£ucfitiuiact de petroleumstaking in mexico. Nieuws in 't kort. Driemaal-weeksche dienst der K.L.M. op Indië. De eerste Douglas DO 3 vertrokken. Het luchtrecht naar en van Indië afgeschaft. Het probleem der zilvermeeuwen. JkoviHcUud Tlieuws NOORDSCHARWOUDE Glimlachje Gebrek aan benzine wordt merkbaar. I Het gebrek aan benzine, veroorzaakt door de staking in de petroleumnij verheid, doet zich thans ernstig gevoelen. De regeering heeft den vakvereenigingen verzocht haar behulpzaam te zyn by de verkrijging van voorraden voor de openbare diensten. Late sneeuwstorm. - De stad Denver in de V. S. bood gisteren een winterschen aanblik tengevolge van een laten sneeuw storm. Men kan zich niet herinneren, dat het vroeger ooit in dezen tijd van het jaar gesneeuw heeft. Aardschok richt eenige schade aan. - Te Otuzoo in Peru is een krachtige aard schok gevoeld. De aangerichte schade is echter gering. Ruzie op het Spaansche consulaat te Havanna. - De politie van Santiago heeft een zekeren Gonzalez, secretaris van het Spaansche consulaat, in hechtenis geno men wegens poging tot moord op den con sul, Morayta. Gonzalez had een revolver gericht op den consul, die hem op grond van zijn fascistische actie uit het consulaat verwijderd had. Gonzalez is later voor- loopig op vrije voeten gesteld. Politieke warmhoofden. - Donderdag avond fietste te Toulouse de dertien-jarige Michel Ribell met twee vriendjes, terwijl hij op zijn rijwiel een nationaal vlaggetje had bevestigd. Hij werd hierom aangevallen door een twaalftal jongens, waarvan de oud ste ongeveer achttien jaar was. Michel werd op den grond geworpen en wild geslagen en geschopt. Ten slotte werd de knaap ge- steenigd en ernstig gewond. De ouders van Ribell hebben een klacht ingediend bij de justitie. Overstroomingen in Nieuw Mexico. - In Nieuw Mexico hebben aanhoudende regens overstroomingen veroorzaakt. Tien personen zijn verdronken. De materieele schade wordt geraamd op een millioen dollar. Verscheiden spoorbruggen werden ver nield. In de buurt van Santa Rosa is een gedeelte van een dijk weggespoeld. Zeilschip met 39 opvarenden vergaan. - Naar eerst thans wordt vernomen, is op 11 Mei j.L nabij het eiland Dalupiri, noordelijk van het eiland Luzon, het zeilschip „Ro- sario" vergaan met 27 passagiers en 12 man bemanning aan boord. Alle opvarenden waren Philippijnen. Eilandje weggevaagd? - Volgens niet bevestigde berichten zou het eiland Rabaul (New-Britain) door een aardbeving, welke gepaard ging met springvloed, zijn wegge vaagd. Burgemeester van Guerbach mis handeld. - De burgemeester van het plaatsje Guerbach in het Burgenland (Oostenrijk) plaatselijk leider van het Vaderlandsche front, is aangevallen en mishandeld. Men veronderstelt, dat het nationaal-socialisten waren. Sneltrein rydt op groep spoorweg arbeiders in. - Op den spoorlijn van Wil- lach naar Spital, in Karinthië, heeft gis termiddag een ernstig ongeluk plaats ge had. Een groep arbeiders, die werkzaam heden op de spoorbaan verrichtten, we ken uit voor een naderende goederentrein. Zy werden echter gegrepen door een uit de andere richting aanstormenden snel trein, met het noodlottige gevolg, dat zeven der arbeiders op slag gedood wer den, terwijl de achtste op weg naar het ziekenhuis overleed. Provincie Leningrad door wervel storm geteisterd. - Als gevolg van een hevigen wervelstorm, die de provincie Leningrad heeft geteisterd, dreigt de Newa buiten haar oevers te treden, in verband waarmede de aan de rivier wo nende menschen ijlings hun woningen hebben ontruimd. Ook in Azerbaidsjan heeft een zware storm gewoed, tengevolge waarvan in de stad Nakicevant talrijke huizen zijn ingestort, waarbij de bewoners werden bedolven. Tien inzittenden van autobus ver brand. - Te Reading in Californië is een autobus omgeslagen en in brand gevlogen. Tien inzittenden kwamen in de vlammen om. Stakende Chineezen vallen een Japansche fabriek aan. - Driehonderd stakende Chineezen hebben een Japansche staalfabriek te Sjanghai aangevallen. Zij wierpen de ruiten in en vernielden ver scheidene machines. Japansche mariniers verstrooiden de aanvallers. Staking bij een Ford-fabriek geëindigd. - De directeur van de Fordfabriek te Rich- mond heeft medegedeeld, dat de staking de op 26 Mei was uitgebroken, Maandag a.s. zal eindigen. De vakvereenigingsleiders zullen de regelingsvoorstelen aan hun le den voorleggen. De directeur-generaal der P. T. T. is met de K. L. M. overeengekomen, om, zoodra zij over voldoende materiaal en personeel beschiking heeft, den dienst op Nederlandsch Indië, die nu twee maal per week plaats heeft, drie maal per week te doen geschieden. Aan een gisteravond, onder presi dium van den minister van binnen- landsche zaken, mr. J. A. de Wilde, gehouden maaltijd, ter inwijding van de nieuwe regeling, waarbij de regel matige postweg tusschen Nederland en Insulinde van zee naar de lucht verlegd, heeft de minister van Water staat, Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, medegedeeld, dat hij zich met dat plan heeft vereenigd. Naar wij van de zijde der K. L. M. vernamen, hoopt zij dezen dienst te doen beginnen op I November a.s. Hedenochtend te 6.12 uur is het eer ste Douglas DC-3 vliegtuig van de X. L. M. de „Specht" van Schiphol laar Nederlandsch'-Indië vertrokken. Dit vertrek was een historische ge beurtenis in de ontwikkeling van de luchtverbinding tusschen Indië en het moederland, want met ingang van he den is, voor wat het postverkeer naar Nederlandsch-Indië betreft het speciale luchtrecht afgeschaft, zoodat in het vervolg vrijwel alle post langs den luchtweg zal worden verzonden. Van 16 Juni a.s. af zal ook het luchtrecht voor het postvervoer van Indië naar Nederland vervallen. ONZE POSTVLUCHTEN. De Kwak (uitr.) en de Nachtegaal (thuis reis) zijn gister beide te Jodhpoer aange- komén. De Rietvink is hedenochtend van Batavia vertrokken met medeneming van 197 K.G. post, 14 K.G. pakketpost en 25 kilogram goederen. Voor den tocht Batavia-Amsterdam werd 1 passagier geboekt, terwijl er vijftien passa giers voor tusschentrajecten werden ge boekt. Vier passagiers moesten wegens plaatsge brek geweigerd worden. VLIEGTUIG MET NEGEN INZITTENDEN IN CHILI VERMIST. Een passagiersvliegtuig met vijf passa giers en vier man bemanning is op het trajèct boven de Zuid-Chileensche wateren spoorloos verdwenen. Het is reeds twee dagen over tijd en men neemt aan, dat het in het water is gestort. Dit is het tweede ongeluk op hetzelfde traject in een week tijd. Zeer velen hadden ondanks het vroege uur van vertrek gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de directie der K. L. M. om getuige te zijn van het vertrek van dit vliegtuig De minister-president dr. H. Colyn, de minister van Binnenlandsche Zaken mr. J. A. de Wilde en de minister van Waterstaat Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude behoorden tot de eersten die te gen half zes in den ochtend op de Amster- damsche luchthaven aankwamen. Voor het restaurant stond de Reiger op gesteld, de K. L. M.-vlag in top en men schen van de posterijen liepen af en aan en het aantal postzakken dat in de machine werd geladen vermeerderde ziënderoogén. Naar veler meening was de Specht om de ze of gene reden uitgevallen en zou den Reiger de eer te beurt vallen om onder de veilige handen van gezagvoerder Scholte de maidentrip naar Jan Oost te maken. Het liep anders uit. De K. L. M. had slechts de aardige atten tie gehad om een vliegtuig op te stellen dat geheel reisvaardig was om naar Indië te vertrekken en het in dien staat den volke te vertoonen. Maar was het slechts om die reden dat dit „namaak Indië-vliegtuig" opgesteld stond en niet het origineele? Het was door zeer speciale redenen niet mogelijk de Specht voor het restaurant te laten pron ken in plaats van vlak bij hangar B. Immers omstreeks kwart over vijf werd door de loudspeaker afgeroepen dat het toestel de Torenvalk om 3.50 uit Parijs ge start was met aan boord de Maharadja van Jodhpur, zijn echtgenoote en gevolgen dat de machine om kwart voor zes op Schiphol verwacht werd. En waar de Maharadja aan de profane blikken van het Nederlandsche in het algemeen van alle blanke volkeren ont trokken moest blijven, bleef de Specht waar zij was en rolde de Torenvalk na aankomst vlak naast de Specht en kon de zwaargesluierde Oostersche schoone dade lijk overstappen in de Indië-machine die speciaal door den Maharadja gecharterd was om hem naar zijn vaderland terug te brengen van de kronigsfeesten in Enge land. Wel kon het publiek zich verlustigen aan den heerscher zelf die, begeleid door den heer Plesman, naar het terras reed en voor gesteld werd aan minister Colijn, die zich geruimen tijd met den vorst, die in een on berispelijk Europeesch costuum was gesto ken, onderhield. De post was inmiddels ingeladen. Ruim zes honderd kilo zou zijn weg door het luchtruim kiezen, dat wil zeggen tweemaal zoo veel dan het vorige toestel vervoerde. Zooals de heer Pater ons echter meedeelde, waren er twee factoren, die ertoe geleid hebben, dit aantal ietwat flatteus te doen zijn. In de eerste plaats het feit, dat velen een brief aan de hoede van de Specht toe vertrouwd hadden, om philatelistische rede nen en in de tweede plaats de factor, dat vélen met het vorige vliegtuig geen brief meegegeven hebben, omdat het zoo aardig was de Specht daarmee te belasten Maar hoe c^an ook, van P. T. T. zijde toonde men zich zeer tevreden over den gang van zaken en vertrouwde men er op, dat de volgende briefmalen een belangrijk gewicht zullen vertegenwoordigen. Het is inmiddels zes uur geworden, de motoren van de Specht worden aangesla gen en langzaam taxiet de kist naar het platform, de Maharadja neemt afscheid van minister Colijn en begeeft zich naar het toe stel, waar een paar gordijntjes voor de ramen zijn neergelaten. Scholten en de tweede bestuurder zitten glunder op den bokfilmoperateurs en fo tografen doen ijverig wat zij nu eenmaal niet laten kunnen. De AVRO. de PHOI en de omroep van de N- C. R. V. zyn present. Tien over zes komt het sein van den starttoren dat de machine kan wegrollen naar de startplaats. Dof brommen de mo toren en langzaam rolt de machine die flitst in de stralende zon naar de groene startplaats. Men zwaait met hoeden. Allen wuiven en fier wappert het K. L. M.- vlaggetje boven de machine uit. Even draaien de motoren voltoeren een flitslicht van den starttoren uit en dan davert de kist over het veld. Om 6.14 is het eerste D. C. 3-toestel naar Indië losvoor het eerst gingen de goedkoope brieven naar het tweede Holland... met een heel spe ciaal gezelschap aan boord. Drie vliegen in één klap, die alle drie op zichzelf reeds de moeite waard zyn. De Specht was vertrokken Nu het luchtrecht is afgeschaft, is de hoeveelheid te vervoeren post zeer toege nomen. Het toestel nam uit Amsterdam mede 594.471 K.G. post, 20.090 K.G. pakket- post en 145.560 K.G. vracht. Een feestelijk ontbijt. Na het vertrek van de „Specht" vereenig- den de genoodigden der K.L.M. zich aan een eenigszins feestelijk ontbijt in de con greszaal van het Schiphol-restaurant. Na een begroeting door den directeur der K.L.M., den heer A. Plesman, heeft dr. H. Colijn hier een korte rede gehouden. De minister-president zeide, dat hoewel hij zich voorgenomen had niet te spreken, vooral ook omdat hy verkeert in een periode van zijn leven, dat zwijgen goud is, hij toch gaarne voldeed aan het dringend verzoek van den heer Plesman1 op dezen belangrijken dag iets te zeggen. In de eerste plaats bracht hij dank aan zyn beide aanwezige ambtgenooten, den minister van waterstaat, die altyd met groote kracht de luchtvaart heeft bevor derd, en den minister van binnenlandsche zaken, onder wien de post ressorteert. De afschaffing van een zeer hoog lucht recht en de vervanging door een meer nor maal recht is een experiment. Wy vertrou wen echter, dat dit tenslotte resultaten zal afwerpen, die niet achterblijven by hetgeen wy vroeger ontvingen. Spr. gelooft, dat het goed gezien is. Doch zelfs, indien het niet goed gezien is, dan hebben wij toch het voorrecht, dat Nederlandsche ouders hun kinderen in Indië en de kinderen in Indië hun ouders in Nederland briefwisseling met elkaar kunnen onderhouden, welke thans slechts evenveel dagen duurt als vroeger weken. Dit voorrecht lijkt spr. groot ge noeg om er zelfs een geldelijk offer voor te brengen. De banden tusschen Nederland en Indië zullen ongetwijfeld nauwer worden aangehaald, ook door het feit, dat voortaan regelmatig de briefwisseling zal plaats hebben door middel van de luchtpost in stede van zooals tot nu toe is geschied. De minister-president besloot zijn rede met een woord van lof voor het werk van de P.T.T. in Nederland en de P.T.T. in Indië. Zij zijn er in geslaagd het vraagstuk van de afschaffing van het luchtrecht, dat niet eenvoudig is, op bevredigende wijze op te lossen. Op voorstel varïi d'r. Colijn verhieven allen .zich vpn hun zetels en brachten een driewerf hoezee uit'op den bloei van den postdienst in Nederland en Indië en op de K.L.M. Ascheid van den Noorder marktbond. In de dezer dagen gehouden vergade ring van den Noordermarktbond heeft de heer Jac. Groen Az., die zich deze maand te Alkmaar zal vestigen, afscheid genomen van bestuur en afgevaardigden van den Noordermarktbond, van welks bestuur de heer Groen 20 jaren deel heeft uitge maakt. De heer Groen wees er op, dat het nu 20 jaar geleden is, dat hij als bestuurslid zitting nam in het marktbestuur. Veel zeer veel is er in die jaren door deze stich ting tot stand gebracht. Spr. acht zich ge lukkig, hieraan te hebben mogen mede werken. Van deze plaats dankte spr. allen, die er aan hebben meegewerkt en hem het vertrouwen hebben geschonken, het vice-voorzitterschap te mogen beklee dden. Het doet spr. pijnlijk aan, uit het be stuur te moeten treden, waarin hij zooveel waardeering en samenwerking heeft on dervonden. Menigmaal is er verschil van meening geweest, maar dat heeft niet kunnen verhinderen, dat men waardee ring had voor elkanders meening. Bij ieder bleek, bij alles wat werd gedaan, voorop te staan onze algemeene belangen te dienen. Spr. zegde toe, dat hij ten allen tijde de belangen van den tuinbouw zal blijven verdedigen, omdat volgens spr.'s meening, het een land slechts dan goed zal gaan als het den tuin- en landbouw goed gaat. (Applaus). De voorzitter dankte den heer Groen voor deze toezegging en voor alles wat hij in het belang van den Noordermarktbond heeft gedaan. Hieraan voegde de voorzit ter nog toe, dat de adviezen van den heer Groen door het marktbestuur steeds op hoogen prijs werden gesteld. Hierna sprak de secretaris, de heer J. Kliffen, den heer Groen toe. Hij feliciteer de den heer Groen met zijn herbenoeming tot lid der Volksvertegenwoordiging, hoe wel hij hieraan zelf niet heeft meegè- werkt, zooals de heer Groen wel zal be grijpen. Dit neemt niet weg, dat spr. den heer Groen de juiste man op de juiste plaats vindt, vooral voor de plattelands bevolking. Wij zien den heer Groen noode heen gaan. Er is nogal eens een scherp mee- ningsverschil geweest tusschen ons bei den; dit heeft echter nooit tot gevolg ge had, dat onze persoonlijke vriendschap er onder te lijden had. Spr. hoopte en ver trouwde dat de heer Groen nog menig maal zal terugdenken aan den Noorder marktbond. Spr. is er van overtuigd, dat deze ook in de toekomst rekening zal hou den met de adviezen, die hem- van hieruit bereiken. (Algemeene instemming). Weinig vogels zyn den laatsten tijd meer over de tong gegaan dan de zilvermeeuwen, de mooie vogels, die het kustgebied van ons vasteland en onze eilanden op zoo boeiende wijze stoffeer en, terwijl ook vele stedelingen de vogels kennen, omdat deze boven de grachten zeer gewone verschijningen zijn Waarvan worden de zilvermeeuwen be ticht? Uit de veelvuldige critiek, die den laatsten tijd in de natuurhistorische pers en in de dagbladen op de vogels is geoefend, blijkt, dat zij zich op buitensporige wijze schuldig maken aan roof van eieren en jongen van andere vogels. Deze excessen zijn geen locaal verschijn sel, maar dragen een algemeen karakter. Het is dan ook niet overdreven van de zil vermeeuwen te zeggen, dat zij op onze Waddeneilanden en elders tot een plaag zijn geworden. Zoowel van De Beer, het bekende natuurmonument aan den Nieuwen Waterweg, als van Texel, Rottumeroog, Schiermonnikoog en Vlieland zijn uiterst onrustbarende berichten binnengekomen, die alle hierop neerkomen, dat de zilver meeuwen in de terreinen, waar zij in grooten getale voorkomen, een ware ter reur uitoefenen en groote slachtingen aan richten onder de legsels en jongen van andere vogelsoorten. Vischdiefjes en an dere sternsoorten, kieviten, tureluurs, berg eenden, kluten, eidereenden, plevieren, grutto's, kemphanen, wilde eenden en mis schien nog wel andere soorten worden op zoo'n verschrikkelijke wijze gebrandschat, dat het verre van denkbeeldige gevaar be staat, dat zij in de zilvermeeuwterreinen binnen afzienbaren tijd niet meer zullen behooren tot de samenstellende deelen van de avifauna der eilanden. Zelfs kuikens van kippen schijnen niet veilig te zijn voor de hongerige zilvermeeuwen. Zooals men weet, is de zilvermeeuw een forsche, vitale vogel, behept met een ge zonden appetijt. Nu zouden deze zilver meeuwen, wanneer haar aantal binnen redelijke grenzen bleef, niet al te veel on heil aanrichten onder andere vogels, maar juist haar excessieve uitbreiding is oorzaak, dat deze koloniedieren alle andere soorten vernietigen of verdrijven. Haar talrijkheid is het uitvloeisel van de omstandigheid, dat zij zich veelal hebben gevestigd in reser vaten, waar hun een speciale bescherming ten deel valt. Dank zij goed bedoelde protectie-maat- regelen van menschelijke zyde, die echter een averechtsche uitwerking hebben, kun nen de krachtige zilvermeeuwen die een vrij hoogen leeftijd kunnen bereiken: tot een kwarteeuw toe zich, zonder dat haar een veer wordt gekrenkt, ongestoord voort planten. In sommige gebieden zijn de vogels dan ook vrijwel alleenheerschers geworden, die door hun roof- en vraatzucht feitelijk bijdragen tot een ernstige natuurve'rarming. Zij heffen de soortenverscheidenheid, wat de vogels onzer eilanden betreft, ten eenen- male op. omdat hun massaal optreden auto matisch de uitroeiing van minder weerbare, minder productieve of numeriek geringer in aantal zijnde soorten tengevolge heeft. Hier staat tegenover, dat de zilvermeeuwen zelf geen of nauwelijks natuurlijke vijan den hebben, zoodat niets haar ongebrei delde voortplanting in den weg staat. Hier bij komt nog van landbouwerszijde is hierop reeds de aandacht gevestigd dat de zilveremeuwen, die tot dusver als meer of minder nuttig werden voorgesteld, daar zij heel wat gedierte zouden opruimen, dat het op onze cultuurplanten heeft voorzien, op den keper beschouwd, zich wel te goed doen aan de regenwormen, die juist in de weiden en op de akkers een nuttige functie verrichten, maar de schadelijke kniktorlar- ven (kaperwormen of ritnaalden) onge moeid laten, zoodat de economische betee- kenis der vogels ook reeds dubieus wordt geacht. Wij hebben inmiddels te doen met het onprettige geval, dat, nu een goedgemeende, maar, naar de feiten overduidelijk hebben aangetoond, te consequent toegepaste vo gelbescherming heeft geleid tot een onduld bare hegemonie der zilvermeeuwen, er krasse maatregelen moeten worden genomen om aan de plaag der zilvers een popu laire naam, dien de vogelmenschen kort heidshalve aan de vogels hebben gegeven een einde te maken. Tot dusver heeft men aan de overbevol king der zilvermeeuwen paal en perk te stellen door de eieren dezer vogels meer of minder systematisch te rapen. Ook de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, wier activiteit niet genoeg kan worden geroemd, omdat haar bescher- mingsarbeid onzen vogelstand zoozeer ten goede is gekomen, zoodat onze vogelwereld, wat de soorten betreft, één der rijkste van Europa is, heeft zich reeds lang met het vraagstuk der zilvermeeuwen bezig gehou den en een te sterke uitbreiding dezer soort trachten tegen te houden door de eieren gedeeltelijk te laten wegnemen, maar het euvel kon hiermee niet voldoende worden verholpen. Men mag hierbij niet vergeten, dat het aanpassingsvermogen der zilvermeeuwen buitengewoon is; zij zijn z.g. cultuurvolgsters, d.w.z. zij sluiten zich nauw aan bij den wensch voor tal van sshuwer vogels zoo slecht uitziet, dat deze den strijd om het bestaan in den minder welgezinden tijd niet met succes kunnen voeren en zoo doende ontkomen, de zilvers zich weten te handhaven: in onze steden vinden de vogels een tafeltje welbereid en met de kokmeeu wen en mantelmeeuwen profiteeren zij van de wintervoedering, die voor vele men schen een soort philantropische en in beginsel toe te juichen sport is geworden. Ook past men hier en daar met betrekking tot de legsels der zilvermeeuwen de zooge naamde schudmethode toe; d.w.z. de eieren worden voortdurend krachtig geschud, waar door de zich binnen de eischaal ontwikke lende jongen worden gedood. De oude vogels blijven deze eieren bebroeden, doch uit den aard der zaak komen zy niet uit. Deze methode verdient, wanneer men het aantal zilvermeeuwen wil beperken, de voorkeur boven de raapmethode, aangezien de systematisch van hun eieren beroofde vogels opnieuw gaan leggen, hetgeen niet het geval is met de individuen, die de ge schudde eieren bebroeden. Daar echter noch de raap, noch de schud methode bevredigende uitkomsten hebben opgeleverd en de vogels tegen deze ver drukking in zich blijven voortplanten, zal naar andere afweermaatregelen moeten worden omgekeken. Hoezeer het den vogel vrienden ook aan het hart zal gaan, dat tegen het heirleger der zilvermeeuwen krachtdadig moet worden opgetreden, zij zullen niettemin inzien, dat dit een nood zaak is, aangezien alleen een decimeering of althans belangrijke vermindering weer nor maler en boeiender evenwichtsverhoudin- gen in de maatschappij der vogels in het léven kan roepen. Welken weg zal men hierbij inslaan? Zul len de zilvermeeuwen in deze vroege vogel vrij moeten worden verklaard, dat iedereen gedurende een aantal jaren de vogels straffeloos mag dooden en hun eieren rapen? Is het misschien gewenscht ze in zoon omvang af te schieten, dat de res- teerende dieren voor de overige vogelwereld geen gevaar meer kunnen opleveren? Het is een uiterst lastig en onaangenaam geval, maar de algemeene opninie in krin gen der vogelkenners is, dat onmiddellijk afdoende dient te worden ingegrepen. In dit verband vestigen wy er de aandacht op, dat dr. W. H. van Dobben, technisch leider van het vogeltrekstation Texel, de schrijver van het vogelboekje „Wat vliegt daar?", een recent werkje met gekleurde afbeeldin gen van de vogels, waarvan reeds enkele maanden na verschijnen een herdruk ver scheen, aan de hand heeft gedaan de zilver- meeuwenplaag te bestrijden door de vogels strychnine-eieren te laten eten, een advies, dat zoo op het eerste gezicht erg wreed lijkt, maar in het zilvermeeuw-geval moet het gezonde verstond, dat een gezond ge voel overigens geenszins behoeft uit te sluiten, stellig een woord meespreken. Het ligt voor de hand, dat de geheele aangele genheid niet dilettantisch mag worden be handeld, doch streng wetenschappelijk. Onze knappe ornithologen en vogelvrienden in het algemeen, dienen de hoofden onmid dellijk bij elkaar te steken, teneinde het vraagstuk van alle kanten te bekijken. Zij gunnen den zilvermeeuwen gaarne haar rechtmatig plaatsje onder de zon, maar kunnen niet gedoogen, dat deze eene vogel soort zich redeloos uitbreidt ten koste van tal van andere, niet minder aantrekkelijke, vertegenwoordigers onzer avifauna. Kok-(kap-)meeuwen, mantelmeeuwen en scholeksters gaan zich soms eveneens te buiten aan het rooven en vernietigen van legsels en jongen van andere vogels, maar het bontst van alle vogels maken het de zilvermeeuwen, die, op zichzelf beschonwd, interessante en mooie wezens zyn, maar die op de door haar bewoonde terreinen de ont wikkelingskansen van andere vogels, wier aanwezigheid kleur en luister aan het land schap verleent, hetzij tot een minimum redu- ceeren, hetzij volkomen vernietigen. RINKE TOLMAN. Bankier „Nee, ik ben zeker in geen vijftien Jaar binnen een schouwburg geweest". Tooneelspeler „Zoo, dan bent u een van de oorzaken, dat ik in geen vyftien Jaar binnen in een bank geweest ben". (Humorist)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7