DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 116 Donderdag 20 Mei 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139» Jaargang De algemeene toestand. Mola dreigt met vernietiging van Bilbao. Overigens valt weinig nieuws te vermelden. De vlootrevue te Spithaed. OE A5 ROME-BERLUN Dient Baldwin de volgende week zijn ontslag in? ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 20 Mei. De Hongaarsche hoofdstad is geheel ver vuld van het bezoek, dat het Italiaansche koningspaar dezer dagen brengt aan Boe dapest. De Hongaarsche rijksbestuurder heeft de vorstelijke personen officieel ont vangen en gisteren een noenmaal aangebo den, terwijl de koning later op den dag den traditioneelen krans neerlegde op het ge- denkteeken der helden. Dit koninklijke bezoek is voor de Hon gaarsche bladen aanleiding geweest, om lange artikelen te schrijven, betrekking hebbende op Hongarije en Italië en de meeste van die bladen komen daarbij met nadruk op den eisch van de erkenning van Hongarije's gelijkgerechtigdheid op militair gebied en op de kwestie der minderheden, die wy voor een regeling in het Donau- bekken van beslissende beteekenis achten. Ook de Italiaansche bladen schenken veel aandacht aan het bezoek. Het Giornale d'Italia treedt daarbij in een spontane be tuiging van vriendschap van de zijde van admiraal Horthy, den Hongaarsche rijks bestuurder. Gisteravond vond een groote gala-diner plaats, dat Horthy zijn koninklijke gasten aanbood en waaraan natuurlijk tal van di plomaten aanzaten. Daarbij heeft Horthy een tafelrede gehouden, waarin hij de be trekkingen tusschen beide landen besprak en herinnerde aan het feit, dat het Italië was, dat Hongarije in zijn verval van na den oorlog het eerst een helpende hand heeft toegestoken. De gemeenschappelijke politiek van beide landen en Oostenrijk, welke gebaseerd is op de protocollen van Rome, heeft tot dusverre rijke vrucht ge dragen. Deze politiek zoo zette Horthy uiteen, komt niet alleen de welvaart van de drie landen ten goede, doch met de mede werking van een krachtige mogendheid als Duitschland vormt zij een belangrijke steunpilaar voor den vrede en voor de har monieuze samenwerking der volkeren. Koning Victor heeft deze tafelrede na tuurlijk beantwoord met de noodige vrien delijkheden en ook hij wees op de proto collen van Rome, welke met de hartelijke medewerking van Duitschland iederen dag weer hun groote doeltreffendheid bewijzen en die 't evenwicht en den vrede in Europa kunnen bevorderen. Dit laatste kan echter alleen geschieden in den geest van samen werking en wederzijdsch begrijpen. tl Wij hebben natuurlijk hier slechts een uittreksel van beide redevoeringen weerge geven en getracht, het belangrijkste er uit te distelleeren. En dan mogen wij naar aanleiding daarvan nog wel wijzen op: Oostenrijk en Duitschland. Beide redenaars hebben deze twee landen genoemd, beide hebben vooral gewezen op de noodzake lijkheid tot samenwerking met Duitschland. Dat de Italiaansche koning dit deed, was begrijpelijk. Men weet zoo langzamer hand wel, dat Italië tracht den band met Duitschland steeds nauwer aan te halen. Maar dat Horthy dit deed, klinkt wat vreemd, zelfs al mogen wij niet vergetea dat de rede werd uitgesproken aan een banket en dat dus vriendelijkheden gebo den waren. Horthy en Duitschland! Merkwaardig, als wij bedenken, hoe juist een week geleden beweerd werd, dat de betrekkingen tus schen Hongarije en Oostenrijk hartelijker dan ooit waren. Merkwaardig, als wij be denken, dat Hongarije weinig moet heb ben van de nazi's in Duitschland. Of gaat Hongarije zijn politiek verande ren en doet Oostenrijk daaraan mee? We moeten dat thans nog betwijfelen. Hongarije heeft terecht steun gezocht bij Oostenrijk en omgekeerd was dit ook het gevaL Maar Oostenrijk moest tot nog toe heel weinig van Duitschland hebben en Hongarije dacht er net zoo over. Sterker nog: Hongarije heeft altijd steun gezocht bij Polen, dat nu niet direct zoo vriendschappe lijk met Duitschland omgaat. We kunnen niet aannemen, dat de poli tiek zoo plotseling veranderd is. Dit is echter zeker: de beide redevoeringen zullen in Frankrijk en Engeland met groote inte resse bestudeerd zijn en dan zal men zijn conclusie moeten trekken. Nu wij het toch over Midden-Europa heb ben, mogen wij hiernaast wel een kaartje afdrukken van de as RomeBerlijn. Dit kaartje geeft schematisch weer de reizen van de Europeesche staatslieden van af Augustus '36 tot en met de laatste reis Van generaal Goering naar Venetië. De verbinding RomeBerlijn werd ge opend door het bezoek van graaf Ciano naar Berlijn (reis no. 4) in October '36; in Januari '37 bracht generaal Goering een tegenbezoek aan Rome, in de maand April herhaalde hij het bezoek, direct gevolgd De Spaansche burgeroorlog Vliegtuigen van Franco hebben eenige plaatsen in de nabijheid van Bilbao, vooral Baracaldo, met bommen en machinegeweren bestookt, aldus meldt Reuter uit Bilbao. Zware bommen en brandbommen werden op het dorp Galdacano, op den weg tusschen Amorebieta en Bilbao, geworpen. Door een bom werden tien mannen, vrouwen en kin deren gedood. Met hun luchtmacht en ge schut slaagden de rechtschen er in, een bataljon ten Zuiden van den Jataberg uit zijn stellingen te verdrijven. Volgens een officier hebben 24 Junkers-bombardements- vliegtuigen en een nog grooter Heinkel-ge- vechtstoestellen deelgenomen aan de opera ties tegen Munguia. Zij wierpen vooral bom men van groote ontploffingskracht. De correspondent van Reuter heeft, toen hij gistermiddag door Munguia trok, geen en kelen grooten brand gezien. De verdediging van deze plaats wordt versterkt. Havas meldt nog uit Bilbao, dat de lucht macht van Franco gisteren het dorp Mun guia gebombardeerd en vrijwel geheel ver woest heeft. Miaja. Generaal Miaja is belast met de hand having der openbare orde in Madrid. In welingelichte kringen gelooft men voorts, dat generaal Miaja binnenkort be noemd zal worden tot opperbevelhebber van het republikeinsche leger. Kolonel Rojo zou chef van den generalen staf worden. Engelsche gevangenen in Spanje. De Engelsche regeering heeft bericht ge kregen van de Spaansche regeering, dat zich- onder hun gevangenen geen enkel Britsch onderdaan bevindt. Franco's troepen hebben 26 Engelschen en twee Ieren gevangen ge nomen, die goed behandeld worden en over wier vrijlating nader onderhandeld zal wor den. De in Frankrijk gelande vliegtuigen van Valencia. De Fransche grenscommandant heeft voor- loopig geweigerd de 17 vliegtuigen der Spaansche regeering, die eergisteren bij een verkenningsvlucht boven de rechtsche linies in den mist verdwaald en op Fransch gebied terecht gekomen zijn, verlof te geven om naar Bilbao en Santandeij terug te keeren. Er worden nadere instructies uit Parijs ver wacht Bedreiging van Mola. De Baskische regeering heeft de niet-in- mengingscommissie een telegram gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat generaal Mola heeft gedreigd Biskaje tot een kerkhof te maken, indien Bilbao zich niet over geeft. Hij voegde hieraan toe, dat hij ruim schoots beschikt over de middelen hiertoe. Het schijnt, dat hij hiertoe ook in staat is, hetgeen wel blijkt uit de vernietiging van Dunrango, Guernica, Bolivar, Eibar en El- queita, zoo schrijft de Baskische regeering verder. De Duitsche luchtmacht in dienst van de rechtschen zet de actie tegen Munguia, Larrauri, Maruri, Arrabezua en Plencia voort. Een groote hoeveelheid brandbommen wordt geworpen en de burgerbevolking wordt met mitrailleurvuur bestookt. Met den dood bedreigd moet deze in de velden vluch ten. Vele slachtoffers zijn gevallen, vooral vrouwen en kinderen. Radio Union heeft gisteravond een offi cieel communiqué van het ministerie van oorlog uitgezonden, waarin het volgende wordt medegedeeld: Aan het centrale front, waar geweer en kanonvuur in verscheidene sectoren wordt gehoord, heeft de luchtmacht der regeerings- t roe pen het station van Suguenza en dat van Casteion de Henares, gebombardeerd en in laatstgenoemde plaats een cementfabriek in brand gezet. Aan het Noordelijk front werd hevig ge vochten in den sector van Guipuzcoa. De opstandelingen leden zware verliezen. Aan het front van Burgos heeft de regeerings- artillerie de vijandelijke stellingen van Moratin gebombardeerd, een loopgraaf kanon en verschillende loopgraven vernield en den vijand zware verliezen toegebracht. Aan het front van Alava werden de ver sterkingen der opstandelingen in den sector van Debigan vernield. Aan het front van Asturië werd de kazerne van Pelayo op af doende wijze gebombardeerd. Aan net front van Leon hebben de regeeringstroepen den berg Avilla nabij Lillo bezet. Wij maakten ons van een groote hoeveelheid materiaal meester. Naar het communiqué er verder aan toevoegde hebben zich een groot aantal vluchtelingen aan de verschillende fronten bij de linies der regeeringstroepen gemeld Van de overige fronten valt niets te melden. Britsche schepen nit Bilbao? De „Daily Telegraph" meldt uit Bilbao, dat de Britsche regeering bevel heeft ge geven aan alle Engelsche schepen, die in de haven van Bilbao liggen, vandaar zoo spoe dig mogelijk te vertrekken. Volgens een bericht uit Bayonne is giste ren een stoomjachtJRtt goud, juweelen en bankpapier ten bedrage van ruim zeven millioen pond sterling uit Bilbao vertrokken, met als bestemming Engeland of Bordeaux. De schat, welke zich aan boord bevindt, be hoort deels aan de Baskische regeering en deels aan particulieren in Bilbao. Naar ver luidt. bevindt de Baskische minister van boord. Groote drukte Portsmouth. Te Portsmouth heerscht op het oogen- blik dezelfde sfeer als te Londen op den dag der kroning. De geest van Nelson, den overwinnaar van Trafalgar, waart over de reede, waar het grootste aantal oorlogs- en koopvaardijschepen, dat men sedert den wereldoorlog bij elkaar heeft gezien, geïnspecteerd zal worden door het Britsche koningspaar aan boord van het koninklijk jacht, dat gevolgd zal worden door het jacht der admirali teit en de schepen, die de gasten der regeering zullen vervoeren. Het is voor de eerste maal, dat Indië, Ca nada, Nieuw-Zeeland en Australië door schepen van hun eigen marine vertegen woordigd zullen zijn. De vloot van het door de reis van baron v. Neurath in Mei (reis 21 en 22). Sindsdien is de as Rome Berlijn in werking getreden. De onder linge knooppui ten verdeelden zich vim Italië uit over Turkije, Oostenrijk, Joego slavië en Duitschland. Weenen bleef onderling verbonden door Rome en Berlijn. Frankrijk verbonden met Rusland door een militair verdrag en Tsjecho-Slowakije eveneens verbonden met Moskou, vormen te samen de as Parijs PraagMoskou. Daar de Kleine Entente nog weinig betee kenis kan hebben, nu de onderlinge belangen verdeeld zijn, is Tsjecho-Slowakije door den invloed van de as RomeBerlijn door zijn geografische ligging in het gedrang ge komen. In Weenen kwam 11 Juli '36 het Duitsch- Oostenrijksch accoord tot stand, eveneens werd hier 12 Nov. '36 een conferentie ge houden tusschen Oostenrijk-Hongarije en Italië. In Belgrado werd een Joego-S'avisch- Bulgaarsch pact gesloten (24 Jan. '37), even eens kwam hier tot stand het Joego- Slavisch pact (25 Maart '37). 1 April werd te Belgrado de raad der Kleine Entente gehouden. Te Athene confe reerde de Balkan-entente (18 Febr. '37). Genève, het vredesinstituut, blijft onge moeid en wordt de rug toegekeerd. DO Scutcur Pabus mtSUSMlUYpYDl uPAOuS M GUtOO SCHMIDru fiOMC 6» at no M OCOl'JU M GUIDO SUiMIOr U BCRL'JU koLouci Beek n. louoeu Aumesco e pabus G£U. G0CRIUC, a fiOMC m 0ustüabas u mhita gen gocbwc, v Warschau BABOU t ucudttub Wtlueu km ScHusuimt, uboci kou leopoio m u louoeu GO CliUO H. OltGBADO poes. Deun u Be/coioo Dp.Scuacut u Boossei kAusScuuscuuno u reucfiê kol. Becu m BoeuAoesr ui dal ad/cr 0. louoeu M»eoeu u Boussel Gen. Goeetuc, u pomc oarou r ueuoatu m pomc Geu goer/ug u Veuene otrtsi kj ut - Mn STeoeu waar eeucoureeeu- •Tie OF FEU oueeeeuuoMST crsioreu weoo Contactl ju Louoeu (polcu-memeulê -fraukr'jx) as pabos-praag-moskou Britsche rijk is vertegenwoordigd door 145 oorlogsschepen van >de verschillende klas sen, waarbij nog gevoegd moeten worden de 17 buitenlandsche oorlogsschepen, die ge komen zijn om het Britsche koningspaar de huldebetuigingen van de vlootmogendheden van alle deelen der aarde te brengen. In totaal nemen 300 schepen aan de revue deel. Duizenden toeschouwers uit binnen- en bui tenland hebben reeds een plaatspe op den oever gezocht of aan boord van vaartuigen. De koning heeft de nagedachtenis van Nelson gehuldigd door in gezelschap, van de koningin, prinses Elizabeth en den her tog en hertogin van Kent een bezoek te brengen aan het oude admiraalschip van den grooten Engelschen zeeheld. Daarna ontving de koning aan boord van zijn jacht de hooge officieren van de bui tenlandsche oorlogsschepen en de opperbe velhebbers van de thuisvloot en de Middel- landschezeevloot, alsmede de leden van de Admirality Bard. In tegenstelling met hetgeen eerst werd gemeld, vond het bezoek aan 't admiraal schip van Nelson pas plaats na de receptie aan boord van het koninklijk jacht, in den loop waarvan de koning, die gekleed was in de kleine tenue van vlootadmiraal, aan alle buitenlandsche officieren kronings medailles uitreikte. Ieder dezer officieren bereikte het koninklijk jacht aan boord va zijn eigen sloep, die de vlag van het betreffende land voerde. Omstreeks het middaguur werd 't aan tal toeschouwers, dat te Southsea, op het eiland Wight en te Stokesbay verzameld was, op een millioen geschat. Duizenden hebben den nacht op het strand doorge bracht, aangezien de hotels te Spithead stampvol waren. Anderen zijn bij het aan breken van den dag aangekomen. Volgens de „Daily Mail" zal Baldwin zich de volgende week Donderdag of Vrijdag naar het Buckingham Paleis begeven om bij den koning zijn ontslag in te dienen. Volgens het gebruik zal hij den koning adviseeren, zijn opvolger, Neville Chamberlain, te ontbieden. Het blad verklaart verder, dat Chamber lain weinig veranderingen in de samenstel ling van het kabinet zal aanbrengen. Baldwin, die door den koning in den adel stand zal worden verhiven, zal volgens de „Daily Mail" den titel „graaf Baldwin" kie zen. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR DE CITY. Hoewel het weer gister ongunstig was en het den geheelen ochtend geregend had, was het toch zeer druk langs den weg, wel ke de koninklijke familie zou volgen om een bezoek te brengen aan de City om er het noenmaal te gebruiken met den lord Mayor, de Agdermen en de burgers. Het is volgens de traditie, dat de vorsten in het jaar van hun kroning een dergelijk bezoek brengen. Koning George en koningin Elizabeth werden overal bijzonder hartelijk toege juicht. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, dat de koninklijke familie den rijtoer zou maken met een statiekoets, geëscorteerd door de Horse Guards. Het weer was evenwel te on gunstig om aan dit voornemen gevolg te ge ven. Bij Temple Bar, de grens van de City, wachtten de lord Mayor, de sheriffs en ver schillende deputaties. Een groote menigte sloeg met buitengewone aandacht de plech tigheid van de toelating der koninklijke fa milie tot de City gade. De weg, welken de stoet volgde, was afge zet door 8000 militairen. Het noenmaal werd verder bijgewoond door koningin Mary en 27 leden der konink lijke familie en regeerende Indische vorsten DE DUITSCHE KERKSTRIJD. Protestantsche bisschop betuigt instemming met woorden van Mun- delein. De protestantsche bisschop van Chicago, Craig Stewart, heeft medegedeeld, dat hij het volkomen eens is met de door kardinaal Mundelein gesproken woorden. Hij heeft verklaard, dat de beschuldigingen van de nationaal-sociaalistische bewindvoerders in Duitschland tegen de katholieke geestelijk heid hem leed hebben gedaan, en dat het hem genoegen doet, dat thans eens tegen deze beschuldigingen is geprotesteerd. De verklaring van Mundelein heeft onder de katholieken alhier groote belangstelling gewekt. x Ambassadeur Dieckhoff protesteert. De Duitsche ambassadeur Dieckhoff heeft in opdracht der rijksregeering bij de regee ring der Vereenigde Staten geprotesteerd tegen de uitlatingen van kardinaal Munde lein te Chicago, HET ITALIAANSCHE KONINKLIJK BEZOEK AAN BOEDAPEST. Enthousiaste ontvangst. De trein met het Italiaansche koninklijk echtpaar en zijn gevolg is gisterochtend bij het aanbreken van den dag op Hongaarsch gebied gekomen en kwam om 8.55 aan op het station Szekes-Fehervar, dat versierd was met Italiaansche vlaggen, het wapen schild van het huis van Savoye en lictoren bundels. Langs de spoorlijn in de buurt van het station stond een dichte menigte, die lujde juichte en met Italiaansche vlaggetjes zwaaide. Alle stations onderweg waren versierd en overal had zich bij de stations een menigte verzameld om de gasten toe te juichen. Het prachtige weer scheen de ontvangst nog hartelijker te maken. Naarmate men -de hoofdstad naderde, nam de reis het karakter aan van een triomftocht Van gisterochtend af verdrong zich reeds een dichte menigte op het plein, dat met troepen te voet en te paard is afgezet Alle ministers, de voornaamste staatsambtenaren, allen in Magyaarsche galacostuums en de gezanten van Duitschland en Oostenrijk be gaven zich een half uur voor de aankomst van den trein naar de koninklijke wacht kamer. Toen Horthy, in admiraalsuniform, daar met mevrouw Horthy aankwam, werden zij ontvangen met het Hongaarsche volkslied en met een geweldig gejuich van de menigte. Om half elf reed de koninklijke trein het station binnen, begroet met het Italiaansche en Hongaarsche volkslied. Een compagnie honved bracht de militaire eerbewijzen. De bevolking bereidde de Italiaansche gasten een bijzonder hartelijke ontvangst en het „Elgen"-geroep was niet van de lucht Toen het gezelschap daarop het koninklijk paleis bereikte, klonken opnieuw 24 saluut schoten. Nadat de gasten en hun gastheeren uitgestapt waren, defileerden de plattelan ders, gewapend met hun landbouwwerk tuigen, voor de gasten. NIEUWE ONRUST IN PROVINCIE SOEIJOEAN. De Chineesche bladen melden, dat ver scheidene botsingen hebben plaats gevon den tusschen de troepen van Soeijoean en de Mongoolsch-Mandsjoerijsche troepen. Er wordt op gewezen, dat de mongolen uitge breide militaire voorbereidingen treffen, en dat te Sjapser, den zetel van de autonome Mongoolsche regeering, een militaire con ferentie is gehouden. De Chineesche autori teiten verzekeren, dat de troepen van Soeijoean in staat zijn om eventueele pogin gen tot indringing te verijdelen. DE ZWITS2RSCHE HANDEL MET NEDERLAND. Volgens de officiëele statistiekcijfers be droeg de invoer uit Nederland naar Zwitserland gedurende de maand April 5,56 millioen francs. De uitvoer naar Nederland beliep 4,11 millioen francs, zoodat de han delsbalans met 1,45 millioen francs ten bate van Nederland actief was. De politieke crisis in Japan. DRINGENDE EISCHEN TOT AFTREDEN VAN HAJASJI. Alle politieke partijen, met uitzonde ring der regeeringspartij Sjowakai, eischen het aftreden van Hajasji. Twee der belangrijkste groepen uit het Hoo- gehuis verklaren, dat Hajasji zou moe ten aftreden om een einde te maken aan de openbare ongerustheid, ofschoon hy daartoe volgens de grondwet niet ver plicht is. De afgevaardigden der Minseito en Seijoe- kai partijen hebben gisterochtend besloten een oppositie-liga te vormen en hebben een uitvoerend comité benoemd, dat belast is met het voorzetten van den stryd voor het omverwerpen van het ministerie en het vor men van een coalitie-kabinet. De twee groote partyen vallen Hajasji hevig aan, die, zoo zeggen zy, de wil van het volk negeert, en verklaart, dat aftreden na de verkiezin gen een Europeesch politicus waardig zou zijn, doch geen Japansch soldaat. De partij der sociale massa heeft mede gedeeld tegen de regeering te zullen stem men, doch zij wenscht niet het spel van het bourgeois-parlementarisme te spelen door deel te nemen aan de oppositie Liga. De nationalistische partij Tokohai eischt het aftreden van Hajasji, teneinde plaats te maken voor een sterke regeering, die in staat is een volkomen begrijppen der nationale crisis by' het parlement te bereiken. Na afloop van den kabinetsraad gaf Ha jasji te verstaan, dat de regeering geen reke ning moet houden met de protesten der politieke partijen voor de bijeenkomst van den landdag. Hij verklaarde, dat Japan niet de constitutioneele regimes van de Wester- sche democratiën moet navolgen, doch een eigen regiem moet hebben, dat geen dicta tuur be teekent.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1