Aqenda Nassau-Tax iei. 3545. DOUWE EGBERT ItWEE KIJKEN isKOOPELCLOECK srrfa#' de pinksterdrukte. afgezien van hooger beroep. bejaarde heer gevallen. ANNO Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht. licht op! districts-I^idsbeü 'n«r„m™tmaSr|2 2 Z'T 3 1 Sïï mSSs, j Alkmaar, Dinsdag. De regen van Zaterdag heeft de plannen van velen om naar buiten te gaan den kop ingedrukt. Toch was het weer daarvoor, gezien het feit, dat wij zoo'n vroege Pink ster beleefden, zeer mooi. Het teere jonge groen bracht de duizenden die er, iets warmer gekleed dan anders met Pinkster gebruikelijk is, op uit trokken, in groote verrukking. Over dag was de stad als het ware uit gestorven, doch des avonds waren de bioscopen en dancings zeer druk bezet. De wielerbaan mocht zich gister in een zeer druk bezoek verheugen. Bijna 6000 bezoekers volgden daar de spannende wedstrijden. Voor de badplaatsen was het niet het gewenschte weer. In hotel Nassau-Bergen te Bergen aan Zee, dat weer geoperd is, viel het bezoek gistermiddag en gister avond nog zeer mee. Der traditie getrouw was 't gistermid dag bij den speeltuin Duinvermaak en te Schoorl bij het speelduin zeer druk. In het Lunapark „De bedriegertjes" te Bergen, waar nieuwe speelwerktuigen zijn ge plaatst, o. a. een draaiend rad, vertoefden gistermiddag een 1100 bezoekers. In de Rustende Jager te Bergen was het beide Pinksterdagen overweldigend druk, terwijl daar vanavond de feestelijkheden worden voortgezet. In café Hilbrand, aan de Dorpsstraat, waar eveneens gedanst werd, was het gis teravond ook zeer druk. De laatste jaren wordt daar op het binnenterrein 'n draai molen geplaatst. Ook dit jaar werd deze weer opgebouwd, doch Vrijdagmiddag moest hij worden afgebroken, tot groote schade van den caféhouder, die nu een mooie pachtsom moest derven. De exploi tant van den molen beweerde van den burgemeester de toezegging te hebben verkregen, omdat hy met de Julianafees- ten zijn molen in Bergen had geplaatst. Naar de burgemeester mededeelde was dit niet juist. Nu er in de eerste week van Juli kermis wordt gehouden, stelden B. en W, zich op het standpunt, dat deze kleine kermis niet mocht doorgaan. De caféhou der verzekerde ons, dat hij, wanneer hij dit had geweten, liever het adres om de kermis te herstellen niet had geteekend, aangezien de kermis voor hem de schade van de Pinksterdagen niet kan goedma ken. Wij zijn echter overtuigd, dat de door B. en W. genomen maatregel geen ver band houdt met het teekenen van het adres door den betrokken caféhouder om de kermis weer in te stellen. Wel ware het wenschelijk geweest, dat de beslissing over den draaimolen eerder was genomen. In het naastgelegen pension, waar een Zaansche familie om de veertien dagen komt weekenden, kon men nu te laat be richten, dat de draaimolen niet kwam. De familie had nu reeds elders besproken, zoodat dit pension zijn gasten voor Pink ster noodeloos moest missen. Het is juist het nachtelijk buitenlawaai dat de gasten afschrikt. Naar de betreffende pensionhoudster ons verzekerde heeft zij van het dansen in deze zaak geen last, wanneer voor den ingang de oostelijke zijde wordt benut. Misschien kan de overheid hiermede reke ning houden. Het aantal Pinkster-weekenders in de hotels en pensions was niet zoo groot als het vorig jaar, maar toch was het duide lijk in de verschillende zaken zichtbaar, dat Bergen nog een geliefd vacantieoord is. WEER OP VRIJE VOETEN. De rijwielhersteller C. M. uit Huis waard, van wien wij Zaterdag meedeelden, dat hij zich aan diefstal en heling van verschillende rijwielen had schuldig ge maakt en deswege naar het Huis van Be waring was overgebracht, verzoekt ons te willen mededeelen, dat hij heeft kunnen bewijzen dat hij het hem aangebodene te goeder trouw gekocht heeft. Hij is daarna weer op vrije voeten ge steld. OPBRENGST COLLECTE. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de collecte ten bate van het Chr. Rusthuis „Rust een Weinig" te Dieden Geld.) heeft opgebracht een bedrag van 93.30. De 3 veroordeelden in zake den groo- ten diefstal van conserven bij de firma van Hoogenstraaten alhier hebben in hun vonnis berust en afgezien van hooger beroep. PRIJS BEHAALD. Op het op 2en Pinksterdag gehouden zang concours te IJmuiden-Oost behaalde het Ned. herv. kerkkoor, dir. de heer J. F. de Haas in de afdeeling uitmuntendheid een eersten prijs met 334 punten. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collecte ten bate van den Vrouwen-Vredesgang is f 163.56. De ruim 50-jarige heer S., die vanmor gen op de Mient voor het sigarenmagazijn van den heer Broers stond te kijken naar de werkzaamheden, kwam waarschijn lijk door een beroerte getroffen te val len, waardoor hij een gat in het achter hoofd opliep. In bewusteloozen toestand is hij naar het Centraal ziekenhuis vervoerd, waar hij is opgenomen. Zijn toestand was hedenmiddag bevre digend. HERSTEL SCHOORLSCHE KORENMOLEN. Subsidie met een voorwaarde. Aan het comité „De Schoorlsche Koren molen" te Schoorl hebben Provinciale Sta ten in 1935 in de kosten aan aankoop en herstel van de korenmolen een bijdrage uit de provinciale kas van 300 toegekend. Na de ingebruikstelling van de molen ech ter is aan het licht gekomen, dat voor een behoorlijke uitoefening van het bedrijf nog eenige verbeteringen noodzakelijk zijn, waarvan de kosten worden geraamd op 700. Tot dekking van die kosten heeft de gemeenteraad van Schoorl een bedrag van 350 gevoteerd, terwijl de vereeniging „De Hollandsche Molen" een bedrag van 100 heeft toegezegd. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten nu voor aan de gemeente Schoorl een subsidie van 125 toe te kennen, onder voorwaarde, dat het Rijk voor hetzelfde doel een bedrag van 125 beschikbaar stelt. INGEBROKEN. Gedurende Pinksterdagen is Ingebroken in de kantoren van Steeman's kolenhandel aan den Helderschenweg. Er wordt niets vermist. De politie stelt een. onderzoek in. DE SINGELWERKZAAMHEDEN. De werkzaamheden aan de singelwegen zijn thans zoo ver gevorderd, dat over 1 y3 week de nieuwe verbreede wegen voor het verkeer open kunnen worden gesteld. PROT. VROUWENVEREENIGING. De Prot. Vrouwen Ver. hield haar alge- meene vergadering. De notulen, het jaarverslag en de rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat dertien alleen wonende vrouwen en gezinnen ondersteu ning hadden ontvangen bestaande uit kruidenierswaren en brandstoffen. Door 't overlijden van mevrouw Preijer-Wegener werd mevrouw Deetman benoemd tot pen- ningmeesteresse. Tot leden der kascommis- sie werden benoemd de dames v. Reijen- dam-Schornagel en Lind-Keg. UITBREIDING ARCHIEF. In bijlage No. 72 schrijven B. en W.: Gelijk wij te kennen gaven bij de behan deling van ons voorstel dd. 20 Nov. 1936 (bijlage nr. 150) in de Raadsvergadering van 26 November d.a.v. (blz. 330) moet nog een beslissing worden genomen met be trekking tot de benedenverdieping van het pand Langestraat 87. Overeenkomstig ons voorstel is over de vrijgekomen lokalen van het voormalig politiebureau beschikt ten dienste van de uitbreiding van de Secre tarie en huisvesting van het magazijn van leermiddelen zoomede door vestiging van het Bureau van den Armenraad op de bovenverdieping van het perceel Lange straat nr. 87. Van de lokalen, voorheen bij de politie in gebruik, zijn thans nog be schikbaar de vroegere agentenwacht en de daarachter gelegen binnenplaats met cellen enz. benevens de benedenverdieping van het perceel Langestraat nr. 87. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdagmiddag, hoofdnummer Ein Madel vom Ballet (operette); hoofdrol Anny On- dra. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De passagier des doods (vliegeniers- en spion- nagefilm); hoofdrollen Peter Lorre en Brian Doulevy. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De laatste dagen van Pompeji (hist.-dram.); hoofdrollen Prestor Forster, Alan Hale, Basil Rathbont. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Vogelvrij (sens.); hoofdrol Warner Baxter. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 18 Mei. 82 uur dansen in De Rustende Jager te Bergen. Woensdag 19 Mei. 8 uur, Harmonie, revue gezelschap Dyna- ma; spreker. Louis de Visser. 8 uur, Oranjehotel te Bergen, rede E. Bouwman voor de R.S.A.P. Donderdag 20 Mei. 8 uur, Korenbeurs, rede mr. dr. J. in 't Veldt van Zaandam voor de S.D.A.P. 8 uur, 't Gulden Vlies, rede P. Kooyman en H. Braam, voor de Nat. boeren-, tuin ders- en middenstandspartij. 8 uur, café Groot te Koedijk, rede A. Veltrop van Beemster voor de R.S.A.P. Het scheen ons gewenscht, de beide benedenvertrekken van het perceel Lange straat nr. 87 te bestemmen tot tentoonstel lingsruimte en het bestaande archief depot uit te breiden met de ruimte, thans in be slag genomen door de politiecellen. De daar aan grenzende v.m. agentenwacht zou dan tot werkkamer bestemd kunnen worden ten dienste van het archief. De Commissia van bijstand voor openbare werken geeft in haar advies van 23 April j.1. in overweging, het pand Langestraat nr. 87 te sloopen en in de plaats daarvan een doelmatig gebouw te stichten ten behoeve van het archief, museumbibliotheek, prentverzameling en tentoonstellingsruimte. Deze oplossing ach ten wij voorshands te kostbaar, temeer, nu op veel minder kostbare wijze een oplos sing kan worden verkregen, die voorloopig wel bevredigend kan worden genoemd. Wij zouden U daarom willen voorstellen, het ter inzage gelegde plan uit te voeren, met uitzondering voorzooveel betreft het inrichten der tentoonstellingsruimten. Deze vertrekken blijven dan beschikbaar als reserveruimten voor verschillende doel einden. De kosten van de thans door ons voorge stelde uitbreiding van het archief beloopen naar raming 4180 waarbij dan nog komt een bedrag van f 1050 aan kosten inven taris. Wij stellen Uwe vergadering voor te be sluiten tot uitbreiding van de vertrekken bestemd voor archief op de hiervoor aan gegeven wijze en ons College daarvoor een crediet toe te staan van 5230, overeen komstig het hierna volgende ontwerp besluit tot wijziging der begrooting 1937. Op grond van art. 6-bis van het Konink lijk besluit van 15 Augustus 1936, S. 370, zal op het wijzigingsplan de goedkeuring moeten worden gevraagd van Gedeputeerde Staten. VERDEELING GEMEENTESUBSIDIE BIJZONDER VOORBEREIDEND ONDERWIJS. In bijlage Nr. 74 schrijven B. en w.: Bij de behandeling van de gemeente- begrooting voor 1937 zijn ter sprake geko men een tweetal vragen ten aanzien van de subsidiëering van het bijzonder voorbe reidend onderwijs. De eerste betrof een andere wijze van verdeeling van het beschikbaar te stellen bedrag over de verschillende scholen, de tweede een compensatie ten behoeve van de R.Kath. Bewaarscholen tegenover de door den Raad inmiddels toegestane ver laging der huren van de in gemeente gebouwen gehuisveste kleuterscholen. Gevolg gevende aan onze ter zake gedane toezeggingen, hebben wij de bestu ren van de verschillende scholen in de ge legenheid gesteld gegevens in te zenden ter beoordeeling van deze vraagstukken en hunne wenschen en opmerkingen ter zake kenbaar te maken. Blijkens de ingekomen antwoorden wa ren de meeningen verdeeld. Nadat de di recteur der gemeentewerken, op ons ver zoek, een rapport had uitgebracht omtrent de bedragen, die naar zijn meening als hu ren voor de verschillende scholen bij den tegenwoordigen stand der huren rechtvaar dig zijn te achten, heeft de burgemeester een bespreking gehouden met vertegen woordigers van de schoolbesturen, ten einde te trachten alsnog tot overeenstem ming te komen omtrent de te volgen ge dragslijn. Zulks is echter niet gelukt. Verschil van opvatting bleef bestaan met betrekking tot de volgende punten: 1. het al dan niet handhaven van de be staande regeling; 2. welke leeftijdsgrens eventueel zou moeten worden gesteld om de leerlingen voor de subsidie-verdeeling in aanmerking te doen komen; 3. een compensatie ten behoeve van het R. Kath. schoolbestuur als hiervoor ge noemd. Naar het ons voorkomt, verdient het aan beveling de thans bestaande regeling, die reeds van het schooljaar 1932/1933 af van kracht is, te vervangen door een andere, die intusschen voor de gemeente geen zwaardere financiëele gevolgen zal mogen hebben; doch een billijker verdeeling van het subsidie over de verschillende scholen mogelijk zal maken. Naast handhaving van een jaarlijks beschikbaar te stellen bedrag, zouden wij de verdeeling willen doen ge schieden naar verhouding van de aantallen te Alkmaar wonende leerlingen, die opdeti eersten schooldag resp. van de maanden Januari, April, .Tuli en October 4 jaar en ouder zijn en als werkelijk schoolgaande bekend staan. De vaststelling van de uit te keeren bedragen en de betaalbaarstelling kan dan kwartaalsgewijze telkens voor 1/4 gedeelte van het totaal bedrag plaats heb ben. Voor een behoorlijke uitvoering van deze regeling achten wij het gewenscht, dat de schoolbesturen ons opgaven verstrekken van de aantallen leerlingen hunner scholen in totaal, te Alkmaar woonachtig, en voor subsidie-verdeeling ir. aanmerking komend. Eventueel kan controle worden uitge oefend door inzage te vragen van de leer- lingenlijsten. Krachtens artikel 2, sub 7 en 10, van de bestaande Verordening, is voor het z.g. on verplichte onderwijzend personeel van bij stand geen bevoegdheid vereischt, en be hoeft de salarisregeling voor dit personeel onze goedkeuring niet. Wij zouden deze regeling willen uitbreiden tot de helft, of bij een oneven getal, tot de kleinste helft van dit personeel. Wij hebben het subsidie over het le half jaar reeds uitbetaald overeenkomstig de bestaande regeling. Hoewel wij daarbij een voorbehoud hebben gemaakt in verband met een mogelijk door Uwe vergadering vast te stellen nieuwe regeling, achten wij het toch gewenscht thans geen verrekening meer te doen plaats hebben, zoodat wij in overweging geven de nieuwe regeling te doen ingaan op 1 Juli a.s. De Commissie van bijstand voor het On derwijs kan zich met deze voorstellen vereenigen. Het R. Kath. schoolbestuur wenscht als compensatie voor meergemelde huurverla- gingen vooraf te ontvangen een bedrag van 1470 per jaar, nl. 7/5 (tegenwoordige verhouding van de subsidie-verdeeling) 1050 (huurverlaging voor de beide neu trale scholen), omdat dit bestuur deze ver laging als een extra-subsidie beschouwt. De meerderheid van de Commissie van bij stand voor het Onderwijs adviseert 600 per jaar te geven. Eén der leden van deze commissie is van meening, dat het R. Kath. schoolbestuur geen recht op compensatie heeft. De directeur der gemeentewerken acht de thans gevraagde huren voor de niet-R. Kath. kleuterscholen bij den tegen- woordigen stand der huren gerechtvaardigd doch de huur voor de R. Kath. bewaar school aan de Laat te hoog. Het is, naar ons voorkomt, niet te ont kennen, dat de tot stand gekomen huurverla- gingen, die tot gevolg hebben gehad een verlichting van de exploitatie-kosten van de betreffende scholen, een ongelijkheid in de exploitatie hebben doen ontstaan, ver geleken met de R. Kath. scholen. Uwe ver gadering zal het R. Kath. schoolbestuur niet op dezelfde wijze kunnen tegemoet komen, aangezien de R. Kath. scholen niet in gemeentegebouwen zijn gehuisvest. Hoe wel het uitermate moeilijk is een juiste maatstaf te vinden voor het aan het R Kath. Schoolbestuur toe te kennen bedrag (de berekening der Commissie van bijstand' die de helft vond van het verschil tus- schen de totale huren van de R.K. kleuter scholen en die van de neutrale kleuter scholen —kan naar ons voorkomt moeiliik tot uitgangspunt worden genomen) komt Meest matige, Noordoostelijke tot Ooste lijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met waarschijnlijk regen, weinig verande ring in temperatuur. Verslechtering van het weer te verwachten. Over het Noordoosten en het Zuidwesten van het waarnemingsgebied ontwikkelden zich gebieden van hoogeluchtdruk, welke door een rug van hoogendruk, welke over de Britsche eilanden en de Noordzee loopt, verbonden zijn. In het Noordwesten ligt een diepe depressie, waarvan het centrum bewesten IJsland ligt. Een secundaire van deze depressie strekt zich tot over Zuid- Skandinavië uit. Ook over Frankrijk, Bel gië en Midden-Europa is de luchtdruk laag, met een kern beneden 775 c.M. in Midden- Frankrijk. In Noordoost-Scandinavië, in het hoogedrukgebied, heerscht mooi zonnig weer met temperaturen, welke aanzienlijk boven normaal zijn. In Midden-Skandinavië, in de omgeving van de secundaire depressie' is de lucht betrokken met regen. In het ge bied van den rug van hoogedruk, op de Britsche eilanden, Denemarken en Zuid- Zweden is de lucht opgeklaard. In de om- geving van de depressiekern over Frank rijk is de lucht weer betrokken met regen. Het is te verwachten, dat deze invloed van de depressie zich ook over ons land zal doen gelden, zoodat bij meest matigen Noord- betr lf 6\rind Iucht 2W3ar bewolkt tot betrokken blijven zal met waarschijnlijk delhk si!l!emperatuur zal daarbiJ vermoe- aeiyk slechts weinig veranderen. Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere licht op.611 hedenavond va" 20.24 tot 3.32 uur voldo^nde^voor P" jMr zSgdannoierni937W5 Sfw gd°P 1 R. en W stellen T?? ,litgeke*'d- besluit te nemen. desbetreffend deelt mede, dat hedenva"Senoemd bureau Groep bouwvakken- 30 '"geschreven: glas in loodzetters 'l teekenaa", 2 steenbikker, l steehouwer 1 kers, 1 -stratenm. opnermm' n stratenma- beden, 2 tegelzetters 9 L UC" opper" granietwerker, l decors «Werkers- 1 den> 15 stucadoors lo m °PPerlie- Kers, 19 schilders 15 ™e- timmerlieden. grondwerkers, 69 2 Mikslagers,8^ carrosser' bankwerkers, structiewerkers 2 plo ,eriebouwers, 2 cor.- niakers, 6 klinkers 11 s' 2 ketel" werkers, 3 machinisten naars. 5 ï-'— bedrag zal van dan op de netaalslijper, 14 monl^

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2