IEDERE ALKMAARDER EER EMMADLOEM DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Regeeringstroepen bedreigen Toledo. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 94 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Donderdag 22 April 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie Alkmaar, 22 April. Zooals men elders in onze krant kan lezen, is generaal Göring gisteren met een ver trouwelijke opdracht van Hitier naar Italië vertrokken en het gerucht gaat, dat Göring een bespreking zou hebben met Mussolini, teneinde een onderhoud tusschen Mussolini en Hitier voor te bereiden. Men vermoedt, dat Hitier een persoonlijke gedachtenwisseling met Mussolini wil heb ben over de gemeenschappelijke politiek van beide landen, in het bizonder over de toe passing van deze politiek in Midden-Europa. Het Fransche persbureau Havas wijst in dit verband op het bezoek, dat de Oosten- rijksche minister van binnenlandsche zaken, Glaise Horsten au, te Berlijn heeft gebracht om een militair archief in te wijden, doch dat tevens heeft gediend om besprekingen te voeren met de Duitsche autoriteiten over de actie van de legitimisten in Oostenrijk en over een nauwere samenwerking van de Donaustaten. Berlijn zou in overeenstemming met Rome waarschuwingen hebben gestuurd aan het adres van Oostenrijk om op zijn hoede te zijn voor politieke machinaties van de zijde van Praag, Parijs en Moskou. Het blad van de Dantzigsche nationaal-socialisten, de Dant- ziger Vorposten, bevat een bericht, dat Mus solini een dergelijke waarschuwing aan Schuschnigg heeft gericht. Verder verdient het melding, dat de Hon- gaarsche minister van oorlog, Roeder, giste ren te Berlijn is aangekomen. Hij zal be sprekingen voeren met den minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, met generaal von Fritsch, den opperbevelhebber van de landstrijdkrachten, en met generaal- veldmaarschalk von Blomberg, den minister van oorlog. In diplomatieke kringen te Berlijn zegt men, dat er geen sprake is van onderhande lingen over een militair bondgenootschap tusschen beide - landen, aangezien Hongarije gebonden is door de militaire accoorden van Trianon. Niettemin heeft men in die krin- enaldus nog steeds Havas den indruk, dat de besprekingen van Roeder te Berlijn van groote beteekenis zijn. Zij zijn er een aanwijziging voor, dat Hitier voor een eventueel bezoek van Musso lini volledig op de hoogte wil zijn van den toestand in Centraal Europa. Een ontmoe ting tusschen Mussolini en Hitier zou de voltooiing beteekenen van een reeds tijden bestaand plan. De openbare meening in Duitschland heeft reeds zooveel over de as RomeBerlijn hooren spreken, dat zij wel eens resultaten van de deugdelijkheid van die as wil zien. Duitschland wenscht, dat de in September ingeleide politiek vruchten gaat afwerpen en het staat wel vast dat het werkelijke profijt in Midden Europa tot uit drukking moet komen. De Oostenrijksche minister van binnen landsche zaken, Glaise Horstenau, die zooals men weet een vertegenwoordiger is van de Duitsch-gezinde groepen in de regeerir.g, heeft gisteren in een onderhoud met een vertegenwoordiger van de Berliner Boersen- zeitung verklaard, dat hij ondanks het niet politieke karakter van zijn bezoek aan Ber lijn in een onderhoud, hetwelk een uur duurde met Hitier en in conferenties met andere leidende personen in Duitschland, gelegenheid had gehad de vraagstukken, welke op beide Duitsche staten betrekking hebben te bespreken. De betreurenswaardige verwijdering die tusschen de landen is ontstaan, kan zeker niet in een dag overbrugd worden, zeide de minister, doch hij was er van overtuigd, dat de hinderpalen die mogelijk nog bestaan door eerlijken goeden wil, die juist in deze dingen zoo beslissend is, uit den weg ge ruimd kunnen worden. De gemeenschappe lijkheid van het bloed en een eeuwenoude historie hebben de beide landen immer tot elkander gebracht. Von Glaise Horstenau bracht daarna hulde aan het Duitsche leger. Mussolini en Schuschnigg zijn beiden op weg naar Venetie. Voor zijn vertrek ver klaarde Schuschnigg, dat zijn ontmoeting met Mussolini zal plaats hebben in het kader van de protocollen van Rome, die gedurende drie jaar hun doeltreffendheid hebben be wezen en zeker aan de gestelde verwachtin gen hebben voldaan. De protocollen laten hun onderteekenaren volledige vrijheid van beweging toe alsmede de mogelijkheid om zelfstandig hun betrekkingen met andere mogendheden te ontwikkelen. Ook in eco nomisch opzicht hebben de protocollen aan de verwachtingen beantwoord. Sedert de toepassing van de protocollen is de Oos tenrijksche invoer in Italië ongeveer twee keer zoo groot geworden, ondanks de crisis en ook de Italiaansche invoer in Oostenrijk is sterk vermeerderd. Ik ben ervan over tuigd, zeide Schuschnigg ten slotte, dat deze gunstige ontwikkeling in de eerste plaats te danken is aan de vriendschap, welke Musso lini voor Oostenrijk gevoelt. Het bombardement van de hoofdstad. Blokkade van Bilbao opnieuw gebroken. Volgens berichten, waarvan men geen bevestiging heeft kunnen krijgen, staan de regeeringstroepen drie kilo meter ten zuiden van Toledo. De voor posten zouden hier en daar zelfs de eerste huizen der buitenwijken bereikt- hebben. De krijgsverrichtingen aan dit front, worden zeer voorzichtig en in het geheim ten uitvoer gelegd, maar uit alle inlichtingen blijkt, dat zij een gunstig verloop hebben. De opstande lingen, die voortdurend door het ge schutvuur gehinderd worden, moeten ieder en dag terrein prijsgeven. Eergisteren konden de regeeringstroepen na een heftig voorbereidend geschutvuur verscheidene loopgraaflinien nemen. De rechtschen moesten zich na wanhopigen tegenstand terugtrekken. Men heeft den indruk, dat zij steeds meer hun vrijheid van beweging verliezen en zelfs gevaar loopen te worden ingesloten. Gistermorgen heeft het geschut der re geeringstroepen Toledo opnieuw onder vuur genomen. Gemeld wordt, dat vijf kruithuizen en drie opslagplaatsen voor munitie in de lucht zijn gevlogen. Ook het militaire hospitaal werd ernstig getroffen, terwijl de luchtmacht verscheidene gebou wen gebombardeerd heeft. Gisteravond tien uur publiceerde de ver- dedigingsraad van Madrid het volgend communiqué: Lichte vuurgevechten zonder gevolg bij de legergroepen in het centrum, de artil lerie van de opstandelingen heeft de hoofd stad gebombardeerd, waardoor dooden en gewonden zijn gevallen en waardoor ma- terieele schade werd aangericht. Bij Teruel hebben de regeeringstroepen de stellingen, welke zij op de opstande lingen hebben veroverd versterkt, zij heb ben gisteren nieuwe stellingen veroverd dank zij gewelddadige verkenningen tot twee kilometer ten westen van Celedas. Aan het zuidelijk deel van dit front heb ben de regeeringstroepen nieuwe stellingen betrokken, vanwaar zij den weg van Ori- huela naar Egea Albarracin beheerschen. De noordelijke legers in het Baskenland hebben bij Elorrio, Elgueta en Faldas de Amboto aanvallen van de opstandelingen afgeslagen, de aanvallers leden hierbij zware verliezen. De luchtmacht van de opstandelingen werd door de vliegtuigen van de regeering op de vlucht gedreven, een toestel van de rechtschen werd neergeschoten. Aan het front in Asturie bestookte de artillerie van de regeering met succes de stellingen van den vijand en Grado, con centraties van de opstandelingen werden verstrooid. Ten zuiden van de Taag werd licht artil lerievuur van den tegenstanders door de artillerie van de regeering met juist vuur beantwoord. De zuidelijke legers ten noorden van Cordavo hebben hun positie ten zuiden van Hinojosa Del Deque verbeterd, een zestigtal opstandelingen werd krijsgge- vangen gemaakt. Aan het front van Grana is gisteren een compagnie van de opstandelingen aan het muiten geslagen. Deze compagnie was als detachement naar Moulin gezonden. De voorposten van de regeering konden zien, dat onder de opstandelingen gewonden vielen. Enkele vrachtauto's van de opstan delingen, die gevuld met troepen hierheen werden gezonden om een einde te maken aan de muiterij, werden door de regee ringstroepen onder vuur genomen, waar door de opstandelingen verliezen leden. Zes overloopers meldden zich bij de re geeringstroepen. Het bombardement van de hoofdstad. Om kwart voor negen gisteravond is of ficieel medegedeeld, dat tengevolge van het bombardement der hoofdstad 32 dooden zijn gevallen. De meeste granaten zijn het centrum der stad gevallen, in de stra ten Alcala Barquillo, San Marcos Peligros, op het plein Cibele, en de Avenida Russia. Het aantal gewonden is zeer groot, de meesten hunner hebben vreeselijke ver wondingen van levensgevaarlijken aard be komen. In den loop van den middag is het bom bardement voortgezet, echter met tusschen- poozen. Wederom zijn slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen. Om vijf kwam een granaat tot ontploffing op drie meter afstand van een tram, welke door zeefd werd met splinters, waardoor een twintigtal personen gewond werd, van wie drie of vier levensgevaarlijk. Op tweehon derd meter verder werden twee vrouwen uiteengereten. Het aantal slachtoffers kan geraamd worden op 250 dooden en gewonden. De koelbloedigheid der Madrilenen is bewon derenswaardig. De brandweer heeft een snelle hulp dienst georganiseerd. Het gebouw, waar de journalisten bijeen komen, is in het bijzonder het doelwit ge weest en het is verscheidene malen door schoten getroffen, zonder dat iemand door het bombardement gewond werd. Generaal Queipo de LIano demen teert. Generaal Queipo de Llano heeft gister avond de berichten der regeering van Ma drid ten aanzien van de krijgsverrichtingen aan het zuidelijk front tegengesproken. Hij deelde mede, dat een hevige aanval der regeeringstroepen in de streek van Oviedo werd afgeslagen. In den sector van Escabtlero hebben de rechtsche troepen een aanval ontketend, juist op het oogenblik, dat de vijand ge dwongen was zich onder zware verliezen terug te trekken. Aan de fronten in het zuiden des lands hebben de regeeringstroepen een hevigen aanval in den sector ten noorden van Quadalquivier ontketend. Zij werden even wel teruggedrongen. Zij slaagden erin de stelling bij Cerro Castillejo te bezetten, doch werden er direct weer uit verjaagd na een krachtigen tegenaanval der opstan delingen. Ten noorden van Fuente Ovejuna mis lukte een aanval der regeeringstroepen na hevige gevechten welke pas in den nacht eindigden. De deken van Canterbury en de toestand in Bilbao; oproep tot het zenden van levensmiddelen. De deken van Canterbury, die kortelings een bezoek aan Bilbao en Valencia heeft gebracht, heeft een oproep gepubliceerd tot het bijeenbrengen van 10.000 pond ster ling, teneinde een schip met levensmidde len naar Bilbao te zenden. Het is mogelijk, dat reeds binnen tien dagen een schip zal vertrekken. Het Engelsche s.s. „Thorpehall", dat gis termorgen het anker op de reede van La Rochelle-Pallice heeft laten vallen, nadat het er in geslaagd was zich ondanks de blokkade naar Gijon te begeven, hield zich bezig met de kustvaart langs de Spaansche kusten. De bemanning bestaat uit Engel sche en Spaansche zeelieden. Te Gijon had het schip voor rekening der Baskische re geering, die een gedelegeerde aan boord heeft, een lading steenkool aan boord nomen, welke naar Bilbao moest worden gebracht. Aangezien het echter door di blokkade deze haven niet heeft kunnen binnenloopen, is het naar La Rochelle ge varen, waar het de instructie van den reeder afwacht. Stervend piloot sleurt zijn tegen stander mee. Aan het front van Teruel heeft een jachtvlieger van de regeering, welke dooi een kogel doodelijk gewondwas, zich met zijn toestel op zijn tegenstander, een drie- motorige bommenwerper van de opstan delingen, gestort. Beide toestellen vielen te pletter. VERTROUWELIJKE OPDRACHT AAN GOERING? Door Hitier met een vertrouwe lijke opdracht belast? Te Berlijn gaat het gerucht, dat ge neraal Goering, die gisteren naar Rome is vertrokken, door Hitier met een vertrouwelijke opdracht is belast. Men beweert, dat hij een ontmoeting met Mussolini zal hebben om een af spraak te maken voor een ontmoeting tusschen den Duce en Hitier. De Fuehrer zou een persoonlijke gedach tenwisseling met Mussolini willen voe ren over de gemeenschappelijke poli tiek, waartoe de beide staatslieden September van het vorig jaar hebben besloten, ten aanzien van de Europee- sche politiek, in het bijzonder met betrekking tot midden-Europa. OP VRIJDAG AANSTAANDE: Men brengt het bezoek van den Oos- tenrijkschen minister van binnenlandsche zaken, Glaise Horstenau, aan Berlijn hier mede in verband. Zoo verzekert o.a. het doorgaans goed geinformeerde nationaal- socialistische blad Danziger Vorposten, dat met den Oostenrijkschen minister bespre kingen gevoerd zijn over de kwestie der restauratie en over uitgebreidere vraag stukken, zooals een Donaubond. Berlijn zou in overleg met Rome een waarschuwing tot Oostenrijk gericht heb ben om op zijn hoede te zijn voor politieke machinaties met Praag, Parijs en Moskou. Volgens de Danziger Vorposten zou Mus solini tot Schuschnigg een soortgelijke waarschuwing richten. Ook het bezoek van den Hongaarschen minister van oorlog, Roeder, die gisteren te Berlijn is aangekomen, schijnt niet van be lang ontbloot. De Oostenrijksche en Hongaarsche be zoeken aan den vooravond van de bespre kingen te Venetie zijn volgens diplomatie ke kringen een aanwijzing, dat Duitsch land nauwkeurig ingelicht wenscht te zijn omtrent den toestand in midden-Europa. Het persoonlijke onderhoud tusschen Mussolini en.Hitier zou de bekroning moe ten vormen van reeds vroeger gevormde diplomatieke plannen. De openbare mee ning in Duitschland heeft er genoeg van te hooren spreken van de as Rome-Berlijn, zonder tastbare resultaten te zien. Duitsch land wil, dat de in September ingeleide politiek onmiddellijk vruchten afwerpt. Het staat vast, dat het werkelijke profijt in midden-Europa tot uiting moet komen. DE BELASTING OP DEVALUATIE WINSTEN. De Belgische Kamer heeft Woensdagmid dag een laatste bijeenkomst gewijd aan de bespreking van het regeeringsontwerp, strekkende tot heffing van een speciale be lasting op de winsten, gemaakt bij gelegen heid van de tweede devaluatie van den Belgischen franc. Deze belasting bedraagt 20 pet. van het gebruikte kapitaal. Daaraan zijn onderworpen de personen, die bij ver richtingen, bedoeld in het eerste artikel, verkoop van Belgische francs tegen buiten landsche deviezen, aankoop van buitenland sche deviezen, of van goud, sommen besteed hebben, die ten minste één millioen francs bedroegen in de periodë tusschen 1 Novem- ver 1934 en 31 Januari 1935 en 100,000 francs in de periode tusschen 1 Februari en 29 Maart 1935. Het wetsontwerp werd aange nomen met 128 tegen 1 stem en 15 ont houdingen. BERLIJNSCHE POLITIE NEEMT BUITENLANDSCHE BLADEN IN BESLAG. Op bevel van de politieke politie zijn onder meer de volgende edities van bui tenlandsche bladen bij aankomst te Berlijn in beslag genomen: De „Soir" (Brussel) van 18 April, de „Sunday Times (Londen) van 18 April, de „New-York-Times" van 9 en 10 April, de Berlingske Tidende" van 18 April, de „Na tional Tidende" en de „Politiken" en de „Dagens Nyheter" van 18 April, de „Daily Express", „Daily Mirror", „News Chroni- cle" en „Daily Telegraph" van 19 April, „Aftenposten" (Oslo) 17 April, en verschei dene Fransche bladen van 19 April. Men weet nog niet welke de redenen zijn, welke tot deze inbeslagnemingen heb ben geleid. Nieuws in 't kort. Zweedsche stoomschip in nood. - Het Zweedsche stoomschip „C.A.Bank", dat 2000 ton meet, heeft geseind, dat het zich op 180 mijl ten Westen van Vigo in nood bevindt^ doordat het zijn schroef verloren heeft. Onlusten te Radom. - Eenige honderden werkloozen in Radom (Polen) hebben de ruiten van het arbeidsbureau vernield en trachtten het gebouw binnen te dringen. Na een waarschuwing maakt de politie, die met steenen bekogeld werd, van de vuur wapens gebruik met het gevolg, dat een der betoogers zoo ernstig werd gewond, dat hij wat later in het ziekenhuis is verleden. De politie verspreidde de menigte en ver richtte eenige arrestaties. Bliksem in een kabelballon geslagen. - Boven het Fransche vliegveld te Mailly is de bliksem in een kabelballon geslagen. De ballon, die op 600 meter hoogte zweefde, kwam branden beneden. De beide inzittenden kwamen om het leven. Tewaterlating van de Tromp uitgesteld. Tengevolge van een ingetreden ver traging zal de tewaterlating van de flot tieljeleider Tromp op de werf van de Nederlandsche Scheepsbouwmij. te Am sterdam eenigen tijd moeten worden uitgesteld. HET OVERLIJDEN VAN DEN BURGEMEESTER VAN SOEST. Hofbericht. H.M. de koningin zal zich morgen hij de teraardebestelling van den overleden bur gemeester van Soest, mr. Deketh, op de Ned. herv. begraafplaats te Soest, doen ver tegenwoordigen door den kamerheer Lb.d. mr. baron van Harinxma thoe Slooten, bur gemeester van 's-Graveland. De prinses en de prins hebben telegra fisch van hun deelneming doen blijken. Na mens het prinselijk paar is heden een krans aan het sterfhuis bezorgd. Gezantschapsambtenaren afgezet. - De regeering van Irak heeft Abdyl Aziz Moed- hafer en Moesa al Tsjabander, respectievelijk gezantschapsraad te Parijs en te Berlijn, af gezet. Zij worden er van beschuldigd wapen handen naar Spanje gedreven te hebben on der de bescherming van hun functie, en zul len aan de justitie werd overgeleverd. Moedhafer, de zaakgelastigde te Parisj, is naar Libanon gevlucht, doch de regeering heeft zijn uitlevering gevraagd. Tsjabander is, toen per trein uit Berlijn te Mosoel aan kwam, in hechtenis genomen en naar Bagdad overgebracht. Staking van havenarbeiders. - Een uur voor het vertrek van de „Queen Mary" is te New York een staking der havenarbeiders, gericht tegen alle mailschepen van de Cunard White Star Company, afgekondigd door Ryan, den voorzitter van de Interna tionale Havenarbeidersorganisatie, omdat, zooals Ryan verklaarde, de Cunard White Star in Canada gebruik maakt van arbeiders, die niet bij de genoemde organisatie aange sloten zijn. Medegedeeld wordt, dat de staking in alle Noord-Amerikaansche havens uitgevoerd wordt. Een vertegenwoordiger van de Cunard" heeft verklaard, dat de „Queen Mary" op den gewonen tijd zou vertrekken. Acht soldaten in Waziristan gesneu veld. - Maandagochtend zijn acht Indische soldaten gesneuveld, toen een piket van een Indische Bataljon bij Razmak in Wazixistan (Br. Indië) door een bende strijders werd aangevallen. De aanvallers werden afge slagen. De stamleden blijven zich concentreeren in het Razmakgebied. Drama in een school. - Een brand, die gisteravond uitbrak tijdens een filmvoor stelling in een school in het plaatsje Killin- ginoeme in Estland, heeft tot dusver vier dooden geëischt. Tien kinderen werden levensgevaarlijk gewond. Bovenden werden nog 70 kinderen min of meer ernstig ge wond. Het vuur, dat waarschijnlijk door zelfontbranding van de films is ontstaan, greep met razende snelheid om zich heen, zoodat onder de aanwezigen een .paniek ont stond. Theaterdirecteur wegens sabotage gear resteerd. - Het agentschap Tass meldt, dat de directeur van het Maly-theater te Mos kou, Liadof, in verband met sabotage daden van zijn functie is ontheven. Omtrent de arrestatie van Liadof, waar van sommige bladen melding hebben ge maakt, wordt niets medegedeeld. Haringvloot door een typhoon geteis terd. - De Japansche haringvloot is door een typhoon geteisterd, terwijl zij aan het vis- schen was in de Zee van Ochotsk aan de Zuidwestkust van Sachalin. 47 visschers zijn om het leven gekomen, terwijl 57 nog wor den vermist. Men vreest dat nog meerderen om het leven zijn gekomen. Vervolging tegen stakende verpleeg sters. - Tegen zeventien verpleegsters van het ziekenhuis te Brooklyn, die 15 Maart met gekruiste armen hebben gestaakt, is een gerechtelijke vervolking ingesteld. Zij worden beschuldigd het leven van de pa- tienten in gevaar te hebben gebracht. De straf, welke hierop staat, varieert tusschen vijf en twaalf jaar gevangenis. Deze zaak zal 30 April a.s. voorkomen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1