Jlecfiisiaken iUchivaatt tBiHHeHland Italiaansche pers heeft er den laatsten tijd op aangedrongen, dat Oostenrijk de feiten onder het oog zou willen zien en een realis tische politiek zal blijven voeren. Men ont kent te Rome dat het Italiaansch-Zuidsla- vische verdrag eén' verandering beteekent van de Italiaansche politiek ten opzichte van Oostenrijk. Tijdens zijn besprekingen te Venetië zal Schuschnigg zeker gelegenheid hebben om zich hiervan op de hoogte te stellen omdat hij dan zal kunnen nagaan in hoeverre Mussoloni het eens kan zijn met een samenwerking tusschen het Italiaansch- Oostenrijksch-Hongaarsche blok en de Klei ne Entente. REDEVOERING VAN RIJKSMINISTER HESS. Toelating tot N. S. D. A. P. weer opengesteld. Rijksminister Hess heeft gisteren het woord gevoerd op de slotbijeenkomst van het congres der N. S. D. A. P. in den gouw Baden. Hij zeide, dat op 1 Mei a.s. precies na vier jaren, weer toelating tot de N. S. D. A. P. mogelijk is. Velen Duitschers staat hiermede de weg open tot zeer nauwe medewerking aan natie en staat. Het volk, aldus Hess, is thans een gesloten eenheid. Dit zij gezegd vooral aan degenen, die nog speculeeren op de oude Duitsche tweedracht en hopen de religieusiteit van ons volk te kunnen misbruiken voor politieke doeleinden. Die kringen zijn geweest die van de met haat vervulde tegenstanders der partij en zij zijn er nog steeds. In hun kortzichtigheid hebben zij nog steeds niet erkend, dat slechts het nationaal-socialisme het heeft bestaan den bolsjewistischen vijand van het menschdom, die uit principe God loochent, te verslaan. HET CONFLICT BIJ DE GENERAL MOTORS OF CANADA. Sympathiestaking bij Amerikaansche General Motors verwacht. De leiders der vakvereeniging van ar beiders in de automobielindustrie heeft gedreigd tegen Dinsdag een sympathiesta king van honderd duizend arbeiders der General Motors in de Vereenigde Staten te zullen proclameeren, tenzij het geschil met de vakvereeniging van erkenden in de automobiel industrie wordt bijgelegd. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. In het vervolg de „Charitas"-collecte in de kerk. Gisterochtend is in alle katholieke ker ken te Berlijn een schrijven van den bis schop van Berlijn voorgelezen, waarin de ze zegt, dat, nu de wereldlijke autoriteiten verboden hebben nog langer de collecten voor het werk van de „charitas" op straat te houden, deze collecten in het vervolg in de kerken zullen worden gehouden. GEEN MUITERIJ AAN BOORD VAN DE „LACKENBY". De „Ropner Shipping Company", de eige nares van het Britsche schip „Lackenby" deelde Zaterdagavond aan de pers mede, dat zij van den kapitein van de „Lackenby" be richt heeft ontvangen, over het zoogenaam de „Geheim van Lackenby". Er is geen spra ke van muiterij. Alleen werd de stoker Poo- le, die den stoker Seymour aanviel, door dezen neergeslagen. Eenige uren later is Poole overleden. De kapitein is evenwel van meening, dat Poole is overleden tengevolge van het overmatig gebruik van rum. Dit is het eenige incident, dat zich onderweg heeft voorgedaan, de discipline van de bemanning is uitmuntend. Het schip Zet de reis voort. EEN WARE GESCHIEDENIS. De heer Conrad Philips is een schrijver van schetsen, maar geen van zijn schetsen valt, naar hij zelf heeft verklaard, te ver gelijken met een waar avontuur, dat hij in 't graafschap Bukingham (Engl.) heeft beleefd. Conrad was met zijn broer per auto op weg naar zijn vader. Te Henley stopten zij bij een herberg. Hoewel hij wel kleingeld bij zich had, probeerde hij een nieuw bankbiljet van vijf pond te wisse len. Toen hem dat te lang. duurde, vroeg hij zijn bankbiljet terug, betaalde met klein geld en reed weg. Een heel eind verder, te Marlow, stopte hij weer voor een- herberg en trachtte weer het biljet gewisseld te krijgen. Weer duurde het lang en tenslotte deelde de eigenares hem mede, dat de politie in een ander vertrek hem wenschte te spreken. Philips begaf zich naar de politie en begon dadelijk zijn ver ontschuldiging te maken voor een over treding van de verkeersregelen. Maar daarvoor had. men hem niet laten komen. Te Slough was de kas van een bioscoop "bestolen en bij de buit waren eenige nieu we biljetten van vijf pond geweest. Philips lacht en tracht duidelijk te maken, wie hij is. De politie wil dat weliswaar nog onderzoeken en staat juist op het punt hem mee te nemen naar het bureau, wan neer het klinkt romantisch, maar het is •waar zijn vader de bewuste herberg inkomt en blijkt een kennis van den in specteur te zijn, die dm schrijver wilde aanhouden. Men zegt, dat het gezelschap daarop gezamenlijk een borrel heeft gedronken. DE FRANSCHE SOCIALISTEN EN DE REVOLUTIONNAIRE LINKERZIJDE. De nationale raad der socialistische partij S.F.I.O. heeft gisteren te Parijs een bijeen komst gehouden, welke gewijd was aan den politieken toestand en kwesties van disci pline binnen de partij. Men heeft met name het conflict, dat ge schapen is door de ontbinding van de socia listische jeugdbonden, welke geschiedde na de incidenten te Clichy, bestudeerd. Vooral de kwestie van de uitsluiting van de „revolutionnaire linkerzijde", welke on der leiding staat van Marceau Pivert, was aan de orde. De minister van staat, Paul Faure, die se cretaris-generaal der partij is, gaf als zijn meening te kennen, dat de revolutionnaire linkerzijde tegenover de partij een verrader lijk én misdadig spel speelt. Paul Faure voegde hieraan toe, dat de gedelegeerden in den raad niet het recht hadden de mannen, welke partijvergaderingen, die volkomen souverein zijn bij hun beraadslagingen, naar de regeering afvaardigden, door dolkste ken in den rug te laten afmaken. Zijn toespraak besluitend eischte hij de „uitsluiting der oproermakers". Ook ver scheiden andere gedelegeerden eischten de uitsluiting der revolutionnaire linkerzijde, met name de minister van arbeid, Lebas, die haar een „organisatie in de partij ndem- de". Marceau Pivert gaf uitdrukking aan den wensch van zich zelf en zijn vrienden de partij te willen dienen met eerbiediging dei- regelen, welke zij zal vaststellen. Hij voeg de hieraan toe, dat het ernstige gevaren zou opleveren uitsluitingen uit te spreken zon der overleg met de militante leden. De na tionale raad, aldus Pivert, moet slechts een informatieve vergadering zijn. Hij zeide nog, dat een uitsluiting het gevaar zou ople veren een slag toe te brengen aan de een heid der partij. Rede van minister-president Blum. In de vergadering van het partijbestuur heeft minister-president Leon Blum in het kort het werk van de regeering sedert de laatste bestuursvergadering uiteengezet. Hij verklaarde de „pauze" en zeide, dat de par tij moet begrijpen, dat het land tijd noodig heeft om uit te rusten. Verder toonde hij aan, dat de regeering op financieel gebied niet voor de geldmacht was geweken. Nieuws in 't kort. De staking aan de Clyde. - Na de 24-uurs staking werken de scheepswerven aan de Clyde thans weer op volle kracht. Het schijnt dat het gevaar van een alge- meene staking, ter ondersteuning van de eischen van de 12.000 stakende leerjon gens, thans is afgéwend. Afdoend middel tegen malaria? - Gemeld wordt, dat sedert twee jaar in verscheidene plaatsen in het Koeban- gebied, Rusland, dat altijd zeer van ma laria te lijden heeft gehad, proeven zijn genomen ter bestrijding van deze ziekte door middel van een door Russische ge leerden uitgevonden preparaat. In plaat sen waar vroeger veertig procent aan ma laria leed,- doet zich thans geen enkel geval van moeraskoorts meer voor. Ontbinding communistische party in Luxemburg. - Naar uit Luxemburg ge meld wordt, heeft de Staatsraad eenige maatregelen voor de openbare orde en veiligheid goedgekeurd, welke inhouden de ontbinding van de communistische party in het Groothertogdom. Dorpsbranden in Polen. - In het Poolsche dorp Czeloniec zijn 30 boeren hofsteden afgebrand. In het dorp Falko- wicz, in het gebied van Wilna, werden 17 hofsteden en in het dorp Mejluna 6 boerderijen in de asch gelegd. Ter dood veroordeeld. - Drie vroe gere leden van de Duitsche „communisti sche jeugd" zijn door de Berlijnsche recht bank ter dood veroordeeld. Een vierde beklaagde, die nog minderjarig was, kreeg tien jaar gevangenisstraf. Zes ande ren kregen straffen tusschenjaar en tien jaar opsluiting. Zij waren er van be schuldigd in 1932 een vergaderingslokaal der S. A. stormenderhand te hebben inge nomen en tijdens een vechtpartij een S. A. man te hebben gedood. Aardbeving in de Andes. - Zaterdag is de stad Cajabamba in de Andes, 350 mijl ten noorden van Lima, door een aardbeving geteisterd. De stad is voor een deel verwoest en tientallen personen heb ben kwetsuren opgeloopen. Vijf arbeiders omgekomen. - Uit Siërra Potrillo (Chili) wordt gemeld, dat tengevolge van het instorten van een mijngang van de Bella Vista mijn, vijf arbeiders om het leven zijn gekomen. De brand te Comrat. - Volgens de Universul zijn bij den brand, die een ge deelte van het Roemeensche plaatsje Comrat, nabij Tighina in Bessarabië in de asch gelegd heeft, acht personen om het leven gekomen. De materieele schade is aanzienlijk. Politieke incidenten in Polen. - Te Raclawaice in de provincie Kielce in Polen hebben zich ernstige incidenten voorgedaan. De boeren- en volkspartij (de partij van Witos) zou er een betooging houden, welke evenwel door de autoriteiten werd ver boden. De hongersnood in China. - De Chihee- sche minister van financiën heeft gisteren een bedrag van 29.000 dollar ter beschikking gesteld om althans eenigen steun te ver- leenen aan de slachtoffers van den hon gersnood in de provincie Kweitjau ten Noorden van Kwangsi. Volgens berichten uit dit gebied liggen hier duizenden menschen ten gevolge van gebrek aan voedsel op sterven. In de zakenwijk van Ningpo in de pro vincie Tsjekiang zijn gisteren tachtig win kels door een brand vernield. De schade wordt geraamd op 29.000 dollar. Staking in de bioscopen van Parijs. - Het bestuur van den Franschen Bond van Werknemers in het Amusementsbedrijf heeft besloten, dat onmiddellijk in alle bioscopen te Parijs en omgeving het werk moet worden neergelegd. Complot tegen Titulesco ontdekt. - Uit het getuigenverhoor tijdens een proces te Boekarest tegen een tiental leden van de „IJzeren Garde" is gebleken, dat deze orga nisatie een complot op touw hadden gezet om Titulesco te vermoorden. De tien beklaagden uit het proces worden beschuldigd enkele maanden geleden het oud-lid van ijzeren garde Michael Stelesco te hebben vermoord, die een andere groep had opgericht. Eén der getuigen verklaarde, dat Stelesco uit de ijzeren garde was gezet, doch dat hem was medegedeeld, dat hij weer zou worden opgenomen, als hij Titulesco zou hebben vermoord. Amerika verwacht geen droogte. - Ambtenaren van het Amerikaansche weer bureau hebben gisteren onofficieel aange kondigd, dat zij dit jaar niet, zooals het vorige jaar het geval was, een noodlottige periode van droogte in de groote graan- gebieden verwachten. Enorme vliegtuigen voor transatlan- tischen dienst. - Naar gisteren werd onthuld, zijn op het oogenblik bij de Boeing vlieg- tuigenfabriek te Seattle in scherp bewaakte hangars zes machtige vliegtuigen in aan bouw, welke 72 passagiers kunnen bevatten, ware „Titanen van de lucht", welke bestemd zijn voor een geregelden dienst over den At- lantischen Oceaan. Stakingsbeweging in Polen. - 1500 ar beiders van de mijn „President. Moscick" in Opper-Silezië zijn in staking gegaan. Zij hebben de mijn bezet. Zij eischen een loons- verhooging van 10 tot 15 procent en dreigen in voedselstaking te gaan. De staking in de papierfabriek van Mys- kow heeft de bladen te Warschau gedwongen het aantal pagina's per editie te verminde ren. Na afloop van de hoogmis werd een be tooging op touw gezet. De politie probeerde de manifestanten te verspreiden. Tijdens de botsing die hierop volgde, werd een betooger gedood en werden verscheidene personen gewond. De betoogingen van de boerenpartij, welke in andere deelen des lands zou worden ge houden, werden eveneens verboden. Van elders worden geen incidenten ge meld. Kantongerecht te Alkmaar. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 16 April 1936. O vertredingen van de motor en r ij w i e 1 w e t: IJ. H. B. te Egmond-Binnen, B: J. H. K. te Bergen, D. P. te Alkmaar, A. G. te Ber gen, P. A. B. te Alkmaar, W. B. te Zijpe. C. B. te Bergen, H. G. te Sint Pancras, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. P. v. d. W. te Winkel, R. P. te Heiloo, J. B. te Heiloo, W. H. J. S. te Bergen, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, C. B. v. d. M. te Venhuizen, R. M. te Heiloo, W. J. K. te Alkmaar, J. M. te Alkmaar, M. K. te Zuidscharwoude, P. v. A. te Wieringer- werf, D. R. te Akersloot, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. B. te Beverwijk, 5 boete of 3 dagen hechtenis. D. N. te Ber gen, 6 boete of 3 dagen hechtenis. A. A. K. te Medemblik, 8 boete of 4 dagen hechtenis. C. V. te Beemster, 10 boete of 10 dagen hechtenis. L. R. te Enkhuizen, 15 boete -of 10 dagen hechtenis. A. H. te Sint Pancras, 15 boete of 10 dagen hech tenis.. aj.. Overtredingen van de po litieverordeningen: M. K. te Beverwijk, A. K. te Beverwijk, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. C. D. te Alkmaar, 2 boete of 1 dag hechtenis. J. v. d. O. te den Helder, J. H. V. te Alk maar, J. J. K. te Alkmaar, G. H. H. te Be verwijk, ieder 2 boete of 2 dagen hechte nis. J. v. G. te 's-Gravenhage, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. G. B. te Mid delburg, O. H. te Deventer, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de ar beidswet: C. B. te Uitgeest, 2/3 boete of 2x3 dagen hechtenis. J. H. te Noordscharwoude 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de ijkwet: P. V. te Uitgeest, 1 boete of 1 dag hech tenis met verbeurdverklaring van het in- beslag genomen gewicht. Overtreding van de winkel sluitingswet: A. A. v. d. B. te Uitgeest, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de crisis- zuivelwet: P. J. E. te Alkmaar, 20 boete of 10 da gen hechtenis met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen vet. Overtreding van de woning- w e t: P. B. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechtenis. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Perkoetoet is op de thuisreis om 8.43 uur A.T.) uit Boedapest vertrokken en wordt voorloopig tusschen twee uur en half drie op Schiphol verwacht. DE 500.000 PASSAGIER VAN DE K. L. M. Binnenkort verwacht. De K. L. M. verwacht haar 500.000ste passagier. Ronde getallen hebben altijd een bijzondere bekoring, steden betuigen haar ingenomenheid met de komst van haar zooveel duizendste inwoner met een onderscheiding en vertoon, een eereburger waardig, en de 100.000ste bezoeker van groote tentoonstellingen vindt zich plots met geschenken overladen. Het aardige van dergelijke gebeurtenis sen is juist, dat de gelukkige, tot VQor enkele oogenblikken onbewust, zich door een gril van het lot eensklaps in het zoek licht van de publiciteit ziet. De K. L. M. schrijft thans het cijfer 500.000 neer, als symbool niet alleen van den groei van haar bedrijf, maar ook van de gansche burgerluchtvaart. Dat de K. L. M. in de zeventien jaar van haar bestaan een half millioen passagiers vervoerde geeft nog geen scherp beeld van den omvang van haar bedrijvigheid. Een duidelijker overzicht van de ontwikkeling van het luchtverkeer op de lijnen van en naar Nederland mogen de volgende cijfers toonen: 1920: 345, 1921: 1.664, 1922: 1.414, 1923: 3.937, 1924: 3.648, 1925: 5.729, 1926: 6.275, 1927: 12.916, 1928: 17.007, 1929: 19.131, 1930: 17.464, 1931: 19.974, 1932: 21.327, Maarten skroift nei de krant Suntebankeris, 15 ApriL Met de mooie dage van van de week is et hard gaan met de groei in en om den tuin en op den akker. „Op den akker?" zal Uwes vrage. „Ja op den akker, zoo hier en deer komme de piepers der al uit en regele al. In un kloin toidje ken et hard gaan, de iene dag zie je niks, daasteran komme ze der hier en deer uit en weer un dag der- nei ken je de regels al zien. Maar et benne niet allien de piepers, de eerste akkers vroege tulpe staan ok weer in bloei, en de aare ken je an bespeure dat ze alle dage rekke. En om et huis op et erf in den tuin kroigt ok alles un aar anzien. Trointje was in 't voorst van de week un paar dage vort weest, nei Pietertje te help met de skoonmaak. Zaterdag was ze gaan en dat ze Dinges- dag weerom kwam, sting ze nag al wat te koiken, ze sleeg der hande in mekaar. „Wel, wel", zoi ze, „wat is et groeit, koik de koining ders en de blomkes, et gras" en ze noemde nag un heel seel op. Tot donker toe benne we buiten bleven, en hewwe genoten van de mooie voor- jaarseivend. As et groeit, den zie je et, maar et loikt ok wel of je et proeve kenne, en nei de skoonmaakraaiwerksaamhede van Troin tje baai der zuster genoot ze dubbel. Hier most ze efkes koike en deer efkes staan bloive om efkes veerder weer wat aars te zien en den riep ze weer „Koik eris". Op et grintpad bleef ze niet, maar liep regelrecht deur gras en modder, dat hin derde nou ze et zellef deed niet, vleede week snouwde ze me nog toe, dat ik er un beetje om most denke niet te veul in de modder te kommen, want dat slobde te veul. Maar ik liet er skottere, en genoot nag meer, weerom most ik ok aars, zoo wou ik toch zellef ok, en den is et et alderwoist niet te veel te zeggen, maar meedoen. Dat we nei binnen gonge zoi ze: „Deer ben ik van opfrischt, ik was loo- veg, maar nou voel ik dat ik weer kracht kregen hew." Heel gouw was ze aars insleipen, en toe ze der 's ochens uitkwam, viel et verlegen teugen dat et weer lang niet zoo mooi was als daastevoren. Veul kouwer, deurdat de lucht bewolkt bleef, maar offoin, die dage hadde we alweer had, en al was de zon der niet baai, ét was gelukkig droog, en das al heel wat waard. We hewwe aars un slecht voorjaar had, met al dat water, weerdeur alles efkes achterlijker is. As je ok wat veerder om de west komme, den zien je et wel. Dat we guster de leste piepers er inzet hewwe, wat veerderop om de west, had ik er zoo erris erg in, maar deer loit nag alders un akkei-tje wat nog niet om is. De leste piepers hewwe we zet, zoi ik, maar ik hoop toch dat et de allerleste niet weze zelle, want ankomde jaar den zou ik heel graag weer zette wulle, en as dut nou de leste weest wazze den was et niet best. Der moete der nag un hoop zet worde, hier nou .wel niet zoo veul meer, maar buitenom zoo as ik hoorde, wazze ze der nag lang niet mee klaar, dat benne ze den wel voor de keuring, maar ze moete der toch nag in nei half April, en das laat, heel laat. Et is nou Vroidagochend, dat ik deur-' gaan met men-brief, gustereivend was et nogal laat dat ik begon te schroiven en nou ben ik halfweg maar uitskoit, en zei et nou voortzette. Ba, wat un weer buiten, de regen klet tert teugen de ruite, en de lucht zit zoo vol dat et er wel an daoie zal of et wel droog zei worre. Alles ziet wel mooigroen en frisch, 1933:41.701, 1934:85.969, 1935: 105.506, 1936: 114.791. Op 1 Januari 1937 werd de 478.798ste passagier ingeschreven. Thans is de K. L. M. reeds aan haar 500.000ste passagebiljet toe. Binnen twee weken zal het eerste half millioen geboekstaafd zijn en het zal voor- waai* geen zeventien jaar meer duren, voordat de millioenste luchtreiziger zich aanmeldt. Drie, vier jaar misschien? DE EERSTE LOCKHEED SUPER ELECTRA BOVEN NEDERLAND. De British Airways Ltd. is Zaterdag met haar eerste Lockheed Super Electra op Schiphol verschenen, een vliegtuig van hetzelfde type dat door de K. L. M. in West-Indië zal worden gebruikt en waar schijnlijk eveneens voor haar Europëesch luchtverkeer. Dit toestel is op het oogen blik het snelste verkeersvliegtuig in de wereld en het heeft een accomodatie voor elf passagiers. De Lockheed van de B. A. L. werd ge vlogen door den oudsten gezagvoerder der Engelsche maatschappij, den heer Belly. Het nieuwe vliegtuig de eerste Lock heed Super Electra in Europa, is van Schiphol doorgevlogen naar Denemarken, Zweden, Noorwegen en Finland. Inbraak te Zaandam. Dieven op heeterdaad betrapt. Te Zaandam heeft gisteravond de politie het geluk gehad twee goede be kenden op heeterdaad te betrappen, toen zij bezig waren zich door middel van braak toegang te verschaffen tot de kantoren van de fabrieken „De Zwaan" en „Het.Haut", beiden staande -aan het einde van de Westzijde aldaar en toebe- hoorende aan de firma Adriaan Honig te Koog aan dé Zaan. De verdachten waren met een schuitje langs de Zaan aan de achterzijde een der ge bouwen binnen gekomen, waar zij de toe maar et kleumt zoo en, zokke dage, dot remt et weer, den skiet et weer niks op* Vandaag zal der tenminste van et lancb» werk niet veul komme, al zal je naijl derekt niet van de akker afspoele, je klhs* kere zoo erg, en das niet zoo erg best. Den thuis nag maar wat studdere, er te altoid wel wat. Wie nag kool heb zal wel wat lade efi un aar un uientje uitzoeke, en zoo zoo wak Och, och met de uien is et van 't jaar c» wel zoo mis, das bar, gien mooi is er an. De kool is opheden ok weer efkes lee* ger, de Rooie en Deene benne niet vetu hoger weest, maar de Geele wel, die wasse in 't voorst van de week nag ruim voif gulden, maar benne de leste dage al weei* efkes terugloopen. De rooie, nei das niks gedaan hoor van 't jaar, amperan de twei gulden hale ken ne betaaie, en den dat deurdroien is aod nooselijk. Deene was et niet veul beter mee, oigelijk nag slechter, want dat die detfc efkes hooger in prois wazze, dat was *m zeldzaamhoid. De uien is amperan et uitzoekaji waard, as er efkes wat an hapert, azze efkes te bruin zien of sok of zoin, den droy'e ze de ro kdeur en de wortele ok maar matig, as et ers un dag is dat er un daalder in de marktberichte staat, cien is et hoog, want der worde der meer vei* kocht onder de gulden as der boven. De Rabarber wordt ok al weer voerd, pap noeme ze dat zoo onder me* kaar, de prois was ook ok al weer un paat gulden leiger as in 't voorst van de weel*. Zoo is et nou ienmaa.1 en alle toidè hewwe weertoide, we zelle toch welderis ien keer un beetje mooi weer kroige, den wat vaster, dat we der op rekene kenne. Voor de boer weert et ok niet erg, ja die paar dagen den gaat et wel maar deuze der weer achteran, nei den valt et zdet mee. En un boer wul nou toch ok et ve$, aasen welderis uitjage, dat ik un Zundeg baai Geert, das un zwager van me, en Pie* tertje was, hew ik deer al vee zien loopen. Nou dat was begrooteluk hoor, der was vanzelf gien mooi aan 't weer, en de beiste liepen maar te kleumen. Den tekke ze ook zoo bar, ze meUeke meist niks meer. Maar ja dat moet ieder voor zen oigen wete, et is un hille toer om alle hoofde in ien zak te kroigen. As ik er wat over te zeggen had den xm ik et zoo inpikke, dat as et slecht weeé was et vee weer op stal kwam. Wat zou ik den un hoop vrullie as voianedinne kroige, want den konne dfe ommers nog niet beginne met de schoon* maakeraai. En met de meiste boerderaaie 5s aöes nog onder ien dak. Ja azze der allegaar voorhuize an wazze, den was alles uit mekaar, deé konne de vrullie buiten de boerderaai om skoonmake. Et is op de boerderaai krek as de bon* weraai want der benne un hoop vrullff die moeten et ofwachte of de kool vort te; of de piepers van de zolder. Ik heb hoord, nei ik zal et nog maar erkes ofwachte, want der zal wel genog van komme, meskien dat ik de aare keer der over skroive zal, et is nou nog prevee, bergroip je. Prevee, as je preveeje dinge skroive, deaj ben je fout, et wul welderis beure as ïff. wat skreven heb over Trointje, dat ik den. later bezure most, maar et kwam al* toid goed af. Wel wul ik verklappe, dat ze voor van de zeumer un plan heb om op dé tandem un hille dag der op uit te gaan, en den met zijn vieren, den wul ze Bertus en zen vrouw vrage, die weune in de stad, maar den moet et eerst wat beter weey worre. Ik ben weer propvol tot de aar keer den maar weer. De groete van Trointje en et zellevencte van MAARTEN. gangsdeuren reeds hadden geforceerd, zoo dat de weg naar de kantoren open lag, toen plotseling de politie, die van de plannen lucht had gekregen, van de Noordzijde da fabriek binnen kwam, waarop de daders da vlucht namen. Een van hen poogde te ont komen door snel in het bootje te springer^ waarmede zij gekomen waren, doch dit ge lukte niet. „'t Kan niet altijd lukken*, De politie had den vluchteling een paa? kogels na gezonden, waarop hij, in het nauw gedreven, te water sprong. De man kon ech ter zwemmen en is toen op sommatie van de politie naar den kant gekomen, waar hij, onder de cynische opmerking ,,'tkanniet alt ij d gelukken" werd aangehou den. De mededader werd kort daarop in een hoekje verscholen in de fabriek gevonden en mede- in arrest -gesteld. De politie heeft reden aan te nemen, dat er ook nog een derde in het spel is, die zou weten te hebben te ontkomen. De aangehoudenend waren in het bezit van een finken voorraad inbrekersgereed schappen. Ook het bootje, waarvan ze zich bediend hadden, was van diefstal afkomstig. Beide verdachten zijn Zaandammers, ge huwd en resp. 36 en 37 jaar oud. ZEDENSCHANDAAL TE NIJMEGEN. Vijftien verdachten moeten terecht staan. De politie te Nijmegen is sinds eenigen tijd een uitgebreid zedenschandaal op het spoor gekomen, waarbij tal van ingezete nen betrekken zijn en dat zijn vertakkin gen had onder diverse kringen der bur gerij. Ten einde het onderzoek niet te be moeilijken, is hieromtrent op verzoek van de politie tot nu toe niets gemeld. Thans is deze zaak echter zoover gevorderd, dat vijftien verdachten, van wie er zich ver scheiden in hechtenis bevinden, morgen voor de Arnhemsche rechtbank terecht zullen staan. Onder hen bevindt zich ook een inwoner van Zutphen. De leeftijd der verdachten varieert ^an- 20 tot 62 jaar. Naar wij vernemen is het onderzoek in deze zaak nog steeds niet afgeloopen en zijn er gisteren nog personen gehooid.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11