DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Anarchisten-opstand in Catalonië Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 105 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Woensdag 5 Mei 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie Kritieke toestand te Barcelona; de regeering de situatie niet meer meester? DE TOESTAND BIJ BILBAO STATIONNAIR. Van de fronten. Toenemende ontevredenheid. Het aanblijven van de regeering ontmoet steeds meer verzet. Mr. van Vessem contra Eerste Kamer-voorzitter. De staking in de filmindustrie. ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 5 Mei. De besprekingen te Rome zyn gisteren minder officiëel geweest dan den vorigen dag, want Dinsdag werd er gesproken aan een banket, dat Ciano, de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken, zyn Duit- schep collega had aangeboden. Minder offi ciéél, maar in dit geval ook minder belang rijk. In den regel kunnen tafelredevoerin gen juist van zeer groot belang zijn, zooals de geschiednis in Engeland herhaaldelijk heeft geleerd. Aan het banket in Rome is ook gespro ken, zoowel door Ciano als door von Neu- rath. Maar de tafelspeeches waren zeer vormelijk en zeer oppervlakkig. Er werden van beide kanten vriendelijkheden gezegd en slechts enkele punten van eenig belang werden aangesneden. Minister Ciano sprak over de nauwe ban den tusschen Italië en Duitschland en over de goede betrekkingen, welke er tusschen de beide landen bestaan. Natuurlijk maakte hy propaganda voor het fascisme en herin nerde er aan, dat de revolutie der zwart- hemden (Mussolini c.s.) en die der bruin- hemden (Hitier c.s.) van groote historische beteeken is is geweest en dat beide bewe gingen zich ten doel stellen de verdediging Van de Europeesche beschaving. Ook von Neurath sprak over de samen werking tusschen de beide landen en wees er op, dat die samenwerking in nog grooter verband noodig was voor den algemeenen Europeeschen vrede. Men ziet, veel nieuws zat er niet in deze tafelspeeches. Iets belangrijker zyn de commentaren welke Rome geeft op de besprekingen. Men blijft daar den nadruk leggen op het vrede lievende karakter van de besprekingen. Niet alleen, dat er geen sprake is van de voorbereiding van een militair bondgenoot schap, zegt men, maar het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat het communiqué, dat na afloop van de besprekingen bekend zal worden gemaakt, een formeele tegenspraak van de geruchten, die met betrekking tot een dergelijk bondgenootschap in omloop zijn, zal bevatten. Het is mogelijk, dat het bezoek van von Blomberg plaats zal hebben ongeveer direct na het vertrek van von Neurath uit de Italiaansche hoofdstad. Von Blomberg, die de kroningsfeesten in Engeland by zal wo nen zal slechts zeer korten tyd in Rome kunnen blijven en het doel van zijn bezoek zou volgens officieele kringen slechts zyn, Duitschland by de feesten ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van het Imperium te vertegenwoordigen. Men blijft te Rome de aandacht vestigen op het feit, dat de as RomeBerlijn een Europeesche organisatie vertegenwoordigt waaraan andere staten kunnen deelnemen. Op eenige uitzonderingen na toont de Itali aansche pers zich gematigd. Alleen de Stampa schenkt uitzonderlijk veel aandacht aan het bezoek van von Blomberg. Het blad is van meening dat, aangezien het er om gaat de belangen van twee bevriende naties te bespreken, het natuurlijk is dat de gedachtenwisselingen betrekking hebben op ieder onderdeel van beter beleid. Men mag niets aan het toeval overlaten. Belangrijker nieuws komt er uit Spanje. Belangrijker, omdat de positie der regeering er plotseling niet beter op geworden is, of schoon Franco c.s. daar niet het minste aan deel in hebben gehad. De Spaansche regeering heeft n.1. groote moeilijkheden in eigen omgeving. Het boter de al lang niet tusschen de officiëele regee ring en de anarchisten in Catalonië, dieo.m. een verschil van meening hadden over de legerleiding. Tenslotte is het tot een open lijk conflict gekomen tusschen beide par tijen en dat conflict heeft zeer ernstige vor men aangenomen. De regeering van Barcelona had geëischt, dat de F. A. I. (Herisch Anarchistische Federatie) de wapens zou neerleggen, maar dat gebeurde natuurlijk niet. Toen zond de regeering te Barcelona troepen naar de plaatsen, die in handen der anarchisten waren en het directe gevolg was: gevech ten tusschen beide partijen. Het conflict heeft zich snel voortgeplant en gisteren is Barcelona het tooneel van den strijd geworden. Er werd hevig gevoch ten, er vielen dooden en gewonden en hoe wel de regeering zegt, dat zij den toestand meester is, moet toch geconstateerd wor den, dat de buitenwijken van Barcelona nog steeds in handen der anarchisten zijn. Ongetwijfeld zal Franco met groote be langstelling het verloop van dat conflict volgen en probeeren, daarvan profijt te trekken. Of hem dat gelukken zal? Volgens uit Catalonië ontvangen be richten was de spanning tusschen de overheid en de F.A.I. (Iberische Anar chistische Federatie) den laatsten tijd kritiek geworden o.m. te Barcelona. De incidenten van den laatsten tyd hadden de regeering van Valencia er toe ge bracht de generaliteit van Catalonië te verzoeken op te treden. Er werd toen een termijn gelaten aan de F.A.I. om de wapens neer te leggen. Toen deze ter mijn verstreken was werden versterkin gen Guardia's de Asalto en Carabineros gezonden naar de plaatsen, waar de anarchististen het heft in handen had den. In Barcelona kregen de Guardias bevel zich meester te maken van de te lefooncentrale, die door de anarchisten bezet gehouden werd. Na een korten strijd werden de Guardias teruggesla gen. Zij maakten echter eenige gevan genen. De anarchisten trachtten toen een overval uit te voeren waarbij zij on der bedreiging met revolvers agenten van politie arresteerden. De regeering der generaliteit moest de gevangen ge nomen anarchisten toen weer op vrije voeten stellen. Na deze gebeurtenissen braken te Barcelona relletjes uit, waar bij dooden en gewonden vielen. Volgens deze berichten zou Companys een beroep gedaan hebben op fronttroepen uit Aragon. De grens is gesloten in den berg pas van P^rthus. De anarchisten weigerden hier hun posten te verlaten en af te staan aan de Guardia de Asalto. Gistermiddag hebben de officieele radio stations van de generaliteit van Catalonië een dringenden oproep der Catalaansche re geering voorgelezen, waarin alle burgers worden opgewekt zich aan de zijde der loya le strijdkrachten te scharen ter bestrijding van de „gewapende benden, die de openbare orde dreigen te verstoren". I Garcia Oliver, vertegenwoordiger van de C.N.T. in de regeering te Valencia, heeft gisteren een oproep gericht tot de Catalaan sche bevolking om de eenheid te bewaren. Na hem sprak Companys, die eveneens op eenheid aandrong. Volgens latere berichten, welke Perpignan uit Barcelona bereikten, hadden de anarchis ten zich meester gemaakt van een groot deel van Barcelona na in de buurt van de telefooncentrale gevechten geleverd te heb ben met de politie. Hierop werd uit Parijs gemeld, dat de anarchistische beweging in Barcelona onderdrukt was en dat Companys meester was van de situatie. Tenslotte komt er uit Perpignan nog de volgende beschrijving van de situatie in Barcelona. De regeering te Valencia had de benoeming van een generaal voorgesteld om het bevel te voeren over de Catalaansche regeeringsstrydkrachten. De anarchisten weigerden de benoeming van een militair te aanvaarden. De regeering te Valencia legde zich daarbij niet neer. Tanks en mitrailleurs werden opgesteld op verschillende plaatsen in de stad. Het schijnt dat de generaliteit wel meester is in het centrum van de stad, maar de F.A.I. beheerscht nog de buitenwijken. Er zijn vele dooden en de ziekenhuizen zijn overvuld met gewonden, maar omtrent de cijfers kan men geen nauwkeurige opgaven krijgen omdat de telefonische verbindingen met Barcelona zijn verbroken. Morgen hoopt de generaliteit den toestand geheel meester te zijn. De directeur van het blad „§olidaridad Obrera" heeft ontkend, dat zijn blad zou zijn aangevallen door een groep anarchisten engeplunderd zou zijn. De omroeper van Radio Associacion heeft ontkend, dat het ra diostation zou zijn aangevallen. De zender heeft slechts kleine schade opgeloopen, wel ke onmiddellijk werd hersteld. De regeering te Valencia heeft een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de regeering den geheelen dag den ab- normalen toestand te Barcelona heeft be sproken. Op het oogenblik is de rust weergekeerd, de vakvereenigingen en politieke partijen hebben opdracht ontvangen, dat vandaag ieder weer aan den arbeid moet ,gaan. In den ochtend zal een groep Katalaansche af gevaardigden naar Valencia komen om ver- salg uit te brengen van de gebeurtenissen. De regeering heeft alle maatregelen geno men om zoo spoedig mogelijk den toestand in Catalonië te regelen. Men verwacht even wel dat geen krachtige maatregelen noodig zullen zijn en dat ieder zijn werk zal hervat ten. Vanochtend elf uur zal de regeering opnieuw bijeenkomen. „Le Journal" bericht uit Perpignan dat de opstand in Katalonië is ontstaan door een ultimatum van het anarchistisch comité te Barcelona aan de regeering-Companvs. De anarchisten eischten, dat de generaliteit alle macht af zou staan aan hen, omdat zij, naar zij zeiden den oorlog leidden, zoodat zy ook de geheele macht in Katalonië moes ten hebben. De generaliteit weigerde en eischte, dat de comité's hun actie zouden staken en dat alle burgers ontwapend zouden worden, zij riepen de Katalaansche troepen aan het front van Aragon terug om de wettige re geering te steunen. De F.A.I. beantwoordde dit weer met het isoleeren van de generaliteit. Troepen gewa pende anarchisten trokken door de straten en arresteerden alle soldaten en politieman nen, die zich voor de generaliteit verklaar den. Onder bedwang van geweren en hémd- granaten werden deze lieden naar ver ver wijderde buitenwijken gebracht, waar zy onder bewaking van de arbeiders-comité's werden geplaatst Na de generaliteit zoo van de meeste harer aanhangers te hebben be roofd, eischten de anarchisten dat hun ka meraden, die de laatste dagen waren gear resteerd, vrijgelaten zouden worden. De ge neraliteit trachtte zich nog te verzetten en zond een afdeeling Guardia de Asalto naar het telefoongebouw in het centrum der stad, dat in handen van de F.A.I. was, doch deze afdeeling werd met zware verliezen terug geslagen. Vervolgens trok een groep anar chisten naar het paleis van de generaliteit, de wacht poogde hen te verdrijven doch slaagde hierin niet. Er ontwikkelde zich een vuurgevecht waarbij verscheidene dooden en gewonden vielen. Companys vertoonde zich op het balkon doch hij werd uitgescholden en moest zich terugtrekken. „Le Journal" voegt hieraan toe, dat de te lefoonverbindingen met Barcelona verbro ken zijn. De prefect van het departement van de oostelijke Pyreneeën heeft vergeefs getracht met den Franschen consul te spre ken. Men heeft evenwel vernomen, dat het consulaat wordt bewaakt door matrozen van de oorlogsschepen, welke in de haven liggen. De krijgsverrichtingen in het Noorden. Een speciale correspondent meldt: De rechtsche troepen hebben Maandag de uit voering van eenige verbeteringen in hun posities voortgezet en verscheidene punten bezet, die hun manoeuvres in de richting van Bilbao moeten vergemakkelijken. De noor delijke zoowel als de zuidelijke colonnes echter hebben haar voornaamste inspan ning gericht op de zuivering. In het Noor den hebben de troepen der vlootbrigade het bergmassie van Sollube geheel gezuiverd. Dit massief loopt tot aan den oceaan en de uitloopers komen uit bij Bermeo, Mundaca en Pedernales. Uit deze positie beheerschen de opstandelingen de geheele streek, die ligt tusschen den bocht van Guernica en den Rio Bilbao. Met hun artillerie kunnen zy den regee- ringstroepen iedere beweging onmogelijk maken. In de richting van Durango hebben de rechtschen een streek ten noorden van de wegen naar Bilbao gezuiverd, o.m. den weg, die op 4 K.M. ten westen van Durango begint en uitkomt op den weg van Amore- bieta naar Guernica. Tijdens deze krijgs verrichtingen zijn talrijke gevangenen ge maakt. De regeeringstroepen hebben Maandag wederom getracht een aanval door te zet ten in den sector van Santander tegenover Espinoza Triera, dat ligt aan het einde van drie belangrijke dalen. Een hevig geschut vuur ging vooraf aan den stormloop der achtereenvolgens aanvallende afdeelingen militiesoldaten. Aangezien de afstand tus schen de stellingen der tegenstanders vrij groot was, wachten de opstandelingen tot de militietroepen aangekomen waren op een door de rechtsche bevelvoering gekozen punt, waarop geschutspervuur en mitrail- leurvuur geopend werd, terwijl eenige af deelingen uit haar verschansingen te voor schijn kwamen als om een tegenaanval in te zetten. De regeeringstroepen, die reeds ernstige verliezen hadden geleden trokken terug en weigerden slag te leveren op open terrein. Laat in den avond bombardeerden de loyalen nog de stellingen en de streek achter de frontlinie der rechtschen in dezen sector. Na de Japansche verkiezingen Een actie van de Seyoekai-partij. Naar de Kokoemin Sjimboen bericht, heeft de verklaring van minister-pres! dent Hajasji, dat hij aan de regeering zal blyven zoowel in het land, als in het Hoogerhuis ontevredenheid gewekt, Zelfs de Geheime Raad rou niet te vreden zijn me' deze houding, hoewel dat lichaam zich tot nu toe buiten de crisis heeft gehouden. Uit een onderhoud dat een vertegenwoor diger van het blad heeft gehad met Hasjasji, blijkt, dat deze vast besloten is aan de regee- ■ring te blijven. De regeering kan volgens hem in deze moeilijke oogenblikken niet voor de partijen wijken. Of de regeering af zal treden tijdens de buitengewone zitting van het parlement zal geheel van de om standigheden afhangen. Tenslotte deelde hij mede, omstreeks vijftien Mei drie ministers te zullen benoemen voor de portefeuilles van onderwijs, spoorwegen en overzeesche zaken, doch zij zullen zich moeten onthou den van elke partijpolitiek. De verkiezingscommissie van de Seijoekai partij heeft gistermiddag voor het afsluiten van haar werkzaamheden een laatste verga dering gehouden, waarin besloten werd de eerste vergadering der parlementaire party leden te doen bijeenkomen ongeveer 11 Mei a.s. Deze vergadering zal dan vermoedelijk een tegen de regeering gerichte resolutie aannemen. Deze beslissing is genomen na de verklaring van Hajasji, waarin hij zeide, dat hy het voornemen heeft aan het bewind te blijven. De Seijoekai beschouwt dit bes'uit als in strijd met de grondwet, gezien den uitslag der verkiezingen. Alvorens een motie van wantrouwen in het Lagerhuis in te dienen wil de Seijoekai, naar verluidt, gezamenlijk met de Minseito party een campagne openen tegen de regee ring, waarbij de eisch zal worden gesteld tot onmiddellijk aftreden van het kabinet Hajasji. De commentaren in de pers zyn ongunstig voor Hajasji's verklaring. De Jomioeri Sjim boen noemt de interpretatie, die de premier geeft van een constitutioneele regeering, die aan den eigen aard van Japan is aangepast" duidelijk. Het Lagerhuis, welks bevoegd heden door de grondwe tzyn vastgelegd kan niet een zuiver adviseerend orgaan voor den premier worden. Het blad vreest, dat het kabinet, dat reeds losgeraakt was van het Lagerhuis, thans voor het gevaar staat los te raken van het volk. De Asahi Sjimboen stelt de verklaring van Hajasji aan de kaak als zelfzuchtig en dringt er bij de regeering op aan, ernstiger aan dacht te wijden aan haar eigen toestand. De Nitsji Nitsji Sjimboen vreest, dat de leiding der staatszaken ernstig belemmerd zal worden, wanneer het nieuwe Lagerhuis niet bijeen geroepen zal worden en raadt de regeering aan het Lagerhuis spoedig bijeen te roepen teneinde den politieken toestand op te helderen, die anders onvast en somber zal blijven. Een verklaring van Sato. Sato heeft aan de journalisten meege deeld, wat z.i. de invloed zal zijn van den uitslag der verkiezingen voor de buitenland sche politiek van Japan. Onder de huidige omstandigheden aldus de minister kan de regeering niet overgaan tot wat anders haar normale handelwijze zou zijn geweest, n.1. een keus te doen tusschen het opnieuw ontbinden van het Huis van Afgevaardig den, of af te treden. Wat betreft het diploma tiek beleid van Japan zeide Sato, dat het thans niet het oogenblik is om te treden in onderhandelingen tot vermindering van de vlootsterkte. Japan wenscht een afwachten de houding aan te nemen. Wat aangaat de Chineesch-Japansche betrekkingen, moet ernaar wbrden getracht te voldoen aan den wensch van China, dat verlangt, dat Japan het initiatief zal nemen tot een betere poli tieke verstandhouding, welke zal moeten zyn gebaseerd op wederzijdsche concessies. DE STAKING VAN HET AUTOBUSPERSONEEL TE LONDEN. Nog meer stakers. De afgevaardigden van het personeel van de Trooley-bussen te Londen, zullen heden een bespreking hebben met het bestuur van den Bond van Transportarbeiders. Het per soneel verlangt vrijheid van handelen om een sympathiestaking met het personeel van de autobussen uit te kunnen roepen. Het schijnt dat het bestuur van den bond geen voorstander is van een sympathiestaking en Geen vervolging ingesteld. Inzake de klacht wegens beleediging, ingesteld door het Eerste Kamerlid mr. A. J. van Vessem (N. S. B.) tegen den voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk, zal, naar wy vernemen, door den officier van justitie te 's-Gravenhage geen vervol ging worden ingesteld. vreest, dat hierdoor de positie van de stakers benadeeld kan worden. De werklieden zijn evenwel van meening, dat door aan het werk te blyven de kas van het transportbureau wordt verrijkt. Men vreest derhalve, dat zij toch zullen staken. Het aantal stakers zou hierdoor met 12.000 worden vermeerderd. Werkwilligen aangevallen. Vier personen, die in de bureaux van de „Internationaal Alliance of Theatrical and stage employees" te Hollywood wachtten om te werk te worden gesteld, zyn aange vallen en ernstig mishandeld door een der tigtal stakers, die de kantoren binnendron gen na de deuren te hebben geforceerd. Naar verluidt, zyn de aanvallers geen lid van de „Federaticn Motion Picture Grafts", de bond_, welke op het oogenblik in sta king is. J' Pat Case, die belast is met het onderhou den van de verbindingen tusschen de direc ties en de stakende bonden, hoopt, dat de staking binnenkort een einde zal vinden. CAILLAUX OVER FRANKRUK'S TOEKOMST. Oud-minister Caillaux, heeft volgens de „Daily Telegraph" bij de opening sprekende van den bestuursraad van het departement Sarthe een somber beeld gegeven van Frankryk's toekomst. Hy sprak o.a. het volgende: Hetgeen my in den tegenwoordigen toe stand het meest verontrust, is dat er een zorgeloos kunstmatig bedrijfsleven wordt opgebouwd. Blindelings is besloten dat vry heid voor het sluiten van en eerbied voor contracten verouderd zijn. Om kwalen van voorbijgaanden aard te genezen, loopt men het risico permanente kwalen in het leven te roepen, waaronder zy het eerste zouden lyden, voor wier hulp zy bedoeld zyn. Subsidies en roekelooze vermeerderingen van de uitgaven en uitkeeringen worden toegezegd, zonder te vragen waar het geld vandaan moet komen. Men laat toe dat de arbeidsproductiviteit aanzienlijk vermindert, zonder een onder zoek in te stellen of hierdoor niet een bui tensporige stijging der productiekosten zal ontstaan. Men verwacht een snelle stijging van de kosten van levensonderhoud, zonder op te merken dat de arbeiders en ambtenaren zelfs na een stijging van hun loonen hier niets beter van worden, dat fabrikanten niet langer het hoofd kunnen bieden aan de bui tenlandsche concurrentie en dat de midden stand met vernietiging wordt bedreigd door de hun opgelegde nieuwe lasten. Een over eenkomst tusschen de groote mogendheden schijnt de eenige gezonde oplossing, doch dit kan niet verwezenlijkt worden indien er geen wegen worden gevonden om uit de menigvuldige tegenstellingen te geraken, waarin de volkshuishouding en de levens kracht van Frankrijk dreigen ten onder te gaan. Het systeem van Lawines moet wor den vervangen door een systeem van gelei delijkheid. De koortsachtige verovering moet niet langer beschouwd worden als een bewijs van lichaamskracht. HOE MEN ABESSIJNEN TE GENEVE WEREN WIL. De „Daily Herald" deelt bijzonderheden mede van een plan, dat het netelige vraag stuk moet oplossen, hoe ten aanzien van de Abessijnen gehandeld moet worden, wan neer de volkenbondsvergadering eerstdaags bijeen komt. De Zwitsersche regeering zou den Abes- synschen gedelegeerden den toegang tot Zwitserland weigeren, zoodat deze Geneve niet kunnen bereiken. Het juridische voorwendsel is eenvoudig: Zwitserland heeft de annexatie van Abes- sinië door Italië erkend. Volgens de Zwit sersche wet zijn de Abessynsche gedelegeer den derhalve Italianen. Zij zijn evenwel niet in het bezit van Italiaansche paspoorten. De passen, die zij bezitten, worden niet geldig verklaard. De toegang tot het land kan hun dus geweigerd worden, op grond van het feit, dat hun pa pieren niet in orde zijn. Den negus zal aangeraden worden, zyn vertegenwoordigers niet bloot te stellen aan de schande, dat zij te Bellegarde uit den trein worden gezet, doch er van af te zien, hen af te vaardigen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1