DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Britsche voorstel voor internationale controle. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 220 Maandag 7 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargong De algemeene toestand. Pe Spaansche revolutie Duitschland en Italië overhandigen hun antwaord. Generaal Mola ter aarde besteld Nieuwe zuivering in Rusland. De Duitsche kerkstrijd; Samenzwering tegen kanselier Schuschnigg ontdekt. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 7 Juni. In alle landen waar de zaken marcheeren of waar men denkt dat ze marcheeren heeft men zoo nu en dan behoefte eens een kleine wapenschouw te houden. Men schept dan een gelegenheid een tentoonstelling of een feestelijke bijeen komst ter wille van de een of andere ver jaardag om het volk nog eens even goed te laten zien aan welke zegeningen het on der het huidige regime blootgesteld is. In Frankrijk is de eerste verjaardag van het ministerie Blum althans niet onopge merkt voorbijgegaan. Blum zelf heeft gister in Parijs een ex posé gegeven van wat zijn regeering reeds tot stand heeft gebracht. Hij wees er op, dat de materieele toestand der arbeidersklasse en bovendien haar moreele en juridische thans is gewijzigd. Het begin van het econo misch herstel is opgewekt en het moet nog geconsolideerd en verruimd worden. Een financieele en monetaire crisis is vermeden en te midden van de onrust der wereld in deze tijden heeft Frankrijk den vrede ge handhaafd met behoud van de onaantast baarheid van alle essentieele belangen. Trouwens, niet alleen Blum heeft gespro ken, maar de departementale commissie van het volksfront te Clermont Ferrand heeft een groote demonstratie georganiseerd, waarop Jouhaux het woord gevoerd heeft. Hü wees er op, dat het vakverbond naast de regeering staat. Indien de regeering door parlementaire gebeurtenissen ten val zou worden gebracht, zou het vakverbond dit niet aanvaarden. Het vakverbond zal in allen gevalle de sociale hervormingen doen eer biedigen. Het fascisme zal niet mogen win nen en het bewind zal in handen van de democratie moeten zijn. Het vakverbond staat naast het volksfront en heeft een spe- oiale opdracht op zich genomen, waarvan vrede en vrijheid de prijs zullen zijn. De volksfrontregeering kan wel te vreden zijn met de thans gegeven steun- en sympathiebetuigingen. Daladier heeft aan een diner ter gelegenheid van een congres van de radicaal-socialistische partij nog medegedeeld, dat deze met de overige demo cratische krachten de republiek beschermt en de radicaal-socialisten zullen eerlijk samenwerken met de regeering van het volksfront. Frankrijk is op het oogenblik sterk door zijn wapenen, doch het moet thans ook dooi* methodischen arbeid zijn economisch, kracht versterken. Natuurlijk is de eerste verjaardag van de Volksfront-regeering ook in het buitenland niet onopgemerkt voorbijgegaanen o.a. de New York Times wijst er op, dat de demo- catie in Frankrijk op hechter grondslagen berust dan zekere kringen dachten en dat tot nu toe de dictatuur niet in staat is ge weest een natie welke reeds een democrati- schen regeeringsvorm had te bekeeren. Van Duischland en Rusland heeft de dicta tuur zich meester emaakt, maar zij heeft schipbreuk geleden in tal van andere landen. In Duitschland demonstreert Hitier door een groote tentoonstelling wat er in de vier jaren van zijn bewind tot stand is gebracht. Ook daar is men dus hoogst tevreden, maar toch is de sfeer bij onze Oostelijke naburen weer een geheel andere. Terwijl men over vrede en voorspoed spreekt, laat men den luisteraar het sabel- gekletter hooren als bewijs, dat de welvaart van het land alleen door een ijzeren vuist verkregen en beschermd kan worden. Men vraagt Duitschland zoo zeide de Führer op een gister in Regensburg tijdens een nationaal-socialistisch congres uitge sproken rede waarom het zich wa pent, maar dat komt omdat Duitsch land wantrouwig is geworden. Eeni- ge jaren geleden was Duitschland ontwa pend en de andere mogendheden konden toen gemakkelijk profiteeren van de wel daden der ontwapening, maar zij hebben zich daarvan geen rekenschap gegeven. Godsdiensttwisten zou Duitschland niet dulden, want niet God maar de menschen hebben op dit gebied verdeeldheid gezaaid. De Almachtige heeft ons werk gezegend en het geweld onzer vijanden zal er niet in slagen dit teniet te doen. Natuurlijk heeft de Rijkskanselier ook nog aandacht aan het conflict in Spanpje ge schonken. Indien iemand aldus Hitier meent bommen te kunnen werpen op een Duitsch schip, dat een internationale missie vervult, omdat het Duitsche volk zoo vredelievend is, dan zullen wij toonen, dat wij ons weten te eerbiedigen. Een economisch streven zou niet mogelijk zijn, indien het niet door het stalen schild der nationale verdediging beschermd werd. Duitschland zal zijn stalen helm dragen zoo lang de andere mogendheden dien kunnen dragen. Als men eens de helmen waarlijk zou kunnen afnemen, zouden wij dat ook doen, maar wij zouden altijd gereed zijn ze weer op te zetten en ik geloof, dat wij den vrede zoo het beste zullen dienen. Op eenvoudige maar indrukwek kende wijze is het stoffelijk overschot van generaal Mola Zaterdagavond te Pampeluna ter aarde besteld. Om zeven uur kwamen de lijkkist en de genoodigden daar aan. De kist werd neergezet in een Chapelle arden- te. Om 7.40 zette de stoet zich in be weging, voorafgegaan door het mu ziekcorps der „Requetes" van Navarra en dat der Phalangisten. Achter de lijkbaar liep generaal Millan Astray als vertegenwoordiger van Franco, vervolgens kwamen de officieren van den generalen staf der noordelijke legers met omfloerste sabels. De fa milieleden van Mola volgden in auto's. Er waren twee wagens beladen met rouwkransen. Om 8 uur vond op het kerkhof de ter aardebestelling plaats. Het stoffelijk over schot van Mola werd bijgezet in de fami liegrafkelder, waar het rust naast dat van zijn moeder. Gister werd in de kathedraal van Pampeluna een plechtige mis van requiem voor de zielerust van den gene raal opgedragen. Na Mola's dood. De Havas-corresponaent verneemt, dat de in het buitenland verspreide geruchten volgens welke het overlijden van generaal Mola aanleiding gegeven heeft tot twisten tusschen carlisten en phalangisten of tus- schen Spaansche officieren en buitenland- sche vrijwilligers. Op bevel van generaal Franco zullen Dinsdag a.s. in geheel door de rechtschen bezet Spanje rouwdiensten worden ge houden ter herdenking van den tragischen dood van generaal Mola. In welingelichte kringen verluidt vol gens het Duitsche Nieuwsbureau, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk bij de regeering van Alencia naar aanleiding van den dood van generaal Mola telegrammen van deel neming aan generaal Franco hebben ge zonden, hetgeen in diplomatieke kringen opzien gebaard zou hebben. DE INTERNATIONALE CONTROLE. Hoe worden de Britsche voorstel len ontvangen? Officieele Engelsche kringen deelen mede, dat de gezant te Berlijn, sir Neville Henderson, zijn regeering in kennis heeft gesteld van de meeningen der Duitsche regeering inzake de veiligheidswaarborgen welke Engeland voor de vloten der inter nationale controle heeft voorgesteld. Te vens wordt bevestigd, dat ook de Fran- sche regeering haar opvattingen hierover heeft weergegeven. Hoewel over deze antwoorden van officieele zijde geen aan wijzingen worden verstrekt, meent men te Het is geen wonder ,dat Duitschland in zijn isolement telkens weer contact met Ita lië zoekt, als het land, waar men de Duit sche mentaliteit het best zal kunnen begrij pen. Von Blomberg, de Duitsche minister van oorlog, is weer eens naar Rome geweest, maar de reis heeft in diplomatiek opzicht weinig nieuws gebracht. Zij heeft politiek ge sproken de kracht van den spil Rome Berlijn bevestigd. Militaire bondgenoot schappen zijn er niet geteekend, maar de wederzij dsche bezoeken van graaf Ciano en generaal v. Blomberg zijn de voorboden van voortdurend overleg tusschen de generale staven. Geen enkele automatische verplich ting is aanvaard en von Blomberg zou zelfs persoonlijk gekant zijn tegen een militair verdrag aangezien dit een eventueele toe nadering tot andere mogendheden zou be moeilijken. Dit laatste lijkt ons het allerbeste wat er na een dergelijk diplomatiek bezoek gezegd zou kunen worden, want het wijst er op, dat men ook in Duitschland niet op isolatie maar op samenwerking met andere mo gendheden aanstuurt. Trouwens, Duitschland staat in het bin nenland wat den kerkstrijd betreft voor zeer groote moeilijkheden. Onze Ber- lijnsche correspondent geeft daarover in dit nummer eenige interessante bijzonderheden. weten, dat de Engelsche voorstellen in Berlijn een vrij gunstig onthaal hebben gevonden, maar dat Duitschland enkele reserves en opmerkingen maakt. Niette min zou het Duitsche antwoord tot grond slag eener bespreking genomen kunnen worden. Wat het Fransché antwoord be treft, gelooft men, dat hierin het Engel sche initiatief wordt goedgekeurd en dat het enkele voorstellen doet om de samen werking tusschen de vloten te vergemak kelijken. Het Italiaansche antwoord zal worden overhandigd, zoodra Duitschland zijn antwoord heeft kenbaar gemaakt. Het Duitsche antwoord. Het Duitsche antwoord op de voorstel len, die de Britsche regeering Woensdag avond aan Berlijn, Parijs en Rome heeft voorgelegd, is thans te Londen overhan digd. Het is volgens de inlichtingen, die in politieke kringen te verkrijgen waren, minder ongunstig, dan de toon van de pers deed vermoeden. Ondanks het incident met de „Deutschland", wil Duitschland de controle opnieuw in werking gesteld zien. Omtrent het antwoord worden de vol gende bijzonderheden vernomen: 1. De instelling van veiligheidszones voor de schepen, dje aan de contróle deel nemen, wordt zonder voorbehoud door Berlijn goedgekeurd. 2. Wat de door de beide partijen in den Spaanschen burgeroorlog te verstrekken waarborgen betreft, heeft Duitschland slechts matig vertrouwen in de garantie, die Valancia zou kunnen geven. Dit punt levert slechts formeele moeilijkheden op. 3. Ten aanzien van de derde kwestie, die van de absolute veiligheid der schepen, die aan de controle deelnemen, zijn de moeilijkheden grooter. Het schijnt, dat men te Berlijn het voor stel, dat de vier bevelhebbers der vloten onderling overleg moeten plegen, niet vol doende acht. Zulk overleg, zegt men, vergt tijd en maakt het niet mogelijk, dat on middellijk op eventueele agressie geant woord wordt. Berlijn wil verder gaan en verlangt, dat, zooals in het geval van de „Deutschland" de vlootcommandanten zelf repressaille- maatregelen. kunnen nemen tegen overtre ders van het internationale recht. Het Italiaansche antwoord op Britsche voorstellen. de De minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft Zaterdag den Britschen ambassadeur het Italiaansche antwoord overhandigd op de Britsche voorstellen. Italië aanvaardt in beginsel de beide eer ste punten, n.1. de hervatting van de sa menwerking in de nietinmenging en de uit breiding van het systeem der veiligheids zones in de Spaansche wateren, maar maakt reserves ten aanzien van het derde punt betreffende onmiddellijke bespreking tusschen de vier mogendheden in geval van een aanval op een harer en betwijfelt of dit punt ten uitvoer zou kunnen worden gelegd. Ciano zou er nog aan toegevoegd hebben, dat dit punt moet worden ver sterkt, aangezien de tegenwoordige vorm te zwak is om doeltreffend te zijn en Italië van meendng is, dat de oorlogsschepen het recht zouden moeten hebben onmiddellijk handelend op te treden in geval van een aanval. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de opmerkingen van Italië naar aan leiding van de Britsche voorstellen betref fende de contróle in Spanje, die Zaterdag morgen door Ciago ter kennis van den Britschen ambassadeur zouden zijn ge bracht, overeenkomen met die van Duitschland. Italië verlangt evenals Duitschland, dat de mogendheden, welker schepen eventueel worden aangevallen, het recht krijgen, direct de noodige maat regelen te nemen, zonder eerst met de andere mogendheden overleg te hebben gepleegd. HET BOMBARDEMENT VAN DE DEUTSCHLAND. De „Deutschland" neemt stoffe lijk overschot van 27ste slacht offer aan boord. De „Deutschland" is gisteren van Cadiz te Gibraltar aangekomen. Het stoffelijk overschot van het zeven en twintigste slachtoffer der bombardeering werd aan boord genomen, terwijl maatregelen ge nomen werden om de zes en twintig ande re lijken op te graven, teneinde ze naar Duitschland over te brengen, waar zij de finitief ter aarde zullen worden besteld. Uit over het algemeen betrouwbare bron wordt vernomen, dat, toen de „Deutsch land" in Cadiz lag, zich daar eveneens vijf Duitsche torpedojagers en vier onderzeeërs bevonden. VAN DE FRONTEN. De strijd in het noorden. De bergkam Lemona, die eenige weken geleden door de rechtschen genomen was, is Donderdag door de Basken heroverd, doch Zaterdagavond na een hevigen strijd weer in handen van de rechtschen ge vallen. In het westen van Asturie hebben de regeeringstroepen de hoogten van Cordel de Trentina aangevallen en de rechtschen verdreven van den Cabritosberg. In het Baskenland wilden de troepen van Franco den Lemonaberg hernemen. De stellingen van de regeering werden door vliegtuigen en artillerie bestookt, waarna de vechtwagens in actie kwamen. De Bas ken wisten hun stellingen te handhaven en de strijd om den berg duurt nog voort. Volgens de rechtschen is de Lemona berg, waarvan de regeeringstroepen de verovering hadden gemeld, nog steeds in hun handen. Zaterdagmiddag tegen drie uur zijn escadrilles jachtvliegtuigen en bommen werpers boven de loopgraven der regee ringstroepen verschenen. Zij wierpen bom men uit. De bosschen op de heuvels bij Lemona geraakten in brand. Om half zeven kwamen 35 vliegtuigen der opstan delingen bij Lemona terug, dat onafgebro ken door de artillerie was gebombardeerd Ze strooiden nog een groot aantal bom men boven de linies der regeeringstroepen uit. Dc operaties konden evenwel geen ernstigen voortgang maken, daar het zicht voortdurend slechter werd. In andere sectoren hebben zich slechts onbeteekenende schermutselingen voorge daan. Vooraanstaande leden van de partij gearresteerd? Sedert ongeveer veertien dagen gaan geruchten, dat de vroegere ambassadeur van de Sovjet-Unie te Ankara, Karakhan en Rosenberg, de voegere ambassadeur van de Unie in Spanje, gearresteerd zouden zijn, de een wegens Trotskistische sympa thieën, de ander wegens het mislukken van zijn opdracht in Spanje. Tot nu toe zijn deze geruchten nog niet bevestigd en het pers-departement ont kent ze, hierbij opmerkend, dat deze ge ruchten in het buitenland in omloop zijn gebracht. Havas merkt evenwel op, dat in de sovjet-unie verscheidene vormen van ar rest bestaan, varieerend tusschen gevan gen nemen en bewaking thuis. Na den zelfmoord van den oud-onder volkscommissaris van oorlog Gamarnik, deden geruchten de ronde, dat de maar schalken Toechatsjefski en Blucher gear resteerd zouden zijn en deze geruchten worden des te hardnekkiger nu de Pravda heeft medegedeeld, dat Gamarnik is ont maskerd als een aanhanger van Totsky en een spion in buitenlandschen dienst. In tegenspraak hiermede is evenwel, dat meru kort geleden maarschalk Blucher in volle vrijheid in een van de grootste hotels van Moskou heeft gezien. Ook is sprake van een arrestatie van den vice-volkscommis- saris van justitie en oud-vice-volkscom- missaris van buitenlandsche zaken, Kres- tinski, alsmede van Stern, chef van de Duitsche sectie van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken. Hoewel het niet mogelijk is deze geruchten te controleeren, is het toch een feit, dat met den dag de leiders in de sovjet-unie worden verwis seld. Zoo heeft de Pravda medegedeeld, dat Ostrovsky en Comsa, respectievelijk on dervolkscommissaris de colchosen en de chef van het politieke departement der colchoseni, zijn vervangen door Temnik en Koedriavtsei. Een artikel in het orgaan van het roode leger. Het orgaan van het roode leger „Kras- naja Zwezda" schrijft: „De internationale toestand is uiterst gespannen. De fascisti sche staten- bereiden openlijk en in ver sterkte mate annexatieoorlogen voor, hoe dichter nabij de oorlog is, hoe heviger de buitenlandsche spionnagediensten werken. In den strijd tegen het land van het so cialisme schrikken de vijanden des volks voor geen enkel middel terug. De Trotz- kistische spionnenbende Boecharin Ryk°f streeft er naar het sovjetvolk het ge lukkige leven te ontnemen dat het ver overd heeft. Wij zullen tot in hun wortels de verraders van on6 land vernietigen. Wij zullen geen oogenblik respijt laten aan de vijanden des volks." Geruchten omtrent arrestatie van ambassadeurs. Uit Riga wordt aan de Petit Parisien gemeld, dat te Moskou hardnekkig het ge rucht de ronde doet, dat Karakhan en Rosenberg, die tot voor kort ambassadeur waren, onderscheidenlijk in Turkije en Spanje gearresteerd zijn. Den beiden di plomaten zou verweten worden, dat zij in hun taak fijn tekort geschoten. Een officieel dementi. Van officieele zijde heeft men. alle ge ruchten, die de ronde deden over nieuw» arrestaties in het leger, de partij en het staatsapparaat, tegengesproken. Het is volgens het Duitsche Nieuwsbu reau opmerkelijk, dat de correspondenten van buitenlandsche bladen reeds twee dagen op een dergelijke tegenspraak heb ben aangedrongen. De Pravda schrijft in een hoofdartikel, dat de vroegere plaatsvervangende com missaris van oorlog Gamarnik, die op 31 Mei zelfmoord heeft gepleegd, een Trotz- kistische spion was, „die zich aan de Duit sche en Japansche imperialisten had ver kocht". Het blad eischt, „dat een einde komt aan de achteloosheid ten aanzien van de spionnen van de vijanden des volks." De kwestie der vrije kerk - verkiezingen. Ds. Niemöller heeft aan het einde van zijn preek verklaard, dat de re geering haar belofte niet hield aan gaande volledige vrijheid ten aanzien van den hangende kerkverkiezingen. Een aantal predikanten, zoo zeide hij, hebben een verbod tot spreken gekregen, terwijl pamfletten, die ten doel hadden de gemeenteleden in te lichten, geconfis queerd zijn en huiszoekingen zijn gehou den in de bureaux der gemeenten en m particuliere woningen. Met het oog op den toestand protesteeren de leiders en de raad van broeders der belijdeniskerk tegen deze onrechtvaardigheid en verklaren zij zich solidair met de predikanten, die ge arresteerd zijn en met hen, wien verboden is te prediken of in het openbaar te spre ken. Subsidie voor katholieke inrich tingen in Fulda ingetrokken. Als gevolg van het aan den gang zijnde proces tegen leden der religieuse orde van het H. hart van Jezus te Fulda, heeft de „Landrat" van dit district alle openbare subsidies voor het door deze geestelijken beheerde kindertehuis en ziekenhuis inge trokken. Kardinaal Innitzer heeft vooreen katho lieke vergadering gezegd, dat de strijd tegen de kerk het aanzien van het Duitsche volk verkleint. Hij verklaarde, dat de Oostenrijkers solidair zijn met de Duitsche geestelijkheid en protesteerde er tegen, dat de Duitsche kranten als voeding van de campagne tegen de kerk Oostenrijk binnenkomen. De „corrispondenza" meldt, dat in ver band met de spanning in de betrekkingen tusschen Duitschland en de H. stoel een delegatie van het Duitsche episcopaat on der leiding van den aartsbisschop van Keulen, kardinaal Schulte, naar Rome zal gaan om gedachtenwisselingen te voeren met den paus en den kardinaal-secretaris. In bevoegde Vatikaansche kringen wei gert men de berichten, volgens welke de H. stoel op de Duitsche nota van 20 Mei zou hebben geantwoord, te bevestigen of te ontkennen. Men meent evenwel, dat het vraagstuk der betrekkingen tusschen Duitschland en de pauselijke regeering nog ver van een regeling verwijderd is. Vervanging van den bisschop? De „Völkischer Beobachter" meldt, dat het Vaticaan voornemens is den bisschop te Dantzig, die van Iersche afkomst is, te vervangen door eèn Pool. Het blad pro testeert tegen dit voornemen en beschul digt de geestelijkheid te Dantzig er van, zich uit vijandschap tegen het nationaal- socialisme te leenen voor de verwezenlij king der Poolsche bedoelingen ten aanzien van Dantzig. De Oostenryksche bladen berichten, dat een samenzweering tegen bondskanselier Schuschnigg zou zijn ontdekt. Een zekere Woitsche is in verband hiermede gearres teerd. Tegelijkertijd zijn 31 leden van een S.S.-afdeeling in Oostenrijk gearresteerd en de bladen leggen verband tusschen deze beide arrestaties.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1