De olgemeene toestand. DeSpaanscheburgeroorlog Een protestnota der regeering te Valencia. Moskou gezocht achter bombardement op de „Deutschland". „Onthullingen" van „Gringoire" en „Völki8Cher Beobachter". de mexicaansche petroleumstaking. geruchten om^t opstand in portugal. Cttt •"WTwïïSSi bh a r,n°* Ke*n 0,,,c,e«1e bevestiging. Alkmaar, 5 Juni De „Deutschland"-affaire is thans in een tweede stadium gekomen, die der diplomatieke schermutselingen. Want terwijl men nu wel met zekerheid kan aannemen, dat Duitschland de beschieting van Almeria voldoende acht als wraak neming, en van haar kant de zaak vrijwel als afgedaan beschouwt, is de Spaansche regeering nu met een officieele protest nota gekomen, die zij aan den Britschen zaakgelastigde heeft overhandigd. De Spaansche regeering merkt in deze nota op, dat zij steeds haar best heeft ge daan, om den internationalen toestand nftt nog meer te vertroebelen en zij bewijst dit, door de aanvaarding van het contróle- stelsel, dat juridisch niet juist was, omdat de mogendheden de wettige Spaansche regeering gelijk gesteld hebben met de opstandelingen. Het ernstige conflict, waarbij de sche pen van de Duitsche vloot het vuur open den op Almeria, is volgens de Spaansche regeering een gevolg van de contróle. De nota gaat dan den loop der gebeurtenissen na. Om te beginnen, wijst de nota er op, dat de „Deutschland" niets te maken had in Ibiza en dat dit schip het vuur opende op twee regeeringsvliegtuigen, die hierop antwoordden met het werpen van bommen. Men ziet, hoe de Spaansche regeering dus volhoudt,'dat haar vliegtuigen pas bommen gegooid hebben, nadat de „Deutschland" deze beschoten had. Voor Duitschland dus weer een reden, om het tegengestelde vol te houden! De Spaansche regeering wijst er verder in haar nota op, dat indien men een houding, zooals Duitschland heeft aange nomen, in beginsel goed zou keuren, de vrede in Europa het grootste gevaar zou loopen. Deze houding is sterk in contrast met de houding van de Spaansche regee ring ten aanzien van de herhaalde aan vallen waarvan zij te lijden heeft gehad. Tenslotte verzoekt de Spaansche regee ring den Britschen zaakgelastigde zoo spoedig mogelijk dit protest mede te dee- len aan zijn regeering, opdat deze het ter kennis zal brengen van de niet-inmen- gings-commissie. Het stuk is geteekend door den minister van buitenlandsche zaken Jose Giral. De tekst van de nota werd telefonisch opgegeven aan den Spaanschen ambassa deur te Londen om aan het Foreign Office ter hand te worden gesteld. De Engelsche voorstellen inzake de vei ligheid van de aan de internationale con tróle deelnemende schepen zijn gisteren in erlijn en Rome ontvangen. Zij worden thans door de autoriteiten van beide lan den nauwkeurig onderzocht en omtrent het antwoord tast men voorloopig nog in het duister. Men weet alleen, dat de voor stellen o.a. voorzien in een direct overleg tusschen de mogendheden, welke aan de controle deelnemen, in geval een van hen het slachtoffer zou worden van eenig incident. Verwacht kan worden, dat Rome en Ber lijn met elkaar zullen onderhandelen over het antwoord, vooral nu bekend geworden is, dat de samenwerking tusschen beide landen steeds hechter wordt. Reeds werd uit die groeiende samenwerking de con clusie getrokken, dat Italië en Duitschland een militair bondgenootschap zouden heb ben aangegaan, maar zoover is men officieel tenminste nog niet gegaan. Intusschen heeft de Fransche regeering ten aanzien van de voorstellen een nauw contact onderhouden met de Britsche re geering. De eenige onzekere factor is de houding van de U.S.S.R. Hoewel er totdusver geen enkele officieele critiek op de voorstellen van de zijde van de U.S.S.R. is geuit, be staat er te Moskou eenige argwaan dat het punt betreffende het plegen van overleg door de vier zeemogendheden de Duitsche opvatting ten onrechte begunstigt. Dit standpunt zal pas kunnen worden geconstateerd op de bijeenkomst van de niet-inmengingscommissie waarin de voorstellen zullen-worden besproken. Deze bijeenkomst kan eerst gehouden worden nadat een formule welke Rome en Berlijn voldoet zal zijn gevonden. De regeering der Spaansche Repu bliek heeft een krachtig gestelde pro testnota door middel van den Britschen zaakgelastigde te Valencia doen toeko men aan de Engelsche regeering. De Spaansche regeering getuigt nogmaals van haar wil om het conflict niet te verscherpen, maar men dpn meesten nadruk houdt zij vast aan haar recht om degenen, die tegen haar de wapens hebben opgenomen, te allen tijde te vervolgen op iedere plaats der gebie den, welke zich onder haar souvereini- teit bevinden. Nimmer kan daarbij, aldus de regeering, aan minder of meer belanghebbende toe schouwers een aanwezigheid geheel vrij van ieder risico toegezegd worden. Te Lon den is men intusschen optimistische om trent de besprekingen tot herstel van de controle, hoewel men ermee rekent, dat nog enkele dagen zullen verloopen, voordat de finitieve antwoorden zijn binnengekomen op de Britsche voorstellen. Volgens Havas is men ervan overtugd, dat Duitschland en Italië wel graag de sa menwerking willen hervatten; met de Fransche regeering bestaat intusschen, zoo als vanzelf spreekt, nauw contact. Als den eenigen onzekeren factor beschouwt men nu te Londen de houding van de Sowjet- Unie. Geen officieele Russische critiek op de Britsche voorstellen tot bescherming van de controleerende vloten is vernomen en zoo lang deze uitblijft zal men de eerst volgende vergadering van de non-inter ventie-commissie moeten afwachten om 't Russische standpunt uiteengezet te krijgen. Deze vergadering, die zich zal hebben be zig te houden met de voorstellen, kan niet bijeenkomen aleer een voor Berlijn en Rome bevredigende formule is gezonden- De meening te Berlijn, zooals deze te voorschijn komt ut de persstemmen en verdere commentaren, kan men als volgt samenvatten: De onderhandelingen zijn zwaar en groote moeilijkheden moeten nog overwonnen worden. De dood van nog drie matrozen van de Deutschland onderstreept nog eens den Duitschen eisch tot afdoende veiligheidswaarborgen. 28 leden van de bemanning van de Deutschland zijn nu overleden en het Duitsche volk kan niet ineens uit zün rouw treden in een atmos feer van diplomatieke activiteit. Niettemin is men van oordeel, dat het plan om vei ligheidszones te scheppen uitvoerbaar kan zijn. Maar men moet niet vergeten, dat het baseeren van garanties op de verzeke ringen van de regeering te Valencia als een poging zou kunnen worden opgevat tot diplomatieke erkenning van die regeerig Besprekingen tusschen de bevelhebbers der controleerende vloten kan een gunstige werking hebben. Maar indien de Duitsche oorlogsschepen weer zouden gaan meedoen aan het controlewerk en zij zouden worden aangevallen uit de lucht dan kan de Duit sche commandant geen bijeenkomst met de andere commandanten afwachten. Wan neer men ons aanvalt dan zullen wij schie ten, zoo zegt men. Van de fronten. Radio Union heeft gisteravond een com muniqué van het ministerie van oorlog uitgezonden, waarin wordt medegedeeld dat de hevge aanval der opstandelingen bij San Benito in Siera mislukt is. De artille rie der rechtsche troepen heeft opnieuw schade aangericht in de hoofdstand slacht offers gemaakt. Het ministerie van luchtvaart deelt me de, dat de luchtmacht der troepen die in Siërra opereeren, met name in den sector van Nava Cerrada, gesteund heeft. Twee Fiat-vliegtuigen werden omlaag geschoten. Tenslotte wordt medegedeeld, dat een re- geeringsvaartuig, dat op surveillance was, door een torpedo van een duikboot van onbekende nationaliteit werd aangevallen. De torpedo zou schade hebben aange richt doch geen enkel slachtoffer hebben gemaakt. Het station Nacionaal heeft gisteravond tien uur de volgende berichten uit het groote hoofdkwartier der opstandelingen uitgezonden: Aan het front van Guadarama, in den sector van Lagranjaz, hebben wij bij de stellingen van Cabeza Grande een verken ning uitgevoerd. Het aantal dooden bij den vijand is aanzienlijk. In den sector van Guadarama heeft de vijand San Benito en Santa Catalina aangevallen, doch hij werd overal teruggeslgen. Een tegenanva.1 kostte den vijand 50 dooden. De „Völkischer Beobachter" houdt zich, volgens het Hbld., uitvoerig bezig met onthullingen van het Fransche weekblad „Gringoire" (hetwelk uiterst rechts staat), die hierop neerkomen, dat de beschieting van het pantserschip „Deutschland" geen willekeurige on derneming der regeering van Valencia of ook maar van het „roode" lucht eskader is geweest, maar door Moskou zorgvuldig is voorbereid en deel uit maakt van het groote plan van actie der Russische Bolsjewisten. Het Duitsche blad meent in aansluiting hieraan te kunnen meedeelen dat dit groote plan op 25 October 1936 in een krijgsraad te Moskou onder voorzitterschap van Stalin zelf door Krestinski, den vroegeren Sowjet- ambassadeur te Berlijn, is ontwikkeld en dat het einddoel was West-Europa op zijn laatst in het voorjaar van 1937 in een ge wapend conflict te verwikkelen. In dezen krijgsraad zou een motie zijn aangenomen, waarin de volgende drie pun ten voorkwamen: 1. de tot nu toe gedane pogingen om in West-Europa een gewapend conflict uit te lokken zijn mislukt; 2. daar deze pogingen der Komintern geen succes hadden, moet de Sowjet-Unie zelf ingrijpen en wel met een directe actie om in West- Europa een oorlog uit te lokken en zoo mogelijk alle staten daarin te verwikkelen; Sowjet-Rusland zou zelf aan dezen oor log slechts „met beperkte middelen" deel nemen, opdat zijn militaire kracht onaan getast blijve, om dan den oorlog in de rich ting der wereldrevolutie te kunnen sturen. Ten slotte werd nog besloten de revolu- tionnaire acties overal te versterken en in verband met de situatie in Spanje een inci dent uit te lokken, teneinde de lont aan het kruitvat in de Middellandsche Zee te leg gen." De „Völkischer Beobachter", die natuur lijk uitgaat van de veronderstelling, dat deze mededeelingen op waarheid berusten, doet opmerken, dat Moskou met een onbe haaglijk gevoel de ontwikkeling der ge beurtenissen volgde, in het bijzonder het streven van Berlijn, Rome, Londen en Pa rijs den strijd te localiseeren en alle inter nationale conflicten te vermijden. Het bombardement op de „Deutschland" moest voor Moskou de situatie redden. Het snelle antwoord van de Duitsche kanonnen ech ter heeft Sowjet-Rusland getoond, dat „het Duitsche Rijk er niet aan denkt zich in een oorlog te laten verwikkelen. De lange bui tenlandsche reizen van de Duitsche minis ters van oorlog en buitenlandsche zaken zijn het beste bewijs voor de rust, waarmee Duitschland de situatie beoordeelt. Het Duitsche regeeringsblad wijst nog op iets anders: tusschen de beschieting van het pantserschip en het bombardement van Al meria verliepen 36 uren. In dien tijd had Valencia volop gelegenheid gehad de vlie gers, die onverwachts het Duitsche schip beschoten, te desavoueeren en de Duitsche regeering leedwezen te betuigen. Ook had Valencia het voorbeeld van den chef van het Duitsche eskader, die eenige dagen tevoren gewaarschuwd had tegen onvoor zichtige aanvallen op Duitsche controle- schepen, harerzijds kunnen volgen door aan de Duitsche schepen, die naar haar mee ning ongeoorloofd voor Ibiza lagen, draad loos te waarschuwen. Dat dit alles niet gebeurd is, is een nieuw bewijs voor den opzettelijken, door Moskou en Valencia gezamenlijk voorbe reiden aanslag en voor het absolute verlan gen der bolsjewisten een oorlog uit te lok ken. De „Völkischer Beobachter" wijst ten slotte op het toekomstige groote gevaar, dat gelegen is in de omstandigheid, dat aan vallen op Duitsche of Italiaansche schepen zullen volgen, waarbij niet, als toevallig bij Ibiza, zonneklaar zal zijn dat het aange vallen schip zich in rust bevond en de tal- looze dooden en gewonden op het bombar dement uit de lucht niet voorbereid waren. Welke uiterst gevaarlijke situatie kan ont staan als niet onmiddellijk de waarheid aan het licht komt en daardoor de bij de con tróle betrokken regeeringen en haar volken aan de onschuld van de aangevallen sche pen twijfelen. Het eenige wat gedaan moet worden om herhalingen te voorkomen is een gezamen lijke actie der controleerende mogendheden met het doel Moskou en Valencia te isolee- ren. MUNDELEIN WORDT NIET BERISPT. Afwijzend antwoord van het Vaticaan op eisch van Berlijn. Nuntius wordt niet terug geroepen. Kardinaal-staassecretaris Pacelli heeft thans het antwoord van het Vaticaan op de tweede Duitsche protestnota tegen den aanval van kardinaal Mundelein op de Duitsche regeering, aan Berlijn doen toe komen. In de nota wordt naar de „Daily Tele- graph" meldt, gezegd, dat de Heilige Stoel weigert, kardinaal Mundelein een beris ping toe te dienen en legt er den nadruk op, dat de Duitsche regeering nimmer stappen heeft gedaan om te voorkomen, dat Duitsche rijksministers beleedigende aanvallen deden op den roomsch-katholie- ken godsdienst, het Vaticaan en den Paus. Er wordt op gewezen, dat de kardinaal toen hij zeide, dat het hoofd der Duitsche regeering een vroegere behanger was, daarmee een persoonlijke meening uit sprak. Het Vaticaan kan dergelijke uitingen niet controleeren, vooral niet in een tijd dat de Christelijke leer, zooals in het hangende geschil met Duitschland, er bij betrokken wordt. -- r Het Vaticaan acht zijn verhouding tot Duitschland ongewijzigd. Ofschoon een diplomatieke breuk naar wordt gevreesd onvermijdelijk is, zal het initiatief daartoe aan Berlijn worden overgelaten. Mgr. Orsenigo, de nuntius, is naar Ber lijn teruggekeerd met instructies om daar te blijven en alles te vermijden wat de ge dachte zou wekken, dat hij het land zou hebben verlaten in verband met de onaan gename situatie of dat de Heilige Stoel hem zou hebben teruggeroepen. Het Vaticaan zal de breuk niet als defi nitief beschouwen, zoolang het personeel der Duitsche ambassade in Vaticaanstad blijft. (Op het oogenblik staat de ambassade onder leiding van een zaakgelastigde, daar dr. von Bergen de ambassadeur, met vacan- tie is). In Vaticaankringen is men verontwaar digd naar aanleiding van een instructie der Duitsche regeering aan de onderwijzers in de lagere scholen te Freisseyther in het diocees Munster om bisschop von Galen niet tot de onderwijsinrichtingen toe te la ten, en men beschouwt dit als een schen ding van het Concordaat. De bisschop heeft geprotesteerd en in trekking van het verbod gevraagd, maar de regeering heeft niet geantwoord. DE NIEUWE JAPANSCHE REGEERING BIJEEN. Konoje ontvouwt zijn plannen. „Het volk moet onder één ideaal verzameld worden". Gistermiddag heeft het nieuwe Japansche kabinet onder voorzitterschap van prins Konoje zijn eerste vergadering gehouden. Na afloop van deze vergadering heeft de nieuwe premier een verklaring bepubli- ceerd, waarin hij stelling neemt tegen het antagonisme dat tusschen de partijen be staat. Alleen het buitenland heeft belang bij dit antagonisme, voor Japan is het schadelijk. De wrijving tusschen de ver schillende partijen moet daarom zoo gering mogelijk worden gemaakt, vooral daar waar zij voortspruit uit partijbelangen. Konoje gelooft, dat de nieuwe regeering een ideologisch leiderschap kan aanvaarden en dat zij het volk moet verzamelen onder een ideaal. Over bijzonderheden van zijn politiek spreekt Konoje nog niet, omdat die, naar hij zegt, nog niet vast staan. Wel laat hij zich uit over de buitenlandsche politiek, welke gericht zijn zal op den vrede, die gebaseerd is op internationale rechtvaar digheid, wat niet betefekent dat zij geba seerd is op de handhaving van den status quo. Wat de binnenlandsche politiek be treft, zullen de maatregelen welke het nieuwe kabinet zich voorstelt te nemen, gegrondvest zijn op de sociale rechtvaar digheid. De problemen waarvoor een op lossing gevonden moet worden zijn zeer talrijk, zoowel binnen als buiten de gren zen en het zal de regeering niet gemakke lijk vallen om overal een spoedige oplos sing voor te vinden, doch de minister-pre sident wenscht voorwaarts te gaan en de nationale welvaart te ontwikkelen in sa menwerking met het geheele land, e regeering verwacht dan ook, dat he g heele volk daartoe zal medewerken. In aen kabinetsraad van gisteren heeft PIin Konoje zijn medewerkers aangespoor kleinen meeningsverschillen geen waar toe te kennen. Seyoekai en Minseito nog niet gerust. Algemeen verwcahtte men te Tokio, dat prins Konoje mede zou werken aan e vorming van een nieuwe nationale pai tij, welke plan zijn voorganger Hajasji oor spronkelijk had. De Asahi Sjimboen is ech ter van meening, dat de nieuwe premier er niet veel voor gevoelt om de beweging te steunen, zoodat volgens het blad de kan sen van de beweging ook niet zoo groot zullen zijn. Dat hieromtrent intusschen nog geen gerustheid bestaat moge blijken uit het feit, dat de Minseito en de Seykoekai partij, ondanks het feit dat twee leiders van deze partijen zitting hebben in het nieuwe kabinet, hun commissie van vijftig leden, welke was gevormd om de regee ring van Hajasji ten val te brengen, zullen laten voortbestaan. Gisteren heeft deze commissie opnieuw een vergadering ge houden en in deze vergadering is met on gerustheid over de beweging voor de nieu we partij gesproken. In de motiveering van het besluit om de commissie te laten voort bestaan wordt gezegd, dat Minseito en Ceykoekai hun samenwerking willen ver sterken en willen voortgaan met den strijd voor een constitutioneele regeering. HET COMPLOT TEGEN SCHUSCHNIGG. Bijzonderheden bekend geworden omtrent voorbereiding. De Dailye Herald meldt, dat nadere bij zonderheden bekend zijn geworden over de vermelde terroristische plannen der na- tionaal-socialisten tegenover bondskanse lier Schuschnigg van Oostenrijk. De leider der gearresteerde nationaal- socialisten is een zekere Wolczek, een tech nicus, die eenige jaren in Chili terroristische actie zou hebben gevoerd. Nog deze maand zullen zij terecht staan onder de be schuldiging plannen te hebben voorbereid tot ontvoering van bondskanselier Schusch nigg, alsmede om Schuschnigg dood te schieten, wanneer de bondskanselier een bezoek aan het graf van zijn vrouw zou brengen en om de bondskanselier uit een vliegtuig te bombardeeren. Wolczek zou in Oostenrijk een terroristi sche groep hebben gevormd, die in 1935 en 1936 een reeks aanslagen zou hebben uitgevoerd, o.a. het plaatsen van koffers met bommen in de garderobe van twee groote Weensche stations en het verbran den van spoorwegrijtuigen op den Sem- mering. Bij een huiszoeking in de kamers van Wolczke zou men een dagboek hebben gevonden et gedetailleerde plannen voor den aanslag op Schuschnigg. Er zou ook uit zijn gebleken, dat Wolczek geld kreeg uit Duitschland, welk land hij herhaaldelijk bezocht en dat dit geld gedeeltelijk werd verschaft door een bekend Duitsch in dustrieel. De beschuldigden .ontkennen evenwel geld uit Duitschland hebben ont vangen. HUWELIJK VAN HERTOG VAN WINDSOR. Verklaring van Anglicaansche kerkelijke autoriteit. Een hooggeplaatste autoriteit van de Anglicaansche kerk heeft tegenover een medewerkers van de „Press Association" 'n verklaring afgelegd inzake de houding der Kerk tegenover het huwelijk van den Hertog van Windsor. Sedert 60 jaar is het den „chaplains" der Anglicaansche kerk verboden het sacra ment van het huwelijk te verleenen aan een man en een vrouw, wanneer nog vroegere echtgenooten van een van hen in leven zijn. Dit is een bekende en algemee- ne regel der Engelsche Kerk. Het zou onjuist zijn te zeggen, dat aan de geheele clerus bevel werd gegeven het huwelijk van den Hertog van Windsor en mevrouw Warfield niet in te zegenen. In het onderhavige geval werd geen enkele uitzondering gemaakt, waarom trouwens ook niet werd verzocht. De geestelijken hadden geen enkele waarschuwing ont vangen, maar steeds werd de aandacht der „chaplains" en voornamelijk die der nieu we „chaplains" op den bedoelden regel ge vestigd. DE RUSSISCHE POOLEXPEDITIE. De ijsbreker „Sadko" is van Archangelsk vertrokken naar Tikhaiabaai op Franz Jo- esfland om wielen te brengen voor de vlieg tuigen van de Pool-expeditie, welke voor het vertrek werden voorzien van sleden. Het station bevindt zich op het oogenblik op 89 graden 11 minuten noorderbreedte en veertig graden westerlengte, het is dus se dert de landing honderd kilometer naar het zuiden gedreven. De leden van de expeditie hebben twee vogels waargenomen, welke zoover men tot nu toe meende, zich niet noorderlijker waagden dan 84 graden. Prof. Manteufel, de directeur van den dierentuin van Moskou, veronderstelt, dat zij door ra diogolven zijn afgeleid. De temperatuur bij het station is boven het vriespunt. HET PROTESTANTISME IN OOSTENRIJK. De voorzitter van den Evangelischen kerkeraad te Weenen, Capesius, heeft naar aanleiding van een bespreking van een ontwerp voor een nieuwe kerkelijke constitutie mededeelingen gedaan over den groei van het protestantisme in Oos tenrijk. Tot 1933 nam het aantal leden iaarliik0 met 2000 tot 3000 toe, in 1933 met 5 non in 1934 met 23.500, in 1935 liep de stS van het ledental terug, hetgeen voleens Capesius waarschijnlijk moet worden toe geschreven aan een wet, die den over" gang naar de protestantsche kerk aan*!™ lijk moeilijker maakte. Desniettemin groeide het aantal leden in dat jaar mït byna 9.000. 3 met De staking in de petroleum-industrie in Mexico duurt nog voort. Men gelooft even wel dat spoedig een regeling tot stand zal komen inzake de werktijden. President Cardenas heeft beide partijen in het conflict 24 uur gegeven om de kwpstie te regelen, anders zou hu zelf in- S n en aangeven oP welke wijze een Leling dient te geschieden Deze 24 uur waren gistermiddag om, doch de president heeft nog niet ingegrepen. De werknemers hebben het jongste aan bod van de werkgevers inzake de loonen, waarbij de uitgaven van de maatschappijen per jaar 750.000 pond sterling meer zouden bedragen, van de hand gewezen. ONRUST IN PALESTINA. Antl-Britsche betoogingen. De viering van het feest van het Heilige Hart te Bethlehem is gisteren als voorwend sel aangegrepen voor het houden van anti- Britsche betoogingen te Jeruzalem. Door de stad trokken optochten met Arabische en Italiaansche spandoeken en vaandels In de kleuren van den H. Stoel, waarop de aan roeping van Christus werd gevolgd door de woorden: „Bescherm ons tegen het kwade Britsche imperialisme". Er werden prospecti rond gedeeld, waarin Arabische studenten voor een matig bedrag toelating tot de Italiaan sche universiteiten werd aangeboden, als mede vergoeding voor de kosten van levens onderhoud door de Italiaansche regeering. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Sluiting van de katholieke scholen in YVurtemberg. Met ingang van heden zijn de laatste 17 katholieke scholen in Wurtemberg opgehe ven en de 737 leerlingen dezer scholen ondergebracht op de openbare scholen. Als reden hiervoor werd volgens het Duitsche Nieuwsbureau opgegeven, dat op 1 Juni in Wurtemberg nog slechts 737 leerlingen, d.i. 0.25 procent van het totale aantal van 290.412 leerlingen, het onderwijs op de confessioneele scholen volgde, en dat deze verdwijnende minderheid geen aanspraak meer kon maken op de instandhouding van een bijzondere schoolvorm. DE MILITAIRE AMNESTIE IN BELGB AANGENOMEN. De Belgische Kamer heeft het wetsont werp inzake de militaire amnestie met 1|9 tegen 19 stemmen, waarbij 7 onthoudingen, aangenomen. De liberalen en de amnestie. Zondagochtend a.s. zal het bestuur van de liberale partij bijeenkomen om den po- litieken toestand te bespreken, welke is ge schapen door het aannemen van de amnes tiewetten. De liberale senator Catteau heeft ver klaard, dat de positie van de liberale minis ters onhoudbaar is geworden, in verbgnd met het besluit van de partij zich tegen de amnestie te verzetten. Evenwel zijn Cat teau en met hem andere liberale senatoren van meening, dat geen minlsteriëele crisis moet worden uitgelokt voor de reis van den minister-president naar de Ver. Sta ten. Vermoedelijk zal deze kwestie eerst na do terugkeer van van Zeeland in h*t kabinet worden behandeld. BOTSINGEN TUSSCHEN ARABIEREN EN TURKEN. Als gevolg van de ontevredenheid, die onder de niet-Turksche bevolking van Alexandrette en Antiochie is gewekt naar aanleiding van de onlangs te Genève ten aanzien van de Sandsjaks bereikte regeling, krachtens welke o.a. het Turksch de oifi- ciëele taal is geworden, hebben botsingen plaatsgevonden tusschen Arabieren en dir ken. Zeven Arabieren werden hierbij ff- wond, waarvan vijf ernstig. Troepen hebben de orde hersteld. De toestand is echter zeer gespannen. Om tegen de regeling te protesteeren is in geheel Syrië de algemeene staking van Ara bieren en Armeniërs afgekondigd. NIEUWE INCIDENT IN CHINA. Diplomatieke verwikkelingen op komst? Te Ta Tsjang Goe heeft zich een nieuw grensincident voorgedaan tusschen China en Japan, Tweehonderd man Chineesche hulp politie trokken den Groote Muur over en be zetten de stad Ta Tsjang Goe. De Chineezen werden later door troepen van Mandsjoekwo verdreven. De verliezen zijn nog niet be- Kend. Tegelijkertijd heeft zich ook een incident voorgedaan aan de grens van Sovjet-Rus land en Mandsjoekwo. Russische militairen de grens en werd«n na een vuurgevecht met de troepen van Mandsjoe- KwanZ iV6n' Het commando van het Kwantoengieger heeft geprotesteerd tegen deze grensschending. Het commando deelde mede, dat in het lüke iLiT T"11 Mei tien van derge- .svl,lfnJP! gehad hebben. Men om SoviPt n 'i hier 0pzet 1,1 het ,pel schaffen ri sland het voorwendsel te ver- schen snnnr? grensover*®ng van den Siberl- vaartverrfr te versperren en het lucht- vaartverdrag van Amoer te annuleeren. in de Wordt gemeW. d«t daar en ernstige mui,e"".n"puir.ZS den konecre°rtK8eeSChe aml)assade te Lon- ™trem dSJSSSS* zeer onvL!','11 d^.,®an de ambassade, dat het geruchte,, gegroZ d"

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6