^Buitenland Be Quik II het, dat uit van Westrup IV won met 62, terwijl Toas thuis met 62 van Amstelzicht verloor. 2e klasse B: Advendo—Animo 6—2 3e klasse A: Be QuickSchagen 5—3 SmashZaandam II 8—0 3e klasse B: Westrup IVBe Quick II 2—6 ToasAmstelzicht 2—6 Dash IIAdvendo ni 5—3 De gedetailleerde uitslagen waren: Advendo IAnimo I (Amsterdam) 6—2. Heeren-dubbelspel: Mr. H. Schuurman en R. J. Douma 61, 61; ir. G. van DijkJ. van Straten 63, 62. Dames-enkelspel: Mej. M. PostmaMevr. B. van Straten 46, 61, 63; mej. J. Kal lanseemevr. L. Douma 26, 46. Heeren-dubbelspel: Mr. H. Schuurman ir. G. van Dijk sl. J. van Straten en R. J. Douma 61, 62. Dames-dubbelspel: Mej. M. Postma en mej. J. Kallansee sL mevr. van Straten en mevr. Douma 36, 26. Gemengd spel:-Mej. M. Postma en mr. H. Schuurman sl. mevr. van Straten en J. van Straten 62, 64; mej. J. Kallansee en ir. G. van Dijk sl. mevr. Douma en R. J. Douma 6—4, 4—6, 7—5. Be Quick ISchagen 62. Heeren-enkelspel: S. Hamstra verl. van C. J. Nonnekes 2—6, 57; J. Deetman wint van L. Niestadt 60, 60. Dames-enkelspel: Mej. B. A. Bos verl. van mej. E. T. Igesz 46, 06; mej. J. M. Asjes wint van mej. A. Boontjes 62, 60. Gemengd dubbelspel: Mej. B. A. Bos en S. Hamstra winnen van mej. E. T. Igesz en C. J. Nonnekes 64, 36, 64; mej. J. M. Asjes en G. Kusters winnen van mej. A. Boontjes en J. B. Schone 86, 61. Heeren-dubbelspel: S. Hamstra en J. Deet man winnen van J. B. Schene en C. J. Non nekes 6—3, 6—3. Dames-dubbelspel: Mej. B. Bos en mej. J. M. Asjes winnen van mej. A. Boontjes en mej. E. T. Igesz 119, 63. „Westrust IV"—„Be Quick II" 26. Heeren-enkelspel: W. G. Hermes verliest van J. J. Haasbroek 36, 06; P. v. Wijn gaarden verliest van M. Zweedijk Jr. 57, 26. Dames-enkelspel: Mevr. R. v. Kampen wint van mej. C. Zweedijk 46, 64, 63; mej. L. Schuttevaer verliest van mej. J. Hagedoorn 3—6, 4—6. Gemengd dubbelspel: Mej. L. Schuttevaer en P. v. Wijngaarden verliezen van mej. J. Hagedoorn en M. Zweedijk Jr. 46, 26; mej. W. Leenders en J. v. Kampen verliezen van mej. A. Oudeman en J. J. Haasbroek 2—6, 2—6. Heeren-dubbelspel: W. G. Hermes en J. v. Kampen verliezen van J. J. Haasbroek en M. Zweedijk Jr. 2—6, 46. Dames-dubbelspel: Mevr. R. v. Kampen en mej. W. Leenders winnen van mej. A. Óude- man en mej. C. Zweedijk 61, 63. Dash nAdvendo III 53. Heeren-enkelspel: L. Ilcken verliest van J. Spruyt 26, 57; J. Teunissen wint van W. Spruyt 46, 63, 63. Dames-enkelspel: Mej. E. van Praag wint van mej. D. de Bruyn 62, 62; mevr. Teu nissen wint van mej. G. de Wit 7—5, 60. Gemengd dubbelspel: L. Heken en mej. C. v. Praag verl. van mej. D. de Bruyn en J. Spruyt 26, 46; de heer en mevr. Teunis sen winnen van mej. G. de Wit en W. Spruyt 61, 68, 6—1. Heeren-dubbelspel: L. Heken en J. Teunis sen verl. van gebr. J. en W. Spruyt 3—6, 2—6. Dames-dubbelspel: Mevr. Teunissen en mej. E. van Praag winnen van de dames D. de Bruyn en G. de Wit 75, 97. OM DEN DAVIS-CUP. De eerste ronde. Tal van landen hebben het jongste week end hun eerste ronde van de Daviscup- wedstrijden gespeeld. De voornaamste resul- taten waren: Nederland—Zuid-Afrika 0—5 Ver. StatenJapan 3_o België—Hongarije 32 Zwitserland—Ierland 32 Australië-Mexico 4i De autobusstaking te Londen Ondanks het ongerief schikt de Londenaar zich in zijn lot. De Mei-viering van dit jaar viel samen met twee andere belangrijke feiten, i.d. de Cup final en de staking van het autobuspersoneel. De straten vertoonden een ongewoon aantal voet gangers, mede aangelokt door het fraaie weder. Een optocht van ruim driedui zend deelnemers trok op naar Hydepark, waar de traditioneelebijeenkomst in de open lucht plaats had. De staking is algemeen. Geen roode auto bus (de kleur der autobussen te Londen) te vertrokken uit de garages, bij de deuren waarvan door stakers gepost Wordt. Het schijnt zeker te zijn, dat de staking minstens een week zal duren. Staking in de provincie minder uitgebreid. De staking onder het autobuspersoneel in de provincie heeft tot dusver nog lang niet dien omvang aangenomen, waarop de orga nisatoren hadden gerekend. Niet meer dan ongeveer 6.000 man hebben het werk neer gelegd. Heden onderhandelingen. Van gezaghebbende kringen zal het on derzoek van het ministerie van arbeid aangaande de staking van het Londensche autobuspersoneel, zoo uitgebreid mogelijk zijn. Het-zal betrekking hebben op den werk tijd en op aUe arbeidsvoorwaarden. De commissie zal vermoedelijk minstens een week moeten beraadslagen. De staking zal den transportarbeiders bond 25.000 pd. st. aan stakingsuitkeering kosten. In het Hydepark is gistermiddag een be tooging gehouden, waar 30.000 personen aanwezig waren. De Labour-afgevaardig- den Atllee en Salten hebben het woord gevoerd. De moeilijkheden bij .de autobus- ondernemingen In de provincie. Het is nog moeilijk te voorzien hoe het besluit der stakingscommisie van het auto buspersoneel in de provincie gisteravond om twaalf uur in staking te gaan, zal wor den toegepast. In vele gevallen zullen plaatselijke omstandigheden voor de chauf feurs en conducteurs den doorslag geven. Daar het nationale comité van de trans portarbeidersorganisatie in vele gevaUen deze staking niet erkent, zal de actie van het personeel in sommige plaatsen moei lijkheden ondervinden. De staking te Londen is het gevolg, dal een door het personeel nagekomen over eenkomst, niet wordt vernieuwd, aldus verklaart men, terwijl het personeel in de provincie door in staking te gaan een nog niet geëindigde overeenkomst schenden. Het is om deze reden, dat de vakver-' eeniging van Ennest Bevin het autobusper soneel in de provincie steun weigert. Het personeel, dat zijn standplaats in Plymouth en Reading heeft gisteren be sloten aan het werk te blijven en te trach ten langs den weg van onderhandelingen de arbeidsvoorwaarden te verbeteren. De chauffeurs en conducteurs in Yorks- hire daarentegen hebben met een groole meerderheid van stemmen besloten om twaalf uur gisteravond in staking te gaan. Te Manchester zuUen hedenavond dui zend arbeiders in de transport-bedrijven in staking gaan wegens een plaatselijk ge schil over de wijze van onderhandeling over hun arbeidsovereenkomst. De situatie te Londen. De straten van Londen boden gisteren denzelfden aanblik als dien Zondag in 192G, dat er een algemeene staking was en alle openbare verkeersmiddelen waren stilge legd. De liefhebbers van uitstapjes hebben zich naar de stations van den ondergröndschen spoorweg begeven. De treinen waren dan ook stampvol. Tegen den tijd, dat de dag- jesmenschen naar huis terug moesten kee- ren, was het aan de stations in de voorste den buitengewoon druk. Op straat reden meer auto's dan gewoon lijk en de taxichauffeurs deden goede za ken. In de buurt van Hydepark, waar een betooging in de open lucht werd gehouden, welke door 30.000 personen werd bijge woond, was het verkeer van de „Uunder- ground" door den buitengewonen toeloop, geheel in de war. Hollywood in moeilijkheden. Personeel eischt dat hun vakvereeniging erkend wordt. Alleen de „stars" werken nog. Tienduizend man personeel van liet filmbedrijf hebben gedreiegd in staking te zuHen gaan, indien hun vakvereeni ging niet erkend wordt. De vier vakver- eenigingen van decorateurs, schilders, teeke naar en kappers hebben een staking afge kondigd en posters voor de studio's ge plaatst. Het is nog niet bekend, of ook de acteurs aan de staking deel zullen nemen, doch hun vereeniging, de „Actors Guild", heeft Vrijdag de mogelijkheid hiervan be sproken. Op 3 Mei zal de vereeniging haar besluit kenbaar maken. Tot haar leiders behooren de acteurs Robert Montgomery, James Cagney, Joan Crawford, Boris Kar- loff en Chester Morris. De hoofdstad der filmindustrie beleeft thans de eerste belangrijke staking van haar geschiedenis en de studio's zien er anders uit dan gewoonlijk. Stakersposten hebben de wacht betrokken bij de groote filmondernemingen. De plaatse lijke autoriteiten.hebben de politie ver sterkt. Dè staking betreft slechts de decorateurs, de kappers, schilders, en teekenaars, die eischen, dat hun vakver- eenigingen worden erkend. ■Niettemin hebben de filmacteurs en vooral de „sterren" het bestuur van hun vakver eeniging verzocht bijeen te komen om te be slissen of zij de studio's zullen binnengaan, hoewel er stakersposten staan dan wel of zij zich solidair met de stakers zuUen ver klaren. Hoewel de besprekingen geheim zijn, is het zeker, dat de artisten zich deze week deze zaak zeer ter harte namen. Vanavond zal de vereeniging van acteurs beslissen of het werk Maandag zal worden verricht. Tot nu toe stond het den acteurs vrij zich naar de studio's te begeven. Gisteren hebben o.m. Greta Garbo, Clark Gable, en Jeannette Macdonald „gewerkt", maar zij hebben het zonder noenmaal moeten steUen, daar de restaurateurs der studio's zich met de sta kers solidair hadden verklaard. Heden zuUen' ook de grimeurs staken. De toestand zal dan wat ingewikkelder zijn. Het publiek wacht met belangstelling op het besluit der vereeniging van acteurs, welke zich op deze wijze voor de eerste maal in de kwestie moet mengen. Gisteravond zijn nog zes vakbonden in de filmindustrie van Hollywood in staking ge gaan, n.1. de ingenieurs, loodgieters, costu- miers, koks, machinisten en soldeerders in totaal zesduizend man. Indië de staking blijft voortduren, zullen negen studio's moeten sluiten. De stakersposten voor de studio's zijn teruggetrokken, teneinde de afgevaardigden van de bonden der acteurs in de gelegenheid te steUen vrij te spreken over het al of niet staken. Hiermede hebben de stakers on mogelijk gemaakt, dat hen verweten wordt druk te hebben uitgeoefend op de acteurs. De bond van acteurs hééft besloten Woens dagavond een conferentie te hebben met de directies, ^alvorens te beslissen of ook de acteurs zullen staken. De acteurs zullen blijven werken tot een besHssing zal zijn genomen. Japansche parlements verkiezingen. Regeering lijdt een nederlaag. De definitieve uitslag der Japan sche verkiezingen voor de volksver tegenwoordiging luidt als volgt: Minseitó 179 zetels, Seijoékai 175 zetels, sociale massa 37, Sjowakai 19, Nationale Liga (Kokoemin Döme-) 11 zetels, Tohokai 11, onafhankelijken 25 zetels, andere partijen 9 zetels. Zal de regeering aftreden? De uitslag van de verkiezingen wordt beschouwd als een nederlaag voor de re geering, in antwoord op het beroep op het land van generaal Hayashi bij de ontbin ding van het parlement. De uitslag toont aan, dat een breuk is ontstaan tusschen1 het leger en de openbare meening. De ver kiezingen hebben aangetoond, dat het volk vrede wil in binnen- en buitenland. Het is de spanning, welke zoowel op bin nen- als buitenlandsch gebied bestaat door het bewapeningsprogramma van het leger moe en men verlangt een herstel van de normale betrekkingen met Ohina en de sovjet-unie. Minister-president Hayashi heeft he denochtend een verklaring gepubliceerd, waarin hij meedeelt aan de regeering te zuHen blijven, op aansporen van de hof kringen, die hem verzocht hebben te trachten een compromis met de partijen tot stand te brengen. Men maakt hieruit op, dat de minister-president zijn ontslag zal indienen in Augustus, na de zitting van het parlement. OnmiddeUijk na de verkiezingen heben de militaire autoriteiten vergaderd op het ministerie van oorlog om hun houding vast te stellen. Zij besloten het huidige ministerie te steunen tegen het parle ment. Zij zijn bereid een nieuwe oplossing te aanvaarden, op voorwaarde, dat onmid dellijk het programma van Hayashi tot het in het leven roepen van een centraal or gaan tot controle op de nationale econo mie en den buitenlandschen handel ten einde de industrie in te richten .op voet van oorlog en de bewapening voor te zet ten, wordt verwezenlijkt. Volgens de Asahi Sjimbun schijnt de geheime raad niet voornemens de func tioneering van dit centraal orgaan te ver gemakkelijken. De voorzitter van de partij der sociale massa, Isso Abe, heeft een communiqué gepubliceerd, waarin hij eischt, dat een nieuw ministerie wordt gevormd, dat opdracht zal krijgen maatregelen te nemen een normalen politieken toestand te her- steUen, de kieswetten te hervormèn, de oorlogsindustrie te nationaliseeren en- de betrekkingen van Japan met China en de sovjet-unie te verbeteren. Verder verlangt de sociale massa verhooging van de amb tenaars-salarissen en andere loonen. Ook de Seiyoekai en Minseito eischen dat de regeering aftreedt. Men is van oordeel, dat het in verband met den moeilijken, binnenlandschen poli tieken toestand voor Hayashi niet mogelijk is af te treden; er is geen sprake van een eenvoudige ministerieele crisis, doch van een crisis in het geheele politieke regiem van Japan. Men verwacht dat Hayashi zal trachten zooal niet steun dan toch een welwillende neutraliteit van de partijen te verkrijgen door aan de partijen de drie minister-portefeuilles aan te bieden, welke op het oogenblik beschikbaar zijn. Men gelooft algemeen, dat de politieke partijen ■de gebeurtenissen niet zullen overhaasten. Officieele Chineesche kringen onthouden zich van commentaar. Chineesche politieke kringen merken in hun commentaar op de Japansche verkie zingen op, dat de' jongste campagne in eén dëel der Japansche pers, waarbij melding werd gemaakt vanrde „ooiiogs- zuchtige houding" van China, niet heeft verhinderd, dat de oppositiepartijen een overweldigend succes hebben behaald. Chineesche officieele kringen nemen een volkomen stilzwijgen in acht. DE OPVOEDING DER DUITSCHE JEUGD. Herderlijk schrijven van von Preysing. In alle roomsch-katholieken kerken van Berlijn is een herderlijk schrijven van mgr. von Preysing, bisschop van Berlijn, over de christelijke opvoeding voorgelezen. De bis schop herinnert er aan, dat de ouders niet aHeen den plicht maar ook het door het concordaat gevaarborgde recht hebben hun kinderen op godsdienstige wijze op te voe den. Met een toespeling op de verklaringen, die nationaal-socialistische leiders onlangs hebben afgelegd over de opvoeding in Duitschland verklaart von Preysing: „Men moet zich thans civragen, of de „Duitsche trouw'' dezen naam nog verdient en 'of het door den rijkskanselier gegeven woord bë- teekenis heeft". HERDENKING VAN „DEN GROOTEN TREK". Ter gelegenheid van de herdenking van „den grooten trek" heeft de Z.-Afrikaansche minister van defensie, Pirow, èen rede ge houden, tvaarin hij hulde bracht aan de voortrekkers.Pirow zeide van mëening te zijn, dat de prestaties van de vportrekkers veel grooter zijn dan die van de pionier? in Amerika en Australië, omdat zij iets van groote blijvende waarde tot stand hebben ge bracht. Zij hebben een rassen-ideologie ge schapen, die op Zuid-Afrika van blijvenden invloed zijn. In Zuid-Afrika is de blanke vastbesloten, zijn gezag niet prijs te geven aan de. kleurlingen. Daarvoor is het volk van Zuid-Afrika dank verschuldigd aan de voor trekkers, die als eersten hun rassen-ideolo gie hebben verkondigd, welke gebaseerd is op de supprematie van den blanke. DUITSCHLAND EN ITALIË. Dr. Schacht over de economisehe betrekkingen. De rijksminister van economische zaken, dr. Schacht, heeft Zaterdag het woord ge voerd bij de ontvangst van een delegatie van Italiaansche industrieelen, die op het oogenblik een bezoek aan Berlijn brengen. Hij zeide o.a., dat aan een nieuwe rege ling van de wereldeconomie een ophelde ring van den politieken toestand vooraf moet gaan. De economische markten van Duitschland en Italië, zoo verklaarde hij verder, vullen elkaar gelukkig aan. Duitschland neemt een eerste plaats in in den buitenlandschen handel van Italië, en Italië speelt een steeds grootere rol in den invoer van Duitschland. Schacht zeide verder, dat men door de toepassing der economische sancties den wereldhandel heeft ingekrompen. De sanc ties hebben Italië niet doen buigen, zij hebben het minder afhankelijk van het buitenland gemaakt. PAUL FAURE OVER DE „RUSTPOOS". .In een rede te Juvisy heeft Paul Faure, Fransch .minister van staat en secretaris generaal der S.F.I.O., uiteengezet, wat onder de „rustpoos" moet worden verstaan. Hij betoogde, dat het programma van het volksfront in elf maanden verwerkelijkt is, terwijl de tenuitvoerlegging over vier jaar berekend was. Men moet het woord „rust poos" de beteekenis geven, die Leon Blum het verleend heeft. Het is een nieuwe etappe. Nadat de onderscheidene wetten zijn goed gekeurd, moet men ze thans aan het leven toepassen, waken over de toepassing en fouten verbeteren, indien er fouten ge maakt zijn. Men moet den weerstand' van den een en het ongeduld van den ander overwinnen.. Het is bijvoorbeeld dwaas, zich te verzet ten tegen de toepassing van de veertigurige werkweek. Maar het is niet verstandiger, als men die overal tegelijk wil invoeren. Bovendien aldus Faure stelt de rust poos in staat tot een bezonken onderzoek van de voorwaarden, waaronder de rest van het programma tot werkelijkheid gemaakt moet worden. Er is een nationaal fonds voor de werkloosheid, er wordt steun verleend aan landbouwers, er is een ouderdomspen-, sioen. De opmarsch naar het ideaal stuit op de hinderpalen van de werkelijkheid en men moet daarmede wel rekening houden. Ten slotte beteekent de rustpoos een onderzoek naar de maatregelen, die het mogelijk zul len maken. Het economische leven verder te. herstellen, de financiën in beteren toestand te brengen en de hand te reiken aan de mid denklassen, die evenals de arbeider? en de boeren slachtoffer van de kapitalistische economie zijn. Voor de verwerkelijking van deze wenschen moet de volksfrontregeering aan het bewind blijven. DRIE HUIZEN INGESTORT TE ALEXANDRIE. 15 dooden; twintig gewonden. Gisteravond zijn plotseling drie huizen in gestort. Uit het puin heeft men de lijken van vijftien personen te voorschijn gebracht. Twintig personen werden gewond. DE STRIJD IN WAZIRISTAN. Nieuwe botsingen. Volgens een bericht uit Simla zijn Vrijdag bij het gevecht tusschen de opstandelingen en de tweede 'Britsch Indische infanterie brigade in het dal van Khaisora ongeveer honderd rebellen gedood of verwond. De Engelschen verloren, zooals reeds gemeld, vier man en hadden 14 gewonden. SCHUSCHNIGG SPREEKT TE WEENEN. Betooging van vaderlandsche front. Zaterdag vond te Weenen een groote bij eenkomst plaats van het vaderlandsche front. Het défilé van de leden langs de tribunes, welke tegenover het raadhuis waren opgesteld, en waar zich o.a. de leden der* regeering bevonden, duurde verschei dene uren. Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft een rede uitgesproken, waarin hij o.a'. verklaarde: Wij kunnen met voldoening neerzien op den in de laatste jaren afgeleg- den v/eg. Wat de buitenlandsche politiek van Oostenrijk betreft, blijven wij onwrik baar getrouw aan het accoord van den Hen .Juli met Duitschland. In zake de binnenland- sche politiek en de mogelijkheid om tot rust te geraken, hebben wij. niets to'e te voegen aan of af te nemen van hetgeen wij reeds gezegd hebben. Betreffende de werkeloos heid constateeren wij, dat het aantal werke- loczen in April j.1. 22.000 minder bedroeg dan in April van het vorige jaar. Onder toe juichingen de raanwezigen besloot de bonds kanselier zijn rede met te zeggen, dat hij op den tot dusver gevolgden weg zou voort gaan. ENGELSCHE BEDRIJVIGHEID IN CHINA. Japansche kringen' zijn ontstemd. De Japansche pers maakt misbaar over de samenwerking tusschen Engeland en China bij groote ondernemingen in het Zuiden; roept, dat deze den invloed ver zwakken van Japan als vredebewarende mogendheid in het Verre Oosten en be- weerst, dat ze schadelijk zijn voor de be- 1 trekkingen tusschen de Chineesche provin cie Foekien en de naburige Japansche kolonie Formosa. Zulke ontboezemingen toonen, dat er iets gaande is en inderdaad zijn de Engelschen in Zuid-China ijverig in de weer, evenwel zonder dat van politieke bedoelingen kan worden gesproken. Van Britschen kant geeft men te verstaan, dat oók economisch deze ondernemingen niet zooveel ophef verdienen als men te Tokio daarvan maakt. Zoo wordt tegengesproken, dat een aanizenlijk bedrag aan Britsch ka pitaal zou zijn belegd in een groote kunst zijde-fabriek te Kanton, die den Japan- schen kunstzijdeuitvoer zou bedreigen en dat daar ook met Chineesch-Australisch kapitaal ontzaglijke wol weverij en zouden worden opgericht, die al haar wol uit Aus tralië zouden betrekken. Vaststaat, dat Britten en Chineezen op het oogenblik goede vrienden zijn en dal tal van onmisbare ondernemingen met hulp van Britsch kapitaal en Britsche werk kracht worden uitgevoerd. De Japanscfcje bladen spreken van een spoorweg dien cte Engelsche zouden gaan aanleggen tussoheïï Kanton en Foetsjou, zeer ten nadeele van den Japanschen invloed in Foekien. Zoo ver is het nog niet; wel echter wordt hè* vestigd, dat er een spoorlijn komt van Kan ton naar Swatow, dat al zoowat halverweg ligt. Ontkend wordt, dat een Britsche con cessie zou zijn en verklaard, dat dezfe spoorweg „Chineesch eigendom" wordt, Ihs» tusschen geschiedt de aanleg grooten dee^ met behulp van Britsche credieten. Zeer veel Britsch kapitaal zal voorts gemoeid zijn met de ontwikkeling van Hainan, hét Zuidelijk van Hongkong gelegen half-tra- pische eiland, dat rijk is aan wouden, sui ker en katoen. Voor de ontginning van der zen rijkdom wordt het eiland voorzien ven een ringspoorweg; Engelschen zullen ma teriaal, machinerieën en andere benoog diedheden leveren op langloopende credier ten. Iets anti-Japansch heeft deze onderne ming natuurlijk niet, maar dat ze gedreven, wordt met kapitaal uit Kanton, Hongkong en Sjanghai kan men in Japan niet goéd zetten. Hoe het zij, sinds 1926 toen boycots «i stakingen aan den Britschen handel fe Hongkong voor millioenen p.st. schade rokkenden, is het blad volkomen gekeerd. Er is een groote opleving: de hotels ie Hongkong zijn prop vol. Nu het gevaar voqr een burgeroorlog in het Zuiden bezwormi schijnt, komt opgepot kapitaal van afie kanten te voorschijn en geraken plannen tot uitvoering, die lang hebben stilgelegen. ALS TE SUGGESTIEF GEWEIGERD. Onder de schilderijen, die de leden van. de Koninklijke academie van Schilderkunst voor de jaarlijksche voorjaarstentoonstel ling in. Burlington House hadden inge zonden, was er een van den schilder Moser uit Sussex dat tot titel droeg „De beer der Schepping". Op keuringsdag was het doek door de jury aangenomen en het had zelfs een goed plaatsje gekregen maar gisteren op den z.g. „Vernisdag", op welken de laatste hand aan de tentoonstelling wordt gelegd, is het bestuur van de Academie bij zijn rondgang door de zalen toch tot de over tuiging gekomen dat de voorstelling een beetje te suggestief was en door vele be zoekers als een allegorische voorstelling van de betrekkingen tusschen koning Eduard en mevrouw Simpson kon opgevat worden, weshalve men den schilder ver zocht heeft het schilderij te willen terug nemen, aan welk verzoek Moser heeft vol daan. Het verzoek is niet gek en evenmin kleingeestig, want de hoofdpersoon van de compositie is een jonge man met een kroon, op het hoofd, een cigaret losjes tusschen de lippen en een bierglas in de hand, die aan een ketting wordt voortge trokken door een vrouw met een guirlande van bloemen in het haar. Andere vrouwen schijnen een beroep op den jongeling te doen om zijn. ketenen te verbreken, maar. de triomfantelijke houding en de vees- krachtige stap van de vrouw die het andere einde van den ketting in haar han den draagt, wekken ongetwijfeld bij den argeloozen toeschouwer den indruk dat dè jonge man haar zal blijven volgen'. Natuurlijk is in de teekening der per sonen iedere gelijkenis met den hertog van Windsor of mevrouw Simpson ten strengste vermeden, maar als het waar is, wat de schilder tegen een verslaggever van de News Chronicle heeft gezegd, dat dit schilderij reeds twee jaar oud is, dan heeft hij in elk geval een merkwaardig proetfische blik cp zekere gebeurtenissen in de naaste toekomst gehad. „Wel heb ik deze allegorie gecompo neerd", zeide Moser nog, „als een waar schuwing voor jonge mannen, die zich door vrouwen op het verkeerde pad laten drijven, waartoe ik op mijn leeftijd de schilder is 63 ongetwijfeld het recht heb, maar ik heb natuurlijk niet de geringste bedoeling gehad,, om er eendg levend per soon door uit te beelden. De kroon is niets anders dan het symbool van de su perioriteit yan den mensch over. de vogeJ^ en andere dieren pp den achtergrond der compositie". Nieuws in 't kort. Groote brand in Hokkaido. - Te BïhoJ- machi in Centraal-Hokkaido in Japan is een geweldige brnd uitgebroken, welke na 2é& uur bedwongen was, maar waardoor inmid dels ruim zeshonderd huizen waren ver woest en honderden menschen dakloos waren geworden. Staking in hotels van San Franciscp. Het personeel der groote hotels van Ste&i Francisco is Zaterdag in de namiddag m staking gegaan. Men heeft daar in de stad veel hinder van ondervonden. Tegen onbezonnen handelingen. - Gou verneur Lehman heeft Zaterdagavond een wet geteekend krachtens welke jongelui, ene in den staat New York in het huwelijk wfl- len treden. 72 uur zullen moeten wachten, aleer hun van, officieele zijde toestemming zal worden gegeyen. Dorpsbrand in Estland. - In het dorp Valgamaa in Estland is brand uitgebroken; vier woonhuizen zijn een prooi der vlammen geworden en vele stallen en opslagplaatsen van landbouwwerktuigen zijn vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet bekent^ wel weet men, dat veel vee is omgekomen. Een andere brand is uitgebroken in e$n naphta-raffinaderij te Kivoli. Verscheidene arbeiders liepen brandwonden op. Wervelstorm boven Louisiana en Mfe- sissippi. - In het kustgebied van Louisiana en'in het dal van de Mississippi heeft epjr geweldige wervelstorm gewoed, welke paard is gegaan met regen- en hagelbuien. Een groot gedeelte der te velde staande ge wassen is /'ernietigd. Er zijn vijf personen om het leven g.ko men. Het aantal gewonden moet tamelijk groot zijn.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11