DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S.D.A.P. Zes personen verdronken. DE KABINETSCRISIS OPGELOST. Mr. Dr. J. IN 'T VELDT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Ne. 114 Dinsdag 18 Mei 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Pc Spaansche revolutie De Duitsche materieele belangen in Spanje, Veel omstreden ijzererts. Duitschland's belangen In Noord-Spanje. Het regeeringsjubileum van koning Christiaan. Toch maakte de vorst zijn gebruikelijke ochtendwan deling. Ontploffing op een schip te Honkong. Moeilijkheden in Duitsche boerenbond. Oorzaak nog onbekend. 139e Jaargang Met een auto onder Alphen a. d. Rijn in een sloot gereden. Terug van den N.S.B. Landdag. ALKMAARSCHE COURANT. Oit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. De kabinetscrisis. Zaterdagmorgen is president Azana begonnen met het raadplegen der poli tieke leiders. Eerst ontving hij Giral, den minister zonder portefeuille, die na afloop verklaarde, dat zijn bezoek geen bijzondere redenen had. Terstond daarna ontving de president Manuel Cordero, van het bestuur der socialistische par tij en vervolgens José Diaz de alge meen secretaris der communistische partij. Deze verklaarde, dat hij Azana had aanbevolen een volksfrontregeering te vormen, waarin de vakbonden zou den zijn vertegenwoordigd, zoodat de regeering uit alle anti-fascistische groe pen zou bestaan. Tenslotte werd nog ontvangen Pasqual Tomas, eveneens van het bestuur der socialistische partij, die verklaarde, dat een regeering van den zelfden aard als de voorgaande, en on der leiding van Caballero, onontbeerlijk was. Largo Caballero heeft Zondagochtend een onderhoud gehad met president Azana, waarin hy verslag uitbracht van zijn pogin gen een nieuwe regeering te vormen. De Communistische partij heeft een nota gepu bliceerd .waarmede Caballero als regee- ringschef, niet mee accoord kan gaan, even min achtte hij deze nota overeenkomstig de grondwet. Hij heeft aan de partijen mede gedeeld op welken grondslag hij een nieuwe regeering wilde vormen. De politieke en vakvereenigingsorganisa- ties hebben afwijzend geantwoord op het voorstel van Largo Caballero inzake de vor ming eener nieuwe regeering. De secretaris der communistische partij heeft geantwoord met een nota, waarin o.a. gezegd wordt: „Gisteren hebben wij de minimum voor waarden voor onze medewerking uiteenge zet. Wij zijn verwonderd over uw ontwerp, dat niet alleen volkomen hiervan afwijkt, doch die een ministeriëele arbeidsorganisatie blijkt te omvatten, die beneden het peil van het vorige kabinet blijft. Wij bevestigen derhalve het besluit der communistische party, niet aan de door u ontworpen regee ring te kunnen medewerken." De socialistische partij heeft medege deeld, dat zij niet vertegenwoordigd wil zijn in een regeering, waarin de communisten geen zitting hebben, en dat de tusschen dezen en Caballero bestaande geschillen eerst uit den weg moeten worden geruimd. Later deelde Largo Caballero officieel aan Azana mede, dat hij weigerde een ministerie te vormen. Hiema heeft Azana den socialist Negrin, die minister in het demissionaire kabinet was, belast met de vorming van een nieuw kabinet. Negrin heeft een nieuw kabinet samenge steld. De ministerlyst ziet er als volgt uit: Minister-president en minister van financiën en economie Negrin. Buitenlandsche zaken Jose Giral. Nationale verdediging Prieto. Justitie Manuel de Irujo Binnenlandsche zaken Julian Zugazajoitia. Onderwijs en gezondheid Hernandez. Landbouw Vicente Iribe. Openbare werken en verkeerswezen Ber- nardo Giner de Los Rios. Sociale bijstand Jaime Ayguade. Negrin, Prieto en Zugazagoitia zijn socia listen, Hernandez, Iribe communisten, Giral linksch republikein, Giner de Los Rios is lid van de republikeinsche unie, de Irujo is Baskisch nationalist en Ayguade is linksch Catalaan. Volgens de Daily Herald is de Duit sche regeering voornemens pogingen in het werk te stellen om voor haar eigen militaire doeleinden zich te verzekeren van de yzerertsvoorraden in Noord- Spanje, waarop Groot-Brittannië voor zyn verdedigings- en industriedoelein- ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 DRUKKERIJ COSTER Largo Cabaflero den vertrouwt Dr. Schacht, de Duitsche minister van economische zaken en pre sident van de rijksbank heeft volgens de Daily Herald thans openlijk toege geven, dat de Duitsche oogmerken in Noord-Spanje tegen de Britsche belan gen ingaan. „Daar het erts van Bilbao minstens 7 pro cent van het geheele Engelsche ertsverbruik uitmaakt, zoo schrijft de „Deutsche Volks- wirt", welk blad de spreekbuis van dr. Schacht genoemd kan worden, verkeeren de economische behoeften van Engeland's be wapeningsprogram in gevaar. De tegenwoor dige toestand reeds, zoo vervolgt het blad, kan moeilijkheden veroorzaken aan de Brit sche bewapeningsindustrie bij het verwerven van grondstoffen, Een blijvend tekort aan ertsuitvoer uit Bilbao, juist nu een toe nemende aanvoer dringend noodzakelijk is, zou het Britsche bewapeningsprogram ern stig belemmeren." De Daily Heral deent hierin een aanwij zing te zien, dat de verovering van Bilbao door Duitsch bewapenen in Duitschland of ficiéél beschouwd wordt om de Britsche ver- dedigingspolitiek te ontwrichten. Het Baskenland, zoo voegt de Daily Herald hieraan toe, produceert minstens 70 procent van Spanje's export aan ijzererts en vele mijnen zijn Britsch eigendom. Het ijzer uit dit gebied is bijzonder waardevol wegens zijn zeer laag gehalte phosphor. Tot voor kort kwam een stijgend aandeel van Enge land's invoer aan ijzererts uit Afrika, mee- rendeels uit Spaansch Marokko. Het ertsge- bied van Marokko wordt geschat op 25 mil- lioen ton. De bezetting van dit gebied door de opstandelingen heeft den Britschen erts- belangen reeds ernstige schade toegeDracht. Franco heeft de belangrijkste in het rif nabij Melïllain in beslag genomen en zendt de erts naar Duitschland, in uitwisseling voor wapenen en anderen steun, welken hij van Berlijn ontvangt. Indien de „Hitier-Franco troepen" Bilbao veroveren, zal Franco een groote schuld aan Berlijn te betalen hebben, en hij zal het be talen met het ijzererts, waarvan de uitvoe ring van het Britsche bewapeningsprogram grootendeels afhangt. Mededeelingen van het rechtsche hoofdkwartier. In het legerbericht van het groote hoofd kwartier der opstandelingen van gisteravond wordt medegedeeld, dat de zegevoerende opmarsch in Biskaje voortduurt. De troepen van Mola hebben Echano, Epalza, Enacha, Arrinda, Zudagoitia en de kluis van San Miquel bezet. De vijand verloor vele dooden, terwijl vijftig linkschen gevangen zyn ge nomen. Tachtig man liepen naar de recht sche troepen over. De meest vooruitgescho ven stellingen liggen 400 meter van Amor- bieta verwijderd. Na een schermutseling in den sector Bonar hebben wij 45 dooden ge vonden. Van de fronten bij Madrid, Avila en Soria valt niets te melden. De zender, die wordt aangekondigd als „Radio Nacional", heeft medegedeeld, dat de afdeeling, die in het midden van het front in Biskaje strijdt, het slechte weer ten spijt, blijft oprukken in de richting van Amor- bieta. Op één kilometer van deze stad wer den de verbindingen afgesneden. De vijand bood minder tegenstand dan de voorgaande dagen. De rechtschen vonden vele dooden en gewonden op het terrein. Aan het einde van den middag bracht de in het Zuiden optredende afdeeling een verbinding met de andere groepen, die Amorbieto moeten om singelen, tot stand. Zeventien Spaansche vliegtuigen landen op Fransch gebied. In den mist verdwaald. Zeventien vliegtuigen der Spaansche regeering, twaalf jagers van Amerikaansche type en vijf verkenners van Spaansch fabri- caat, die vanmorgen tegen vyf uur van Santander waren opgestegen om over de linies der opstandelingen bij Bilbao te vlie gen, zijn in den mist verdwaald en tegen half negen op een terrein by Pontlong gedaald. Kapitein Gyllenam, administrateur van het internationale toezicht, is onverwijld van- de landing in kennis gesteld. De speciale commissaris der mobiele politie en de Spaan sche consul begaven zich daar de plaats der landing. In overeenstemming met de voor schriften van het ministerie van luchtvaart zijn de vliegtuigbestuurders uitgenoodigd naar Spanje terug te keeren. Zy zullen onder geleide van een Fransch militair toestel op stijgen, zoodra de weersomstandigheden dat toelaten. Enorme belangstelling. Het zilveren regeeringsjubileum van koning Christiaan werd ingeluid met een kerkdienst, waaraan de koningen van Zweden en Noorwegen, de groothertog en groothertogin van Mecklenburg de prinsen George en Christophorus van Griekenland en alle overige vorstelijke gasten deelnamen, alsmede de leden der regeering, en vertegenwoordigers van de weermacht Voor het altaar werd het koningspaar ontvangen door den Pool- schen primaat, mgr. Fuglsang-Damgaard, bisschop van Kopenhagen. Op den te rugtocht naar de Amaliaburcht werden de koning en koningin weer van alle kanten stormachtig toegejuicht. De gebruikelijke ochtendrit ontbreekt niet De eerste groote verrassing voor de Ko- penhagenaars en voor de vele bezoekers van de Deensche hoofdstad was, dat de ko ning ook Zaterdag, op den dag van zyn 25- jarig regeeringsjubileum, den gebruikeljjken ochtendrit te paard door de straten der stad maakte, zonder eenige begeleiding. Aan alle kanten werd de vorst hartelijk toegejuicht, en de toejuichingen groeiden aan tot een ovatie toen hij van zijn rit terug keerde op het plein voor de Amaliaburcht. De muziek van de lijfwacht weerklonk. Al len ontblootten het hoofd. Saluutschoten werden gelost en alle kerkklokken beierden. Het Deensche koningsfeest was begonnen. De koning verscheen met de koningin en met de koningen van Noorwegen en Zweden op het balcon, om een zanghulde in ontvangst te nemen. Vervolgens namen de recepties een aanvang. Met een banket in Christiansborg zyn de feestelijkheden ter gelegenheid van het re geeringsjubileum van den koning besloten. Minister Stauning sprak bij deze gelegen heid een redevoering uit, waarin hij den koning namens het volk dank zeide voor al het goede en groote, dat onder zijn leiding in 25 jaar tot stand was gebracht. Ook koning Gustaaf van Zweden richtte het woord tot koning Christiaan, waarbij hij herinnerde aan de bijeenkomst der Noord- sche konigin in Malmo«f in 1914, benevens aan de gedachte, dat het noorden aaneenge sloten moet zyn. Nadat vervolgens ook de koning van Noor wegen een dronk had uitgebracht op het welzijn van den Deenschen koning, nam koning Christiaan zelf het woord voor een kort antwoord, waarin hy bewogen zijn dank uitsprak jegens de koningen van Zweden en Noorwegen voor hun aanwezigheid en den wensch uitsprak door practische samenwer king een saamhoorigheid in het noorden tot stand te kunnen brengen, die in de toekomst bindend zou moeten blijven. 33 dooden en vele gewonden. Op een schip in de haven van Hong kong heeft zich een ontploffing voor gedaan, waardoor een vijftigtal per sonen, voor het meerendeel Japan- neezen, om het leven is gekomen. Het schip werd volkomen vernield. Vreeselyke gevolgen. Later werd gemeld, dat tengevolge van een ontploffing aan boord van een stoombarkas van de maatschappij „Osaka Sjozen Kaisja", die passagiers vervoerde, tien menschen om het leven zijn gekomen en zeven zeer ernstig gewond werden, terwijl een veertigtal opvarenden vermist wordt. De vermisten zijn op vier na landver huizers naar Zuid-Amerika; er zijn vrou wen en kinderen bij. De oorzaak der ont ploffing is niet bekend. De lijken werden langs de boulevard en op de daken van gebouwen geslingerd. Een viel op eenige meters afstand van het Reuterbureau, een ander kwam terecht op de veranda van de club van Hongkong. Ook in de haven zijn lijken gevonden. De slachtoffers waren voor een deel eerste klas passagiers voor Sjanghai of Japan, maar het meerendeel bestond uit Japansche derde klas-passa giers. Op het moment van de ontploffing lag de barkas gemeerd. Tien vermisten. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de ontploffing 33 menschen om het leven zijn gekomen en 8 personen zwaar gewond zijn. Verder worden tien opvarenden vermist. Wilhelm Meinberg, de leider van de nationaal-socialistische boeren bond, is door den rijksminister voor de levensmiddelenvoorziening van zijn functie ontheven. Om voor het publiek deze maatregel te verhelen, aldus Havas, verklaart een offi ciéél communiqué, dat Meinberg met voorbereidende werkzaamheden op het gebied der landbouwcredieten is belast. Het is evenwel voor niemand een geheim, dat tusschen Darre en Meinberg ernstige persoonlijke geschillen bestonden. Men kan thans verwachten, dat een reorganisatie van de boeren-organisatie zal worden voltrokken. Havas herinnert er aan, dat nog onlangs alle functionarissen van de boerenorgani- satie in Westphalen uit hun functie wer den ontslagen. Dit ontslag in de „Heimat" van Meinberg wordt in verband gebracht met de hem zelf betreffende mutatie. Hedennacht te ongeveer één uur is op den Rijksstraatweg, even buiten de kom der gemeente Alphen a. d. Ryn een personenauto met zes inzittenden, die terugkeerden van den N.S.B.- landdag te Lunteren, in een sloot ge raakt, waarby allen jammerlijk om het leven zyn gekomen. De namen van de slachtoffers zyn: F. van den Bosch, schilder te 's-Gra- vezande; G. Jongejan, carrosserie bouwer te 's-Gravezande en zyn beide zoons M. en A. Jongejan; mej. Meul- dyk te Hoek van Holland en mej. G. de Rooy te Honselerdyk. Hoe het drama zich voltrok. Het was kort voor één, toen een wiel rijder uit Alphen a. d. Rijn den op dit nachtelijk tijdstip verlaten Rijksstraatweg passeerde. Nabij het erf van den veehou der Vergeer, dat door een sloot van drie a vier meter breedte van den weg is ge scheiden, werd zijn aandacht getrokken door een rood licht, dat bij nadere be schouwing het achterlicht van een perso nenauto bleek te zijn. De wagen lag met de wielen omhoog in een sloot. Onmiddel lijk waarschuwde de wielrijder den vee houder, die niets van het ongeluk had be merkt en daarop stelden beide mannen een nader onderzoek in. Het gelukte hun het portier, dat geheel onder water lag, te openen. En tot hun groote ontzetting von den zy toen de lichamen van vijf menschen, die geen teeken van leven meer gaven. Zy slaagden er in de slachtoffers uit den wagen te bevrij den, doch een onmiddellijk ter plaatse aanwezige geneesheer kon slechts den dood constatceren. Het horloge van een der slachtoffers stond op kwart voor één, zoodat het onge- AFDEELING ALKMAAR. DONDERDAG 20 MEI spreekt Burgemeester van Zaandam, In de KORENBEURS. Aanvang 8 uur. Entrée IS ct. Werklozen vrjj entrée HET HUWELIJK VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. De hertog van Kent zou het bijwonen. De „Sunday Referee" bericht, dat de her tog van Kent en zyn zuster tegenwoordig zullen zyn bij het huwelijk van den hertog van Windsor met mevrouw Warfield. Het blad voegt hieraan toe, dat de moge lijkheid niet uitgesloten is, dat ook Winston Churchill en Lloyd George de plechtigheid zullen bijwonen. Ook Lord en Lady Louis Mountbatten zouden zyn uitgenoodigd, doch het blad weet niet of zij de uitnoodiging hebben aangenomen. Het blad bericht verder, dat koning Geor ge VI Donderdag a.s. officieel de verloving van den hertog van Windsor in de London Gazette bekend zal maken. Het huwelijk van den hertog van Windsor is definitief vastgesteld op 3 Juni. Het zal op het slot Candé worden voltrokken. DE STRIJD OM DE AMERIKAANSCHE VAKVEREENIGINGEN. Martin wil Fordpersoneel organiseeren. Homer Martin, de voorzitter van de Uni ted Automobile Workers, is een actie be gonnen om het personeel der Fordfabrieken te organiseeren, en heeft een comité te werk gesteld om een aanleiding te vinden voor een gerechtelijk onderzoek tegen de fabri kanten wegens schending van de wet-Weg- ner, doordat zy geschriften tegen den vak bond laten verspreiden. luk pas enkele minuten te voren was ge beurd. Waarschijnlijk mede doordat de auto, een oude vierpersoons Essex met zes personen overladen is geweest, hebben de inzittenden, geen kans gezien het portier te^openen. Men kon slechts gissen welk 'n verschrikkelijken strijd in deze beperk te ruimte even onder de oppervlakte van het water zich moet hebben afgespeeld. Nadat de auto door een kraanwagen op het droge was gebracht, vond men nog het lijk van het zesde slachtoffer, dat een der beide zoons van den heer Jongejan bleek te zijn. Deze laatste schijnt den wagen te hebben bestuurd. Daar geen der inzittenr- den er 't leven heeft afgebracht en niemand van de ramp getuige is geweest, zal de oorzaak van het ongeluk wel nooit met zekerheid komen vast te staan. Een voorloopige inspectie van den wa gen heeft een breuk in de stuurstang aan het licht gebracht. De garagehouder, die dit heeft geconstateerd, kon echter niet verklaren of het hier een oude breuk be treft. Bovendien is niet met zekerheid na te gaan of de breuk niet door het ongeluk is ontstaan. De weg is ter plaatse niet slecht en vol komen recht. Men vraagt zich dus af hoe het mogelijk is, dat de bestuurder aan den linkerkant van den weg in de grasberm is terecht gekomen. Wielsporen toonen aan, dat de wagen 4*4 meter door de berm is gereden en daarna over den kop is ge slagen. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de bestuurder, toen hij bemerkte van den weg te zijn geraakt, plotseling met kracht heeft geremd. Hij schijnt met vrij groote snelheid te hebben gereden, althans volgens verklarin gen van een wielrijder, die de auto kort te voren was gepasseerd en die toen de snel heid op pl.m. 80 K.M. schatte. De lijken der slachtoffers zijn voorloo- pig in het lijkenhuisje te Alphen a. d. Rijn opgebaard. Zij zouden heden naar de woonplaatsen der families worden o\erge- bracht. (Zie verder Laatste berichten)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1