SPORT EN WEDSTRIJDEN m Nederland wint van België met 1-0. Géén overtuigende zege van Oranje De Belgen geheel schotloos. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 3 MEM937 Onze middenlinie zwak. r Jawel, Oranje heeft met 10 revanche genomen op de Roode Duivels, die een maand geleden in de stad der Sinjoren een 21-zege behaalden. Maar evenmin als in Antwerpen de zege der Belgen overtuigend was, evenmin kan de 10- overwinning van gisteren, door Oranje br ald, geheel bevredigen. Omdat het Hollandsche spel al te dik wijls geen Hollandsch karakter had en omdat wij te veel te danken hebben aan de totale schotloosheid van de Belgische voorhoede. Alle factoren waren anders aanwezig, om een goeden wedstrijd te verwachten. Een schitterende dag met een heerlijke tempera tuur, een prachtig speelveld met daarom heen een 60.000 toeschouwers en tenslotte de revanche-gedachte der Hollanders en de hoop der Belgen, om opnieuw te winnen. Maar ziet, ondanks deze factoren, werd de wedstrijd niet „dat". En dat Oranje gewon nen heeft, mag tenslotte dankbaar stemmen, vergeten mag toch niet worden, dat een Bel gische zege zeker net zoo goed mogelijk was geweest. Vooral ook, omdat België na de rust verreweg de sterkste ploeg was, die soms dreigde Oranje te overspelen. We gelooven wel, dat de 10-voorsprong, door de Nederlanders voor de rust behaald, verdiend was, daar staat tegenover, dat Bel gië na de rustöninstens één of twee doel punten had moeten maken. En had kunnen maken, als er maar één schutter in haar voorhoede gezeten had! Prachtig team-work, dat hebben we van de Roode Duivels gezien: En vrij zuiver samenspel ook in een snel tempo. Maar zoodra men in de nabijheid van Halle kwam, was het mis en dan kon Caldenhove een voet dwars zetten. En zoo kon het gebeuren, dat ondanks een veld-meerderheid der 3elgen doelman Halle bijna geen moeilijk werk kreeg en slechts één keer voor en één keer na de rust door snel optreden onheil moest voor komen. Overigens kon hij eenige slappe schoten gemakkelijk opvangen en zich voor de rest bepalen tot het uittrappen. Want de meeste schoten ging naast het doel. Trouwens, aan den anderen kant was het bijna precies eender. Wel heeft België moei lijker werk gehad dan een paar harde schoten van Bakhuys en Vente, maar ook hier gingen de meeste schoten voor het doel langs of er naast. Vooral v. Nellen heeft zich in de eerste helft te veel aan schieten bezondigd, hoe goed dat overzien soms ook is van een naar binnen geloopen buitenspeler. Beide doelverdedigers hebben dus een be trekkelijk kalm en dag gehad. Zulks in tegenstelling met de overige 20 spelers, die allen hard gewerkt hebben, allen met het zelfde doel: om te winnen. En als we de beide elftallen vergeleken, dan moet ongetwijfeld België eerst ge noemd worden. Dit Belgische elftal heeft een spelletje ge speeld (we laten het schieten nu achter wege!), dat klonk dis een klok. En dat kon het doen, omdat dit elftal een ruggegraat had in den vorm van een prachtig spelende middenlinie, die overal was: in den aanval en in de verdediging. Een middenlinie, die stukken beter was dan de Nederlandsche. Want dat is o.i. het groote verschil ge weest: België had een middenlinie en Ne derland had ergeen! Te bout gesproken? Misschien. Maar het blijft dan toch maar een feit, dat onze voorhoede veel te veel alleen moest optor nen tegen de sterke Belgische defensie en dat dit bijna onbegonnen werk was. Al bleef de Oranje-voorhoede gevaarlijk door het onberekenbare, verrassende element. En door het gevaarlijke binnen trio, waarvan elke speler over een hard schot beschikte. Waarom bleef onze middenlinie achter? Omdat ze de achterhoede niet vertrouwde? We gelooven het niet. Want ons achtertrio stond zijn mannetje. Neen, wij gelooven eerder, dat onze middenlinie gedwongen was, achter te blijven, omdat ze in snelheid veel te kort schoot, omdat ze niet naar voren durfde, wetende, dat ze bij een tegenaanval niet op tijd terug kon zijn op haar plaats in de verdediging. En als er dan ook zorgen zijn voor de T. C., dan is dat waarachtig niet de voor hoede, maar dan is dat uitsluitend de mid denlinie. Trouwens, wat zou men kunnen doen, om de voorhoede fe versterken? Weer een Lungen nemen? Neen toch? Bakhuys is de mid-voor en Smit en Vente hebben het spel nog lang niet verleerd. En Wils en v. Nellen kunnen ook nog best mee doen. En kan men de achterhoede versterken? Maar wie zou het beter gedaan hebben dan Caldenhoven, die een zeer gave partij speelde, die niet alleen zijn eigen plaats waard bleek, maar bovendien telkens een V, Heel en Wilders nog voortdurend kon helpen? Al speelde Wilders eveneens een uitstekende, maar een ietsje minder brillante partij! En Haller? De nul zegt veel, maar meer zegt, dat hij dezen keer geen fout gemaakt heeft. Alleen zijn plaatsen (zooals trouwens over 't algemeen het plaatsen) was wat zwak en al te dikwijls kwamen ballen bij de tegen partij terecht. Die tegenpartij! Die Belgen! Zij hebben een technisch knap spelletje laten zien in alle linies. Daar speelde wer kelijk een elftal, daar combineerden vlot en snel de verschillende linies met elkaar, daar wisselden long-passes en short-passes elkaar af, daar zat snelheid in den ploeg en tóch daar kwamen geen doelpunten. Dat was de eenige fout, die de Belgen ge maakt hebben: ze konden niet schieten en lieten zich telkens weer door Caldenhoven het leer afnemen. Maar overigens konden ze Oranje een lesje leeren in vele opzichten. Ze trapten zuiverder en gemakkelijker, ze waren in het koppen verre de baas, ze waren technisch stuk voor stuk niet de minderen, waren tactisch misschien wel de meerderen, maar... (al weer!) ze konden niet schieten! Vlot en snel werd elke aanval opgezet, ge makkelijk werden één, twee tegenstanders gepasseerd, maar dan kwam Caldenhoven of een andere er weer tusschen en kon de aanval opnieuw ingezet worden. En dat kon, omdat de middenlinie zoo prachtig steunde. Die Belgische middenlinie was één der beste, die Ve ooit zagen. Dit trio heeft een volkomen gave partij gespeeld met den spil aan het hoofd: dit trio heeft er voor gezorgd, dat de voorhoede kans kreeg, er voor gezorgd, dat er een Belgische veld- meerderheid geweest is. We zouden dit onderdeel van het verslag kunnen besluiten met een paar opmerkingen over het spel, wat betreft de hardheid. En dan leek het ons toe, dat de Engelsche scheidsrechter wel wat al te veel geduld had en te forsch spel toestond. Daaraan hebben beide partijen zich bezondigd, al werden toevallig alleen een paar Neder landers er de dupe van. Tenslotte leek het ons, dat er over onze Oranje-ploeg zoo nu en dan en vooral na de rust een zekere matheid lag, die men niet kon afscheiden. Dat het geheel een eenigszins rommelig karakter had, dat lag hem niet aan de spelers, dat lag hem aan het geheel andere stadion dan dat, waarin we anders een wedstrijd zien. HET VERLOOP VAN DEN WEDSTRIJD. Nederland neemt in de eerste helft de leiding. Het Feyenoord-stadion, zich koesterend in de zomerschen voorjaarszon, bood reeds vroeg op den middag een vroolijken en le- vendigen aanblik. De groote drukte, het geroezeinoes en ge zoek naar plaatsen op de machtige tribunes begon echter eerst tegen een uur of twee. Langzaam vulde het stadion zich, doch om half drie, het officieele aanvangsuu^, waren nog op geen stukken na alle plaatsen bezet. Later zou blijken, dat het verkeer buiten het stadion hopeloos was vastgeloopen en dat vele honderden toeschouwers eerst tegen een uur of drie het stadion bereikten. Eerst om twintig minuten voor drie kwa men de elftallen op het veld, luide toege juicht door het groote legioen op de tribunes. Feijenoord-juniores vormden de eerewacht, terwijl de volksliederen gespeeld werden door het muziekgezelschap van de Steenko- lenhandelvereeniging. De wedstrijd. Om kwart voor drie stellen zich onder lei ding van den Engelschen scheidsrechter C. E. Argent de volgende ploegen op: Nederland: Halle Wilders Caldenhove B. Pauwe Anderiesen v. Heel Wels Vente Bakhuys Smit van Nellen v. d. Eynde Braine Capelle Voorhoof Buyle De Winter Stijnen Dalem Joacim Paverick Bad jou België De Belgische aanvoerder Stijnen heeft de toss gewonnen, Bakhuijs trapt dus af. De eerste aanval is echter gericht op net Hol landsche doel. Caldenhove slaagt er zonder veel moeite in dezen eersten stormloop te onderbreken. Ook onze voorhoede zit er reeds direct in de eerste minuten vinnig op. doch evenals de energieke pogingen der Belgen, loopen ook de Nederlandsche aan vallen op niets uit. De Belgische vleugelspe lers, van wie vooral Buyle zich in het begin van den wedstrijd onderscheidt, evenals Joop van Nellen en Wels aan den anderen kant, zetten herhaalde malen goed en scherp voor de doelmonden, doch in den regel zijn hun voorzetten te scherp en te nard en zijn ze reeds naast en achter het doel geschoten, Anderiessen voordat een der binnenspelers gelegenheid heeft gekregen den bal te bemachtigen. Her haalde malen combineert onze rechtervleu gel VenteWels door de achterhoede der Belgen heen, de voorzetten van den kleinen Gorkummer worden door ons binnentrio ook wel goed opgevangen, doch voorloopig wor den Bakhuijs en Smit nog geen vrije schiet kansen gegeven. Door hun goede opstelling en met den voortreffelijken steun van de middenlinie weten de Belgische backs gevaarlijke situaties voor hun doel te voorkomen. Anderiessen en van Heel pro- beeren telkens Bak huijs aan het werk te zetten, echter blij ven hun pogingen zonder succes, want hoewel Bakhuijs oogenschijnlijk niet extra bewaakt wordt zitten hem niettemin 2 of 3 Belgen op de huid, wanneer hij den bal in het bezit blijkt bovendien niet krijgt. Onze midvoor geheel fit te zijn, want onophoudelijk trekt hij met het linkerbeen, waaraan een botsing voor den Belgischen doelmand in een der eerste minuten van den wedstrijd wel niet vreemd zal zijn. In de volgende minuten ontwikkelt zich een snel en afwisselend veldspel, waarbij de beide doelen slechts bij uitzondering in ge vaar komen. Tien minuten zijn er gespeeld, wanneer het Belgische doel voor de eerste maal in groot gevaar komt. Anderiessen heeft met een keurige lange pass Wels aan het werk gezet, een prachtige voorzet volgt, van Nel len, die is toegeloopen, kopt, doch rakelings over de lat verdwijnt de bal achter het Bel gische doel. De Belgische aanvallen, hoewel zeker niet minder talrijk, leveren weinig gevaar op, omdat de Belgische voorhoede veel te lang combineert en dus veel te lang wacht met schieten, waardoor Wilders en Caldenhove steeds weer de gelegenheid krijgen tijdig in te grijpen en weg te werken, of fouten te herstellen. Veel gevaarlijker zijn en blijven daaren tegen de aanvallen der oranjehemden, die met goed opengehouden aanvalsspel de ver dediging der Belgen trachten te passeeren. Een aanval over rechts, gevolgd door een prachtigen voorzet van v. Nellen, wordt be sloten met een keihard schot van Vente; via de lat verdwijnt de bal hoog over het doel in het publiek. Dat was pech. Dat had een doelpunt kunnen zijn! Joop van Nellen probeert het eens op z'n eentje. Na een keurige soloren gaat zijn schot rakeling naast. Ook aan den anderen kant noteeren we enkele goede en gevaar lijke aanvallen. Voorhoof schiet op een ge geven moment tegen een been van Calden hove, waarna de terugspringende bal door Braine wordt naastgeschoten. Ook dat was pech, want was de van dichtbij geschoten bal goed gericht geweest, Halle had er niets aan kunnen houden. Langzamerhand wordt de strijd enthousiaster en vinniger. Van eenig overdreven forsch of ruw spel is ech ter absoluut geen sprake. Vijf en twintig minuten zijn er ge speeld, wanneer Vente zijn groote kans krijgt, die hij dan ook dankbaar benut. Smit, die als steeds ver naar achteren gekomen is, heeft den bal keurig door gegeven naar Bakhuijs; zwaar gehin derd door een tweetal Belgen kan onze midvoor zelf onmogelijk uit de voeten komen, maar niettemin ziet hij toch nog kans om den bal door te geven naar den vrijstaanden Vente, die met een keuri gen kopbal via den paal doelpunt (1—0). Na 25 minuten heeft Nederland dus de leiding genomen. Daverend toegejuicht door de geestdrifti ge toeschouwers op de hooge tribunes, die hun wensch in vervulling zien gaan, komen de Oranjehemden in de volgende minuten overwegend in de aanval. De Belgische ach terhoede weet evenwel door haar uitsteken de opstelling gevaarlijke situaties te voorko men. In het laatste kwartier voor de rust ko men de Belgen weer iets meer in den aanval, doch zoolang de spelers hun overigens fraai uitgevoerd korte spel handhaven en als het Puck van Heel ware door de Nederlandsche achterhoede probeeren te wandelen, zoolang is er voor hen geen kans op succes. Vooral Caldenhove valt op door zijn uitmuntend wegwerken en ook Wilders brengt in talloos vele moeilijke situaties redding. Vermelding verdient een vliegend schot van Braine, van waaruit de bal van den paal in het veld terugspringt. Vermelding verdient ook een keurige kop bal van Voorhoof, door Halle met moeite uit het doel gestompt en door Caldenhove weg gewerkt. Het Belgische overwicht eindigt kort voor de rust, wanneer onze middenlinie er ein delijk in slaagt het spel te verplaatsen; wel doen Bakhuijs en Smit nog enkele energieke pogingen om den voorsprong te vergrooten, doch wanneer de rust aanbreekt, is in den stand nog steeds geen wijziging gekomen. De tweede helft. Ook de tweede helft begint met een Bel gisch offensief, dat evenwel op niets uit loopt. De Belgen spelen weliswaar individueel een voortreffelijke partij voetbal, doch treu zelen en schieten veel te slecht om ook maar de geringste kans op succes te hebben. De eerste corner op het Belgische doel neemt Wels 11 minuten na de hervatting. De bal wordt achter het doel geschoten. Voor het Hollandsche doel zien we de twee vleugelspelers eenige malen rakelings voor bij het doel schieten. Over het algemeen blijven de Belgen in het veld iets sterker. Een doortastende voor hoede zou ongetwijfeld al lang succes gehad hebben, nu echter loopen de aanvallen op onze verdedigingslinie dood. Caldenhove vooral verzet bergen werk, dapper geassis teerd door Wilders en in laatste instantie door de middenlinie, waarin in het bijzon der Anderiessen verdedigend goed werk doet. Wanneer de Belgen zien, dat ze toch niet door de Nederlandsche achterhoede kun nen combineeren, probeeren Braine en Voorhoof het nog maar weer een keer met verre schoten, echter ook daarmede hebben ze geen succes. De Nederlandsche aanvallen blijven naar mate het einde nadert minder talrijk dan die der Belgen, echter zijn ze veel gevaarlij ker, niet in het minst door het verrassende element en de wijze, waarop zij worden uit gevoerd. De blessure van Bakhuijs blijkt te verer geren, want steeds minder actief neemt hij aan de aanvallen deeL Vijftien minuten voor het einde weten de Oranjehemden zich eerst aan het langdurige overwicht der Belgen te ontworstelen en ofschoon Wels en van Nellen het binnentrio nog vele malen in staat stellen den voor sprong te vergrooten, blijven de kansen ook aan dezen kant onbenut. Bakhuijs heeft intusschen steeds meer pijn aan zijn enkel gekregen. Hij verdwijnt tenslotte uit het veld en Nederland speelt met 10 man verder. De laatste minuten zijn tenslotte weer voor de Belgen, die voor de laatste maal probeeren door de hechte Hollandsche de fensie heen te breken, hetgeen hun echter Caldenhove niet gelukt, al zijn hun pogingen dermate energiek, dat de gevaarlijk situaties "oor den Hollandschen doelmond den toeschouwers nog eenige ernstige momenten bezorgen. Halle grijpt eenige malen resoluut in, ook in 'n hoekschop, in de laatste min. genomen, wordt weggewerkt en terwijl Voorhoof en Braine nog eenmaal trachten den hechten verdedigingsmuur te breken, fluit scheids rechter Argent tenslotte het einde, welk'sig- naal voor het meerendeel der toeschouwers een opluchting zal zijn geweest. Bakhuijs De spelers individueel. Wanneer wij met het Nederlandsch elftal beginnen, dan kunnen wij direct constatee- ren, dat H a 1 le in het doel toch niet zoo n moeilijk werk in dezen wedstrijd heeft ge had. Wel schoten de Belgen vrij veel, doch in de meeste gevallen vloog de bal over of ver naast. Zijn optreden was zeer rustig en betrouwbaar. Wilders heeft goede en zelfs zeer goe de momenten afgewisseld met minder be trouwbaar optreden. Uit zijn spel blijkt dui delijk, dat de Blauw-Witter nog geen inter nationale routine heeft. Hem ontbreekt die rustige zekerheid, welke in het spel van Caldenhove ligt. Zijn opstellen was niet al tijd juist, vaak dwaalde hij te ver van zijn vleugel of liep onbeheerscht naar voren, op een moment, dat hij beter een afwachtende houding had kunnen aannemen. Nog veel zal er in zijn spel moeten worden geschaafd, wil het tot de hoogte van den D.W.S.-speler komen. Zooals reeds gezegd, Caldenhove was de beste achterspeler van het veld. Hij was overal aanwezig, waar gevaar dreigde. Talrijke malen brak hij de Belgische aan vallen, redde zich uit moeilijke posities en slaagde er dan nog in den bal goed af te geven. Geen foutje hebben wij in zijn spel kunnen ontdekken, met uitzondering wel licht van het moment, in de tweede helft, toen hij zich „vergiste" en Voorhoof onzacht tegen den grond werkte! Anderiessen was dezen keer de beste uit de Nederlandsche middenlinie. Vooral in de eerste helft heeft hij voortreffelijk ge speeld, niet alleen op destructieve wijze, maar ook in opbouwenden zin. Hij slaagde er in het tempo tot het einde vol te houden, doch toegegeven dient te worden, dat hij in zijn taak gesteund werd door het „zwer- verswerk" van Smit. Pa au we legde zich vrijwel voortdurend toe op het dekken van den gevaarlijken van den Eynde. In dat opzicht heeft de Feijenoordspeler uitstekend werk laten zien, doch het was verklaarbaar, dat van zijn voedende taak dimaal minder terecht kwam. Onze rechtervleugel kreeg van Paauwe dan ook niet zooveel toegespeeld, in de meeste gevallen ging Vente het leder zelf halen of waren Bakhuijs of Smit het, die Wels den bal toespeelden. Van Heel is in zijn record wedstrijd niet opgevallen. Slechts zelden kon men van zijn vroegere fraaie technische staaltjes ge nieten. Ook in snelheid schoot hij aanmerke lijk tekort, doch zijn kijk op het spel, zijn opstellen in het veld, zijn routine redden hem uit menige benarde situatie. ?7a ioluik'savonds toe l/t uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! GELU/DSS/GffAAL VERBODEN l Kick Smit 10 minuten In de voorhoede was Smit de ster. Zijn terugkeer in 't elftal betee- kende inderdaad een groo te aanwinst voor de ploeg. Ondanks het feit, dat hij overal was, hebben we hem echter geen schot zien lossen, daar hij daartoe vrijwel geen enkele gele genheid heeft gehad. Over het spel van Bak huijs is moeilijk een oor deel te vellen. Indien wij' niet wisten, dat hij reeds na door een trap hinder van een oude blessu re had gekregen, en zich daardoor niet ge heel meer heeft kunnen geven, zouden wij zeker geschreven hebben, dat zijn totaal prestatie slechts matig was geweest. Nu ontbreekt echter elke mogelijkheid tot vergelijking en critiek. Wels speelde niet een van zijn beste wedstrijden. Af en toe deed hij goed werk met zijn afgemeten voorzetten, doch wij hebben den kleinen rechtsbuiten wel heel wat betere wedstrijden zien spelen. Met Vente kon hij het goed vinden, doch vaak waren zijn voorzetten te dicht op doel of kwamen zij f achter het binnentrio terecht. Van Nellen was veel gevaarlijker, heeft enkele uitstekende kansen tot scoren gehad, maar was daarbij verre van geluk kig. Smit speelde hem vele ballen toe. doch onze linksbuiten zocht het te veel in indivi dueel werk. Tenslotte Vente, die in het oude milieu was teruggekeerd en zich daar zeker op zijn plaats voelde. Hij heeft zeer hard gewerkt, was de doorzetter in de voorhoede, schoot enkele malen raak, doch keeper Badjou toonde zich zeer betrouwbaar. Zijn schot te gen de lat verdient vermelding, evenals zijn magnifiek doelpunt. Nadat Bakhuijs was uitgevallen, ging de Feijenoordspeler op de midvoorplaats staan en zooals te begrijpen viel, voelde hij zich daar ook goed thuis. In het Belgische elftal heeft keeper Bad jou enkele moeilijke schoten van Bakhuijs en Vente op uitstekende wijze gehouden. Aan het doelpunt kon hij weinig doen. De beide backs Paverick en Joacim waren snel bij het starten, grepen stevig en betrouwbaar in. Aan het achtertrio van Bel- gie heeft het zeker niet gelegen. De midden linie bestaande uit Dalem, Stijnenende Winter was in Antwerpschen vorm. Het aangeven was niet altijd even zuiver, doch overigens heeft de linie bergen werk ver zet. De voorhoede was vooral in de tweede helft zeer actief. Ditmaal was Voorhoof de beste van het vijftal. Hij was de felle doorzetter en zijn kopbal in de eerste helft, vlak onder de lat, was een staaltje van durf. Braine was weer de prachtige verbin dingsspeler en ditmaal heeft hjj zelf ook verscheidene kansen gehad. Wij herinneren aan zijn schot tegen den paal. Toch heeft hij

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9