K a I m |i Stad en Omgeving. i| Berlijn in zomertooi. 1 J aai ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 29 MEI 1937 Zomersport en zomergeneugten. Een ochtend in een voorbe reidend Montessori-klasse. aoceeeae JUuUopCOgCOftttttG 0* (Eigen correspondentie.) Berlijn, 29 Mei. Merkwaardig genoeg beleeft Duitsch- land op het oogenblik een soort kom kommertijd. Daar mee zijn we hier de laatste jaren werkelijk niet verwend ge worden. En toch hebben wy armen zulk een periode van zomersche herade ming broodnoodig! Men kan niet tot m het oneindige sensaties slikken en zware problemen doorworstelen. De natuur verlangt onverbiddelijk haar rechten. Nu, ze laat zich ditmaal gelden. Ze be zorgde ons, midden in Mei, in Berlijn de laatste dagen een temperatuur van 32.4 gra den Celsius in de schaduw. Nog vóór dat we op zulke excessen voorbereid waren. En nu moeten we maar zien, hoe we ons daar door heen slaan. De scholen hebben al eenige da gen vry af gekregen wegens de onzinnige hitte. Dat is me een vreugd voor het jonge volkje. Berlijn heeft tallooze groote openbare badgelegenheden. En niet van de kleinste! In het Volksbad Wannsee baden op zulke heete dagen en vooral op Zondag zoo'n 80 tot 90.000 menschen. Aan de Muggelsee zijn het er niet veel minder. En nu is sedert eeni ge weken ook het geweldige Rijkssportveld, dat voor de Olympische Spelen van verle den jaar gebouwd werd, voor het publiek opengesteld. Dat is natuurlijk een geweldige aanwinst. Want dit sportveld beschikt ook over eenige prachtige zwembaden, al is de ruimte daar natuurlijk met de groote meren vergeleken, beperkt. De watersport draait alweer op hoogste toeren. Zon- en feestdagen op de tallooze meren om Berlijn zijn een ware vreuf de om te zien, en nog grooter om er aan mee te doen. Maar daartoe bepaalt zich de Berlijn- sche bevolking niet. Men is hier eenvoudig verzot op alle vormen van sport, vooral te genwoordig, nu de Staat zich zoo intens ook voor dit deel der gezondheid en volksaflei- dnig is gaan interesseeren. Met het inder daad groote succes, dat ook op het gebied der wedstrijden de Duitschers in tal van af- deelingen internationaal met de hoogste prij zen wegloopen. Men denke alleen maar aan de Duitsche ruiters in Rome en Parijs, aan de Duitsche voetballers, die nu reeds twee maal het beste Engelsche beroepselftal ge slagen hebben. Waarvan eenmaal hier in Berlijn, ten aanschouwe van 80.000 toe schouwers in het Olympia-Stadion. Zulke successen zijn een geweldige prikkel voor de massa, in het bijzonder voor de jeugd, en bewijzen, hoe verstandig het is, als een Staat eindelijk den moed heeft, van het beschim melde standpunt af te wijken, dat bijv. kunst en sport „geen regeeringszaak" zijn. De Avusbaan. Zondag zal de beroemde Berlynsche auto renbaan, de z.g. „Avus", na den ombouw voor het eerst weer voor renners openge steld worden. Het zal een geweldige worste ling zyn, en interessant, omdat een der beide bochten nu enorm opgehoogd is en toelaat, dat de renners plm. 180 K.M. in de bocht blijven rijden. Op de naast elkaar gelegen rechte einden van 10 K.M. zijn bij het trai nen reeds snelheden boven de 400 K.M. be reikt, zoodat men zijn hart vasthoudt als men er aan denkt, wat daaruit straks bij de sterke deelname worden kan. Wij hebben zelf de meeste „Avus"-autorennen in Berlijn bijgewoond en eenige malen vlak voor onze oogen doodelijke ongelukken van dreigende afmetingen moeten meemaken. En toch was het al een bijzonderheid, als snelheden tus- schen de 220 en 240 K.M. bereikt werden. Regent het, dan wordt het Zondag stellig weer een rennen op leven en dood! Gelukkig is het overgroote deel van de sportieve afleiding hier niet zoo levensge vaarlijk. Het normale sportverkeer op straat dan niet meegeteld. Hardloopen, liefst door de bosschen in het westen, paardensport, zeilen, roeien, motorbootwedstrijden, tennis, worstelen, boksende kranten staaner vol van. Ja, sinds lang beleven we weer, dat de eerste pagina's der bladen geen politieke of economische, maar sportieve rensatie brengen. En eerlijk gezegd is dat voor de bevol king een werkelijke herademing. Men heeft hier in breede kringen van die eeuwige po litiek, waarbij men zoo weinig vreugde en zooveel zorgen beleeft, al lang meer dan ge noeg. Over die eeuwig-nerveuze regeering in Berlijn, die het altijd maar weer noodig vindt, feesten en demonstraties te organi- seeren, waarbij men dan altijd weer hetzelf de te zien en te hooren krijgt, kan men vaak genoeg bittere en sarcastische opmerkingen hooren. De scherpste critiek intusschen verneemt men in het kringetje der internationale di plomatie. Deze heeren en dames van de ex territoriale afdeeling nemen geen blad voor den mond. De meerderheid is en blijft anti- Duitsch, en bij de „tea's" en de nog veel meer in de mode zijnde „coktails" kan men de venijnigste anecdotes en de meest ge waagde geruchten hooren, die natuurlijk steeds hun weg naar de buitenlandsche bla den vinden. Duitschland is bij zulke gelegen heden vaak in 't geheel niet, dan wel slechts door enkele bekende „society"-ambtenaren van de Departementen vertegenwoordigd. Men kent ze, en fluistert in hun nabijheid. Maar de heeren „Nazi"-gasten en hun echt- genooten zullen wel meestal het gevoeg heb ben, dat ze bij zulke gelegenheden midden in hun eigen land op meer of minder vijan dig gebied, een enclave der antipathie, zijn aangekomen. Op de Sovjet-Russische am bassade ziet men meestal hoogenaamd geen Duitsche officieele gasten meer. Daarente gen hebben de ambassades en gezantschap pen, die staten vertegenwoordigen, welke met het Derde Rijk geen innige banden wen- schen aan te knoopen, niet zelden de ge woonte juist die Duitsche kunstenaars, pu blicisten, bankmenschen en vroegere politi ci uit te noodigen, die in hun eigen land se dert 1933 niet meer „regu" zyn. Het is, als of men daarmee demonstreeren wil, dat men de opvattingen der „Nazi's" ook op dit ge bied veroordeelt en trotseert. Groen en bloemen. Het heerlyke zomerweer heeft Berlijn weer die stemming gebracht, die we hier zoo met volle teugen genieten. De geweldige stad met haar meer dan vier millioen inwo ners maakt geen indruk van stoffige, enge wereldstad als bijv. Londen of New-York. Hier in Berlijn is alles vol groen, vol bloe men, ruim, luchtig, zindelijk en vrooyk. Het is een bijzondere vroolykheid dat geef ik toe waar men eerst even aan wennen moet. De Berlynsche humor is aanwezig, maar ze is een beetje bruut en hard. Bemin nelijk, tegemoetkomend, niets kwalijk ne mend, altijd tot schertsen bereid als in het Rijnland of in Beieren, is men hier niet. Het Noord-Duitsche karakter is anders. Men is hier, vooral in het stadsverkeer, gauw boos. Maar men meent het zoo erg niet. Dat moet men echter weten, om niet onnoodig tot ver zet geprikkeld te worden en de dingen er ger te maken dan wenschelijk is. Een rustig, schertsend antwoord en de Berlijner is zoo mak als een circuspaard. Dezer dagen is een jaarlyksche statistiek van het Duitsche vreemdelingenverkeer ver schenen. Daaruit ziet men, dat in 1935 de Nederlanders nog het grootste contingent leverden, maar dat het bezoek van Engel- schen en Ieren in 1935 toch iets grooter was dan dat der Hollanders. Intusschen viel my toch op, dat wy zoo hoog op de lijst geble ven zyn. Vraagt men naar bijzonderheden, dan blijkt, dat onze landgenooten vooral het Rijnland, Beieren, het Zwarte Woud, Thü- ringen en de Hartz opzoeken. Wij zouden toch den raad willen geven, het ook eens met Berlijn Hannover en andere groote ste den en de omgeving te probeeren. De rijks autoweg Berlyn-Hannover is nu gereed, wat beteekent, dat men van Nederland uit drie uren eerder dan vroeger in de Duitsche hoofdstad aankomt. In 8 of 9 uren kan men met een behoorlijken wagen het reisje, dat vroeger vaak 2 dagen wenschelijk maakte (al zullen vele lezers het stellig wel in 12 tot 14 uren op één dag gedaan hebben) Ber lijn bereiken. En heusch, er is hier thans weer veel moois te zien. Waarbij we vol strekt niet alleen aan de prachtige tentoon stelling „Geeft my 4 jaren Tijd" behoeven te denken. De musea, Potsdam met slot „Sanssouci", de meren, de bijna dagelyksche groote sport evenementen, de nieuwe bouwwerken, de oer-gezellige boulevards in het westen, de prachtige luxe-hotels Er bestaat in ons land altyd nog een ver keerd oordeel over Berlijn. Ik neem het op mijn volle verantwoording, deze meening te bestrijden en tot een bezoek op te wekken. En wel liefst in de lente! F Men schrijft ons: 't Is bij half 10. In het klasje staan de kleine licht-gele tafeltjes ordelijk bijeen te wachten, goed onderhouden vaasjes met bloemen er óp, de stoeltjes er ónder ge schoven. Een enkel bloemetje is verdord, maar dat komt een kindje straks in orde maken. Alles staat gereed, 't uitgestalde materiaal in de kasten en op de lage tafels, de blinkende bellen in een dubbele rij onder een warmkleurige wandlap die „paddenstoelen" voorstelt en die de kinderen zoo graag bevoelen om de ver schillende soorten stof of er de kleuren van aan te wijzen. In de stilte, die nu nog heerscht, groeien daar in de vensterbank de vele plantjes, waarvan sommige volop staan te bloeien. Daar dringt een geluid van kinderstem metjes naar binnen, ze lachen en hebben blijkbaar dolle pret! Je hoort voetjes in de vestibule, opgewekt gepraat tegen elkaar. En daar komen ze de kamer in met blijde snoetjes. Konden alle groote menschen met zóó'n gezicht aan hun dag beginnen. Ze geven de leidster een hand en zeggen „dag juffie" en laten haar wat zien: een speelgoedje, een boek of wat anders. Eén brengt een bosje prachtige violen mee. De anderen komen er in den kring omheen staan en bekijken al de verschillende kleu ren. „Die vind ik mooi, juf!" „Neen déze!" Ze hebben er zoo hun meeningen over en genieten ervan. Als ze ebkeken zijn, geeft juf een vaasje en één van de kinderen gaat ze verzorgen. Anderen zijn nu bezig om hun pantof feltjes aan te trekken en gaan dan hun tafel stoffen en hun vaasje met bloemen schoon water geven. 't Is zoo een poosje een drukke bedrij vigheid; dan raken ze klaar en de leidster zegt dat ze nu op hun plaatsje moeten gaan zitten. Na even gewacht en hier en daar een wenk gegeven te heben, is 't rustig in de kamer en kan er begonnen worden met op te teekenen, wie er zyn. Nu volgt het algemeene „lesje". Deze keer laat de leidster zien, hoe je teeken- benoodigdheden haalt. Ze doet het alle maal één keer precies voor met een enkel woord ter verduidelijking er bij, als dat noodig is. Ze laat zien hoeveel je tegelijk mag dragen en hóé je het draagt. Alles gaat rustig en zacht, zonder haast. En dan mag een kindje het doen. Ze willen het allemaal wel, maar er kan er toch maar één gekozen worden en die doet z'n best met een stralend gezicht, terwijl de ande ren er in spanning naar kijken. Mocht ze zich even vergissen dan is er onmiddellijk critiek: „Nee, de potlooden moeten met de punten naar benéden!" 't Is de taak van de leidster om te zor gen dat toch de orde en daarmee de aan dacht op 't verdere verloop van 't lesje bewaard blijft. Niet alle kinderen interesseert dit lesje en dat wordt ook niet geëischt. Dat zou niet kunnen, maar wel moeten alle kinde ren op hun plaatsje blijven zitten en stil zijn, opdat ze de aandachtige kinderen niet zullen storen. Na 't lesje roept de leidster hen één voor één om aan 't werk te gaan en 't is eenig om te zien hoe de meeste kinderen opstaan hun stoel aanschuiven, direct op een werkje afloopen en vol vreugd beginnen. Een enkele moet wat aangemoedigd wor den maar dat komt toch betrekkelijk wei nig voor. Wie laat aan de beurt is, komt wel eens niet meteen aan 't werkje toe wat hij zich voorgenomen had, een ander heeft het al. Dit is even een teleurstelling, maar zooiets overkomt iedereen wel eens er is niets aan te doen en 't is het beste eerst maar iets anders te gaan doen. Zoo is na een poosje iedereen bezig. De een is aan 't cijfers schrijven op een klein bordje, een ander leest woordjes van helder-gekleurde kaartjes af en legt ze neer onder de bijbehoorende plaatjes. Een driejarig jongetje is bezig de sluitingen van allerlei doosjes en fleschjes te pro beeren. Ook staat daar een meisje de uit komende knoppen van een tak te bekijken. Ze weet dat dit beuken-takken zijn en vertelde aan een vriendje, dat ze die giste ren in den Hout ook gezien had. Er heerscht een opgewekte bedrijvige stemming in de klas. Wanneer een kindje iets noodig heeft, komt het vertrouwelijk bij de leidster staan en vraagt 't. Verder is ieder kind aan. z'n eigen werk bezig. Als de een of ander aan een nieuw werkje toe is, komt de leidster hem een lesje geven waarna hij weer alleen verder kan. Ruim een uur lang zijn de kinderen zoo aan den gang, af en toe eens onderbroeken door een praatje of een grapje met een vriend je. Wordt het geheel eens even te druk zoodat het storend is voor het werk dan zegt de leider: „Luister eens even!" Hoewel van te voren niemand bepaald op haar lette, houdt nu iedereen met wer ken op en kijkt haar aan. Ja, in een Montessorischool zijn de kin deren ook wel op een bepaald moment allemaal gehoorzaam, wanneer dat noodig is. Ze vraagt de kinderen dan, wat zachter te spreken en te bewegen en ieder gaat, nu rustiger, zyn gang weer. Er zijn in den loop van den dag telkens kleine dingen, die de kinderen gelegenheid geven zich terwille van anderen te be- heerschen of iets voor een ander te doen. Daar zit een kleintje tevergeefs te probeeren om een vastzittend cylindertje uit het blok los te krijgen. Een grootere merkt het op en gaat vanzelfsprekend even helpen. 't Gebeurt ook wel eens, dat alle teeken- potlooden in gebruik zyn en dat een kindje dan graag een potlood zou willen leenen. Ze gaat er om vragen maar de eigenaar legt resoluut z'n handje op z'n „bezittin gen." Dat zijn zoo van die dingen die voor kunnen komen. Gelukkig maar dat de wil tot het goede weer gauw doorbreekt, als de leidster met een paar woorden even uitlegt dat het toch prettig is als je iemand een pleizier kan doen en dat je toch best even je potlood kan leenen, zoodat dat jongetje ook kan gaan teekenen. Niet altyd grijpt de leidster in, ze ziet eerst toe of de kinderen zelf geen oplos sing vinden, wat heel dikwijls het geval is. Dan komt er een moment dat er opge ruimd moet worden. Dit wordt weer even in 't algemeen gezegd en daarna ziet men de kindertjes alles naar z'n plaats bren gen. De kasten worden nagezien, de letter- doozen gesloten, de tafeltjes weer gezellig gemaakt, 't Duurt even voor ze klaar zijn want ze zijn niet gauw tevreden. Als ein delijk iedereen op z'n plaats zit, kan een kleintje soms nog opeens even roepen: „Juf, ik zie nog een spatje op die tafel!" en ze vraagt om een doekje te mogen halen. Tot nog toe was er een stemming van druk bezig zijn en een voortdurend geluid van kinderstemmetjes in de kamer. Nu ze allemaal op hun plaats zitten, is 't al heel wat stiller maar dan vraagt de leidster of ze het eens eelemaal stil willen ma ken. Ze begrypen 't al en gaan rustig voor hun tafel zitten terwijl ze hun hoofdje voorover op hun armen leggen en hun oogen dicht doen. Nu sluit juf zachtjes de gordijnen zoodat het licht gedempt wordt. Een paar maal zegt ze nog: „ssst", dan is ze zelf ook stil gaan zitten. En nu is er een groote rust gekomen waarin niets anders gehoord wordt dan 't ademhalen van de kinderen, het tikken van de klok en wat geluiden van buiten af. 't Is zooiets vredigs wanneer je al die ge bogen kinderhoofdjes ziet en al die stil- bloeiende bloempjes daar voor hen. 't Ver vult je met eerbied en je ondervindt zelf ook een groote rust. Dan roept de leidster fluisterend een voor een de kinderen bij hun naam. Ze staan zoo zacht mogelijk op en komen met een verheugd gezichtje op haar toe. Als alle kinderen geroepen zijn geven ze elkaar een hand en met elkaar zingen ze: „Wordt wakker, 't zonnetje is al op." Met dat liedje komt de vroolijkheid weer binnen. De kinderen gaan naar hun plaats, de gordijnen gaan weer open en nu worden de schoenen aangetrokken, de jassen gehaald, want dan kunnen ze nog Zondag 30 Mei. HILVERSUM, 301 M. <8.55—12.— en 5.6.30 VARA, de VPRO van 6.308.en de AVRO van 12.— 5.en 8.12.uur). 8.55 Gr.pl. 9.Postduivenber. 9.05 Tuinbouw- praatje. 9.30 Cello en piano. 9.45 Van Staat en Maatschappij, lezing. 10.Trioconcert. 10.45 Deel. 11. VAR A-orkest. 11.20 VARA-koor Cantecleer. 11.35 Verv. orkestcon cert. 12.— Orgelspel. 12.10 Zang en Orgelspel. 1.10 De vergeten mail brief, causerie. 1.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.Boekbespr. 2.30 Het Omroeporkest en solist. In de pauze deel. 4.15 Het Avro-dans- orkest. 4.45 Sportrep. Hierna ANP- sportnieuws. 5.— Gr.pl. 5.30 Fan tasia. 6.Sportpr. 6.15 ANP- Sportnieuws. 6.20 Gr.pl. 6.30 Gespr. met luisteraars. 7.Evang. Luth. Kerkdienst. 8.— ANP-ber., mede- deelingen. 8.20 Omroeporkest, Ko vacs Lajos' orkest, gemengd koor en solisten. 9.15 Causerie. 9.25 Radiojournaal. 9.40 Gr.pl. 10.05 Radiohoorkrant. 11.ANP-ber. Hierna tot 12.Avro-dansorkest. HILVERSUM, 1875 M. (8.30—9.30 en 5.05—7.45 NCRV, de KRO van 9.30—5.— en 7.45—11.30 uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gr.pl. 10.25 Hoogmis. 12.— Gr.pl. 12.40 R.K. Harmonie Adolf Kolping. 1.Cau serie over geestelijke eerste hulp. 1.15 Verv. concert 1.40 Gr.pl. 2. Vragenuur. 2.30 Gr.pl. 2.40 Cause rie over de Koloniale Missie-Actie. 2.50 Gr.pl. 3.— Sportrep. 3.20 Koor „De Zangertjes van St. Jan" met pianobegeleiding en gr.pl. 4.30 „Maria. Teeken van Overwinning", causerie. 4.555.— Sportnieuws. 5.05 Geref. kerkdienst. Hierna Ge reformeerd Evang.-zangkoor met orgelbegeleiding. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Middenstandspr. 8.10 ANP- ber., mededeelingen. 8.20 KRO- Wereldprogr. voor Afrika. 8.40 Het KRO-orkest. 9.20 DecL 9.40 KRO- Kamerorkest olv. P. Reinards. 10.10 Sportrep. 10.30 ANP-ber. 10.40 Epiloog. 11.11.30 Esperantolezing. DROITWICH, 1500 M. 12.50 BBC- Theater-orkest en solist. 1.50 New Georgian Trio. 2.20 Deel. 2.40 BBC-Northern Ireland orkest. 3.20 Rep. 3.40 Gr.pl. 4.20 Rel. causerie. 4.40 Walter Collins' orkest. 5.20 Boekbespr. 5.40 Sopraan en piano. 6.20 Filmpr. 6.35 BBC-Harmonie- orkest 7.20 De Alphas. 7.508.10 Deel. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefda- digheidsoproep. 9.10 Ber. 9.25 Radiotooneel. 10.25 Vioolvoordr. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.20 en 11.20 Gr.pl. 11.50 Orgelconcert 12.40 Gr.pL 12.55 Pascal-orkest en en solist. 5.20 Conservatorium- orkest. 8.35 Zang. 8.50 Radiotoo neel. 10.50 Gr.pl. 11.05—1.20 Het Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 6.20 Havencon cert. 8.35 Westduitsch Kamer orkest. 10.50 Gr.pl. 11.50 Omroep» kleinorkest. 1.20—6.50 Sportrep. en gevar. concert. 7.20 Gr.pl. 8.20 Om roeporkest en -koor. 10.5012.20 Ad. Lutter's dansorkest en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gr.pl. 10.20 A. Felleman's orkest. 11.05 Gr.pl. 11.50 Oude mu ziek. 12.25 Gr.pL 12.50 Salonorkest. 1.35 Omroeporkest. 1.502.20 en 2.50 Solistenconcert. 3.20 Rep. zan gersfeest. 4.35 Gr.pl. 5.35 Radio tooneel. 6.35 Viool en piano. 7.20 Salonorkest. 8.20 Omroepsymph.- orkest en solist. 10.30 Omroepdans- orkest. 11.20—12.20 Gr.pl. 484 M.: 9.20 en 10.20 Gr.pl. 11.20 A. Felle man's orkest. 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.35 en 2.50 Gr.pl. 12.50 Om- Omroeporkest. 1.30 Salonorkest 1.502.35 en 2.50 Gr.pL 3.20 Orato- rium-uitz. 5.50 en 7.35 Gr.pL 8.20 Bonte avond. 9.20 Komische voor dracht. 9.35 Vervolg bonte avond. 10.30 Gr.pL en deel. 11.3512.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Concert mmv. solisten, koor en orkest. 10.20 Ber. 10.401.15 Ad. Lutter's dansorkest en gr.pl. (11.05 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.359.50, Brus sel Fr. 9.50—10.50, Keulen 10.50— 13.20, Brussel VI. 13.20—13.30, Keu len 13.2018.50, Parijs R. 18.50 19.20, Keulen 19.2022.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.30— 22.50, Berlijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.30»—11.50, Parijs R. 11.5012.50, Droitwich 12.5016.20, Lond. Reg. 16.20— 16.50, Droitwich 16.5017.20, Lond. Reg. 17.2018.40, Droitwich 18.40 —19.50, Lond. Reg. 19.50—20.15, Droitwich 20.15—21.05, D.sender 21.05—21.25, Lond. Reg. 21.25— 22.25, Droitwich 22.25—23.—, Wee- nen 23.24. Lijn 5: Diversen. Maandag 31 Mei. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. AVRO). 8.Gr.pL 10.Morgen wijding. 10.15 Gr.pL 10.30 't Lyra- trio. 11.15 Kovacs Lajos' orkest. 12.Gr.pL 12.30 Orgelspel. 1.— Gr.pL 1.30 Omroeporkest en soliste. In de pauze decL 4.— Muzikale causerie. 5.Politie-Mannenkoor uit Wuppertal-Elberfeld. 5.30 Ko vacs Lajos' orkest 6.15 Avro-dans orkest. 7.— Zepparoni-kwartet en gr.pl. 8.ANP-ber., mededeelin gen. 8.15 Gr.pL 8.30 Concert gebouworkest. 9.30 Vlaamsche dialoog. 10.Fransche accordeon- muziek. 10.30 Sportrep. 11.— ANP- ber., hierna Avro-dansorkest. 11.40 —12.— Gr.pL HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pL) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pL 10.30 Morgendienst 11.Christ. Lectuur. 11.30 Gr.pL 12.Ber. 12.15 Gr.pL 1.15 Sopraan, viool en piano. 3.Wenken voor de keu ken. 3.30 Gr.pL 3.45 Bijbellezing. 4.45 Amsterdamsch Salonorkest 6.30 en 7.15 Vragenuur. (7.Ber.) 7.45 Rep. 8.ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 A. F. de Savornin Lohman-herd. m. m. v. sprekers, Christ. Mannenkoor „Laus Deo". 10.ANP-ber. 10.05 Fluitensemble. 11.12.Gr.pL Hierna Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.3511.50 en 12.05 Gr.pl. 12.20 Relig. causerie. 12.45 BBC- Welsh orkest en soliste. 1.352.20 Orgelconcert. 3.203.55 Pianovoor dracht. 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.) 4.50 Viool en piano. 5.20 Up en Down the Thames, causerie. 5.35 Het Ch. Ernesco-kwintet en solist 6.20 Ber. 6.40 Landbouwcauserie. 7.Theater-uitz. 7.20 Gev. progr. 8.05 Komische voordr. 8.20 Exer- cise, Why and How. 8.40 Het BBC- orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Buiten- landsch overzicht. 9.55 Gev. progr. 10.20 Het Reg. Paul piano-kwartet 11.20 Billy Gerhardi's Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.20 Gr.pL 12.20 Lamoureux-orkest en zang. 2.20 Gr.pL 3.20 Zang. 3.35 en 4.20 Gr.pL 4.50 Pianovoordr. 5.50 Cellovoordr. 6.05 Zang. 6.50 Cellovoordr. 7.05 Zang. 7.23 Gr.pL 8.05 Zang. 8.35 Harpconcert. 8.50 Lc paradis de Mahomet, operette. 10.50 Gr.pL KEULEN, 456 M. 6.50 F. Hauck's orkest. 8.50 SA-orkest 9.50 Gr.pL 12.20 Militair concert 1.35 Neder- saksisch Symph.-orkest en solist 4.20 Omroepkleinorkest 7.20 Gr.pL 8.20 Westduitsch weekoverzicht 9.20 Omroeporkest 10.5012.20 Omroepkleinorkest, piano-duo en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Kleinorkest en grpl. 6.50 Gr.pL 7.20 Vioolvoordr. 7.40 Gr.pL 8.20' Gr.pL Hierna RadiotooneeL 9.20 Cabaret- progr. 10.30—11.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Kamermuziek. 6.35 Omroeporkest 7.35 Gr.pl. 8.20 Nat. orkest 10.30 11.20 Waalsch cabaret-progr. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Dansmuziek. 10.20 Ber. 10.50 Trioconcert. 11.05 Weerber. 11.20— 12.20 Hans Bund's orkest en solis ten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Hjn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.11.05, Droit wich 11.05—12.20, Brussel VI. 12.20 14.20, D.sender 14.2015.20, Droit wich 15.2015.55, Hamburg 15.55 J6.20, Keulen 16.2017.20, Brus sel VL 17.20—18.05, Parijs R. 18.05 —18.20, Lond. Reg. 18.20—19.20, Keulen 19.2020.20, Brussel Fr. 20.20—21.20, Rome 21.20—22.20, Brussel VI. 22.2022.50, Boedapest 22.50—23.20, Berlijn 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 12.50, Droitwich 12.5013.35, Lond. Reg. 13.3517.20, Droitwich 17.20—18.20, D.sender 18.20—18.40, Brussel Fr. 18.4019.20, Droitwich 19.2020.20, Lond. Reg. 20.20— 20.40, Droitwich 20.4021.40, Lond. Reg. 21.4022.20, Droitwich 22.20 24.J. Lijn 5: Diversen. heerlijk een poos naar den tuin. Ook daar hebben ze onmiddellijk vol enthousiasme iets gevonden, wat ze leuk vinden om te gaan coen. Ze maken huizen met tuintjes van zand of spelen „ijsco-man" met den kruiwagen. Ze harken de paadjes van de bloementuintjes en plukken de verdorde violen af. Ze ontdekken er nieuwe bloe men en verheugen zich over de prachtige paars-roode tros van de orchidee. Ook wel vormt zich een groepje, dat 'n kringspel letje wil doen. Zoo wordt het 12 uur en de ouders komen hun kinderen weer halen. Vroolijke voldane kindertjes zijn het, die hen tegemoet komen springen, blij van den heerlijken morgen die hun ongemerkt zoo veel goeds heeft gegeven. Natuurlijk verloopt niet elke morgen precies, zooals in dit stukje verteld is. Een Montessori-school is niet aan een vast rooster gebonden. Zoo wordt er bijv. ook veel tijd besteed aan liedjeszingen, rhythmische oefeningen of gezamelijke spelletjes. Maar de geest is, op een enkele „storm dag" na, die elke school kent, toch wel steeds zoo als het hier boven beschreven is.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9