Het alcoholvraagstuk in België. r«chSfi"i» Uw Zenuwen Een bonte agenda. Jkomnciaai Tlieuws Een wet, die openlijk wordt overtreden. PARLEMENT. Glimlachje Het quorum niet meer aanwezig. De vooruitzichten voor Egmond aan Zee. ZUIDSCHARWOUDE (Van onzen Brusselschen correspondent.) Brussel, 20 Mei 1937. Korten tijd geleden bevonden wij ons voor ons journalistiek werk te Luik en de omstandigheden noodzaakten ons enkele autoriteiten te bezoeken, die wij echter niet zoo dadelijk konden aantreffen. Wij gingen toen een beetje op wandel, in gezelschap van een plaatselijken confrater, die ons met een schalkschenglimlach naar een café bracht, niet ver van het stadhuis, dus in het centrum van de stad. Zonder de minste moeilijkheid werd ons, in dit café, de likeur voorgezet die de confrater bestelde. We konden overigens gerust zijn: het café zat vol met autoriteiten, onder wie politieoffi cieren in uniform en enkele autoriteiten die wij wilden ontmoeten en die allen, vrijwel zonder uitzondering, den door de wet van 1919 verboden alcohol dronken. Het feit is op zich zelf nogal brutaal, maar wij staan in voor de absolute juistheid. Wie in België heeft gereisd, weet overigens, dat het als buitenlander volstrekt niet lastig is zich alcohol per glas aan te schaffen. Toen wij ons onlangs te Knokke bevonden, de be kende badplaats, bezochten wij in gezel schap van een vriend, die magistraat is, een café. Er was een zekere aarzeling bij de be stelling. Zeer voorkomend verzocht ons de kellner, dat wij niet zoo moesten aarzelen dat wij alle likeuren konden krijgen die wi maar wenschten En toen de baas van het café kort nadien te voorschijn kwam, stelde mijn vriend vast, dat dezelfde man slechts een paar maanden te voren voor zijn recht bank was verschenen en werd veroordeeld wegens overtreding van de alcoholwet Ook dat feit, dat wij zelf beleefden, naast zoovele anderen toont aan dat het alcohol verbod in België een ij del woord is. Men kan over de houding der autoriteiten den ken zooals men wil en wat wij te Luik be leefden is ongetwijfeld een uiterste, maar zij staan machteloos, in de practijk, tegen de overtreders en men begrijpt eenigszins het standpunt dat men liever de oogen sluit om niet verplicht te zijn enkele overtreders die worden betrapt, zware straffen op te leggen, terwijl duizenden anderen ongestraft voort durend de wet overtreden. Het alcoholverbod werd in 1919 ingevoerd door minister Vandervelde, toen minister van justitie en wordt dan ook de wet Van dervelde genoemd. Zij komt in hoofdzaak hierop neer, dat de verkoop van alcohol in openbare lokalen, of liever in voor het publiek toegankelijke lokalen verboden is. Alcoholverkoop mag slechts geschieden, by den winkelier per twee liter en zonder be wijs mag geen alcohol worden vervoerd. Deze wet is in de toepassing onhoudbaar gebleken. Daar is iedereen in dit land óver accoord. Zy is in zekeren zin onrechtvaardig daar de herbergiers aan allerlei willekeur bloot gesteld zijn en zij b.v. niet het recht hebben in hun eetkamer de wettelijke twee liter alcohol te bezitten, zonder onmiddellijk verdacht te worden van wetsovertreding. Daar de wet voorziet dat in zoogenaamde private clubs wel alcohol mag worden ge schonken per glaasje, hebben vele onder nemende lieden spoedig private clubs opge richt, welke vroeger ook nog aanleiding gaven tot verboden kansspel. Het lidmaat schap van deze private clubs is voor ieder een mogelijk. Van de zijde der herbergiers is er reeds jarenlang een campagne gevoerd tegen de wet Vandervelde en voor de goedkeuring van het voorstel van senator Legrand, dat de vrijheid van alcoholverkoop in de café's in voert van 11 u. tot 22 u. Toen minister van Zeeland de huidige regeering heeft gevormd, werd van liberale zijde verlangd, dat de regeering ook de oplossing van het alcohol vraagstuk op zich zou nemen. De regeering heeft er zich alleen toe verbonden, dat het voorstel-Legrand in bespreking zou komen, maar zij heeft het niet tot het hare ge maakt. De voorstanders van het voorstel Legrand hebben er steeds op gewezen, dat thans de alcoholrechten 264 millioen per jaar in de Staatskas brengen. Zy beweren dat de gecontroleerde vrijheid ongeveer een milliard aan taksen zou opleveren voor den Staat, die dit geld goed zou kunnen gebrui ken. Volgens de officieele statistieken is het verbruik per hoofd in België 3,5 liter, terwijl het in werkelijkheid 5 liter zou zijn, zooals in 1913. Men berekent dat vijf liter per in woner een verbruik oplevert van 40 millioen liter per jaar; tegen 28,50 Fr. aan accijns- rechten zou dit 1 milliard 140 millioen frar.k moeten opleveren. Doch vele geheime drankslijterijen zijn ontstaan, die ook hun voorraad opdoen bij geheime stokerijen, zoodat hun winst grooter is en de Staat de accijnsrechten moet derven, terwijl de ver bruiker ongecontroleerde bekomt. Men be rekent tevens, dat het aantal slijterijen is verminderd: 166.662 in 1918 en thans onge veer 104.000, terwijl anderzijds sedert een tiental jaren het verbruik van alcohol is toe genomen. Wanneer de verbodsbepalingen van thans moesten worden opgeheven, dan zou het verbruik niet toenemen, zoo wordt geredeneerd, integendeel, dan zouden even tueel de accynsrechten nog kunnen worden verhoogd, zouden bijgevolg de inkomsten van den Staat stijgen en zouden de geheime stokerijen minder kansen hebben. Al erkent men in alle kringen dat de hui dige wet moet worden gewijzigd, toch heeft de campagne van de herbergiers de open bare meening niet kunnen brengen tot een sympathiseerende houding. Aan alle zijden heeft men integendeel betoogd, dat de terug keer tot de vrijheid met alle middelen moet worden bestreden en de voornaamste orga nisaties van het land hebben zich in dien zin uitgesproken. Indien de wet slecht zoo redeneert men, dan komt zulks uitslui tend omdat zij sedert een aantal jaren niet met kracht wordt toegepast, en indien tekortkomingen vertoont, dan moeten deze worden verbeterd in den zin van verscher ping der verbods- en strafbepalingen. Deze strooming heeft voorloopig over wonnen vermits in den senaat 't artikel van het voorstel-Legrand, hetwelk den vrijen verkoop voorziet, met 91 stemmen tegen 55 en 5 onthoudingen is verworpen. Na deze stemming is de toestand onduide lijk. De regeering is blijkbaar niet geneigd om vroegere Amerikaansche toestanden in leven te roepen, doch de stemming van den senaat omvat ook het verlangen dat tegen de geheime slijterijen strenger zou worden in gegaan. Er is, in den senaat, ook nog een voorstel hangende om een volledig alcohol verbod in te voeren. Het is een alleszins moeilijk te regelen vraagstuk dat ook in de Kamer zou kunnen te berde komen, waar achter slechts de liberalen en rexisten voor standers zijn van de vrijheid van verkoop: met nog een aantal katholieken, zoodat er een meerderheid zou bestaan tegen een dergelijk voorstel. Het is de vraag welke houding de regeering ten slotte aannemen zal, want de kwestie onopgelost laten zal ten slotte ook niet mogelijk blijken. Het is zeer waarschijnlijk dat zij nog het voor werp zal uitmaken van een grondige studie, maar de meening overheerscht dat men op slot van rekening toch naar een zekere vrij heid van verkoop zal terugkeeren, die door de volksvertegenwoordiging ook wel zou worden aanvaard, wanneer zij de overtuiging heeft dat de modaliteiten van deze vrijheid van dien aard zijn, dat de gevaren van alco holisme, die in België steeds zeer groot zijn geweest, niet zouden toenemen. de of de Regeering de gevolgen van haar voorstel wel had overzien nog grootere moeilijkheden zou doen ontstaan; immers alle contracten met goudclausules worden over één kam geschoren.' Waarom niet I betrekking tot vrouwenai oeiu. "V van de voorkeur gegeven aan contracten met houding van dezen vryz.- e k(. de Sociale Zaken, die er toe meae we Namens de s.d. fractie voerde mevr Po» huis-Smit het woord. Haar ging he ten aanzien van den arbeid van J personen niet ver genoeg, iyiaaJ'vt betrekking tot vrouwenarbeid. Zy laa gegeven aan beperkte goudclausules, die minder nadee- lig zouden zijn dan het voorstel van de Regeering? Bezwaren var» juridischen aard werden door den heer Miehels van Kessenich de vrouwen hoe langer hoe meer van dei ar beidsmarkt terug te dringen. Vrouwen heo ben evengoed recht op arbeid als manne zij moeten evengoed haar brood kunnen verdienen. Moeten en kunnen al die viou die uit fabrieken en werkplaatsen wor- gezet, allemaal dienstboden worden, ir hetwelk alle wettelijk gemaakte overeen- I een tijd van lage loonen ook voor^ (r.k.) geopperd. Hij achtte het voorstel in verdienen. Moeten en kunnen strijd met het beginsel, neergelegd in art. wen, die uit fabrieken en werkplaatsen^ 1374 van het Burgeüjk Wetboek, volgens den geze^allemaal d^tbod^word^m worden komsten dengenen, die~ze hebben aange- boden, zoo zeer zelfs, dat zy gaan tot wet ge- sSken. En de overheid vraagd tegen.kost heeft zeker dat beginsel te eerbiedigen: Evenmin als de heer Gelderman vond hij het noodig, voor overeenkomsten van in het buitenland wonende crediteuren een uitzondering in de wet te maken, geld toe? Mevr. Pothuis beschouwde dit ont werp als een onrecht voor de vrouwen. De heer Kropman (r.k.), de wethouder van Amsterdam, had er een anderen kijk op, alhoewel hij het ontwerp nog te beperkt van De heer Fleskens (r k 1 liet een ander opzet vond, omdat de handel, en de handels- geluid hooren Deze Stonl geheel aan de kantoren dus, er buiten vallen. Onjuist is het zijde der Regeering. Slehts betreurde hij Je zei immers, dat dit zeil krimpvrij was! nou kun je zelf zienl De Eerste Kamer speelde het gisteren klaar om een drietal belangrijke wetsont werpen af te doen. Twee ervan kwamen in veilige haven, over het derde valt in de eerstvolgende vergadering de beslis sing; er is reeds over gestemd, maar dit moet nog eens gebeuren, aangezien het „quorum" (het voor een geldige stem ming vereischte aantal van de helft plus één) niet meer aanwezig was. Een tiental leden (die er in het begin van den mid dag nog waren) hadden zich blijkbaar reeds naar den trein begeven, in de ver onderstelling, dat over het laatste ontwerp in behandeling toch wel geen stemming zou worden gevraagd. Maar even over half vier bleek hun aanwezigheid nog noodig! Ja, als er nog maar acht leden méér waren geweest, dat had de zaak ge red. De voorzitter liet, ongevraagd, hoofde lijk over het ontwerp tot betere verdee ling van den beschikbaren arbeid stem men; mevrouw PothuisSmit, de eenige, die bepaald oppositie tegen het ontwerp had gevoerd, keek hoogst verbaasd! Zij had ongetwijfeld kunnen volstaan met het vragen van aanteekening van haar tegen stem en van die van haar fractiegenooten. Had de voorzitter er niets van be merkt, dat verscheidene leden vertrokken waren of wist hij dit heel goed en dacht hij: ik zal jullie eens! Het zou niet de eerste keer zijn, dat baron de Vos van Steenwijk aan zijn pae- dagogische neigingen den vrijen teugel liet. Hoe het ook zij, het geheel maakte, zoo wel van de zijde der Kamer, als van den kant van den voorzitter, een wat onaan- genamen indruk. Vernietiging van goudclausules in overeenkomsten. In de morgenuren was een aanvang ge maakt met de behandeling van het wets ontwerp, houdende maatregelen tot nie tigverklaring van goudclausules in be paalde overeenkomsten. Na de depreciatie van den gulden overwoog de Regeering of zij niet bepaalde categorieën van perso nen, die toch al zwaar door de crisis waren getroffen, niet tegen de op hen dubbel drukkende gevolgen van de waardever mindering van den gulden, moest bescher men. Zij zag den toestand eerst nog eens even aan en diende na eenigen tijd het bovengenoemde ontwerp in, waarmede zij in hoofdzaak wilde helpen de hypotheek- boeren, de huiseigenaren die hypotheken hadden moeten opnemen, en de pachters. Het debat hierover kostte in de Eerste Kamer weinig tijd. Er waren bedenkingen. Zoo was de heer Gelderman (v.b.) bang dat verkeerd ingrijpen en hij betwijfel- het, dat de indiening van het wetje niet veel eerder was geschied. Voor deze klacht vond minister van Schaik geen grond; de regeering moest eerst de ontwikkeling van den toestand even afwach- j ten en het verloop der prijzen nagaan, en verder vereischte deze materie veel overleg, kostte dus tyd. Ook wat de beide andere heeren hadden aangevoerd, meende hij te kunnen weerleggen. Het algemeen belang wettigde voldoende het ingrypen van de re geering. Het zou onmogelijk zijn, elk geval afzonderlijk te behandelen; aan de rechters zou een richtsnoer ontbreken. Een algemee- ne regeling was derhalve aangewezen. Aan gezien de in den vreemde wonende crediteu- om het ontwerp als een crisisaang'elegenheid te beschouwen de duur ervan is bepaald op drie jaar. In feite gaat het om de productie kosten; arbeid van jongens en meisjes is goedkooper dan van volwassenen. Inderdaad kunnen vrouwen op kantoren zeer goed wor den gebruikt. Maar als de jonge arbeids krachten ouder zyn geworden en zooveel zouden moeten gaan verdienen als de vol wassenen, dan worden zij weer ontslagen om plaats te maken voor jongere krachten. En dit vormt een vraagstuk op zich zelf, waar voor de aangeboden wet 'geen oplossing biedt. Dit werd dadelijk door den minister toe gegeven. Inderdaad is het ontwerp ook be perkt van opzet. Zóó verstrekkende gevol- De Cri$i»-publicaih. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. Nederlandsche Akkerbouwcentrale maTkt bekend, dat de steunvergoeding nroene erwten, gedenatureerd in het ZlSZl» Md 1937 .0. ,n met 22 Mei 1QS7 zal voor' kwaliteitsklasse A. 3.15 per 00 kg. voor kwaliteitsklasse B. 2.65 per 00 kg. voor kwaliteitsklasse C. 2.15 per 1UU Kg. Voor groene erwten van de laafate tijdvTk6gedenatu'reerd^edraagt de steun- dorscht, is vastgesteld op 1 per 100 kg. -Gravenhage, 21 Mei 1937. ren geen voordeelen van de depreciatie van gen als mevrouw Pothuis meende te moeten I aannemen, heeft het voor de vrouwen niet. bureau der V. V. V. tot nu toe in kwam grooter is dan het vorige jaar. Voor het voorseizoen blijft het weer guur Veel beteekent dit echter voor Eg- mond aan Zee niet, omdat men het voor- namelyk moet hebben van famihe. met kinderen, dus van den. tyd der .chool- vacanties. Wat tenslotte de pryzen betreft, zullen de Egmondsche badgasten geen reden tot klagen hebben. Ondanks de devaluatie zijn de prijzen er niet verhoogd, zoodat men inderdaad beter dan verleden jaar in dit opzicht met het buitenland zal kunnen concurreeren. den gulden hadden en het crediet van ons land in het buitenland niet mocht worden geschokt, moesten zy van de wet worden uitgezonderd. De heeren Michiels en (Jelderman waren bevreesd geweest voor de gevolgen van de wet, indien de prysstyging zou doorzetten, vrees, welke volgens den minister weinig gegrond was; bovendien zou het twijfelach tig zyn of een prijsstijging toegeschreven zou moeten worden aan de depreciatie of aan een stijging van de wereldmarktprijzen. Replieken bleven uit en met 236 stem men werd het ontwerp aangenomen. Tegen stemden de heeren Gelderman en Michiels van Kessenich, van Rappard (v.b.) Collectieve contracten. Wat uitvoeriger waren de redevoeringen by de behandeling van het wetsontwerp in zake de algemeen bindend en onverbindend- verklaring van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten. Men weet, dat minister Slingenberg een anderhalf jaar geleden nog tegenstander was van de bindendverklaring van loonbe- palingen in collectieve contracten, maar dat hy van inzicht is veranderd. Gisteren zeide hy nog eens, zich daarvoor niet te schamen. Uit de debatten in de Tweede Kamer zal men zich misschien herinneren, dat de vak- vereenigingen de verbindendverklaring gaar ne aanvaarden en daarvoor erkentelijk zijn, maar dat zij niets ermede op hebben, dat in hetzelfde wetsontwerp de mogelijkheid is opgenomen bepalingen van C.A.O. onver bindend te verklaren. De heeren Danz (s.d.) en Andriessen (r.k.) beide vakvereenigingsmannen, hebben in den Senaat die bezwaren onderstreept. Eerst genoemde met het uitspreken van zijn vrees voor ontwrichting van het bedryfsleven, in dien een onverbindendverklaring zou wor den uitgesproken, laatstgenoemde met zijn teleurstelling erover te uiten, dat de minis ter het lot van het ontwerp afhankelijk had gemaakt van de handhaving van de moge- lykheid tot onverbindendverklaring; naar zyn oordeel een weinig toe te juichen metho de. Het eene bezwaar tegen het andere afwegend, sloeg by den heer Andriessen echter de schaal naar voorstemmen over, voor den heer Danz stond zyn houding al by voorbaat vast: de onverbindendverklaring hoort in het ontwerp niet thuis, dus zou zyn fractie tegenstemmen. Bedenkingen van minder beteekenis van beide heeren laten we nu maar onbespro ken. De derde spreker erover was de liberaal Gelderman. Hij zag in het opnemen van de loonfactor een groot bezwaar tegen de ver bindendverklaring van collectieve arbeids contracten, hoezeer hy de sociale bepalingen daarvan waardeert; immers verbindendver klaring zal in vele gevallen loonverstarrend werken. Aangezien het ontwerp geen voldoende waarborgen inhoudt tegen on-economische bepalingen in C.A.O. zou deze afgevaardigde zyn stem er niet aan geven. Minister Slingenberg verklaarde, dat hij eerst goed de groote beteekenis van de C.A. O. voor de rust in het bedrijfsleven had lee- ren beseffen, toen er in de Antwerpsche ha vens gestaakt werd en men de Rotterdam- sche havenarbeiders eveneens tot staken probeerde over te halen. Doch dezen acht ten zich gebonden aan de collectieve arbeids overeenkomsten, die nog niet waren afgeloo- pen en zij bleven aan het werk. De minister zeide deze houding zeer te hebben gewaar deerd. Hij kon de bezwaren tegen onverbindend verklaring niet deelen en evenmin inzien, waarom deze niet in hetzelfde ontwerp ge regeld zou mogen worden. Het ontwerp toch geeft algemeene regelen betreffende collectieve arbeidsovereenkom sten; dan is het ook logisch de onverbindend verklaring in deze wet te behandelen. De regeering hoopt, dat een onverbindendver klaring nooit zal worden uitgesproken, maar als correctief element kan deze uit moreel oogpunt beschouwd, in het ontwerp niet worden gemist. Met 19 tegen 12 stemmen werd het wets ontwerp aangenomen. Tegen waren de s.d., de liberalen en de chr.-hist. de Savornin Lohman, de Gyselaar en v. d. Hoeven. Betere verdeeling van den beschik baren arbeid. Twee sprekers waren er over het wetsont werp, houdende tydelyke bepalingen strek kende tot het bereiken van een betere ver deeling van den beschikbaren arbeid. De regeering wil slechts den toestand van het jaar 1934, ten aanzien van de vorhou- dingscyfers voor mannen en vrouwen in het bedrijfsleven herstellen. De minister deed den heer Kropman, wiens beschouwingen hy met groote belang stelling had gevolgd, de toezegging de cyfers betreffende de te werkstelling van jongelui ha de depreciatie, dus mét de opleving, in Amsterdam nader te zullen bezien, om te onderzoeken of daaruit misschien aanwyzin- gen vielen te putten voor het geheele land. ,Maar hy waarschuwde er den heer Kropman voor, dat men nu niet moest gaan denken, dat Amsterdam het heele land was! Zooals we reeds hebben medegedeeld, zal in de eerstvolgende vergadering over het wetsontwerp worden gestemd. Vermoedelyk is dit Maandagmiddag. Wat zal 1937 voor de badplaats Eg- mond aan Zee brengen? Zal eindelijk het getij keeren en een stroom van zomer gasten leven en vertier en daarmede wel vaart in' het dorp brengen? Over de af geloopen jaren mag Egmond aan Zee niet ontevreden zijn. Het aantal badgasten liep niet of althans nauwelijks achteruit en de tijdsomstandigheden in aanmerking geno men, is dat reeds heel veel. Maar niette min, stilstand beteekent ook hier achter uitgang en die was er dan ook ontegen zeggelijk. Want niet alleen vertoonde het aantal badgasten geen stijging, maar ook was het duidelijk merkbaar, dat dezen in hun vacantie niet zooveel konden besteden als vroeger. Verwacht wordt dat door de devaluatie van den gulden in 1937 de kentering zal komen. Niet in dien zin, dat weder als van ouds veel buitenlanders zullen komen. De buitenlandsche bezoekers waren voorna melijk Duitschers en voor hen blijven de strenge deviezenbepalingen een beletsel Maar waarschijnlijk zullen nu meer Ne derlanders hun vacantie in eigen land doorbrengen. De trek naar de Belgische badplaatsen zal wellicht verminderen en daarvan hoopt Egmond aan Zee te pro fiteeren. Het gemeentebestuur doet al het moge lijke om het vreemdelingen bezoek te sti- muleeren door verfraaiing der gemeente, voor welke sinds de crisis in het vissche- rybedryf het vreemdelingenverkeer steeds meer en meer de aangewezen bron van inkomsten is geworden. Men heeft daarbij van- de nood een deugd gemaakt en is er wonderwel in geslaagd de werkloosheid dienstbaar te maken aan verbetering van het uiterlijk aanzien van het dorp. Bijna 100 werkloozen per week hebben hieraan vrijwel den geheelen winter gewerkt, on der directe leiding der Nederlandsche Hei demaatschappij. Heele duinen zijn afge graven, eenige hectaren duinterrein zijn beplant en verschillende wegen zijn ver beterd, Er is een prachtige breede Zee boulevard aangelegd, vanwaar men ty- der.s de wandeling door het afgraven der zeeduinen voortdurend een schitterend uitzicht heeft op de zee en het strand. De wegenbeplanting is verder voortgezet. Hiermede is men het vorige jaar, even eens in werkverschaffing, begonnen en de jonge aanplant doet het zeer goed. Zoo werkt men, volgens een werkverschaf fingsplan van 70.000, systematisch aan de verfraaiing van het dorp. Naar alle kanten beschikt Egmond aan Zee thans, sinds dezer dagen de weg naar Bergen gereed kwam, over geheel nieuwe verbindingswegen. Want ook de wegen naar Alkmaar en naar Castricum zijn de laatste jaren geheel vernieuwd, terwijl naar Heiloo, waarmee geen rechtstreek- sche verbinding bestond, een geheel nieu we weg is aangelegd. Het comité dat tijdens het badseizoen 1936 zulke uitstekend geslaagde strand feesten heeft georganiseerd, heeft ook voor dezen zomer weder groote plannen. Zoo ziet Egmond aan Zee met vertrou wen het badseizoen 1937 tegemoet. Reeds is er heel wat meer verhuurd dan ver leden jaar om dezen tijd, terwijl ook het aantal aanvragen, dat bij het informatie- slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenliwtablettan. Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. Tuinbouwvereeniging Toekomst". De Donderdagavond vergaderde de tuin bouwvereeniging „De Toekomst in het lokaal van de wed. P. Schoenmaker. Voorzitter was de heer S. de Boer Kz. Van het gemeentebestuur was antwoord ontvangen op het verzoek om verlaging der hondenbelasting voor bedrijfshonden. Hierin werd medegedeeld, dat alle hon den in de hoogste klasse zullen worden aangeslagen. Bij eventueele reclame zal elk geval op zichzelf worden beschouwd. Daarna was aan de orde de bespreking van het verplicht aardappelen sproeien, welk punt door den voorzitter werd toe gelicht aan de hand der rondgezonden circulaire. Spr. hoopte, dat allen zouden sproeien. Men had gehoord, dat er wel leden wa ren die het niet konden uitvoeren in ver band met de financiën; deze menschen moeten worden geholpen. Daarom is deze vergadering bijeen geroepen. De voorzitter deed mededeelingen over een te Alkmaar gehouden vergadering van tuinbouwvereenigingen met den Planten- ziektenkundigen dienst. Deze dienst zal op een viertal plaatsen een openbare les geven met een sproeidemonstratie er ach teraan. Het is de bedoeling dat deze prac- tische les wordt gevolgd door afgevaar digden van de tuinbouwvereenigingen, welke dan in hun vereeniging weer «en demonstratie moeten geven. Deze open bare les was gister (Vrijdag). Men moet het sproeien beschouwen als een onderdeel van het bedrijf vooral ten aanzien van de vroege aardappelen. De voorzitter wees er op dat op som mige plaatsen het sproeien nog niet noo dig is omddt de aardappelen nog niet ge noeg volgroeid is. De eerste keer moet worden gesproeid, wanneer de plant half volgroeid is zoodat men feitelijk van de grond op sproeit. Het is thans zeer noodig te sproeien in verband met de weersge steldheid van het voorjaar. Hoe moet het sproeien nu worden uitgevoerd door hen die geen sproeier kunnen koopen? Spr. wees op het besluit van de L. G. C. om zoo noodig voorschotten te geven. Ook ia in het bestuur besproken de aanschaffing van een grootere machine waarmee meerdere tuinders kunnen worden geholpen, een z.g. vatsproeier. Verscheidene leden gaven zich op nu hun aardappelen vanwege de vereeniging met de vatsproeier te doen besproeien. In totaal hadden deze leden 283 snees aard appelen. Besproken werd de vraag of men een vatsproeier zou aanschaffen of een ander soort. Wanneer het onderzoek gunstig uitvalt zal het bestuur een dergelyke machine aanschaffen. Men gevoelde er veel voor om het ge- Z3m!S J\°m de beurt' uit te voeren. werd dat de demonstratie 7aT lej ?leden van "De Toekomst" wrden ^houden op Maandagmiddag Rey'ne" aardaPPelen van den heer **7 P' de, Geus Jz. vroeg hoe het niet mL T Z3a^' De L- G- C. besloot toch niet mee te werken. de^Prnv*31 zitter dacht dat de circulaire van Het eaat mmissle duidelijk genoeg was. Hierna ?m °f het nutti* is °f kwikkeHikenHSPOn ZI°h een vrÜ onver- Geus en dlscus?ie tusschen den heer De Geus en den voorzitter waarbij de eerstge noemde volhield dat het niet juist wis &KS h« L. o. C jfnom" voorzitter erdmedeg*werkt en de zijde van hp?gm s wees °P de nuttige aardiee hm.H' sproeien' en het een eigen- sproeien vond"8 Vfn de voorstanders van stemman^arheïf" d< Vebrplichti"g Jj opgelegd. 'g' n boven werd waarnaPw 'fu'0,"6 Van dit onderwerp np wi t °t6n de ra"enbestrij- c nemen. Samenwerking worden gezocht met denlT? B.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6