Het groene oog van Baa-AI. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Ervaringen op reis. Hollandsche schooljongens zijn ook naar Londen geweest. Klaas Slinger uit Alkmaar stuurt ons daarvan een „verslag", dat wij thans publiceeren, al heeft de jeugdige tourist blijkbaar meer belangstelling voor de maaltijden dan voor de wonderen dezer wereldstad gehad. Op het programma der schoolreizen stond dit jaar een reis naar Londen. Nu, ik heb aan deze reis deelgenomen, en ik heb er geen spijt van gehad. Na de eerste nacht in Brussel, in de jeugd herberg „Sippelberg" doorgebracht te heb ben, vertrokken wij den volgenden morgen naar Londen. Dinsdagavond om half tien kwamen wij in Londen aan. Wij werden niet eens met muziek en gejuich ontvangen. Nee, het was eigenlijk precies, alsof je in Amsterdam aankomt; alleen met dit verschil, dat je in Amsterdam verstaat, waarvoor je uitge maakt wordt, en in Londen niet! Enfin, wij werden in autobussen geladen, en naar de slaapplaatsen gedirigeerd. Toen wij den volgenden dag nog niet half uitgeslapen waren, werden wij er echt op z'n Hollandsch uitgetrommeld: „Opstaan lui, anders geen brood". Ja, ja, dat noemt men nu vacantie: om half acht er uitgetrom meld te worden, en dan nog niet eens met een kop thee en een beschuitje. Maar, wat doe je er aan? Wij gingen eruit, waschten ons met warm water! en aten sandwiches met jam totdat wij genoeg hadden. Weer werden wij in dezelfde bus van den vorigen dag geladen, en toen reden wij dwars door Londen. Na een heel voorspoedigen tocht arriveer den wij in Windsor, waar het prachtige paleis bezichtigd werd. Vooral het aflossen van de wacht was zeer imposant. Ze doen daar geloof ik niets anders dan wacht aflossen, want toen wij er twintig minuten later weer langs kwamen, had weer dezelfde ceremonie plaats. In Windsor genoten wij onze „zeer over vloedige lunch", bestaande uit twee taartjes, een saucijzenbroodje, een reep en een banaan. Misschien kan een volbloed John Buil hierop teeren tot half zeven, maar de meeste Hollandsche jongens konden het niet, en dit had tot gevolg, dat wij om drie uur al rammelden van den honger. Na „de geweldige lunch" werden wij weer in de bus geladen, die ons full speed naar Hampton Court Palace reed, dat wij op z'n Amerikaansch deden (±45 minuten). Daarna naar New-Gardens, alwaar wij de eerste woorden in de moeilijke Engelsche taal met de lieftallige Engelsche meisjes wisselden. Omstreeks half zeven soupeerden wij heel lekker, maar heel geinig bij Zions. 's Avonds hadden wij vrij, en'toen hebben wij „Londen bij avond gezien". Vooral de hooge bussen en de Underground trokken sterk de aan dacht. Den volgenden morgen tippelden, of beter sjokten, wij, nog merkbaar vermoeid van den vorigen avond, naar de Tower, waar onze hebzucht zeer op proef gesteld werd bij het zien van de kroonjuweelen. Bij het afscheid hiervan werden wij ver gast op de kleurige doedelzakmuziek van de Schotsche Hooglanders, die over belangstel ling niet te klagen hadden. Na een lunch gebruikt te hebben, weer even overvloedig als die van den vorigen dag, werden wij vier uur lang in de National Gallery geborgen. De meeste jongens hadden er na twee uur schoon genoeg van en die zijn toen per bus Londen gaan bekijken. De bus heeft op haar uurlangen tocht door het drukke Londen slechts één keer een tik op de claxon gegeven. Toch heel wat anders dan de bussen hier! 's Avonds zijr. wij naar de wassenbeelden galerij van Mme Tusseaud gegaan. Je dacht er soms, dat je in Chicago was: zooveel moorden zag je! 's Nachts hadden enkelen een nachtmerrie. Den volgenden morgen werd het British Museum door ons bestormd, waar wij de vredige rust van de Egyptische Farao's ver stoorden. Wat later op den ochtend werden wij vereerd met een geestige speech van de Vice-Chairman of London-Council. De lunch bestond dezen keer uit gebakken visch met dito aardappelen, terwijl wij als toespijs het beroemde, of beruchte, mier- zoete-warme-jam-gebakjes kregen. Dien mid dag werden de Houses of Parliament be zocht, en een van de meisjes was zeer te leurgesteld, dat mr. Eden niet aanwezig was. Ze had zoo dolgraag z'n hoed eens gefotografeerd! Den verderen middag win kelden wij. Na het souper werd de stad nog eens per Underground in alle richtingen doorkruist. Om half twaalf gingen wij naar bed, en om half twee bulderde er nog een van het lachen om een goeie mop over Moosie en Sampie! Den volgenden dag was de pret weer voorbij en een hartroerend afscheid van Londen was het eind. knagen en met zijn spijkerdunne midden vinger zijn versch rauw eitje uitlepelt. Zoo krijgt de bezoeker van „Artis" de ge legenheid, de verschillende apenvormen, die tegenwoordig op de aarde aarde leven, te leeren kennen. Dit is uit den aard der zaak slechts mogelijk in een werkelijken zoö'o- gischen tuin met zijn verschillende dieren verblijven en dierenhuizen, in tegenstelling met z.g. dierenparken, waar alleen enkele grootere dierensoorten vertoond kunnen worden. N. V. LEVENSVERZ. MTPIJ. NILLMIJ VAN 1859. In het afgeloopen boekjaar 1936 is aan nieuwe verzekeringen tot stand gekomen rónd 33 millioen, tegenover 29 mil- lioen in 1935 en 26 millioen in 1934. Een ander verblijdend verschijnsel is, dat het bedrag, dat door afkoop verviel, ongeveer 1V2 millioen beneden dat van 1935 bleef. Inzake „hypotheken" geeft het verslag uitvoerige toelichtingen. Ook in 1936 moest nog meerdere malen met uitstel óf vermindering van aflossing genoegen worden genomen, terwijl in sommige gevallen nog verdere concessies werden gedaan. Het uit die afwikkelingen per saldo voortgekomen verlies ad rond 25.500. werd ten laste der reserves afgeboekt. De koersen van de „effecten" verbeter den belangrijk, hetgeen voornamelijk was toe te schrijven aan de depreciatie van het ruilmiddel en de daarmede verband houdende geleidelijke daling van den rentestand. Het jaar 1936 gaf een koers- avans te zien van 1.202.900, welk bedrag ten gunste der reserve voor rentedaling en verdere voorzieningen werd gebracht. Voor I. P. A. werd uit dien hoofde een bedrag ad 47.700.aan de extra-reser ves toegevoegd. Het totale bezit aan „vaste eigendom men" maakt onder ultimo 1936 na af schrijving van 265.700.een bedrag uit van 4.727.100.staande tegenover een geschatte waarde van 5.600.600.De netto huuropbrengst bedroeg 258.800. Naast de op zeer veilige grondslagen berekende wiskundige reserve, welke de hoofdwaarborg is, dat de uit de verzeke ringen voortvloeiende verplichtingen kun nen worden nagekomen, kan de Maat schappij ook nog op hoog opgevoerde extra waarborgen wijzen. Na afschrijving van alle acquisitie- kosten laat de Verlies- en Winstrekening een bruto saldo van 464.800.Hiervan is toegevoegd aan de reserve voor even- tueele rentedaling en verdere voorzienin gen 216.800.terwijl aan aandeelhou ders zal worden uitgekeerd 67.250. zijnde 5 pet. over het gestorte- en ll/9 pet. over het niet gestorte kapitaal, zoodat coupon No. 17 betaalbaar zal zijn met 25.voor aandeelen serie A en 11.8714 voor de aandeelen serie B en C. Als bedrijfsoverschot, dat na afloop van het vijfjarig tijdvak voor minstens 90 pet. aan verzekerden met aandeel in de winst ten goede zal komen, is 150.656 afge zonderd. Als zoodanig komt tezamen met het bedrag over 1935 ad 117.395. thans dus 268.051.op de balans voor. DE AMSTERDAMSCHE STAKING. Vakbonden staan niet achter de stakers. De Algemeene Nederlandsche Bond van Metaalbewerkers, de R. K. en de Christe lijke organisatie hebben Zaterdagmiddag te Amsterdam vergaderd in verband met de wilde staking op de scheepswerven aan de overzijde van het IJ. De drie bijeen komsten waren zeer druk bezocht, doch tot directe resultaten hebben zij niet geleid. De bestuurders der drie organisaties deelden namens hun hoofdbesturen mede, niet achter de staking te zullen gaan staan, zoodat bij een eventueelen voortgang de stakers ook van deze zijde geen financiëelen steun zullen hebben. Op een reeds eerder gehouden confe rentie heeft de metaalbond namens de directies van de scheepswerven, naar thans blijkt, verklaard, dat indien morgen het werk niet is hervat aan het stakende personeel op korten termijn ontslag zal worden aangezegd. De Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij zou zelfs voer onbepaalden tijd sluiten. Aangezien het hier een advies betreft, werd op geen der vergaderingen een stemming gehouden. De stemming onder de aanwezigen was zeer verdeeld, doch Glimlachje Vindt U ook niet, dat deze pijp mijn verloofde staan zal? algemeen bleek men er weinig voor te voelen het werk te hervatten. Morgenmidag hebben de Werknemers bonden met den Metaalbond welke dan alleen namens de Nederlandsche Dok maatschappij handelt, een bespreking. Hier staken n.1. slechts ongeorganiseerde jon gens, met wie de bonden niets hebben te maken. Staking voor het grootste deel gedaan. De harde woorden, welke door de ver tegenwoordigers van den Metaalarbeiders- bond in de conferentie met de werknemers zijn gesproken, hebben hun uitwerking niet gemist. Deze woorden kwamen neer op: sluiten van de werf of het werk her vatten. Van de ruim duizend werklieden, die b\j de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij staakten, trokken ongeveer zeshonderd hedenochtend de poort binnen en togen aan het werk. Het aantal stakers bedraagt dus thans hier nog ruim vierhonderd. Reeds zeer vroeg in den ochtend, meer dan een uur voor den aanvang van den werktijd, stonden honderden voor de werf opgesteld. Zoo nu en dan liep een enkeling door, doch toen liet het zich nog niet aan zien, dat het aantal stakers zoo belangrijk zou dalen. Van degenen, die om half zes moesten beginnen, kwam de spantenploeg geheel op. Zeer velen namen evenwel nog een afwachtende houding aan. g Van de honderden voor de werf staande arbeiders, die om half acht moesten be ginnen, ging zoo nu en dan een enkele naar binnen. Geen hunner werd tegen gehouden of lastig gevallen. Het verloop was volkomen zonder incidenten. De groo- te stroom kwam eerst tegen het moment, dat de sirene ..aanvangen" blies. Ook van hen, die reeds om half zes hadden dier.en te beginnen, hervatte om half acht een belangrijk aantal alsnog het werk, waardoor deze belangrijke ploeg vrijwel volledig werd. Wel waren er enke-'en, die, na opgekomen te zijn, zich weer terug trokken, doh hun aantal was gering. De overgegeven stakers, voorna melijk na gel jongens, klinkers, tegenhou- ders en ijzerwerkers, degenen, die het initiatief namen bij den inzet van dit con flict, trokken, nadat de poort gesloten was, we" naar Amsterdam, teneinde in een vergadering hun houding nader te be palen. Afwachtende houding. Bij de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij en de Nederlandsche Dok Maat schappij is nog weirig wijziging in den toestand gekomen. Ean aantal der stakers is weliswaar aan den arbeid gegaan, doch de meesten blijven afwachten. Branden. CAFE „DE NIEUWE TEERSDIJK" TE WYCHEN AFGEBRAND. Zaterdagavond laat werd brand ge alarmeerd in de buurtschap Woezik onder Wychen. Het bekende café-restaurant „De Nieuwe Teersdijk" van den heer F. Kel- lendonk, stond in vlammen. De brand weren van Wychen en Nijmegen rukten onmiddellijk uit, doch assistentie van de laatste werd niet noodig geacht. Daar het water over 200 meter moest worden opge pompt, duurde het geruimen tijd, voordat de Wychensche brandweer een aanvang kon maken met de bestrijding van het vuur. Dit had het achterhuis toen bijna gehéel verteerd, en de vlammen lekten langs een dunnen brandmuur reeds door naar het voorhuis, waarvan de bovenver dieping weldra in lichter laaie stond. Eerst tegen middernacht was men het vuur meester. Toen bleek, dat het achter huis, de schuur en de bovenverdieping van het café bijna geheel door de vlammen waren verwoest. In het café zelve, waar de meubelen waren blijven staan, werd veel waterschade aangericht. De oorzaak van den brand, waarvan de schade op eenige duizenden guldens wordt geschat en door verzekering wordt ge dekt, is onbekend. Eenige jaren geleden is aan denzelfden weg „De Oude Teersdijk" afgebrand. De uitspanning is toen herbouwd op eenigen afstand van de weg Nijmegen-Grave. GEMENGD NIEUWS. De O 12 en de O 14. - Blijkens bij het departement van defensie ontvangen telegram bevonden H. Ms. onderzeebooten O 12 en 14 zich Zaterdagavond op 47 gr. 28 min. n. br. en 8 gr. 28 min. w.L, op weg naar Curacao. Het weer was opklarend. Uit een hooimijt gevallen. - Zater dag is op de hooi- en stroopletterij der N.V. van Dam te Aarle-Rixtel (N.-Br.) een ernstig ongeluk gebeurd. Voordat in een der groote loodsen zou worden begonnen met het persen van het stroo, was de 28-jarige ongehuwde werk man van Rixle! uit Milheeze, in een der mijten geklommen om het stroo naar be neden te wei pen. Van R. heeft daarbij zijn evenwicht verleren en is omlaag gestort. Hij kwam met hot hoofd op den betonnen vloer terecht als gevolg waarvan hij een zeer ernstige schedelbasisfractuur opliep. In zorgwekkenden toestand is hij naar het St. Amoniusgasthuis te Helmond overge bracht. Nader vernemen wij, dat het slachtoffer is overleden. Tinbaggermolen van stapel geloo- pen. - Zaterdag is de groote tinbagger molen „Doejoeng" welke in opdracht van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw- maatschappij „Billiton" te Den Haag op da werf van J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk gebouwd is, te water ge laten. Het ligt in de bedoeling dat de „Doe joeng' in het begin van den zomer naar Indië zal worden gesleept. Inbraak te Helmond. - Bij de N.V. Edah te Helmond is ingebroken. De in brekers hebben zich toegang verschaft door het openschuiven van een raam. Zij drongen via de woonkamer door naar den winkel, waar de kassa werd meegenomen. Deze is echter teruggevonden op het naburige erf van den houthandel der firma Raaymakcis. De inhoud, een bedrag van tweehonc erd gulden, was verdwenen. Het gepleegde feit. vertoont groote over eenkomst met de ïr braak in het schoen- magazijn „Germania", aan de Veestraat, waar eenige weken gf-ieden eveneens de kassa werd onl\reemd en die, ontdaan van haar inhoud, ongeveer zestig gulen, later achter het pand is teruggevonden. Verzoek tot surséance van vleesch- conservenfabriek. - De civiele kamer van de Hsarlemsche rechtbank heeft voor de tweede maal een verzoek tot surséance van betaling in behandeling genomen van den heer H. A. de Bruin, directeur van de vleescliconservenfabriek te IJmuiden, welke destijds gehakt in biik leverde aan het departement v>or socialne zaken. De eerste maal werd het verzoek afge wezen, omdat de stemming in de crediteu ren vergadering niei, rechtsgeldig was. In de thans gehouden vergadering waren van de drie en dertig schuiaeischers zes en twintig bij volmacht vertegenwoordigd. Eén crediteur stemde tegen het verzoek tot suï séance. Morgen zal de rechtbank een besluit nemen. Doodelijk verkeersongeval. - De 82- jarige J. H. Reints, die Woensdagmorgen op het Stationsplein te Groningen was aar.gereden door een auto, is in het Dia- cor.essenhuis te Gioningen aan zijn ver wondingen overleden. Kind overreden te Den Bosch. - Zaterdagmiddag is het elfjarige meisje Jopie Frey op de Boombrug te Den Bosch bij het plotseling oversteken van den weg door een vrachtauto gegrepen. Het kind was op slag dood. Het lijkje is over gebracht naar het Groot-ziekengasthuis. Aarbeider verdronken. - Toen de arbeider D. werkzaam bij den aanleg van de nieuwe brug over den Boeimeersingel re Breda bij het eindigen van zijn dagtaak Zaterdag zijn schoenen in het water van den Singel wilde afspoelen is hij uitge gleden en in de diepte verdwenen. Het lijk van D. die gehuwd was, is naar het lijkenhuisje te Breda overge bracht. Vrouw onder de tram geraakt. - Zondagavond, tegen middernacht, is bij de tramhalte kruising Weteringschans- Nieuwe Vijzelstraat te Amsterdam een 52-jarige vrouw, die de onvoorzichtigheid beging van een motorwagen van lijn 4 te stapen, voordat de tram tot stilstand was gekomen, gevallen en onder den bijwagen geraakt. Met vereende krachten heeft men den wagen opgetild,,om de vrouw te be vrijden. Het bleek, dat haar borstkas was ingedrukt. Het slachtoffer, dat woonach tig was in de Tweede Rozendwarsstraat, is tijdens het vervoer naar het Wilhelmina- gasthuis overleden. Doodelqke aanrijding te Utrecht. - Gisteravond omstreeks kwart over elf uur is op de Polsteegsingel, nabij den Abste- derweg te Utrecht, een voetganger, de 54- jarige J. R. te Utrecht, toen hij den weg wilde oversteken, door een passeerende auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Meisje verdronken te Rotterdam. - De 25-jarige J. van Hensbergen, gewoond hebbende aan boord van het in de Nieuwe- haven te Rotterdam liggende schip Anna Berendina, is Zaterdag bij het aan boord stappen van dat schip te water geraakt. Het meisje verdween dadelijk in de diepte. Reddingspogingen mochten niet meer baten. Haar lijk is later opgehaald. Diamanten huwelijksfeest. - Heden viert het echtpaar T. de Bie en Treintje de Bie-Bruinswaard, wonende 2e Scheep vaartstraat 97, te Hoek van Holland, het 60-jarig huwelijksfeest. Ernstige motoraanrijding te Wilder- vank. - In den afgeloopen nacht reden vier kellners, de heeren H., v. d. K., L., én S., na afloop van hun werkzaamheden, per fiets over den Rijksstraatweg te Wildervank naar huis, waarbij zij werden ingehaald door den motorrijder J. B. uit Meeden. Waarschijn lijk heeft deze de wielrijders niet opge merkt, want ondanks het feit, dat de vier mannen voorzichtigheidshalve achter elkaar waren gaan rijden en zooveel mogelijk naar rechts uitweken, werden allen door bet motorrijwiel aangereden. De voorste wiel rijder. de heer S„ werd met een zware her senschudding naar het r.k. ziekenhuis te Groningen vervoerd. De motorrijder werd tengevolge van den schok van de aanrijding van zijn motorrijwiel geslingerd. Hij brak een enkel en liep eenige schaafwonden op. REIZEN VOOR „HALF GELD" WORDT NIET GEWENSCHT. Door het hoofdbestuur van de Onder- officiersvereeniging der Kon. Landmacht „Ons Belang" is voor de a.s. algemeene vergadering als één der punten van behan deling het n.v. voorgesteld: De Algemeene Vergadering draagt het hoofdbestuur op, de directie der Ned. Spoorwegen te verzoeken, de bepaling dat militairen beneden den rang van officier, in uniform gekleed, voor „half geld" kunnen reizen, voor zooveel dit de beroep s-o fficieren betreft, weder ongedaan te willen maken. Als toe lichting wordt vermeld, dat de maatregel voor de dienstplichtigen wordt gewaardeerd. Gaarne zullen ook de beroepsonderofficieren goedkoop reizen, maar zij willen dit niet doen ten koste van het aanzien hunner positie. Met het betrokken besluit toch worden de beroepsonderofficieren voor een een bepaalden maatregel gescheiden van alle overige militaire- en burgerlijke rijks ambtenaren. Daartegen bestaan bezwaren van moreelen aard. Tcovütciaai Tlieutus MODERNE VERLICHTING KRUISPUNT TE LIMMEN. In antwoord op een desbetreffend ver zoek van de K. N. A. C. aan den hoofdin genieur-directeur van den provincialen waterstaat van Noordholland om in afwij king van oorspronkelijk gesteld,e voort waarden te willen goedvinden, dat de ge meente Limmen voor de eventueele plaatsing van een lichtpunt op het kruispunt van den Rijksweg en den pro vincialen weg naar Bakkum aan Zee gebruik zou maken van 'n korteren mast. zooals aldaar in voorraad, ontving zij thans bericht, dat de bedoelde vergunning ver leend is. Het gemeentebestuur van Limmen be richtte, dat zoo spoedig mogelijk zal wor den overgegaan tot plaatsing van de lan taarn, waaraan een natriumlamp ter sterkte van 2300 lumen zal worden hQves- tigd. WIERINGERWAARD Belangrijke lezing. Uitgaande van de afd. Wieringerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw en Rund- veefokvereeniging hield prof. v. d. Plank Donderdagavond in het lokaal van den heer Breed een lezing over het onderwerp wat tegenwoordig zeer actueel is, ,nJ. kunstmatige bevruchting van het rundvee Prof. v. d. Plank dankte, na de opening door den heer H. Kaan, allereerst voor het welkom en hield vervolgens de aangekon digde rede. Het onderwerp leent zich meer voor een verslag in een landbouwblad dan in een dagblad. Prof. v. d. Plank heeft alles duidelijk toegelicht en daarna vele vragen beantwoord. De voorzitter dankte prof. v. d. Plank voor zijn duidelijke uiteenzetting van het onderwerp en den heer de Boer voor de 243. Plotseling kwam er redding. Een vreemd regelmatig gestamp deed dokter opkijken, en daar zag hij een boot naderen, die het verkeer tussen de dorpen in het binnenland onderhield. •verleende medewerking om den heer v. d. Plank naar hier te laten komen. De aanwe zigen stemden door applaus met den voor zitter in. Naar aanleiding van bovenstaande inlei ding kunnen we nog mededeelen, dat door veearts de Boer de noodige toebereidselen worden getroffen om ook in Noordholland een begin te maken met het kunstmatige bevruchten van het rundvee. SCHERMERHORN Vergadering Tuinbouwvereenïging. Donderdag vergaderde de tuinbouw- vereeniging Schermerhorn en Ornstr. onder voorzitterschap van den heer W. Le Mair. Mededeeling werd gedaan van de navol gende bestuursbesluiten: dat het vervoer van de vroege aardappelen naar Broek op Langeridijk wederom per schipper zal plaats hebben, daar het vervoeren per auto te bezwaarlijk is; dat de vernieuwing van de opscheping aan het Zuideinde dit jaar niet kan plaats hebben; dat het bestuur geen sproeimachine zal aanschaffen voor de aardappelbesproeiïng. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. de Groot, J. Jonk en K. Oost- wouder werden herkozen. Besloten werd het vervoer van de vroege aardappelen naar de veiling te Broek op Langendijk wederom op te dragen aan de fa. S. Visser te de Rijp a 24 ct. de 100 K.G. Het vervoer naar Purmerend van de tuinbouwproducten werd opgedragen aan den vrachtrijder C. Langenberg alhier. Nog werd voorgelezen een schrijven van de fa. Visser te de Rijp en C. Kramer van. Schermerhorn, dat ook zij bereid was het vervoer naar Purmerend uit te voeren. Tot afgevaardigden naar de vergadering van de Lang. Gr. Centrale, werden aan- wouder, N. van Ieijen en J. Lakeman en tot gewezen de heeren J. de Groot, K. Oost- wouder, N. van Leijen en J. Lakeman, tot plaatsvervangers de heeren H. en J. Smit. 244. En hiermee was voorlopig het leed g-leden. De kapitein had de zwemmers al gezien en liet terstond met volle kracht terugstomen. Vlak bij de zwemmers lag de boot stil en ze werden aan boord ge nomen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7