DIENST I 1 i 8 8 ^Binnenland. SeuUieion Verkiezingsrede van minister dr. J. R. Slotemaker de Bruïne. Kroningsdag te Amsterdam. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. teeeeose JiiuU&fiCOQ-CUttWIO I u "'V?,. hij opgehouden wordt door onder- mh dij"®611 troePenconcentratie, zal luitenant beSeSfomS™ op de "pp,n d5t •StVÜSS-4"d! h",d"'k-w" De Christelijk-Historische beginselen In de aula van het Koloniaal Instituut heeft gisteravond Z.Exc. prof. dr. J. R. Slo temaker de Bruïne, minister van onderwijs kunsten en wetenschappen, voor den Kamer kring Amsterdam der Christ.-Hist. Unie een verkiezingsrede uitgesproken. De spreker werd ingeleid door den heer Jan ter Haar. De minister, hierop het woord verkrijgen de, belichtte eenige der meest naar voren springende staatkundige problemen en het standpunt der christelijk historische unie. Hebben volksvertegenwoordiging en het parlementaire stelsel recht van bestaan? vroeg spr. zich allereerst af. De beweging tegen de parlementaire democratie kan men slechts in het hart treffen en bestrij den, wanneer we de fouten, die in het parle mentaire stelsel zijn ingesloopen kennen en uit den weg ruimen. Uitvoerig behandelde spreker de taak van de kiezers, het parle ment en het ministerie. Spr. is overtuigd van de noodzaak van een volksvertegenwoordiging en een minister raad, waartusschen een nauw en levend ver band dient te bestaan. Ministerraad en volks vertegenwoordiging moeten in evenwicht zijn. Bij de samenstelling van de ministeries heeft H.M. de koningin steeds met zeer veel tact rekening gehouden met de samenstel ling van de Kamers. De minister schetste vervolgens het groote belang van de a.s. verkiezingen, waarbij hij het gevaar der verschillende verkiezingsleu zen belichtte. Dat tegen elkaar opbieden moet eindigen, aldus spr. Het gaat niet om holle beloften, doch om beginselen. Komende tot de economische toestanden merkte spr. op, dat de overheid alle krach ten heeft ingespannen om het bedrijfsleven in stand te houden. Legio zijn de regeerings- maatregêlen geweest, een zwaar en ondank baar werk van bemoeienis, waarvoor we echter niet dankbaar genoeg kunnen zijn en dat we nog niet kunnen missen. Hoe moet de volksvertegenwoordiging zich tegenover het vraagstuk van de rijksbegrooting stellen, vroeg spr. zich vervolgens af. Wij hebben een gezond financieel beleid noodig, daar anders onze cultuur en geeste lijke waarden ten gronde gaan. Naar spr.'s overtuiging zullen in de toe komst de meeste moeilijkheden zich voor doen op budgetair gebied. We zullen nog moeten afwachten of de opleving van het economisch leven door zal zetten. Onze rijksbegrooting is nog verre van sluitend, het aantal nood lijdende gemeenten is angstwekkend groot geworden. Het zou zeer onverantwoordelijk zijn om al te optimistisch te zijn ten aanzien van verhoogingen en verbeteringen die men wenscht. Zoo zijn er 12.000 werklooze leerkrachten. Men maakt mij daarvan wel eens een ver wijt aldus de minister maar beseft men wel, dat verandering van de leerlingen- schaal, waardoor 6000 onderwijzers werk zouden kunnen krijgen 10 millioen gulden zou eischen. Wij hebben in de Kamer volksvertegen woordigers noodig, die aan drie eischen vol doen. Het moeten voorzichtige lieden zijn, menschen van karakter bovendien. Zij moe ten „neen" durven zeggen enimpopu lair durven zijn. Doch zij moeten ook een diep sociaal besef hebben om te kiezen uit het vele noodige. Sprekende over de sociale toestanden zei- de spr., dat hij vreesde dat ook bij een voortgaande opleving de werkloosheid niet geheel zal verdwijnen. Dit als gevolg van de streng doorgevoer de rationalisatie. Aan het werkloozenvraagstuk moet ook in de toekomst met ernst worden gewerkt om te geraken tot normale werkverruiming en werkverschaffing. Het pijnlijke is dat elke maatregel geld kost en men zich steeds af dient te vragen of het betaald kan wor den. Ten slotte stelde spr. de vraag, hoe men zijn stem dient uit te brengen in verband met de politieke positie van het christendom. Bij de stemming dient het beginsel voorop te staan en zorge men, tegenover de r.k voor een krachtig protestantsch blok. Met een warme aanbeveling voor de can- didaten van lijst 4, eindigde spr. zijn rede. Feestelijke bijeenkomst der Britsche kolonie. Groote gebeurtenissen in eenig land dra gen er steeds bij tot de bekrachtiging der saamhoorigheid. Dit geldt zoowel voor de bewoners van dat land zelve als voor de in het buitenland vertoevende onderdanen. De plechtige kroning van een koning- keizer van het Britsche Rijk, de band tus- schen alle samenstellende deelen van dat gemeenebest, is wellicht een evenement, dat meer dan eenig ander feit er toe bestemd is de banden tusschen de Britsche onderdanen in het moederland, de' dominions, de kolo niën en de bezittingen, doch vooral ook tus schen de leden der Britsche kolonies in het buitenland onderling nauwer aan te halm en te bevestigen. Ter gelegenheid van de kroning van George VI heeft de British Society te Am sterdam in het Carlton Hotel te Amsterdam een grooten maaltijd aangericht, waaraan door eenige honderden te Amsterdam wo nende Britsche onderdanen en Nederland- sche vrienden van het Britsche Rijk werd deelgenomen. Voor den aanvang van den feestmaaltijd speelde de muziek eerst het Wilhelmus en vervolgens het „God save the king", welke beide volksliederen door de honderden aan wezigen enthousiast werden meegezongen. De zaal was geheel in stijl versierd: de union jack was naast het rood-wit-blauw tegen den muur achter de hoofdtafel opge hangen, terwijl Op alle tafeltjes een versie ring was aangebracht met kleine landsvlag- getjes en bloemen. Tijdens den maaltijd gaven de aanwezigen herhaalde malen uitdrukking aan hun vreugdestemming, door het medezingen van populaire Engelsche liederen, welke het strijkje van Pim de la Fuente ten gehoore bracht. Een verlichte kroon. Plotseling zweeg de muziek even. De lich ten gingen uit. De muziek zette „It is a long way tot tipperary" in en de kellners kwa men achter elkander de zaal binnen. Elk droeg op een schotel een verlichte kroon, het teeken der waardigheid van den vorst van het Britsche Rijk. De schotels bevatten het dessert Heildronken. De Britsche consul-generaal bracht aan het slot van den maaltijd dronken uit onder scheidenlijk op den koning George VI, konin gin Wilhelmina en de leden der Britsche en Nederlandsche koninklijke familie. De voor zitter der British Society, de heer G. R. Chutterbuck, hield vervolgens een tafelrede, waarin hij hulde bracht aan het grootste kleine land ter wereld, waarna de burge meester van Amsterdam wees op de tus schen het Britsche Rijk en Nederland be staande gevoelens van sympathie en vriend schap. Beiden sprekers werd aan het slot van hun toespraak het lied van de „Jolly good fellow" toegezongen. Tot laat in den nacht bleef men nog in zeer geanimeerde stemming bijeen. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Honderden drukkerspatroons in vergadering bijeen. Dezer dagen vergaderde te Utrecht de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuis. In zijn openingsrede kondigde de voorzit ter aan de stichting van een organisatie van patroonszoons. Verder besprak hij de wenschelijkheid van oprichting van een middelbare vakschool ter opleiding van grafische patroons. Vervólgens werden uitvoerige besprekin gen gehouden over de verhouding der in- dustriëele grafische bonden tot de leveran ciers van materialen en papier. De nood zakelijkheid van een innige samenwerking werd door vele leden betoogd. Een der zeer belangrijke punten van de agenda was een inleiding van den heer H. Diemer te Rotterdam over plannen tot stichting van een pensioenfonds voor patroons. De heer Diemer, die als stichter van het pensioenfonds voor de werknemers in 1929 van de federatie de gouden medaille van verdienste ontving, bepleitte thans voor zijn collega's de oprichting van een patroons- pensioenfonds. Hij wees allereerst op het succes van het bedrijfsfonds der werk nemers, waar sinds 1929 een kapitaal van zeven millioen gulden is vergaard en bin nenkort de vijfhonderdste werknemer zal worden gepensionneerd. Vijf en twintig jaar na de oprichting is een getal van 1800 peo- sioentrekkers te verwachten. Er zijn thans 12.000 werknemers ingeschreven. De heer Diemer besprak thans de vraag of pensionneering van patroons mogelijk z»l zijn. Hij wees op de moeilijkheden in ver band met de wet op het levensverzekerings bedrijf en den hoogen gemiddelden leeftijd der patroons (vijftig jaar). Niettemin zal een pensionneering op basis van verplichte deelneming en een eenheidspremie mogelijk zijn, indien de uitkeering eerst op zeventig jarigen leeftijd begint en uit het reserve fonds der federatie een stamkapitaal kan worden verkregen. De heer Diemer deed een beroep op de solidariteit van de groote en kleine patroons in de federatie om gemeenschappelijk op deze basis een fonds op te richten. In het typografisch bedrijf blijken groote dingen tot stand te kunnen worden gebracht. Spr. herinnerde aan het gezellenpensioenfonde, dat een unicum in Nederland mag worden genoemd. Zoo zal de federatie ook leiding moeten geven aan het pensioenvraagstuk van de patroons. De rede van den heer Diemer maakte op de vergadering een grooten indruk en met groot enthousiasme werd in beginsel beslo ten, een pensioenfonds voor patroons op te richten. Tenslotte kwam nog aan de orde de kwes tie van de verbindendverklaring van het collectief contract. Op voorstel van den voor zitter werd het algemeen hoofdbestuur machtiging verleend via den bedrijfsraad de noodige stappen te doen, wanneer het oogen- blik daartoe is gekomen. De vergadering, waar eenige honde-den patroons uit alle deelen van Nederland aan wezig waren, werd door den voorzitter ge sloten, die daarop in het bijzonder den dank van de collega's uitsprak tegenover den heer Diemer voor den velen belangeloozen arbeid, die hij in den loop der laren en ook thans weer ten bate van het boekdrukkersbedrijf heeft verricht. PARIJS EN DE BENZINEPRIJS. Korting voor buitenlandsche bezoekers. De voorwaarden, waaronder de korting van 60 frs. per 100 L. aan buitenlandsche be zoekers van-Frankrijk ter gelegenheid van de tentoonstelling 1937 verleend zal worden, zijn nu bekend gemaakt, meldt de K.N.A.C. Bij aankomst aan de grens ontvangt de auto mobilist op vertoon van de z.g. „Carte de le- gitimation" een bon, waarop men reeds 20 L. goedkoope benzine kan koopen. Bij aan komst in Parijs dient de automobilist zich te wenden tot de „Direction generale des douanes a la chambre syndicale" voor een boekje met benzinecoupons. Ieder boekje zal 6 coupons ter waarde van 60 frs. per coupon bevatten. Deze boekjes zullen aan de bezoe kers worden uitgereikt op vertoon van hun douane-papieren, welke een tijdelijke ver gunning bevatten voor het verblijf van hun wagens in Frankrijk en de „Carte de legi- timation", die o.a. door het secretariaat der K.N.A.C. en door de Services nation&ux de tourisme, Willemskade 15a te Rotterdam worden verstrekt tegen 1.80. De boekjes zullen bepaalde door de douane verkregen inlichtingen bevatten, n.L den datum van afgifte van het boekje op den datum, waar op het geldig wordt. Elk van de 6 coupons in het boekje kan door den automobilist el- ken 5den dag gebruikt worden, b.v. den 5den, lOden, 15den tot den 30sten van den datum van uitgifte van het boekje af. Op den lsten tot den 4den, 6den tot den 9den enz. dag van zijn verblijf moet de automo bilist het volle bedrag voor zijn afname be talen. Op den 5den, lOden, 15den enz. dag kan de buitenlandsche automobilist de corres- pondeerende coupon gebruiken en zullen de pomphouders hem togen afgifte van zijn coupon voor een waarde van 60 frs. benzine leveren. Bij het verlaten van het land moet de automobilist het boekje met de eventueel [HISTORISCHE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER, 11) „Kijk", zei Edzke lachend. „De broek eens poorters is ruim. Aan eiken kant een zak, waarin de nieuwste soort steenslotpi- stolen juist passen. Een beetje oefening en het pistool ligt zoo in je hand". Hij liet het wapen zien. „Een groote verbetering, de haan valt op de pan, die pp een hoog op- gerichten arm ligt. De onderdeelen zijn allen iets kleiner, maar fijner van afwer king. Kleiner model en grooter zekerheid, bovendien minder gevaar voor ketsen". Nauwkeurig bekeken de beide officieren het wapen „Waar heb je die gekregen, Edzke?" „De man van Werben, professor Ben el Gora of liever Bennie, liet er zes maken bij een wapensmid in Kleef. Ze kosten vijf gouden dukaten per stuk, maar ze zijn het waard". „Mag ik er een van?" vroeg de generaal. „Ik zal die laten namaken". „Natuurlijk, gaarne. Steek het maar in uw zak", antwoordde de vaandrig en wist niet, dat hij hierdoor bijna zijn doodvonnis onderteekende: „Als de vuurwapenen, kanonnen, musket ten en pistolen zoo verbeterd worden", zuchtte kapitein Melchior, „zal het spoedig met den eerlijken oorlog gedaan zijn. Dar doodt men, voor men den vijand goed in de oogen gekeken heeft". „Vooral met die Middelburger verrekij kers van de Jansens". „Ja", opperde Melchior. „Prins Maurits was woedend, toen hij vernam, dat Jansen ook een exemplaar aan zijn tegenstander Albertus van Oostenrijk had gezonden. De snaak dacht er dubbel voordeel uit te halen en kreeg een bedankje. Persoonlijke moed geeft weinig meer. Zuiver schieten Gooi de wapenrusting maar weg", mopper de hij verder. „Een kogel gaat er dwars doorheen, als hij een punt heeft. En de helm. Nog goed om uit te drinken. Verhoogt het gevaar slechts. De kogel gaal er door, vliegt er in rond tot hij de hersens treft. Wat blijft er zoo van den oorlog over en waar blijft de heldenmoed? Bah. 't Wordt een moordpartij. Ik ben misschien van een vorig geslacht, maar het is geen oorlog meer. Het wordt afslachting". „Geheel ongelijk heb je niet. Alles ver andert", stemde Saxon toe. „De koning roept al zyn onderdanen te hulp, En ze komen vrijwillig en vol geestdrift. Weldra zal blijken, dat Tilly met zijn huurlingen het zal moeten afleggen. Nog een stap ver der en de vorsten roepen al hun burgers en boeren op. Ze moeten dienen. Men krijgt een strijd der volkeren, zooals in de mid deleeuwen kasteel tegen kasteel streed, of stad tegen stad. Het aantal zal opwegen tegen de verwoestingen der nieuwe wape nen. Duizenden zullen vechten, duizenden zullen vallen, maar de oorlog zal blijven". „De koning van Zweden zal waarschijn lijk keizer worden van het Duitsche rijk. als hij de zege behaalt, vertelt men", zei Melchior. „De koning?" vroeg Edzke. „Het is niet onmogelijk. De landgraaf van Hessen is reeds bij Zijne Majesteit ge weest om hulp te vragen tegen Tilly. Til ly was gewaarschuwd door een spion. Zond onmiddellijk een koerier naar defl adel en de steden van Hessen, die zich daar be klaagde over verraad van den landgraaf De landgraaf werkte samen met de vijan den des keizers. Het werd hun verboden den landgraaf bij zijn terugkomst in het land toe te laten, anders zouden ze als me deverraders beschouwd worden. Een hevig onweer zou zich samentrekken boven hun hoofden, een onweer dat hen zou treffen met zijn volle zwaarte". „Tilly is een dichterlijk man", opperde Melchior. „Ja, maar het had niet den minsten in vloed. De koning gaf den landgraaf drie regimenten mee. En Hessen verzet zich". „Maar de keurvorst van Saksen?" vroeg Melchipr. „Hij aarzelt, aarzelt nog steeds. Maar Johan George zal kleur moeten bekennen Tilly zal hem dwingen. De keizer en de keurvorst van Beieren, Maximilaan, de ziel van de Liga, houden hun opperbevel hebber nog tegen, bang dat Saksen door Vrijdag 14 Mei. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.—, 4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.30—9.— uur). 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl. 11.18 Verv. deel. 11.30 Gr.pl. 12.— Kovacs Lajos orkest en gr.pl. 2.Modepraatje. 2.20 Gr.pl. 3.15 Avro-dansorkest. 4.— Melody Circle en gr.pl. 5.— Kinderuurtje. 5.30 De Flierefluiters mmv. solisten. 6.30 Politiek radio journaal. 6.50 Gr.pl. 7.05 Hoofdmo menten uit de geschiedenis der Ne derlandsche arbeidersbeweging, causerie. 7.25 Gr.pl. 7.30 VGP-ber. 7.35 Lezen in den Bijbel, causerie. 8.— Nederlandsch Strijkkwartet. 8.30 De vensters open, causerie. 9. R'damsch Tramkoor en solisten. 10.— De Ramblers. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwijding. 11.— Jazzmuziek (gr.pl.) 113012. Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.35 Modern Kleinorkest m. m. v. solisten. 1.Gr.pl. 1.20 Verv. concert. 1.45 Gr.pl 2.15 KRO- orkest en grpl. 4.Gr.pl. 4.20 De KRO-melodisten mmv. solist en gr.pl. 6.— Land- en tuinbouwhalf- uur. 6.20 Orgelspel. 7.— Ber. 7.15 Luchtvaartkroniek. 7.35 Orgelspel. 8.— ANP-ber. 8.15 Doktor und Apotheker, opera. 10.15 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 De KRO-boysmmv solist en gr.pl. 11.3012.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.05 Medi sche wenken. 10.20 Gr.pl. 11.05 Or gelconcert. 11.50 BBC-dansorkest. 12.351.20 Birminghamsch Philh. Strijkorkest. 2.20 BBC-Schotsch or kest. 3.20 Radiotooneel. 3.50 Gr.pl. 4.20 Sportrep. 4.35 Reg. King en zijn orkest mmv. soliste. 5.20 Ber. 5.40 Families in fiction, causerie. 6.BBC-Theaterorkest mmv. so list. 7.Interview. 7.20 Geraldo's orkest. 8.20 Pianovoordr. 8.50 Ber. 9.10 Annus mirabilis (1911), cause rie. 9.25 BBC-orkest mmv. solist. 10.20 Joe Loss en zijn Band. 10.50 11.20 Dansmuziek (fr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 Gr.pl. 11.35 Poulet-Kamerorkest en zang. 3.20 Claude de France ensemble. 4.50 Zang. 5.05 Viola- voordr. 5.50 Zang. 6.05 Violavoord.-. 7.05 Pianovoordr. 7.35 Zang. 7.50 Orkestconcert. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.50 Gr.pl. 10.20-12.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 AL 5.50 Militair con- eert 6.30 Gr.pl. 7.50 Omroepschram- mel-ensemble en solisten. 8.50 Gr. pl. 11.20 Omroepkleinorkest. 3.20 Omroepkleinorkest. 5.20 Omroep orkest. 8.20 Folkloristisch progr. 10.25—11.20 Omroep-Amusements- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 1120 Gr.pl. 11.60 Omroepdans- orkest. 12.30 Salonorkest. 12.50— I.20 Gr.pl. 420 Clemor and his Lucky Stars. 5.20 Kamermuziek. 6.20 Gr.pl. 7.20 Prins Max keurt zijn bruid, operette. 9.3010.20 Om- roepdansorkest. 484 M.: 11.20 Gr.pl. II.50 Salonorkest. 12.30 Omroep- dansorkest. 12.50 Zang. 1.1.20 Gr.pl. 4.20 Omroeporkest. 5.35 Gr. pl. 5.50 Pianovoordr. 6.35 Zang. 720 Voor Oud-strijders. 9.3010.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Dansmuziek mmv. orkesten en solisten. 9.20 Ber. 9.50—11.20 Het Omroep-Amusementsorkest. (10.05 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, Diversen 9.2010.20, Droitwich 10.2011.05, Parijs R. 11.05—12.20, Brussel VL 12.2012.50, Parijs R. 12.5013.20, Keulen 13.20—14.20, Lond. Reg. 14.2015.05, D.sender 15.0515.20, Keulen 15.20—16.20, Brussel VI 16.20—17.20, Keulen 17.20—19.05, Parijs R. 19.05—19.20, Droitwich 19.20—20.50, Lond. Reg. 20.50 21.20, Brussel (VL) 21.20—21.30, Brussel Fr. 21.3022.20, Parijs R. 22.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.8.20, Ham burg 8.209.35, Lond. Reg. 9.35— 14.20, Droitwich 14.'.C17.20, Mo- tala 17.20—17.40, Lond. Reg. 17.40— 18.Droitwich '8.19.20, D.sen der 19.2020.50, Droitwich 20.50— 24.—. Lijn 5: Diversen. ongebruikte coupons teruggeven aan het bu reau d'exportation. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de automobilist geenerlei verplichting heeft zijn benzine-behoefte iederen keer bij het zelfde station te dekken en dat er geen con trole wordt uitgeoefend op de hoeveelheden benzine, welke hij afneemt op de dagen, dat de coupons niet geldig zijn, d.w.z. dat indien de automobilist zijn wagen slechts weinig gebruikt en minder dan voor 60 frs. aan benzine betrekt, hij gedurende de 5 dagen geen uitgave zal hebben te doen, voor zoo ver het benzine betreft. BEROOVING TE AMSTERDAM. Een 69-jarige koopman, wonende in de Lairessestraat te Amsterdam, heeft aan gifte gedaan dat hij na eenige café's te hebben bezocht, beroofd was van 300, 2 gouden tientjes en een gouden horloge. REORGANISATIE VAN ONS LEGER. Voorbereiding in vollen gang. Aangezien het is voorzien, dat het nieuw optredende kabinet de reorganisatie van ons leger krachtig ter hand zal nemen en deze reorganisatie o.a. zal bestaan in uitbreiding van de lichtingsterkte en verlenging van den eersten oefentijd, is men bij den Gene rale Staf en het hoofdkwartier van het veld leger druk bezig, de noodige voorbereidin gen te treffen om mocht inderdaad die reorganisatie haar beslag krijgen daartdfc zoo snel mogelijk te kunnen overgaan, meldt Het Vaderland. Dat deze voorbereidingen geen sinecure zijn, moge daaruit blijken, dat de wijzigin gen in de organisatie van ons leger van zulk een ingrijpenden aard zijn, dat feitelijk van de vorming van een nieuw leger kan wor den gesproken. strenge maatregelen dadelijk de zijde van den Zweedschen koning zal kiezen. En daar, luitenant Edzke de Vries, ligt jou taak". „Luitenant?" vroeg Edzke en zijn blozend gezicht werd vuurrood. „Luitenant?" riep kapitein Melchior. „Zeker majoor", klonk het kalme ant woord van den generaal. „Majoor?" vroeg Melchior. Hij reikte beiden de hand. „Na den zoo goed gelukten overval zullen er eenige be vorderingen moeten plaats hebben. Goed werk eischt goede belooning. Mijn staf dient uitgebreid te worden. En verwondert het jullie, dat ik begin met mijn bes*e vrienden, die mij misschien van avond het leven gered hebben?" Weer schonk Saxon de roemers vol. „Op je bevordering. Als ik één ding van Wal- lenstein geleerd heb, dan is het wel dit: je officieren goed te kiezen. Wij leven in een grooten tijd. Ik hoop dat ik nog lang op je hulp en trouwe vriendschap zal mogen rekenen". De beide officieren antwoordden niets maar de stilte was welsprekender dan de mooiste woorden. „En nu", vervolgde generaal Saxon, „m Edzke, volgt het leger van Tilly en zendt mij geregeld berichten. Je vrienden zal je hier of daar wel weer ontmoeten. Je weet waar je koeriers en hulp kunt vinden. De adressen die ik je gegeven heb in Halber stadt en Halle, ken je. Zorg op de hoogte te blijven van de bewegingen van het kei zerlijke leger en zoo mogelijk van de on derhandelingen van Tilly met Saksen". ONGEREGELDHEDEN OP DE MARKT TE 'S-HERTOGENBOSH. Op de Bossche veemarkt hebben zich gister eenige ongeregeldheden voorge daan. Crisisambtenaren waren ter plaatse voor- het controleeren der oormerken en kal- verschetsen. Bij een der boeren vonden de ambtenaren valsche kalverschetsen, waar op zjj, bijgestaan door rechercheurs tot arrestatie overgingen. Een aantal boeren kwam hiertegen in verzet en nam een dreigende houding tegenover de politie ambtenaren aan. De politie voerde een charge met de blanke sabel uit en ar resteerde nog drie boeren. Na het incident, dat ongeveer een kwartier duurde, kon de handel den verderen dag ongestoord wor den voortgezet. TER GELEGENHEID VAN DE KRONING. Ter gelegenheid van de kroning vgn koning George VII en koningin Elisabeth hebben de Engelsche gezant en lgdy Montgomery gistermiddag de leden van de Engelsche kolonie te Den Haag aan een thee vereenigd. De gevel van de Engelsche legatie in het Westeinde was met groene guirlandes en rood-wit-blauwe wimpels, welke kleu ren aan de Union Jak ontleend zijn, op eenvoudige wijze versierd. Ook de Engel- che vlag was uitgestoken. De bewoners van het Westeinde heben ook druk ge vlagd. Engelsche kolonie was in grooten getale gistermiddag opgekomen. Ook vele kinderen waren by den gezant en lady Montgomery te gast. „Dan voert mijn weg naar Halberstadt". antwoordde de luitenant. „Halberstadt en dan Halle". „Daarheen zal Tilly waarschijnlijk trak- ïl u i ?mÜnde verlaten heeft, hü eenige dagen duren voor centreeren".' str«dm«hten con- M*"k ke™" met d.t ie maar een boodschap voor s«r h,ioua hei ke"1^,; lach*e maJ°or Melchior. „Edz- den verat», £P' WiJven brengen zelfs Bii rnif ma" den k°P °P hOl"- luitenant ans"' meende de nieuwe ters is Lf luitenant van Saxon's rui nerkind". 1 °P8ewassen tegen een ztgeu- i dfi? liefde kan geen kwaad", haar baw wi We Tjo°r' "Maar je moet voor dat v. UVen' Alle mannen bebben voor dat vuur gestaan". Een bee1tlSrSKhee1ter dan een veldslag, e u r°,eid misschien, maar vei- plotsehne^in'f 'i°^de als de bliksem, die ontsteekt" ™t eü, een eeuw»ge vlam gelend. woordde de zanger bespie- (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6