£ucfitmact ifB uitenteind HEERHUGOWAARD SCHAGERBRUG onze postvluchten. de „djalak" naar indie. „de nachtegaal" op schiphol. De wedvlucht New-Y ork— Parijs. de trans-atlantische lucht- verbinding. Viscount Snowden t Poging tot opstand in Albanië. Regeering zou den toestand weer meester zijn. overeenstemming in de film- nijverheid. de gezondheidstoestand van den paus. overblijfselen van den doortocht van napoleon. roosevelt heeft merrill en lambie ontvangen. nieuwe stakingsdreiging in engeland. was er van overtuigd, dat dit niet de schuld van den schipper is, maar de oorzaak de zieke aardappelen. Hoewel het zijn schuld niet is, is de schipper genegen den prijs van 25 cent per 100 K.G. te verlagen tot 20 cent wat betreft de aardappelen die voor den 2den keer worden vervoerd. Vervoer producten naar de Alkmaarsche veiling. Van den heer Valkering is bericht inge' komen, dat hjj ook weer op dezelfde condi' ties wil blijven rijden als het vorige jaar. De vergadering ging hiermede accoord. De heer W. Koning zou hier echter aan toe willen voeen, dat er bij den heer Valke ring goed de hand aan wordt gehouden, dat hij op tijd met de producten aan de vei ling is. De heer F. Klinkhamer klaagde over het lossen van de producten. De heer Joh. Langereis deelde mede, dat niet alle schuld op Valkering kan worden geschoven, ofschoon deze als één van de slechtste rijders aangeschreven staat. Ook de kooplieden hebben schuld, daar ze de pro ducten van boven tot onder willen bekijken. Naar het een en ander zal een onderzoek worden ingesteld. Benoeming betaalmeester. De heer C. Gunder kon niet op de vergadering aanwezig zijn, maar volgens een ingekomen schrijven is ook hij bereid op dezelfde voorwaarden voor de vereeniging te blijven werken. Hij werd weer voor een jaar als betaal meester benoemd. De heer Dekker wilde een woord van dank tot den betaalmeester richten voor het vele werk, dat hij voor de vereeniging doet. De secretaris deelde mede, dat van de coöperatieve vereeniging „De Volharding" te Heerhugowaard een prijsopgaaf voor sproeimateriaal is ingekomen en dat de kos ten 16 per 100 K.G. bedragen franco op slagplaats te Hensbroek. De heer K. de Hart vroeg hoeveel koper gehalte het sproeimateriaal bevat. De heer S. Vlaar deelde mede, dat hy heeft vernomen van den plantenziektekun- digen dienst, dat het sproeimiddel „Bayer" zeer wordt aanbevolen, daar, als men de aardappelen hiermede besproeit, deze door- blijven groeien, wat met het ander mate riaal niet het geval is, daar ze dan een dag of twee niet groeien. De vergadering besloot inlichtingen te vragen bij den bovengenoemden dienst. Bespreking verhuur sproeimachines. Allereerst zou de voorzitter willen vragen wie van de leden zijn sproeier beschikbaar wil stellen voor de leden der vereeniging. Zelf heeft de vereeniging er 3 aangekocht, terwijl 5 leden hun sproeier beschikbaar stellen, zoodat de vereeniging over 8 ■proeiers beschikt. Het voorstel van den heer K. de Hart om2K cent per snees en per keer huur te nemen, werd na bespreking goedgevonden. De voorzitter zou den leden in overweging willen geven de sproeiers direct na het gebruik weer weg te brengen en er zeer voorzichtig mee om te gaan. De heer H. Overman vroeg, hoe of het gaat met de afgevaardigden naar de verga dering van de L.G.C. Spr. is al 12 jaar lid van de vereeniging en is nog nooit in aan merking gekomen, terwijl er zijn die nog maar enkele jaren lid zijn en wel zijn mee- geweest De voorzitter stelde voor om het volgend jaar op de jaarvergadering de afgevaardig den te benoemen. De heer G. Deen vroeg aan den schipper of niet wat minder hard met de kisten kan worden omgegaan. De heer Beers gaf toe, dat er wel eens één stuk raakt, maar hy zal er zijn personeel op wijzen. 't ZAND Aangereden. Het 10-jarig zoontje van den heer C. de Leeuw alhier werd door onoplettendheid op den Dorpsweg aangereden door een wielrijder. De knaap werd tegen den grond geslagen, waarbij hij kneuzingen aan beide beenen opliep. De wielrijder kwam er goed af. Onteigening. Donderdag is door den rechter vonnis gewezen inzake de onteigening Jb. Smit Jzn., nabij de Roskambrug. Het bedrijfje van Smit bestond uit huis, schuur, erf en bouwland, samen groot 1.38.20 H.A. Hiervan was noodig voor aanleg van den nieuwe provincialen verkeersweg ter plaatse 24 aren, zoodanig dat het geheele bedrijfje werd versplinterd en bij het huis en de schuur overbleef 0.64.10 H.A., terwijl aan de overzijde van den nieuwen weg over bleef 0.50.10 H.A. In 1934 is de provincie begonnen met 700 te bieden en na twee jaren waren ze gekomen tot 1120. Na vonnis dd. 13 Mei is aan Smit toege wezen 'n schadeloossteling groot 1.752.80 met veroordeeling van de provincie in alle kosten. Holl. Mij. van Landbouw. Zaterdagavond werd in „Het Wapen van de Zijpe" alhier een ledenvergadering gehouden van de afdeeling „Zijpe en om atreken" van de Holl. Mij. van Landbouw. In zyn openingswoord drukte de voorzit ter, de heer H. Rezelman, zijn spijt uit over de geringe opkomst. Een bespreking werd gehouden over het tot stand komen van een collectief arbeids contract voor z.g. losse arbeiders. Door den voorzitter werd medegedeeld dat twee leden van de afdeeling een bij eenkomst hebben bezocht, waar ook tegen woordig waren afgevaardigden van den r. k. land- en tuinbouwbond en van de ar beidsorganisaties. Op deze bijeenkomst werd getracht een collectief arbeidscon tract op te maken, maar de vertegenwoor digers van de Holl. Mij. van Landbouw konden hieraan geen medewerking verke nen alvorens de meening van de andere leden te hebben vernomen. Het bestuur van den r. k. Land- en Tuinbouwbond heeft voorgesteld werkloozen in het contract op. te nemen: voor jeugdige arbeiders van 14 jaar 4; 15 jaar 6; 16 jaar f 8; 17 jaar 10; 18 jaar f 12; 19 jaar 14; 20 jaar 15; overuren 0.35 per uur. Voor jongens van 17 jaar tot en met 20 jaar, die voor korter dan 6 maanden wor den aangenomen, gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus 1 per week meer. Na langdurige beraadslagingen werd be sloten niet aan de totstandkoming van een collectief contract mede te werken. Ingekomen was een bericht, dat de melk cursus op de boerderij van den heer Kar- baat de volgende week zal aanvangen. Ouderavond. In de o. 1. school alhier werd Vrijdag middag j.L een ouderavond gehouden. Het hoofd der school heette de aanwezigen wel kom en stelde het belang van een goede samenwerking tusschen school en huis in het licht, waartoe hij aller medewerking vroeg. „Op, tot heil van ons mooi openbaar onderwijs", zoo eindigde spreker. Daar de heer J. Hoogerduijn, die een le zing zou houden over „Melkverstrekking" bericht van verhindering had gezonden, kon deze inleiding niet doorgaan. Hiervoor in de plaats vertelde dr. W. van Slooten het een en ander over het nut van melk- drinken. Na discussie werd besloten contact te zoeken met de ouder-commissie der an dere openbare scholen in de gemeente, teneinde den heer Hoogerduijn alsnog te doen optreden voor een vergadering van oud-commissies, schoolartsen en personeel van scholen. De voorzitter dankte dr. van Slooten voor zijn woorden. Aan den heer B. Baaijens, lid der ouder commissie, werd een schrijven gezonden, waarin hem een spoedig herstel wordt toegewenscht; aan den heer J. A. Brinks een gelukwensch met zijn benoeming tot onderwijzer te Breezand. Vervolgens werden goedgekeurd de re kening en verantwoording over het St. Nicolaasfeest 1936; de commissie ontving dank voor haar bemoeiingen. Nadat één lid van de rondvraag gebruik had gemaakt om nadere inlichtingen tc vragen inzake schoolverzuim en de voorzit ter voor den eerstvolgenden ouderavond 'n spreekbeurt had aangekondigd over han denarbeid, werd de vergadering, die een zeer prettig verloop had, gesloten. In de pauze serveerden enkele dames thee en si garen. De positie der postvliegtuigen is: „Kwak" (uitr.) te Bandoeng. „Perkoetoet" (uitr.) en „Rietvink" (thuisr.) te Jodhpoer. Morgenochend a.s. zal het k. L. M.-vlieg- tuig „Djalak" naar Indië vertrekken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk vanavond te Amsterdam zyn. Het Indië-vliegtuig „Nachtegaal" is gis termiddag om 15.02 uur op Schiphol ge land. VLIEGFEESTEN TE EELDE. Op het vliegveld Eelde zyn op de beide Pinksterdagen de traditioneele vliegfeesten gehouden, waarvan de organisatie in han den was van de Noord-Nederlandsche Acro club. De demonstraties en wedstrijden werden door een enorme menschenmassa bezocht Het hoogtepunt van het programma was de wedstrijd in het kunstvliegen. Deelnemers waren de vliegers luit. D. L. Asjes, H. M. Schmidt Crans, beiden instruc teurs van de nationale luchtvaartschool, mej. Vera von Bissing, Paul Foerster, Helmut Kalkstein, Rudolf Loechner, allen uit Duitschland, en de Roemeen Manulescu. De wedstrijd ging om den „prijs van Eelde" welke verbonden is aan het kampioenschap van Nederland. Winnaar werd de Duit- scher Loechner, met 54 punten, gevolgd door zijn landgenoot Helm. Kalkstein met 53 punten, terwijl Schmidt Crans op de derde plaats eindigde met 49 punten. Het vorig jaar werd de wedstrijd ge wonnen door den Duitschen Stuntvlieger, Erich Fritsch. Schmidt Crans werd toen tweede. Verder gaf de heer J. K. Hoekstra de monstraties met het zweefvliegtuig Gruna Baby, terwijl de heer van der Graft eenigc kunstvluchten met een sportvliegtuig uit voerde. Honderden hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om met de Douglas D. C.-2 „Oeverzwaluw" boven de stad Groningen te vliegen. GESLAAGDE NOODLANDING. Van zweefvliegtuig en sporttoestel. Maandagochtend tegen twaalf uur heb ben een zweef- en een sportvliegtuig op een weiland te Boven-Smilde een noodlan ding uitgevoerd, welke goed verliep. Aan leiding hiertoe was het breken van den sleepkabel, welke beide toestellen verbond. Het zweefvliegtuig werd bestuurd door mej. Grootenhuis uit Deventer, terwijl de bekende vlieginstructeur J. K. Hoekstra uit 's Gravenhage in het sportvliegtuig zat. Het zweefvliegtuig werd gedemonteerd, waarna beiden in het sportvliegtuig opste gen om den tocht voort te zetten. Het twee tal kwam van het vliegfeest te Eelde. DE RAMP VAN DE HINDENBURG. Nog één der gewonden overleden. De 78-jarige Duitscher Otto Ernst, die bij de ramp van de Hindenburg gewond werd, is in het ziekenhuis overleden. Er zijn thans in het geheel 36 personen by de ramp om het leven gekomen. De commissie van onderzoek naar den on dergang van den Hindenburg heeft gisteren de verklaringen der tot dusverre gehoorde twintig getuigen bestudeerd en wederom het wrak van het luchtschip bezichtigd. Het lid der bemanning, Hans Freund, dat heden gehoord werd, verklaarde, dat de lan dingsmanoeuvre volkomen normaal verloo- pen was. De gascellen waren niet „ondicht". Hy heeft geen gaslucht waargenomen. De scheepsventüatie zou een eventueele gasop- zameling verhinderd hebben. Kapitein Pruss en de eerste officier zijn thans buiten levensgevaar. Geen Amerikaanache vergunningen. Johnson, toegevoegd secretaris van het departement van handel, heeft medegedeeld, dat zijn departement geen vergunningen zal verstrekken voor de voorgenomen wed vlucht New-York—Parjjs. Amerikaanache regeering wenscht geen sensatievluchten. Johnson voegde aan zijn verklaring toe, dat de Amerikaansche regeering trans-atlan- tische vluchten zeer gewaagd acht. Wy trachten aldus Johnson een transatlam tischen dienst in te stellen en willen dezen niet in gevaar brengen. Wij hebben belang stelling voor de handelsluchtvaart, doch dit heet niets uitstaande met sensatievluchten. Het verzet tegen de wedvlucht New-York- Parys komt onder meer van de zijde van Lindbergh. De Amerikaansche luchtvaart heeft door de vlucht van Merrill bewezen, dat het oversteken van den Oceaan zelfs in slecht weer mogelijk is, maar de deskundi gen zijn van meening, dat de snelheid, die bij een wedvlucht natuurlijk een factor van beteekenis is, een nieuwe bron van geva ren is. Volgens officieuze inlichtingen uit Canada zou de Canadeesche regeering zich verzet ten tegen een vertrek voor de wedvlucht uit Canada. De minister van handel, Roper, heeft in een onderhoud met journalisten verklaard, dat hij de wedvlucht New-York—Parijs had verboden, omdat hij altijd tegenstander van gevaarlijke vluchten is geweest. Zijn beslis sing is niet onder den druk van de ramp met de „Hindenburg" genomen. Zy vormt ook geen precedent voor toekomstige vluch ten, want ieder geval zal op zichzelf beoor deeld worden. De president van de Pan-American Air- was, Trippe, heeft medegedeeld, dat voor 1 Juni een begin zal worden gemaakt met proefvluchten tusschen de Ver. Staten en de Bermuda-eilanden door vliegtuigen van de Pan-American Airways en de Imperial Airways. Op deze vluchten zullen geen pas sagiers of lading vervoerd worden. Zooals wy reeds in een gedeelte van onze oplaag van Zaterdagavond ver meldde, is Viscount Snowden Vrijdag nacht om vier uur in zijn huis te Tilford (Surrey) overleden. Hij was 72 jaar oud. Zijn echtgenoote, die het galabal in Buckingham Palace had bijgewoond, kwam te laat om hem nog in leven te zien. Hoewel Snowden sinds eenigen tijd ziek was verklaarde hü onlangs nog, dat hij zich buitengewoon goed gevoel de. Gisteren maakte hij nog een wande lingetje en scheen hij van goede ge zondheid te zijn. Oordeel over zijn persoon. Lloyd George heeft naar aanleiding van het overlijden van Snowden verklaard, dat deze een van de twee of drie meest bekwame geesten is geweest van de parlementsgroep der Labourparty. Ramsay Macdonald verklaarde, dat een groot man van onzen tijd is heengegaan. Neville Chamberlain zeide: Snowden was een groot man, een tegenstander van groot formaat, maar een niet te genoeg te waar- d eer en vriend. Het Albaneesche persagentschap meldt, dat in den afgeloopen nacht een groep revolutionnairen onder leiding van oud minister Ethme Toto, een officier der gendermerie en een oud-kapitein, het stad Argyrocastro hebben bezet en de telefonleidingen met Tepelen, Kurvel- shi en Libohova doorgesneden. Een of ficier der gendarmerie werd door de op standelingen gedood. De regeering heeft de noodige maatregelen genomen om de revolte te onderdrukken. De door de regeering gezonden troepen marcheeren op naar Argirocastro, zonder te genstand te ontmoeten. In alle deelen van Albanië heerscht volmaakte rust. Men ge looft, dat de overgave der opstandelingen elk oogenblik verwacht kan worden. De oorsprong der opstandige beweging. Men beschikt nog over weinig inlichtin gen betreffende den oorsprong der opstan dige beweging in Zuid-Albanie. Men brengt intusschen verband tusschen deze beweging en die, welke in Augustus 1935 in Fiari ont stond en met niets ontziende gestrengheid onderdrukt werd. Een speciale rechtbank sprank toen 30 doodvonnissen uit. De bewo genheid, die de strenge onderdrukking in het land veroorzaakte, leidde er toe, dat het mi nisterie Pandeil Evangheli, waarin Moessa Joeka de portefeuille van binnenlandsche zaken hield, vervangen werd door het ka binet Mendi Frasheri van gematigd liberaal karakter. Ethme Toto, de leider van den nieuwen opstand, was minister van onder wijs. Een jaar later moest dit kabinet, dat wegens zijn liberalen aard door de nationa listen werd aangevallen, het veld ruimen en Kotsjo Kotta, die thans nog aan het bewind is, vormde een regeering waarin Moessa Joeka weer minister van binnenlandsche za ken werd. Hoewel koning Zogoe ter wille van de pacificatie een nieuwjaarsamnestie voor de veroordeelden van Fiari liet afkon digen, sloeg Kotta onder den krachtigen in vloed van Moessa Joeka den weg van stren ge maatregelen in: hij kondigde den oorlog tegen het communisme af, dat, naar een mi nister verklaarde, in Albanië niet bestaat Er ontstond vooral onder de jeugd in Zuid- Albanie een groote ontevredenheid, die de oorzaak der tegenwoordige opstandige be weging schijnt te zyn. Het Albaneesche persbureau deelt mede: „De revolutionnaire beweging is geheel en volledig gebroken. De regeeringstroejfen blijven de rebellen achtervolgen. Uit docu menten, gevonden op gevangen genomen of- gesneuvelde opstandelingen, blijkt duidelijk, dat communistische drijveryen de oorzaak der beweging zijn". Het Albaneesche persbureau deelt mede, dat de troepen, die tot taak hebben de op standige beweging te onderdrukken, in de richting van de provincie Argyrocastro op rukken zonder tegenstand te ontmoeten. In alle provinciën heerscht volkomen rust. Uit alle deelen van het land komen betuigingen van aanhankeijkheid aan de nationale instel lingen. Volgens de laatste berichten is de opstandige beweging van communistisch ka rakter. Het persbureau deelt in latere berichten mede, dat de regeeringstroepen, die van Va- lona waren vertrokken, groepen opstandelin gen hebben ontmoet op den weg tusschen Valona en Tepeleni. Na een kort verzet vluchtten de rebellen in volledige wanorde, zonder ophouden door de regeeringstroepen vervolgd. De broeder van den leider der be weging, Ismet Toto, is gesneuveld. Pepelen en Argyrocastro genomen. Naar het Albaneesche telegraafagentschap meldt, hebben de regeeringstroepen de ste den Pepelen en Argyrocastro zonder op te genstand der opstandelingen te zijn gestuit, ingenomen. De troepen werden door de be volking geestdriftig ontvangen. De staking in Hollywood. De algemeene vergadering der organisatie van filmacteurs heeft den tekst van de over eenkomst, die voor tien jaar met de produ centen moet worden gesloten, goedgekeurd. De acteurs zeggen in deze overeenkomst toe, gedurende den tijd van geldigheid niet in staking te zullen gaan. Dertien groote onder nemingen hebben deze overeenkomst reeds geteekend en volgens de acteurs zouden alle andere haar vóór Zaterdag goedkeuren. De organisatie der artisten wijst in een verkla ring de verwijten der technici, als zou zij de zaak der werknemers verraden hebben, van de hand. De werkzaamheden, die de Paus vrijwillig op zich genomen heeft, sinds hy voldoende hersteld was, om zijn gewoonten weer na te gaan, heeft hem klaarblijkelijk vermoeid. By wijlen wordt zyn ademhaling moeilijk. Voor het oogenblik doet zich geen enkel ern stiger symptoom voor, doch men volgt niet zonder ongerustheid de ontwikkeling van zijn gezondheidstoestand, waaraan de waak zaamste zorgen besteed worden. Het officieuze persbureau van het Vati- caan heeft medegedeeld, dat het verblijf van den Paus in zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo, niet, zooals de geneesheeren had den gehoopt, een verbetering in den toestand van den H. Vader tengevolge heeft gehad. Er hebben zich evenwel geen nieuwe ziekte verschijnselen voorgedaan en er is dan ook geen direct gevaar. Zaterdag heeft de Paus nog talrijke audiënties verleend en gistermorgen heeft hy een godsdienstoefening bijgewoond. Het te Kaunas ingestelde onderzoek naar de achtergelaten sporen van den doortocht van het leger van Napolean I door Litauen in 1812 heeft belangrijke resultaten opge leverd. In de archieven zijn documenten uit dien tijd aangetroffen en voorts zyn er graf steden ontdekt van soldaten van het groote leger. Thans is vastgesteld dat een generaal van het Fransche leger te Butrimonis is begraven. De graftombe is nauwkeurig on derzocht. In verschillende deelen des lands hebben boeren knoopen afkomstig van Fransche uniformen, die zich sindsdien in hun fami liebezit bevonden, afgestaan ten behoeve van het onderzoek. President Roosevelt heeft de beide vlie gers Merrill en Lambie ontvangen en hun gejuk gewenscht met hun prestatie. De beide vliegers hebben den president exemplaren overhandigd van Londensche bladen, waarin verslagen van de Kronings plechtigheid waren opgenomen, voorzien van speciale zegels voor de collectie van den president. Zal staking in kolenmijnen uitbreken? Daar de Britsche minister van het mijn wezen er niet in geslaag3 is de mijn eigenaren van Nottingsamshire tot een ontmoeting met de gedelegeerden van den mynwerkersbond te bewegen, is Zaterdag in een zeker aantal mijnen op 29 Mei de staking aangekondigd. Indien zulk een sta king zou doorgaan, zouden 100.000 arbei ders in de mynen van Zuid Wales daaahtj betrokken worden. Inmiddels zal de mi nister voor het mijnwezen, alle pogingen in het werk stellen een dergelijke ontwik keling te voorkomen. Staking van trampersoneel vee- wacht. In strijd met Iedere verwachting is op de bijeenkomst van personeel der tramwegen te Tottenham een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de arbeid onverwijld mo«t worden neergelegd uit solidariteit met het personeel der Londensche busmaatschappij. In de motie wordt gezegd: „Wij nemen dit besluit ter beveiliging van onze eigen po sitie, want het is niet mogelijk in de be staande omstandigheden te blijven werlm#. MOEDER VAN PRESIDENT ROOSEVELT BREEKT HAAR ENKEL. De moeder van president Roosevelt k, toen zy een bezoek bracht by een bevrten» familie, gevallen en heeft haar enkel gebro ken. Zij hoopt echter tijdig hersteld te zifci om in Juli haar neef John naar Europa kunnen vergezellen. ALGEMEENE VERGADERING DER FASCISTISCHE CORPORATIES. Redevoering van MussoHnt In zijn in de algemeene vergadering del corporaties over de autarchische oecono» mische politiek van Italië uitgesprokeh redevoering heeft Mussolini verklaard: „Sinds eenigen tijd zouden voor de aoo» genaamde groote democratieën min meer verantwoordelijke elementen, over deze democratieën, aldus Mussolini, zou nog het een en ander te zeggen zijn, te beginnen met die welke nog slechte eeö maand geleden niets wist van collectieve arbeidscontracten en deze verbood, wea» schen, die de autoritair genoemde staten zouden afzien van hun autarchische piaor nen in ruil voor een niet nader genoemd» tegenprestatie. Voor ons is dat onmogeiyk. In een we reld als de tot de tanden gewapende tegenwoordige wereld het wapen der autarchie neer te leggen, zou morgen, in geval van oorlog, beteekenen zich over te geven aan de willekeur dergenen, die alles bezitten wat zij noodig hebben om onbeperkt een oorlog te voeren. De autarchie is dus de waarborg voor dezen vrede, welke wy vastberaden wen» schen en een hinderpaal voor mogelijk» aanvalsplannen van de zijde van rijke* landen". DE „HUNTER" TE GIBRALTAR- De Britsche torpedojager „Hunter" is Za terdagavond te Gibraltar in het droogdok opgenoen en onmiddellijk door deskundigen onderzocht Het schip vertoont een groote scheur aan bakboord in het midden van het schip ter hoogte van de waterlijn, de radio- mast werd weggeslagen. Men vermoedt, det het stoffelijk overschot van de vijf matroaen die vermist worden in de stookruimte ligt Veertien leden van de bemanning zijn ern stig gewond in het ziekenhuis van Gibraltar opgenomen. JAPAN EN RUSLAND. Vriendschappelijke oplossing van de moeilijkheden tusschen Japan en Rusland mogelijk. De Sovjet-Russische ambassadeur 4e Tokio, Joerenef, is Zaterdagavond uit Tokio vertrokken om naar Moskou terug te keeren, vanwaar hy naar zyn nieuwen post te Beriyn zal gaan. Hij heeft verklaard, dat het nog mogeiyk is een vriendschappeiyke oploüing te vinden voor de moeilykheden welke be staan tusschen Japan en de Sovjet-Unie en dat de besprekingen, welke over deze moei lykheden zullen handelen, zeker tot een op lossing zullen leiden. Hy achtte het niet juist te zeggen, dat de betrekkingen tus schen Japan en de Sovjet-Unie slecht zijn, het zou beter zyn te zeggen, dat deze be trekkingen wankel zyn. Ten aanzien van de besprekingen, welk» hy minister den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Sato, heeft gevoerd, zeide Joerenef, dat deze niet geheel zyn mis lukt. DE DUITSCH-ITALIAAN8CHE SAMENWERKING. De „Lokal Anzeiger" interviewt Mussolini. De Lokal Anzeiger publiceert een inter view met Mussolini. De Duce heeft hierin verklaard: „Beide volken kunnen zeer goed samen werken, want, zoo zy al verschillen in deug den en ondeugden, toch hebben zy vele din gen geeen." Mussolini verklaarde verder te vreden te zyn over de verschillende reizen van officiëele Italiaansche persoonlijkheden naar Duitschland. Sprekende over den eersten verjaardag van het nieuwe Romeinsche keizerrijk zeide de Duce: „Het Italiaansche volk voelt voor het keizerryk. Ook de vrouwen dragen bjj aan den opbouw, de eerste vyftig vrouwen die naar Abessinie zyn vertrokken om zich by het echtgenooten te voegen, hebben eet» vrouwelyke fascie opgericht. Zy wyden zich aan hun gezin en werken tevens voor het vaderland en het keizerryk." De Duce maakte geen enkele toespeling op een eventueel bezoek aan Duitschland. DE ITALIAANSCHE LUCHTMACHT. Tienduizend piloten beschikbaar. De minister van luchtvaart, generaal Valle, heeft in den senaat verklaard, dat het vlieg tuigmateriaal geheel vernieuwd is en dat de vliegtuigen van vroeger jaren nog slechts als lestoestellen dienst doen. De generaal herinnerde er aan, dat den senaat verleden jaar de verzekering werd gegeven dat Italië weldra de beschikking zou hebben over tienduizend vllegtulgbe» stuurders. Dit aantal nu, aldus de minister, is thans overschreden. Dit aantal moet even wel slechts als uitgangspunt worden be schouwd. Bij dezelfde gelegenheid werd gezégd, dat het aantal linievliegtuigen zou worden ver dubbeld. Ook deze belofte is verwezenlijkt. I

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11