N GEHEIMEN DIENST {Binnenland Jeuitleton N.S.B.-Hagespraak. Het incident met ir. Mussert. Katholiekendag te Utrecht Congres tegen duurte en werkloosheid. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 257. zwaarder dan de jneeste^andere. Ir. Mussert zegt o.m. aangevallen te zijn in Amsterdam-Noord. Op het ruim' veertien H. A. metende, met bosschen omzoomde heideveld nabij den Goudsberg, welke terreinen thans het eigendom zijn van de N. S. B.-stichting genaamd „Nationaal Tehuis", heeft de Na- tionaal-Socialistische Beweging in Neder land haar tweeden landdag of zoogenaam de „Hagespraak" gehouden, waaraan het bezoek veel grooter is geweest dan bij de meeting op den Tweeden Pinksterdag van het vorig jaar. Er werd aan „H. N. v. d. D." een cüfer opgegeven van tusschen de vijf en zestig en zeventig duizend bezoekers. Ruim vijf duizend auto's en bussen wa ren er op verschillende weiden in den omtrek van het meetingveld geparkeerd, zoomede nog honderden en honderden mo torfietsen en gewone rijwielen. Het landdagveld had hetzelfde aspect als het vorig jaar. Veel driekleurige en oranje-vlaggen waren er, wederom breeds en lange zwart-roode wimpels achter het hooggelegen sprekerspodium. De groo'.e bronzen N. S. B.-klok, geflankeerd door twee kleine modellen er van, welke naar Indië zullen worden gezonden en daarom de „Java" en „Sumatra" gedoopt zijn, be vond zich op de scheiding van de verga derruimte en het recreatieterrein, met de vele druk bezochte consumptietenten al daar. Te ongeveer twaalf uur werden, na een verwelkoming der groote menigte door den heer C. van Geelkerken, de klokken geluid en even daarna vertoonde ir. A. A. Mussert zich op het sprekerspodium, begroet met vele houzee-salvo's. Na het zeggen van een vers door den heer Adr. van Hees, werden achtereenvolgens tien-minuten-speeches ge houden door de heeren H. J. Woudenberg uit IJmuiden, J. Hogewind uit Amersfoort, graaf M. de Marchant et d'Ansembourg uit Amstenrade, J. Dekker uit Goes en ds. G. van Duyl uit Hilversum. Uit deze redevoe ringen, alle min of meer van propagandis- tischen aard, releveeren wij hier de mede- deelingen van den heer Hogewind, dat het N. S. B.-ledental in Indië thans omstreeks 5000 bedraagt. Ir. Mussert spreekt. Omstreeks drie uur verscheen de N.S.B.- leider, ir. A. A. Mussert, wederom-op het podium, nu om de eigenlijke landdag-rede uit te spreken. Hij werd opnieuw luide toe gejuicht. :.TOO..>.' Zijn toespraak was getiteld: „O'rtzë strijd om een gaaf volk" en hield voornamelijk beschouwingen in over het doel en den geest der nationaal-socialistische beweging, zooals de heer Mussert een en ander reeds menigmaal uiteengezet heeft in het open baar, beschouwingen, dan neerkomende op een uitspraak, dat kapitalisme, - marxisme communisme en de democratie vernietigen de krachten zijn, welke alle werken aan de ontworteling van ons volk, door, gelijk spreker zeide, „klassenwaan, klassenstrijd, partijzucht en schotjesgeest". Alle politie ke partijen, van „Duymaer tot Lou de Vis ser", aldus verklaarde ir. Mussert, staan thans tegenover ons, maar wij gaan niet op de vlucht, maar attaqueeren, in weerwil van de zwarte hemden-, ambtenaren-, col portage-, demonstratie-, vlag- en radioverr boden. Nogal scherpe critiek uitte spreker op de houding der politie jegens de N. S. B. te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en in ge meenten in Z.-Limburg en hij zeide o.a., dat Amsterdam een zekere beruchtheid heeft verkregen en meer gelijkenis begint te vertoonen met Berlijn onder het regiem van I. Weisz'VIn dit verband bezigde de heer Mussert scherpe uitlatingen aan het adres der politie in het algemeen en den Amsterdamschen hoofdcommissaris, den heer Versteeg, in het bijzonder.- De spreker, vervolgens het voorgeval lene aan de overzijde van het IJ aanroe rende, zeide: „Niet alleen de overheid keert zich tegen ons, maar de onderwereld wordt op ons losgelaten". Op de gebeurte nis zelve thans nog nader ingaande, zeide de heer Mussert, dat het Blauwe Zand te Amsterdam „een marxistische terreur- buurt" is, waar tijdens het eerste bezoek op den bewusten dag van spreker aan een N. S. B.-gezin, de „S. D. A. P.-buren met gebalde vuist in de deur stonden". „Ik ben aangevallen". Het voorgevallene na het bezoek aan het tweede gezin schetste spreker thans als volgt: „In korten tijd had zich een tierende en joelende bende om den auto verzameld en toen ik de deur uitkwam, ging het om ons leven. Een kerel ging mij te lijf met de be doeling om, volgens de beproefde onder wereld-methode door vuistslagen en trap pen tegen het onderlijf mij neer te krijgen, waarop de geheele bende over ons heen gevallen zou zijn. In Den Haag, vervolgde spreker, heb ik gezegd, dat als wij aangevallen worden, wij ons verdedigen zullen. Ik heb mij verde digd. Maar als mijn begeleider geen waar schuwingsschot in de lucht afgegeven had, zouden wij er niet levend afgekomen zijn". De heer Mussert ontkende thans links en rechts naar het publiek gebogen te hebben en besloot zijn lezing van het geval voor deze meeting, r.a nog gereleveerd te heb ben dat hij te Utrecht eenige uren door de recherche verhoord was, met te zeggen- dat hij „nog steeds wacht op bezoek na mens de Amsterdamsche politie tot een verontschuldiging over het feit, dat men op klaarlichten dag zijn leven niet zeker is in de hoofdstad, wanneer men nationaal-socia listische gezinnen bszoekt". Ook de pers kreeg in sprekers rede een deel der geuite onvriendelijkheden. De „marxistische pers" had over het Blauwe- Zand-geval leugens verspreid en naar ir. Mussert zeide, gaat de zoogenaamde nette pers hier en daar meedoen. „Wanneer", al dus spreker, „gekozen moet worden tus schen ons en de onderwereld, dan kiezen zij de onderwereld" Spreker besloot zijn rede met te zeggen, dat onder alle omstandigheden „de bewe ging marcheert en de a.s. verkiezingen slechts een incident in het N. S. B.-leven zijn. Na de rede werden weer de drie klokken geluid, speciaal nu, zooals de heer Mussert zeide „voor Indië, waar de leden der bewe ging «een derde van de benoodigde gelden voor het strijd- en verkiezingsfonds hebben bijeengebracht". De meeting werd besloten met een défilé voor dén leider. Daarna kregen de mare chaussee ert rijkspolitie met die van Ede, waar ook nog een druk bezocht turn- en een muziekfeest waren, onder leiding van commissaris Hulsman het groote verkeer te verwerken, waar geruimen tijd mee ge moeid ging. Nog weinig positiefs in deze zaak. Het onderzoek, dat de Amsterdam sche poljtie onder leiding van commis saris W. H. Schröder met groote nauw gezetheid instelt naar de toedracht van het incident, dat zich Vrijdagmiddag heeft voorgedaan op den hoek van de Amelandstraat en de Schoklandstraat in het Tuindorp Buiksloot, nadat de leider der N.S.B., ir. Mussert, een be zoek had afgelegd bij een der daar wonende partij genooten, is ook gedu rende de Pinksterdagen voortgezet. Het gevolg is geweest, dat tot dusverre reeds tien personen, die getuige zijn geweest van de gebeurtenissen, welke zich op dit punt hebben afgespeeld, hiervan ieder voor zich een verklaring hebben afgelegd. Elk dezer verklaringen bevestigt de mededee- lingen van den 27-jarigen werkloozen ar beider P. Melchers, gedaan bij zijn hem door commissaris Schröder afgenomen ver hoor, en welke, wat de hoofdzaken betreft hierop neerkomen, dat de heer Mussert hem, zonder dat daartoe van zijn kant eenigerlei aanleiding is geweest, den eersten slag heeft gegeven. De politie beschikt voorts over de namen en adresssen van nog andere getuigen, die eveneens gehoord zullen worden. Tegenover deze verklaringen staan die van den heer Mussert zelf, zoomede die van de twee chauffeurs en den fotograaf, die in zijn gezelschap waren. Naar deze tegenover een Amsterdamschen inspecteur van politie, die hen te Utrecht verhoord heeft, hebben te kennen gegeven, is het aanvallend op treden van Melchers uitgegaan en eerst daarna heeft ir. Mussert ter verdediging teruggeslagen. Wij vernemen voorts, dat tegen den chauffeur van den heer Mussert, die, toen de. menigte een dreigende houding aannam, met een pistool een schot in beneden- waartsche richting heeft ge lost, proces-verbaal zal worden opgemaakt wegens overtreding van de Wapenwet, aangezien gebleken is, dat hij niet bevoegd was tot het dragen van vuurwapens. Het wapen, waarmede geschoten is, is een zeer gevaarlijk Mauserpistool. De afgevuurde kogel is gevonden, waarna kon worden vastgesteld, dat het er een is van 6.35 mili- meter. Van de thans afgelegde verklaringen en van het verhoor van getuigen, dat nog vol gen zal, zal een rapport worden opgesteld, dat uiteindelijk, nu zoowel Melchers als ir. Mussert een aanklacht wegens mishande ling bij de justitie hebben aanhangig ge maakt, een belangrijk deel van het mate riaal zal vormen voor de justitiëele afdoe ning van het gebeurde. De vrouw en enkele kinderen van het gezin, dat door den leider der N.S.B. was bezocht en die na het incident hun intrek in een hotel in de binnenstad hadden geno men, zijn in hun woning teruggekeerd. De woning blijft onder politiebewaking. Twaalf duizend deelnemers. Het geestelijk leven heeft met de Pink sterdagen in Utrecht hoogtij gevierd. Kwamen in de veilinghal de Oxford-aan- hangers bijeen, geen tweehonderd meter daar vandaan waren het twaalf duizend Nederlandsche katholieken, die op den zevenden Katholiekendag voor hun ge loof kwamen getuigen. Op het uitgestrekte terrein aan de Croeselaan was een wit hoogaltaar opge trokken. Aan weerszijden van het altaar hadden honderden leden van de katholie ke jeugdvereenigingen in hun kleurige uniformen en met tallooze vaandels en banieren plaats genomen. Om elf uur betraden de aartsbisschop en de bisschoppen het terrein om, voorafge gaan door koorzangers, naar het Presby terium te schrijden vóór de Pontificale Hoogmis. Wij zagen den aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Excellentie mgr. dr. J. de Jong, mgr. Paolo Gi'obbe, pauselijk inter nuntius te 's-Gravènhage, mgr. A. Diepen, bisschop van Dén Bosch, mgr. Hopmans, bisschop van Breda, mgr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, mgr. Huibers, bisschop van Haarlem en mr. dr. Van Waterschoot v. d. Gracht, in zijn kleurrijke uniform van pauselijk" kamerheer. Voorts zagen wij op het Presbyterium de ministers Deckers, Gelissen en Van Schaik, terwijl burgemeester Ter Pelkwijk tot de eeregasten behoorde. Nadat de kerkelijke overheid aldus plechtig was ingehaald, droeg de aartsbis schop de pontificale mis op. Tijdens deze H. Mis heeft mgr. Huiberts gesproken over „De onwaardeerbare gave van het geloof." Koor en publiek zongen daarop afwisse lend de misgezangen, terwijl de H. Mis besloten werd met het „Geest, die vuur en liefde zijt." Rede van baron Van Wijnbergen. De middagbijeenkomst werd geopend met het zingen van „Veni Creator", waar na prof. dr. A. K. Noyons een welkomst woord sprak. Het woord was vervolgens aan den algemeen voorzitter, mr. A. I. M. J. baron Van Wijnbergen, die zijn rede aanving met er op te wijzen, dat de katho lieken thans, na 18 jaar, weer te Utrecht @ee. JtadioflWMW 2. Marinevloot. 8.15 Verv BBC-dans- Q Woensdag 19 Mei. nrkest. 8.20 Ber. 8.40 Should blood Woensdag HILVERSUM, 301 M. (VARA uitz.) 8.— Gr.pl. 8.05 Zomeroogst, causerie. 8,10 Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10.VPRO-morgenwyding. 10.20 Gevar. progr. (gr.pl.) en causerie over de Nederl. Arbeidersbeweging (gr.pl.) 11.30 Voor de werkloozen, causerie. 12.Gr.pl. 12.15 Melody Circle. 1.— Gr.pl. 1.15—1.45 Orgel spel. 2.— Gr.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.— De Flierefluiters mmv. solist. 7.— Zang. 7.30 VPRO: Con sequenties van ons geloof in het dagelij ksch leven, causerie. 8.05 Herh. SOS-ber. 8.07 ANP-ber., VARA-Varia. 8.20 Orgelspel. 8.45 Leven en sterven van Hellevoet- sluis, reportage. 10-ANP-ber. 10.05 VARA-Grootorkest m. m. v. solist. 11.—12.— Fantasia. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenscher.. 9.45 Gr.pl. 10.3 0 Morgendienst. 11.Het Stichtsch Salon-orkest. (12.Ber.) l.J Kinderkoor De Kleine Harp m. m. v. soliste. 2.Verg. v. d. Bond van Meisjesvereer op Geref. Grondslag, rep. 3.45 Gr.pl. 4.Ver volg van 2.4.15 Rep. uit de Rot- terdamsche Diergaarde. 5.Kin deruur. 6.Felicitaties. 6.10 Het Protestantisme in Spanje, causerie. 6.25 Gr.pl. (6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart: Causerie over het Binnenaanvaringsregl. en stoom machines). 7.Ber. 7.15 Gevolgen der zonde en lijden voor het vee, causerie. 7.45 Rep. 8.ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Herd. 70-jarig bestaan der Chrirf. Philantropische Inrichtingen te Doetinchem. 9.45 Gr.pl. 10.— ANP-ber. 10.05 Orgel concert. 11.1512.— Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 10.05 Orgel spel. 10.35 Fight with a shark, cau serie. 11.05 Het BBC-Northern or kest mmv. soliste. 12.05 Het Coven- try Hippodrome orkest. 12.50 Gr.pl. 1.35 Jan Berenska en zijn orkest. 2.05 Het Bonnybridge and District orkest. 2.50 Pianovoordracht. 3.20 Jeugd-kerkdienst. 4.20 Gr.pl. 4.35 Falkman's Apachen-orkest m.m.v. soliste. 5.20 Ber. 5.40 Fransche deel. 0-Het BBC-Schotsch orkest. 6.50 Muz. causerie. 7.10 BBC-dans- orkest. 7.25 Interview. 7.55 Verv. BBC-Dansorkest. 8.05 Rep. van de orkest. 8.20 Ber. 8.40 Should blood sports be prohibited, discussie. 9.20 BBC-Theater-orkest m. m. v. solist. 10.20 Mantovani's dansorkest. 10.50 —11.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 Gr.pl. 11.20 Colonne-orkest en zang. 2.20 Gr.pl. 3.05 Zang. 3.50 Pianovoordr. 4.50 Zang. 5.05 Gr.pl. 7.35 Chansons. 7.50 Omroeporkest, Noyon-koor en solisten. 9.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 Orkestconcert. 8.50 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroepkl.-orkest en militair orkest. I.35 Gev. concert. 3.50 Bielefelder Concertorkest. 5.40 Solistenconctrt. 6.20 Bonnsche Madrigaalver. 7.30 L. Eysoldt's dansorkest. 8.35 Om- roepkleinorkest. 9.50 Gev. concert. 10.2511.20 O. Schumer's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: II.20 Gr.pl. 11.50 Omroeporkest 12.30 Salonorkest. 12.501.20 Gr.- pl. 5.20 Salonorkest en soliste. 6.20 Omroepdansorkest. 7.20 Omroep orkest. 8.20 Gr.pL 8.30 Symph.- orkest. 9.30—10.20 Gr.pl. 484 M.;, 11.20 Gr.pl. 11.50 Salonorkest. 12.30 Omroeporkest. 12.501.20 Gr.pl. 4.25 Clemor and his Lucky Stars. 5.35 Kamermuziek. 7.20 Gr.pl. 7.40 Omroep-Symph.-orkest. 8.20 Radio- tooneel. 9.10 Gr.pl. 9.3010.20 Om roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Ad. Lutter's orkest. 8.20 Mar- schenconcert. 9.20 Ber. 9.50 Kwar tetconcert. 10.05 Weerber. 10.20— 11.20 Ad. Lutter's dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—10.05, Lond. Reg. 10.05—12.05, Brussel VL 12.05 —12.35, Keulen 12.3-114.20, Parijs R. 14.2014.35, Lond. Reg. 14.35— 15.50, Keulen 15.50—17.20, Lond Reg. 17.20—18.20, Keulen 18.20— 19.05, Stuttgart 19.05—19.30, Keu len 19.30—20.20, Rome 20.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8 8.20, Ham burg 8.20—9.35, Droitwich 9.35— 10.35, Triëst C.35—11.C5, Droit wich 11.05—17.20, Parijs PTT 17.20 —17.35, Brussel Fr. 17.35—18.35 Droitwich 18.35—19-40; Lond. Reg.' 19.4022.30, Droitwich 22.3023.20 Radio Danmark 23.2024.—. Lijn 5: Diversen. bijeen komen. Het gevaar, dat organisatie en demonstratie in ons leven den weg naar het contemplatieve zouden versperren, waarop spr. destijds wees, is sindsdien toe genomen. In or.ze dagen is er bijzondere krachtsinspanning voor noodig om te be werken, dat al ons doen en laten gericht zij op de eer van God. Geen grootere lief dedienst kan, aldus spr., aan het volk ge geven worden dan het geloof te doen be waren en levendig te doen houden. Aan het slot van zijn rede wees spr. op het voorbeeld, dat ons hier gegeven wordt door H. M. de koningin, die in woerd en daad steeds toont te zijn de christenvor- stinne. Na baron Van Wijnbergen voerde prof. dr. Gerard Brom, hoogleeraar te Nijmegen, het woord over: „De eer van God". Ten slotte heeft de aartsbisschop zelf het woord tot de geloovigen gericht. Hij sprak daarin zijn vreugde uit over de mas sale opkomst. Onder leiding van het Nationaal-Ar- beidssecretariaat is in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Den Haag een landelijk demonstratief congres ge houden tegen de duurte en voor betere behandeling van den werklooze arbeiders. Inleidingen zijn gehouden door de be stuurders van het N.A.S. de heeren Snee vliet, Bouwman en Kitsz. De eerste spreker gaf een algemeen overzicht van de politieke en economische verhoudingen nationaal en internationaal. Dy tweede spreker behandelde speciaal het duurtevraagstuk, terwijl de derde spreker het werkloosheidsvraagstuk be sprak. Van uit het congres werd door enkelen het woord gevoerd, waarbij de gelegenheid werd benut om plaatselijke ervaringen met betrekking tot het behandelen van ge steunde werkloozen mede te deelen. Aan het einde van het congres werden eenstemmig twee resoluties in zake duurte en werkloosheid en het fascisme aangenomen: In de eerste resolutie wordt gewezen op de toenemende stijging van de prijzen der levensbehoeften, hetgeen een nieuwe alge- meene loons- en steunverlaging beteekent. In de gezinnen der langdurig werkloozen en van de arbeiders in de werkverschaf fing is een toenemende verarming te constateeren. Bij schoolgaande kinderen werd reeds vroeger herhaaldelijk onder voeding geconstateerd, hetgeen in stérke mate door de eenzijdige aanpassingspoli tiek van het kabinet-Colijn is bevorderd. Het congres sprak als zijn oordeel uit, dat het levenspeil der werkenden zeer I HISTORISCHE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER. 14) „De dood zou het ergste niet geweest zijn", antwoordde ze met tranen in de stem, terwijl ze opstond en tersluiks trachtte haar kleeren een beetje in orde te brengen. Ze reikte hem de hand en hielp hem op de been. „Ik moet u wel heel dankbaar zijn en dat ben ik ook, maar wat ik maar steeds niet begrijpen kan, is hoe u alleen drie woeste kerels baas werd". „Niet alleen", antwoordde hij, zijn ge zicht met zijn mouw afvegend. „Juist op het goede oogenblik kwam onze vriend Martijn hier mij te hulp. Anders zou ik misschien ook vermoord zijn. Ja", vervolg de hij. „Martijn je bent een dappere jongen en nooit zullen ze weer van je zeggen dat je bang bent". De aap keek hem met zijn verstandige oogen aan. Hij begreep de woorden van zijn meester volkomen. Zij aaide Martijn even over den kop. De schuwe aap liet het gewillig toe. „Het zou verstandig zijn", meende Edzke, „dat we nu dit onheilspellende huis gingen verlaten. Een der maraudeurs heeft het lijf gered en misschien zal hij met hulptroepen terugkomen. Het was geen toeval, dat ze u hebben opgelicht". „Hoe weet je dat?" vroeg ze. „Ik voel me nog zoo moe". „Ik ook", antwoordde- hij. ,Maar daar heb ik geloof ik wel een middeltje tegen. Hij haalde een kristallen fleschje uit zijn zak. „Drink", zei hij. Ze deed het en toen nam hij zelf een slok. „He", riep hij uit. „Het middel van den professor werkt prachtig en snel; ofschoon ik geloot dat de hoofdzaak een sterke likeur is". „Die boeven meenden", zei hij, „dat u wist waar het geld van uw vader verbor gen was. Ik heb het gehoord, toen ik in den boom voor het huis zat". „Dus je bent me gevolgd", zei ze. „Te wilde me redden uit de handen vpn die schurken". Haar oogen begonnen te glinsteren. Er kwam weer kleur op haar wangen en haar lippen werden weer rood. „De moeheid verdwijnt en ik word er zoo vroolijk van", zei ze lachend. „Alle ellende is als bij too- verslag vergeten en de pijn is weg. Je hebt mij toch geen liefdesdrank ingegeven? Ik ben je zoo dankbaar en je hebt mij gered van iets verschrikkelijks. En ik wilde van avond jou gaan redden, je zeggen dat de stad verrast werd door vreemde ruiters, dat ze je misschien gevangen zouden ne men. Ik zag je als kunstenmaker. Sterk ben je!" En ze kneep hem in den arm. „Spieren als staal. En die doodensprong. En toen zag ik je als burger. Ha, toch een spion, dacht ik. Ik herkende je gestalte en je helderblauwe oogen. Die vrienden van je, die professor en zijn knecht, namen eiken twijfel bij mij weg. Ik wilde je red den, want je bent een man, een sterke man. Kijk in mijn oogen, zie je niets of ben je zoo dom? Waarom gaf je mij dien liefdesdrank? 't Was heusch niet noodig geweest. Ik hou van je. Kom hier", en ze sloeg de armen om zijn hals en hij voelde haar warme lippen op zijn mond, voelde haar warm meisjeslichaam tegen zich aan. „Ik ben verliefd op je", vervolgde zij, „verliefd voor het eerst van mijn leven en ik ben al zestien jaar". Edzke bood geen tegenstand. Zijn armen rondden zich om haar leest en hij zoende haar hartstochtelijk terug, drukte haar stevig tegen zich aan en voelde zijn bloed heet door de aderen stroomen. Hij begreep het zelf niet, wilde niets be grijpen. Vaag, dacht hij, zou het ook. een liefdesdrank zijn, dat middel van professor Ben el Gora? Zou die drank niet alleen jonger maken, maar ook de hartstochten opwekken? „Liefste", zei ze zacht. „Ga mee naar ons kamp. We moeten hier niet langer blijven. Misschien komen de schurken terug". Ze stak haar arm door den zijnen. „Kom, we gaan. Neem Martijn mee. Wacht, hup!" zei ze en wees op haar schou der en met een sprong had de aap zijn plaatsje gevonden. Ze streelde hem over den rug. „Je hebt ons beider leven gered, dat van je meester en van mij". Edzke wreef zich met de hand over het voorhoofd als om tot klaarheid te komen. „Ja, we moeten weg", beaamde hij. Hij blies de groote lantaren uit, leidde het meisje door de gang, stapte over den ge vallen maraudeur, opende voorzichtig de voordeur en zei: „Wacht mij hier even". Hij laadde zijn pistool, stak het weer in zijn broekzak, liep naar het lichaam van den hoofdman, trok het kortjan uit de wonde, stak het in .de schede en wierp den dolk naast het lijk. Toen ging hij terug en in het maanlicht leidde hij haar door den verwilderden tuin. Buiten in den frisschien nacht dacht Edzke: „Nu heb ik toch de bevelen van mijn generaal opgevolgd". „Kom mee naar ons kamp", zei ze. „Neen, links naar de stad". „Geen denken aan. Naar het kamp, daar zul je een beter onderdak vinden". „In de stad zijn we veilig genoeg", ver zette hij zich. „Maar vóór we er zijn?" „Kom vlug, naar het bosch, ik hoor voet stappen". Ze verscholen zich achter een dikken eeuwenouden beuk, in het struikgewas. „Zie", zei ze fluisterend. „Mannen. Ze sluipen naar het landhuis". Hij zag in het maanlicht een aantal zich bewegende schaduwen. „We zijn juist op tijd weggegaan", lach te ze zacht. „Ze zullen tevergeefs zoeken Tien minuten later en we hadden weer moeten vechten en je had me weer moe ten redden. Het zou je waarschijnlijk wel gelukt zijn, maar het is beter zoo". „Beter zoo", herhaalde ze. „Kom', ga mee door de bosschen", en ze greep hem stevic bij den arm. Ze liepen over een boschpaa en bereiken na korten tijd een groot kamp van een veertigtal wagens van de meest verschillende soort, die op vrij groote af standen van elkaar verspreid, op een ruime open plek in het bosch stonden. Het meisje nam hem mee door een straat, tusschen de wagens, naar een huifkar, die. van voren dicht, maar van achteren open was. Ze haalde de pinnen uit den lagen houten achterwand en Edzke zag dat de geheele oppervlakte van de kar ingenomen werd door een groote stroom&tras. „Mijn zomerbed", legde zij hem uit. „Hier gaan we slapen, gezond in de open lucht en toch beveiligd tegen regen en wind. Je kunt de kar zoo plaatsen, dat de open kant altijd aan de luwe zijde is. Wy, zigeuners, zijn bang voor den wind". „Ga naar binnen", zei ze. Zonder eenige aarzeling klom hij in de huifkar. Hij voelde zich vermoeid. De werking van het elixer was blijkbaar niet van langen duur, Zij volgde hem, ging naast hem liggen. „Kom", zei ze zacht. „Mijn lieve redder, leg je hoofd maar op mijn borst en slaap in mijn armen. Je moet niet meenen, dat ik een slecht meisje ben. Geef me nu een nachtzoen. Ik begrijp zelf niet, dat ik Je heb meegenomen en hoe ik zoo verliefd op je ben geworden, maar het is nu een maal zoo. Het is het noodlot. Het kwam niet van dien liefdesdrank. Ik voel me Rti moe, heel moe". Edzke gaf haar een kus. „Wel te rusten", zei ze zacht- F (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6