Het groene oog van Baa-AI. Qemewtecadm De „Java" naar Spithead vertrokken. Kano omgeslagen. Witter dan wit lijk opgehaald. wordt bedrijf van pette voortgezet'? Verkeersongelukken. doorelijk auto-ongeluk. auto-ongeluk tengevolge ^an onvoorzichtigheid. doodelijk ongeluk te venlo. Branden. brand in stijfselfabriek te sas van gent. TEXEL SCHERMERHORN Glimlachje veel omlaag is gevoerd, dat dit nog In sterker mate geldt voor de werkloozen en de arbeiders in de werkverschaffing, ter wijl tienduizenden jeugdige werklooze ar beiders door de overheid van steun wor den uitgesloten en worden misbruikt om zoowel in de bedrijven als bij openbare werken als loondrukkers van hun oudere kameraden op te treden. Het congres stelde tenslotte voor 3e werkende en werklooze arbeiders de vol gende eischen: 1. Ter bestrijding van de gevolgen van de duurte, algemeene loonsverhooging van 20 2. Erkenning van het recht op steun en bestrijding van de dreigende overheveling van werkloozenzorg naar armenzorg. 3. Steunverhooging op de basis van voor Juli 1934 met inbegrip van de huur- toeslagen. 4. Invoering van steun voor alle jonge inwonende werkloozen. 5. Intrekking van clandestiene invoe ring van verlaagde loonnormen. 6. Vaststelling van minimumloonen voor arbeiders in de werkverschaffing. 7. Invoering van de veertigurige werk week zonder loonderving, plaatsing in de bedrijven van werkloozen door verbod van overwerk. 8. Geen steunaftrek van de eerste 5 gezinsinkomsten met verwaarloozing van het maximaal gestelde 1 K maal het steun bedrag. De Nederlandsche arbeiders worden opgewekt voor bovengenoemde eischen in beweging te komen, te vormen het een heidsfront in den massalen buitenparle mentairen strijd tegen het verder toepas sen van de eenzijdige aanpassingspolitiek, voor loon- en steunverhooging en verkor ting van den arbeidstijd. In de motie inzake he tfascisme worden het Nederlandsch proletariaat en daarmee verwante groepen opgeroepen om slechts vertrouwen te stellen in de klassenkracht van den arbeid, die pas wezenlijk tot uit drukking kan worden gebracht door ver sterking van het aanwezige klassebesef, door het aankweeken van strijdbaarheid bij de arbeiders en door het toepassen van massale actie der proletarische klasse, die behalve op het terugslaan van kapitalisti sche reactie en fascisme op verbeteringen van in menig opzicht ondragelijke verhou dingen voor de breede massa gericht moet zijn. Gisterochtend om twaalf uur heeft H. M. 's k'uiser „Java" de haven van Nieuwediep verlaten om zich naar de vlootrevue te Spithead te begeven. Om kwart voor elf begaf vice- admiraal T. L. Kruys, die, zooals men weet, onze marine zal vertegenwoor digen, zich aan boord. De kru'ser werd getrokken door de sleepbooten „Utrecht" en „Nestor Eenige duizenden belangstellenden waren bij het vertrek aanwezig. CommanJsnt van de „Java" is overste J. J. A. van Staveren. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE KOUDEKERK. Oude man overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich te Koudekerk een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan den 70-jarigen W. Verboom het leven heeft gekost. Een slager, die als gewoonlijk tien uur aan de deur komt hooren, kreeg geen ge hoor. Geen teeken van leven bespeurend, vermoedde hij dat er iets niet in orde was. Een ruit werd ingedrukt. Toen bleek, dat zich door het geheele huis kolendamp had verspreid uit een kachel, die in de voor kamer stond. De oude Verboom, die ge lijkvloers in een achterkamer sliep, was er van de bewoners van het huis het ergst aan toe. Hij lag bewusteloos te bed. In den loop van den dag is hij overleden. Zijn dochter, die met een zoontje op de bovenverdieping had geslapen, werd be neden aan de trap bewusteloos gevonden. Ook had het kind het bewustzijn reeds verloren. De dochter en haar kind zijn later tot het bewustzijn teruggekeerd. Man, die niet kon zwemmen, ver dronken. In het zijkanaal aan de overzijde van het IJ bij de vuilverbranding, is gistermiddag een kano, tengevolge van een rukwind, omgeslagen. In de kano bevonden zich twee jongeman nen, resp. 26 en 21 jaar oud. De jong ste, die kon zwemmen, en lid is van de reddingsbrigade, stelde dadelijk pogingen in het werk, om den dren keling, die de zwemkunst niet mach tig was, van den verdrinkingsdood te redden Laatstgenoemde was echter zoo wanhopig van schrik en angst, dat hij zich aan de beenen van den andere vastklampte. Ofschoon de jongste van het tweetal er nog met inspanning van al zijn kracht in slaagde, zijn lotgenoot tot drie meter afstand van den wal te brengen, zag hij, ten einde zelf niet te verdrinken, zich verplicht zijn met gezel met kracht van zich weg te trappen, waarna hij zich wist te redden De 26-jarige verdween in de diepte. Zijn lijk is twee uur later door perso neel van de motorboot der politie op gehaald en naar het Binnengasthuis gebracht. Het slachtoffer was huisge noot in het in de Haarlemmerstraat wonende gezin van den geredde. HET PRINSELIJK PAAR IN ENGELAND. Bezoek aan de koninklijke tuinen van Sandrigham. H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard brachten de Pinkster dagen door op Anmerhall irv Norfolk, de bezitting var sir John Maffey. Gistermiddag hebben zij een bezoek gebracht aan de koninklijke tuinen van Sandrigham in gezelschap van koningin Maud van Noorwegen. Gisterochtend woonde het prinse lijk paar, eveneens met koningin Maud, den dienst bij in de Westnewton kerk van Sandrigham Estate. POLITIEK RUMOER TE UTRECHT. Op enkele punten van de stad Utrecht is het Maandagavond eenigszins rumoerig geweest, doordat in de volte de auto's met N.S.B.-ers van de Hagepreek te Lunteren komend, dikwijls langen tijd moesten stil staan, welk oponthoud door de inzittenden werd gebruikt om den voorbijgangers, die het drukke verkeer gade sloegen, allerlei verkiezingsleuzen toe te roepen. De om standers bleken daarvan echter in vele gevallen niet gediend. Op een der plaatsen werd met een steen een ruit van een autobus ingeworpen, waardoor enkele per sonen licht werden gewond. Op een ander punt wierpen omstanders met eieren naar de inzittenden van de bussen. Op meer dan een plaats heeft de politie van den gummiestok gebruik moeten maken om de orde te herstellen. DE GASLEIDING WAS NIET IN ORDE. Maar men ging toch baden. Door het kordate optreden van zijn moeder is Zaterdagavond in een boven woning aan het Mercatorplein te Amster dam een 26-jarige man aan den dood door gasverstikking ontsnapt. Laatstgenoemde was, een bad gaan nemen. Voorzichtig heidshalve had de vrouw, door enkele malen te roepen, contact met haar zoon gehouden. Toen zij de derde maal roepend, geen antwoord kreeg, sloeg zij zonder dralen de bovenruit van de deur der bad kamer in, waarna zij de knip kon verwij deren. Zy trof haar zoon bewusteloos in het bad aan. Met inspanning van a' haar krachten wist zij hem er uit te trekken, waarna zij, terwijl het gas, dat in het ver trek was opgehoopt, zich verspreidde, een naast haar wonenden geneesheer waar schuwde. Deze alarmeerde den genees kundigen dienst, waarna deze de eerste hulp verleende. Toen het personeel van den gemeentelijken dienst ter plaatse was, werd het slachtoffer zuursto? toegediend, hetgeen tot gevolg had, dat r.a eenigen tijd het bewustzijn was teruggekeerd. De pa tiënt is daarop naar het binnengasthuis vervoerd. CONTROLE VRACHTAUTO-MATERIAAL. De B. B. N., onder leiding van oud-mi nister van Waterstaat, het Kamerlid Ir. M. C. E. Bongaerts, organiseert een controle van het vrachtauto-materiaal in ons land op verkeersveiligheid en zal in samenwer king met het Wetenschappelijk Bedrijfs auto Instituut, dat deze controle zal uit voeren volgens toepassing van de regle menten van bureau Veritas in Parijs, op den weg brengen een automobiel, voorzien van de noodige apparaten, teneide op marktdagen in verschillende plaatsen van ons land het bedrijfs-auto-materieel te gaan controleeren. Het is de bedoeling, dat deze wagen een tocht door ons land zal maken en plaats voor plaats en district voor district zal be zoeken, teneinde de automobielen van de bedrijfsautohouders te onderzoeken wat be treft hun remmen, stuur, verlichting, vol gens wettelijke voorschriften niet alleen, maar ook zal onderzoeken de bedrijfszeker heid van dit materiaal, wat betreft motor, gangwissel, banden, enz. Deze poging, door controle van het ma teriaal aan te toonen, van hoeveel belang de bond van bedrjjfshouders in Nederland acht de verkeersveiligheid der goed-onder- houden vrachtauto's, wekt van alle kanten groote belangstelling, ook van de zyde van onze autoriteiten. worden Uw tanden indien U poetst niet Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. ItfOKOL Gisterochtend is uit de haven van Medemblik het lyk opgehaald van den 22-jarigen D. B., die op 4 Mei bij het kanovaren is verdronken. De vergadering van aandeelhouders van de Cacao- en Chocoladefabrieken van de firma H. Pette te Wormerveer heeft aan de directie machtiging verleend het fail lissement aan te vragen. Van het kantoor personeel is nog niemand ontslagen. De algemeene verwachting is, dat het bedrijf onder een andere directie zal worden voortgezet. Zaterdagmiddag is op den Rijksweg naar Breda een Belgische personenauto, die een vrachtauto in snelle vaart passeerde, ge slipt, tegen een boom gebotst en vervol gens grootendeels vernield in een berm- sloot terecht gekomen. De drie inzitten den, een echtpaar met een achtjarig zoon tje, werden ernstig gewond. Nadat geeste lijke en geneeskundige hulp was verleend zyn de slachtoffers naar het Sint Igna- tiusziekenhuis te Breda overgebracht, waar bij aankomst het zoontje bleek te zijn overleden. De toestand der beide andere patiënten is redelijk. Zondagochtend omstreeks kwart voor elf stak te Blerik de 22-jarige heer Weys zonder uit te kijken de Antoniuslaan over, juist op het oogentolik, dat een auto pas seerde. Hoewel de bestuurder nog moeite deed een aanrijding te voorkomen, werd toch de heer W. tegen het wegdek gesmakt. Zwaar gewond werd het slachtoffer in hotel Bos binnen gedragen. Geestelijke en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse. In hotel Bos werd den heer Weys het heilig oliesel toegediend, waarna hij naar het ziekenhuis te Venlo werd over gebracht, waar hij eenige uren na aan komst is overleden. Na de aanrijding botste de auto tegen een boom en werd zwaar beschadigd. Zaterdag j.L is d« 71-jarige wielrijder Th. Rosen uit Blerick nabij het kruispunt aan het viaduct te^Venlo door een perso nenauto, bestuurd door den heer A. S. uit Horst, aangereden. Zondagochtend is het slachtoffer in het ziekenhuis te Venlo aan de op we1 nopen verwondingen overleden. DOODELIJKE AANRIJDING. Op den rijksweg tusschen Susteren en Nieuwstad heeft Zondagmorgen tegen half elf een doodelijke aanrijding plaats gehad. De heer P. J. Wetzels, winkelier te Sittard, was met zijn 2-jarig zoontje wat gaan fietsen. Ter plaatse hadden zij even terzijde van den weg gerust, toen plotseling de kleine vlak voer een auto den weg over stak. De vader die zijn kind achterna liep, werd door de t.uto gegrepen en een dertig tal meters meegesleurd. Hij was zoo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De auto had de kleine nog kunnen ontwijken. Het lijk werd naar het Ujkenhuisje in de gemeente Nieuwstad overgebracht. Het 2-jarig ontje werd naar het ziekenhuis in Sittard vervoerd, doch bleek slechts lichte verwondingen te hebben opgeloopen. De auto, welke afkomstig was uit Enschede en bestuurd door A. is door de marechaussee van Sittard in beslag genomen. De heer Wetzels, die 43 jaar oud was, laat een vrouw met drie kinderen achter. BURGEMEESTER DOODGEREDEN. Bij een aanrijding door een vracht auto gedood. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks twaalf uur is de burgemeester van Meerlo, de heer P. L. A. van den Bergh, bij een aanrijding door een vracht auto om het leven gekomen. De heer van den Bergh reed per fiets van Horst naaar Tienray. Door nog niet bekende oorzaak werd hij door een vrachtwagen aangereden en zoodanig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Volgens een ander bericht kwam de heer van den Bergh onder den auto, doordat deze te veel links op den weg reed. Het stoffelijk overschot is naar het St. Antoniusgesticht te Horst overgebracht. Het slachtoffer was 54 jaar en ongehuwd. De politie heeft de zaak in onderzoek. In den nacht van Zondgg op Maandag is door niet bekende oorzaak brand ont staan in het fabrieksgebouw van de N.V. Stiifsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, wist het vuur te beperken tot de afdeeling van de maisweewkinrichting, die echter geheel is uitgebrand. Welke kleur(en), welke vormen U ook wenscht, Wy drukken het! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmiddag ten Raadhuize te 3 uur. De leden hadden vóór de vergadering, onder leiding van den burgemeester, een bezoek aan het nieuwe vliegveld in Eierland gebracht. De voorzitter deed mededeeling, dat de gemeente twee geschenken voor de raad zaal had ontvangen, n.1. 2 fraaie kande laars van den heer D. Vis, die het album voor het jubilé van den secretaris heeft vervaardigd, en een fraaie antieke kope ren kroon. De voorzitter deelde niet mede van wien dit geschenk afkomstig was, doch wethouder Vlaming lichtte toe, dat de burgemeester zelf de schenker van het fraaie cadeau was, dat door de ge meente in dank is aanvaard. V Op een aanvrage van de heeren v. d. Vis en Burger te De Koog om het maken van een rioleering aldaar, werd besloten aan dit verzoek gedeeltelijk tegemoet te komen, door het aanleggen van een goed- koope rioleering, waarvan de kosten zijn geraamd op 330.Het aandeel der ge meente hierin zal 95 bedragen. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat de officiëele opening van het vlieg veld in Eierland zal geschieden den 26 Juni a.s. De opening zal plaats hebben door één van de ministers, doch het is nog niet zeker door welke, vermoedelijk door den minister van Waterstaat. De luchtvaartdienst zal omvatten, twee maal per dag een dienst van Texel naar Amsterdam. De kosten zullen bedragen als volgt: enkele reis 5.50, dagretour 8.00 en maandretouf 9.00. Nog was ingekomen de definitieve toe stemming tot aankoop van grond voor het bouwen van een nieuwe o. 1. school te Oosterend. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat in het vervolg van kampeerders een bedrag van 25 cent per dag gevraagd zal worden, en bovendien van niet-leden van de Ned. Kampeerdersvereeniging een waarborgsom van 2.50. Aan mevr. Wed. DrosAlkemade werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als Moeder in het Algemeen Weeshuis alhier. De heer Parlevliet sprak met groote waardeering over de wijze, waarop mevr. Dros, zoowel als haar overleden echtge noot, zich van hun taak hebben gekweten. Ook aan den heer A. Brans werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als ambtenaar in algemeenen dienst, ingaan de 17 Mei a.s. Door den Raad werd goedkeuring ge hecht aan een voorstel van B. en W., om een gedeelte van den Middellandschen weg bij den Schilderweg aan te wijzen om daar een woning te bouwen, waartoe door de., heer K. Kalis een verzoek was inge diend. Voor het verleenen van steun in natura aan werkeloozen, gedurende 1037, werd een bedrag van 2900.toegestaan, d. i. per werkelooze 5.30. De begrooting van het Algemeen Wees huis werd goedgekeurd. Voor de benoeming van een onderwij zeres aan de o. 1. school te De Waal, die door den minister was vrijgegeven, om geen wachtgeldster te benoemen, hadden zich ruim 2Q0 sollicitanten aangemeld. De voordracht luidde als volgt: mej. G. Eelman, Texel; mej. I. Klimp, Alkmaar, tijdelijk te de Waal en mej- Bakker, Texel. Mej. G. Eelman werd met 8 stemmen benoemd. Voor de heffing van landings- en stal gelden op het nieuwe vliegterrein alhier zullen dezelfde tarieven worden inge voerd, die voor Waalhaven van kracht zijn. De K. L. M. heeft de door haar te betalen havengelden geschat op 300. natuurlijk kan nog geen begrooting wor den gemaakt van het bedrag dat van an dere vliegtuigen zal binnenkomen. De K. L. M. vraagt echter van de gemeente een subsidie van 25 pet» van de door haar te betalen rechten. Daar dit verzoek billijk genoemd kan worden, omdat de gemeente geen waarborgsom voor den vliegdienst heeft behoeven te stellen, werd het sub sidie vastgesteld zooals gevraagd was. Aan het Dagelijksch bestuur werd machtiging verleend te onderhandelen met de maatschappijen, die aangevraagd hebben benzine te mogen leveren op het luchtvaartterrein. Nu reeds zijn daartoe 287. Hassan ontdekte aan de voet van het beeld een poortje. Ze gingen binnen en langs steile wenteltrapen bereikten ze het reusachtige oog. Alleen de pup.1 al had de hoogte van een mensch. aanvragen ingekomen van de „Shell" en de „A. P. C." Langen tijd werd gesproken over een verzoek van den heer A. L. Jonker om vergoeding voor het vervoer van school kinderen naar „De school met den Bijbel" te Oosterend, welke op 8 K.M. afstand verwijderd is van zijn woning. Hoewel verschillende raadsleden over dit verzoek heel slecht te spreke" waren, moest men het volgens de wet wel inwilligen; het benoodigd bedrag is 60.per jaar. De voorzitter zeide nog, dat het hem genoe gen deed, dat men blijkbaar op Texel der gelijke verzoeken niet goedkeurt, want tot heden is van een Texelaar nog nimmer een dergelijk verzoek ingekomen, doch wel een paar maal van personen die van elders naar hier waren gekomen. Daar het strandleven zich in den laat- sten tijd sterk ontwikkelt bij het Wester slag. hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met het Rijk en zijn overeen geko men voor 25.per jaar een gedeelte strand te mogen huren van 250 M. ten N. van strandpaal 15. Het gemeentebestuur zal dit weer verhuren aan exploitanten van 2 strandtenten, die geplaatst mogen worden aan weerskanten van het Slag. De verpachting van strandtenten te De Koog zal op vrijwel dezelfde wijze ge schieden als vorig jaar. De raad besloot ook het verbod om zich in de duinen te ontkleeden van kracht te maken voor het gedeelte ten zuiden van den Kooger strandweg. Op het strand zullen kleed hokjes worden bijgebouwd, en de prijs voor het gebruik hiervan verlaagd wor den van 15 tot 5 cent. De heer Leber informeerde naar den achteruitgang van den vogelstand door de meeuwen en vroeg wat hier tegen gedaan zal worden. De voorzitter deelde mede hierover denzelfden avond nog een onderhoud te zullen hebben met den heer J. Drijver, die op Texel zou komen. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag in voltallige zitting onder voorzit terschap van den heer B. Meindersma. Van Ged. Staten was ingekomen de goedkeuring op de wijziging van de ge meente-begrooting en die van het G. E. B., in de vorige vergadering genomen; die van het besluit de rente voor de leening van den gr oven tuinbouw te verlagen van 454 op 4 pet. Van het bestuur van den destructor te Purmèrèhd de balans winst- en verlies rekening over 1936. Op advies van B. en W. werd besloten den aanslag van den heer Huisman te ver lagen voor 1 kind, doch geen vrijstelling te verleenen. Vaststelling pensioensgrondslag van B. Meindersma en J. Klippel. Overeenkomstig de jaarwedde werd vastgesteld de pensioensgrondslag van den heer B. Meindersma als ambtenaar van den Burg. Stand op 100 en van den heer J. Klippel als waarnemend secretaris op 100. Vaststelling nadere berekening van het voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor 1937 aan de besturen der Bijz. scholen. De voorzitter zeide, dat deze vergoeding ingevolge de rekening van 1935 voor de R.K. school zal bedragen 612 en voor de Chr. school 578. De heer Mantel zeide zich hiermede niet te kunnen vereenigen. De bedragen zijn reeds vastgesteld naar de rekening 1934 en spr. wenschte niet terug te komen op dat genomen besluit. Dit is niet in overeen stemming met de rechtsverhoudingen.* De voorzitter zeide, dat het genomen be- sluit een voorlccpige uitkeering betrof. Ten slotte werd het voorstel tot vaststel ling aangenomen met 6 tegen 1 stem (de heer Mantel). Vaststelling aanvulling algemeene politie verordening. Z.h.s. werd de politieverordening aange vuld met strafbepalingen betreffende het bekalken van straten met politieke doelein den. Vaststelling wijziging gemeente-begroo ting 1936 en 1937. Z.h.s. werd tot vaststelling dezer begroo tingen besloten. De voorzitter deelde mede, dat het land arbeidersplaatsje in eigendom behoorende aan den heer H. G. Jonk en thans bewoond door den heer F. van Saase door Jonk 288. En in een klein kastje schitterde het Groene Oog. Deze smaragd verleende aan het oog de geheimzinnige gloed die alle inboorlingen met ontzag vervulde. Het kastje was niet op slot, zoodat dokter Bergman de steen gemakkelijk kon mee nemen. Neen, mijnheer is niet te spre ken! hij is dood! wie kan ik anders zeggen, die er gebeld heeft?

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7