JUmiiieuuys Bescherming der democratie in Luxemburg DE INSTORTING VAN DE STEENENBRUG. Uit deze foto, vlak na het gebeurde genomen, blijkt met welk een kracht het water de drooggepompte Mient binnenstroomde. Men ziet duidelijk, in welk een benarde positie de twee geparkeerde auto's geraakt waren. Deze werden in den loop van den middag opgevijzeld, terwijl later de geheele omgeving werd afgezet. - In het geheel verdween ongeveer 8 a 9 kubieke meter metselwerk in de diepte. (Zie voor verdere bijzonderheden onder „Stad en Omgeving".) HET WATER WAST. De IJssel en Berkel zijn weer flink aan het wassen. In het laatste etmaal steeg de IJssel 26 c.m., zoodat de stand vanochtend 6 M. 85 -j- N. A. P. was. Verwacht wordt dat morgen de stand 7 M. zal zijn. De Uiterwaarden staan voor een groot deel onder. Ook aan den lagen loswal langs de IJssel stroomt het water. In Cortenoever en Steenderen staan vele weiden blank en men heeft het vee naar huis moeten halen. De Dierenscheweg te Steenderen is onder- geloopen, zoodat de overtocht alleen per roeiboot mogelijk is. De pont aan het Brok- horsterveer kan haar werk eveneens niet verrichten. KAPPERSPATROONS VEREENIGEN ZICH. Landelijke vereeniging opgericht. In een te 's-Gravenhage gehouden verga dering hebben verschillende samenwerken de kappersorganisaties het initatief genomen tot het oprichten van een landelijke ver eeniging ter behartiging der belangen van kappers, schoonheidsspecialisten en kappers- parfumeriehandelaren. Het voorloopig hoofdbestuur werd als volgt samengesteld: G. J. J. H. Wenderich, voorzitter; T. Hollinga, vice-voorzitter (Hiaagsche Marcelclub); H. J. Hurkmans (Rotterdamsche Kapperspatroonsvereeni- De communistische De socialisten zonder leider! (Eigen correspondentie). De rechtsche partij en de liberaal-radikale partij, die samen de Luxemburger coalitie- regeering vormen, zijn het eindelijk eens geworden over den tekst voor een wetsont werp tot bescherming der sociale en politie ke orde. Dit meerderheidsontwerp heeft ech ter een geheel onverwacht gevolg gehad: René Blum, de voorzitter der socialistische partij en leider der oppositie in het parle ment, heeft plotseling voor beide functies bedankt! De tekst, waarop de Kamermeerderheid het eens geworden is, begint met in Art. 1 kort en goed te verklaren: De communisti sche partij is ontbonden. Vervolgens behelst hij, dat de minister raad, op voorstel van den minister van justi tie, en na voorafgegaan rechterlijk onder zoek, alle vereenigingen of feitelijke volks- groepeeringen zal ontbinden die, hoe dan ook, een gewelddadige verandering of terzij destelling van de grondwet beoogen, de vrije werking der grondwettelijke instellingen be dreigen of de vorming van gewapende of pa ramilitaire organisaties ten doel hebben. Van zulk een besluit tot gedwongen ont binding zal, wien het treft, beroep open staan op den Raad van State, afd. geschillen van bestuur. Gevolg eener gedwongen ont binding zal zijn, dat de vertegenwoordigers van deze partij in parlement of gemeente raad automatisch van hun zetel vervallen verklaard zullen zijn; bij wijze van over gangsbepaling is echter gesteld, dat zulks voor de zittende gemeenteraadsleden niet het geval zal zijn. En in de volksvertegen woordiging zit geen communist; wel is er voor enkele jaren een gekozen, maar de Kamer, die daar te lande in zulke zaken souverein is, heeft hem doodeenvoudig als ongrondwettig man niet toegelaten. De tengevolge van het onderhavige wets ontwerp vrijkomende zetels zullen, overeen komstig de kieswet, den legalen partijen toe vallen. Met verlies van burgerrechten en straffen tot 5 jaar gevangenis en 10.000 fr. boete bedreigt het wetsontwerp dengene, die probeert een ontbonden partij weer op te richten of tot een verboden partij toetreedt. De coalitiepartijen noemen dit een wets ontwerp tot bescherming der democratie; de oppositie spreekt slechts van een „muil- korfwet". ging); H. Leyger (Rotterdamsche Kappers- patroonsvereeniging)N. E. v. d. Laaken (Association Internationale des Maitres Coiffeurs de Dames); H. Zeldenrust (Asso ciation Internationale des Maitres Coiffeurs de Dames); J. H. Heusschen (Haagsche Mar celclub); P. Leferink (Dordrechtsche Kap- perspatroonsvereeniging)G. van Dooren (Dordrechtsche Kapperspatroonsvereeni- ging). Het secretai'iaat is voorloopig gevestigd Mauritskade 33b, 's-Gravenhage. ZOMERPOSTZEGELS 1937. Dè directeur-generaal van de Volksgezond heid heeft Dnsdag in het gebouw van den Gezondheidsraad te 's-Gravenhage het Cen trale propaganda-comité voor de Zomerpost- zegels 1937 geïnstalleerd. Dit comité, waarvan dr. N. M. Josephus Jitta als voorzitter en dr. J. B. F. van Gils als secretaris zullen optreden, is samenge steld uit een aantal leden, gekozen uit de kringen, welke bij de uitgave van de zomer- postzegels van dit jaar het meest belang hebben. De postzegels zullen de beeltenissen dra gen van Joost van den Vondel, Anthon'e van Leeuwenhoek, Franciscus de le Boe Syl.- vius en Jacob Maris. De zetel van het comité is gevestigd te 's-Gravenhage, Riouwstraat 7. partij is ontbonden. Laatstgenoemde stelde dezer dagen Ne derland ten voorbeeld. In het (s.d.) „Escher Tageblatt" kon men n.1. in vette letters het volgende lezen: „Holland is trouw aan de Grondwet! Ook daar wil de klerikale _n anti-marxistische regeering een wet tot be scherming der politieke orde. Zij wil er n.1. de leden der vertegenwooi-digende licha men, die in of buiten die lichamen een ille gale richting voorstaan, van hun mandaat vervallen verklaard zien. Maar, in tegen stelling tot Luxemburgs klerikaal-liberale regeering beseft die in Holland, dat zulks een grondwetswijziging is, en ofschoon er weinig kans is, dat de nieuwe Kamer met de vereischte 2/3 meerderheid het ontwerp zal aannemen, toch heeft de aan de grond wet trouwe Nederlandsche regeering er nim mer aan gedacht haar politiek beschermings wetje door haar gewone parlementaire meer- derheid te laten aannemen". Luttele dagen later diende René Blum bij de Kamer waarvan hij tweede voorzitter was zijn ontslagname in. Tevens bedank te hij als voorzitter der sociaal-democrati sche partij en als lid van den gemeenteraad van stad-Luxemburg. Niet, omdat hij vóór het „muilkorf-wetje" zou zijn. Integendeel! Maar toch wel in verband met den strijd te gen dit wetsontwerp. Hierdoor is namelijk het toenemende verschil van inzicht tus- schen de politieke leiding der partij en hei vak vereen igingsleiderschap acuut geworden. Blum, advocaat, intellectueel, voorstander der volksfrontgedachte, vrij denkei*, trok na melijk den laatsten tijd met de communis ten samen den boer op om protestvergade ringen tegen de „muilkorfwet" te houden. Zijn eigen partij-orgaan desavoueerde dit, en in het orgaan der vakvereenigingen „De Proletariër" ging de Vakverbonden voorzit ter P. Krier heftig tegen den, smalend „ad vocaat" genoemden, partijvoorzitter te keer: Krier stelde den eisch, dat alle actie tegen de wet in handen der vakverbonden gelegd zou worden. In arren moede deze strijd tusschen po litieke leiding en vakverbonden woedde on dergronds reeds lang heeft mr. Blum er nu het bijltje bij neer gelegd. Hij was een politicus van groote en breede bekwaam heid; na den oorlog was hij, in de toen op tredende liberaal-socialistische colaitieregee- ringen, geruimen tijd, o.a. onder het kabinet- Prüm, voorzitter der Luxemburgsche Ka mer van afgevaardigden. Minister Colijn over staatspensioen. Verkiezingsbijeenkomst te Groningen. Minister dr. Colijn heeft gisteravond te Groningen een verkiezingsrede gehouden. Uit alle hoeken van de provincie waren pe r trein, bus en auto partijgenooten op gekomen, zoodat de beide linnen tenten, die op een weiland aan het Damsterdiep waren opgeslagen en die zesduizend per sonen konden bevatten, geheel gevuld waren. Nadat de heer A. Zijlstra, lid van de Tweede Kamer, de vergadering op de ge bruikelijke wijze had geopend, hield mi nister Colijn een rede, die vrijwel gelijk was aan die welke hij. Maandag te Rotter dam heeft gehouden. In het slot van zijn rede, waarin hij de taak van de toekomstige regeering be sprak, behandelde hij nog het vraagstuk van het staatspensioen. Het is moeilijk, aldus spr., over de gevolgen van staats pensioen te spreken, omdat men daarom trent zoo verschillende inzichten heeft. De een meent, dat acht millioen per jaar vol doende is, anderen berekenen, dat er 220 millioen voor noodig zal zijn. Spr. ziet echter in staatspensioen niets anders dan. een bedeeling van staatswege. Het kan nooit een recht zijn. Het is niet afhankelijk van een bepaald recht voor alle eeuwen. Dat is de verzekering wel. Spr. berekent, dat een eenvoudig staatspensioen 50 mil lioen per jaar meer zal kosten dan wat thans van staatswege in de', verzekerings kassen Wordt gestort. In den grond pleiten zij, die vragen of het niet mogelijk is de ouden van dagen, die nu nog niet in de verzekering vallen, er alsnog onder te brengen, voor de verzekering. Hierover is met spr. wel te praten. Hij wil geen be lofte doen, maar is bereid tot overleg. K.D.P. EN VERKIEZING EERSTE KAMER. Bij de a.s. verkiezing voor leden der Eerste Kamer zal de katholiek-democratische partij in alle provincies, waar zij leden heeft, uit komen met de candidatuur van haar partij voorzitter, mr. A. P. C. Peters. Daar de K.P.D. over niet' genoeg staten leden beschikt om zelfstandig haar candidaat gekozen te krijgen, zal zij overleg plegen over een gemeenschappelijke lijst met andere groepen, die in hetzelfde verkeeren. WERKLOOSHEID IN VERBAND MET MILITAIRE VERPLICHTINGEN. De minister van defensie a.i. heeft e°n commissie ingesteld, die tot taak heeft, te onderzoeken, welke maatregelen behooren te worden genomen om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienst- en reserveplichtigen t^n gevolge van hun militaire, verplichtin gen hun burger-betrekking verliezen of in ander opzicht blijvend nadeel ondervinden. Tot voorzitter van deze commissie heeft de minister benoemd den heer P. W. Ooster- hoff, hoofd van de afdeeling dienstplicht bij het departement van defensie; tot plaats vervangend voorzitter den heer Ravelli, refendaris bij genoemd departement; tot secretaris den heer J. W. van Ommering, hoofdcommies bij het departement van defensie. VECHTPARTIJ IN DE HOOFDSTAD. In een café op de Prinsengracht te Am sterdam is gisteravond, vermoedelijk over een familiekwestie, een woordenwisseling ontstaan tusschen twee mannen. Het ge schil werd buiten het café voortgezet, waarbij een der mannen een klein aardap pelmesje te voorschijn haalde en den andei'en man een steek in den schouder toebracht. Nadat de vechtenden door voorbijgan gers waren gescheiden, is de gewonde verbonden. De wond bleek niet ernstig te zijn, zoodat het slachtoffer naar huis kon terugkeeren. De dader is na het gebeurde op de vlucht gegaan, doch werd eenigen tijd later door de politie aangehouden. Hij is in het bureau Raampoort opgesloten. LIJK GEVONDEN. Op 20 dezer is uit de Waal onder Oos terhout (Gld.) het lijk van een onbekend vrouwspersoon opgehaald: Het signalement luidt: Leeftijd ongeveer 20 jaar, lengte 1.70 M. Voor zoover nog te zien donkerblond haar, rond gezicht, flink gebouwd, mist vier snijtanden in de bovenkaak, onder kaak gaaf, was vermoedelijk gekleed ge weest in roode jurk, waarvan resten nog aanwezig waren, vermoedelijk grijze damespantalon, lage zwarte schoentjes met hooge hakken. Op den voorschoen drie rijen met vierkante gaatjes, de band jes der schoenen eveneens voorzien van vierkante gaatjes, metalen steunzolen, over de schoenen beige slobkousen met zes knoopen. Het lijk heeft vermoedelijk twee a drie maanden in het water gelegen en is daardoor in gedeeltelijken staat van ontbinding. De burgemeester der gemeente Valburg te Andelst, telefoon no. 4, verzoekt inlich tingen ter vaststelling van de identiteit van het lijk. Een onderzoek in de tot de Duitsche grens stroomopwaarts gelegen gemeenten heeft tot geen resultaat geleid. NOGMAALS „PYGMALION". Voor de derde werk in het „Victoria-Theater". Dat een film voor de tweede maal gepro longeerd wordt in onze stad, is ongetwij feld een unicum en mag zeker als een hooge bijzonderheid aangerekend woi*den. Dat is wel het beste bewijs, dat „Pygmalion" inder daad iets goeds is van Hollandschen bodem en ook wij verheugen ons over de geweldige belangstelling, welke er in Alkmaar en verre omgeving voor deze Nederlandsche film be staat. Avond aan avond is het Victoria-Theater stamp- en stampvol en steeds blijkt, dat nog niet iedereen deze rolprent gezien heeft. Voor hen dus, die daartoe nog niet in de gelegenheid waren, bestaat er deze week alsnog een kans „Pygmalion" te gaan zien. Weet, dat dit onherroepelijk de laatste kans is. Men zij dus vooraf hieraan herin nerd! „DE TREK NAAR HET WESTEN". Vanaf Zondagavond in bioscoop „Harmonie". Vanaf Zondagavond zal in de bioscoop „Harmonie" de film „De Trek naar het Westen" draaien, waarvan wij op onze Za terdag-filmpagina reeds meerdere malen ge wezen hebben: Cary Cooper weet in deze film hardheid van hand wonderlijk goed te paren aan zachtheid van hart. Geen wonder, dat de Paramount ook aan hem dacht voor de hoofdrol in „The Plains- man", de nieuwe film van Cecil de Mille, die in België op het oogenblik overal wordt aangekondigd als „Buffalo Bill", maar die bij ons noch aldus noch „The Plainsman" (Dé Vlaktebewoners), maar „De trek naar het Westen" heet. De Belgen noemden het kind echter bij den naam en zeiden „Buffalo Bill". En in- „SAN FRANCISCO" IN HET CITY-THEATER. Een bijzonder filmwerk. Naar aanleiding van de bijzondere film. n.L „San Francisco", welke deze week in het City-Theater zal draaien, schrijft men ons het volgende: Op 18 April 1906 werd, naar oudere lezers zich wellicht nog kunnen herinneren, de Nieuwe Wereld geteisterd door de ergste natuurramp, welke ooit de menschheid kan treffen: midden in de wereldstad San Francisco begon in den vroegen morgen de aarde te beven en te scheuren, wolkenkrab bers (die Amerika toen reeds kende, al wa ren zij nog niet zoo hoog als thans het Em pire Building) stortte als kaartenhuizen in een, gansche straten sloegen als een tooneel- décor plat tegen den grond, duizenden man nen, vrouwen en kinderen voor eeuwig on der zich begravend. Een tweede schok volg de nauwelijks een uur later en overtrof den eersten in hevigheid. De buizen van alle waterleidingen waren gesprongen, terstond daarna sloegen de eerste vlammen uit de geteisterde huizen en de -„brand van San Francisco" richtte een onheil aan, dat voor de aardbevingsramp zelf niet onder deed. Jaren en jaren gingen er voorbij vóór San Francisco herbouwd was en eigenlijk was 't eerst de wereldtentoonstelling van 1915, die deze wonde aan Amerika westkust heelde. derdaad is de gescftiedenis van den ouden Willem Buffel (Buffalo Bill Cody: James Ellison) hier kunstig vei*vlochten met die van de eens even beruchten Wilden Wi.iem Hickok (Wild Bill Hickok: Gary Cooper) het hoofdmotief van de film. Het wordt zoo nu en dan wat ironisch behandeld hoe is het ook anders mogelijk in een tijd, waarin do edele paarden zijn vervangen door motoren en heroïsche manen en pittige sikjes door gladgeschoren kaken en gepommadeerde haren? maar de bedoeling is toch om ons Gary Cooper en Jean Arthur in „De trek naar het Westen." te boeien met die van ouds bekende vech- tersbazenromantiek, die in het Indianenboek en in het Buffalo Bill-serieverhaal triomfen vierde. De schrijvers van een draaiboek, dat actie en nog eens actie bedoelt, vonden in Gary Cooper een idealen speler: van zijn oude ervaring in Westerns kon geprofiteerd wer den, terwijl Cooper bovendien als geen tweede de kunst verstaat om een kernach tige, boeiende dialoog, die meer te raden en te verstaan geeft door wat nog net wordt teruggehouden dan door wat kort-af en zakelijk wordt gezegd, zoo te spelen, dat rle sympathie des toeschouwers onmiddellijk gewonnen is. Omdat zij een mensch geldt, die ons door zijn simpele verschijning reeds ter harte gaat. Natuurlijkheid en mensch e- lijkheid zijn de grootste kwaliteiten van den prachtigen filmacteur Cooper. Cecil de Mille, de regisseur van menig groot spektakelstuk met christenen en /er- scheurende dieren, lijkt niet de ideale regis seur voor een Cooper, maar hij is ongetwij feld in zijn element, wanneer hij schietpar tijen op groote schaal kan ensceneeren, waar op eenige tientallen gebroken armen of beenen en eenige honderden verongelukte paarden niet behoeft te worden gekeken. Eigenlijk ziet de toeschouwer hem hier zelfs liever bezig met Buffalo Bill en zijn In dianen dan vroeger met zijn keizers, christe nen en kruisvaarders. Doch de film, juist in die dagen geboren, heeft een sterk geheugen. Tot dusverre be hoorde het tot de onoverkomelijke tech nische moeilijkheden, iets zoo gigantisch sis een aardbevingsramp in décor te enscènee- ren. De Meti-o-Goldwyn-Mayer in Culver-City beschikt echter over de grootste studio's, die Hollywood kent, en ervaren ingenieurs zijn maanden lang bezig geweest, een reuzen- décor te bouwen, waarbij de aarde werke lijk zou splijten en echte huizen in elksar zouden storten, hetgeen natuurlijk groot ge vaar meebracht voor alle medewerkende Regisseur W. S. van Dijke, een „big shot", die voor zulke karweitjes nog al eens gerar-"- pleegd wordt, belastte zich met de vertoo ning van de aardbeving, welke in de ge schiedenis der cinematografie zal voortleven als een der grootste prestaties. Mede door het ontzaglijke geluidsvolume is de ramp van San Francisco op het witte doek een be levenis geworden, aan de suggestie waarvan zich niemand kan onttrekken. In „San Francisco" brengt de Melro- Goldwyn-Mayer een nieuw love-team: Clark Gable en Jeanette MacDönald. Clark en Jeanette vormen de persoonlijke noot in een tafereel van uitbundige vroolijkheid, een tafereel, dat in het jonge San Francisco van vóór de aardbeving dagelijks te aanschou wen viel en daarna op zoo wreede wijze werd verstoord, hetgeen leidde tot de stich ting van een nieuwe, betere en schoonere stad aan den Golden Gate. Een treffende opname uit de film „San Francisco".

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8