Het groene oog van Baa-Ali ^Buitenland 11\ACl A A D '8 weer ru81s en Branden. kapitale boerderij vlammen opgegaan. Verkeersongelukken. aanrijding met doodelijken afloop. onze postvluchten. Nieuws in 't kort. 'Jlcovinciaat 'Hieuw* BERGEN HEERHUGOWAARD QentewtecadeH Glimlachje BROEK OP IANGENDIJK f 100. WIERINGEN TEXEL HEILOO ST. PANCRAS „Gloed"-nieuw! MwL Ceta-Bever NOORDSCHARWOUDE Wie maken nu de meeste fouten? De sta tistiek wijst uit, dat 64 pet. van het totaal op rekening der auto's en motoren komt, 32 pet. op de andere vervoermiddelen. Nog scherper is de tegenstelling bij de categorie ongelukken, waarbij proces-ver baal is opgemaakt (in ongeveer de helft van het totaal aantal ongelukken.) In 78 pet. van die categorie heeft de poli tie auto en motor aangeklaagd, in 20 pet. de andere weggebruikers In de categorie zonder proces-verbaal is de verhouding veel kleiner; in 55 pet. achtte de politie de fout by den man achter het stuur te liggen, in 40 pet. bij den anderen weggebruiker. De statistiek geeft nog 5 soorten fouten Nemen wij alleen de ongelukken, waarbij proces-verbaal is opgemaakt, dan blijkt de bestuurder van het motorrijtuig slechts op één punt beter te zijn dan de andere wegge bruiker: hij geeft beter signalen: in 51 pet. der gevallen had de andere weggebruiker geen teeken gegeven; in 47 de chauffeur. Maar overigens! Niet rechts rijden: 62 pet. automobilisten, 35 pet. andere wegge bruikers. Geen voorrang verleenen of verkeerd uit wijken: 84 pet. de chauffeurs, 14 pet. de an dere. Verkeerd om een hoek of door een bocht rijden: 78 pet. de chauffeurs, 19 pet. de andere. Veiligheid van het verkeer op andere wijze in gevaar brengen: 78 pet. de man achter het stuur, 19 pet. de man met den wagen. In de categorie ongelukken, waarbij geen proces-verbaal is opgemaakt, komen nog en kele andere tegenstellingen aan den dag. In 38 pet. der gevallen kreeg de chauffeur geen proces-verbaal, in 60 pet. liep de an dere weggebruiker vrij, hoewel hij niet rechts had gereden. In dezelfde categorie, dus zonder proces verbaal, liep in 68 pet. der gevallen, de an dere weggebruiker een bekeuring mis, tegen 29 pet. de auto- en motorrijder, hoewel hij nagelaten had signalen of teekens te geven. U TV wLAMr Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. DE SOCIALE STRIJD IN JAPAN. Spoorwegarbeiders eischen hooger loon. Gisteren hebben te Odawara naby Tokio vijfhonderd afgevaardigden van 50.000 spoorwegarbeiders vergaderd. Het congres besloot een stryd-comité te vormen ter verkrijging van loonsverhooging. De verte genwoordigers van de directie der spoor wegen weigerden een verzoek van de ar beiders om een loonsverhooging van dertig procent in overweging te nemen, waarna de arbeiders-afgevaardigden zich naar Tokio begaven om te spreken voor de voorberei ding van den strijd. Tot alle arbeiders van de spoorwegen werd een oproep gericht om vijftig sen te storten voor het vormen van een stakings kas. De minister voor de spoorwegen Godo weigerde een delegatie van de arbeiders te ontvangen, doch hij verklaarde aan ie pers, dat hij in Juni, bij de jaarlijksche her ziening van de loonen, rekening zal hou den met de hoogere kosten van het levens onderhoud. De directie van de militaire arsenalen heeft medegedeeld, dat zij de mogelijkheid bestudeerde de loonen te verhoogen en de werktyden te verkorten. TWEE ZUSJES VERDRONKEN. In een waterkuil achter de boerderij. Een tragisch feit heeft zich voorgedaan te Wintelre, waar twee kleine zusjes jammer lijk zijn omgekomen, meldt de N. Tilb. Crt. Toen rond het middaguur de landbouwer Vennix op het gehucht Kleiert onder ge noemde gemeente, thuis kwam van het werk op het veld, miste hij zijn beide oudste doch tertjes, die drie en vier jaar oud zijn. Toen men het erf afzocht, deed men een ontstellende ontdekking. De beide kleintjes lagen in een waterkuil achter de boerderij Toen de beide meisjes onmiddellijk wer den opgehaald, gaf nog een harer slechts een zwak levensteeken. Dr. Burgerink uit Oirschot en een verpleegster uit Wintelre deden nog alle moeite, maar tenslotte moest helaas de dood geconstateerd worden. De kinderen zyn vermoedelijk spelenderwijs in den kuil geraakt, terwijl de moeder, die ziek is, te bed lag en de dienstmeid even in den stal was. IN In de kapitale boerderij bewoond dpor landbouwer G. Zwanenberg te Rosmalen is gistermiddag brand ontstaan. Het vuur breidde zich snel uit en al spoedig stond de geheele boerderij in lichter laaie. De in boedel ging verloren. Slechts wat landbouw gereedschap werd gered. De plaatselijke brandweer kon weinig tegen de vuurzee uitrichten. De boerderij brandde geheel uit. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Gisteravond is het vijfjarige meisje E. Boeker uit de Infirmeriestraat te Rotterdam op den hoek van die straat en den Oostzee dijk, toen zy onverwacht overstak, onder een au.*„° geraakt, die bestuurd werd door den vij.'tigjarigen L. L. de H. Deze trachtte nog door sterk remmen een aanrijding te voor komen, maar dit bleek niet meer mogelijk. Het kind werd tegen de straat gesmakt en liep een ernstige schedelbreuk en een groote hoofdwonde op. In zeer zorgwekkenden toestand is het meisje naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd, waar zij is overleden. De stand der postvliegtuigen is: Nachte gaal (uitreis) en Rangoon en de Kievit (thuisreis) te Bagdad. Hedenochtend 5.55 uur is het K. L. M.- vliegtuig PH-AKR, de Rietvink, van Schip hol naar Indië vertrokken. Het toestel vervoert 340 K.G. briefpost, 23 K.G. paketpost en 215 K.G. goederen. Georgie door cycloon geteisterd. - Vol gens te Riga ontvangen berichten is Georgië (R.) geteisterd door 'n hevigen werverstorm, die tal van huizen verwoest heeft. Veertien personen zijn gedood en talrijke anderen gewond. Brand verwoest talrijke huizen. - Een felle brand heeft acht huizen in een volks wijk van Varaklani (Letland) verwoest. Talrijke personen zyn gewond. De autori teiten hebben een onderzoek ingesteld, daar men het niet uitgesloten acht, dat de brand is aangestoken. De autostaking in Londen. - De sta king der Londensche autobussen wordt on gewijzigd en zonder incidenten voortgezet. „Je staat er verbaasd van, dat de eivolle wagens niet barsten", was het commentaar van een ambtenaar der Londensche Metro op de eischen, die thans aan de ondergrond- sche gesteld worden. Bulgarije door noodweer geteisterd. - Bulgarije is in der afgeloopen nacht door hevig noodweer geteisterd, en overal heb ben wolkbreuken ernstige schade aange richt. De hoofdspoorlyn van Sofia naar de zwarte-zeehaven Boergas is versperd, daar het spoor over een lengte van verscheidene kilometers door een wolkbreuk is vernield. Bijzonder zwaar getroffen is de omgeving van Sofia, waar eenig" dorpen volkomen overstroomd en vele huizen ingestort zijn. Ir. de Donaustad Widin staan reeds meer dan 700 huizen onder water. De materiëele schade wordt reeds op eenige honderden millioenen Lewa's ge;chat. Visschersdorp door brand geteisterd. - Een uit 1300 woningen bestaand Japansch visschersdorp in Sjizoekawa in de perfec- tuur Miayagi is door een geweldigen brand geteisterd. F-en derde gedeelte van het dorp werd in de asch gelegd, 1500 personen werden dakloos. Er vielen twee dooden. De brand is gistermorgen door nog niet beken de oorzaak ontstaan. Ontploffing in een trein. - Hedenoch tend omstreeks acht uur heeft zich in een wagon van den sneltrein BordeauxMar seille een ontploffing voorgedaan, waardoor twee wagons in brand vlogen. Drie reizi gers werden licht gewond. De neide beschadigde wagens werden te Sint Martin de Crau op dood spoor geplaatst, waarna de trein zijn weg vervolgde. De po litie stelt een onderzoek in. over Besloten werd een bedrag van 124 be schikbaar te stellen voor steun B 1937. Besloten werd aan H. de Wit de woning aan de Prins Hendrikkade opnieuw te ver huren voor denzelfden prys. Besloten werd een gedeelte water, ter grootte van ongeveer 79 M2., te verkoopen aan de Coöp. Aan- en Verkoopvereeniging voor den prijs, van f 1 per M». Bij de rondvraag werd door den heer Bonnet opgemerkt, dat de plaatsing der verkeers-verbod-borden onvolledig is, vooral voor vreemdelingen. Spr, zou gaarne zien, dat ook plaatsing geschiedde bij zijwegen. De secretaris merkte op, dat deze zaak nog niet definitief is geregeld, daar de mid delen ontoereikend waren om meerdere borden te plaatsen. POLDERBENOEMINGEN. Bij kon. besluit is benoemd in de provincie Noordholland: a. met ingang van den eersten Dinsdag in Juli 1937 ,tot heeipraad van den Prins Hendrikpolder op Texel, W. Zegel Kzn. te Texel; b. met ingang van 1 Mei, tot heemraad van den polder Waard en Groet, P. Brugman, te Winkel. Een pracht autobus. De heer Schalkwijk, exploitant van den autobusdienst Alkmaar—Bergen heeft een nieuwe autobus in gebruik genomen, die plaats biedt aan 37 passagiers en om de uit voering één der .mooiste bussen genoemd mag worden, die op den weg loopen. De heer Schalkwijk is er trotsch op, dat de kapitale bus geheel Nederlpndsch fabri kaat genoemd kan worden. De wagen is n.1. voorzien van een Krom hout Dieselmotor .en gebouwd op een Krom- hout-chassis, terwijl de carosserie gebouwd is bij de bekende firma Beynes te Haarlem. De bus heeft een lengte van 9 M., de zit plaatsen zijn vervaardigd van met leer be- kleede stalen fauteuils, die zeer gemakkelijk zitten. Door de frissche kleuren is de bus bo vendien een lust voor het oog. Een groot voordeel is, dat ook personen van een flinke lengte rechtop in de bus kunnen staan, dat de bus een verschuifbaar middendak heeft en dat ze voorzien is van practische ruime bagage-rekken. De verlichting voldoet bo vendien aan de hoogste eischen. De bus kan zeker een prachtig stuk verkeersmateriaal worden genoemd. Door de firma Spiering is een aanvang gemaakt met het monteeren van het orgel in de N.H. kerk. Hooiklamp afgebrand Dinsdagmorgen brandde een hooiklamp op het erf van den veehouder D. Oudhuis af. De motorspiiit belemmerde verdere uit breiding tot de naby gelegeri perceelen. Toen eindelijk, na lang getob, de motor weer aansloeg. Maandagavond kwam de raad dezer ge meente in vergadering bijeen onder leiding van wethouder C. Ooijevaar, loco-burge meester, die in zijn opening memoreerde de ongesteldheid van burgemeester Slot, daar bij den wensch uitsprekende, dat het aan" vankelijk herstel van dien aard moge zyn, dat de burgemeester de volgende vergade ring weer kan leiden. Mededeelingen. Naar aanleiding van de notulen betref fende het opheffen der rouleerregeling bij de werkverschaffing werd meegedeeld, dat op het daartoe gedane verzoek nog geen be richt is binnengekomen van den betrokken minister. Ingekomen stukken. Van de Commissie van beheer der licht- bedrijven wijziging ambtenaren-reglement met de bekende bepaling! De heer v. d. Molen wenschte aanhouding van het schrijven tot de kroon uitspraak heeft gedaan. Geantwoord werd, dat zulks de bedoeling is. Beschikking minister van Sociale Zaken, dat voor den agent arbeids-bemiddeling over 1936 een bijdrage wordt verleend van Van den betrokken minister, dat over 36 een extra-bijdrage uit het werkloosheids-* subsidiefonds wordt verleend van 3172 en een belastingbijdrage van 6224. Van de Ned. Spoorwegen, toevoerlijn Broek op Langendijk, dat de rekening sluit met een voordeelig saldo van 1339,76 en dat de garantie is verlaagd tot een bedrag van 2569,16, waarvan het aandeel voor deze gemeente bedraagt 433,54. Aanbesteding, Vr'ydëg 28 Mei a.s. zal worden aanbe steed het verbreeden en gedeeltelijk om leggen van de verharding van een gedeel te, lang p.m. 1140 M. van den Noorderdijk weg nabij de Haven op de Oude Zeug en het aanleggen van een verbindingsweg lang p.m. 1050 M. van het dorp Wieringer- werf naar den Klieverweg in de Wie- ringermeer, met bijkomende werken. Rede secretaris K. v. K. Voor de leden van de Algem. Texelsche Middenstandsvereeniging sprak de heer D J. Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel over „Wat de Kamer van Koophandel is en wat ze doet in het belang van het bedrijfsleven". De heer Scheffel zette op onderhouden de, gezellige wijze uiteen, op welke zaken in Nederland de K. v. Koophandel invloed uitoefent en zeide dat het Handelsregister niet dient beschouwt te worden als een ge heel met de K. v. K. De heer Scheffel deelde mede, dat sin da de oprichting van het Handelsregister reeds meer dan 86000 aanvragen om in lichtingen zijn ingekomen, wel gemiddeld 6000 per jaar. Na afloop dezer lezing, die met de groot ste belangstelling door de aanwezigen was gevolgd, werd een zeer groot aantal vra gen gesteld bizonder over het Handelsre gister. Hieruit kan men opmaken, dat, hoe wel door vele middenstanders dit instituut nog wordt beschouwd met ontevredenheid, men toch wel het nut hiervan, begint te begrijpen. De voorzitter, de heer I. Vlessing, bracht aan het eind vën den avond den spreker dank voor zijn waarlijk schitterende uit eenzetting. Hierna was er nog gelegenheid een persoonlijk onderhoud te hebben met den eminenten 'spreker, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Afd. Heiloo Holl. Mtp. van Land bouw. De afd. Heiloo van de Holl. Mij. van Landbouw hield Dinsdagavond vergadering in café Roozing. De voorzitter, de heer P. Frans, opende op de gebruikelijke wijze. Spr. wilde zich van een droeven plicht kwijten en herdenken het bestuurslid, wijlen den heer K. Muijs, die op betrekkelijk jeugdigen leeftijd aan het bestuur en de afdeeling is ontvallen. Zijn nagedachtenis zal in eere blijven. Een opgewekten toon kunnen we laten hooren, nu onze secretaris, de heer Maas Geesteranus, na een zware operatie weer gezond en wel in ons midden is. Spr. wenschte hem toe, dat hy nog lange jaren cn in gezondheid de vereeniging mag dienen. (Applaus). Daarna kwam de rekening aan de orde. De ontvangsten en de uitgaven waren 303.39, nadeelig saldo 39.21. In behande ling kwam de beschrijvingsbrief van de 144e vergadering te Rotterdam op 19 Mei a.s. De belangrijkheid der agenda kwam tot uiting in een Dinsdagmorgen ontvangen missive van het hoofdbestuur, waarover men het oordeel van de afdeelingen wilde hooren. De zeer uitvoerige missive, met een 16-tal punten, ging over de opheffing, of indien dit niet geheel mogelijk is, beperking van crisismaatregelen. De urgentie van die punten had het hoofd bestuur in een zeer urgente vraag gesteld: „Indien zonder financieel nadeel voor den boerenstand in zijn geheel crisismaatregelen kunnen worden opgeheven, zoo dient dit onverwijld te geschieden". Deze vraag te beantwoorden vond de vergadering niet zoo eenvoudig. Wel sprak zy zich unaniem uit, dat de knellende belemmeringen zoo gauw mogelijk moeten verdwijnen. De secretaris van het hoofdbestuur zal dan ook op de jaarvergadering te Rotterdam behandelen: „Welk standpunt in te nemen ten aanzien van de Landbouw Crisismaatregelen en het Voor-ontwerp Landbouwordeningswet?" Over de punten werd uitvoerig gedebat teerd, doch de voorzitter stelde voor, om eenige urgente wenschen aan de vergade ring voor te leggen en om den te benoemen afgevaardigden vrij mandaat te geven. Hiertoe werd besloten en als afgevaardig den benoemd de heeren J. Bakker Hzn. en K. Kant. Daarna werd de rente over de obligatiën uitbetaald, waarna werd besloten, omdat de geldmiddelen ruimer vloeiden, 2 obligatiën uit te loten. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de landbouwschuur is verhuurd en, wat meer is, men heeft de huur voor een jaar vooruit ontvangen. Het bestuur stelde voor den vee wagen en landbouwgereedschappen te ver koopen. Hiertoe werd besloten en de af wikkeling aan den voorzitter op te dragen. Van den L. T. B. js een verzoek ingekomen om samen te werken om de biggenmarkt te Alkmaar verzet te krijgen op Maandag. De vergadering besloot om er op in te gaan en het verzoek aan den directeur van het marktwezen voor te leggen. Dé heer H. Bakker Hzn. stelde voor om de noodige stappen te doen om den varkenshandel vrij te krijgen. De bedoeling is, dat men vrij biggen kan koopen en verkoopen. Het be stuur zal de vraag aan het hoofdbestuur voor leggen. Daarna sluiting. Verboden standplaats ingenomen. De rijksveldwachter heeft Maandag tegen de ijsverkoopers P. V. en P. R., die zonder vergunning van B. en W. een stand plaats innamen bij de bedevaartsplaats, proces-verbaal opgemaakt. 50-jarig huwelijk. Hemelvaartsdag viért het echtpaar Jb. Bus-Jonker zijn 50-jarig huwelijksfeest. Beide genieten nog een uitstekende ge zondheid. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat de heer Bus afstamt uit een gezin van 7 kinderen, die allen nog in leven zyn en op het oogenblik precies te samen 500 jaar oud zijn. De oudste is 78 jaar en de jongste 66 jaar. Maakt Uw landhuizen, i priëelen, schuren, schuttingen, hekken en hokken, als nieuw met het „gloed -nieuwe Ceta-Bever product „Buitenbijts"! Vernietigt alle schimmels en bacteriën. Dekt met één maal! Smeert gewel dig uit! Frisache, pittige geur! K.G. BUS 55 CT. -1 K.G. BUS 90 CT. In groen, gtel. oranje, bruin. rood. wit. blauw. Bestuursvergadering Noorder- marktbond. Dinsdagmiddag hield het bestuur van de veilingsvereeniging De Noordermarkt- bond alhier een vergadering in het ver gaderlokaal. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter den wensch uit, dat de zon spoedig mag doorbreken voor onze tuinbouwbe drijven. Er wordt wel gesproken over op leving hier en daar, maar daarvan bemer ken wij nog niets. De prijzen zijn de laatste dagen wel wat hooger, maar er al veel te veel weggegaan voor zeer geringe prijzen. Medegedeeld werd dat een onderhoud heeft plaats gehad met den hoofdinge nieur-directeur van den Prov. Waterstaat. Een verbetering zal worden aangebracht by de Zwaluwstaart in het Waardje. Een golfbreker zal aan Ged. Staten worden voorgesteld. De onderhoudskosten hiervan zullen echter wel voor rekening van de N.M.B. komen, verwachtte de voorzitter. Over de maand Maart was de omzet 105.590.25 geweest, over de maand April 105.395.22. Aan steun was in die maan den uitgekeerd een bedrag van 42286.65. Behandeld werden hierna de ingekomen voorstellen voor de algemeene vergadering Men ging er mee accoord, dat machtiging werd gevraagd voor het onderhoud van de aan te leggen golfbreker. Tevens kon het bestuur er zich mee vereenigen, dat aan de alg. verg. machtiging werd ge vraagd naar de mogelijkheid van uitbrei ding der auto-laadplaats uit te zien. Men heeft het oog op het thans bèstaande ter rein, waarbij nog voldoende ruimte is. Op een aanbieding aan de Handelskade zal men niet ingaan. Het dag. bestuur wilde aan de alg. verg. voorstellen, de rente voor de sluis Voor rekening van den Noordermarktbond te nemen in plaats van het door de vereeni- gingen te laten betalen. Niemand tegen. Vervolgens kwam aan de orde de in te voeren verplichting tot het sproeien van vroege aardappelen. De voorzitter wees hierbij op de in de Prov. commissie ge voerde besprekingen. Het is van belang, voor den eersten Juni te sproeien. Degenen,, die niet sproeien dienen te worden aange bracht bij de veilingsbesturen, opdat deze menschen bekend kunnen worden ge maakt.. Dan kan de handel er rekening mee houden. Ook werd nog in overweging gegeven, er bij de commissie 'op aan te dringen dat op een zeker tijdstip het z.g. doodgroeien. moest worden toegepast. Men kon zich met het idee van Ver plicht sproeien vereenigen. Bij de bespreking van het verplicht vei len van de goedgekeurde pootaardappelen werd het voorstel van „Nieuw Leven" ter sfjrake gebracht, om een centraal ver kooplichaam te vormen. Ook om prijzen vast te stellen, waaronder niet mocht worden verkocht. - Een en ander zal echter nogal groote moeilijkheden met zich brengen, aangezien de menschen dan moeten worden ver plicht. Als gewone vereeniging heeft men daar niet het recht toe. De Ned. Groenten- en Fruit-Centrale zou hiertoe moeten meewerken. Het is nog niet zoo'n gemak kelijke zaak, bleek wel uit de hierna nog gevoerde besprekingen. Sint Maarten wilde probeeren de vroege Deensche witte kool ook in de steunrege ling te krijgen. De opbrengst is veel lager dan' van de gewone witten. De regeling voor de vroege witte kool, zooals die drie jaar geleden gegolden had, wilde deze vereeniging eveneens weer terug hebben. Tenslotte achtte men het. beste, dat werd getracht voor deze beide koolsoor ten de minimumprijs verhoogd te krijgen tot 1 per 100 K.G. en mocht dit niet voor de vroege witten gelukken, het te pro beeren vóór de vroege Deenèche witte. Me nwas er voor, dat het eens genomen besluit voor het weger aan de veiling werd gehandhaafd. De voorzitter gaf eenige toelichting over de resultaten van deze manier van wegen en de naleving van de voorschriften door tuinder en handelaar. Er zijn nog wel eens bezwaren. Het Is echter een goede regeling. De vereeniging N. Niedorp wilde de stor tingen in het minimumprijzenfonds stop zetten en de aanwezige geldenweer aan de tuinders tcrugugeven, in verhouding tot hu nomzet. Het veilingspercentage kon dan weer worden verlaagd tot 1.65 Het dag. bestuur gevoelde hiervoor niets. De voorwaarden voor de hulp van de Provincie waren indertijd de vorming 4 271. Er volgde een tocht trap op, trap af. Ze konden niet bepalen in welke ric ting ze liepen of waar ze zich bevonden. Plotseling echter kregen ze door een nau- cnisc» het uitzicht op het gehele we spleet gebouw. 272. De onderaardse gang liep dus ver buiten het kasteel. Weer doolden ze door de gangen, waar hier en daar een spleet wat licht binnenliet. Totdat ze opeens een poort bereikten. Maar hier stond een be waker in oud-Egyptische wapenrusting.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7