bewondering hebben wij de rijkunst van den heer H. Riem op Carola, een paard afkomstig uit de beste rijschool in Frank rijk, gade geslagen. Wij weten nog niet, wat wij meer bewonderden, de activiteit, den intelligenten, fieren gang van dit paard, of de mooie dressuurproeven, die de heer Riem te zien gaf. Dit was een demonstra tie, hoe er gereden kan en moet worden. Fraaie dressuur-staaltjes en bewijzen van Hoogeschool-rijkunst kregen wij voorts te zien van den heer H. J. Lijsen uit Overveen, op zijn prachtige vos Misun- derstood. Wat moet er een geduld noodig zijn om vooral de staaltjes van vrije dressuur te zien te geven en dan te weten, dat dit paard in het bezit van den heer Lijsen is gekomen, omdat niemand er weg mee wist. De heer Lijsen leverde het bewijs, dat hij de liefde voor de klontjes van den onhandelbaren Red Cherry op de juiste wijze heeft weten te benutten. Aan het paarden-circus werden wij voor al ook herinnerd door het nummer „Vol tige", uitgevoerd door de heeren F. de Jager, C. Gerritsen en W. Klabers. Vooral een van hen- zou om zijn goed figuur en gedemonstreerde acrobatiek in een circus al spoedig op zijn plaats zijn. Het succesnummer van den avond was de Doublé Manoeuvre a la Flèche, onder leiding van den heer P. de Jager, gereden door 2 dames en 2 heeren. Dit was een schouwspel vol elegance en voornaamheid. Het Hollandsche Caroussel-nummer, gere den door 6 dames en 6 heeren, toonde ons, hoeveel variatie aangebracht kan worden in het groeprijden. Ook dit nummer liep vlot van stapel, evenals de oefeningen op de groote Volte van de familie de Jager. Het jachtspringen door een zestal ruiters, onder leiding van den heer de Jager Jr., bracht resultaten, die men den avond te voren, op de generale repetitie, voor onmoge lijk had gehouden. Zoo is de uitvoering aan het einde van den achtsten wintercursus voor de Kennemer Manége een groot succes geworden. Het beroep van den directeur, die in zijn openingswoord een speciaal woord van welkom tot de burgemeesters van Heiloo en Alkmaar richtte, om in de critiek een beetje welwillenheid te betrachten, is over bodig gebleken. De door hem aan de hee ren Riem en Lijsen uitgereikte bloemen waren wél verdiend, maar dit was ook het geval met de bloemen, die aan de familie de Jager, namens de cursisten, door mej. N. van Breukelen werden uitgereikt. De president-commissaris, de heer Vis, bracht aan het slot een woord van dank aan den heer Lijsen voor diens welwillend heid om van Overveen te willen komen. Wij weten, zoo zeide hij, wat het zeggen wil om in vrijen tijd (in het dagelijksch leven is de heer Lijsen werkzaam op een tabakskantoor) een paard zoo af te richten. Dank bracht hij ook aan den directeur, den heer de Jager, diens zoon en dochter, die ook dit jaar weer bewijzen van buiten gewone toewijding hadden gegeven. Spr. eindigde met den wensch, dat de toeschou wers zich door dezen avond zullen voelen opgewekt om zich aan de belangrijke ruiter sport te gaan wijden. Wielrennen. WIELERCLUB ALCMARIA. De A-klasse van Alcmaria had 74 K.M. te rijden en allen hebben er een goede training van gemaakt. Direct na den start werd er een geweldig tempo ingezet. J. Pronk kreeg in de derde ronde een lekke band en moest, na nog ge probeerd te hebben het verloren terrein in te halen, opgeven. Bouman en Bleeker ga ven er in de 5e ronde de brui aan, terwijl toen K. Eenhoorn er juist nog een extra schepje oplegde, waardoor hij eenigen voor sprong wist te krijgen, die evenwel weer te niet ging door pech. Theo Pronk moest door een valpartij het terrein verlaten. Zoo kwamen dan op den eindstreep af A. Bosma, J. H. Mulder, J. Groot, J. Derksen en Jb. Schipper. In den geweldigen eindsprint welke nu volgde, werd J. Groot heel mooi eerste, gevolgd door A. Bosma. Jan Derksen, dien vele aanwezigen als winnaar verwacht hadden, kon niet aan deze sprint het noodige cachet geven, doordat hij reeds een halve ronde sukkelde met een lekken achterband, wat wel zeer jammer was. Hij zou nog der de geworden zijn, als H. Mulder hem niet op de streep geklopt had; 4e werd Jb. Schip per en 5e Eenhoorn op eenigen achterstand. In de B-klasse, welke ook van meet af ge weldig begon te jagen, wisten in de tweede ronde Kuilenboer, P. Evers en J. Hollebeek weg te komen en hun voorsprong regelma tig te vergrooten. In de vierde ronde kreeg J. Hollebeek een lekke band, wat voor hem wel heel jammer was, daar hij met zyn twee maats een mooi geheel vormde en de eind sprint er door zou zijn verfraaid. Joop Mulder werd deels door pech en deels door het te hooge tempo uitgescha keld, alhoewel hij moedig volhield. De eindsprint in de B-klasse werd nu ge wonnen door P. Evers die weer eens bewees een geweldigen eindspurt te bezitten. C. Kuilboer werd even mooi tweede. Bij de overige B-klassers werd C. Duinmayer win naar waardoor hy dus 3e werd. Het resultaat, dat van de C-klasse wordt bekend gemaakt, wordt gegeven onder het grootste voorbehoud, daar eenige renners van meening waren dat het achter een auto gemakkelijker ging. De gedetailleerde uitslagen waren; A-klasse (74 K.M. in 1 uur 55 min. 47 sec.) 1. J. Groot, 2. A. Bosma, 3. J. H. Mulder, 4. J. Derksen, 5. Jb Schipper. B-klasse (65 K.M. in 1 uur 42 min. 34 sec.) 1. P. Evers, 2. C. Kuilboer, 3. C. Duinmayer, 4. Bosch, 5. C. Dekker. C-klasse (46 K.M. in 1 uur 22 min. 43 sec.) 1. J. Bruin, 2. Wester, 3. P. Vos, 4. N. Bal vers, 5. Spanjaard. A.S.V. VICTRIX. Deze vereeniging hield een trainingsrit voor A- en B-klasse over 4 K.M. en voor de C-klasse over 40 K.M. De junioren reden 8 K.M. Jammer, dat het weer spelbreker werd: door mist en regen waren verscheidene ren ners gedwongen den rit te staken, deels door kou, deels doordat het tempo te hoog werd opgevoerd. De uitslag luidt: A-klasse (64 K.M., tijd 1 uur 48 min.): P. Zandvoort, 2. Groenewoud Kramer, 3. W. Visser, 4. T. v. Essen, 5. W. de Zeeuw, 6. Jb. Kager, 7. W. Harms. B-klasse (64 K.M., tijd 2 uur precies): 1. Jan de Bood, 2. Karei Kusch, 3. Jan Otten- bros. C-klasse (40 K.M., tijd 1 uur 20 min.): 1. Jb. Stroet, 2. Willem Slot, 3. Jan Nierop, 4. R. Hiemstra, 5. Jan Alles, 6. Harms. Junioren (8 K.M., tijd 18 min.): 1. Joop Henning, 2. Jan Henning. Kolven. OVER DE HELFT—KOOG AAN DE ZAAN. Zondag j.1. had in de Prins Maurits te Nieuwe-Niedorp het treffen plaats tusschen de kolfclub Koog aan de Zaan en Over de Helft te Nieuwe-Niedorp om de wisselbeker, welke het vorig jaar werd gewonnen door N ieu we-N iedorp. Elke club kwam met 17 spelers uit, die ieder 3 partyen moesten slaan. De Koog slóeg in totaal 1738 punten en Nieuwe-Niedorp 1919, zoodat voor den a.s. wedstrijd, die Zondag 23 Mei in de Koog zal worden gehouden, Nieuwe-Niedorp een voorsprong heeft van 181 punten. B i i d g e. TE ZUIDSCHARWOUDE. BRID GEWED STRIJD. Zondag werd te Zuidscharwoude een bridge wedstrijd gehouden. De uitslag was: Oneven lijn: 1. de heeren S. Kramer, Broek op Langendijk en P. Kramer, Zuid scharwoude, 29 pnt.; 2. Jb. Zyp, Zuidschar woude en M. Goudsblom, Noordscharwoude, 30 pnt.; 3. A. Bakker en P. Eecen Sr., beiden Oudkarspel, 32 pnt. Even lijn: de heeren Jb. Grootjes en Du Kleef, beiden Zuidscharwoude, 29 pnt.; 2. P. Kuilman en P. Langedyk, beiden Oud karspel, 33 pnt.,; 3. de heer en mevr. Van der WilleVoogt, Zuidscharwoude, 34 pnt. Lawntennis. OM DEN DAVIS-BEKER. Samenstelling van onze ploeg tegen Zuid-Af rika. Timmer, Teschmacher, Hughan en van Swol vormen de Nederlandsche ploeg, wel ke op 30 April, 1 en 2 Mei in den Davis- beker-wedstrijd op de banen van D.D.V. te Amsterdam tegen Zuid-Afrika zal uitkomen. Na afloop van den oefenmiddag op de ba nen van het Casino te Noordwijk is de keuze commissie tot deze beslissing gekomen, waar bij dan de bedoeling is, dat Timmer en Hughan de enkelspelen voor hun rekening zullen nemen en Teschmacher en van Swol het dubbelspel. Het is evenwel nog niet geheel zeker of Timmer zal kunnen uitkomen. Indien hij niet kan spelen, zal Teschmacher hem in de enkelspelen vervangen. De ploeg, zal in dat geval dus slechts uit drie spelers bestaan. Turnen. SUCCES VOOR DE HALTER-DAMES. Zondagmorgen om 10.10 uur startten van uit het gebouw „Olympia" te Haarlem 7 AÏk- maarsche dames, allen leden van de gymn.- vereen. „De Halter" voor de 30 K.M. Bloem- bollenmarsch, uitgeschreven door de wan- delsportvereeniging „Jan Pastoors". De dames J. Boulonois, H. Boerwinkel. C. Bruin, mevr. CornieljeBatenburg, L. Kei zer, M. Smit en C. de Vries behaalden met succes haar medaille. Zy kwamen aan de finish met nog 2 uur reserve! Voorwaar een flinke prestatie! Een aardig moment in de omstreken van Haarlem was het, toen de Alkmaarsche tip pelaarsters burgemeester van Kinschot per auto zagen passeeren. Jammer genoeg fcad onze burgervader geen erg in zijn wandelen de burgeressen. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 18 tot en met 24 April, behoudens tus- schentijdsche wijziging, vastgesteld op 0.80 per kg. TUINZAADKEURING. Het ^estuur van de Keuringsdienst Noord- Holland N.A.K. heeft de volgende mededee- ling gedaan: Door het bestuur van de N.A.K. is van den minister van landbouw en vischerij het vol gende schrijven ontvangen: „Ten vervolge op mijn schrijven van 12 Juni 1936 heb ik de eer u te berichten, dat ik met de voorgestelde wijzigingen van de statuten van uwen dienst kan instemmen. Bij brief van 4 Maart 1.1. deed ik de Bond van Vereenigingen van Zaadhandelaren en Zaadtelers-handelaren in Nederland mede- deeling van de aan wijziging van uwen dienst als lichaam dat (onder Rijkstoezicht) de certificaten, verlangd bij de uitvoer van zaden in Duitschland, zal afgeven. Ik vestigde er de aandacht van dien bond op, dat hij als organisatie van belangheb benden zal kunnen worden ingeschakeld, zoodat hij invloed kan uitoefenen op de op stelling van de voorschriften, zooals die mij straks ter goedkeuring zullen worden voor gelegd". Deze beslissing van den minister laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Het werd hoog tijd, dat de onjuiste voor stellingen, die werden gegeven, de kop kon den worden indrukt. Echter waarschuwen wij al bij voorbaat tegen het geven van een andere uitleg aan dit ministriëel schrijven, dan een gewoon nuchter mensch er aan kan geven. Onzerzijds zullen wy hierop even tueel niet ingaan. Door de N.A.K. en het Ryksproefstation voor Zaadcontrole zijn wij gemachtigd tevens mede. te deelen, dat voorloopig de volgende zaden onder de Duitsche regeling vallen: komkommerzaad, spinaziezaad en boonen. Wij vertrouwen, dat de telers van deze en andere zaden nu ook hun maatregelen naar aanleiding van deze beslissing zullen nemen, Naar aanleiding daarvan verzoekt het be stuur van het B.K.Z. ons het volgende op te nemen: Naar aanleiding van de publicatie van het bestuur van de N.A.K. Noord-Holland deelen wij mede, dat het zaadvak niet zal berusten bij de beslissing van den minister van land bouw en visscherij, waarbij zij zich de N.A.K. als voogd ziet aangewezen. Uit het feit dat de minister eerst in Maart 1937 antwoordt op onze brieven van Septem ber en October 1936, wijst er naar ónze mee ning op, dat Zijne Exc. slechts zeer uit de verte kennis neemt van wat onzerzijds naar voren is gebracht en danken wij deze be slissing ongetwijfeld aan de adviescommissie welker leden allen te ver van ons vak af staan en te nauw met de N.A.K. gelieerd zyn. Vaar het ontwerp der Landbouw-uitvoer- wet 1937, alsmede der Landbouw-ordenings- wet 1937, verschillende mogelijkheden voor ons Instituut opnemen, zal ons bestuur niet aarzelen een beroep te doen op de Kamers der Staten-Generaal. Wij weten het recht aan onze zijdë er verwachten van de Kamers meer waardee ring voor het particulier initiatief, temeer waar ons instituut zelf de kostén draagt en geen verkapte subsidie in den vorm van be schikbaarstelling van een consulent vraagt. Wat de aangehaalde mededeeling van de N.A.K. en het Ryksproefstation voor Zaad controle betreft, deze behoeft eenige cor rectie en wel zullen onder de Duitsche rege ling vallen: komkommerzaad, spinaziezaad en stamboonen. De vrije telers even wij in overweging te bedenken of een N.A.K.-certificaat hun pro ducten niet bij voorbaat stempelt tot wilde teelt, welke in Duitschland zelf is verboden en hiervan zal zeker de import slechts in noodgeval worden toegestaan. Wij verwachten, dat onze B-leden ver trouwen op de leiding van zijn bestuur, zich eendrachtig achter het B.K.Z. blijven scha ren, teneinde gezamenlijk onze belangen +e verdedigen. Er zal ongetwijfeld een billijker oplossing gevonden worden. Buitenland Een nieuw pleidooi voor samenwerking en verdraagzaamheid. Frankrijk wil den vrede I Nieuw pleidooi voor samenwerking en verdraagzaamheid. Aan een maaltijd, waarmede het con gres der radicaal-socialistische jeugd gesloten is, heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Delbos, een groote rede gehouden. Na den arbeid van-Blum geprezen tc hebben, zeide Delbos, dat het radicaal- socialisme niet alleen een politiek pro gramma is, maar in ruimeren zin ook een „geestesgesteldheid", die tegenover de totalitaire stelsels den onwankei- baren trouw aan de individualistische traditiën plaatst. Het is voor mij een groote steun, aldus ervolgde hy, te weten, dat ik, als ik de bui tenlandsche politiek bespreek, niet alleen uit naam van mijn partij of zelfs uit dien der regeering spreek, maar vrijwel, uit naam van geheel Frankrijk, dat eenstemmig een vrede wil, tot stand gebracht in vruchtbare samenwerking tusschen de volken met eer biediging van hun onafhankelijkheid en vrijheid. Toen de Volkenbond geschapen werd, ken men gelooven, dit ideaal dicht genaderd te zijn, doch de bond werd verzwakt en ge vaarlijk geschokt, doordat de vroegere vijan den zich niet met elkaar verzoenden, door dat bij de overwonnenen de gedachte aan wraak wakker werd en de eenheid tusschen de vroegere verbondenen losser werd. Ten eerste zou men zich echter vergissen, indien men daaruit meende te moeten opmaken, dat de Volkenbond voor goed veroordeeld moet worden. Het kwaad, dat de bond met kon verhinderen, mag het goede, dat hij tot stand bracht, niet doen vergeten. Wat zou er van Europa zonder hem geworden zijn? Delbos zeide er van overtuigd te zijn, dat de bond de moeilijkheden zal kunnen overwin nen. De Volkenbond moet dan echter reke ning houden met de werkelijkheid: de mili taire bijstand moet geregeld worden in regionale verdragen tusschèn de landen, die door eenzelfde gevaar bedreigd worden, waarna de andere leden van den bond eerder zullen overgaan tot het verleenen van de andere vormen van hulp aan het aangevallen land. Frankrijk is bereid zijn steun te ver leenen bij iedere poging tot toenadering. Daarom is het altijd klaar voor het voeren van besprekingen en is het in Juli 1936 in onderhandeling getreden, hoewel de bepa lingen betreffende de gedemilitariseerde zóne geschonden waren. Hun, die critiek oefenen op de nief- inmenging in Spanje, stelde Delbos, ter wijl hij toegaf, dat er in de toepassing aanzienlijke leemten zijn aan te wijzen, de vraag: „wat zou het resultaat zijn, als de deur wagenwijd werd opengezet voor de inmenging van alle kanten, wanneer Yvon Delbos de volken zich, door niets tegengehou-, den, lieten medesleuren iri den Spaan- schen oorlog? Waarschijnlijk, zoo niet zeker, zou een algemeene oorlog het ge volg zijn. Delbos zette verder uiteer., hoe Frankrijk met. Engeland het initia tief heeft genomen bij het voorstellen van een zoo ruim mogelijk toezicht. Del bos zeide, dat de Britsch-Fransché vriendschap ook in het Spaansche vraag stuk hecht is gebleken. De groote democratische staten verwijde ren zich van de politiek van blokvorming: zij bedreigen niemand én willen niemand hun leer opdringen. Wie zou zich dus met récht kunnen ergeren over de vreedzame uitstraling van hun denkbeelden en over hun onbuigzamen wil, die tegen iederen aanval te verdedigen? Wie zou kunnen twijfelen aan de heilzame doelmatigheid van hun hou ding? Zij, die zeggen, dat de democratie, en vooral de onze aldus Delbos zwak is, vergeten deze dingen, die reden tot ver trouwen geven en zij vergeten oók de ver sterking "van bet bondgenootschap met Polen, het Fransch-Russische verdrag en de over eenkomsten met de staten der Kleine En tente. Ten aanzien van deze laatste is het niet zoo'gemakkelijk als sommigen schij nen te gelooven, den invloed van Frankrijk te verzwakken. In elk geval zou niet Frank rijk het meest bedreigd worden door een om verwerping van den bestaanden toestand in het Donaubekken, de veiligheid van Frank rijk en zijn invloed in de wereld worden niet minder. Ongetwijfeld is niet ieder gevaar bezworen. De ernstigste bedreiging is de vorming van statenblokken, die tegenover elkaar staan, maar aldus de minister ik blijf gelooven, dat een overeenkomst tus schen volken, die onder de meest verschil lende regeeringsvormen leven, mogelijk is. De 19de eeuw heeft dergelijke blokken ge kend en niettemin waren er lange tijdvak ken van vrede. Wel is waar komen bij ver schillen ten aanzien van den regeerings- vorm thans de verschillen in de interna tionale politiek Volkenbond en algemeene overeenkomsten tegenover tweezijdige over eenkomsten maar een verschil van mee ning ten aanzien van de methode kan niet onoverkomelijk zijn. Twee andere belang rijke hinderpalen zijn de bewapeningswed loop en de economische zelf verzorging. Frankrijk wenscht van harte, dat de bewa pening verminderd wordt: het zal op de bij eenkomst van het bureau der ontwapenings conferentie in Mei toezicht op en publiciteit ten aanzien van de bewapening voorstellen in de hoop, dat daardoor een algemeene con ferentie zal worden vergemakkelijkt. Wat betreft de ecónomisihe zelfverzorging heb ben de democratische landen het voorbeeld gegeven door de driezijdige overeenkomst ten aanzien van de munt. Zooals dr. Schacht onlangs te Brussel ge zegd heeft zoo vervolgde Delbos onder stelt een economische overeenkomst een poli tiek accoord. Men weet sedert lang, dat wij bereid zijn, zóo een acocord te sluiten, waar bij weer een goede atmosfeer noodig is. Militaire of economische ontwapening zijn niet mogelijk zonder ontwapening in de geesten en de harten. Het is tijd, dat de rao- reele muren tusschen de volken, die elkaar slechts wenschen te begrijpen in vreedzaam heid, geslecht worden. Frankrijk verheugt zich er over, daartoe een gelegenheid te kun nen bieden door de internationale tentoon stelling. Terwijl wij deze dingen afwachten aldus besloot Delbos is het de plicht en het doel der Fransche democratie, stoffelijk en gees telijk sterk te blijven. In dit opzicht moet men zich geen verkeerde voorstelling over de politiek der regeering vormen: haar zorg voor het land steunt op de kracht, die nog versterkt is door uitbreiding van de verdedi gingsmiddelen. Het republikeinsche Frank rijk zal blijven wat het moet zijn: een vrij volk, dat door zijn voorbeeld en zijn actie vrede tusschen de menschen en de volken wil doen heerschen. Duitsche miniatuur „Maginot-Linie" in Marokko. Duitsche versterkingen aan de kust Aran Spaansch Marokko. De bijzondere correspondent van de „News Chronicle" te Tanger, Philip Jor- dan, bericht, dat aan de kust van Spaansch Marokko door de Duitschers een miniatuur „Maginot-linie" wordt in gericht. Wanneer deze linie gereed zal zijn, zal zij zich uitstrekken van Kaap de 1'Eau en de Chafarine-eilanden tot Benzou en Sar Seghir, tegenover Gi braltar en aan de westkust van Arzila bij Tanger tot de omgeving van La- rache. De doorgang van de Straat van Gibraltar is niet meer vrij. Te Benzou hebben de Duitschers een kanon van 40.5 c.m. geplaatst. De proefschoten, welke hiermede in de rich ting van Spanje zijn gemaakt, waren bevre digend.. Op Punta Blanca nabij Benzou, heb ben. Duitsche ingenieurs een batterij geschut van kleiner kaliber geplaatst, welke eertijds door Vickers voor de Spaansche marine was Vervaardigd. Een gelijke batterij is geplaatst bij Punta Carnero en bij Ksar Seghir. Ceuta is volgens Jordan een waar Duitsch fort. Men vindt in deze stad een batterij van vier stukken van 10.5 c.M. en vier stukken luchtdoelgeschut van het meest moderne type. Elf stukken geschut zijn geplaatst bij El Hacho ten posten van Ceuta. Bij de ge vangenis staan acht stukken van 7.5 c.m. en drie stukken van 15.5 c.m. beheerschen de hoogten van de gevangenis. Al deze. kanon nen zijn van het modernste fabrikaat. De correspondent van de „News Chro nicle" bericht verder, dat hij van geloof waardige zijde vernomen heeft, dat in de verboden zone van Alhucemas, waar de Duitsche onderzeeërs een ideale ligplaats lebben gevonden, batterijen van 7.5 cm. zijn opgesteld. Te Melilla, waar op het oogenblik 20 Ita- liaansche watervliegtuigen liggen, zijn de versterkingen nog aanzienlijker dan te Ceuta. De verdedigingswerken bij Arzila zijn nog niet gereed. Zij worden aangelegd door Duitsche ingenieurs en agenten, die van tijd tot tijd op Fransch gebied doordrin gen om propaganda te maken. De beide meest typische agenten zijn een zekere Kre- mer en kolonel Strauss. Kremer bekleedde eenigen tijd geleden nog een belangrijke plaats in de fabrieken van Krupp. Kolonel Strauss is de Duitsche officier, welke zich bezig hield met de ravi tailleering van Sèvilla. SCHUSCHNIGG'S BEZOEK AAN VENETIE. Een beschouwing van de Temps. De Temps houdt zich bezig met het be zoek dat Sbhuschnigg volgende week aan Venetië zal brengen iri welke stad hij onder handelingen zal voeren met MussolinL In dit verband herinnert het blad aan de ver klaring van Schuschnigg, de vorige week tegenover afdeelingleiders van- het Vader- landsche front afgelegd, waarin hy den na druk legde op Oostenrijk's recht om zelf zyn binnenlandsche aangelegenheden te regelen en verder zeide, dat het bestaan van een on afhankelijk Oostenrijk niet afhankelijk was van den Oosten rij kschen staatsvorm. Het bied is van meen in g, dat Schuschnigg deze verklaring heeft afgelegd om de besprekin gen met Mussoloni te vergemakkelijken. De kwestie van het herstel van de Habsburgers zou anders het groote struikelblok van de onderhandelingen zijn geweest. Zoolang de Oostenrijksche onafhankelijkheid bedreigd werd door Duitschland zag men in Italië geen ander middel om de „Anschluss" te voorkomen dan het herstel van de Habsbur gers, maar sedert 11 Juli van het vorige jaar is de toestand gewijzigd, doordat Duitsch land toen de Oostenrijksche onafhankelijk heid garandeerde en thans acht Italië de op lossing van de kwestie der Habsburgers evenmin dringend als nuttig. Die manier van zien komt overeen met het belang vari Italië, bij de samenwerking met Beriijn. De

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10