Buitenbijts HET BETOVERDE BOS n, 1Wk ^l£P\ f» ^Buitenland Jgfa 10 Glimlachje Verkeersongelukken. Branden. GEMENGD NIEUWS. Niemand kan buiten buiten BUITENBIJTS! Ceta-Bever Duitsch land protesteert bij het Vaticaan. V 'J welke er financieel* slecht voor stond, heeft gestoken. De man is echter toch failliet ge gaan en is financieel zoo goed als geheel te gronde gericht, zoodat hij thans door Maat- schappeüjken Steun geholpen wordt. De boekhouding, die de administrateur gedurende vele jaren voerde, ziet er oogen- schijnlyk welverzorgd uit, zoodat zelfs de kascommissie, die de boeken herhaaldelijk controleerde, de fraudes niet heeft ontdekt en den administrateur dan ook dechargeerde voor zijn beheer. Tenslotte heeft men toch de verduistering gemerkt, toen aan het einde van het boek jaar de balans niet klopte. Toen men de boeken goed controleerde, bleek, dat allerlei rekeningen, voornamelijk van een bepaalde firma, foutief waren geboekt. Vorderingen, die reeds lang geïnd waren, stonden als on betaald in de boeken, terwijl onbetaalde rekeningen als voldaan stonden genoteerd. Dit was geen slordigheid van den admi nistrateur, doch vermoedelijk opzet om op deze wijze voortdurend verschillende bedra gen te kunnen verduisteren. De vereeniging is reeds geruimen tijd bezig dm de tekorten te dekken. Of men hierin zal slagen, is nog niet bekend. Nog vestigde spr. de aandacht op het on langs opgerichte comité van samenwerking der drie prot.-christ. patroonscentrales in Nederland (boeren, middenstanders en werkgevers), in welk comité o.m. reeds uit voerig werd gesproken over de verhouding van landbouw en industrie. Straks zal dit comité tezamen met het Christelijk Nat. Vakverbond vormen het convent der Prot. Christ. Patroons- en Arbeiderscentralen, ten einde op die wijze in eendrachtige samenwerking den strijd te voeren voor de verdere doorwerking der christ.-sociale beginselen. Na verdere toelichting der paragrafen ving de algemeene bespreking aan, terwijl ten slotte de definitieve tekst van het program, dat een dezer dagen zal worden gepubliceerd, werd vastgesteld. WIELRIJDER TEGEN EEN WAGEN GEREDEN EN GEDOOD. Op den hoek van de Huurnestraat en de Bloemenstraat te Oldenzaal is de 10-jarige zoon van den arbeider Velthuis, toen hij per rijwiel den hoek omsloeg, in botsing geko men met een paard, dat gespannen was voor een met kolen geladen wagen. De jongen werd tegen den grond gesmakt en kwam on der het voertuig terecht. De voerman tracht te het paard nog tot stilstand te brengen, maar kon niet verhinderen, dat de wielen den knaap over het hoofd gingen. De jongen is kort na het ongeluk overleden. NEDERLAND S VOORUITZICHTEN GUNSTIG. Aldus verklaart mr. Trip in het jaarverslag der Ned. Bank. De president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, constateert in het jaarver slag dezer instelling over 1936/1937 dat de beweging der conjunctuur een sterk stijgen de lijn volgt. De prijzen in het bijzonder die van grondstoffen vertoonen een be langrijke verhooging, terwijl de rentabiliteit van het bedrijfsleven over het algemeen aan merkelijk is verbeterd. Gewezen wordt echter op de gevaren, inzonderheid ook van inflationistischen aard, die de huidige ont wikkeling in zich sluit. Wat de monetaire situatie aangaat wordt het uitgesloten geacht, dat op dit gebied stabiele verhoudingen zullen terugkeeren, zoolang fundamenteele factoren van poli- tieken, economischen en financieelen aard de orde verstoren en onrust wekken. Uitvoerig wordt stil gestaan bij het goud probleem en de sterk verbreede basis der crêdietgeving. Twee maatregelen zijn er die de goudproductie zouden kunnen beïnvloe den, n.1. een verlaging van den goudprijs door de circulatiebanken en egalisatiefond sen en een internationaal overleg in zake een rechtstreeksche reguleering der goudproduc tie. Mr. Trip wijst op de gevaren die het eerste middel in zich sluit, in verband waar mee het tweede denkbeeld z.i. meer aan trekkelijkheid biedt. Nederlands vooruitzichten acht mr. Trip guntig. Het land heeft zich kunnen ont worstelen aan de crisismentaliteit en zonder groote schokken werd een verbetering van de aansluiting aan het wereldverkeer ver kregen. Een fundamenteel voordeel is het te aAten dat althans tot dusver de ontwikkeling van de kosten van het levensonderhoud geen be dreiging vormt van hetgeen verkregen werd. De zwakke plekken zijn de nog steeds groote werkloosheid en de toestand der publieke financiën. Resumeerende noemt mr. Trip het econo mische en financieele perspectief van Neder land gunstig, terwijl bij een vooruitziend en gezond beleid geen vrees voor uitwassen en overspanning behoeft te worden gekoes terd. De netto-winst der Bank bedroeg over het afgeloopen boekjaar 3,3 millioen tegen 5,6 millioen over 1935/36. De rente-reve nuën zijn aanmerkelijk gedaald. PERSONEEL VAN „VOVA" ONTSLAGEN. Wordt uitgave van „Nationale Dagblad" gestaakt? Naar de a.r. „Rotterdammer" verneemt, is aan al het personeel, dat werkzaam was ten kantore van „Volk en Vaderland" op de Oude Gracht te Utrecht, ontslag aangezegd. Reeds vóór de verkiezingen was geleidelijk aan een vijftal leden van dit personeel ontslag verleend uit bezuinigings-motieven, doch thans heeft men het heele personeel van de administratie en de boekhouding van het weekblad ontslagen. Daar de N. S. B. nog huur heeft aan het perceel, zal dit thans nog niet ontruimd worden; wel wordt het onbewoond, daar ook aan den conciërge ontslag gegeven is. Drie man zjjn voorloopig nog in dienst gehouden om de zaken af te wikkelen. Het plan is, een en ander over te brengen naar Leiden, waar het „Nationale Dagblad" wordt ge drukt. Aan de „Rotterdammer" werd voorts medegedeeld, dat de „stroppen", die op het „Nationale Dagblad" worden geleden, zeer aanzienlijk zijn en dat het niet onmogelijk is, dat binnenkort de uitgave zal worden gestaakt. VERBOND VAN PROTESTANTSCH- CHRISTELIJKE WERKGEVERS. Het onlangs gereorganiseerde Verbond I van protestantsch-christelijke werkgevers in Nederland kwam gister in een der zalen van het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht in buitengewone algemeene ledenvergadering bijeen ter bespreking en vaststelling van een nieuw program van actie 1937. Besloten werd aan dr. Colijn een tele gram te richten, waarin hem geluk wordt gewenscht met het resultaat der Kamer verkiezingen en hem bij zijn verderen arbeid ten bate van land en volk Gods on misbare zegen wordt toegewenscht. De Verbondssecretaris, mr. A. Hoekema, lichtte het door het bestuur voorgestelde concept-program van actie 1937 toe. Hij constateerde dat dit sterk afwijkt van zijn voorgangers. De structureele wijzigingen, welke zich in het maatschappij-beeld heb ben voltrokken, maken een heroriënteering op sociaal-economisch terrein wenschelijk, In het concept-program wordt voorts teruggegrepen naar de beginselverklaring der vereeniging, welke in 1923 werd vast gesteld. Spr. vestigde in dit verband de aandacht op het merkwaardige feit, dat de maatschappelijke ontwikkeling zich geheel beweegt in de lijn, welke in deze beginsel verklaring is uitgestippeld, zoodat de op stellers daarvan wel een vooruitzienden blik hebben gehad. PLUNDERAARS VAN ZOMERHUISJES GEPAKT. Auto vol gestolen goederen aangetroffen. De Grosselsche gemeentepolitie heeft in samenwerking met de rijkspolitie gister middag een goede vangst gedaan. Gedurende eenige weken werden in de omgeving van Gorssel onbewoonde, gemeu bileerde zomerhuisjes geplunderd. Aan talrijke huisjes hadden de inbrekers reeds een bezoek gebracht en het aantal inbraken steeg regelmatig. In de afgeloopen weken lag de rijks politie met de gemeentepolitie op den loer om de daders van deze reeks inbraken te snappen. Gistermiddag omstreeks vier uur zagen de politiemannen een drietal ver dachte personen in Epse (gem. Gorssel) B(j de nadering v n de politie nam het drie tal de vlucht. Verschillende goederen, die zy meedroegen en die, naar later bleek, van een kersversche kraak afkomstig waren, werden weggesmeten. Een wilde jacht ont stond. De inbrekers holden door bosschen en korenvelden. Twee van hen gaven het tenslotte op, nadat de achtervolgers enkele waarschuwingsschoten hadden gelost. De derde wist te ontkomen. Het bleek de po litie, dat men de bedrijvers van de ver schillende inbraken had gevat. De derde, ontvluchtte persoon, werd later in Deven ter gearresteerd. De drie gearresteerde personen zijn de gebroeders S., resp. 25 en 31 jaar oud en W., allen gehuwd en wonende te Deventer. In samenwerking met de recherche te Deventer is ten huize van de gearresteer den nog een onderzoek ingesteld. Een auto vol gestolen goederen, waaron der zilveren voorwerpen, klokken, boeken kasten, lakens deenkens, etc zijn hierbij te voorschijn gekomen. De daders, die alle drie hebben bekend, zijn ter beschikking van den officier van justitie te Zutfen ge steld. NATIONAAL HERSTEL EN MR. WESTERMAN. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een schrijven ge richt tot mr. dr. W. M. Westerman, waarin verzocht wordt, in verband met zijn toe treding tot de N. S. B., zijn zetel in den Haagschen gemeenteraad ter beschikking van het Verbond te stellen. PRINS BERNHARD NAAR HUIZE DOORN. Men meldt ons, dat prins Bernhard, ver gezeld van zijn tijdelijken adjudant jhr. ir. W. G. Röell, hedenmiddag een bezoek heeft gebracht op het huis Doorn. Nou is dat ondeugende kleine ding alweer weggeloopen! van OVERVAL OP BEJAARDE WEDUWE Indringer koos op het gegil de vrouw het hazenpad. In de nacht van Maandag op Dinsdag om half twee heeft een brutale indringer ge poogd zijn slag te slaan bij de bejaarde wed. Z. in de Bloemstraat te IJmuiden. De weduwe Z. hoorde, dat er iemand op kousen in haar woning liep. Zijn schoenen had hij buiten de deur neergezet. Toen de onverlaat de vrouw bemerkte, greep hij haar by de keel. De hevig geschrokken vrouw begon caarop luid te gillen. De indringer, die toen dadelijk het hazenpad koos, bleek bij on derzoek toch nog ee nbedrag van f 2.50 te hebben meegenomen. Het gelukte de politie reeds den dader te pakken te krijgen. Deze bleek een bekende van de wed. Z. te zijn. VOETGANGER DOOR TAXI AAN GEREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks half vier is de ruim 60-jarige L. Koole uit 's Heer-Arends- werke, bij het oversteken van het gevaarlijke kruispunt WilhelminastraatStationsweg, te Goes door een taxi aangereden. De man bekwam een ernstige schedelbreuk en over leed enkele oogenblikken na het ongeluk. De auto is door de politie in beslag genomen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gister is de boerderij van den heer J. van Duijnhoven aan den Groene weg in den Houtrakpolder nabij Halfweg tot den grond toe afgebrand. Omstreeks zeven uur zag de vrouw van den landbouwer, die op het land aan het werk was, rook opstijgen uit het dak van de boerderij. Zij snelde naar huis waarschuwde haar kinderen. Zij slaagde er nog in eenig vee, dat in de schuur stond, naar buiten te brengen, doch pogingen om ook nog het huisraad in veiligheid te stellen gelukten slechts ten deele. Aan blusschen viel niet meer te denken. De geheele boerderij brand de tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermorgen omstreeks vijf uur is brand ontstaan in de kapitale boerderij van den landbouwer J. Kasse te Slagharen (O.) De bewoners, die door het knetteren van het vuur werden gewekt, konden nog juist in nachtgewaad ontvluchten. Toen ze buiten waren, stortte de gevel in. Alles ging in de vlammen verloren, ook een zeug met big gen en een aantal loopvarkens kwamen om. Door zoldergat gevallen. - In de vroe gere meisjes-H. B. S. aan de Krocht te Haar lem, waar verbouwingswerkzaamheden wor den verricht, is gistermorgen de 22-jarige timmerman W. v. G., van vijf meter hoogte door een zoldergat gevallen en zoo ernstig terechtgekomen, dat hij naar de Maria-stich- ting moest worden vervoerd. Er is geen vrees voor zijn leven. Het ongeluk zou gebeurd zijn, doordat Van G., die de ladder wilde afdalen, een ijzeren stsng, die als leuning dienst doet, misgreep, zoodat hij struikelde en door het gat viel. Waarschijnlijk is hij halverwege nog eerst met zijn voet tusschen een sport van de ladder blijven hangen, zoodat zijn val even is gebroken, hetgeen hem van een zekeren dood heeft gered. Prins Bernhard koopt twee rijpaarden. - De Bredasche manege en handelsstal van den heer N. Uytendaal heeft voor prins Bernhard aan het Koninklijk Staldeparte ment twee rijpaarden van bijzondere klasse verkocht. Bedankt als lid der Eerste Kamer. De heer P. J. S. Serrarens te Bilthoven, die benoemd is tot lid van de Eerste Kamer, heeft thans aan den voorzitter van het Cen traal Stembuftau medegedeeld, dat hij deze benoemng niet aanneemt. Zijn opvolger is mr. C. P. M. Romme te Amsterdam. In regenput gevallen en verdronken. Te Ouderkerk a. d. Amstel is bij het spelen het vierjarig zoontje van de familie Jonkers in een regenput gevallen en verdronken. Inwerkingtreding wijziging Ziektewet. Het gisteravond uitgegeven Staatsblad no 886 bevat het besluit, dat de wet van 22 April 1937 tot wijziging van de Ziektewet in werking treedt op 1 Juli 1937. Rotterdam Lloyd Rapide. - De Rotter dam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het 4 dezer van Marseille naar Ned. Indië vertrekkende mailschip „Baloeran" zal morgen om 16.00 uur van Den Haag ver trekken. Diamanten huwelijk. - Vandaag her denken Jan v. d. Schans en Elke Ottinga te Westerlee (gemeente Scheemda) hunne 00- jarige echtvereeniging. Meisje verdronken. - Terwijl het 14- jarig dienstmeisje van den landbouwer te Rietstap te Bergentheim (O.) bezig was een dweil uit te spoelen in de van Royenswijk, is zij voorover gevallen en verdronken. Met een rijwiel te water geraakt. - Gisterochtend is de 67-jarige vrouw van M. Lasker te Oosterzee (Fr.) onder Doniaga met haar rijwiel op onverklaarbare wijze in een Aloot gereden en verdronken. J. Verreijk jverleden. - In den ouder dom van 55 jaar is Dinsdag te Amsterdam overleden de heer J. Verreijk, voorzatter van de Nederlandsche Unie van Speeltuin organisaties. Aan de gevolgen overleden. - De 77- jarige weduwe P. M., die op 23 Mei j.1. in een perceel aan de Molenstraat te Den Haag van de trap viel en opgenomen werd in het r.k. ziekenhuis aan het Westeinde, is aldaar aan de gevolgen van dien val over leden. Prins Bernhard bij den Raad van State. - Prins Bernhard heeft gistermiddag de wekelijksche vergadering van den Raad van State bijgewoond. De Spaansche burgeroorlog HEVIGE GEVECHTEN IN GUADALAJARA. In het legerbericht van het groote hoofdkwartier der opstandelingen wordt medegedeeld, dat de krijgsverrichtingen in Biskaje zeer beperkt moesten worden in verband met het slechte weer. Een linksche aanval op de stellingen bij Penalemona werd met groote verliezen voor de aanvallers afgeslagen, terwijl 49 linkschen naar de rechtschen over liepen. De troepen van Franco hebben een grooten brand in centrum van Madrid waargenomen. De oorzaak kent men niet. De gevechten in Guadarrama zijn gisteren in de eerste morgenuren hervat. De vijand leed zware verliezen, doordat al zijn aanvallen werden fgeslagen, hetgeen bevestigd is door link sche overloopers en bewezen door de hon derden lijken die het terrein bedekken. Bij kleine aanvallen in de sectoren van Alto de Leon en Roblefo de Chavala, die werden afgeslagen, verloor de vijand meer dan 500 dooden. In den sector Balsain is een linksch vliegtuig neergeschoten. De strijd in de universiteitswijken. In de afgeloopen nacht trachtten de recht- sche troepen in de universiteitswijk bij ver rassing aan te vallen De strijd duurde twee uur, waarbij een groot gebruik werd ge maakt van automatische wapenen. Tenslotte werden de troepen van Franco met aanzien lijke verliezen teruggeslagen. Later in den ochtend werd de strijd hervat en wederom werd de vijand teruggedreven in zijn uit gangsstellingen. 5000 dooden en gewonden aan re- geeringszijde? De correspondent van Havas verneemt, dat de totale verliezen, welke de regeerings- troepen Zondag en Maandag bij hun twee aanvallen in den sector van Guadalajara hebben geleden meer dan 5000 man bedra gen. Queipo de Llano en de aartsbisschop van Canterbury. John Conolley, de vertegenwoordiger van he Canadeesche katholieke tijdschrift de Londen Ontario, heeft bij zijn terugkeer van een tocht van drie maanden door het Spaan- sche gebied dat door de opstandelingen bezet, aan een correspondent van verklaard, dat generaal Queipo de zijn verontschuldigingen wenscht bieden aan den aardsbisschop van Dat moet U hebben! „Buitenbijts" van Ceta- Bever! Voor alle openluchtwerk! Dekt met één maal. Smeert geweldig uit! Er blijven geen taaie, nadeelige resten in de bus. Groen, geel, oranje, rood, wit, blauw en bruin. Ceta- Bever „Buitenbijts" vernietigt schimmels en bacteriën! Frissche, pittige geur! Voor landhuizen, priëelen, schuren, schuttingen, hokken en hekken. '/j K.G. BUS 55 CT. - I K.G. BUS 90 CT. is Ruter Llano aan te Canter bury,, dat hij in een radiorede, welke hij kort geleden heeft gehouden deze met Ras- poetin heeft vergeleken. Hij heeft den aarts bisschop verward met den deken van Can terbury. Verder deelde Conolley mede, dat hij ver leden week op weg van Durango naar Guernica had moeten uitwijken voor een 75-tal lichte tanks van Duitsch fabrikaat, welke op zware vrachtwagens, eveneens van Duitsch fabrikaat, naar Bilbao werden vervoerd om bij den aanval gebruikt te worden. Hij voegde er nog aan toe, dat alle chauffeurs Duitsche soldaten waren. NA BALDWIN'S AFTREDEN. Het echtpaar Baldwin door den koning ontvangen. De koning heeft hedenochtend Stanley Baldwin en zijn echtgenoote ontvangen. De koning overhandigde Baldwin de orde- teekenen van Ridder in den Kouseband en mevr. Baldwin de ordeteekenen van de Order of the British Empire. ZEDENPROCESSEN IN DUITSCHLAND. Kapelaan en monnik veroordeeld Te Ratobor is een kapelaan uit Senften- berg tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens misdrijf tegen de zeden. Te Bres- lau werd een monnik wegens eenzelfde misdrijf tot twee jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Wegens zedenmisdrijven heeft het land- gerecht te Coblenz drie katholieke geeste lijken veroordeeld tot tuchthuisstraffen van een jaar eh acht maanden en gevangenis straffen van twee jaren. Tegen de redevoering van kar dinaal Miindelein. De Duitsche ambassadeur bij den Heiligen Stoel, heeft, naar thans offi cieel wordt bevestigd, dezer dagen er tegen geprotesteerd, dat kardinaal Miindelein ten overstaan van meer dan 500 priesters van het Aartsbis dom Chicago over het hoofd van den Duitschen Staat, over leden der rijks- regeering en over zekere kerk-poli- tieke gebeurtenissen op „ongehoord beleedigende wijze" heeft gesproken. In het bijzonder gaf de ambassadeur uitdrukking aan zijn bevreemding over het feit, dat een kerkvorst van den rang van kardinaal Miindelein zich heeft laten meesleepcn tot niet te kwalificeeren be namingen van het hoofd van den Duit schen staat. De Heilige Stoel heeft hierop den Duit schen ambassadeur eerst een mondeling later schriftelijk bevestigd antwoord ge geven. De Duitsche ambassadeur heeft naar aanleiding daarvan er op gewezen dat het den Heiligen Stoel duidelijk zal zijn, dat zijn onverwacht en onbegrijpelijk optreden in deze zaak, zoolang geen verbetering intreedt, de voorwaarden voor normale betrekkingen tusschen de Duitsche regee ring en de Curie heeft ter zijde gesteld. Alleen de Curie draagt voor de ontwik keling der aangelegenheid de volle ver antwoordelijkheid. De nota moet beschouwd worden als een ultimatum. Reuter verneemt in Duitsche poli tieke kringen, dat de nota der rijks- regeering aan den Heiligen Stoel als een ultimatum moet worden be schouwd, waarin den paus te kennen wordt gegeven, dat de diplomatieke betrekkingen zouden kunnen worden verbroken, tenzij de Heilige Stoel kardinaal Mündelein berispt. De spanning tusschen Duitschland en het vaticaan. Hoewel de terugkeer naar Rome van den nuntius te Berlijn, Orsenigo, met gezondheidstoestand gemotiveerd wordt, kan men daarin een antwoord zien op het besluit der rijksregeering, krachtens het welk de ambassadeur bij het Vaticaan, Von Bergen, die met verlof is, voorloopig niet naar Rome zal teruggaan. De diplomatieke betrekkingen zijn niet verbroken, daar aan beide zijden de zaakgelastigden in functie zijn. Te Rome gelooft men, dat de paus zal trachten zoo lang mogelijk een afwachtende houding aan te nemen, ge zien het feit, dat het Vaticaan nooit de verantwoordelijkheid voor een breuk op zich pleegt te nemen. Bij den Heiligen Stoel wordt verzekerd, dat er in de diplomatieke betrekkingen met Duitschland niets gewijzigd is. Men weet niets van een ultimatum, dat de Duitsche regeering zou hebben gesteld. In pauselijke kringen acht men het van geen nut, kardinaal Mündelein te beris pen, zooals Duitschland verlangt. Men denkt niet, dat de paus bij de Duitsche regeering verontschuldigingen zal aan bieden. f3. f i m rs LJA 13. De Koning was heel bedroefd geworden en een groote traan rolde in zijn baard. Hij haalde een zakdoek te voorschijn en snoot twee keer héél hard zijn neus. Toen keek hij weer naar Appelwang, heel vriendelijk, maar o zoo verdrietig. 14 Appelwang lachte echter zo vrolijk, dat zijn baard krulde en hij zei: „O, Koning, ik heb goed nieuws! U raadt nooit, wat ik in het bos zag, een klein mensenkind! Een lief meisje! Het zat rustig te slapen onder een grote boom en ze had een klein zwart poesje bij zich- Die zal U vast kunnen helpen!'*

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7