De koerswijziging in de Belgische politiek. JUchtsaa&e*. ^Buitenland ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 30 APRIL 1037 Het militair accoord met Frankrijk als vervallen beschouwd. ALGEMEENE VOLDOENING. (Van onzen Brusselschen correspondent.) Brussel, 28 April 1937. Wij kunnen niet weerstaan aan het ver langen u te schrijven over de koerswijzi ging in de Belgische buitenlandsche politiek, 'waarbij wij met eenige voldoening mogen vaststellen, dat wij geregeld deze wijziging hebben voorvoeld. Men moest de gebeurte nissen hier overigens slechts met oogen voor de werkelijkheid volgen om in te zien wat er zou gebeuren; de gemeenschappelijke Fransch-Engelsche verklaring werd in bui- tènlandsche zaken te Brussel in het voor uitzicht gesteld, zooals wij u ook hebben 'gemeld. Er dient bijgevoegd dat, aan den vooravond van de publicatie, de Wetstraat er kennis van had gekregen en op het laatste «ogenblik nog enkele kleine wijzigingen zijn toegebracht, alvorens dus de tekst officieel werd. Dit toont aan, dat alles met veel zorg en behoedzaamheid is gebeurd. Er werd bij zonder veel nadruk gelegd op de gebeurte nis door het bezoek van den Engelschen mnister van buitenlandsche zaken, Eden, met de publicatie te doen samenvallen. Dat Is opzettelijk gebeurd. Zoo werd aan het feit al den internationalen weerklank verzekerd dien het verdient. Het bezoek van minister Éden is een bijzondere steun voor het docu ment en de besprekingen die door den mi nister te Brussel werden gevoerd toonen goed aan dat de gemeenschappelijke ver- Klaring wel degelijk wordt beschouwd als een sluitsteen in het gebouw van de inter nationale politiek van de beide landen. Deze besprekingen hebben doen blijken, eens te meer, dat er voorloopig geen sprake kan zijn van de sluiting van een nieuw westelijk pact in Europa, waardoor de vrede zou kun nen worden versterkt. Van Duitsche zijde blijft men weigerachtig. In afwachting heeft België zijn situatie duidelijk gemaakt,zonder dat er nog plaats is voor dubbelzinnigheid. Men kan gerust getuigen, dat er een alge- meene voldoening bij het publiek is waar te nemen. Waar, tot voor de rede van den koning op 14 October j.L België in een angst atmosfeer leefde, is er nu een stemming van optimisme als in een huis dat veilig dichtge- grendeld is. Wij hebben het u in een vorigen brief geschreven, dat het volk geen ingewik kelde teksten noodig heeft om te weten welke de toestand is van het land. Het be grijpt instinctmatig dat België thans zich heeft verbonden tot het eenige waartoe het zich ooit had mogen verbinden omdat het practisch onmogelijk is verder te gaan dan een zelfstandige neutraliteit aangevuld door de Volkenbondsverplichtingen met een ver standige interpretatie van artikel 16 van het pact. België bevestigt uit al zijn macht zijn grenzen te willen verdedigen door doelmatig de noodige maatregelen te treffen. Het ver klaart getrouw te zijn aan den Volkenbond. In ruil wordt het ontslagen van zijn ver plichtingen voortvloeiende uit het Locarno- pact en uit de schikkingen te Londen tot stand gekomen in Maart 1936, terwijl de Fransche en Engelsche regeering de Bel gische landsgrenzen waarborgen zooals voor heen. Het is een gelegenheid om vast te stellen dat de Vlaamsche opvattingen inzake de -buitenlandsche politiek van België door deze nieuwe beslissing worden bekrachtigd. De Vlaamsche politiek heeft steeds van in 1920 scherp vijandig gestaan tegen het militair accoord met Frankrijk, dat men in Neder land te goed kent ,om er hier verder op te moeten ingaan. Zij heeft er steeds op gewezen, dat deze overeenkomst, al was het dan ook slechts een „contact" tusschen mili taire staven, aan België een éénzijdige oriën teering gaf, welke onvereenigbaar moest worden geacht met een welbegrepen lands belang. De gebeurtenissen hebben zich zoo ontwikkeld, dat spoediger dan men dacht deze zienswijze maar al te gegrond bleek en dan is men aan hoogerhand ijlings het roer gaan omgooien. De Belgische pers be spreekt natuurlijk uitvoerig en in geestdrif- tigen toon de wijziging in de buitenlandsche politiek en men verzwijgt over 't algemeen in de Franschschrijvende per? dat, wat thans gebeurt, slechts de verwezenlijking is van enkele voorname punten van het Vlaamsch programma, waarover alle Vlamingen het eens zijn. Alleen de Waalsche „Gazette de Charleroi" meent, dat de nieuwe politiek in gegeven is door het verlangen voldoening te schenken aan de Vlamingen. Dat zal het wel niet in allerlaatste instantie zijn. De fei ten zijn te ernstig op zich zelf, dat er voor een dergelijke overweging nog plaats zou moeten gevonden worden, al is het een feit dat de regeering zich wel bewust is, dat bij de Vlaamsche bevolking zoo'n weerzin be staat voor militaire avonturen ten gunste van een Fransch verbond, dat het onmoge lijk zou zijn er op te steunen bij een even tueel conflict. Aan Vlaamsche zijde legt men er echter wel den nadruk op dat nu eindelijk een Vlaamsch programmapunt on der den drang van de omstandigheden is verwezenlijkt. Alleen „Volk en Staat" is nog niet heelemaal tevreden, alhoewel het VL- nationalistische orgaan wel verplicht is te erkennen dat een groote vooruitgang is ver wezenlijkt. Waarop men hier vooral nadruk legt is, zoowel bij Vlaamsche als Franschsprekende kringen, op de omstandigheid dat de ge meenschappelijke verklaring ten slotte geen verdrag is en dat zij slechts een voor loopig karakter heeft. Dit voorloopig karak ter is echter geen bezwaar, zoolang de groote mogendheden het niet eens worden over wat anders. Men is het er eens over, dat de positie van België nü kan worden verge leken met den toestand van Nederland, met dit verschil dat België ook nog over den waarborg beschikt van twee groote mogend heden zonder tot iets als tegenprestatie ver plicht te zijn, buiten de verdediging van de eigen landsgrenzen en de lucht, boven zijn grondgebied. Dit laatste verdient bijzondere vermelding. Tenslotte is, onafwendbaar, de vraag ge rezen, wat er in de huidige omstandigheden overblijft van het Fransch-Belgische accoord voor militaire samenwerking. Het antwoord hierop is duidelijk: er blijft niets meer van over. De tekst van de gemeenschappelijke verklaring, waarvan België akte heeft ge nomen, met betuiging van zijn dankbare ge voelens, zwijgt over elke contactname tusschen de legerstaven. Dat is ongetwijfeld ook opzettelijk. Maar ook in de Fransch schrijvende pers geeft men toe, dat reeds door de briefwisseling van Maart 1936 het hoofdzakelijke gedeelte van het militair accoord was verdwenen, en wat er van over blijft, nu ook niet meer bestaat. „La Libre Belgique" schreef in verband met deze kwestie om.: „In rechte is er geen militair accoord meer. Het accoord was nog slechts een uitvoeringsmodaliteit van het verdrag van Locarno. Dit laatste verdwijnt, als juri dische bron van verplichtingen voor België. Het militair accoord kan dus als dusdanig niet meer bestaan. Feitelijk zal in de toe komst niets den Belgischen legerstaf verhin deren, indien hij het noodig acht (wat.niet zeker is) een contact tot stand te brengen met dezen of genen naburigen legerstaf, zooals dit het geval was voor 1914, voor de besprekingen Ducarne-Barnadiston. Maar er zal geen sprake zijn van accoorden, noch in woorden, noch in feiten". Aan Vlaamsche zijde is het een feit, dat men nog eenigszins betreurt, dat de oplossing min of meer eenzijdig is in haar karakter, door het feit dat Duitschland er niet is bij betrokken en het den schijn heeft dat België buiten een geschil vooral met Duitschland wil blijven. Men kan begrijpen, dat een toe treding van Duitschland tot de verklaring niet zou worden afgewezen. Zonder dat men op dit gebied voorspellingen zou kunnen wagen, is het niet uitgesloten dat, wanneer eenmaal de tijd eenigszins zal hebben ge werkt, van Belgische zijde een zekere activi teit in dezen geest zou kunnen aan den dag worden gelegd en het ten slotte zoover zou komen, dat, bij gebreke aan een weste lijk pact voor den VTede, Belgë de hoeksteen zou worden van een waarborgverdrag dat de grenzen van zijn groote naburen tevens zou moeten onschendbaar maken. Doch dat is toekomstmuziek. In afwachting is er de werkelijkheid, die ook door Nederland naar waarde kan worden geschat. Wie en waar is Charles Boyer? Drie jaar geëischt tegen grooten internationalen autodief. In de langdurige zitting van gisteren heeft zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad zekere P. J. C., die er van verdacht wordt, in de jaren 1934 en 1935 een groot aantal Belgische en Fransche automobielen in België te hebben gestolen. Hem waren zes gevallen ten laste gelegd. Op 11 September 1934 had verd. een wagen gestolen van den heer H. R. D. Pollack, toen deze hem in Brussel bij de Namensche poort had geparkeerd. In Februari 1936 van den heer M. E. L. Scheys, eveneens te Brussel, terwijl de wagen geparkeerd was bij het Theatre des Galeries en hij zelf in de „Taverne Royale" was gaan zitten. Op den 14en Juni 1935 parkeerde de heer B. Faure uit Leuven zijn wagen in de Wolvegracht- straat te BrusseL Toen hij na eenigen tijd terug kwam, bleek zijn wagen te zijn ver dwenen. Verder werden wagens ontvreemd van 'den heer A. Sanna uit Parijs bij het theater in Oostende en den heer en mevr. J. J. L. Jacquart uit Avon, die hun wagen op den 9den September ook in de Wolvegracht- straat geparkeerd hadden, geheel gepakt en gezakt om hun reis door België en Neder land, die eenige maanden zou duren, voort te zetten. Alle benadeelden waren gedag vaard, maar slechts waren verschenen de heeren Faure, Monnier en Madame Jacquart. Verd. ontkende deze wagens gestolen te hebben, maar gaf toe in het bezit van deze wagens te zijn geweest. Op den weg naar Nederland, wanneer hij deze wagens over de grens bracht, hadden te veel getuigen hem herkend om dit laatste te kunnen ontkennen. Bovendien had hij alle wagens verkocht aan get. Brinkhoff, die zich over eenige weken zal hebben te verantwoorden voor heling. Brinkhoff had de wagens weer verder verkocht en alle opgespoorde en in beslag genomen wagens werden pertinent door de benadeelden herkend. Alle ontvreemde auto's waren Citroëns, behalve die van Mad. Jacquart, dit was een groot model Peugeot 1932. De reden waarom verd. in het bezit van deze wagens was geweest, was nu, dat hij ze gekocht had van een zekeren Charles Boyes, een lijkenjager, d.w.z. iemand die auto's en bezittingen kocht van menschen, die hun geld verloren hadden bij de rennen in Brussel of bij het spelen in Oostende. Natuurlijk had de inspecteur van politie, de heer J. J. Maandag, die in deze zaak magnifieke staaltjes van speurzin heeft ge geven, onmiddellijk alles in het werk gesteld, om dezen man op te sporen. Op het door verd. opgegeven adres was Boyer niet te vinden, terwijl insiders, bij de rennen te Brussel, noch by de roulettetafel te Oost ende ooit van den man hadden gehoord. Het lag dus voor de hand, dat C. zich hier een fantasiefiguur geschapen heeft, die hij, ver moedelijk in een romantische bui, den naam van een beroemd filmheld heeft gegeven. Er waren tezamen een twintig getuigen gedagvaard, ten eerste alle benadeelden en verder de kooper van de wagens en allen, die van hem weer een wagen gekocht hadden. Dit getuigenverhoor leverde niet veel meer op, dan dat de eene groep verklaarde, dat ze hun wagen kwijt waren en dat de andere groep verklaarde deze wagens ge kocht te hebben van getuige Brinkhoff. Verder waren nog als getuigen gedag vaard eenige automobielherstellers uit Breskens, die de Belgische en Fransche nummerplaten vervangen hadden door Nëderlandsche, een veerman van de pont bij Breskens, die verd. en zijn „vriendin", die hij altijd met zich rnjpe voerde, positief her kende en een ambtenaar van de accijnzen uit Vlissingen, die er op attent was gemaakt, dat voor den wagen, welke verd. reed, wel eens geen invoerrechten betaald konden zijn. Deze had verd. toen aangehouden en gesommeerd zich naar het belastingkantoor te begeven. Verd. had hem toen zijn bewijs van Nederlanderschap overhandigd, maar was er full speed van door gegaan met ach terlating van dat bewijs. De „vriendin" P. v. d. V. had zich van middag nog te verantwoorden wegens heling. Omdat verd. geen invoerrechten be taalde, trok hij bij Retrachement de grens over, maar vooral ook, omdat op de groote verkeerswegen de politiecontrole zooveel scherper was. Het openbaar ministerie, waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, dit alles be wezen achtende, concludeerde tot een eisch van drie jaar gevangenisstraf, terwijl mej. P. v. d. V. die ten volle had geprofiteerd van de opbrengsten van de diefstallen, volgens den eisch van den officier van justitie een gevangenisstraf van acht maanden met af trek zal moeten doormaken. C., die zelf zijn verdediging voerde, ge tuigde nogmaals, dat hij de wagens gekocht had. Voor mej. v. d. V. pleitte de verdediger mr. C. G. Immink, clementie en vroeg een reclasseeringsrapport in te winnen bij het Leger des Heils. DE ZAAK-NIJENRODE. Mr. Muller Massis heeft gisteren na de pauze zijn pleidooi geëindigd met de con clusie, dat het in het licht van het verleden van K. en van al de omstandigheden vol komen onaannemelijk is, dat K. alleen om O. een pleizier te doen op diens verzoek de inbraak op touw gezet heeft; en dat op een verklaring van een kroongetuige als K. een man van een smettelooze reputatie als O. niét veroordeeld kan worden. Mr. N. Kappeyne v. d. Coppelo aan 't woord. De tweede verdediger, mr. N. Kappeyne v. d. Coppelo, geeft eerst antwoord op de vraag hoe het mogelijk is dat iemand als O., bij wien zoovelen kwamen met voorstel len over transacties in kunstvoorwerpen, en die dergelijke bezoekers dagelijks afwees, K. hiervoor ontving, hen aanhoorde en zelfs ernstig met hem het aanbod besprak. Dit laat zich hierdoor verklaren, dat er in het verleden tusschen beiden zakelijke betrek kingen bestaan hadden, die O. geen moreele verplichtingen oplegden, maar voor hem toch wel aanleiding konden zijn om K. ter wille te zijn. Ook de verdediging heeft zich misschien teveel blindgestaard op de moge lijkheid dat het K. met zijn brieven aan O. er om te doen is geweest om geld te krij gen, waarmede hij de expediteursfirma ge rust moest stellen. Een man als K. had aller lei mogelijkheden om aan geld te komen, waarvan we ons geen voorstelling kunnen maken, zoolang hij het verkieslijk acht om te zwijgen ook op de door den rechter ge stélde vraag, hoe hij in een bepaald geval aan geld gekomen is, om een wissel te be talen. Misschien hebben wij, aldus pL, een factor verwaarloosd; is het ook niet vol komen aannemelijk, dat het K. inderdaad niet te doen was met zijn brieven om tot zaken in schilderijen met O. te komen, maar alleen om een introductie op Nijenrode te hebben, waar hij het best doar uithooren op de hoogte kon komen en blijven van de vor deringen van politie-onderzoek, dat voor hem zoo gevaarlijk begon te worden. Zonneklaar 'is er, zoo besluit pl., niets tegen O. gebleken; hij vertrouwt volkomen dat het Hof den verdachte zal vrijspreken. Het onderzoek is daarna gesloten. Het Hof zal op 13 Mei arrest wijzen. Voetbal. Voor den wedstrijd tegen België. Een overwinning door fair spel zij het devies. „We staan aan den vooravond van den meest belangrijken wedstrijd van het sei zoen", zoo zeide de heer H. W. H. Herberts, voorzitter van de keuzecommissïe van den K.N.V.B. tot de spelers van het Nederland- sche elftal, die gisteravond voor de laatste maal in de V.U.C.-tent bijeen waren vóór den laatsten wedstrijd in dit seizoen tegen België. Inderdaad, in meer dan een opzicht zou een overwinning op de Belgen, a.s. Zondag een welkom resultaat zijn. Allereerst na tuurlijk als antwoord op de nederlaag wel ke we op 4 April in Antwerpen leden. Maar zou verder een Nederlandsche overwinning niet een prachtige inwijding zijn van het nieuwe Feijenoord-stadion, niet evenals dit stadion zelf een monument in de historie van het Nederlandsche voetbal beteekenen? En zou een victorieus resultaat niet een prach tig geschenk zijn voor Puck van Heel die Zondag een record wedstrijd speelt?, die evenals Harry Denis thans 56 interlandwed strijden achter den rug heeft en Zondag a.s. zijn 57sten zal spelen, een aantal, dat in Ne derland nog niemand heeft bereikt? En ook niet voor van Nellen, die (helaas) Zondag zijn af scheids wedstrijd speelt? „Maar", zoo vervolgde de heer Herberts, „laten we bij al onze voornemens om de vic torie te behalen bedenken, dat wij een over winning met unfaire middelen niet willen. ,De 55.000 Nederlanders die vermoedelijk Zondag a.s. in Rotterdam den wedstrijd zul len bijwonen, zullen getuige moeten zijn van een sportieve revanche voor onze neder laag. Fair spel moet het sieraad van onze ploeg zijn. Maar we zullen harde tegenstanders vin den in de Belgen. Misschien wat minder hard dan in Antwerpen, maar hard in ieder geval. En daarom hangt er voor ons zooveel van af, wat er in de eerste minuten gebeurt. De overrompelende aanvallen van de Bel gen in de eerste oogenblikken zijn ons meer malen fataal geworden. Daarom moeten wy dadelijk probeeren het initiatief te krijgen en van meet af aan met vollen inzet van onze krachten spelen", aldus besloot de heer Herberts. Bijna alle spelers en reserves waren bij deze laatste training aanwezig en behalve de leden van de technische en keuzecommissie hadden de bestuursleden Lotsy en Lamey van hun belangstelling blijk gegeven. Wel een bewijs, hoe alles en alles op den komen den wedstrijd wordt gezet. Mogen we het als een gunstig voorteeken beschouwen, dat, toen men rustig in de V.U.C.-tent bijeen was, plotseling een voet bal van de oefenende juniores door de rui ten van het gebouwtje werd getrapt? Scherven beteekenen immers geluk..... Motoren. HET CONGRES VAN DE F.LC.M. De congressisten ook naar Alkmaar. Het congres van de Internationale motor clubfederatie (F.I.C.M.), dat op 3, 4 en 5 Mei te Amsterdam zal worden gehouden, zal op 3 Mei aanvangen met een vergadering van de internationale sportcommissie. Deze vergadering zal den volgenden dag worden voortgezet, waarna te 3 uur het eigenlijke congres van de F.I.C.M. een aan vang zal nemen. Om 8 uur 's avonds heeft in het Amstel-hotel een officieel diner plaats, waarvoor verscheidene autoriteiten zijn uit- genoodigd. Op 5 Mei zullen de congressisten onder leiding van de organiseerende vereeniging, de Kon. Ned. motorwielrijdersvereeniging 'n excursie door Noordholland maken. Aller eerst zal een bezoek worden gebracht aan Volendam, waarna de lunch in Medemblik wordt gebruikt. Vervolgens zullen de Zui derzeewerken worden bezichtigd, waarbij men den Zuiderzee-dijk zal oprijden tot aan het monument. De terugweg gaat dan via de Kooy naar Alkmaar, waar den deelnemers in den stedelijken muziektuin een thee zal worden aangeboden. Door de Zaanstreek keert men dan naar Amsterdam terug. De bedoeling van deze excursie is om de buitenlandsche bezoekers een indruk te ge ven van oud-Holland (kleederdracht, mo lens naast modern-Nederland (electrische gemalen, Zuiderzeewerken). Ook zullen de gasten gelegenheid krijgen om de bloembol- lenvelden te bewonderen, daar de tocht voor een gedeelte door deze streken gaat. Het congres wordt gehouden onder voor zitterschap van graaf Albert Bonacossa, voorzitter van de F.I.C.M. als vertegen woordiger. Van de K.N.M.V. zal aan het congres deelnemen de heer P. J. Nortier, terwijl de heer W. E. A. M. König, voorzit ter van het motorsportfonds op speciale uit- noodiging het congres zal bijwonen. Watersport. OPENING ZEILSEIZOEN Z.W.V.U. Zondag zal de opening plaats hebben van het zeilseizoen voor de zeil- en water sportvereniging Uitgeest. Deze opening zal gepaard gaan met een zeilwedstrijd. Gestart zal worden voor de volgende klassen en op de volgende tijden: 12 uur BM-klasse C; 12.10 uur idem B; 12.20 uur gemengde klas se B; 12.30 uur idem A; 12.40 uur 6 meter BM-kl. C; 12.50 uur idem B; 1 uur idem A. Wielrennen. De ronde van Frankrijk. De samenstelling der ploegen. Vanzelfsprekend heeft te Parijs het be richt, dat Italië met een officieele ploeg aan de ronde van Frankrijk zou deelnemen, groote vreugde in Fransche sportkringen gewekt. Nauwelijks is men bekomen van het ver rassende nieuws dat de voetbalwedstrijd FrankrijkItalië alsnog zou worden ge speeld, of thans komt een niet minder sen- sationeele gebeurtenis achteraan. Wijziging in de formule vaii de ronde van Frankrijk was noodig en de heer Des- grange heeft de puzzle opgelost door te be palen, dat Frankrijk, Italië, België en Duitschland ieder met 10 renners kunnen deelnemen. Maar tevens staat vast dat Nederland, Luxemburg, Zwitserland en Spanje ieder met 6 renners zullen komen deelnemen, m. a. w. in totaal zullen 64 „Azen" starten. Bij de individueelen starten 4 Belgen, 4 Italianen, 2 Engelschen, en 20 Franschen. Ziedaar de definitieve samenstelling van de ronde van Frankrijk. Schaken. AVRO-SLMULTAANWEDSTRIJD TE UTRECHT. Gisteravond werd in „Tivoli" te Utrecht de reeks simultaan-schaakwedstrijden, geor ganiseerd door de A. V. R. O., voortgezet. De uitslagen waren: Dr. Euwe, 30 borden, 1 remise, 29 gewon nen, tijd 4 uur; dr. Aljechin, 30 borden, 1 remise, 29 gewennen, tijd 1 uur 43 min.; dr. Lasker, 30 borden, 1 remise, 29 gewonnen, tijd 3 y* uur; Bogoljubow, 45 borden, 1 ver loren, 7 remise, 37 gewonnen, tijd 2 uur 35 min.; Flohr, 45 borden, 1 verloren, 2 re mise, 42 gewonnen, tijd 2 uur 35 min.; Fine, 45 borden, 2 verloren, 1 remise, 42 gewonnen, tijd 2 uur; Tartakower. 45 borden, 3 ver loren, 7 remise, 35 gewonnen, tijd 3 uur 45 min. EEN AARDIGE PARTIJ. Orthodox-Damegambiet. Wit: P. J. Ros Zwart: P. Ooykaas gespeeld in de wintercompetitie der schaak club „V. V. V." 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 e7—e6 3. Pblc3 Pg8—f6 4. Lel—g5 Pb8—d7 5. e2e3 Lf8e7 6. Pgl—f3 b7b6 Een ouderwetsche behandeling, welke door dr. Tartakower bij voorkeur wordt aange wend, echter voordat Pb8—d7 geschied is. Nu is deze zet als een fout aan te merken, beter was hier 6.00. 7. c4xd5! De juiste se*. 7Pf6xd5 Dit is beter dan ed5: waarna wit op da volgende geforceerde wijze in het voordeel komt: 8. Lb5 0—0 9. Lc6 Tb8 10. Pe5 Lb7 1L Lb7: Tb7: 12. Pc6 De8 13. Pe7:t De7: 14. Pd5: De4 15. Pf6:f gf6: 16. Lh6 Dg2:17. DfW en wit wint. 8. Lg5xe7 Zeer in aanmerking bomt 8. Pd5: «riSt 9. Lf4, zooals in een party Schlechter— Przepiorka (Nürnberg 1906) geschiedde, waardoor wit door druk op de c-lijn na 9 zetten won. 8Pd5xef 9. Lfl—d3 0—0 10. Ddlc2 Pd7—f6 11. 0—0 Lc8—bT 12. Tal—dl Wit wil eerst d4 een extra-steuntje geven voor hij e4 speelt. Direct e4 was hier wel beter, b.v. 12. e4 h6 13. Pb5 c6 14. e5 Pfd5 K. Pd6 met goed spel voor wit. 12Pe7—d5 Het slaan op f3 heeft geen zin, omdat wit door de open g-lijn een sterke aanval kan ontwikkelen. 13. a2a3 h7—h6 14. Pf3—e5 Pd5xc3 Deze ruil moest vroeg of laat toch ge schieden. 15. b2xc3 Dd8d5 Zwart meende hiermede e4 te voorkomen, maar nu volgt een pijnlijke verrassing. 16. e3—e4ü Pf6—e4? Zwart had beter gedaan de dame terug te halen. Nu wint wit op geraffineerde wijze een stuk. 17. c3—c4! Dd5xd4 18. Pe5—f3 Dd4e5 19. Ld3xe4 Lb7xe4 20. Dc2xe4 Dc5xa3 Hoewel wit nu niet materieel in het voor deel is (3 pionnen tegen een. paard) staan zijn stukken veel actiever opgesteld. Hij weet dan ook zijn positievoordeel op eenvou dige wijze in winst om te zetten. 21. De4c6! (Blakkade van de zwarte pionnen) Tf8c8? (beter Tac8). 22. Tdld7 Da3a6? (Zwart's eenige kans lag in het snel oprukken van de a-pion). 23. Pf3e5 Da6a5 24. c4c5! Dameruil is wit wel een pion woord. Slaat zwart met de pion, dan is de koningsaanval snel beslissend. 24Da5xc5 25. Dc6xc5 b6xc5 26. Tfl—cl f7—f6 27. Pe5c6 Kg8—f8 28. Tclxc5 Wit gaat nu de zwakke zwarte pionnen consumeeren. 28a7a6 29. Pc6d4 Ta8b8 30. Pd4xe6t Kf8—e8 31. Td7—dl Ke8—f7 32. Pe6xc7 Het gaat vanzelf a6a5 33. h2h3 (Wit mocht zich nog eens vergissen) a5a4. 34. Tdl—d7f Kf7—g6 35. Pc7—e6 Tc8xc5 36. Td7xg7f Kg6—f5 37. Pe6xc5 Tb8—a8 38. g2g4f Kf5e5 39. Pc5xa4 (Het eenvoudigste) Ta8xa4. 40. Tg7h7 Ke5—f4 41. Th7xh6 En er volgde nog: 41. Kg5 42. Th5f Kg6 43. Kg2 Ta3 44. Tf5 Ta4 45. f3 Ta2t 46. Kg3 Ta3 47. h4 Ta6 48. Tb5 Tc6 49. Tb7 Ta6 50. h5f Kh6 51. Tf7 Tb6 52. Kh4. Nu dreigt f4, gevolgd door g5f en mat. Zwart gaf op. (Notities van D. Appel Jr.) Nieuws in 't kort. Illegale Duitsche organisatie ontdekt - Een nieuwe illegale Duitsche oragnisatie ge naamd „Bond van Nat.-Soc. Duitsche Arbei ders" is ontdekt nabij Bydgoszcz in Polen. Een twintigtal arbeiders, die geregeld in Duitschland politieke opleidingscursussen volgden, zijn in arrest gesteld. De bijzonder heden van het onderzoek worden strikt ge heim gehouden. Mijnongeluk eischt 3 dooden. - In de Loire-schacht te St. Etienne (Fr.) heeft zich een grondverschuiving voorgedaan in een mijngang, over een lengte van 20 M. Vier mijnwerkers werden bedolven. Drie hunner kwamen om het leven. Stoomketel van locomotief omgeval len. - In een machinefabriek in het Fransche stadje Beziers is een stoomketel van een locomotief, die dertig ton weegt, omgeval len. Twee opzichters, die er juist langs liepen, werden verpletterd. Als teeken van rouw liet de directie de fabriek ontruimen. Amerikaansch schip in brand. - Op het Amerikaansche schip „Cordova" is brand uit gebroken. De stuurinrichting is defect en het schip vecht tegen een hevigen storm in de nabijheid van het eiland Bonilla. Een regeeringsvaartuig is op weg om hulp te bieden. De „Cordova" heeft 104 passagiers aan boord en heeft een bemanning van 48 per sonen. Het bevindt zich nabij Vancouver.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9