Het Jomboreefront 111® Idt! DIENST anSBSSptts Publicaties ^euitteton Financieel Overzicht. Per fiets, trein, auto, boot en zelfs per vliegtuig zullen de buitenlandsche deelnemers Nederland bereiken! NEGEN SUBKAMPEN. mÏÏ„ voTk" (Wordt vervolgd). maakt, dan komt de Fransche constitutie, wellicht niet zonder opzet, het uiterst ideaal nabij. Vandaar, dat den President slechts met medewerking van den Senaat het recht tot ontbinding der Kamer is ge geven, als gevolg waarvan praktisch Ka merontbinding in Frankrijk niet mógelijk is. Maar als gevolg waarvan ook Ministe rie op Ministerie volgde, en niet een uit spraak der kiezers, maar in de vier tus- schen liggende jaren minder of meer kunstig samengestelde combinaties tot nieuwe Kabinetten leidden. Frankrijk staat in de laatste jaren, die het Presi dentschap van Albert Lebrun vormen, voor bij uitstek moeilijke beslissingen, po litiek zoowel als economisch. Gevolg van het feit, dat de crisis, die reeds enkele jaren gèleden met groote woede over ge heel Europa losbarstte, Frankrijk later, maar nu ook zeer intens, heeft bereikt. Albert Lebrun zal de laatste jaren kunnen toonen een stuurman in den storm te zijn. Toestand blijft verward, hoewel mo menteel het revalorisatie-vraagstuk i iets minder op den voorgrond staat. Nauwelijks zijn de alarmeerende geruch ten over een ophanden zijnde revalorisatie eenigszins verstomd of de beurs wordt al weer opnieuw verrast door ongunstige be richten. Dit maal zijn het weder arbeids conflicten in de V. S. Had het er eenigen tijd den schijn van dat na de bijlegging van de conflicten in de Jones Laughlin fabrie ken, de rust in de staalnijverheid zou zijn teruggekeerd, de stakingen welke thans weer by de Republic Steel en de Youngstown Steel, welke te zamen 77.000 man aan het werk hebben, voor de deur schijnen te staan, duiden er wel op dat de activiteit van het Committee of Industrial Organization, met den heer Lewis aan het hoofd, nog niets is verminderd. De directe aanleiding voor het conflict is naar men weet de onbereidwilligheid van de leiding van genoemde concerns om aan de eischen van genoemd committee te voldoen, n.1. om slechts arbeiders aan te nemen die in de z.g. Lewis vakbonden zijn georganiseerd. Aan deze weigering van beide directies om mede te werken tot het door Lewis gewenschte „closed shop system" wordt ditmaal een bij zondere kracht bijgezet, omdat zij tevens hebben verklaard liever hare fabrieken te sluiten dan voor de eischen van de vakbon den te wijken. Het zal interessant zijn om te zien waartoe deze krachtsinspanning uit eindelijk zal leiden. Voor de regeering was de afgeloopen week in zooverre niet zoo gunstig, dat zij een nederlaag heeft geleden op het haar zoo na aan het hart liggende wetsontwerp tot reorganisatie van het Hoog ste Gerechtshof. Naar bekend, was deze kwestie in onderzoek bij de juridische com missie van den senaat; door hare afstemming nu wordt het zeer waarschijnlijk dat ook de senaat het wetsontwerp zal verwerpen waardoor Roosevelt een zeer gevoeligen nederlaag zou leiden, hetgeen des te meer spreekt, omdat juist de senaat Roosevelt slechts zelden in den steek heeft gelaten. Men schijnt zich algemeen iets opgeluch- ter te gaan gevoelen met betrekking tot het vraagstuk van de revalorisatie, in dien zin dan dat men de gedachte is toegedaan dat hoe verder de prijsdaling zich voltrekt hoe minder aanleiding er voor Roosevelt zal kunnen bestaan om den goudprijs te verla gen. Erg gezond doet deze redeneering ech ter niet aan, omdat men consekwent door- redeneerend dan feitelijk zou moeten hopen, dat een prijsstijging voor de toekomst voor goed uitblijft en dit zal toch wel niemand wenschen. Hoogstens zal men naar onze meening dan ook kunnen stellen, dat het vraagstuk iets van zijn acuutheid momenteel heeft verloren, niet echter aan beteekenis. Deze is nog even groot als te voren en neemt zelfs met den dag toe; de goudpro ductie gaat immers in het zelfde tempo voort, terwijl de credietbasis in die landen waarheen al het goud wordt gedirigeerd, allerminst een vergrooting behoeft. Men denke b.v. om maar dicht bij huis te blijven aan ons eigen land. De goudstroom hier naartoe is nog steeds wassende en in de af geloopen week heeft het egalisatiefonds an dermaal een bedrag van 50 millioen aan de Nederlandsche Bank moeten overdragen om kas te maken. D.w.z. om in staat te zijn om op de zelfde wijze als tot nu toe dollars op te hemen. Het is duidelijk, dat voorzoo ver het fonds het goud aan de bank over' draagt, de invloed van de sterilisatie weer ten volle teniet wordt gedaan en dat tot dit bedrag de credietbasis voor ons nationale geldwezen wordt vergroot. Hieraan is nu eenmaal niets te doen, tenzij de regeering er toe mocht besluiten het opereerend ver mogen van het fonds boven de maximum grens van 300.000.000 op te voeren, waar door het fonds dus tot een grooter bedrag schatkistpapier in de markt zou kunnen plaatsen. Hiertoe zal zij echter waarschijnlijk niet overgaan op grond van de overweging dat aldus een nog grootere rentelast op de schouders van het belastingbetalend publiek wordt gelegd dan thans reeds het geval is Met dit al bedragen de saldi van de banken en van het Rijk momenteel meer dan een half milliard, een cijfer dat bij ons weten nog nimmer is waargenomen en dat weinig perspectief opent op een eenigszins belang rijke stijging van den rentestand voor de naaste toekomst. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de belangstelling voor de lager rentende leeningen weer eenigszins begint te groeien, hoewel de voorkeur voor leeningen met korten looptijd toch nog steeds blijft overheerschen. Voor het eerst heeft thans ook de leening met het varieerend rente-type haar intrede gedaan. Practisch komt dit hierop neer, dat de geld gevers het recht krijgen een hoogere rente te eischen na verloop van bepaalden tijd meest 10 jaar terwijl het onderzijds den debiteur vrij staat, in geval hij de eisch tot renteverhooging niet billijk acht, de leening af te lossen. Uit dezen nieuwen vorm van leeningen spreekt heel duidelijk de ver wachting van het publiek, dat het in de toekomst met een stijging van den kapitaal rentevoet rekening houdt. Het heeft er alle schijn van, dat deze nieuwe vorm zich, al- than den eersten tijd vooral zal beperken tot onderhandsche emissies waartoe de drang, speciaal bij de gemeenten den laat- sten tijd toch al sterker wordt, hetgeen ove rigens begrijpelijk is, omdat zoowel debiteur als crediteur hierdoor aanmerkelijke kosten besparen: eersten de kosten van administra tie maar voorts en deze zijn voor den debiteur van groot belang de kosten van het effectenzegel, welke momenteel 7,20 per 1.000 bedragen. De crediteur kan zich langs dezen weg natuurlijk het couponzegel besparen. Onze locale markt blijft onder de weinig opbeurende berichten van heinde en ver een vrij lusteloos aanzien houden. Voor velen was de aankondiging van een dividend van 18 door de Billiton Maatschappij een tegenvaller, hetgeen met een kleine koers daling voor dit fonds werd beantwoord. Voor hen, die een calculatie hadden gemaakt aan de hand van de tinprijzen, kan dit divi dend echter geen tegenvaller beteekenen. Tot deze gunstig resultaten hebben een ver dere kostprijsverlaging, zoowel door hoogere productie als door verder doorgevoerde rationalisatie ten zeerste bijgedragen. De cijfers daaromtrent van de Gemeenschappe lijke Mijnbouw Maatschappij Billiton de eigenlijke productiemaatschappij spre ken in dezen duidelijke taal. De kostprijs per quintaal toch daalde van 1935 op 1936 van 99,50 tot f 82,94 waardoor het aan ge noemde maatschappij mogelijk was haar dividend ten opzichte van het vorige boek jaar op te voeren van 20 tot 35 het geen tot de vergroote uitkeering aan de Moeder Maatschappij kon leiden. Waar in het komende boekjaar het toege stane quotum 97y2 zal bedragen, terwijl dit voor het vorige jaar nog slecht 78 be liep, terwijl ook de invloed van de deprecia tie nog niet in de cijfers tot uitdrukking kon koen het boekjaar loopt over 1935/ 36 mag men voor 1936/37 op nog beduidend betere resultaten rekenen. Op de tabaksmarkt was de stemming wei nig geanimeerd, waartoe het feit dat de eerste Arendsburg inschrijving niet bepaald is meegevallen, natuurlijk bijdroeg. Dat on der de huidige omstandigheden op de beurs geen lijn valt te onderkennen, behoeft niet te verwonderen; alles blijft onzeker en men blijft het oog naar New-York gewend hou den; want dit tóch is wel zeker: „America rules the waves" en zeker die van de beurs. Nederl. Handel Maatschappij 192185. Koninklijke 399413. Philips 318—326 A.K.U. 65—65. Billiton Mij. 520516. STANIOL (zilverpapier) bedrukken wy óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 (Van onzen R-redacteur.) Het doet mij genoegen u te kunnen zeggen dat Maandagmiddag aanstaande vice-admiraal b.d. Rambonnet de eerste spade in den grond zal steken voor de werkzaamheden op het Jamboree-ter- rein te Vogelenzang", zoo sprak baron G. R. Th. Krayenhoff tijdens een bijeen komst die te den Haag gehouden werd. Talrijk zijn de werkzaamheden voor hen die zich belast hebben met de organisatie van de wereldjamboree en verheugend zul len de resultaten voor hen tevens moeten zijn. Van heinde en verre komen de aanvra gen. Duizenden maken zich uit alle wereld- deelen op om zich naar Nederland te bege ven. Het is Nederland wat de klok slaat! Buitenlandsche voorbereidingen. Ook buiten ons land is men druk bezig voorbereidende maatregelen te treffen. In België organiseerde het Vlaamsch Ver bond van katholieke padvinders een Jambo ree-avond. Polen is zeer druk in de weer. Gedeeltelijk komen de Poolsche padvin ders per fiets en zij zullen een traject van een kleine 900 K.M. hebben af te leggen al vorens zij de plaats hunner bestemming hebben bereikt. Maar niet alleen per rijwiel zullen zij ons land bereiken. Een flottille kano's zal haar weg kie zen door de binnenwateren, de Pool sche „Seebaren" zullen over zee met hun padvindersschoener de haven Gdy- nia verlaten en over de wijdere wateren koers zetten naar Holland. en En zelfs het meest moderne verkeers middel het vliegtuig zullen zy ge bruiken om Vogelenzang te bereiken. Motor- en zweefvliegtuigen komen dan in Holland bestuurd door Poolsche pad vinders. Langs den weg, over het water door de lucht! Ook uit Frankrijk komt een afdeeling per fiets. Luxemburg is ook hard bezig zich voor te bereiden. De organisatiecommissie die niet blind is voor het groote voordeel dat het land heeft van het jaarlijks in Lu xemburg terugkeerende legioen Hollanders, heeft deze gelegenheid aangegrepen om zich te revancheeren. Zij wil zooveel mogelijk Luxemburgers naar Nederland, naar de Jamboree brengen en heeft daarom uitstap jes per extra-trein georganiseerd. Een voorbeeld dat trouwens ook door België gevolgd wordt en ook nog wel elders inslag zal vinden. Engeland zal komen met „Special trip for Mums and Dads Het Australische contingent is reeds in Engeland aangekomen teneinde de kroningsfeesten bij te wonen. In de En- gelsche padvindersbladen vindt men reeds een Hollandsche woordenlijst....! Noorwegen komt met ongeveer 500 scouts naar ons land afzakken en ook in dit land vindt men in padvindersbladen een uitgebreide verzameling Holland sche uitdrukkingen. Misschien beleven wij een haussetyd in de boekjes: „Hoe leer ik Hollandsch in die-of-die taal in veertien dagen? De Noren zullen onder meer op de Jam boree volksdansen uitvoeren. Een dezer is de gezamenlijk „Ormen Lange", d.w.z. Lang. Slang Zij stelt voor hoe de koningshelc Olav Trygvason, die inden slag by Svolder sneuvelde, het grootste en statigste Viking schip bouwde. Een schip van 50 meter leng- te en rijk versierd met drakenkoppen en wa- nenschilden. Een soortgelijk schip is opge graven en bevindt zich thans in een mu- Se!£ zang en dans zullen de Noorsche pad vinders de geschiedenis weergeven. Het kamp zelf. De bouwer van het kamp, architect van Leen»». heef. f buurt" ontworpen met een winkelgalery ge legen aan een plantsoen waaraan ook gele gen is een postkantoor en een perskamer, een bankgebouw, kantoor vpor het Jambo ree Reisbureau enz, enz. Uit den aard der zaak verkeert nog veel in het beginstadium. Besprekingen worden alomme gevoerd. Met de fotopers, omroep verenigingen en filmmaatschappyen welke alle drie van zooveel belang zullen zijn voor hen in binnen- en buitenland die de Jamboree om deze of gene reden niet kun nen bijwonen. Subkampen. Definitief is thans beslist, dat er negen subkampen zullen komen die zich zullen onderscheiden door verschillende kleuren en die in totaal ongeveer 25000 menschen zul len herbergen. Commandant zal zyn over ste A. Blussé van Oud-Alblas. De buiten landsche deelnemers zullen over de ver schillende kampen verdeeld worden waar door het onderling contact uitermate bevor derd zal worden tusschen de onderscheidene deelnemers. Wat zal er alzoo geboden worden aan hen die het uitgestrekte kamp zullen bezoeken? Kampvuren, voorstellingen in het we reld-theater dat plaats biedt voor 1200 bezoekers. Oude gebruiken, legenden, zang, muziek en dansdit alles zal den bezoeker te zien gegeven worden, bont in verscheidenheid, bont in volg orde, maar in één geest. Nog veel is er te doen. De puntjes dienen nog op de i gezet te worden- De voor bereidende werkzaamheden slaagden ten volle. Welnu, dat is meer dan het halve werk en waarom zou de andere de klei nere helft niet ten volle slagen? Op naar de Jamboree! De nieuwe reclame-affiche HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Handelsschool met vierjarigen cursus kan vóór 15 Juni a.s. plaats hebben by den waarn. directeur en wel mondeling des Dinsdags en Donderdags van IK—4 uur in het schoolgebouw aan de Doelenstraat, hoek Nieuwesloot, of schriftelijk met ver melding van volledigen naam en ge boortedatum van de(n) candidaat(date), adres van de ouders of verzorgers, laatst- bezochte school, en klasse van de Han delsschool, waarin plaats wordt ge- wenscht. Voor leerlingen, buiten Alkmaar wo nende, moet ook aangifte worden gedaan bij het gemeentebestuur van hun woon plaats. Alkmaar, 22 Mei 1937. De waarn. directeur, A. PRINS. MURMELLIUS-GYMNASIUM TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 15 Juni a.s. iederen Woensdag en Vrijdag van 11 12.15 uur in het Murmellius- Gymnasium, of schriftelijk met opgave van naam, voornamen en roepnaam van de(n) candidaat(date), datum en plaats van geboorte, laatstbezochte school en klasse, en naam, beroep en adres van ouders of verzorgers. De rooster voor het examen, dat op 15 en 16 Juli a.s. wordt gehouden, zal aan de candidaten worden toegezonden. De school omvat een litterair-historische en een wis- en natuurkundige afdeeling: de splitsing valt na het 4e leerjaar. De rector verstrekt gaarne nadere in- ichtingen en advies, ook aan zyn huis te Bergen, De Spar, Eeuwigelaan 28 Alkmaar, 22 Mei 1937. (FQSTOMSCRE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER. 18) „Vooruit dan maar. Neem dat paard". „Neen, ik ga niet mee. Ik kom later wel. Waar kan ik morgen de andere vijftig daalders halen?" De wachtmeester noemde een herberg in de nabijheid. In Het Roode Paard. „Zorg op tijd te zyn, twee uur in den middag. Het is niet onmogelijk, dat we meer zaken doen. Je schijnt me net een kerel dien we noodig hebben". De troep draafde weg. Stephan sloeg een zijweg in. Als hij een paar uur later van een anderen kant kwam, zou niemand hem verdenken. Dat had hij mooi voor elkaar gebracht. Honderd daalders en de wegnaar Mariska weer vrij. Een vroolijk liedje zin gend, stapte hij veerkrachtig door het woud, een ander man. De avond begon te vallen. Mariska en Edzke zaten in het struik gewas verscholen. Zij vertelde hem oule zigeunerlegenden uit den tijd toen de zigeuners door Servië, Roemenië en Hon garije Duitschland waren binnen getrok ken. Het waren fantastische verhalen en Edzke luisterde met de grootste belangstel ling. Plotseling zweeg ze. Ze legde haar oor tegen den grond. „Dragonders", fluisterde ze. „Kom mee dieper het woud in. Wacht hier tot ik terug kom", zei ze, toen ze een goede schuilplaats hadden gevonden in een sloot onder woest boschage. „Houd je doodstil. Ik ga even voorzich tig kijken". Toen ze terugkwam stonden er tranen in haar oogen en ze was doodsbleek, Ze drukte haar hand op het hart. „Je moet weg", zei ze. „Je kunt hier niet blijven. Waalsche ruiters om jou gevangen te ne men. Ik riep vier maal zooals de koekoek roept. Ik had dat met Hans afgesproken. Hij had zich op den achtergrond gehouden, sloop naar me toe. Zy zijn bezig vader een verhoor af te nemen, en het kamp te door zoeken. Er is verraad in 't spel. Stephan, denk ik. Hij is niet in het kamp. Vader zei, dat jij mij uit handen van maraudeurs had gered. Hij ontkende niet dat je hier geweest bent. Je was een gewone reiziger en al weer vertrokken. Wees maar niet bang. Vader verkoopt hun altijd paarden Hij redt zich er wel uit. Maar het ergste is. Jy moet weg. Dadelijk. Geef me een en maak dat je weg komt. Ik heb verdriet, maar ze zouden je ophangen' Hij nam haar in de armen, zoende haar lang. „Kom niet in het kamp terug. Ze zullen morgen weer komen en nog vele malen. Mijn hart breekt, maar we moeten scheiden. Volg dit voetpad, dan de rivier over een eind stroomafwaarts zwemmen, dat ze je sporen niet kunnen vinden. En dan minstens twee uur loopen voor je rust neemt, naar het Noorden". zoen zoo'n „Ik zou graag willen, munaw myn lieveling, maar het kan niet. Als ik niet terugkeer is vader niet veilig. Te veel men schen kennen mij. Ook keizerlijke officie ren, die bij ons in het kamp komen om paarden te zien. En nu weg. Misschien zien we elkaar nog eens weerZij wierp zich in zijn armen, drukte zich tegen hem aan en zei: „Nu weg". Edzke aarzelde nog. Maar ze wenkte met de hand en hij verdween in het struik gewas. Uren liep Edzke, voorzichtig voortslui pend, door het stille woud. Nu eerst, nu hij aan de jacht was ontkomen, voelde hij een groote smart in zijn hart. Juist op tijd was hij ontkomen. Dikke tranen liepen hem over de wangen. Hij streed er tegen, schold zich zelf uit voor lafaard. Was hij een kerel, huilen als een kind? Hij wilde terug gaan, het uitvechten, maar begreep dat het dwaasheid zou zijn. Hij voelde, dat het zigeunermeisje, zijn Mariska, voor altijd voor hem verloren zou zijn en hij had haar toch zoo lief. Hij zat met het hoofd in de handen, lang, heel lang. „Mariska", zei hy telkens zacht. „Mijn lieve Mariska". Eindelijk werd de vermoeidheid hem de baas. Hij viel in slaap. De feeën uit het woud streken hem vertroostend met heur zachte handjes over haren, voorhoofd en hart. De kabouters hielden de wacht bij hem om hem te waar schuwen tegen vijanden. Hij sliep rustig. Dienzelfden nacht slingerde weer een zigeuner aan een boom in den wind. Ga met mij mee", zei hij. „Ik kan je niet zoo verlaten". HOOFDSTUK XIII. „Hallo! Wien hebben we daar?" klonk zware stem. „Sta op man. Als je gezicht me niet zoo bekend voorkwam, had ik je zeker laten slapen. Er was dan wel iemand gekomen, die je uitgeschud of vermoord had. Hier rustig te slapen in dit vervloekte woud, waar het wemelt van moordenaars". Edzke, wakker geschrokken, sloeg de oogen op, keek om zich heen en zag een groote karavaan. Een zestigtal paarden, een aantal wagens en zeker een dertigtal zwaar gewapende mannen. Vlak voor hem stond de aanvoeder, een reus van een kerel met blauwe oogen en een langen bruinen baard Hij beschouwde Edzke opmerkzaam. „Ik heb je meer gezien", besloot hij. En toch kan ik je niet thuis brengen, maar als je geen Groninger bent, laat ik me hangen". Edzke knikte. „Ja", zei hij. „Ik ben Edzke de Vries, zoon van schipper de Vries" „Waarachtig", sprak de reus. „Ik zie het nu. Je bent ouder geworden. Ik zou zeg gen een volwassen kerel. Je vader heeft al eens een lading paarden voor ons naa^ Hamburg gebracht en jij was toen stuur* man op de kof". „Maar wie ben jij?" vroeg Edzke „Herken je mij niet?" „Ik slaap zeker nog". „Sterke Lut" noemen zy mij. De meester van Menno Bennema, den grooten paar denhandelaar uit Noordhorn. We zijn onze paarden op weg naar Napels Je h?M geen verstand van paarden, maar kijk ze eens, Groninger ras, de beste en mjw koetspaarden, die je in de wereld kunt krijgen. Jammer, dat jy als zeeman er geen da[1oo?t V3n h6bt- Maar waarom heb jij dat soort zigeunerpakje aan?" be'n blVfe1 jk je,straks wel uitleggen. Ik ie mii wil. m0eten en ik dank je dat ma^HÖ^k,k„lre57a,k, hebt' telijke maendf kerels- reis duurt et- ken waar ze e1 maar steeds door stre- we komen er v" VCChten Maar vrijgeleide Pn °°r le£ers hebben we 'n bang We zhn a °I r°°Vers z"n we "iet geef hond?d 608 £ewaP«nd en 1 t" ™,^"d. m-araudeurs uit den weg hant* Ur 'UUVCTS 2 peen honderd g°ed ®fwap€ncl en gaan voor en nonderd maraudeurs uit 0er Benn™a zelf by je?" die is Jll in Tfnl"' koetsen met ziin 1- J°' in post- Paardenhandelaar in F Krootsten komen ziin d» Europa. Als wy aan- Maar iii sti Paarden reeds verkocht, zoo alleen in^f" Edzke' koe kom jy hier kleed?" WOud als z^euner ver- ™°«ly"h'i<,nlZele 8esehiedenis. maat b'iiv'n'bJSaïi iitWr er W« ia herberaen I '°Keeren ook niet •"«et ij k'mi> WMt ..Halberstadt". ËdzUkedbe2dei Kan ryden?» ben?" vroeg hii G t e6"' "Weet ie wat ik wat zakken dan un Je dikken kop eens »Ik Sn Toto™, S ie" influisteren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10