Vrijzinnig Godsdienstigen bijeen. £iuAtmaet jïamMciaal IM&utos Jngezondat Stukken De Kievit maakt 20k.m.voor Athene een noodlanding. Passagiers en bemanning ongedeerd. ZUIDSCHARWOUDE BERGEN HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25zwaarder dan de meeste andere. OTERLEEK Kerk en Schooli Samenkomst in den Stedelijken Muziektuin. Frissche getuigenissen. HOUDT ZICH GOED ONDANKS ZIJN 70 JAAR. Eens hulpeloos door rhcumatische pijnen. Een oude man vrijwaart zich voor goed van rheumatische pijnen: „Mijn vader gebruikt Kruschen Salts reeds gedurende een paar jaren en zou er voor geen geld ter wereld buiten willen. Vroeger was hij beslist hulpeloos door de rheumatische pijnen, doch ik kan gerust beweren, dat Kruschen Salts een nieuwen man van hem gemaakt heeft. Hij is bijna 70 jaar en dat hij kras is nou, dat beloof ik U." Mevr. F. G. Kruschen Salts is een mengsel van zes minerale zouten, waarvan elk een directe of indirecte werking heeft bij de bestrij ding van rheumatische aandoeningen. Een enkele flacon Kruschen Salts zal U over tuigen, dat rheumatische gijnen eenvoudig niet bestaan kunnen in een lichaam, dat zijn „kleine dagelijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de Kievit, gezagvoerder Moll, Woensdagmiddag ongeveer 20 K.M. vóór Athene, een noodlanding heeft uitge voerd, daar het vliegveld van Athene niet bereikt kon worden ten gevolge van zeer slecht weer. Bij deze noodlanding heeft het vlieg tuig ernstige averij opgeloopen, doch passagiers en bemanning bleven onge deerd. De K.L.M. heeft gisteren een toestel naar Athene gezonden om de passagiers naar Amsterdam te brengen. Een wolkbreuk de oorzaak De bestuur van het K.L.M.-vliegtuig Kievit, de heer J. J. Moll, heeft, aldus Reu ter, na de noodlanding, welke hy met goed gevolg met dit vliegtuig heeft uitgevoerd, verklaard, dat de oorzaak van deze landing te wijten is aan een geweldige wolkbreuk, welke zich boven het vliegveld van Athene uitstortte. Het zicht ontbrak dientengevolge volko men. Het was niet mogelijk, ondanks her haalde pogingen, het vliegveld te bereiken, daar men in letterlijken zin geen meter vooruit kon zien. De bestuurder was daar door gedwongen naar een landingsterrein in den omtrek uit te zien. Het vliegtuig, dat een lange reis achter den rug had, had echter slechts weinig brandstof meer, zoodat na korten tijd de benzine verbruikt was. De eenige keuze die overbleef, was terstond te landen. De bestuurder koos daarvoor een smal vlak terrein, dat echter bij de landing zeer moerassig bleek te zijn. Bij zijn uitloop wierp de Kievit eenige boompjes, die het toestel op weg ontmoette, omver, kwam met een der vleugels in aanraking met een huis en kwam tenslotte in een tuin tot stilstand. Gelukkig was de cabine onbeschadigd en bleven de passagiers, twaalf in getal, en de vier leden der bemanning, ongedeerd. Een der vleugels van het vliegtuig en één der motoren zijn vernield. De inzittenden zijn naar Athene vertrokken, waar zy in een der hotels hun intrek hebben genomen. I Nog eenige bijzonderheden. De bemanning van de Kievit bestond uit gezagvoerder J. J. Moll, den tweeden be stuurder Bos, den radio-telegrafist Hirdes en den boordwerktuigkundige Spaans. Er be vonden zich zeven passagiers aan boord. De averij van het vliegtuig beperkt zich tot een rechtervleugel, een rechtermotor en het rechteronderstel. Gisterochtend vroeg is de Sperwer met gezagvoerder Frijns en een aantal leden van het technisch personeel naar Athene ver trokken. De Sperwer zal met de passagiers vanavond op Schiphol terugkeeren. Het on geluk heeft zoodoende voor de passagiers geen andere gevolgen dan een dag vertra ging. De heer H. Marin, directeur van de Indië- lijn, heeft gisteravond een telefoongesprek gehad met één der inzittenden van de Kievit. De mededeelingen, welka de heer Martin van hem kreeg, stemden volkomen overeen met de reeds van andere zijde ontvangen inlichtingen. De schade is hoofdzakelijk aan de rechterzijde. Zoowel de kap als de vleu gel en de motor zijn aan die zijde vernield. Van herstelling ter plaatse zal wel geen sprake zijn, meende de heer Martin. Wan neer het vliegtuig echter naar de werkplaat sen der K.L.M. vervoerd kan worden, zal het vermoedelijk wel weer in orde te krijgen zijn. Om dit te beoordeelen gaan vandaag twee technische experts der K.L.M. met de Sper wer mede. De post is reeds gisteren doorgezonden. Een Duitsch toestel heeft de postzakken te Athene overgenomen. Hoe het vervoer ver der naar Nederland zal geschieden, staat echter op dit oogenblik nog niet vast. Verhaal van een ooggetuige. Een Brltsche passagier, die den vlucht van de Kievit meegemaakt heeft, vertelt omtrent de noodlanding: „Van Alexandrië tot Athene hadden wij een voortreffelijken overtocht. Bij de Grieksche hoofdstad echter ontmoetten wij ©en verschrikkelijk noodweer. De beide bergen van Athene verdwenen uit het ge zicht en wij cirkelden ongeveer een half uur rond, aangezien wij niet beschikten over voldoende brandstof om terug te vliegen tot Rhodes. De gezagvoerder van de Kievit moest toen het moeilijke besluit nemen in de lucht te blijven zoolang de brandstof voorraad dit gedoogde, in de hoop, dat in middels eenige opklaring zou ontstaan en er een moment van voldoende helderheid in de lucht zou komen om het vliegveld te be reiken, of wel een noodlanding ten uitvoer te leggen. De piloot koos het laatste, en slaagde er in op uitmuntende wijze den grond te bereiken. Weliswaar werd het toe stel beschadigd, maar alle inzittenden wa ren in veiligheid gebracht, zonder dat zich ook maar een oogenblik iets dat op een paniek leek onder de passagiers had voor gedaan. Wij konden allen door de gewone deur der cabine het vliegtuig verlaten, aan gezien deze volkomen in tact was gebleven. Alleen de mecanicien verliet 't toestel door den nooduitgang". Ook de overige passagiers hebben zich vol lof uitgelaten over de koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest van den gezag voerder Moll, wiens bekwaamheid zij om strijd pryzen. Eensgezind geven zij als hun meening te kennen, dat het aan den piloot en de overige leden der bemanning te dan ken is, dat een ramp op zoo gelukkige wy ze kon worden vermeden. DE POSTVLUCHTEN OP INDÏE. Zaterdagmorgen, 8 Mei, zal het K.L.M.- vliegtuig Kwak van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De post voor het toe stel moet vanavond te Amsterdam zyn. Op het nippertje gered. Woensdagmiddag wandelden een paar dames ter hoogte van den brandstoffenhan- del Pieters alhier, toen zij in de sloot iets zagen drijven. Eerst schonken zij er niet veel aandacht aan, doch plotseling bemerk ten zy tot hun grooten schrik, dat het eer kind was. Mevr. Sch. smaakte het genoe gen de kleine drenkeling, de pl.m. 5-jarig T. KI., op het droge te brengen, waardoo deze zeer zeker van een wissen dood is ge red. De kinderen, die in de Dorpsstraa speelden, hadden van het te water valler. van hun kameraadje niets bemerkt. De kermis gaat door Naar wij vernemen, is by het gemeente bestuur van Ged. Staten het bericht inge komen, dat Ged. Staten in hun zitting van Woensdag het raadsbesluit tot het instellen van een kermis op 4, 5 en 6 Juli hebben goedgekeurd. De verwachting, dat door deze kermis de zomergasten einde Augutus niet naar de Alkmaarsche kermis zullen gaan, zal wel niet bewaarheid worden. De praktijk zal nu maar moeten uitmaken of de kermis het verwachte economische voordeel brengt, of dat daardoor 't karakter van Bergen als vacantie-oord zal worden geschaad. Wethouder Miltenburg. Wethouder Miltenburg, die aan het einde van het vorig jaar om gezondheids redenen tydelyk zijn wethouderschap moest neerleggen, is thans zoover hersteld dat hij Woensdag zijn werkzaamheden heeft hervat. Het tydelyk wethouderschap van den heer Dingerdis is hierdoor beëindigd. Hem werd door den burgemeester dank ge bracht voor den door hem verrichten arbeid. Opera-concert Dank zij de heeren Michel Gobets en Alb. Sluyter heeft de vereeniging „Kunst voor Allen" in dit seizoen op muzicaal ge bied'een mooi stukje cultuurwerk in Ber gen kunnen verrichten. Het zevental kunstavonden wordt Zater dagavond in „De Rustende Jager" besloten met een Opera-concert waaraan de solisten Corry Bijster, Hans Weirsz, Ans Stroink, Michel Cobets, Otto Couperus en Kees Kef hun medewerking verleenen. Opgevoerd worden fragmenten uit: „Die Zauberflöte", Mozart; „Der Freischütz. Weber; „Rigoletto", Verdi. Gezien de lage entree-prijzen mag ver wacht worden dat de Rustende Jager tot in de uiterste hoeken bezet zal zijn. Hengelsportvereeniging „De Karper". Bovengenoemde vereeniging vergader de Woensdagavond in het lokaal van den heer F. Roos. De opkomst was uitstekend, 21 leden "wa ren aanwezig. Verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De ontvangsen waren 145.18, uitgaven 110.64, saldo 34.54. Tot bestuursleden werden gekozen J. v. d. Kerk voorz., A. W. C. van der Eem se cretaris, M. C. v. Breda penningmeester, P. Druiven en D. Bergman commissaris. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging zal er een onderlinge vischwedstrijd worden gehouden, op Zon dag 20 en Maandag 21 Juni. De prijsuitreiking, die een feestelijk ka rakter zal dragen, wordt gehouden in de „Rustende Jager". Voor dezen wedstrijd worden extra prij zen beschikbaar gesteld. De wedstrijd wordt gehouden aan de „Lange Balk". Tot bode werd de heer J. Tromp be noemd. Na eenige huishoudelijke aangelegenhe den sloot de nieuwe voorzitter onder dankzegging voor de aangename gedach- tenwissellng de vergadering. Mutaties ter Secretarie. In verband met het vertrek van den ambtenaar P. N. Baltus hebben de volgen de mutaties ter Gemeente-secretarie plaats gevonden: Bij besluit van B. en W. is de klerk J. Rampen bevorderd tot ambtenaar, de ty delyk klerk J. Th. M. Punt tot agent der arbeidsbemiddeling en werkloosheids verzekering benoemd en de volontair ter secretarie J. IJitentuis tot tijdelijk ambte naar bureau Werkverschaffing en Steun- verleening aangesteld. Voorts is de heer B. Dun als volontair met toelage ter Ge meente-Secretarie tewerkgesteld. Waschgoed gestolen. Ten nadeele*van mej. H. O. aan de Breelaan zijn verschillende stuks wasch goed uit den tuin ontvreemd. Waar den laatsten tijd reeds meer van dergelijke diefstallen plaats vonden zij men gewaar schuwd. Een gouden bruidspaar. Morgen hopen onze plaatsgenooten het echtpaar A. HooglandHartog den dag te herdenken, dat zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Beide echtgen. mogen zich in een uitstekende gezondheid verheu gen en zij genieten ondanks hun leeftijd de bruid telt 74 en de bruidegom 75 jaren van de genoegens des levens. Van dit tijdperk zijn zij 45 jaar woonach tig in ons dorp. Aangezien hier geen metse laar was gevestigd, vatte de heer Hoogland 45 jaar geleden het plan op zich éls zooda nig hier te veétigen. Dat hij een goed vakman is geweest is wel gebleken. Verschillende gebouwen zyn dflor hem ge maakt, hier zoowel als elders en er waren dan ook jaren dat hij met 13 a 14 arbeiders op karwei ging. Er werd toen ook geen acht uur gearbeid, om vier uur kwam het volk en dan had de baas al 10 schapen gemolken en het paard gehaald. Hetzelfde gebeurde 's avonds weer als men om 8 uur thuis kwam. Wat het vereenigingsleven betreft kunnen we zeggen, dat de heer Hoogland voor dit werk een uitstekende stuwkracht is geweest. Hij behoort tot de oprichters van de IJs club en de Ver. Onderlinge hulp by Ziekte 37 jaar maakte hij deel uit van kerkeraad ?n kerkbestuur. Ook van de spaarbank was hy 20 jaar bestuurslid en het heeft hem de groote voldoening geschonken, dat hij altijd op een voorbeeldige samenwerking in deze corporaties kon rekenen. Ook de, avonden van tooneel, gymnastiek en Staatspension- neering hebben zijn volle sympathie en be langstelling tot op heden. Dat de bruidegom met zyn tijd meegaat is gebleken toen hij, tamelijk doof zijnde, een electrisch gehoor-apparaat aanschafte om op de hoogte te blijven. Hoewel de metselaars-affaire sinds 2 jaar door zijn opvolger (het echtpaar is kinder loos gebleven) wordt voortgezet, weten bei den van geen rusten. Dagelijks ziet men den heer Hoogland nog in het land bij zyn schapen en kippen. Van de bruid kan getuigd worden, dat zij een goede en trouwe echtgenoote is geweest en een groot aandeel heeft gehad in het succes dat* beiden in deze 50 jaar is tebeurt- gevallen. Met goeden moed op het diamanten feest aan! DE MIE NT OHNE ENDE. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling heb ik de verschillende verslagen en ingezonden stukken gelezen, reeds geruimen tijd in Uw veelgelezen blad geplaatst door voor- en tegenstanders van demping van Mient en Verdronkenoord. Met belangstelling heb ik de ravage ge zien door de instorting bij de Steenenbrug en by mij rees de vraag: welke stukken kademuur zullen nog volgen? De kade muren in dit stadsdeel kunnen groote kosten blijven vragen. En wat krijgt men daarvoor terug? Zeer terecht, dat nering doende middenstanders en' meer bepaald van Langestraat, Mient en Verdronken oord atetie gaan voeren 'tot het verkrijgen van afdoende verbetering en geen af en toe herstellen der muren met onkosten ohne Ende. De Mient, nu zonder geboomte, geeft een beter zicht op de ombouwing, welke eenige oude gevels (meer of minder als groetend overhellend), maar niet minder van late- ren tijd en zelfs meer modern werk laat zien. En bij deze aanschouwing voelde ik hoe hier het oude voor meer dan het grootste deel voor het nieuwe was geweken en ik zag de Mient geworden tot een klein plein, ruimte gevend en toch iets van het oude behoudend. Streeft in dezen tyd de stedenbebouwing niet ook naar meer lucht en licht? Waarom dan niet in deze richting gestuurd, waarvoor het groeiend verkeer en zonder twijfel ook het nageslacht dankbaar zal zyn? Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de opname, B. HET BEZOEK AAN DE KAASMARKT. Reeds nadert het seizoen, waarin duizen den onze stad bezoeken, om een kijkje te nemen op de kaasmarkt. Veel werd er reeds gedaan om dit be zoek te vergrooten en te trachten de men- schen iets langer in de stad te houden. Wat mij echter steeds weer opvalt, is dat er hier op Vry'dag geen menschen aanwe zig zyn, die in staat zijn den vreemdelingen de stad te toonen Ligt hier niet een taak voor de V. V. V. of misschien meer nog voor den georgani- seerden middenstand? Het is zeker in het belang der laatstgenoemden, dat een be zoeker van de kaasmarkt niet om 12 uur de stad weer via Langestraat en Geester- weg verlaat, maar dat wij deze menschen op een of andere wijze nog een paar uur tjes bezig houden. Zou het niet mogelijk zyn, om daarvoor als proef b.v. voorloopig het a.s. seizoen, een paar menschen te vinden, die bereid zyn als gids te dienen? Laar ze er desnoods iets aan verdienen, hetgeen in dezen tijd van enorme werk loosheid weer een klein lichtpuntje voor enkelen zou beteekenen. Tientallen jonge werkloozen, die daartoe in staat zyn, zouden op deze manier gehol pen kunnen worden. Hier kan het aangename met het nuttige worden vereenigd, n.L de vreemdeling ziet meer en de jonge werklooze, die op geen enkele wyze wordt geholpen, kan wellicht eens een extratje verdienen. Het is nu nog niet te laat om de noodige maatregelen te nemen. Wanneer V. V. V. en de Middenstand hun taak kennen, zal er zeker nog wel iets bereikt kunnen worden. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de afgestane ruimte, D. Ju. DE SCHOOLZWEMWEDSTRIJDEN. Mijnheer de redacteur, Het is naar aanleiding van de gisteren gehouden school (zwem) wedstrijden, dat ik zoo vry ben U beleefd te verzoeken onder staand stukje te willen doen plaatsen in Uw rubriek „Ingezonden stukken", in ver band met onregelmatigheden, welke mijns inziens daarbij hebben plaats gehad. Hoewel door den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs, vóór de uitreiking der prijzen, alle lof werd toegezwaaid aan de heeren' organisatoren van deze wedstrij den, moet ik my afvragen: is dit wel juist en was de organisatie inderdaad wel zóó, als men van hoofden van scholen mag en kan verwachten? Het antwoord daarop moet mijns inziens ontkennend zijn, daar zich o.m. bij deze wedstrijden het navol gende heeft voorgedaan: 1. Om te beginnen met de gezwommen wedstrijden 25 M. vrije slag „voor jongens", werden als prijswinnaars niet alleen mondeling aangewezen, doch ook op een bord gepubliceerd „vier" deelnemers; 2. Bij .de 25 M. vrije slag „voor meisjes" werden als pryswinnaressen bekend gemaakt „drie" deelneemsters, welke eveneens op het daarvoor aangewezen bord werden genoteerd (voornaam, naam en tijdsduur werden daarbij op gegeven). Uiteraard verkeerden zulke kinderen in een blijde stemming en zij werden dan ook sportief door hun of haar concurrenten ge- lukgewenscht en zij waren in blijde af wachting op de prijsuitdeeling. Na afloop der diverse wedstrijden wer den de prijswinnaars en winnaressen uitge- noodigd tot het in ontvangst nemen der prijzen en toen deed zich hierbij het vreemde geval voor, dat bij de voornoem de .jongens van de vier prijswinnaars slechts drie een hun toekomenden prijs verkregen en by de meisjes van de drie slechts twee een prys in ontvangst kon den nemen. Ziedaar hoe sportief en paeda- gogisch wordt opgetreden door heeren die onze jeugd juist dergelijke mooie eigen schappen moeten bijbrengen. Het laat zich indenken, dat de gepupeerden wel met een ervaring rijker naar huis gekomen zijn, doch nu niet, zooals verwacht was, met een bly gezicht. Of zich meerdere van deze sportieve daden hebben voorgedaan, is my niet bekend, doch dit is zeer zeker reeds voldoende om te constateeren, dat er aan de organisatie van deze wedstrijden nog wel iets heeft ontbroken. U, mijnheer de redacteur, beleefd dank zeggend voor de aan mij verleende plaats ruimte, eindig ik in de hoop, dat zich der gelijke onsportieve daden niet meer zul len voordoen. OPMERKER. f [Wij hebben ons met bovenstaand schtij- ven tot een der organisatoren,! den heer Hansen, gewend, die ons het volgende ant woordde: „Het is inderdaad juist, dat één der meisjes als derde bij de snelsten op het bewuste bord genoteerd stond en dat zij als Zoodanig tot één der pWjswinnaressen is uitgeroepen. Dit laatste berust inderdaad op een vergissing, want er waren slechts twee medailles, hetgeen mij by de afkondiging der prijswinnaars door het hoofd gegaan is. Ik heb na de wedstrijden het teleurgestelde meisje een en ander duidelijk gemaakt en haar gezegd, dat ik my vergist had. Dat „Opmerker" zonder meer de organisatie als ondeugdelijk kwalificeert, getuigt van weinig begrip van alles, wat er gedaan moet wor den om dergelijke schoolwedstrijden een goed verloop te doen hebben". Na deze verklaring gelooven wij wel te kunnen constateeren, dat hier van een be treurenswaardig misverstand sprake ge weest is. Waar de vierde prijswinnaar, naaf men ons meedeelde, onder de jongens liever een nougatblok dan een medaille had, hebben zich te dien opzichte geen moeüijle- heden voorgedaan. Red. Alkm. Crt.J WAT GEEFT HET? Honderdmaal die moedelooze woorden, wanneer wij de vrouwen vragen, zich aan te sluiten by den Vrouwen Vredesgang op 18 Mei a.s. Teleurstelling, gevoel van on macht, doffe berusting, ook onverschillig heid, alles ligt opgesloten in die drie woorden: Wat geeft het? Maar nu doet zich het opvallende feit voor, dat we zé alleen maar hooren van de vrouwen, die de drie overige jaren niet zyn meegeweest, en nooit van vrouwen, die wél hebben meegeloopen. En we weten één ding vast en zeker, dat iedere vrouw, die ééns de Vrouwen Vredesgang heeft meege maakt, het volgende ten volle zal onder schrijven. „Wat geeft het?" Dit geeft het voor de buitenwereld: dat men daar bemerkt, dat er nog andere denkbeelden onder de men schen leven, dan die, waarmee men ons langzaam maar zeker tracht te vergiftigen (nationale eer, bewapening, wantrouwen, angst en haat), dat er nog is liefde en ver trouwen en verdraagzaamheid en samen werking in de wereld; dat de vrouw is ont waakt en haar plicht ziet en partij heeft gekozen; dat een gemeenschappelijk hoog ideaal alle kleine verschillen tusschen mensch en mensch opheft en een éénheid schept, waarvan een groote kracht en bezie ling uitgaat. „Wat geeft Let?" Dit geeft het voor de vrouwen vredesbeweging: dat men als een verlossing voelt het wegvallen van alle scheidsmuren, die conventie, vooroordeel en klassenstrijd tusschen ons vrouwen heb ben opgetrokken en men zich weet vrouw tusschen vrouwen, moeder tusschen moeders. „Wat geeft het Dit geeft het voor ons zei ven: dat de stille kracht, die uitgaat van den Vrouwen-Vredesgang en waaraan nie mand ontkomt, die hem ziet of meemaakt, blyft doorwerken in onze ziel, dat hy een invloed ten goede blyft in ons leven; dat die uren van samen opgaan naar eenzelfde doel, dat gevoel van éénheid met zoovele dui zenden, ons opheft ver boven onze eigen kleinheid uit; dat wanneer wy in onze moeilijke oogenblikken van twijfel en moe deloosheid (en die hebben we allen wel eens) terugdenken aan het oogenblik, dat de Vredesvlag werd ontplooid en al die vrouwenvoeten in beweging kwamen om die vlag te volgen, of aan die onafzienbare ry van stil-schrydende vrouwen, allen be zield en gedragen door die ééne gedachte: „den Vrede te dienen", onze gedruktheid als met een tooverslag van ons afvalt en wij gesterkt en met nieuwen moed verder werken aan datgene, wat ons geweten ons zegt, dat het goede is. Dit geeft het: dat wij en anderen zien, dat de Vredesgedachte groeit en vruchten draagt, en dat de vrouw haar taak heeft begrepen en vast besloten is begonnen deze te vervullen. Dit alles geeft de Vrouwen-Vredesgang. Vrouwen van Alkmaar en omgeving, sluit U bij ons aan en getuigt op 18 Mei in Utrecht met ons mee van dit in-vrouwehjk verlangen: Eerbied voor het leven! v. d. V.—W. De 27e openluchtsamenkomst van vrijz.- godsdienstigen in noordelijk Noordholland heeft gister in den Alkmaarschen Muziek tuin plaats gehad onder niet al te gunstige omstandigheden. De betrokken luchten in den voormiddag hebben velen uit de bui tengemeenten weerhouden op te gaan naar deze samenkomst. Wel klaarde het weer in de latere uren aanmerkelijk op, maar het bleef toch nog eigenlijk te koud om een heelen middag buiten te zitten, al is de om geving dan ook nog zoo mooi. Daarom is het ook minder goed geweest van de organisa toren om de menschen nog een half uur langer daar te houden dan noodig was voor afwerking van het eigenlijk overvulde pro gramma. Waarom toch ving men pas aan om half 3? En dan: de geluidsinstallatie was behoorlijk goed, maar waarom was er geen luidspreker aangebracht in de tot turn zaal verbouwde waranda, waar men zoo uit stekend had kunnen zitten in de open waranda was wél een geluidversterker! Het scheen ons toe, dat er nog wel iets méér haperde aai) een goede uitvoering van de laatste voorbereidselen voor den middag. Een en ander zal misschien wel mede oor zaak zyn van den te laten aanvang, maar het heeft niet nagelaten een zeker gevoel van onvoldaanheid te wekken. We mogen hopen, dat een volgend jaar deze fouten vermeden zullen kunnen wor den. Openingswoord. Ds. Baar sprak als voorzitter van het comité voor vrijzinnig godsdienstige open luchtsamenkomsten een kort openings woord. Hij getuigde van de spanning onder het comité in de laatste dagen in verband met het te verwachten weer. Spr. had ge hoopt op mooi, stralend weer zoodat hij een stroom van bezoekers had mogen begroeten op deze jaarlijksche bedevaart. Gelukkig had het weer, dat Woensdag een keer had genomen naar de slechte zijde, zich thans wat hersteld, zoodat het bezoek, door spr. Woensdag zeer miniem geacht, toch nog be vredigend mocht worden genoemd. Spr. wees vervolgens op de noodzaak van een sterk geloof en groot vertrouwen om door de moeilijkheden van dezen tijd heen te komen. Een dergelijk geloof en vertrouwen is in ons gekomen door de vrijz. godsdienstige overtuiging. Spr. hoopte dat deze ook thans weer mochten worden ver sterkt. Gezamenlijk werd hierop gezongen „Van U zijn alle dingen, Van U o God allee»", waarmee de bijeenkomst was geopend. Godsdienst in het hulsgesto. Mej. Da. A. Leistra, doopsgez. predi kante te Edam, sprak over dit onderwerp. Zij ving aan met de vraag te stellen of de vrijzinnige godsdienstzin eigenlijk wel bepaalde godsdienst kan worden ge-* Deze vraag beantwoordde zH ontla maar zy liet er onmiddellijk op volgen, <fc(t die godsdienstzin eiken Zondag toch dui zenden doet opgaan naar den kerkdienst, waar de godsdienstzin wordt versterkt. Als van een eigenlijk religieusen kring kan van het vrijzinnig godsdienstige gezin niet worden gesproken. Uit oigen werk- f

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11