DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Koning George en koningin Elisabeth gekroond. Machtige kroningsplechtigheid in de Westminster Abbey. Triomftocht door Londen. No. 110 Woensdag 12 Mei 1937 139e Jaargang Millioenenmassa in Londen. De kroningsplechtigheid. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Koningin Elisabeth Koning George VI (Van een specialen verslaggever.) De groote dag van heden, de dag van de kroning van koning George VI tot koning en keizer van het Britsche wereldrad, heeft eigenlijk geen begin gehad. Want de periode van rust, die zelfs in een Metropolis als Londen gedurende een gedeelte van den nacht intreedt en den eenen dag van den anderen scheidt, heeft ditmaal vol maakt ontbroken, en de vele tiendui zenden, die zich gisteravond op straat hebben begeven, werden zich vanmor gen bij het aanbreken van den dag pas bewust, dat de Dinsdag ongemerkt wa3 overgegaan in Coronation Day, den dag, waarop de feeststemming en de ge spannen verwachting van de millioenen in Groot-Brittannië en in alle deelen van het Britsche rijk daarbuiten een climax hebben bereikt, die van histo rische beteekenis zal blijken te zijn voor het Britsche wereldrijk. Wie de laatste dagen de verkeersdrukte heeft gadegeslagen, heeft zich met verwon dering afgevraagd of hier nog climax in kon zitten. En toch was het gisteravond wederom voller dan tevoren, was de me nigte nog dichter, die door de straten van het West End en Westminster schuifelde, langs de versierde en verlichte gebouwen van Whitehall en Oxford street, voorby Buckingham Palace, langs strand en Re gent Street. Geen verkeersregeling, hoe voortreffe lijk ook, kon voorkomen, dat op tal van punten onontknoopbare verkeersstagnaties ontstonden, zoodat de politie reeds vroeg in den avond besloot, het geheele gebied rondom de route van den kroningsstoet, dat tot Coronation Area is verklaard, voor elk verder ryverkeer te sluiten. Café's, restaurants, lunchrooms, de klei ne uitheemsche eethuizen in Soho, alles was den geheelen nacht geopend en nog was men niet in staat, den reusachtigen stroom van publiek te verwerken. Trams en Underground brachten het pu bliek uit de buitenwijken tot bepaalde eind punten, die aan de grens van de Corona tion Area lagen en waarmee men de route zoo dicht mogelijk kon naderen. Reeds zeer vroeg in den avond begon dit en namen de velen, die geen gereserveerde plaats op een tribune of achter een venster hadden, een plaats langs den kroningsweg in. Lang voor middernacht stonden en zaten de menschen dan ook reeds in dichte rijen langs de route geschaard, voor zoover de trottoirs en de staanplaatsen terzijde van den weg niet gereserveerd waren voor schoolkinderen, invaliden en ouden van dagen. Men zag weer de gebruikelijk tafereelen. De verkoopers van allerlei levensmidde len, versnaperingen, kranten en program ma's maakten goede zaken. Er heerschte in de straten een feestelijke stemming, die echter slechts zelden tot uitbundigheid oversloeg. Voller en voller werden met het ver strijken van de nachtelijke uren de straten en wegen door de perken. Reeds tegen 4 uur hadden vele houders van kaarten plaats genomen op hun gere serveerde tribuneplaatsen! En om vijf uur vanmorgen waren vrijwel alle tribuneplaatsen bezet. Het is een ontzaglijke menigte, die ge schaard zit en staat langs de bijna 7 K.M. lange route, een menigte, die niet te tel len is maar by benadering op meer dan twee millioen menschen kan worden ge schat! Langs den weg. Een zeer groot deel van het publiek is getooid met de nationale kleuren, rood, wit en blauw, welke kleuren ook bij de ver siering van straten en gebouwen een hoofd motief vormen, wat op ons, Nederlanders, even een verrassenden indruk maakt. Dicht onder den wal liggen verscheidene versierde schepen, op welker dek hooge tribunes zijn opgericht, die eveneens dicht met kijkers zijn bezet. De tribunes langs de Mali en langs Whi tehall zijn geheel ter beschikking van de regeering. Hier zitten alle gasten en ge- noodigden, die geen plaats in de Abdy hebben gekregen, en de vele ambtenaren van ministeries en openbare diensten. Zij, die lang Mali en Whitehall een plaat3 hebben gekregen, boffen in verschillende opzichten, want zij zien eerder dan het publiek de overige deelen van de route de verschillende stoeten, die zich van Buckingham Palace naar Westminster be geven, en zullen derhalve ook eerder den koninklijken stoet zien passeeren. De eere-gasten naar de Abbey. Van kwart voor negen af rijden na el kaar de hoftauto's van Buckingham Palace naar de Westminster Abby, om de gasten der koninklijke familie, de vorstelijke be zoekers uit het buitenland en de officeele vertegenwoordigers der buitenlandsche mo gendheden naar de Abdy te brengen. Een luid gejuich stijgt uit de menigte op, als de inzittenden herkend worden. Dit is o.a. het geval als tegen negen uur de auto passeert, waarin prinses Juliana en prins Bernhard gezeten zijn. Onze prinses schijnt zich, zooals ook reeds Zondagavond by de aan komst van het prinselijk paar is geble ken, in Engeland in een groote popu- la? riteit en by het Londensche publiek in groote sympathie te mogen verheu gen en, waar vele hier de prinses reeds by verschillende gelegenheden hebben gezien, trachten vele nieuws gierigen een glimp van prins Bernhard op te vangen. By de vorstelijke personen, die zich om streeks dezen tijd naar de Abby begeven, bevinden zich voorts de kroonprins en kroonprinses van Denemarken en het kroonprinselijk paar van Noorwegen en van Zweden, prins Karei van België, prins en prinses Tsjitsjibu van Japan, kroonprins Michael van Roemenië, prins Paul en echt- genoote van Joego-Slavië, de prins gemaal van Luxumburg, prins Abdoel Moneim van Egypte, de meesten gekleed in schit terende unifprmen, evenals prins Sjoeia Sjarkrabongs van Siam, de schilderachtige uitgedoschte Emir Saoed Wali Khan van Afghanistan, de Arabische vorsten Emir Saoed van Saoedie, Emir Illah van Irak en prins Seif Al Islam Hoessain, zoon van ko ning Hoessein van Yemen. De heerscher over het Britsche rijk. Nauwelijks zijn de auto's van deze hoog waardigheidsbekleders gepasseerd of uit Buc 'ngham Palace vertrekt een stoet, die niet alleen het publiek een meer opzienba rend schouwspel biedt, maar die tevens In zijn betrekkelyken eenvoud, vergeleken bij de praal, die nog komen zou, een symboli sche weerspiegeling is van de wereldom vattende macht van het Britsche rijk, het is de stoet van eerste ministers der Domi nions, vertegenwoordigers van Indië en Burma en koloniale bestuurders, die te ruim kwart over 9 Buckingham Palace ver laat. Zij worden allen luide toegejuicht door het publiek, dat voor de escorteerende troepen vaak een applaus overheeft en dat na de vele uren van niets doen en stilzit ten wil juichen en ongeduldig wacht op de koniklijke familie. De koninklijke familie. Het geduld van degenen, die zich langs de Mali en Whitehall bevinden, wordt niet te lang op de proef gesteld, want kort voor tien uur verlaten de naaste familieleden van het koningspaar Buckingham Palace. Voorafgegaan door een escorte van officie ren, wordt deze stoet geopend door een glazen statiekaros, waarin de beide doch ters van den koniOg gezeten zijn, de jeug dige prinses Elizabeth en haar jonger zus je Margaret, met haar tante, de prinses Royal Mary en het zoontje van deze, Lord Lascelles. In de volgende glazen karos hebben de hertoginnen van Gloucester en van Kent plaats genomen met haar neefje Gerald Lascelles. Het derde rijtuig is een statie landauer, waarin gezeten zijn de prins en prinses van Connaught en de gravin van Athlone. Uitbundige huldebetuigingen vallen ook ten deel aan koningin Mary, toen deze, voorafgegaan en gevolgd door een escorte van bereden kapiteins, te kwart over IC •van Marlborough House in gezelschap van haar schoonzuster, koningin Maud van Noorwegen, met een glazen statiekaros naar de Westminster Abby rijdt. De koninklijke stoet Het publiek is langzamerhand in öc stemming gekomen en wacht met spanning op het groote moment, dat de koning en de koningin zullen naderen, en dat thans nies ver meer af kan zijn, want te ruim hall elf heeft de kop van den koninklijken stoet het plein voor Buckingham Palace verla ten. Militaire muziek kondigt reeds uit de verte de nadering van de troepen, die den stoet openen, aan. Dan volgen in een bonte mengeilng van kleuren en in een schittering van de prach tigste uniformen, fonkelend van scharla- ke, goud en zilver, de ordonnansofficieren en adjudanten des konings. officieren van het territoriale, koloniale, dominiale en In dische leger, de opperbevelhebbers van de ze legers, de veldmaarschalken Sir Philip Chetwode en Sir Claude Jacob, de opperof- ficieren van den generalen staf, van Army en Air Council, en de hoogste vlag-officie- ren der marine, de leden van de admirali teit en de chefs van den marinestaf. En eindelijk, omringd door hooge of ficieren in blinkende uniformen, de gouden koets met koning George en konig Elizabeth. Het is een schouw spel van byna onwezenlijke, middel- eeuwsche praal. Acht prachtige, twee aan twee aangespannen schimmels, trekken de groote zware gouden koets. Koningin Mary Prinses Margaret Rose Prinses Elisabeth De beide dochters van het koningspaar, rechts de troonopvolgster». Hofdignitarissen en herauten, die de Door de groote glasruiten ziet men den koning en de koningin, die onder daveren de vreugdekreten en toejuichingen huw tocht naar de Abby maken. Een officier te paard draagt den ko ninklijken standaard achter den gouden koets aan. Te paard volgen ook de beide broers des konings, de hertog van Kent in den uniform van kapitein, de hertog van Gloucester in den uniform van generaal majoor, en hun zwager, de Earls of Hare- wood. Het is een schouwspel, dat men niet licht vergeet. De glanzende pracht der unifor men wordt omlijst door het rood en goud van vlaggen en draperièën, waarmee de tribunes getooid zijn langs de fraaie, bree- de Avenue van de Mali, met op den acn- tergrond de eveneens prachtig versierde, monumentale Admirality Arch, waar ae stoet onderdoor rijdt, rechtsaf buigend over Trafalgar Square, dat zwart van de men schen ziet en waar de gelukkigsten een plaatsje hebben veroverd aan den voet van het Nelson-monument, naar Whitehall, dat met zijn imposante regeeringsgebouwen en fraaie versieringen eveneens een pas sende omlijsting biedt aan de bonte Weu- renmengeling van den schitterenden stoet. Is de Engelschman koud en flegmatiek? men zou het niet zeggen als men hoort, hoe overal waar de gouden koets langs rijdt de daverende toejuichingen zich voortplanten, hoe men zich de kelen heesch schreeuwt en hoe uitbundig de menigte zwaait met de tallooze vlaggetjes, waarvan men zich heeft voorzien. In Westminster Abbey. In de Westminster Abbey bevinden zich reeds sedert uren de hooggeplaatste perso nages, wier rang of positie hun aanspraak konden doen maken op het voorrecht, aan wezig te mogen zijn by de plechtigheid, die zich hier aanstonds zal voltrekken. Te ongeveer 11 uur zijn de koning en de koningin, blijkens het gejuich, dat men in de statige kathedraal, waar men een keur van prachtige toiletten en de schitterendste, meeste fantasti sche uniformen ziet, vaag heeft kunnen hooren, aangekomen by den westelijken ingang, waar zij zijn ontvangen door den Earl-marshal, den hertog van Nor folk. De deken van Westminster en de dom- heeren hebben zich van het altaar naar de westelijke deur begeven en er hangt merk bare spanning in de groote ruimte, waar iedereen de komst van het koningspaar ver wacht. In het midden van het schip, tegenover het altaar, bevindt zich een verhooging, waarop twee gouden troonzetels staan, en daarvoor de eeuwenoude, zware eiken houten stoel van King Edward, waarin overeenkomstig de traditie reeds 600 jaar lang alle Engelsche koningen worden ge kroond. Tusschen deze verhooging en het altaar staan links tegen den wand twee andere troonzetels, waarop het koninklijk paar voor de kroning plaats zal nemen. Dicht bij de verhooging .vooraan in den zuidelijken zijbeuk, staan drie troonzetels. In de middelste heeft koninging Mary plaats genomen, en ter weerszijde van haar zitten de prinsesjes Elizabeth en Margaret. Zacht preludeert het orgel, als plotseling bazuingeschal weerklinkt, dat luide door de hooge ruimte schalt. Allen verheffen zich van hun plaatsen en door de westelijke zij deur, die wijd wordt opengeworpen, komt de koninklijke stoet binnen. Vooraan schrijden koorknapen in witte gewaden. Eén hunner draagt een gouden kruis, en daarachter volgt de geestelijkheid, eerst de lagere, dan de hoogere geestelijken, in witte- of licht paarse gewaden, waarover de bisschoppen goud-geborduurde mantels dragen. Een groot gouden kruis wordt uitgedragen voor den aartsbisschop van Canterbury. Op e geestelijkheid volgen de peers, die over hun prachtige uniformen scharlakenfoode, meest met hermelijn afgezette fluweelen mantels dragen. regalia van de koningin dragen, een ivoren staf met de symbolische duif, een scepter 'en de koninginnekroon, gaan de koningin vooraf, die zichtbaar onder den indruk, maar desondanks statig binnenschrijdt. Zij is gekleed in een crèmekleurige zijden japon, die echter bijna geheel schuilgaat onder den zwaren, goud-geborduurden purpe ren mantel, die met hermelijn is af gezet en een sleep heeft, welke meer dan vier el lang is, zoodat zy gedragen moet worden door acht dames, die zelf eveneens in roode mantels van schar laken kleur zijn gehuld. Achter haar schrijdt de lady-in-waiting, wier mantel eveneens een lange sleep heeft, welke echter door niemand wordt opgehouden. Twee bisschoppen in wit en goud ge waad begeleiden de koningin. Vooraf gegaan door den deken van Westminster schrijden de peers en herauten, die de regalia van den koning dragen, de zwaarden, de scepters, den rijksappel en St. Edwards kroon. Op goudover- dekte kussens draagt men daarachter den avondmaalsbeker, den hostieschotel en den bijbel. Dan volgt de koning, eveneens ge huld in een zwaren, purperen mantel. Terwijl machtig en schoon de door het koor gezongen woorden van psalm 122 door de ruimte klinken: „I was glad when they said unto me: we will go in to the house of the lord", schrijdt de stoet naar het midden der kerk, die een schitterende mengeling is van kleuren, wit en goud, zilver en purper, schar laken en blauw. Evenals alle anderen maken de koning en de koningin als zij de aan de zuidzijde van het altaar opgestelde kroonzetels nade ren, een eerbiedige buiging in de richting van het altaar en knielen dan op de bid bankjes voor hen neer en zijn. gedurende eenige oogenblikken in gebed verzonken. Koor en orgel zwijgen, en het is doodstil geworden in de Westminster Abbey, als de aartsbisschop van Canterbury, gevolgd door de vier voornaamste hoogwaardigheids- bekleeders, n.1. den lord kanselier, den lord Great Chamberlain, den lord High Con- stable en den earl Marshal, zich naar den oostkant van de verhooging in het midden van de kerk begeeft. Met gedragen stem roept hy in statig archaistisch Engelsch uit: „Sirs, I here present unto you king George, your undoubted king: wherefore all you who are come this day to do your homage and service, are you willing to do the same?" Op deze vraag, of allen, die gekozen zijn, om den koning hulde te brengen, hem er kennen als hun rechtmatigen koning, schalt uit honderden kelen als bevestigend antwoord een daverend: „God save the king". Opnieuw schallen bazuinen, en de aartsbisschop begeeft zich achtereenvolgens naar de drie andere zijden van de verhoo ging, om naar de vier hoeken der Abbey dezelfde vraag te herhalen, waarop hij hetzelfde antwoord krijgt. De „recognition" is hiermee afgeloopen. De aanwezigen heb ben George VI als hun rechtmatigen koning erkend en thans kan de eigenlijke kronings plechtigheid een aanvang nemen. De aartsbisschop begeeft zich opnieuw naar den zetel des konings, die thans, met den bijbel in de hand, den eed aflegt. Plechtig klinken de vragen van den aartsbisschop, of de koning bereid is, naar recht en rechtvaardigheid en met genade te regeeren over Groot-Britannië en Ierland,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1